ITAD/STREEK Radio Olympia iedere zaterdag in de lucht De Pijpers zorgen voor een wervelende show 9Elke week knijp je hem toch weer9 m Persoonlijk Tijdens Olympische muziekfinale in Arnhem Ongeluk maandag 7 Juli 1380 VDtëc/ww pro; hall Schiedam Zaterdagavond hal£ acht De wekelijkse uitzending van radio Olympia Schiedam zit er op. Johny Mountain, presentator van 'de verzoekhoek', waarmee de uitzending altijd eindigt schakelt de zender uit Vanaf tien uur 's morgens is de Schiedamse piratenzender in de lucht geweest Het programma is dit keer een half uur uitgelopen. De komst van zanger Willem van Duyn naar de sudio was daarvan de reden. Als beginnende piratenzender laat je zo'n kans om een Nederlands artiest live in de uitzending te interviewen niet schieten. Daarvoor kan het rogramma best een "fuurtje uitlopen. Nadat Willem van Duyn is uitgezwaaid praten de mede werkers van Olympia nog even na. Hoewel ze nu al weer zo'n vier maanden ie dere zaterdag in de lucht zit ten, vertellen zij dat het elke weck weer even spannend is of ze de uitzending tot een goed einde brengen. Want er kan heel wat fout gaan; te meer daar het station altijd live in de lucht is. „Elke week zit je hem toch wel een beetje te knijpen", vertelt Johny Mountain. „Per slot van rekening ben je met iets illegaals bezig en hoewel we er alles aan doen om geen andere stations to storen is de kans toch niet helemaal uitgesloten dat de radio con trole dienst hier plotseling voor de deur staat. Maar ja, waarom zouden ze ons moe ten hebben. Er zijn in ons land duizenden illegale zen ders. Het zou maar al te toe vallig zijn als ze juist ons er uit pikken. Meestal grijpen ze pas in wanneer het klach ten regent van mensen die bijvoorbeeld Hilversum niet goed meer kunnen ontvan gen, doordat er in de buurt een illegale zender bezig is. En voor alles proberen wij te voorkomen dat we storen." Irritant „En echt niet alleen omdat de „U luistert naar radio Olympia Schiedam op 95 mega hertz." nicus Henk nog een paar uur aan de zender zitten sleutelen. Er was iets niet in orde en om dat daardoor de kans op sto ringen aanwezig was, is hij zo- tien uur zaterdagochtend, wat de hele nacht bezig ge- wannneer dise-jockey Dave weest met het afregelen van Davis het spits afbijt met zijn de installatie. Maar ruim voor programma 'op de koffie' was kans dan kleiner is dat je ge pakt wordt", vult Joost Haver kamp aan, die tussen twee en drie uitsluitend Nederlandsta lige leidjes draait. Met radio Olympia willen wij de mensen een plezier doen. we willen de luisteraars die op ons hebben afgestemd een goed program ma brengen en ze niet hinde ren met allerlei irritante sto ringen. Daar koop je niks voor." In de nacht voorafgaande aan de uitzending heeft zendtech- i „Hallo Martin, we hebben straks Willem van Duyn In de uitzending!" de zaak gcrogeld. Naarmate de ochtend voort schrijdt en Dave, die de luiste raars rustige muziek voorscho telt. waarbij ze zich nog eens lekker in bed kunnen om draaien, na een paar koppen koffie zelf eigenlijk ook pas goed wakker is, begint het in de studio van radio Olympia steeds drukker te worden. De eerste telefoontjes, die verder de hele dag blijven doorgaan, voor verzoekplaten komen binnen en worden door 'Keu kenprinses' verwerkt Keu kenprinses is de moeder van disc jockeys Johny Mountain en Stan Martin. Al snel blijkt dat ze een zeer belangrijke rol inneemt bij het illegale station. Haar bijnaam zegt het al. Iede re zaterdag, week in week uit, zorgt zij ervoor de inwendige mens. Koffie, broodjes en alle mogelijke andere napjes en drankjes; ze heeft er geduren de de uitzending haar handen vol mee. Geintje Ze is er dan ook vanaf het al lereerste begin bij betrokken. Zoon Stan Martin had een zender op de kop getikt. Uit een geintje zendden'zij zater dagnachts eens een paar plaat jes uit en riepen daarbij hun telefoonnummer om. Direct belden een paar mensen met het verzoek of ze een bepaald plaatje konden draaien. De volgende week hingen de mensen weer aan de lijn. „Waarom zenden jullie van de week niet uit", kreeg Keuken prinses te horen. „Toen we dat hoorden zijn we gelijk plannen gaan maken voor een weke lijkse nachtuitzending. „Maar op den duur was dat niet meer vol te houden", vertelt Keu kenprinses. „De jongens zaten 's maandags bij hun baas nog te tollen van de slaap. En je moet ook niet vergeten dat we hier gewoon op een flat zitten. Dus alles moest muisstil ge beuren. Met al die telefoontjes voor verzoekplaten ging dat op den duur gewoon niet meer. De buren begonnen te klagen over dat gerinkel dat de hele nacht doorging". Vader Abraham Om een uur of elf zakt de stemming even. Een telefo nisch interview met Vader Abraham, die dat heeft toege zegd kan niet doorgaan. Vader Abraham zou vlak voor hij op vakantie gaat nog even een praatje maken voor radio Olympia, maar omdat hij plot seling een uur eerder moet vertrekken loopt het mis. Maar 16-jarige Stan Martin loopt al weer druk plannen te maken om Willem van Duyn, die bekendheid heeft verwor ven als Mouth, de partner van Macneal, en die toevallig van daag op de Hoogstraat is om handtekeningen uit te delen, voor een interview te vragen. Regelmatig roepen de die joc keys het telefoonnummer van radio Olympia om, De mensen blijven bellen en Keukenprin ses noteert hun verzoekjes. Disc jockey Moos:„Kijk, al die telefoontjes dat bewijst dat er goed naar ons geluisterd wordt. Als er maar een paar mensen op ons afgestemd zijn, zouden we op één dag geen tientallen telefoontjes krijgen voor verzoekjes." Krijgt radio Olympia per dag tientallen telefoontjes te ver werken van mensen die een verzoekplaat willen aanvra gen, regelmatig bellen ook be drijven op of zij met kunnen adverteren. „We hebben nu zo'n tien adverteerders en die hebben allemaal contact met ons gezocht", vertelt Stan Martin. „Wij zoeken ze niet op, ze komen allemaal naar ons toe. Je moet overigens niet denken dat we daar lekker aan verdienen. Je kunt gerust stellen dat er geld bij moet. Met een beetje mazzel zijn de opbrengsten van die commer cials net genoeg om de kosten te dekken." Italië Glunderend komt Stan Martin binnenstappen. „Hij komt! Om vijf uur kunnen we Willem van Duyn afhalen voor een in terview. De stemming zit er prima in. Even later lijkt het net een familiebijeenkomst. Alle aanwezige medewerkers van Olympia hebben zich in de studio rond de telefoon ver zameld. Met Martin Green, die ook wekelijks twee uurtjes zendtijd voor zijn rekening neemt, maar die nu op vakan- tie is, is afgesproken dat ze hem even 2ullen bellen en dat hij vanuit Italië een plaatje zal aankondigen. „Martin we heb- ben straks Willem van Duyn j in de studio", klinkt het ent- housiast „Hartstikke goed jon- gens! Tot over drie weken." Rond een uur of twee bel! j zendteehnicus Henk op. Heel de dag luistert hij naar de uit« zending en hij Iaat weten dal de zender bijgesteld moet wor den. Hij is niet helemaal tevre den over de kwaliteit en b bang voor storingen. Stan Martin duikt in de keukenkas! waar de zender staat opgesteld en verhelpt het euvel. „Hei komt wel voor dat andere zen ders de uitzending overnemen 1 en weer op en andere frequen tie uitzenden. Vaak gebeun dat met medeweten, Vanmor- gen belde radio Veronica- Schiedam. een andere piraten- zender, ons bijvoorbeeld en die vroegen of zij onze uitzend in- gen mochten overnemen. Al: wij zeker weten dat zij niet j gaan storen is dat wat ons be- treft goed, maar er zijn er ooi bij die het zonder het te vra- j gen doen en dan gaan zitter1,' storen. En dat kan natuurlij! niet. Wij proberen er juist alle aan te doen om dat te voorko men en dan zou een ander sta tion het voor je te verpesten" Over het algemeen is radit Olympia wel te spreken ovei de circa vijf andere illegale ra diostations in Schiedam. Toef zijn er ook slechte ervaringen Jveukenprinses:„Het is toch ti gek dat ze je bedreigen. En da', is gebeurd! Als we niet zouder- ophouden met zenden, dart zouden een paar lui van eer.' ander stattion de boel hier we eens komen verbouwen. Ooi' heeft een ander station onzt antenne al eens van het dai| gehaald. Dat is toch niet nor[ maaL Wij willen graag samen werken. Een beetje gezondt concurentie is goed, maar nie van die wild west manieren."1' Radio Fluitketel j Later wanneer Willem var-i Duyn in de studio is blijkt da ij hij er net zo over denkt „Ih! vind dat de piraten zich moe., ten bundelen. Bij mij in d« j buurt van Alkmaar zitten ooi-, een paar stations en voor éér daarvan, radio Fluitketel neem ik ook wel eens pro gram ma's op in mijn eigen stu, dio. Maar alle stations bij on, in de buurt werken samen. Ei je moet eens kijken wat da oplevert. Een keer in de weel gaat er een naar Hilversum d<' platenmaatschappijen langs ei komt dan terug met handen vol platen, die weer over d* stations worden verdeeld. Ne» ze moeten samenwerken, daa is iedereen bij gebaat. Wij, d>' artiesten natuurlijk ook" scha tert hij uit. Als die piraten on. derlïng gaan bakkeleien is he. einde zoek. Dan krijg je vai die toestanden als met Veroni ca en Noordzee, die bij elkaa 1 bommen gingen leggen." Vlaardingen/Arnhem Een dagje op stap met de Vlaardingse showband de Huisvesting Vijf leden van de huisvestings commissie in Schiedam zijn aan de beurt herbenoemd te worden. Hans van Kleef (PvdA), Aad van Lingen (CDA), Gerard Verhulsdonk (VVD), A. C. Pijnacker (huur ders) en J. L. Spuijbroek (huis eigenaars) blijven dan elk nog een jaar lid van die commissie ex artikel 8 van de woonruim te weL De raadscommissie voor sociale zaken moet overigens nog advies uitbrengen. Verhaal Het Maassluise echtpaar Ver- haal-Harteveld is aanstaande woensdag vijftig jaar ge trouwd. De echtgenote van de burgemeester, A. G. van Es- Ham oen, zal het paar die dag de gebruikelijke attenties overhandigen. Leendert Ver haal heeft zijn hele leven in Maassluis gewoond. Hij werd geboren op 25 maart 19Ö4 en kreeg in 1970 de eremedaille in brons verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in verband met zijn veertigjarig dienstverband bij de Verto. Geertruida M. Harteveld werd op22 juli 1905 in Rotterdam geboren. Op 9 juli 1930 traden zij daar in net huwelijk, Bestuurswisscl Het Maassluise CDA-raadslid wil van Dinter treedt af als bestuurlid van de stichting al gemeen ziekenhuis. In naar plaats is benoemd Jaap van der Griend. Hij is Üd van de PPR en zit ook in de Maasslui se gemeenteraad. Pijpers fs een vermoeien de, maar reuze gezellige be zigheid. Het showkorps was door de organisatoren van Welcome Arnhem uit genodigd om samen met andere korpsen uit Neder* Sand de afsluiting te ver zorgen van de Paralym pics. De uitnodiging was niet aan dovemansoren ge richt en werd dan ook in dank aanvaardt De ge huurde bus was zelfs te klein om iedereen te ver voeren, want ook een groot aantal supporters wilden deze Olympische muziekfi nale meemaken. Geen nood echter. Voorzitter Marco Burgers offerde zich geheel vrijwillig op om plaats te nemen op de tre den van het afstapje. La ter, na een stop, wist hij een tuinstoel te veroveren en deze plantte hij deftig in het middenpad. Ook hij had nu een comfortabele zitplaats. Een uitgelaten stemming heer ste er onder de muzikanten, die nog erg jong zijn. Marco Burgers, bandleider Koos van Brandwijk en Joop Nuyt zijn eigenlijk de ouderen en daar mee de routiniers van het koips. De rest. jongens en meisjes, is tussen de 14 jaar en 25 jaar. Hans Everdingen is de jongste van het stel. Vertrek Er komt nog heel wat voor kij ken voordat er om 12.00 uur vertrokken kan worden naar Arnhem. De inlaadploeg zorgt er eerst voor dat de gehele in strumentarium en kostuums in de bus komen. En dat is geen geringe opgave, want voor zo'n 43 bandleden zijn nog heel wat spullen nodig. De muzikanten hebben natuurlijk ervaring, waardoor alles op rolletjes verloopt. De heenreis verloopt rustig. De groep is uitgelaten en nieuwsgierig Ie gelijk. Het verzorgen van een Olympische muziekfinale is natuurlijk niet niets. Bij aan komst in Arnhem valt het al lemaal wat tegen. Wat de offi ciële afsluiting van de Pa ralympics had moeten worden blijkt niets meer en minder te zijn dan een taptoe. Piet Ba- chus, bestuurslid van De Pij pers kan er zich danig over Vlaardingen Jolanda Sting, ltd van De Pijpers, liep de gehele dag in Arnhem met een mitela om haar arm. Ze had vrijdag een slagaderlijke bloedig opgelopen toen zij met haar hand in een stuk glas was gevallen. Toch nam ze deel aan de taptoe. Vlak voor het op treden zwachtelde zij haar arm in en blaasdc dapper haar partij mee. Na afloop ging de arm weer in de mitela. De voorzitter van De Pij pers Marco Burgers vier de op de terug reis alvast zijn verjaardag. Hij had nog een fraaie anecdote te vertellen: „Wist je dat we speciaal ontheffing bij de gemeente hebben moeten vragen om van nacht met de bus door Vlaardingen te mogen rijden? sNacht mag er geen vrachtvervoer in de gemeente plaats vinden. Maken we een verre reis met de bus dan moeten we altijd ontheffing vra gen bij de gemeente." opwinden: „Dit is toch te gek. TJit de hele correspondentie vooraf blijkt dat het met de Paralympics te maken zou hebben. Daarom hebben wij gezegd, we komen tegen een reiskosten vergoeding. Meer niet. Maar nu blijken we voor een commercieel karretje ge spannen te zijn om de stad Arnhem tc promoten. Hadden we dat van te voren geweten dan hadden we meer geld ge vraagd." Tot groot ongenoegen van de Vlaardingse muzikan ten moet er vooraf uitgebreid geoefend worden. Alsof de deelnemende korpsen voor het eerst op een taptoe moesten spelen. Het gaat er tijdens de repetities autoritair aan toe. De leiding van de taptoe is in door Chris Woerts handen van een oud-militair en dat is duidelijk te merken aan de discipline die hij aan brengt. Tot vervelens toe moet alles gerepeteert worden. De licht ontvlambare Piet Bachus nogmaals: „Dat maken we er gens anders nooit mee. Als al les goed in een draaiboek staat heb je nooit ergens last van. Hier behandelen ze je als een kein kind." Rumoer Door al het rumoer rond de repetities is de concentratie bij een deel danig verslapt. Als De Pijpers dan ook nog een keer hun show voor die avond doornemeen is het Marco Bur gers die een oogje in het zeil Drumband De Pijpers in de weer bij de Paralympics. speciale show op. Geen strak ke, vast omlijnde millitarisli- sche marsmuziek, maar een wervelende Zuid-Amerikaan se show. Zelfs de kostuums zijn speciaal voor deze show gemaakt De showband kan dit optreden verzorgen omdat het een uiterst modern slaginstru mentarium heeft. „Waar schijnlijk het modernste van Nederland," vertelt Marco Burgers niet zonder trots. Er zijn bijvoorbeeld twee tim tom-trio's die voor een speciaal cn goed effect zorgen. De show wordt in een hoog tempo uitgevoerd en is voorliet pu bliek aantrekkelijk om te 2ien. Niet voor niets behoort de Vlaardingse band tot de zeven beste van Nederland. Deze ze ven bands gaan overigens op 13 september in Slagharen strijden om de nationale eer. loudt op eventuele fouten. Ontdekvnij er eentje dan snelt hij als een baas op de 'overtre der' toe om hem of haar op niet misverstane wijze op de fouten te wijzen. Het helpt. Ie dereen weet waar hij of zij aan toe is. De Pijpers voeren een heel Jarenlang lid Veel leden van de Pijpers zijn al jarenlang lid van de vereni ging. Neem nu een Koos van Brandwijk. Hij speeit al 19 jaar in het korps. Speelde jaren de grote trom, maar is sinds en kelejaren de bandleider. Hij is de man die vooraan loopt en probeert om alles in goede ba nen te leiden. Geen gemakke lijke taak met een jong stek Toch, het enthousiasme van Koos van Brandwijk slaat over op de andere leden van de band, „Het is veelal de kunst om te kunnen improviseren bij moelijkheden in de show," verklaart Joop Nuyt de functie van de bandleider. Na het 50- jarig jubileum van vorig jaar is de samenstelling van de show band danig verjongd. „En dat was even wennen," verklaart Koos van Brandwijk. „In hel begin was ik er nogal bang voor, maar het is uitstekend gelopen. We hebben een heel gezellige groep die goed met elkaar overweg kan. Zowel jong als oud." Na de repitities vertrekt het hele gezelschap naar de bio scoop om daar te gaan genie ten van een oer-hollands pro duct uit vervlogen tijd: De Fanfare van Bert Haanstra. Zonder rumoer verloopt de voorstelling niet. Door het late repeteren arriveren we te laat In de bisocoop. De rust is wel direct verstoort. „Rot op." klinkt het ineens door de volle bioscoopzaal. Het is Corine van der Veer die er alles voor over heeft om naast haar vriendin Evertdine Stappen belt te mogen zitten. Niet we tende dat uw verslaggever de persoon js aan wiens adres zij de opmerking heeft geplaatst. Na de voorstelling biedt ze, ge schrokken, haar excuses aan. Na de filmvoorstelling eten. In een gigantische hal kunnen alle deelnemers aan de taptoe genieten van een lekkere maaltijd. Na het eten de ver veling. Inmiddels is het al over zevenen, maar pas om half tien s'avonds begint de taptoe. Dickie van Eijk vere nigt het aangename met het nuttige en neemt haar brei werk ter hand. De rest van de groep slentert door Arnhem of oefent nog even op de instru menten. Dit tot overlast van de muzikanten van de overige korpsen die het gerofeel van Rob Tinkhof en zijn kornuiten maar moeilijk kunnen verdra gen. Met Rob Tinkhof is ook het opvallendste lid van De Pijpers genoemd. Altijd opti mistisch, en zijn verhalen ver tellend met een grote dosis hu mor en een schaterlach die er niet om liegt, is hij het 'zonne tje' binnen de vereniging. Schedels Naast de muziek heeft Rob Tinkhof nog een tweede, heel speciale hobby: Het verzame len van opgezette dieren en schedels. Hij bezit er nu zo'n 25. Rob zit nu drie jaar bij De Pijpers. Hij heeft het er reuze naar zijn zin: „Het optreden zelf is natuurlijk aardig, maar de gezelligheid erom heen trekt me nog het meest. Gezel lig zo'n hele dag op pad vinó., ik reuze leuk." Een talent.' deze Rob Tinkhof, als we zijr*.| verhalen tenminste mogen ge loven: „Toen ik de bekkem, bespeelde was ik al een hek" grote, vertelt hij niet zonder trots en bravour. Optreden 'j Het Arnhemse publiek rea'1 geert enthousiast op de show en klapt de handen bijkan;", stuk. Het optreden verliep dan,, ook vlekkeloos, althans vooi) de niet wetende toeschouwers! want de Vlaardingse muzikan)., ten zijn na afloop niet allemaa*^ tevreden. Toch zou Mam'. Burgers de prestatie van dit dag honoreren met een 7,5. N;f afloop snel omkleden, inlader. en naar huis. Marco Burger'1 i blijkt jarig te zijn en al sne 1 schalmen de eerste feestliede ren uit de kelen van de Vlaar dingers. Op de terugweg ko men de verhalen pas goed los i Veel spektakel derhalve. Mu 1 zikanten die moe zijn en wil len slapen krijgen hier de kan:' niet voor. Als de lach van Rol' Tinkhof door de bus buldert i' iedereen klaar wakker. Tegei* I de klok van twee uur is einde lijk Vlaardingen weer bereikt-1 Een vermoeide maar reuze ge«1 slaagde, gezellige en lange aai» I zit er dan op. j

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3