mn/gtufflt 3] Ondernemers willen tram in goede banen leiden Prijs voor beste leerling Wilton 'Als ik geen zin meer heb, stap ik er zo weer uit' Dresser Europe kwart eeuw in Vlaardingen Vijfde beiaard concert Maassluis fflffliiBniimiiiiHliiiiiiiiifliliffltinHisiliHiimiiiiiifmjiiiiiRtBniiimiiimmmnniiMnmfliifflmmiiuiBiiiUMimiiim^ 'Willen wij Öal kreng: nou, ja ol uee'ra Circus Holiday slaat tenten op Bareigenaar Jan de Kooning: Expositie in Vier Molens Sieraden gestolen Orgelconcert Amnesty International start actie voenadsg Juli 1900 vo/sc/ww Schiedam Er zou natuurlijk niets aan de hand zijn, als Vlaardingen gewoon vóór openbaar vervoer naar Rotterdam via de tram was. Maar Vlaardingen is dat niet. Vlaardingen kan het met bussen ook af, volgens zijn wethouder Bas Goudriaan. En dat nu heeft twee Schiedam5e middenstanders op een idee gebracht: dat Schiedam het óók met bussen wel kan rooien en die twee, de voormalige VVD-fractieleider Joop van Woerkom en de kleurrijke drukker Cock van der Zou wen, hebben op hun beurt een stempel gedrukt op de mening, die de verenigde winkeliers van de Schiedam- se binnenstad er sinds gisteravond op na houden over de trambaan op de Broersvest. Maassluis Zaterdag en zon dag komt het nieuwe Neder landse circus Holiday naar Maassluis. Met twintig interna tionale attracties gaat het cir cus iong en oud weer bezig houden op zaterdagmiddag om drie uur en 's avonds om acht Uur. Wie zaterdag niet kan heeft zondagmiddag om één uur en kwart over vier nog de gelegenheid de voorstelling te aanschouwen. Alle voorstellin gen hebben plaats bij winkel centrum Koningshoek, waar het circus zijn tenten opgesla gen heeft Enkele attracties van topklasse zijn de groep The Starlords die het grootste vliegende trapeze nummer ter wereld brengen, de Franse dompteur Alfredo Beautour met panters uit di verse landen die hij zelfs laat koorddansen en maar liefst vier clownsgroepcn die weer fiks op de lachspieren zullen werken. Het hele circus zal be geleid worden door de spreek- vtal mees ter Maurice Veld kamp. Er wés niets aan de hand ge weest, éls Vlaardingen... „Maar je ziet het toch in meer steden, dat de binnensteden daar het zonder rail vervoer ook heel goed doen?" zei Van Woerkom gisteravond. Van der Zouwen was feilen „Het is gewoon waanzinnig om een dorp van 70.000 inwoners, want daar gaat Schiedam naartoe, een eigen tram te ge ven. Dat heb nergens voor no dig!" En de drukker voerde in bloemrijke taal aan, dat ver lenging van tramlijn 1 naar Sc hied am-Noord slechts goed is voor plaatselijke politici die hogerop willen en niet voor de winkeliers of klantenkring. „Die klanten trouwens," zei Van der Zouwen, „weet u dat liefst tachtig procent van hen met de auto naar de stad komt en dat maar twintig procent van de klanten met het open baar vervoer reist? Waarom laten wij ons dan met zo'n on ding als een tram opzadelen, als die het hele verkeer op de Broersvest op zijn kop zet? Willen wij dat kreng nou ei genlijk wel, ja of nee?" Van Woerkom en Van der Zouwen. spitsafbijters van gis teravond, tijdens de hoorzit ting van de verenigde Schie- damse ondernemers (VSO) en Do winkeliers van de Broersvest: een tram aan de kant van de weg is onaanvaardbaar winkeliersvereniging City- Centrum Schiedam (CCS), waarop nog geen dertig mid* denstanders aanwezig waren, kregen bijna de aanwezigen op hun hand in de strijd tegen de tram naar Noord. Het werd echt spannend, want het was de eerste keer, sinds twee jaar geleden plannen werden ont vouwd een (snel)tram naar Kethel te laten rijden, dat ie mand in het openbaar kritiek uitoefende op de verlenging van lijn 1. Het was zeer op zienbarend geweest, als de verzamelde winkeliers van de Broersvest zich tegen de aan leg van een verlengde tram baan naar Noord hadden uit gesproken. En bij een romme lige stemming, die VSO-be- stuurder Joop Vredebregt zich wat -ongecontroleerd uit de handen liet vallen, stak inder daad maar een geringe min derheid van de winkeliers de vinger vóór de trambaan op. Maar die stemming was dus niet officieel en later stapte men daar laconiek over heen. Zelfs Cock van der Zouwen, die de hetze tegen de tramlijn begon, verklaarde na de ver gadering: „Ik ben toch niet gek? Een stemming tegen iets, dat de vooruitgang tegengaat, is een stemming tegen jezelf! Natuurlijk ben ik voor die tram. Ik ben er zelfs voor, als die aan de Passage-kant komt te rijden en niet in het midden van de vest. Ik heb het voor beeld in Bremen gezien: zoiets is goed voor een stad." Schizofreen Veroorloofde Van der Zouwen zich door zijn tegenstrijdige opmerkingen voor schizofreen uitgemaakt te worden, Van Woerkom was consequenter en bleef tegen een trambaan over de Broersvest. (Dè conse quentie van Van Woerkom is trouwens, dat hij al gauw er gens tegen is wat betreft bin nenstadsplannen, uiteraard niet zonder argumenten, want door Kor Kegel hij ziet zichzelf als de Schie- damse ridder van Rappard.) Wat is hun functie gisteravond nu geweest? Welnu, Ter vergelijking kun nen wij nemen: de PPR. De PPR gaat er doorgaans prat op een voortrekkerspositie in le nemen. Door uitspraken te doen, die de PvdA zich van- Het 'kreng', lijn 1, moet over het midden van de Broersvest gaan lopen, vinden de winkeliers. Van lijn 8 hebben zij geen last; die heeft vanaf 1984 de eindhalte op het Marconlpleln In Rotterdam en niet meer op de Koemarkt. Foto: Jaap Rozema. wege de grote achterban nog niet durft te permitteren, loopt de PPR, zo verkondigen de ra dicalen zelf, vaak voorop en doet zij op den duur, door ge wenning aan aanvankelijk wilde ideeën, de andere par tijen naar zijn standpunt over hellen. Dit is een algemene op merking, die op zich met geen Broersvest of tram iets te ma ken heeft. Maar de uitspraken van het duo Van Woerkom- rVan der Zouwen hehben idem dito uitgepakt Tot op heden was er geen mens m Schiedam, die de ge meente Schiedam een haar breed in de weg lag bij het ma ken van de tramplannen. Hooguit was er de werkgroep Delflandseweg van mevrouw H. Schaeffer, die ageerde te gen een raillus onder de Bran- dersbrug door, een probleem waarvoor VVD-raadslid Cor van Tilborg een oplossing zag door de lus aan te leggen in in dustriegebied 's-Grave!and, hetgeen tenslotte weihouder Chris Zijdeveld weer te duur leek en daarmee leek dte kous af. Maar verder was er nie mand met kritiek. Tot gistera vond. Het was vergaand van .Van Woerkom en Van der Zouwen om zo anti-tram te doen. Maar het laat zich raden, of zonder de hiermee gepaard gaande emoties ook was beslo ten tot een alternatief voor de trambaan aan Passage-zijde van de Broersvest, te weten 'gewoon' in het midden van die vest. VSO-bestuurders Joop Vredebregt en Piet Prins heboen tenslotte met dit voor- dehandliggende alternatief hun vele contacten met ge meentelijk verkeersdeskundi- ge Hans van der Vlist geen moment rekening gehouden. Vredebregt „lk ben voor die dingen gewoon niet deskundig genoeg, dat erken ik eerlijk." Het is typisch, dat pas gistera vond de winkeliers van de Broersvest zich hebben uitge sproken voor een trambaan in het midden, ofschoon wethou der Zijdeveld al zo'n jaar of twee geleden verkondigde dat een baan aan de Passage-zijde werkelijk het ei van Columbus was: de haarspeldbocht op de Koemarkt zou dan door toe- komstig sneltrammaterieel ge makkelijker (zonder piepen) te maken zijn. Maar dat de win keliers nu 2over gingen, kon geschieden na de voorzet die VVD-fractieleider en binnen stadswinkelier Gerard Ver- hulsdonk gaf. Hadden Van Woerkom en Van der Zouwen de winkeliers ervan doordron gen dat zij wel degelijk nog iets te vertellen kunnen heb ben bij het maken van de tramplannen („Eventueel moet de VSO maar in Den Haag met de minister gaan praten!"). Verhulsdonk kwam daarop met suggesties die er bij de winkeiiers als koek in gingen. Een tram in het mid den van de Broersvest kan in grijpende wijzigingen in de verkeerscirculatie van de bin nenstad voorkomen, zonder extra belasting van andere hoofdwegen in Schiedam. In dit voorstel werd Verhulsdonk gesteund door de jonge juwe lier C. Kok. die laden en los sen en kort parkeren vlak voor zijn deur toen weer mo gelijk achtte, een voordelig standpunt overigens voor alle winkeliers tussen Passage en Lange Kerkstraat En ook op perde Verhulsdonk en passant dat de noodzakelijke tramlus misschien toch het best in het industriegebied kan komen In plaats van bijvoorbeeld op de Delflandseweg of via de Boter- straat en Kreupelstraat. Verhulsdonk nam gisteravond een bijzondere positie in. Daarover bericht onze krant van morgen. Vlaardingen Wie kent in Vlaardingen Jan de Kooning ei genlijk niet? Hij is geboren en getogen in de voormalige vis- sersstad. Als jongetje van dertien jaar voer hij al op een vis sersboot. Bij visser van Rhoon; hij had het daar geweldig naar zijn zin. Sinds die tijd heeft hij al heel wat baantjes ge had. Na de visserij ging hij varen op de grote vaart. Toen hem dat niet meer beviel werkte hij op de wal bij de Wind mill en de Albatros. Op aanraden van een familielid ging hij toen studeren voor zijn horecapapieren. Eén heel bijzonder attribuut heeft Jan de Kooning in zijn zaak hangen: de scheepskiel van de Witte Zee. Niet zonder trots vertelt hij: „In het sleep- vaartmuseum van Maassluis zijn ze zo trots op de scheeps- Toen hij de kans kreeg om De Bierbron van Jan van Osnabruggen over te nemen aarzelde tiii geen moment. Hij verkocht zijn wagen, leende hier en daar wat geld en begon vol goede moed in 1970 in De Bierbron. Het heeft hem zeker geen win deieren gelegd. „Ik ben nu al aan mijn vijfde generatie jongelui bezig. Zo elke twee jaar wisselt het pu bliek. Moeite heb ik daar nooit mee gehad. Alleen merk ik wel dat ik al wat ouder ben. Ete jeugd heeft tegenwoordig een ander soort humor. En dan denk ik weieens: goh, wat wordt ik oud, maar ik ben pas 38, dus dat valt eigenlijk ook wel mee. Wij hadden natuur lijk een heel ander vermaak, vroeger. Wij liepen meestal te Schooieren bij de vissersboten. Dan moesten de schepen ver schoond worden en daar de den we dapper aan mee. Als je dan 's avonds thuiskwam zat je onder de vlooien. Of we gin gen flesjes verzamelen om ze In te leveren. Ook hielpen we vaak met sjouwen. Dan kre gen we een stuiver of een dub beltje en dan was je dik tevre den," vertelt de makkelijk pratende bareigenaar. jGeen spijl jSpijt van de overstap naar de ^horeca heeft hij nooit gehad. -„Als ik er morgen geen zin imeer in zou hebben, zou ik er idirect uitstappen," verkondigt ;h»j zonder aarzelen. In de glo- ;riejaren van de haringvisserij Vlaardingen waren er na tuurlijk typische zeemanscafei Jan de Kooning hoeft er niet ijang over na te denken: .Het :Jdfimjte café was De Molm. :Dat was net een vergrote huis- ;karner. Heel erg gezellig. Ook l Fust was een heel bekende. •Die heeft gestaan waar nu de Vubankappartementen ko men. Altijd vol. Het meeste *ucces had echter het café City, het tegenwoordige Wa- P«n van Vlaardingen. Iedere zeeman ging daar naar toe. Als als zeeman in Vlaardingen ;*wajn. dan moest ie een be- dat Het - UE *»ooning stangt vol met spullen die her- ;inn»en aan de visserstijd. Het ,ï«eft zijn kroeg dat typische Vlaardingse sfeertje door Chris Woerts bel van de Zwarte Zee, maar ik heb hem van de Witte Zee. Toen die boot zonk heeft de bemanning die bel er af ge sloopt. Ze hebben hem drie jaar verborgen gehouden. Toen pas durfden de jongens de bel aan mij te geven. Ja, ik ben er erg blij mee." Tien jaar horeca gaat ie na tuurlijk niet in de koude kle ren zitten. Jan de Kooning zal niet klagen, maar hii maakt wel tropenjaren in zijn café. Altijd is er wel wat te doen. „De mensen denken er vaak te gemakkelijk over. Die den ken: .Jekker de hele dag ach ter de bar en maar innemen." Nou, dat valt knap tegen. Wat denk je wat we niet na slui tingstijd moeten doen? We rui men dan altijd alles op. i In de tien iaar dat Jan de Ko ning nu zijn café heeft is er natuurlijk heel wat gebeurd. Toch moet hij even nadenken om een grappig en leuk ver haal te vertellen. Natuurlijk: hij lacht wat af in zijn zaak. Na een lange overpeinzing be gint hij aan een indrukwek kend verhaal. „Neem nu de familie Hofman, Die mensen staan wat dichter bij de natuur dan ons. Die zijn er helemaal mee vergroeid. Op een avond kwamen ze in keer binnen zetten met twee grote Bame- veldse kippen. Hup, die bees ten op de bar en maar rond scharrelen natuurlijk. Ze moesten eten, en wij strooien vogelzaad op bar. Maar daar doorheen mengden we jene ver. Die kippen vonden het heerlijk, maar waren we! stomdronken. Dolle pret na tuurlijk. Maar op een gegeven moment zegt een klant "Kijk uit, de kip gaat een ei leggen.' Wij kijken natuurlijk. En wat denk je dat eruit komt? Eén grote hoop stront De hele zaak lag dubbel. Ja. de familie Hofman had altijd wat bin ders." Als Jan de Koning eenmaal op zijn praatstoel zit is hij niet meer te houden. „Een typische Vlaardinger was Jan -Honde- borst-van der Windt. Ook een ras zeeman. Wat hij allemaal niet uithaalde! Soms werd je doodziek van zijn verhalen, maar vaak hij kon prachtig vertellen. De grafrede bracht hij altijd. En het Hondencon gres. Hij deed dat op zo'n spe ciale manier, dat kon geen an der. Hij woont nu in Egmond, maar ieder jaar komt hij op zijn veijaardag naar Vlaardin gen. Ik zal je vertellen, overal m de wereld is Jan Hondekost bekend." Naast zijn café heeft Jan Kooi man nog een tweede hobby: de bokssport. Tweemaal in de week traint hij nog fanatiek in zij eigen boksschool die hij sa men met Hans Hartog heeft opgericht. Nu zit de boksschool in de Huigenstraat, maar in september wordt er gestart aan de Vettenoordsekade met een nieuwe school. Regelmatig geeft Jan Kooiman demonstra ties. Ook op het komende ha ring- en bierfeest zal de boks school aanwezig zijn om de- monmstraties te geven. „Bok sen vind ik heerlijk. Gevaar lijk is het bij de amateurs ze ker niet. Je kunt er goed je agressie in kwijt en ie bent op Vlaardingen Dresser Europe SA heeft sinds 25 jatir een vestiging in Vlaardingen en dit heuglijke feit wordt op ge paste wijze gevierd. De Amerikaanse directie van het bedrijf zal de vlaardingse vestiging namelijk met een bezoek vere ren. Jah de Kooning In zijn bar: „Ik ben al aan d© vijfde genera tie jeugd toe." ;n ie 1 Ais fout maakt dan kun ie wel een jezelf aangewezen. Als ie een j._ rake klap oplopen. Je hebt het zelf in de hand." Het rechter oog van Jan Kooiman spreekt wat dat betrteft boekdelen. Tijdens een demonstratiepartij in het Westland liep hij tegen een klap op. Met een licht blauw randje rond zijn oog loopt hij nu door Vlaardingen. Hij lacht er maar om. „Het hoort erbij, hè?" besluit hij nonchalant. In 1955 werd met het bedrijf gestart. Het had drie werkne mers in dienst en de opper vlakte bedroeg 240 vierkante meter. De omzet die het eerste jaar geboekt werd bedroeg 250.000 gulden. In de loop van de jaren groeide en groeide het bedrijf. Momenteel is de vloe roppervlakte uitgebreid naar 1640 vierkante meter en de omzet is gestegen tot maar liefst 10 miljoen gulden per jaar. Het aantal werknemers dat bij het bedrijf in dienst is steeg tot 59. In de toekomst is een nog gro tere uitbreiding te verwach ten. Over de gehele wereld heeft het Amerikaanse bedrijf vestigingen met in totaal 60.000 werknemers. Het be drijf produceert piipenwalsen met toebehoren. Ook wordt de ontwikkeling van nieuwe pro ducten in het bedrijf geacti veerd. Door de groei van de laatste jaren heeft de export naar het buitenland een grote omvang genomen. Het bedrijf heeft aan ook onlangs de In ternational Trophy for Export ontvangen: een onderschei ding voor het bedrijf dat de snelst groeiende export heeft. Theo Kool is de enige werkne mer binnen de Vlaardingse vestiging die sinds de start in 1955 in dienst is. Schiedam In dienstencen trum Vier Molens exposeert de amateur-kunstschilder Ou- wenbrock. Zijn schilderijen (32 stuks) zijn stuk voor stuk de moeite waard om te bekijken. Voor Ouwenbroek is dit niet de eerste keer dat hij expo seert in het dienstencentrum. Vorig jaar echter waren zijn schilderijen wat abstracter van stijl. Schiedam Voor de vierde maal is op de bedrijfsschool van Wilton-Fnenoord de Ir Bart Wilton-prijs uitgereikt aan de beste leerling van het jaar. Uit handen van Bart Wilton, oud directeur van de werf en voorzitter van de kamer van koop handel voor Rotterdam en de Beneden-Maas, ontving machi nebankwerker Erwin Huiskens de eerste prijs, een ticket voor een reis naar Engeland. De beste leerling wordt ieder jaar uit een voordracht van drie kandidaten gekozen. De prijs is beschikbaar gesteld door een speciaal daartoe in het leven geroepen stichting, die onder voorzitterschap staat van het hoofd personeelszaken bij Wilton-Fije noord, R. A- Kollewïjn. Bij de keuze gaat het niet in de eerste plaats om cijfers, maar vooral om zaken als inzet, con tactuele eigenschappen en het ontplooien van initiatieven. Als tweede en derde kwamen respectievelijk uit de bui: Theo Wijmans (scheepsmetaal- bewerker) en Wim Keijzer (machinebankwerker). Bart Wilton overhandigt Bruin Hulskans zijn ticket voor een toetjt naar Engeland. Maassluis Freek Bakker, freelance-beiaardier en ver vanger in Nijkerk, bespeelt donderdag de beiaard in de toren van de Grote Kerk in Maassluis. Hij verzorgt tus sen 19.30 en 20.30 uur het vijfde concert in de zomer avondserie. Op het program ma staan werken van Schu bert. Strauss, Brahms en Timmermans. Schiedam Bij een inbraak in een woning aan de Meeuwen singel hebben inbrekers een aantal zilveren en gouden sie raden, alsmede een geldkistje met papieren ontvreemd. De waarde van de buit kon nog niet worden vastgesteld. De politie, die geen braakspo ren kon ontdekken, vermoedt dat de dieven gebruik hebben gemaakt van een valse sleutel. De inbrekers moeten hun kans schoon hebben gezien toen de bewoonster van het huis even een boodschap deed. Vlaardingen In het kader van de Haarlemse orgelweek komt de bekende organist Ewalt Kooimans naar Vlaar dingen. Op 11 juli zal hij in de Grote kerk van Vlaardingen een concert geven. Kooimans is als docent ver bonden aan de Haarlemse in ternationale zomeracademie voor organisten. Hij doceert daar Franse orgel historie. Hij zal in de grote Kerk dan ook een overwegend Frans reper toire ten gehore brengen. Op zijn programma staan onder meer werken van Bach, Boely, i Guillaume en Levèbur-Wély. Ewalt Kooimans heeft al di- i verse platenproducties op zijn naam staan. Het concert in de Grote Kerk begint om 20.15 uur. De toe- i gang bedraagt zes gulden. I Voor houders van het CJP- i paspoort is de toegang drie gulden. i Vlaardingen Amnesty In- i ternational, de organisatie die zich bezighoudt met de rechts- 1 positie van de gevangenen over de hele wereld, is een na tionaal fondsenwervende actie gestart om zo haar financiële - positie te verbeteren. i Amnesty International bestaat van contributie die zij ont- vangt van haar leden en dona ties omdat er geen sprake is van overheidssubsidie. Dat laatste zou ook in strijd zijn met de onafhankelijke en on partijdige positie van de orga nisatie. In de komende maanden start i Amnesty een fietstocht door het waterweggebied, waarbij in de gemeentes die aangedaan worden straattoneelvoorstel- lingen plaatshebben. Op die manier hoopt Amnesty Inter national mensen ertoe te bren gen, donateur of lid te worden. Opgeven als lid of donateur is mogelijk bij de maandelijkse stand van de organisatie op het Liesveld of bij Lies Net kens, telefoon 741763.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3