BPQB1 Van kick—off tot aftrap 'Talent zonder geld komt er niet De invloed van het Engels op de Nederlandse voetbaltaal 9 IVLAARDINGS DAGBLAD Susan Kok instructrice van de Flardingha Ruiters: 5 ERKEND VERHUISBEDRIJF Wij bespreken plaatskasden voor u in alle I Rotterdamse thea ters en schouwburgen. ."■4MK3L 3lasSste' tf I It WêP- fiö De Postduif en De Vrijhei t a woensdag 9 juli 1980 VD/SC/WW Delft De Engelse taal is de basis voor alle andere nationale voetbaltalen. In het algemeen kan echter worden gesteld dat de Engelse basisterminologie in de loop der tijden min of meer is ontdaan van zijn Engels karakter en vaak is vervangen door autochtone termen. Over de voltrekking van dit proces in Nederland heeft Art van Iperen, die aan de Rijksuniversiteit van Leiden Engels studeerde, lid van de commissie terminologie van de Nederlandse Sportfederatie is en momenteel als journalist bij de Delftsche Courant werkt, zijn doctoraalscriptie geschreven. Na diverse maanden van intensief onderzoek kwam drs. Van Iperen tot de conclusie dat de Nederlandse kranten door de jaren heen steeds minder typisch Engelse voetbal woorden zijn gaan gebruiken. En dat, terwijl er langs de lijn nog steeds over goal en penalty wordt gesproken. In het volgende artikel gaat Art van Iperen verder in op de invloed van het Engels op de Nederlandse voetbaltaal. Van kick off tot aftrap. „Het meest opvallende vind ik nog dat er in de voetbalverslagen in de krant buiten de voetbalter men om steeds meer Engelse woorden worden gebruikt", be gint de 25jarige Van Iperen zijn betoog. ..Dat is een gevolg van de ..verengelsing" in onze taal. Dat er in tegenstelling daarmee in de loop van deze eeuw steeds minder voetbaltermen in het Engels wor den geschreven vindt zijn oor sprong in de voetbalgeschiedenis". Geïntroduceerd „Hoe het voetbalspel in Nederland is geïntroduceerd is niet precies bekend. Zeker is echter wel dat studenten, zakenlieden en militai ren als overbrengers fungeerden. In 1879 richtte Pim Muiier de HFC op naar Engels voorbeeld. De leden speelden aanvankelijk het ruwe Rugby Football, maar al spoedig werd er gevoetbald. Op dat moment kreeg Nederland te maken met een taalkundig pro bleem. Er werd immers een nieuw en onbekend fenomeen uit het buitenland geïntroduceerd, terwijl er geen Nederlandse voca bulaire bestond om dat te beschrij ven. Aangezien de F.A.—regels echter letterlijk werden overgeno men en vele Nederlandse clubs voor het grootste gedeelte beston den uit gegoeden en Engelsen, is het niet verwonderlijk dat alle Engelse termen werden overgeno men. Het zou nog enige tijd duren voor deze woorden werden verne derlandst" „Vóór 1900 werd er uitsluitend ge voetbald door de elite: studenten, jongens op kostscholen en de ge goeden van de burgerij. Mensen dus. die het Engels redelijk tot goed beheersten. Het karakter van het Engels droeg dus ook bij tot de exclusieve elitevorming van de voetbalsport. Op 17 december 1887 besteedt het Algemeen Han delsblad als eerste krant van Ne derland 58 regels aan voetbal: „Het gelukte aan Amsterdam één maal de bal onder de Jijn door te krijgen ('goal' maken), zodat Am sterdam de wedstrijd met één 'goal' won". De overige 55 regels werden besteed aan een uiteenzet ting van de spelregels". Eerste voetbalverslag Het eerste echte voetbalverslag stond op 18 mei 1888 in de krant. Daarin werd niet geprobeerd de Engelse ontleningen te verneder landsen. Bovendien waren alle Engelse leenwoorden cursief ge drukt. wat aangeeft dat ze als 'vreemd' werden beschouwd. De meeste Engelse woorden en zelfs de gehele sport moesten toen ook nog worden uitgelegd aan de le zers. „In de eerste decennia van deze eeuw begon de invloed van de Engelse woorden af te nemen", vervolgt de vlot pratende Van Iperen. „Toen verloor de voetbal sport namelijk geleidelijk aan zijn elitair karakter. Dit kwam vooral doordat de studenten en kost schooljongens de regels van het spel aan iedere belangstellende uitlegden. Dit deden ze om ook na hun studietijd te kunnen blijven voetballen. Steeds meer toeschou wers namen nu ook plaats op de vaak nog gebrekkige tribunes. Deze passieve recreatie mondde dikwijls uit in een verlangen om actief te voetballen. Er werden dan ook steeds meer volksclubs opgericht". Deze groeiende belangstelling had ook gevolgen voor de vorm van de voetbalverslaggeving. Om streeks 1900 namen de meeste kranten vaste voetbal medewer kers in dienst en de verslagen na men in omvang en kwantiteit toe. Na 1910 veranderde ook de teneur van het verslag: de spelregels be hoefden geen uitleg meer, zodat de wedstrijd zelf in het middel punt van de journalistieke belang stelling kwam te staan. „Een an dere belangrijke factor in het po- pularisatieproces was de verbete ring van de sociale positie van de j y-:'i Drs. Art van Iperen: „Studenten, zakenlieden en militairen hebben de voetbalsport vanuit Engeland naar Nederland gebracht. arbeiders", weet doctorandus Van Iperen. „Doordat de werkomstan digheden veranderden was er im mers meer lijd voor sport". Voor iedereen „In 1922 ging de elite zich be dreigd voelen. Zij klaagden over spelverruwing en over het feit dat de langdurige competitie hun in de beoefening van andere sporten belemmerde. Hierdoor ontstond een soort klassestrijd tussen de steeds kleiner wordende groep eli teclubs en de immer groeiende volksclubs. Aangezien de laatste groep in de meerderheid was, werd de strijd in hun voordeel be slist Voetbal werd, mede dankzij de werkeloosheid in de crisisjaren, definitief een sport voor ieder een". De popularisatie zette zich voort na de Tweede Wereldoorlog. De voetbalsport verspreidde zich snel over het platteland en de in 1940 opgerichte Voetbalbond bevorder de de beoefening van deze sport door middel van materiele en fi nanciële steun aan clubs. De in voering van het betaalde voetbal in 1954 en de successen van Ne derlandse elftallen en clubs vanaf het einde van de jaren zestig maakten voetbal nog populairder. Volgens Art van Iperen maakte dit proces de invloed van de En gelse taal op de terminologie steeds kleiner: „Er gingen immers steeds meer mensen met minder kennis van het Engels voetballen. Bij cricket, golf, tennis en hockey is deze ontwikkeling niet zo sterk. Dat komt doordat deze sporten niet dezelfde bevolkingsgroep als voetbal hebben bereikt". „Het proces van vernederlandsing van Engelse voetbaltermen werd dus in de jaren 1900—1910 ingezet Deze ontwikkeling schijnt echter in 1970 te zijn gestopt. Onder an dere door de grote invloed van de Engelse en Amerikaanse cultuur op de Nederlandse en door het feil de de algemene kennis van de En- 1 gelse taal de laatste decennia enorm is toegenomen zien we nu, zowel in de krantenverslagen als in gesprekken langs de lijn en ra dioverslagen toch weer steeds meer Engelse woorden terugko men. Ik heb alleen het schriftelijk taalgebruik onderzocht, maar uit eigen ervaring weet ik dat toe schouwers en spelers eerder 'kool' zeggen dan 'doelpunt*. Dat roept makkelijker.". iBBiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 5 Internationaal Meubeltransport s VOOR Bfi AKKUNDIQ Mg ERHU1ZEN ITf ET ODERN AT ER (AAL OA LIFT D. van Geyl Zn. Groenelaan 9-14 Schiedam, tel. 268071 en 263046 WIJ VLERKEN ONDER OE A.V.V. VOORWAARDEN m gaaaaaaBBaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa I BREDE HAVENSTRAAT 6 IVLAARDINGEN - TE LEF. 35.45.25 I Tevens theatergeschenkbonnen voor elk willekeurig bedrag. Geopend van 9.00-13.00 en 13.30.17J» uur Op zaterdag gesloten ITE KOOP AANGEBODEN Hot luiste adres voor al uw MEUBELSTOFFEERWERK Fa. Hessels en Co, Eendracht- straat 52. tel. 341563 - 348764 na 18.00 uur. DOE-HET-ZELF GEREEDSCHAPPEN specialist voor stukadoors- metselen - te gelzetter» - vloeren leggers en schilders, korting 10%. Nofra B.V„ PoradJjsl&an 77, R'dam. Tel. 010-135965, geopend van 8 lot 17.00 uur. zaterdags van fl tot 12 uur. ONDERHOUD EN "*I| REPARATIEWÊ Voer het LEVEREN, SCHOON MAKEN EN REPAREREN van uw geisers naar Smeden] Daub, Caiienburgsir. 80, Vtaardmgen. TeL 34-30.95. Voor WITTEN, SCHILDEREN en BEHANGEN het voordehgste en betrouwbaarste adres: P. A. v.d. Kruit, leiiestr. 32-34. Schiedam. TeL 25.4432. leie- foonteamwoorder aanwezig. V/hG. J.J. Ponja. Vlaardïngen Een vere- niging, die qua ledenaan tal makkelijk de vergelij king met de meeste voet balverenigingen kan doorstaan, maar op gebied van bekendheid eigenlijk nauwelijks aan bod komt, is de Flardingha Ruiters. In het -nog- groene land wat de Broekpolder rijk is en op een boerderij, die nauwelijks doet vermoe den dat je je nog binnen de bebouwde kom van Vlaardingen bevindt, heeft deze officiële pony club zijn domein. En. dc ontwikkeling van dc Nederlandse ren- en drafsport heeft ook de Flardingha Rui ters niet onbekommerd gela ten. Susan Kok, die als één van de drie betaalde krachten van de vereniging de aspirant- leden les geeft en begeleidt, staaft die bewering met cijfers: „We hebben momenteel 110 aspirantleden en een totaal van een kleine 180 leden. Dat zijn ook landelijk gezien be hoorlijke getallen. En we moe ten nog steeds kinderen af slaan, gewoon omdat we ze niet kwijt kunnen". .diet systeem wat wij hanteren is vrij simpel. Men moet eerst een tijd aspirantlid (i veertig gulden per maand, waarvoor iedere dag twee uur les staat) geweest zijn, alvorens men de stap naar de senioren kan ma ken. Omdat de Flardingha Ruiters van origine een pony club is en we maar over elf ei gen paarden beschikken, ver dwijnen de aspirantleden vaak na een bepaalde leeftijd naar andere maneges. Wij hebben nu eenmaal niet meer plaats, hoewel er hard aan uitbrei ding wordt gewerkt". De manege van de Flardingha Ruiters, dat een 'kleine' vijftig pony's heeft, zit dus bomvol. Overigens voor de wedstrijd sport maakt dat niet zo gek veel uit. Susan Kok, zelf in net bezit van een paard, legt uit waarom: „Je moet nu eenmaal over een eigen paard beschik ken om een» in de veeriten da- gen op dressuur en spring- wedstrijden te kunnen ver schijnen. Dat doe ik dan ook al trouw elf jaar met wisselend succces op concoursen in de omgeving en in Brabant De Z-kiasse is het hoogste, daar zitten die landelijke toppers als Johan Heins in. Ik zit met springen in de L-klasse, dat is daar vlak onder en krijg op mijn beurt dan ook weer les van meneer Chardon, die de senior (wedstrijd) training bij de Flardingha Ruiters voor 2ijn rekening neemt" „tn ieder geval ga je veel lief de voor zo'n paard krijgen en datzelfde probeer ik bij de kin deren over te brengen. De le den krijgen bij ons wel de ge legenheid om na verloop van tijd een pony of paard te ko- aar vergis je niet in de dragen van die beesten. Een door Emile Schelvis pony kost al gauw 2000 gulden waarbij de maandelijkse ver zorging (stalling, voer) ook gauw 200 gulden in de maand kost Voeg daarbij nog in schrijfgeld voor wedstrijden en de kleding, en je hebt een dure sport Echte talenten ïonder geld komen er niet. Heel erg jammer, maar waar". Ondanks de berichten van de tanende economie, zijn er blijkbaar voldoende mensen die dat er rustig voor over hebben, want de cijfers geven onmiskenbaar aan dat de paar densport in het algemeen aan actieve leden en populariteit wint Susan Kok opnieuw: „Ja, ik weet het Ik heb ook mak kelijk praten. Mijn vader, die hier ook in het bestuur zit, zorgt voor alles. Ik geef twee uur les per dag en kan met Manon (haar eigen paard) ge woon wedstrijden afwerken. De kinderen, die ik les geef en uit alle lagen van de bevolking komen, hebben een of twee maal per jaar een wedstrijd dressuur of springen op vere nigingspaarden". De Flardingha Ruiters, die toch bekende namen als Mieke Waaij en Nico Moerman heb ben voortgebracht, kunnen wel uit de kosten komen sinds de komst van aspirantleden, maar de toekomst Is nog onze- Do Vlaardingse instructrice In actio.,... ker. Susan Kok, die al blij is dat dc vereniging dit seizoen zijn wedstrijden in de Holy- wijk weer mag afwerken: „Het ligt hier ideaal, je zit gelijk in de polder. Zonder dat de kin deren eerst met die pony's door de stad heen hoeven. En, we hebben een uitstekend grond je in de Holy voor onze wedstrijden. Daarbij komt dat de prijzen zelfs veel lager dan bij andere maneges". „Maar inderdaad", vervolgt Susan Kok. die zelf via het paard van de melkboer über haupt met deze toch dure lak van sport in aanraking kwam, „de Broekpolder baart ons zor gen. Schiedam - De postduivenhw dersvereniging De Vrijhei hield twee wedvluchten, U voor oude duiven en één voc jonge duiven. Voor de oud duiven van De Vrijheid vanu St. Denis, over een afstan van 360 kilometer, werden 13 duiven ingezet. De Postdu nam met 149 duiven deel at een Zuidhotlands concounl Voor de jonge duiven van D 1 Vrijheid vanuk Duffel, ovt een afstand van 93 kilometei werden 763 duiven ingezet t van De Postduif waren datfiS duiven. De snelheid van de oude ven was circa 65 kilometer p* uur, terwijl de jonge duivel een snelheid haalden van kilometer. Het prijswinitf van de oude duiven had ee traag verloop, terwijl de jonf duiven een vlotte wedsuu hadden. Voor De Vrijhei vanuit St. Denis bereikte eerste duif zijn hok om 12JM uur cn de laatste prijsduii 13.31.41 uur. De eerste prijaw- van De Postduif bereikte hok om 12.21.05 uur, de laatst om 13.47.23 uur. Voor de jong duiven van De Vrijheid vtf liep het ylotter; de eerste pnjs duif kwam om 10.13.44 uur aü en de laatste om 10.24.17 uu' Voor De Postduif kwam eerste duif om 10.21,21 uur aai en de laatste om 10.29.15 uur- De winnaars: 1. C. Zantboer. J. Triel, 3-10. J.J. van der Vj ver en zn., 4. S. van Pelt, 5- C. Robart Van Diest, 6.1 Broekhuizen, 8. Th. van Berg/Barzelaij, 9. A. van Tuijn. Voor de jonge duivel van De Vrijheid de winnaaf 1. J. Wemefer. 2-6-7. Th. *J der Berg/Barzelaij, 3-8. J van Raaij, 4. mevrouw Bart* laij. 5. J. Bakker, 9. H. Eg**1 10. S. van Pelt. De eerste f bij De Postduif: 1-10. H. H0 sbach, 2. G. Miiller, 3-4. C.^ Leeuwen. 5-6-8. A. Smits. J.H. de Koster, 9. J. Stiet»* De eerste tien van De P<*j duif: 1-2. J. Vrauwdeunt, A. Heeren en zn„ 5. D.C. Bw ker, 6. Fontijn/Homburg. van Deurzen, 8. Brökling e zn., 9. Paardekoper, 10. W. Leijden/Koogje. Uitslagen dehjke wedvlucht Orte® over een afstand van 480 küj meten 1-2-5. J. Koster, 3- Herren en zn., 4-6-8. C Ztf boer, 7. J. Stieber, 9. R der Meij, 10. J. Triel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4