STAD/STREEK BBI Youth for Christ werkt hard aan verbouwing 'Ik doe wat er in me opkomt' Kip-theater heeft boeiende komische opera Britse groep zingt madrigalen in museum m Overtredingen opslag bestrijdingsmiddelen Auto in de sloot Dokter Franke Nieuwe ruimte eind augustus open Herbert Winterbottom speelt in Grote Kerk Marktkoopman Haagse Rob den Os: Gerard de Waardt bespeelt beiaard woensdag 16 Jul) 1380 VD/SC/WW SchiedamEen 2?-jarige Vlaardinger belandde gister middag 20 met zijn auto in de sloot langs rijksweg 20. Ko mende vanuit de richting Botterdam moest hij vlak na het spoorwegviaduct plotse ling voor een voorligger uit wijken. waardoor zijn auto in een slip raakte, om de as draaide en vervolgens in de sloot terecht kwam. Toen de politie arriveerde was niets meer van de betuurder te be speuren. Daarom werd over wogen te gaan dreggen. Maar even later meldde de Vlaar dinger zich bij de politie. Hij was zelf uit de auto gekropen en was daarna direct naar huis gelopen. Hoewel zijn auto bij het ongeluk zwaar was beschadigd had de be stuurder alleen een hoofd wond. Na twintig jaar huisarts in Schiedam geweest te zijn legt W. J. Franke (52) op 1 september zijn werk neer. Hij zal zich nog enkele ja ren gaan inzetten als be drijfsarts bij de Rotter damse Droogdok Maat schappij. Een jonge colle ga, in wie Franke volledig zijn vertrouwen heeft ge steld, neemt de praktijk in Schiedam over. Dokter Franke heeft in Roekanje nog een aardig optrekje, waar hij wellicht voorgoed gaat wonen. Franke stichtte enkele ja ren geleden samen met zijn collega's T. B. Goei en J.Stolker de eerste huis artsengroepspraktijk In Schiedam. Deze groeps- praktijk kreeg de naam 'Gezondheidscentrum Wa rande*. Daarvoor had Franke zijn praktijk aan de Thomas Kempls- straat, naast zijn woning aan de Burgemeester Knappe rtlaan. Vlaardingen De klokken van de beiaard in de toren van de Grote Kerk worden donderdag tussen 19.30 en 20.30 uur bespeeld door beiaardier Gerard de Waardt. Het Is de zesde afle vering in de serie zomer avondconcerten op het Maas- sluise carillon. Op het pro gramma staan onder meer werken van Van Hoof, Du- rand, Mozart, Tsjaikowski en Van Beethoven. Vlaardingen Nog een aantal weken doorploete ren en dan kan de nieuwe ruimte van Youth for Christ, in de rechtervleu gel van het Weeshuis, open. Er wordt op het ogenblik in het oude pand aan het Weeshuisplein hard gewerkt om de ruimte zo in te richten, dat vele jongeren zich er na de vakantieperiode thuis zullen voelen. Het huidige onderkomen in de Nieuwelaan zal er voor worden ingeruild. Dat pand moet eind juli wor den ontruimd. Het is al jaren bekend, dat Youth for Christ moet ver huizen. De pandjes op de Nieuwelaan 3 en 3, die al een jaar of tien in gebruik zijn, zullen plaats moeten maken voor nieuwbouw, zo ligt in de bedoeling. „We vinden het ook niet zo erg dat we er uit moeten, want het begint daar toch wel een beetje slecht te worden." vertelt Theo van Teylingen van Youth for Christ. „Juist om dat we al geruime tijd weten dat we er uit moeten is er de laatste jaren nauwelijks meer iets aan gedaan." De nieuwe ruimte in het Weeshuis heeft de evangeli sche jongerenorganisatie al enkele maanden in huur. Er moest echter eerst wel het een en ander gebeuren, voor de koffiebar-activiteiten naar het Weeshuis konden worden overgebracht. „Er was een verbouwing nodig, die niet 20 eenvoudig uit te voeren was. We wilden wat muren weghalen om zo meer ruimte te kunnen creeëren, maar het moest wel allemaal goed worden berekend of dat mogelijk was. Boven is na melijk de repetitieruimte van het showkorps De Pijpers en die marcheren er ook. Je kunt dus niet zomaar even een muurtje weghalen. Cafê-achtig De nieuwe ruimte in het Weeshuis is aanzienlijk gro ter dan het oude onderko men. De inrichting en de aankleding zullen er ook an ders uit gaan zien dan men voorheen gewend was. Theo van Teylingen: „Het wordt wat meer cafê-achtig, wat meer aangepast aan de eisen van de jeugd van vandaag. Want de bedoeling is dat een 20 groot mogelijke groep zich er thuis zal voelen." Naast de koffiebarruimte, waar de voornaamste activi teiten van Youth for Christ zich zullen afspelen, worden in het Weeshuis wat kleinere kamertjes gemaakt. Die zul len niet alleen als „dien struimte" worden gebruikt, maar ook om eens wat meer privé met mensen te praten. Voor een echt persoonlijk ge sprek is in de koffiebar, als het druk is, immers niet zo veel gelegenheid. Tussenschakel Volgens Theo van Teylingen is de groep jongeren, die de koffiebar van Youth for Christ bezoekt, de laatste ja ren sterk gewijzigd. Een jaar of vijf geleden zag men al leen maar kerkelijke jonge ren, maar daarin is de nodige verandering gekomen. „Te genwoordig zien we steeds meer niet-kerkelijke jeugd, die wel belangstelling heeft maar er niet zoveel voor voelt om in de kerk te gaan zitten. Die zien in ons een tussenschakel tussen hen en de kerk en dat vinden we erg plezierig. We krijgen vooral de laatste tijd veel VlaardingenDe Engelse organist Herbert Winterbottom, organist te Manchester en directeur van de Music Salford University, verzorgt donderdag tussen 12.45 en 13.15 uur het wekelijkse lunchconcert op het orgel van de Vlaardingse Grote Kerk. Op het programma staan werken van Lidon, Bach, Clêram- bault, Stanley en Mathias. Het concert is gratis toegankelijk. Schiedam Een Britse zanggroep, waarover de vereniging vrienden van het stedelijk museum in Schiedam vol lof is, komt volgende week dinsdag naar de Hoogstraat 112 om in de aula van het museum een concert te geven. The Elizabet han Madrigal Singers uit Aberystwyth in Wales beginnen met hun zangconcert om kwart over acht 's avonds. Madrigalen zijn voor de En gelse compositiekunst een waar hoogtepunt geweest in de tijd van Queen Elizabeth en de vroege 'Jacobean *-pe- riode. In die tijd behoorde elke beschaafde dame en Ook het prachtige Trois chansons* van Kavel wordt gezongen. De Singers hebben een celliste bij zich, die ter afwisseling enkele soli voor violoncello zal laten horen. jongeren in de leeftijd van 15 lot 17 jaar, ook de zogenaam de OJC-jeugd, zeker toen het OJC nog hier in het gebouw zat natuurlijk." Verbazing wekkend is het volgens Theo niet, dat zelfs die groep jon geren best naar Youth for Christ wil komen. „We bie den sfeer en we hebben aan dacht voor ze en dat is het belangrijkste," meent hij. „Ze weten precies wat ze hier kunnen verwachten. Er wordt gewoon gezegd: we gaan naar de Jesus-tent. Nou, vooruit, waarom zou den we niet zo mogen wor den genoemd?" Maar niet al leen het publiek is veran derd; ook de evangelische jongeren-organisatie zelf heeft hier en daar de nodige uiterlijke wijzigingen onder gaan. Het moet in zo'n kof fiebar 20 ongedwongen mo gelijk, vindt men. „Ze moe ten zien dat het echt niet al leen maar saai hoeft te zijn, met alleen maar jongeren met stropdassen om en zo. door Paul Houkes. Onze boodschap over het ge loof brengen we toch wel, op onze manier. Van jongere tot jongere zelf." Actieve kern De Vlaardingse afdeling van Youth for Christ functio neert overigens uitstekend, verzekert Theo van Teylin gen. Men gaat na de vakantie vol goede moed in de nieuwe ruimte van start met in ieder geval iedere zaterdagavond de koffiebar en daarnaast nog tal van andere activitei ten. Geprobeerd zal worden om ook op doordeweekse da gen regelmatig open te zijn. Er wordt nog hard gewerkt In de nieuwe ruimte van Youth for Christ in het Weeshuis. Na de vakantie moet het open. Daarnaast is de bedoeling regelmatig muziek groeper uit binnen- en buitenlanc naar Vlaardingen te halen. Een probleem blijft iedei jaar weer de kadervorming het is niet altijd even gemak kelijk om voldoende menser te vinden die aan de werk zaamheden van de evangeli* sa liegroep in de staf mee te werken- „We hebben een ac- tieve kern van zo'n dertig veertig mensen. Die nemer regelmatig deel aan bijbelstu dies, kaderweekends in hel landelijke centrum in Drie bergen en dergelijke. Maai op onze bijeenkomsten ko men veel meer mensen; dik wijls wel over de honderd." Wanneer de officiële ope ning van de nieuwe Youth for Christbar gaat plaatsvin den is nog niet helemaal be kend. Men houdt het er op dat dat eind augustus gaat gebeuren. Aannemer Henk van der Waal, die de verbou wing grotendeels uitvoert en die een flink deel van de kosten voor zijn rekening neemt, werkt er in ieder ge val hard aan om de zaak te gen die tijd rond te krijgen. De opening wordt, zo verze kert Theo van Teylingen, een groots spektakel. De evangelische boekhandel, die Youth for Christ in de Nieuwlandstraat in het cen trum van de stad heeft, in het pandje op nummer 6, zal na de opening van het nieu we onderkomen niet ver dwijnen: die draait gewoon door. Hierin verkoopt men als vanouds niet alleen evan gelische lectuur, maar ook materiaal uit de derde we reld, posters en tal van ande re zaken. „Daar gaan we ge woon mee door, want dat loopt goed," meent Theo van Teylingen, „Het gaat lang zaam, maar daar beginnen •we toch ook wel wat bekend heid te krijgen." heer meteen deel te kunnen nemen aan een madrigaal, óf met de stem, óf met een in strument in het 'consort of viols', het gamba-ensemble. The Elizabethan Madrigal Singers verrasten enkele ja ren geleden met hun zuivere en heel aparte weergave van de fraaiste Engelse madriga len. In Schiedam zal het en semble onder leiding staan van Jamie Birch. De volgen de componisten staan op het programma: Byrd, de nestor van de madrigalisten. Ben net, Tomkins, Tallis, Weel- kes, Redford en de meer he dendaagse Ireland en Finzi. Schiedam Al meer dan ze ven jaar staat Rob den Os met zijn kraam op de Schie- darnse markt. Hij is inmid dels niet meer weg te den ken uit het Schiedamse straatbeeld op de vrijdag. Zijn harde, rauwe stem, zijn ongedwongen benadering maakt hem tot een persoon lijkheid als geen ander. Gro te kracht is ongetwijfeld zijn werkwijze. Nooit zonder een lach rond zijn lippen kom je hem tegen. Natuurlijk, zijn 'grote' mond valt ook wel eens in niet goede aarde bij de mensen, maar gelukkig is dat iets wat bijna nooit ge beurt. Het leven van een mark tkoopman is een vrij leven. Rob den Os, voor vrienden en bekenden Haagse Rob, zou niets anders meer willen. „Ik heb er nooit spijt van ge had dat ik ben begonnen als marktkoopman. Ik ben er op een heel toevallige manier ingerold. Kennissen van mij zaten in de textiel en waren ook nog loodgieters. Toen kwam er eens een bij mij de geiser repareren en die be gon over de markt te praten. Of ik er soms ook geen zin in had. Nou, dat had ik best en toen ik eenmaal op de markt stond wilde ik niets anders meer. Ik ben in de textiel ge gaan omdat die kennissen van mij daar ook in zaten, dat maakte het wat makke lijker voor mij." Slechte weer Geteisterd zoals Nederland de laatste dagen werd door Haagse Rob blijft altijd la chen. In voor- en tegen spoed. het slechte weer, dat maakt het er voor de marktkooplui niet makkelijker op. De mensen blijven thuis, in plaats de weekmarkt te be zoeken. „Het is voor onze handel een slechte zaak. Als de zon schijnt is het steen druk op de markt. De men sen kopen dan veel eerder een leuke jurk. Nu we al voor de vierde keer een slechte zomer hebben, wordt het voor ons steeds moeilij ker." Maar hij blijft lachen. door Chris Woerts Zijn humor brengt de men sen vaak tot wanhoop, zo van 'waar haalt hij het toch vandaan allemaal?„Ik doe wat er in me opkomt, denk er niet bij na. Het valt geluk kig meestal wel goed bij ie dereen, dus kan ik er ge woon mee doorgaan". Hij de monstreert direct hoe een Belg zijn sokken ophaalt Zonder schroom knoopt hij zijn broek los en laat hem naar beneden vallen. Rustig in zijn onderbroek staande haalt Rob den Os dan zijn kousen op. Het volle café 't Raadhuijs ligt dubbel. Een geintje weten ze ook hier te waarderen. Altijd heeft Rob den Os wat bijzonders. Neem nu vorige week dinsdag. In het Sche ven ingse Circustheater is de première van de show 'Hello Paris' met de Blue Bells. Als onderdeel van de show is er ook een goochelaar die van alles laat verdwijnen. Als - deze vraagt of er iemand een briefje van 25 gulden in zijn zak heeft is Rob den Os er els de kippen bij. Hij wordt direct het podium opgesleurd om zijn bijdrage te leveren aan de show. „Ik zoek zulke dingen echt niet op, maar ik vind het leuk om te doen. Ik reageer erg impulsief in dat soort situaties. En of er nu 500 of 50.000 man in de zaal zitten, dat maakt me niets uit. Last van zenuwen heb ik nog nooit gehad." Een onder- t nemende man dus. Rob den Os. Samen met zijn Haagse vriend Ralf Kattenburg heeft hij onlangs een nieuw merk textiel op de markt ge bracht Get-Away. Hij hoopt dat het nieuwe project on danks de slechte zomer slaagt Hoewel, hij zal altijd blijven lachen. In voor- en tegenspoed. 's Gravenzande - De milieuambtenaar van 's Gravenzande en Wateringen heeft tijdens bezoekjes aar. diverse tuinbouwbedrij ven in 's Gravenzande de manier waarop bestrijdingsmiddelen worden opgeslagen, gecontroleerd. In tenminste tien gevallen constateerde hij overtredingen tegen de daarvoor geldende wet Sommige bestrijdingsmiddelen waren niet op de juiste manier j ondergebracht andere staan op de lijst van niet langer toegesta- I ne middelen. Schiedam Kinderen van Jeugdland, moeders en ge meentewerkers (die stiekum meekeken), hebben gisteren kunnen genieten van straat theater 'Kip' met de komi sche opera Dromen jij'. Helaas niet op straat maar in het zuiderkwartier aan de Dwarsstraat omdat men toch slecht weer vreesde. Voor het geluid was het jam mer dat Kip binnen speelde. Op straat gebruiken zij na melijk speciale zendmicro foons om de verstaanbaar heid maximaal tot zijn recht te laten komen. Nu was de tekst af en toe wat moeilijk te volgen vooral ook omdat de akoestiek van de zaal niet optimaal was. Maar de rest maakte veel goed. Het spontane spel van Remia, het meisje wat in haar dromen hele vreemde dingen meemaakt werd be geleid door bekwame musici. Leuk was dat de muziek kunstig verweven werd met het spel wat hele spitsvondi- door Karin Kuijpers ge scenes tot gevolg had. Ge keuvel van visite werd bij voorbeeld weergegeven door eentonige geluiden van in strumenten en klanken van de spelers wat heel absurdis tisch overkwam. Misschien iets te moeilijk voor de kinderen maar door dat het verdere spel aan dui delijkheid niets te wensen over liet was dat niet schade lijk. Remia Botervloot ontmoet in haar dromen een lachman netje die met haar naar het Feest van de Dag en van de Nacht gaat waar vooral niet gelachen mag worden. Daar spelen zij een vrolijk spel met de gouden bal {de Zon) die het lachmannetie steelt. Gevolg is dat de Zon niet op gaat waardoor een hoop mensen zich afvragen wat er aan de hand is, bijvoorbeeld de ridder Wilhelmus van de Ouwe tot de Nassauwe. Hij gaat met zijn edel ros op zoek naar de Zon met Remia die hem door enge bossen en beken voert naar het randje van de wereld: het kasteel waar het Lachmannetje woont Daar heeft een hevige strijd plaats en Remia slaagt erin de Zon van het Lachmanne tje die eigenlijk alleen maar mee wilde spelen, af te pak ken. Het Kip-theater is afkomstig uit Amsterdam en bestaat vijf jaar. In de huidige bezet ting is het achttal in februari begonnen met deze prod uk - tie. Decors, kostuums en muziek maken zij zelf. Eind juli ko-. men zij naar Rotterdam. Kip is de moeite waard om ken-$ nis mee te maken. Straattheater Kip tijdens de j komische opera 'Dromen jij' 1 op Jeugdland.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3