4 EXTRA Water verontreiniging Waterzuivering wwrwdag 18 lull 1980 VD/SC/WW tkirtfrctiiifw Water: waardevol bezit Hst rivier- ei slootwater I niet zo schooi els menlgeei vermoedt. Schoonhoven Water bedekt ongeveer 70 van de aardbodem. Oceanen, zeeën en meren nemen het grootste oppervlak voor hun reke ning, maar ook rivieren, beken, poelen en plas sen horen hierbij. Ongeveer 30 blijft er voor de mens over om te wonen en voor wat het grootste gedeelte betreft te werken. Maar ook onder dit droge gedeelte bevinden zich grote hoeveelheden water: grondwater. Water is de meest voorkomende grondstof op aarde, tevens ook de meest kostbare. Normaal is kostbaarheid een betrekkelijk iets, het gevolg van een bepaalde verhouding in vraag en aan bod. Dat is hier niet het geval. Water is kostbaar omdat het de eerste levensbehoefte is van plant, dier en mens. Meer nog dan voedsel. Zonder eten kan een mens het een paar weken uithou den, zonder water slechts een paar dagen. Ook is water kostbaar omdat het een zeer groot voedselreservoir voor de mens is met nog talloze ongekende mogelijkheden. Alleen daarom al moeten we bijzonder voorzichtig met deze grondstof omspringen. Naast voedselreservoir is het oppervlaktewater de grondstof voor ons drinkwater (behoudens een veel kleiner gedeelte grondwater). Door deze laatste functie zou je mogen verwachten dat de mens er zorgvuldig mee zal omspringen. Niets is minder waar. Het lijkt wel of rivieren, die van oudsher naast water ook afval afvoer den, alleen nog maar voor de afvoer van het laatste gebruikt worden. Bij een beperkte hoe veelheid afvalstoffen is er niets aan de hand maar als het toelaatbare maximum overschre den wordt, verandert de samenstelling van het water op dusdanige wijze dat het water zijn ge wone functies niet kan uitvoeren en het leven erin de gewone loop niet kan vervolgen. stofgehalte van het water dras tisch te verhogen. De bacteriën kunnen nu In veel kortere tijd de zelfde hoeveelheid afval omzet ten. Voor wat betreft de biologisch afbreekbare bestanddelen wordt het water op deze wijze tot 80 - 93 gezuiverd. Dit zuiveringsgebeuren is een ui termate kostbaar proces, maar niettemin broodnodig. Zo is men na deze biologische reiniging nog niet tevreden over de waterkwali teit In enkele tientallen inrichtin gen wordt ook nog het grootste deel van de nog aanwezige nitra ten, fosfaten, ziekteverwekkende bacteriën en andere schadelijke stoffen verwijderd. Heiaas gebeurt deze chemische zuivering nog op veel te kleine schaal. Geldgebrek is het voornaamste argument Na tuurlijk, het is duur. Maar wat kost het maken van drinkwater uit steeds vuiler oppervlakte wa ter? Wat zal de toeristische indu strie aan inkomsten derven als we stinkende sloten en rivieren heb ben en er nergens meer zonder gevaar gezwommen kan worden? Slechts een paar van de vele argu menten die de voorstanders aan dragen. Er zijn wel landelijke regels voor het lozen van afval, maar het bou wen van rioolzuiveringsinstalla ties is gedelegeerd aan de provin cie, speciale zuiveringsschappen of zoals in de provincie Zuid-Hol land het geval is. aan de water schappen of hoogheemraden zoals ze ook wel genoemd worden, zo dat plaatselijke of regionale ver schillen in opvatting of mening verschillende beteiden tot gevolg kan hebben- Door dc Provinciale Staten van Zuid-Holland is een nieuw zuive ringsschap opgericht dat per 1 ja nuari 1941 gaat zorgen voor de kwaliteit van het oppervlaktewa ter. Dit Zuiveringsschap Holland se Waarden en Eilanden neemt de zorg voor de waterkwaliteit over van de waterschappen. De hier aan verbanden kosten worden door de vervuiler betaald; van ie dereen wordt een zuiveringshef fing geheven. Ook bedrijven wor den als ze op de riolering aange sloten zijn aangeslagen voor een aantal inwonerequivalenten over eenkomstig de hoeveelbeid afval (Een inwonerequivalent is een standdaardmaat voor de hoeveel heid afval die een inwoner per et maal loost). De verwachting is dat in 1935 ruim 90 van het afval water met biologiscbafbreekbare stoffen, voor lozing, in zuiverings inrichtingen zal worden behan deld. Erg veel aandacht zal worden be- steed aan de fosfaten die d.m.v. wasmiddelen in het oppervlakte water terecht komen. Misschien gebeurt dit door de fosfaten te vervangen zoals in sommige, mi lieuvriendelijkere wasmiddelen al gebeurt, of door de hardheid van het leidingwater te verlagen. Water is leven. Als dit goed wordt beseft, wordt er vast wel voor- zichtiger mee omgesprongen en zullen de achteloos in het water geworpen artikelen roet schaamte nagekeken worden en hopelijk zelfs achterwege blijven. Ook in r dit verband Is bat góed dat er op grote schaal illegale stortplaatsen opgespoord worden, die misschien niet altijd direct het oppervlak» water verontreinigen maar het grondwater weL Al zullen deze ondekkingen van illegale gifstortplaatsen voor be paalde mensen minder prettige consequentie* hebben, toen zullen ze toe moeten «ven dat het goed Is, dat het aan het licht gekomen is en dat misschien met een forse financiële aderlating verwijderd zal moeten worden. Het vervuilen van het water staat gelijk met bet graven van je eigen graf. In ons land zijn ongeveer 550 rioolzuiveringsinstallaties in ge bruik die er voor moeten zorgen dat het water zover bezuiverd wordt dat het zonder gevaar voor mens, dier en plant in het opper vlakte water geloosd kan worden. In de rioolzuiveringsinstallatie Dankzij het werk van de zuiveringsin stallaties ko men er In de sloten weer veel waterle lies voor. in dit gebied Is het nieuws zuiverings schap Hol landse Waar den en Stan den werk zaam, me! Dordrecht ais vestigings plaats. komt het afvalwater eerst in grote verzamelbekkens terecht waar de bezonken en drijvende bestandde len verwijderd worden. Met deze mechanische zuivering wordt het water 25 - 40 gezuiverd. Maar in ongeveer 400 bedrijven gaat men nog verder. Deze tweede fase berust op het principe van de natuur een handje te helpen. In dit geval het zelfrei nigend vermogen van het water. Voor de micro-organismen in het water, die de organische stoffen afbreken wordt een ideaal kli maat geschapen, door bet zuur- I Een belangrijke graadmeter voor de waterkwaliteit is de toestand van de fauna en flora erin. Ge zond water zal een grote hoeveel heid planten en dieren van ver schillende soorten herbergen in tegenstelling tot vervuild water waarin enkele soorten de anderen verdrongen hebben en nu over heersen- Door de vervuiling is riviervis dan ook nauwelijks voor con sumptie geschikt te noemen. Is de vervuiling van afvalstoffen die vanaf een schip of vanaf de wal in het water geworpen wor den de meest in het oog springen de, de meest erge en grote vervui ling komt via het riool en afvoer- leiaingen van fabrieken in het water terecht Om deze vervuiling doeltreffend te kunnen bestrijden is er een categorische indeling ge maakt van de vervuilers. Enkele rijn: - Organische stoffen(o.a. uit werpselen) die mits in niet te gro te hoeveelheden geloosd biolo gisch afbreekbaar rijn. - Zouten, vooral afkomstig uit de Franse kalimijn en- De 350 kg. die er gemiddeld per seconde via de Rijn ons land binnenstro men doen het zoutgehalte van het water tot boven het aanvaardbare maximum stijgen. Het gevolg hiervan is o.a. dat de Westlandse tuinders flinke schade oplopen als ze hun gewas hiermee besproeien. - Fosfaten die via de wasmid delen in het oppervlaktewater te recht komen hebben dezelfde werking als kunstmest op het land. Zij versnellen de groei van algen en waterplan ten( water- bloei). Ze verbruiken dan zoveel zuurstof uit het water dat er plan ten zijn die zuurstoftekorten krij gen. De planten sterven, maar de rottingsbacteriën hebben ook zuursof nodig waardoor er voor de andere planten nog minder over blijft. Uiteindelijk resultaat: een rottend en stinkend water. - Koelwater van energiecen trales, zg. thermische vervuiling. Het water is niet vies, maar wel veel warmer dan het ontvangende water. Aangezien warm water minder zuurstof kan bevatten dan koud water betekent dit weer een verarming. Als de vervuiling een niet al te grote omvang heeft is er niets aan 3e hand: het water heeft nh een zelfreinigend vermogen. Dit wil zeggen dat het oppervlaktewater een hoeveelheid vuil kan afbre ken zonder dat de mens daarbij een handje hoeft te helpen. Daar is echter veel zuurstof voor nodig. Met behulp van die zuurstof kun nen micro-organismen organische ïtoHenfo-a. eiwitten, koolhydraten en vetten) omzetten in water, koolzuur en bepaalde zouten; stof fen die de planten weer kunnen gebruiken om hun voedsel te ma- Als d. mens het water door afval stoffen of door temperatuurstij ging (denk aan koelwater) zo ver andert, of als er teveel afvalstof fen geloosd worden, schiet het zel freinigend vermogen van het wa ter te kort en zal de techniek de mensen te hulp moeten komen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4