STAD/STREEK 'We zijn weer aan de goedheid overgeleverd' De VVV heeft maar 't is dicht 1 Rode Kruis lectuur huis je verhuist naar overkant Raadsman is op vakantie Wandel- concert imet Cor Maat 'Sf Blokje Irond^ Pommetje zet de boel op stelten C. J. Koop Nog 3 maal ;'s avonds ipaspoort iaan vragen WAO- project: toch doordraaien VVV-beleid mgzw- ,4 - donderdag 17 juli 1980 VD/SC/WW De reconstructiecommissie Midden-Delfland heeft de Hoornse glastuinbouwer G.J- Koop benoemd tot tweede vice-voorzitter van deze com missie voor de herinrichting van het poldergebied tussen Schiedam, Viaardingen, Maas sluis, De Lier, Rijswijk en Delft. Koop maakt sinds de oprichting deel uit van de re constructiecommissie en is voorzitter van de agrarische subcommissie. Met algemene stemmen is hij benoemd. De glastuinbouwer uit Den Hoorn werd voorgedragen, op dat in de toekomst ook verga deringen geleid kunnen wor- den waar de Zuidhollandse ge deputeerden drs Jo Borgman en ir Nico Buijsert niet aan we— zig zijn. Zij zijn respectievelijk .•voorzitter en vice-voorzitter. In maart konden geen van •beiden present zijn, zodat de vergadering van de recon- structiecommissie afgelast moest worden. De benoeming van Koop voorkomt 20'n situa tie in het vervolg. Koop was een van de drie agrariërs, die in april de ver gaderzaal voortijdig verliet uit protest tegen de aangenomen i motie tegen rijksweg 19, ^SchiedamIn de weken van •20 juli tot en met 1? augustus? '.is sociaal raadsman Hans Suy- !ï!ng wegens vakantie afwezig. ;Gedurende die periode is zijn ;kantoor gesloten. Met dringen de problemen kan men terecht "bij de rechtswinkel, Broers- Iveld 140. De spreekuren van .'de webwinkel zijn woensdag- middag van twee tot vier uur ;en donderdagavond van zes lot negen uur. Op beide dagen "kan men ook via de telefoon [inlichtingen krijgen. ;Na 17 augustus is de raaads- man weer op de volgende tij* 1 den bereikbaar op het Broers- Iveld 140 dinsdagavond van Chalf zeven tot half acht en vrijdagmorgen van negen tot l twaalf uur. Op het Bachplein ;5flö houdt hij dinsdagmorgen van negen tot elf spreekuur. '.Schiedam Tot het eind van ;de maand kan men op koopa vonden nog terecht op de ge meentesecretarie aan de Over- -"schiesestraat 2 voor het aan dragen van een paspoort of leen toeristenkaart Van april Hot en met juli was de secreta- ,rie op donderdagavonden van zeven tot negen uur geopend, 'uitsluitend voor het aanvragen van een reisdocument. De laatste avond dat de secreata- rie voor dat doel haar deuren opent valt op 31 juli. Daarna vervallen de 'koopavonden' op de secretarie weer tot april volgend jaar. Viaardingen Cor Maat, vas- ite organist van de Betelkerk ;m Maassluis, komt zaterdag ;naar Viaardingen. Tussen 15.00 en 17.00 uur verzorgt hij ;het wandelconcert, dat in de zomerperiode iedere zaterdag wordt gegeven in de Grote ;Kerk aan de Markt. De orga nisatie is telkens in handen een werkgroep in samen- werking met de Culturele :Haad. Op het program-na staan wer ken van SweeJj-ick, Scheide- mann, van Noordt, Buxtehude, •Zipoli, Bach. Walther, Men- delssohn-Bartoldy, Karg-EIert, Guilmant en Kee, door Paul Houkes Viaardingen De stichting WAO-project is vast van plan, zich niet uit het veld te laten slaan. Ondanks het feit dat het ministe rie van CRM met terugwerkende kracht tot januari geen subsidie meer wil verstrekken waaro ver we in onze krant van gisteren berichtten denkt men er bin nen deze stichting niet over, het bijltje er bij neer te gooien. „We zijn alleen weer aan de goedheid overgeleverd en dat is vreselijk jammer," aldus secretaris S. P. van Ast Het WAO-project, dat enkele sei zoenen geleden van start ging, heeft een tweeledig doel. In de eerste plaats wil men mensen die om gezondheidsredenen niet meer kunnen werken en dus volgens de WAO arbeidsongeschikt zijn ver klaard een beetje actief houden, omdat thuis zitten nu eenmaal bij zonder slecht is. Daarnaast is de bedoeling om ook gewoon een stukje ontspanning te bieden. Aan die doelstellingen probeert de stichting te voldoen door vier maal per week een ochtendbijeen komst te houden in een zaal, die beschikbaar is gesteld door het wijkcentrum De Heipaal aan de Reigerlaan, in Holy. Bijeenkom sten, die door een weliswaar wis selend, maar altijd voldoende gro te groep WAO-ers worden be zocht. Secretaris Van Ast: „De stichting doet ontzettend nuttig werk. Je krijgt hier mensen die de eerste keren echt als wezenloze honden binnen komen stappen. Die het helemaal niet meer zien zitten en die tegen niemand meer iets dur ven zeggen. Na een jaar zie je. dat ze gewoon weer mens geworden zijn. Alleen omdat ze weer een beetje bezig zijn, en omdat ze met anderen over hun problemen kunnen praten. Anderen, die in precies hetzelfde schuitje zitten." Volgens Van Ast gaat het er om dat dergelijke mensen, die buiten hun schuld het arbeidsproces moeten verlaten, toch bij ae sa menleving betrokken worden. Ze moeten het gevoel krijgen dat ze toch nog steeds ergens bij horen. „Vele WAO-ers kunnen er echt niet tegen. Ze schamen zich dat ze niet meer kunnen werken, zijn bang dal anderen denken dat het flauwekul is maar ze kunnen het écht met meer. En daarom houden ze zich maar zo'n beetje thuis verscholen. Als je ziet hoe je die mensen een beetje kunt op beuren, als ze regelmatig naar onze ochtenden komen: dat is ge weldig." Overigens hoort ook se cretaris Van Ast bij de groep, die door zijn gezondheid is uitgescha keld. Een hartkwaal heeft er voor gezorgd, dat werken er voor hem niet meer bij is. Over het feit dat CRM de subsi die, die voor de activiteiten van de stichting werden gegeven, stopzet kan de secretaris zich best een beetje boos maken. „We had den het enige tijd geleden al ver nomen, Ik ben er wel somber over dat het de gemeente lukt, toch nog iets te bereiken. We had den gehoopt dat we een uitbrei ding van onze activiteiten konden realiseren. Dat kunnen we nu na tuurlijk we! vergeten- dat zit er voorlopig met meer in." De activi teiten die momenteel lopen gaan gewoon door, zo verzekert Van Ast, De cursussen, die een docent van de Vrije Academie geeft, zui len gewoon worden voortgezet, zo de stichting al beloofd. Maar hoe het met ingang van het nieuwe seizoen zal gaan: dat is een kwestie van afwachten „We moeten nu weer met onze ziel onder de arm afwachten, wat we aan geld bij elkaar krijgen. We zagen m die subsidie van het rijk een echte erkenning. Dat zijn we nu dus weer een beetje kwijt." Schiedam Citaat uit de nieuwe beleidsnota van de VVV: „Schiedam is bekend, we mogen wel zeggen be roemd, om zijn jeneverindu- strie. Het is dan ook een kwalijke zaak, dat we ten behoeve van het toeristisch prod ukt Schiedam niets met de jeneverindustrie kunnen doen. Het enige, dat er op dit terrein te bezichtigen is, is een vrij summier gedistil leerd museum." En verder... Er staat nog ge noeg in Schiedam, dat herin nert aan hel brandersverleden. Zwart Nazareth. Maar dat is grotendeels dicht voor publiek. De molens, de voormalige branderijen en pakhuizen aan de Lange Haven, de Buitenha ven, de Hoofdstraat, de gebou wen in de L mdersbuurt, zelfs het likeurnu^eum van Hein Melchers met de grootste fles jesverzameling ter wereld, alle zijn zij meestentijds niet toe gankelijk, voor dc Schiedam mers niet en voor de toeristen niet. De VVV gaat ervan uit dat, of je nu van een borrel houdt of niet, de plekken in Schiedam waar jenever heeft gevloeid wel meteen de meest sfeervol le zijn van de stad. Dus: open moeten al die gebouwen! Ie dereen moet kunnen zien, wat er achter de oude geveltjes is geschied. „Wij hoeven met te blijven inventariseren, wat wij in Schiedam hebben. Wij hoe ven het niet tegen elkaar te blijven zeggen. Wij hebben het. En wij moeten het verko pen," aldus de VVV. Alleen al de openheid, het feit dat meer historische objecten open zullen staan voor bezoe kers, zal het stadsbeeld verle vendigen en daarmee het leef klimaat in de stad bevorderen, hoopt de VVV. Het streven om meer gebouwen voor publiek open te stellen moet dus niet onderschat worden. Sterker nog: de oprichting van een his torisch museum, los van het huidige Nationaal Gedistil leerd Museum maar gekoppeld aan een proeflokaal met de au thentieke Schiedatnse jenever, een oud plan van Hans van der Sloot, wordt als een voor waarde gezien om Schiedam ooit als toerisch produkt aan te kunnen bieden. Het produkt is nu nog lang niet af, stelt de VVV in haar beleidsnota. Te veel is (nog) niet bruikbaar. En zolang het produkt niet sterk genoeg is, zal geen ondernemer erop af komen. Stel nu eens, dat Schiedam zijn kwaliteiten wel gaat uitbuiten: de VVV oppert dat dan misschien de Spido zijn boottochten op Schiedam zou kunnen gaan richten, dat reisbureaus Schiedam gaan op nemen in hun dagprogram ma's, dat misschien meer on dernemers reageren en zo het toerisme in Schiedam alleen maar meer helpen bevorderen. Maar zolang dat niet het geval is, ziet de VVV er meer heil in zich te richten op bijvoorbeeld huisvrouwenorganisaties, or ganisaties van ouderen, deel nemers aan activiteiten in sa menwerking met Schiedams fiartnersteden, volksontwikke- ingsorganisaties enzovoorts. Een breder publiek zou kun nen worden bereikt met be hulp van het bedrijfs- en vere nigingsleven. Hier ziet de VVV mogelijkheden om men sen, die niet speciaal naar Schiedam komen om er wat te bekijken maar er wat te doen, toch te interesseren voor het stedelijk bezit Maar dan moe ten de Schiedammers daar wel in geloven. Het gemeentebe stuur bijvoorbeeld zou wat kwieker moeten reageren en niet handelen zoals met de be wegwijzering voor de WV het geval is geweest: jaren ge leden word de VVV toegezegd dat er in het centrum wegwij zers naar het bureau in het Proveniershuis zouden wor den neergezet, later moest dat opnieuw bekeken worden, weer werden de borden be loofd, maar nog altijd staat er niet een. VVV-directeur Ruud Pi Hard klaagde er kort gele den nog over, dat toeristen vaak al de stad gezien hebben zonder de VVV gevonden te hebben- In de beleidsnota van de VVV ontbreekt êén saillant gege ven. Dat is het verlangen naar een ander kantoor, dichterbij de Koemarkt, in de 'viskom* van de Passage bijvoorbeeld, of in de toekomstige bebou wing óp het Koemarktplein. Maar dat de VVV hiervan niet spreekt, zal te maken hebben met al die andere gebouwen, de historische objecten, waar zij zich eventueel óók zou kun nen vestigen. Zoveel schoons maakt het moeilijk kiezen. Het 'produkt' Schiedam is nog lang niet af. De VVV heett bijvoorbeeld na jarenlang soebatten nóg geen goede beweg wijzering gekregen. Foto: Jaap Rozema. Viaardingen Het bekende lectuurhuisje van het Rode Kruis op de Westhaven plaats krijgt een andere plaats. De grijs betonnen „brievenbuswas tijdens de bouwwerkzaamheden op de hoek van Westhavenplaats en Blokmakersplaats al dermate beschadigd dat het ding al geruime tijd buiten gebruik was gesteld. Signalement: Naam: onbekend Ras: bastaard Kleur: zwart Geslacht: mannelijk Leeftijd: ongeveer 2 jaar Voor vele mensen is dit de tijd om verre reizen te ma ken; met de eigen auto of vliegtuig en ook wel de touringcar. Het is natuur lijk het prettigst als men zelf niet hoeft te rijden en op het gemak alles kan be kijken. Dat er ook reislusti ge honden zijn kan ik ie dereen verzekeren. Dat blijkt ook waarop deze gladharige bastaard in de Hargahoeve terecht is ge komen: door de politie uit de tram gehaald wegens het onbetaald meereizen vanuit Rotterdam en daar na in een comfortabele pol- tieauto naar het asiel ge bracht. Daar eindigt dit verhaal echter niet, want de hond moest nog meer meemaken. Uit het asiel meegenomen door een ouder echtpaar leek een nieuw leven* be gonnen voor de naamloze hond. Een naam was snel verzonnen: Philip. Philip was wat blij en rook de buitenlucht. Zijn nieuwe baas werd met een ruk naar buiten getrokken. Echtgenote er achteraan en die hielp al spoedig mee om Philip in bedwang te houden. Dat de hond trekt is niets bijzonders na zo'n lange tijd in het asiel en met wat vermaningen en een stukje lopen gaat dat wel over. Na zo'n ander half uur staat hetzelfde echtpaar echter weer voor de deur. Zeker iets verge ten te vragen denk ik nog, maar nee hoor ze komen Philip weer terugbrengen. Het gaat echt niet, vertel len de nieuwbakken hon- debezitters, „We komen er mee thuis en de hond rent gelijk achter de kat aan om hem te grijpen. De kat hebben we tenslotte het langst in huis, dus brengen we Philip maar weer terug. Onderweg kwamen we ook nog iemand tegen met twee honden. We konden Philip nog maar net tegen houden, want hij wilde er gemeen blaffend op afstui ven",vertellen ze. Dat die 'iemand' mijn vrouw met onze twee hon den was. wisten ze niet. Die vond het jammer dat Philip niet los mocht, want hij kon juist zo leuk spelen met onze honden. Ik heb haar maar verteld dat het echtpaar dacht dat Philip wilde vechten in plaats van spelen. Daar is nu weer volop ge legenheid voor, want Phi lip, om hem zo maar even te blijven noemen, is weer terug in het asiel. Na an derhalf uur geproefd te hebben van de buitenlucht en een race achter een vreemde kat, blijft hij weer even kalm wachten op een nieuwe baas. Die baas krijgt dan wel een hond die er lekker glanzend uit ziet en vol zit met levens lust. Het is echt geen klein hondje, maar een grote ste vige rakker met een einde loos karakter. Aan zijn op voeding kan nog het een en ander bijgeschaafd wor den. hetgeen best zal luk ken met deze gewillige hond. De meeste honden zijn na zo'n veertien dagen bakkeleien de beste maat jes met katten. Omdat de hond gevonden is kan ik over de verdere eigen schappen vveinig schrijven. Poko, de bouvier uit het vorige Blokje rond, ver blijft nog steeds in de Har- ganoeve aan de Schiedam- se Sportlaan. Wegens ge zondheidsredenen is ook Chitta, een Hollandse her der van negen weken, weer terug in het asiel- .Wim Hashnghuis beheerder Hargahoeve Bovendien hebben de bouwactiviteiten aan de Visbankflat het lectuurhuisje zo goed als onbe reikbaar gemaakt en tenslotte zou het bouw werkje danig in de weg staan, als straks de in aanbouw zijnde parkeergarage in gebruik wordt genomen. Ie Redenen te over dus om naar een andere plaats uil te kijken. Met de dienst Gemeente werken heeft het Rode Kruisbestuur een aantal locaties doorgepraat en tenslotte is er, op aan dringen van gemeentewerken, een punt geko zen aan de overzijde van de straat: opzij van de Visbank, tegenover de schilderswinkel van Vermeer. Hoewel deze plaats aan het college zal worden geadviseerd is het bestuur van het Rode Kruis niet helemaal gelukkig met de keuze. Zelf had zij het lectuurhuisje even verderop aan dezelfde kant van de Wcsthavenkade willen hebben. Die plaats stuitte bij gemeentewerken op verzet vanwege de hinder die het voetgangersverkeer zou ondervinden van zo'n betonnen kolos. In de toekomst kan men zijn oude boeken en tijdschriften, als het college B W het advies opvolgt, dus met tegenover maar nóast de Vis bank m de Rode-Kruisbus deponeren. Het lectuurhuisje van het Rode Kruis: nu nog op zijn oude plek, maar daar komt verande ring in. De WV in Schiedam heeft een goede nots uitgebracht. Dat werd tijd. Al jaren weel de vereniging voor vreemdelingenverkeer weinig meer te doen dan te vertellen ovei hazeslaapjes. die zij gehad heeft en waar in Schiedam zich als een mooie toekomst droom vol toeristen voordeed: telkens 1 wees de VW erop dat de toerist meer ge boden zou moeten worden en somde zij1 nog eens op dat er aan de Lange Haven en de Schie talrijke aardige geveltjes staan, maar wat dat méér dan was, bieei laconiek in hel midden. De VW tobde met haar eigen enthousiasme. De wens Schle- dam te promoten was zo groot, dat alleen dit verlangen vooralsnog bevrediging ge- noeg schonk zoals een kind blij kan zijn j met de verwachting groot en zeitstandïg te worden. Die zelfstandigheid heeft de VW nog niet bereikt, want zij werkt nog altijd onder de vleugels van de Schiedamse Gemeen schap, het overkoepelend culturele or gaan van de stad, waarmee zij haar perso- 1 neel deelt. De loskoppeling blijft een stre ven, want er wordt van verwacht beter, sneller en met meer middelen uit de voe- ten te kunnen. Ondanks een gebrek aan die middelen (geld) heeft de VW nu een beleidsnota gepresenteerd. Voor het eerst wordt duidelijk aangegeven waarvoor die middelen nodig zijn. De VVV houdt het niet langer op trompetteren dat Schiedam de toerist meer moet bieden, want die al- nemene bombarie horen wij al jaar in jaar h (elke stad heeft wei een mooie sloot met aardige optrekjes), nee, voor het eerst zet de VVV ook uiteen hóe zij Schie dam wil verkopen. Een verrassend aantal 1 actiepunten is opgesomd, soms even j kneuterig als wereldwijd maar daardoor juist veelomvattend, in een nota die meer schenkt dan men door het dom getoeter van de laatste vijftien jaar had kunnen denken. Schiedam mag nu op zijn beurt11 de loftrompet over zijn VVV steken en dat j wil meer zeggen dan de situatie anders- 4 om. De VW zegt nadrukkelijk niet alleen te, kunnen staan. Een wisselwerking met de gemeente Schiedam, het bedrijfsleven, bevolkingsgroepen en individuen is zeer noodzakelijk, uit financieel oogpunt maar ook omwille van de mentaliteit. Schiedam i maakt volgens de WV te veel een depres sieve indruk. Alleen een wisselwerking kan- het leefklimaat verbeteren. Dat is aanne melijk, maar de VW zal dan zelf ook moe-- j ten gaan inspireren. Tot nog toe hield da 1 WV zich tamelijk afzijdig van ontwlkkelfn- j gen in de stad. Met name op het gebied van de ruimtelijke ordening, waarbij het' I doorgaans gaat om visuele ingrepen in het stadsgezicht, zou de VW vaker haar stem' 1 mogen laten horen, als althans werkelijk 1 naar een samenspel met onder andere de gemeentelijke overheid wordt gestreefd. De VVV zal het immers van Schiedams vi suele eigenschappen moeten hebben, als zi| de stad wil aanprijzen, en een ruimtelijk ordeningsbeleid kan het WV-beleid aan zienlijk doorkruisen. Een voorbeeld van het raakvlak tussen stadsontwikkeling en Schiedam-promotion is de recente sloop van de voormalige distilleerderij van John Melchers aan de Noordvestsingel, die een gat geslagen heeft in een historische om geving en daarmee in de vorig jaar gepre senteerde 'stadswandeling* van de VW. De beleidsnota is klein maar fijn, kort en goed. Het is echter weer een staaltje van gebrekkige communicatie tussen de ge- j meente Schiedam en de Schiedamse Ge- i meenschap/WV dat op het stadskantoor ook een nota met betrekking tot toerisme op het punt staat uit te komen, toego- spitst op Schiedams economische situatie. Langs elkaar heenwerken en met hetzelf-' de bezig zijn getuigt van die verlangde! wisselwerking in geen enkel opzicht. j, HSft "xsmtr- r Schiedam Pommetje Hor- Iepiep heeft gisteren twee uur lang het Passagetheater op stelten gezet. Vierhonderd kinderen schreeuwden en zongen voor en met Pomme- tje. De goedmoedige butler van do televisieserie Pommetje Horlepiep vermaakte met zijn mallotige goocheltrucs en punten wedstrijd de joe lende menigte uitstekend. Wie kon er het hardste zin- gen, de jongens of de meis jes? Met recht wonnen de stond te trillen in zijn voegen 1 toen zij 'Lang zal ze leven*',1 zongen. Jj Goochelen moet Pommetje alleen nog leren want ieder- I een had de trucs door en dat is niet de bedoeling van een goochelaar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3