EXTRA Hergebruik afval: broodnodig, maar voorlopig onvoordelig mwmm m AVR wil vaste hoeveelheid m m s vuilnis verwerken Scheiding Gevudo Papier Minstens 70 procent afval is te recyclen ys Glas Tweede container Vervuiling Tuin- en keukenafval Vrijdag 13 juli 1S8C VD/SC/WW Oud papier. Voor veel verenigingen een belangrijke inkomsten bron. Nog lang niet aiies wordt opgehaald. Afval. Een produkt dat even oud is als de menselijke be schaving. De ontwikkeling van de techniek en de bevol kingstoename zorgden er voor dat het afval in de loop van deze eeuw een levens groot probleem werd. Elke inwoner van de moderne consumptie-maatschappij in Nederland produceert jaar lijks zo'n 400 kilo vuilnis! Een hoeveelheid die nog steeds groeit. zo'n Zlh pro cent per jaar. Jaarlijks dan ken de 70.000 Hoeksche Waarders 29.000 ton rommel af. Omdat het huisvuil veel materiaal bevat dat opnieuw te gebruiken is én het inlicht dat alle grondstof ten eindig zijn, terrein wint, gaan steeds meer stemmen op voor her gebruik. Papier, glas, keuken- en tuinafval maken samen bijna 70 procent uit van ons huisvuilpak- ket. Door middel van gescheiden inzameling kan een aanzienlijk deel van dit „afval" uit de vuil verbrandingsinstallatie gehouden worden. De voordelen van huisvuil-scheï- ding zijn duidelijk: een besparing van grondstoffen en energie en minder vervuiling. Het laatste niet alleen doordat de afvalstroom vermindert, maar ook door het achterwege blijven van (vervui lende) verbranding en eventuele reststoffen. En een kleiner aantal benodigde huisvuilzakken is mooi meegenomen. Het grootste directe voordeel van een goed lopend systeem van huisvuil-scheiding, lijkt echter de besparing op de verbindingskos ten, die dit jaar ongeveer tweeë- neenkwart miljoen gulden belo pen. Gezien de situatie op energie gebied en de problemen bij de Af valverwerking Rijnmond (AVR) zullen die kosten alleen maar stij gen. De Reinigingsdienst Hoek sche Waard en de gemeente Oud- Beijerland kregen de rekening al gepresenteerd. Het verbrandings tarief in 1979 nog 55 gulden per ton zal in 1983 102,50 bedra gen! De realiteit is echter teleurstel lend. De huidige stand van zaken biedt namelijk op korte termijn nauwelijks mogelijkheden voor een milieubewust, besparend recyclïngsproject op het eiland. Want de korting die de reinigings dienst en Oud-Beijerland voorlo pig op het AVr-tarief kregen, geldt alleen wanneer ze de tot nu toe geleverde hoeveelheid huis vuil zo'n 20.000 ton per jaar blijven aanbieden. Putte afval bij de Gevudo in Dordrecht brengen, betalen daarvoor een vast bedrag per inwoner, de om slag van de verbrandingskosten over alle Gevudo-klanten. Alleen de gemeente 's-Gravendeel heeft voorlopig de handen vrij omdat haar huisvuil via de Rotterdamse vuilverbranding bij de AVR te rechtkomt. Vrijwel de hele Hoeksche Waard is dus gebonden aan afspraken en overeenkomsten, die geen belo ning in het vooruitzicht stellen voor vermindering van het huis- vuilaanbod bij de sterk stijgende verbrandingskosten. Een situatie die een recycling-project op korte termijn sterk belemmert of zelfs geheel onmogelijk maakt. Een bijzonder betreurenswaar dige zaak omdat de besparings- mogelijkheid op de verwer kingskosten van huisvuil zon der twijfel aanwezig is. Want van de 5SG0 ton oud papier die we jaarlijks weggooien wordt niet meer dan duizend ton door de plaatselijke verenigingen op gehaald. Van de 2610 ton afval- glas gaan niet meer dan enkele tientallen tonnen retour naar de glasfabriek. En in elk geval een deel van de 11.600 ton keu ken- en tuinafval zou door de particulieren (of wellicht zelfs een gemeentelijk samenwer kingsverband) kunnen worden verwerkt tot compost. nrnmnt csnt van huisvuil, oftewel zo'n 50 kilo per inwoner, bestaat uit oud papier. Materiaal dat in principe helemaal niet in een verbrandingsoven be hoeft te worden vernietigd. Het is Op een onooglijk composthoopje kunnen jaarlijks tientallen kilo's tuinafval op natuurlijks wijze vergaan. door Leen Pressman Afvalglas wordt met minder energie en zonder grondstoffen omgezet In nieuwe flessen en potten. prima geschikt voor hergebruik. Met de volgende voordelen: be sparing van energie en grondstof (lees „bossen") en minder water verontreiniging bij het fabricage proces- Bovendien kunnen vele tientallen verenigingen hun voordeel doen met het inzamelen van oud pa pier, dat bij de handel momenteel acht tot tien cent per kilo op brengt. Ze hoeven daarbij niet eens gebruik te maken van de bo- "ïmprijs die 's-Gravendeel en (sinds kort) Oud-Beijerland heb ben ingevoerd. De eerste gemeen te garandeert het plaatselijk vere nigingsleven een prijs van zes cent, m.a.w. legt maximaal vijf cent op een kilo toe. Een onderzoek van de Stichting Verwijdering Afvalstoffen in Amersfoort heeft uitgewezen dat uitbreiding van het huidige sy steem de voorkeur verdient: inza meling op vrijwillige basis en col lectie door de handel die sorteert en transporteert. Een proef in de kern Rijsenhout (Haarlemmer meer) waarbij de gemeente, naast de vrijwillige in2amelactiviteiten, papier ophaalde leverde een ver lies van 290 gulden per ton op. Jaarlijks komt naar schatting zo'n 2510 ton afvalglas vrij in dc Hoek sche Waard. In literflessen omge rekend komt dat neer op een ruwe 41 flessen per inwoner ofte wel 2.870.000 stuks voor het hele eiland. Ook glas is een waardevol afval. De glasfabriek maakt er zonder kwaliteitsverlies nieuwe flessen en potten van. Daarbij wordt niet alleen op energie bespaard (35 procent ten opzichte van produk- tie uit maagdelijke grondstoffen), maar ook op grondstoffen. Voor het vervaardigen van een ton „nieuw" glas is namelijk 1660 kilo aan zand, kalksteen en soda no dig. Hergebruik betekent daarom ook minder afgravingen en min der milieubederf. Lang niet alle zand is trouwens geschikt voor de glasf abri cage. De inzameling van glas is voor de Hoeksche Waard een nog nauwe lijks ontgonnen gebied. In Put- tershoek wordt al elf jaar! jaarlijks een kleine 40 ton glas voor hergebruik verzameld. Oud- Beijerland en Strijen besloten kortgeleden eveneens de glasinza meling ter hand te nemen. In Puttershoek wordt gewerkt met één glascontainer in het win kelcentrum, die regelmatig door gemeentewerken wordt geleegd in een verzamelbak. Van de op brengst, een tientje per ton, moe ten de onkosten worden afgetrok ken. Directt-ur H. Oudshoorn van gemeentewerken: „De exacte kos ten hebben we nooit berekend, maar ze zijn van dien aard dat we ons er nooit druk over behoefden te maken. En omdat het een bij drage is aan de recycling vinden we enige kosten geen probleem". Ongeveer 20 procent van het Put- tershoekse afvalglas gaat retour naar de fabriek. Oudshoorn zegt er echter van overtuigd te zijn dat meer glas terugkomt wanneer het hergebruik meer wordt gepropa geerd. Ook de inschakeling van een tweede container moet van invloed zijn. De uitkomst van een proef in Bra bant onderschrijft de verwachting van Oudshoorn. De hoeveelheid ingeleverd glas steeg daar in één jaar van 24 naar 30 procent. Hoop gevend is ook dat met de groei van het aanbod de effectiviteit van inzameling en verwerking steeg en het aanvankelijke verlies per ton van 33 gulden daalde naar 14 gulden. De verwerkingskosten van het Hoekschewaardse huis vuil zijn daarvan een veelvoud. Een studie van het Instituut voor Sociaal Wetenschappelijk Onder zoek van de Katholieke Hoge school van Tilburg bracht aan het licht dat sprake is van een opti maal distributiebeleid, wanneer bij alle winkelconcentraties en be langrijke ontsluitingswegen van woonbuurten glasbakken staan. Daarbij wordt de norm van één bak per tweeduizend inwoners aangehouden. Overigens is de glascontainer niet geheel probleemloos. Voor de ver vuiling van de directe omgeving van het ding is nog geen afdoende oplossing gevonden. Vooral in het weekeinde wil de bak vol raken en veel mensen plegen dan glas op en naast de container te zetten. Andere nadelen zijn het nog la waaiige karakter van de bak en achtergelaten dozen. Duidelijk is dat de medewerking van de bevolking voor de afval scheiding onmisbaar is. In Rijsen hout is gebleken dat die medewer king ook verkregen kan worden. Na enkele jaren experimenteren met het apart ophalen van afval wees een enquête uit dat ruim 90 procent van de bevolking positief staat tegenover deze inzamelwïjze en ook voor continuering ervan is. Bijna driekwart van de bevolking is bovendien bereid de extra kos ten (minder dan zes gulden per gezin) te betalen. Hierbij moet worden aangetekend dat in Rijsenhout elk gezin over een speciale glasemmer beschikt, die eens in de vier weken wordt geleegd. Terwijl de gemeente ook ijzer en grof vuil gescheiden op haalt. hebben de verenigingen zich ontfermd over het oud pa pier. Het project is inmiddels uit gebreid tot de hele Haarlemmer meer, die de beschikking heeft over een eigen composteringsbe- drijf. Wanneer de landelijke cijfers ook opgaan voor de Hoeksche Waard, produceren we jaarlijks 11,600 ton (oftewel 160 kilo per inwoner) aan tuin- en keukenafval. Materiaal waarvan in elk geval een deel op een simpele manier door de bevol king tot compost kan worden ver werkt. De gemeente Oud-Beijerland deed haar inwoners kortgeleden het volgende advies aan de hand: graaf een kuil van een meter in het vierkant en twintig centime ter diep. Breng daarin een laag tuin- en rauw keukenafval aan, gooi daarop wat kalkpoeder (bij iedere drogist verkrijgbaar) en dek dat weer af met een laagje aarde. Dit kan een aantal malen herhaald worden. „Wanneer het geheel na een jaar licht wordt on dergespit, krijgt men een tuin grond je om te zoenen", zo werd de bevolking voorgehouden. Een andere mogelijkheid is het maken van een composthoopje van tuinafval in een verloren hoekje van de tuin. Een stapel die zienderogen slinkt daarom een grote capaciteit heeft en nau welijks overlast geeft. Ook dit ma teriaal kan na verloop van tiid uitstekend in de tuin verwerkt worden. Mest on kunstmest wor den zo overbodig. Bij de Reinigingsdienst Hoeksche Waard, die het meeste huisvuil op het eiland voor haar rekening neemt, maakt men zich niet zo druk over de vaste hoeveelheid die de AVR geleverd wil zien. „Ons contract wordt omgezet in een kortlopende overeenkomst, waardoor we binnen enkele jaren voor een nieuwe situatie kunnen staan. Misschien gaat ons huisvuil in de toekomst naar Dordrecht", zegt de voorzitter, burgemeester A. Schout van Zuid-Bsnerland. Voorzitter Schout wijst verder op de toename van de hoeveelheid afval. Volgens hem liggen de mo gelijkheden van hergebruik van huisvuil juist in de 3'/2 procent die jaarlijks méér moet worden afge voerd. Glasafvoerplan Overigens zit de reinigingsdienst niet stil wat betreft de verminde ring van de afvalberg. Al voordat de gewraakte afspraak met de AVR tot stand kwam, werd voor de hele Hoeksche Waard een stu die gemaakt van gescheiden fila- safvoer. Op basis van een respons van 30 procent (plm. 785 ton) en een verbrandingsprijs van 55 gul den per ton zouden de kosten al tegen de opbrengst wegvallen! De voordelen uit milieu-oogpunt zou den in dat geval bereikt zijn. Het is de bedoeling dat het rap port wordt besproken in het over legorgaan Hoeksche Waard, waar na het systeem op het hele eiland kan worden ingevoerd. Afge wacht moet worden of deze ont wikkeling op een laag pitje komt te staan door de afspraken met de AVR. Welke recyclingsprojecten er ook op touw gezet worden, voor het welslagen ervan is in elk geval een goede begeleiding en voor lichting van de bevolking onmis baar. Want juist de persoonlijk bij drage is voor het grootste belang voor een nuttiger gebruik van onze afvalstoffen. Dat er ook in de Hoekscha Waard wat moet gebeuren staat als een paal boven water. De toenemende schaarste aan grondstoffen spreekt boekde len. En wat te denken van het direct economisch belang van hergebruik voor onszelf. en de komende generaties?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4