SPORT] Reglementen 'Ierland is mijn tweede vaderland' Limieten mmm 'Het educatieve: aspect, daar gaat het om' Naar Mo Philip Trey tel? sportvisser in hart en nieren s Zwaar weekeinde voor Excelsior'20 VZC-trainster Ger Edelijn: Sporthal gesloten vrijdag 1S full 1950 VD/SC/WW it) Het Irish Specimen Fish Com mittee bestaat uit vertegenwoordi gers van de Ierse hengelaarsvere nigingen, regeringsfunctionarissen en officiële organisaties met be langstelling voor vissen. Het doel van het comité is de verificatie, de vastlegging en publicatie van de vangst van grote vissen met een# hengel in de Ierse wateren. Een* lijst met exemplaren wordt elk jaar door het comité bekend ge maakt. Het comité aanvaardt al leen vissen, waarvan het gewicht en de soort volledig controleer baar zijn. <2) EERLIJKE VANGST. Hier onder wordt elke wettelijke vis- methode met een (werp)hengel verstaan, die als eerlijk en sportief geldt. Een vis moet in of vlak bij de bek worden aangeslagen. Vis sen die verkeerd aan de haak zit ten, zelfs wanneer dat per onge luk gebeurt, komen niet in aan merking voor een certificaat. Een vis, waarvoor een certificaat wordt aangevraagd, moet de vis- .ser zonder hulp van anderen aan de haak slaan. Anderen mogen ook niet helpen bij het laten uit spanden en het in de buurt van het net of een stok met een haak brengen van de vis. Het feitelijke binnenhalen van de vis mag ech ter wel met behulp van een ander, Degene die de stok gebruikt mag de lijn beetpakken om de vis tot rust te brengen nadat hij is uïtge- sparteld en binnen bereik van de visser is gebracht Een vis komt niet in aanmerking voor een cer tificaat, wanneer de hengel of de lijn breekt of het tuig wordt ver anderd of vervangen. Een vis mag tniet worden geschoten, gespiesd, geknuppeld of geharpoeneerd voordat hij op het droge is. Vang sten buiten het visseizoen worden ook niet aanvaard. (3) HEIT WEGEN. De vissen moe ten op een geijkte weegschaal in de aanwezigheid van onafhanke lijke en betrouwbare ooggetuigen worden gewogen .(bijvoorbeeld op een postkantoor-red.) Een claim wordt niet aanvaard, wanneer de .vis is gewogen op een niet-geijkte weegschaal en aan boord van een boot. (4) IDENTIFICATIE. De vis moet duidelijk geïdentificeerd kunnen worden met documenta tiemateriaal! in het geval dat ver wisseling met een andere soort mogelijk is. Hiervoor eist het co mité schubben, close-up foto's of het lichaam van de vis als bewijs. Schubben moeten worden ge stuurd bij aanvragen voor zalm^ zeeforel en de bruine forel. Er moeten ongeveer vijftig schubben van elke schouder van de vis wor den opgestuurd. (5) BELONING. De vissers, van wie de claim wordt gehonoreerd door hei jomitê krijgen insignes bij een speciale vissoort en zilve ren medailles bij record vangsten. Altijd wordt dan ook een certifi caat toegestuurd. Er worden ook speciale insignes toegekend aan vissers, die tien of meer speciale soorten hebben gevangen, of vis sen van buitengewone verdienste zonder recordgewicht. Correspondentie richten 8an Bal- nagown House, Mobhi Boreen, Mobhi Rd., Glasnevin Dublin 9, telefoon 379206. Vissen kunnen worden gestuurd naar Balnagown House, Mobhi Boreen, Mobhi Road, Glasnevin, Dublin 9. Vissen uit Noord-Ierland naar Fisheries Laboratory, The Cutts, Coleraine, Noord-Ierland, telefoon 4521. Philip Treytel mat zijn oorkonde. Capelle aan den IJssel Onlangs ontving Philip Treytel van het Irish Speci men Fish Committee een certificaat, als beloning voor een bijzondere vangst. De Capellenaar, dij gespecialiseerd is in het vissen op paling, is bijzonder trots op deze onderscheiding. „Ik heb nu vijf maal zo'n oorkonde gehad en cr zijn maar weinig Nederlanders, die dat kunnen zeggen." Philip Treytel heelt in Ier land zijn tweede vaderland gevonden. „Elke dag, die ik vrij ben. spaaar ik op om naar Ierland te kunnen gaan. Echt waar, als je wilt vissen, dan moet je daar naar toe. Het viswater is prima en de hoeveelheid vis, die daar nog in de rivieren en meren zit is onvoorstelbaar." Capelle aan den IJssel Dat een oorkonde niet zomaar een peuleschil is, blijkt •wel uit de limieten die het Irish Specimen Fish Committee heeft vastgesteld. Onderstaand een overzicht van de minimumgewichten voor enkele zoetwatervissen met tussen haakjes het Ierse record. Bruine forel, 2,26 kg (9,06) Niet alleen de kwaliteit van de visgronden trekt de Ca pellenaar, maar ook het land -Zelf. „Ik zoek graag plaatsen op waar weinig mensen zijn. In Ierland heb je die nog. Bo vendien is het een schitte rend land. Het is nog hele maal puur en onbedorven, Het landschap is ook nog niet verontreinigd. Als je dorst hebt, drink je gewoon water uit de rivier- Ook de mensen zijn er erg gastvrij." Het Irish Specimen Fish Committee is er louter voor de cchtc sportvisser. Vang sten, die een bepaalde mim- mummaat te boven gaan worden landelijk bijgehou den en aan het eind van het jaar beloond met een certifi caat. „Het is echt wel bijzon der als je zo'n beloning krijgt. Om daarvoor in aan merking te komen, moet er echt wel een grote vis gevan gen zyn." Record Bijna was de veertigjarige Philip Treytel recordhouder van Ierland geworden. „Vo rig seizoen ving ik een paling van 2,693 kilo, een evenaring van het Ierse record. Ten minste, dat dacht ik. Later bleek, dat enkele weken eer der dat record naar 3,146 kilo was getild. Jammer, maar ik was in ieder geval tweede in dat jaar." Jaarlijks geeft het Irish Spe cimen Fish Committee een door Karei Strack van Schïjndel boekje uit met een overzicht van alle vangsten, die met een certificaat beloond zijn. Bovendien vermeldt die bro chure ook de officiële Ierse records voor zowel zee- als zoetwatervissen. Enkele van die records hebben een res pectabele leeftijd. Zo heeft ene meneer Maher in 1874 een zalm gevangen van 25,855 kilogram! Meedoen In feite kan iedereen, on geacht de nationaliteit in aanmerking komen voor een oorkonde. Daarvoor is het wel nodig de reglementen in acht te nemen en een officië le claim in te dienen. Dat het uitreiken van de Specimen Fish Certificates een interna tionale aangelegenheid is. bleek afgelopen jaar wel. De Ieren stonden weliswaar ruimschoots aan kop met 235 Specimen-vangsten, maar Groot Brittannië scoorde toch ook al 126 keer. Neder land is goede derde met 52 vermeldingen, terwijl Duits land, België en Frankrijk ook nog op lijst genoemd worden. Het Iers nationaal bpreau voor Toerisme verstrekt ove rigens alle inlichtingen en geeft ook de manier aan waarop men claim-formulie ren kan bemachtigen. Ierland is de grote trekpleis ter voor vissers, maar avon turiers, zoals Philip Treytel, komen ook af op de een zaamheid en het mooie land schap. „Ik ben blij dat het klimaat niet is zoals in Italië, Spanje *en Frankrijk. Want dan zou het land overspoeld worden door toeristen. De gemoedlijkheid bij de bevol king zou dan gauw verdwe nen zijn." Brasem, 3,40 kg (5,31) kg (8,49) Snoek, 9,07 kg (19,03) Paling:, 1.36 kg (3,14) Overigens wordt de zalm. de bij de Ieren populairste vis, niet genoemd. Het Irish Specimen Fish Committee wil daarmee voorkomen dat de zaimstand wordt bedreigd iertand is -mijn tweede vaderland". o Ger Edelijn...geweldig succes... VlaardingenDe sporthal in de Vlaardingse Westwijk zal gedurende de periode van maandag 21 juli tot en met vrijdag 8 augustus gesloten zijn. In de eerste week wordt de vloer van de sporthal ont vet en van een nieuwe belij ning vooroen, waarna in ae tweede week een nieuwe olie- laag op de vloer zal worden aangebracht. Zij die gedurende deze periode toch willen sport en, kunnen na contact met de secretarie-afdeling sport van het Stadhuis, gebruik maken van de Oude Lijnbaanhallen. Schiedam De cricketters van Excelsïor'20 hebben een zwaar weekeinde voor de boeg. Het team van captain Koos Gouka moet eerst morgen de afgelopen zondag afgelaste wedstrijd tegen ACC inhalen. Dat duel begint op Thurlede om 11.00 uur. Zondag staat de wedstrijd tegen VUC uit op het 'menu'; willen de Schiedammers mee blijven doen in de eerste klasse, dan zullen beide ontmoetingen winst moeten opleveren. Ook Hermes DVS ligt op de loer, een overwin ning op Hercules brengt ook het team van John Beyer dich ter bij de kop. Schiedam/Vlaardingen De voorzitter van de handbalve reniging Wilton, Jan Teeuw, Hans van Zelm en dochter Yvonne (beiden handbaloe- fenmeester), zijn uitverkoren om de Olympische Spelen in Moskou mee te maken. Het drietal had zich vorig jaar op de lijst van kandidaten laten zetten, maar nu pas kwam er een toewijzing. Jan Teeuw, Hans en Yvonne van Zelm vertrekken dinsdag en zullen naast handbalwedstrijden ook atletiek- en zwemevene menten bezoeken. Over de politieke situatie achter het ijzeren gordijn, had Hans van Zelm een kort, maar krachtig antwoord: Ik ga voor de sport. In het Oost blok wordt nu eenmaal het beste handbal gespeeld en met politiek bemoei ik me niet". Vlaardingen Ger Ede- lijn maakt een wat ver moeide indruk. De Neder landse zomerkampioen- schappen zwemmen zijn net achter de rug en het trainingskamp, dat V2C met de grootste bezetting van de laatste jaren („met begeleiding tien man sterk", red) in Amersfoort gedurende twaalf dagen opsloeg, is de Vlaardingse huisvrouw niet in haar koude en af en toe ook doorweekte kleren gaan zitten. Een ding is zeker, het was weer een gewel dig succes", klinkt het toch opgewekt uit haar mond en dat zal de bui tenwereld, die puur in medailles vertaalt- be vreemden. Of toch niet? Ger Edelijn, naamdraagster van de be roemde Vlaardingse zwemfa- milie, waarbij haar echtge noot voorzitter is van de zwemclub, de prestaties van dochterlief Diane al weer bij- door Emile Schelvis na voltooid verleden tijd zijn en zoon Frits-Jan eveneens het trainersstopwateh han teert, heeft een afwijkende mening: „Puur prestatief ge zien is het trainingskamp toch succesvol geweest, om dat zonder medailles ieder een zijn persoonlijke records heeft verbeterd. Dat is voor de kinderen, die van nature prestatiegericht zijn, 2elf erg belangrijk". Ger Edelijn over haar stok paardje. Met de groep, die op Remeo Snuverink en Rob Claas (15 en 16) uit kinderen van negen en tien jaar bestand (een groep overigens, die nor maliter ook bij "VZC onder haar trainerverantwoording valt), zijn er andere eisen. „Het trainingskamp voor de Nederlandse kampioenschap pen is een vorm van beloning van een heel jaar hard werken in de club, limieten zwemmen op kringwed5trijden en ga zo maar door". Het woord trainingskamp is in Nederland nog steeds een moeilijk woord. Nederlanders houden van hun vrijheid en vaak halen sporters uit dit kleine landje de meest opmer kelijke prestaties na een voor de buitenwereld slechte voor bereiding. „Ik zie het veel meer als een schoolkamp. We hebben hier kinderen, die alle maal gek zijn van zwemmen. Ze zijn heus niet door hun ou ders gestuwd, daar houd ik he lemaal niet van. De ouders moeten ze wél steunen, maar Jacqueline Claas, één van de deelneemsters niet dat bezitterige, hè!. Een kind heeft ook nog een eigen wil". Ger Edelijn, die ooit haar trai- nersdiploma's, op aanraden van haar zwemmende kinde ren („De omgekeerde wereld, he") haalde, ziet haar taak meer als educatief. „Het idee van dit trainingskamp stamt uit de tijd dat Diane haar li mieten moest halen voor de wereldkampioenschappen en Olympische Spelen. Dat beviel prima, vooral omdat wij nog steeds als enige zwemvereni ging in Nederland via een par ticulier in Amersfoort, die ie der jaar precies met die tijd met vakantie gaat, een huis tot onze beschikking hebben. De voordelen tegenover een hotel en jeuggsherbergen, is de pri vacy en de mogelijkheden om alles zelf in te delen". „In de eerste week stond trai ning op het programma. Sa men met Wil Claas, die het huishoudelijke gedeelte voor zijn rekening nam, konden we alles plannen met de kinderen. Uitstapjes en dergelijke, wé hadden steeds de grootste ld en dat is ook de bedoeling. Ze moeten het naar hun zin heb ben en dat prestatiegerichte zwemmen komt op de tweede plaats. Tsja, ik zal geloof dan ook geen kweekvijver van toptalent kunnen begeleiden, maar ik geloof dat die topperê vanzelf boven komen drijvert Daar moet je nu eenmaal een bepaalde aangeboren mentali teit voor hebben". „In ieder geval waren de twaalf dagen voor de kinderen ook geslaagd. En dan is het je dure geld, want het kost toch wel een paar duizend gulden, wel waard. Ook het zware en vooral ook specifieke trainen - het is natuurlijk wel wat an* ders om dagelijks tweemaal te trainen- is de meesten goed bevallen. Met hun verhalen zullen ze weer anderen stimu leren om volgend jaar mee te kunnen. Ik geloof daadwerke lijk dat kameraadschap, door zettingsvermogen (vaak voor de eerste keer zolang van huis) en de geestelijke opname van een overweldigend evenement als een NK voor kinderen toch is, dat ze er zonder meer later in de maatschappij baat bij zul len hebben. En daar gaat het ook om".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 6