rSIAD/STBEEl Miniatuur-fietsjes bouwen j Jeugdland zit er weer op HISTORISCH Tekenfilm blijkt testbeeld De Kaetsbaen COMMENTAAR Vrouwen bij de brandweer Twee auto's total-loss Vechtersbaas krijgt vierhonderd gulden boete aMHniiiiiitiiiitiiiiifiiiimiiHniiuiiirtiBimMiiiiiiruiiKitiitraiiiiiiiiiiiiiiiiHBiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiJttiJiiuiiuiBiminniiiiiiiiiiiniimrjBHiiiiittinHiHairaiimHiimimMiiiiiifnHmriitiHHHiiimiJaiOTiiiiiHimormiiiiiJiHiiHjniiiBininiiiiniinniininiffi' Mevrouw Van der Veer: 'Wat heb ik daar nou aan?' maandag 21 juli 1960 VD/SC/WW De vrijwillige brandweer in Schiedam is sterk onderbe zet De belangstelling er voor neerqt af en ook wor den veel sollicitanten afge wezen. omdat zij niet aan de funetie-eisen voldoen. Zo moeten vrijwilligers bij in diensttreding tussen de achttien en de dertig jaar oud zijn en beschikken over 'gezondheid naar lichaam en geest'. Om nu de vacatu res, die er bij de vrijwillige brandweer nog zijn, op te vullen denken burgemees ter en wethouders van Schiedam aan het opzetten van 'grootschaliger' wer vingscampagnes. Ook het inschakelen van vrouwen kan in dit kader een oplos sing bicden. zo staat het in de vorige week verschenen beleidsnota van het college van B en W. Dat doet vreemd aan. De indruk wordt gewekt, dat slechts door het tekort aan mannen bij de vrijwillige brandweer nu eens aan vrouwen gaat worden ge dacht. Met emancipatie heeft dat in wezen niets te maken. Het is dat brand weercommandant A. Metaal verklaard heeft dat ook bij voldoende mankracht tot inschakeling van vrouwen overgegaan zou zijn. svant anders verdiende het colle ge billekoek voor de gelijk schakeling van vrouwen met 'Vacatures". Het begrip 'grootschaliger wervingscampagnes' komt nogai sensationeel over voor wat niet meer dan een aantal advertenties in de plaatselijke kranten zal zijn. Natuurlijk zullen blikvan gers de aandacht van m principe geïnteresseerde Schiedammers trekken, wellicht voldoende om de vacatures door mannen en vrouwen te kunnen vervul len, maar het huidige ge brek aan belangstelling voor de vrijwillige dienst kent een meer algemene oorzaak, waaraan niet ach teloos voorbijgegaan mag worden. Behalve bij de vrij willige brandweer ziet men ook in andere sectoren een tendens, dat de individuele behoefte bij de burgers om jbehulpzaam te zijn afneemt naarmate de verzorgings staat omvangrijker wordt. Burgemeester en wethou ders zouden er goed aan doen dit ook door brand weercommandant Metaal gesignaleerde verschijn sel minstens even veel aan dacht te geven als adverten ties met een relatief geringe uitwerkingskracht. Zo n studie ïs uiteraard uitste kend met personeels wer ving te combineren. KK Vlaardingen Bovenop el kaar belandden gistermiddag, om kwart over twee. twee auto's die reden op de hoek van de Dirk de Derdelaan en de Floris de Vijfdelaan in de Westwijk van Vlaardingen. De bestuurders kwamen er met lichte verwondingen af. maar de auto's geraakten total-loss, Eén wagen ramde door de bot sing ook nog een lichtmast, een zitbank en een wachthuis je van de RET. Oorzaak van het ongeluk was. dat een van de twee automobilisten ten on rechte geen voorrang verleen de. Den Haag „Dat is een ge mene manier van vechten" wierp de officier van de Haag se politierechter een 28-jange Delftenaar voor de voeten, die terecht stond wegens mishan deling. Hij had tijdens een ge vecht in een clubhuis zyn ri vaal met een kapotgeslagen bierglas ernstig verwond. Het slachtoffer moest twee weken in het ziekenhuis worden ver pleegd. De Delftenaar werd veroordeeld tot vierhonderd gulden boete en twee weken voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van twee jaar. Verdachte beweerde echter dat het slachtoffer het glas door een plotselinge armbewe ging kapot had gemaakt en daardoor gewond was geraakt. De rechter wilde geen hogere straf opleggen omdat de ver dachte moet rondkomen van een sociale uitkering. De Delf tenaar gaf onmiddellijk na het vonnis te kennen dat hij m ho ger beroep gaat. Werktekeningen hiervoor bestaan (nog) niet Er wordt meestal gewerkt aan de hand van afbeeldingen of op basis van werktekenin gen, waarvoor men dan naar musea gaat. Minia tuur-fietsjes zijn ook offi cieel in de handel maar er gaai natuurlijk niets boven het zelf nabouwen. Er zijn in Nederland enkele men sen. die hiermee heel bij zondere resultaten hebben bereikt en die hun model- len ook tentoonstellen. Dat zijn J. van Dijk uit Maars- sen, wiens werk permanent in de hal van het hoofdkan toor van de ANWB in Den Haag is te zien. en W. de Koo uit Naarden, die ze op bestelling ook kan leveren. Op bijgaande fotos ziet men fie tsminia luren van De Koo. die een beeld ge ven van de vaardigheid die men in dit hobbyisme kan bereiken. Er bestaat een duidelijke wisselwerking tussen toene- i mende belangstelling voor we/A onderwerp dan ook en de daarmee samenhan- E gende hobby's. Zo zijn er nog nooit zoveel boeken en l boekjes verschenen over de fiets als de laatste jaren, I Daarbij gaat het niet alleen om voorlichting over het l maken van tochten en al- l Icrlei technische informatie, er zijn ook boeken versche- nen over de techi ick van de fiets, de fiets in de kunst, over vreemde en minder vreemde uitvindingen rond E de fiets, ja zelfs verscheen onlangs nog een bloemle- zing met Nederlandse ge- e dichten, die de fiets tot on~ I der werp hebben. Een hoofdstuk apart vormt i het verzamelen. Bond de' fiets zijn heel wat collecties aan te leggen. Maar wie handig is kan ook veel van zijn vaardigheid en creati- I viteit kwijt in het op schaal s móóuwê/i van mimatuur- 5 fietsjes. Dat wordt zelfs in l glas gedaan, ook wel in hout. maar de meest voor l de hand liggende manier is in metaal. Het gaat er dan om, een zo groot mogelijke I verzameling bij elkaar te krijgen. De nadruk valt dan vaak op antieke modellen. I Jn zo'n verzameling kan dan de hele ontwikkelings- geschiedenis van de fiets worden uitgebeeld. Schiedam Met een groot slotfeest is Jeugdland 1980 vrijdag in het Prinses Beatrixpark afgesloten. In totaal hebben meer dan zevenduizend kinderen de afgelopen drie weken deel genomen aan de Jeugdland-activiteiten. Ondanks het weer, dat met altijd heeft meegezeten, spreekt organisator Joop van Broekhoven toch over een groot succes. Enkele honderden kinderen waren vrijdag naar het Bea trixpark gekomen voor het slotfeest. Behalve een aantal attracties, die al wekenlang bekend waren, hadden de organisatoren nog een aantal speciale verrassingen voor de kinderen in petto. Zo was er ondermeer een paardentram, waarmee tientallen kinderen vol dolle pret een ritje door het park hebben gemaakt. Ook was er een gigantisch spnngmatras, waarop de jeugd heerlijk kon uitdollen, waren er kano's in de vijvers en bestond de gelegenheid om een ritje op een ezel te maken. De dag werd beslo ten met een voorstelling van het kindercabaret van Dick Rienstra. Het waren vooral de wat jon gere kinderen, die zich kos telijk in het Beatrixpark amuseerden. Toch waren ook nogal wat jeugdigen van een jaar of zestien naar het park gekomen om bijvoorbeeld een kanotochtje te maken. Joop van Broekhoven vertelt dat hij volgend jaar nog meer zijn best zal doen om wat voor de oudere jeugd te bieden. ..Maar dat ligt nogal moeilijk. Je komt dan al gauw terecht in de sfeer van een popconcert of iets waar brommers bii ge bruikt kunnen worden. Voor popconcerten worden bijna geen vergunningen meer ge geven en met brommers kom je gauw in de knoop met de politieverordening. Maar voor volgend jaar denk ik toch wel wat rond te krijgen." Werd de laatste activiteit van Jeugdland gehouden op een centrale plaats, de drie vooraf gaande weken trokken de ver schillende teams van Jeugd land iedere dag de wijken in met de diverse activiteiten, waaronder ondermeer sport en spel en creativiteit. Ook wer den verscheidene kindervoor stellingen gegegen, waarvoor de belangstelling gerust over weldigend genoemd kan wor den. „De kinderen hebben het de afgelopen drie weken niet la ten afweten," aldus Joop van Broekhoven. „Hoewel het weer ronduit slecht is zijn toch alle activiteiten nor maal door gegaan. Alleen een voorstelling van theater Kip op het Wilhelminaplem is in het water gevallen. De kinde ren zijn ondanks de regen niet weggebleven. Alleen dat op treden van theater Kip kon vanwege de regen niet door gaan. Maar enkele dagen later hebben de kinderen toch nog van Kip kunnen genieten in jhet Zuiderkwartier." Mevrouw Van der Veer uit do Vlaar- dingso West- wijk: overdag geen teken films uit Duits land... Vlaardingen „Ik was zó verontwaardigd toen ik de televt- sie aanzette en er alleen maar een testbeeld was!" Mevrouw Van der Veer uit de Johannes Poststraat in de Vlaardingse Westwijk raakt weer duidelijk geïrriteerd als zij vertelt over hetgeen haar is overkomen. tlap, nale Ongeveer anderhalve maand heeft zij nu een aansluiting op het kabelnet. Vorige week had zij visite en het gesprek kwam op de kabeltelevisie. „Zeven netten heb ik nu," liet zij haar bezoek weten. Het program mablad werd er bijgehaald en de kinderen wilden graag naar een tekenfilm kijken die in de namiddag op Duitsland 1 stond geprogrammeerd. Mevrouw Van der Veer schakelde het toestel in en na enige seconden verscheen... een testbeeld. Hoe kan dat nou? dacht zij. In de gids staat toch duidelijk een tekenfilm en dat is echt wat anders dan een testbeeld. Me vrouw Van der Veer stapte de volgende dag verontwaardigd naar de afdeling centrale-an- tenne-inricbtmg bij gemeente werken en kreeg daar te ho ren dat de programma's rond die tijd van een te slechte kwaliteit zijn om over het ka belnet te distribueren. „Wat heb ik nou aan zo'n ant woord?". merkt de 70-jange vrouw op. „En dat terwijl ik eigenlijk ben gedwongen om kabeltelevisie te nemen, omdat meer dan 61 percent van de gezinnen in de flat waar ik woon een aansluiting wilde. Nederland 1 en 2 was voor mij eigenlijk genoeg. Nu heb ik kabeltelevisie en kan ik niet eens alle uitzendingen ontvan gen, die in de programmabla den aangekondigd staan. En dat terwijl je er maandelijks toch een aardige cent aan kwijt bent!" Op de aldelmg centrale-anten - ne-mrichting van de gemeente weet men te vertellen dat er wel meer mensen zijn die kla gen dat in de gids aangekon digde programma's niet wor den uitgezonden. „Dat komt," vertelt „doordat wij geen region; zenders kunnen ontvangen. En de programma's waar het om gaat zijn regionale pro gramma's, die niet door de zenders Wezel en Kleef wor den uitgezonden. De mensen kijken gewoon niet goed in de gids. De ontvanger in Rotter dam-Ommoord, waar het Vlaardingse net op aangeslo ten is, kan alleen maar pro gramma's van die twee zen ders ontvangen. Als de men sen in de gids onder WDR kij ken, en dan alleen de kanalen 35, 46 en 48, kan er niets fout gaan. Die programma's wor den altijd uitgezonden." Hoe komt het dan dat er zoveel misverstanden over bestaan? Hebben niet alle abonnees op de kabel een informatiebulle tin ontvangen, waarin zij kon den lezen welke zenders zij wel en niet kunnen ontvan gen? Na enige tijd nadenken vertelt de heer Borstlap dat de abonnees wel is meegedeeld dat zij alleen de programma's van de WDR kunnen ontvan gen, maar niet om welke zen ders het precies gaat doorlngena Vellekoopen Albert Brouwer Een van de spelen, waarmee men zich enkele eeuwen ge leden vermaakte, was het kaatsspel. Tegenwoordig bloeit deze tak van sport in een gewijzigde vorm nog in Friesland, maar m de rest van ons land is zij verdwe nen. Van oorsprong werd dit spel gespeeld in de open lucht. Aan de hoven in Euro pa beschikten de voreten over afgescheiden ruimten om deze balsport te beoefe nen. Het volk speelde op straat en bij voorkeur op de kerkhoven. Het kerkhof was de grond, die bij de kerk hoorde. In de kerk werden de welgestelden begraven, daarbuiten de minder draag- krachtigen. Die laatsten wa ren niet in staat om zichzelf een grafzerk te veroorloven, zodat de kaatsers op de kerk hoven ruim baan hadden. Over de oude spelregels is weinig bekend. Het spel zal van plaats tot plaats variaties vertoond hebben. Een veel voorkomende vorm van het kaatsen was hel werpen van de bal op daken of afdaken. Geen wonder, dat de stedelij ke en kerkelijke bestuurders hun bezwaren kenbaar maakten. Dikwijls verboden zij het kaatsen tijdens de kerkdiensten of op de zonda gen. In verschillende steden werd het kaatsen verbannen naar 'buiten*. De Schiedammers mochten in 1578 alleen nog kaatsen 'aen de veste' of 'bu- eien der stede'. De Vlaardm- gers konden, volgens een keur uit 1606, alleen nog kaatsen 'bij de schutkoye, westwaerts op, beneden den dijck ende op geen andere plaetsen'. De plaats van de 'schutkoye" is niet op de plat tegronden te vmden; moge lijk stond hij beneden aan de Hoogstraat, richting Broek- polderfZuidbuurt of aan de Maassluissedijk De boete, wanneer er toch m de stad werd gekaatst, bedroeg drie ponden. In de 16e eeuw begon in het zutden de opkomst van kaatsbanen. Hier werd het kaatsen beoefend met "ra- quetten'; oorspronkelijk sloeg men de bal weg met de blote hand. Het spel werd waar schijnlijk gespeeld m partu ren van twee of drie. Uit dit kaatsspel is vermoedelijk het huidige tennisspel voortgeko men. In de 17e eeuw kwa men dergelijke banen veel m de noordelijke Nederlanden voor. Dit zal mede bevorderd zijn door de verbodsbepalin gen van de overheid Aan de Markt in Vlaardin gen stond reeds in 1553 her berg 't Hemeirijck. Twee jaar later was Mees Gerritsz de herbergier. Na zijn overlij den, vóór 1570, zette zijn we duwe Maruge Jacobsd de zaak voort. In juni 1605 ver kochten de erfgenamen de helft van de herberg aan Ja cob Thymansz, waard m de Guide Wagen In oktober van datzelfde jaar kwam de andere helft m bezit van Dirck Jacobsz van Adrichem, waard in de Salm. Tezamen verkochten zij op 15 maart 1608 't Hemeirijck aan Mar tin Montigny. In de bovenge noemde akten werd de her berg aangeduid, staande 'be- sijden het stadthuys". Hier mee bedoelden de toenmalige beschijvers niet, dat de her berg direct naast het stadhuis stond, maar er tegenover, 't Hemeirijck bevond zich zeer waarschijnlijk op de plaats van het huidige cafe De Oude Markt. Martin Mon tigny, afkomstig uit Lorraine in Frankrijk, werd op 31 de cember 1608 poorter van Vlaardingen. Hij veranderde de naam "t Hemeirijck in De Kaetsbaen. Toen hij m 1612 een sdchulkdbekentenis te kende ten gunste van Joost Govertsz van Bon, gaf hij zijn 'huis, erve ende kaetsbaen' als onderpand. Hoe de kaatsbaan van Mon tigny er uit zag valt niet meer na te gaan. Zeker is, dat hij achter de herberg ruimte genoeg bezat voor een flinke baan. Vanaf de herberg gere kend had hij de erven, gele gen achter de vier eerstvol gende huizen aan de Waal straat, in eigendom. De kaatsbaan in Vlaardingen had schijnbaar weinig toe komst. Montigny overleed of verdween met onbekende be stemming. Willem Joost van Bon was in 1717 eigenaar van de herberg, die hij de naam cc14.6e* Kaatsbaan in van Stolk, Rotterdam). da 17e eeuw. Uit 'Nieuwen Yeucht Spleghel* (foto: In De Vergulde We relt gaf. Wegens onbetaalde rekenin gen werd de herberg in 1626 in het openbaar geveild en door een Delftenaar gekocht. Omstreeks 1644 heette de herberg De Wereld. Van een kaatsbaan was allang geen sprake meer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3