STREEK i Hoogeëerd publiek is welkom! mm Vlaardingen 5Luisterrijk9 Schooltuin moedwillig vernield De finale van de Tour de France in Parijs: WmSBmIfc m Trio Mustang bestolen door eigen klusjesman B'Üpes^ iSmmÈm Veel ruzies Circus Holiday staat in Maassluis Recherché komt helers op spoor door kroegpraat Motordieven 12 kilometer s cii tervolfyd Chemicus krijgt dreun tegen neus Een koop lei 1, op j e tenen staan en veel lege blik es dinsdag 22 juli 1980 VD/SC/WW MW'. Op de achterbank werd er door de groep Viaardlngse jongeren al flink stemming gemaakt. "parijs - Zaterdagnacht, half drie, de Visbank in Vlaar- dingen Een ongekende drukte heeft zich meester ge- maakt van het normaal tegen die tijd zo rustige pleintje -en vanachter een spleet in de gordijnen aanschouwen verschrikte bewoners een koddig tafereel. Wielersup- porters, althans wat daarvoor moet doorgaan, wachten ,druk discussiërend tot ze hun plaats in een van de drie bussen mogen innemen om zo snel mogelijk richting Parijs te vertrekken. Het doel van de 162 reizigers, die in drie etappes (Vlaardingen, Schiedam en Rotterdam) zijn opgehaald, is gelijk aan dat van de renners: Parijs halen. 'Het duurt precies drie minu ten en veertig seconden, alvo rens het voor de eerste maal 'Jopie, Jopie" door de bus schalt EVAG-chauffeur Leen Stok lacht wat en zet de mu ziek (speciaal opgenomen door een van de passagiers) maar eens wat harder. Leo, de man van de muziek, die overigens vanwege het feit dat zich meerdere Leo's aan boord be vinden, *bolle Leo' wordt ge- hoemd, kijkt rond of de mu ziek aanslaat en discoklanken begeleiden de bus op de eerste meiers. Leo Vingerhoets, de eigenaar .van snack-bar Hoku Poku en samen met het reisbureau EVAG organisator van het ge beuren ziet het met genoegen aan. „We waren al met een vierde bus bezig. Na een ad- - vertentie en een stukie in de - krant is het werkelijk storm - gaan lopen. Het is een zodanig r succes geworden, dat ik in de I toekomst meer van dit soort reizen ga organiseren. Een prl- ma manier om grote sport- evenementen toegankelijk te maken". In de bus wordt er gezamen lijk gevochten tegen de slaap. Een groep Vlaardingse jonge ren hebben de achterbank en 'omgeving bezet en trappen, *- zoals dat nog steeds bij school- reisjes vermaak nummer één - is, gein. Voor slechts enkelen is het rijkdom van de slaap weggelegd, de meeste waren er trouwens op voorbereid en hebben van tevoren wat - nachtrust tot zich genomen. - Bij de opkomende zon wordt er hoopvol naar de hemel ge- keken. Zouden we zon krij- gen? Een vraag, die later nega tief kon worden beantwoord. Stemming De stemming, die inmiddels qua muzikale gesteldheid is omgeslagen van disco naar zeer verlate carnaval (chauf feurs keus) is onduidelijk. De mensen variërend in leeftijd van 4 tot en met 60 jaar kennen elkaar niet, maar zijn toch joviaal ten opzichte van elkaar, gewoon omdat men' hetzelfde plezierige einddoel heeft Het 28-iarige Vlaarding- - se echtpaar Jan en Joke bij- voorbeeld: „Om nou te zeggen, dat we van die super-wieler- fan3 zijn, nou nee. Maar we wilden Parijs weer eens zien en dan is de aankomst van de Tour de France daarbij toch ook ontzettend leuk om mee te .maken." Echte wielersupporters, ken- ners bevinden zich maar wei- nig in de bus. Chauvinisme is blijkbaar toch ook iets wat de Nederlander niet helemaal vreemd is, want het overgrote I deel heeft zich toch laten aan- trekken door het gele tricot rond de schouders van Joop Zoetemelk. Het historische ge deelte van de stad Parijs inte resseert bijna niemand, wat ook blijkt bij aankomst in Pa rijs, als het aantal belangstel lenden voor een speciale rond leiding van Annemiek Ver- v burg van de EVAG bij het nummer drie blijft steken. Om half tien 's ochtends, na dat ook nog onderweg drie Schiedam De politie heeft de laatste dagen met meer bu renruzies en andere intermen selijke conflicten te maken ge had dan doorgaans het geval is. Als een oorzaak ziet com missaris Cees van der Haagen het slechte weer, waardoor veel mensen in plaats van uit te gaan binnen zitten te mok- - ken, radio's harder zetten en '.meer dingen doen louter uit verveling. De hefstigste ruzie ontstond in de Van Hogen- dorpstraat in Nieuwland, waar de politie moest komen sussen. -Verder werd onder meer op de Snelliussingel ingegrepen, -waar bij twee cafébezoekers .^agressie was opgeborreld; zij langen op de vuist. kwartier in een wegrestaurant van zeer twijfelachtige kwali teit is doorgebracht en daar door menigeen met maag klachten het einddoel haalt, is het verzamelpunt voor de Ma- deleinekerk bereikt. Daar valt door Emile Schelvis ook de groep uiteen in kleine groepjes en de bekenden zoe ken elkaar, voor zover onder weg gescheiden, weer op. Ook na een gezamenlijke nacht in een bus is het ijs nog niet echt gebroken. Na een kleine oriëntatie-perio de ('Hé, jongens, waar is nou die Champs-Elysée?')» wordt eerst besloten om een stevige hap of koffie te gaan nuttigen, Het wegrestaurant, overigens gelegen in het troosteloze Noord Frankrijk, heeft zijn vernietigend werk gedaan, want slechts een enkeling krijgt een volledige maaltijd door zijn kiezen. Er blijft veel achter op de borden, wat veel hilariteit opwekt. De sfeer be gint er toch, ondanks het feit dat een bui die pas zes uur la ter weer zou ophouden de vele Nederlanders welkom heet, goed in te komen. Franse taal Bij het afrekenen Frans is toch voor de meeste toch een knap lastige taal komt Leo (nummer drie) in actie. De te gen de vijftig lopende Vlaar- dinger, die al bij net instappen weinig fris meer was, krijgt letterlijk de rekening gepre senteerd voor zijn inmiddels lege drankvoorraad van on derweg en drie pullen bier in de vroege ochtend. Languit gaat Leo door de zaak en om dat de schade beperkt blijft en de Nederlanders zakelijk goe de klanten zijn, helpen de obers, die lachen als boeren met kiespijn, Leo de zaak uit. 'Merci, Monsieur', klinkt het over de straat. Vervolgens wordt er tot de eerste ontdekkingstocht beslo ten. Op naar dé Champs Ely- sée, waar het straks allemaal te gebeuren staat. De regen krijgt de Nederlander niet klein, per slot van rekening is hij al nauwelijks anders ge wend en ook de toegangswe gen (alle straten waren afge sloten) richting Are de Triomphe, aangetast door de regenval en daardoor in com plete modderpoelen omgeto verd, worden bestegen*. Na een kleine twee uur wan delen over de Champs Elysée, waar het 'Jopie, Jopie' nog maar incidenteel te horen is, geeft dronken Leo de pijp aan Maarten. 'Geef eens een brief je, waar de bussen staan. Ik heb het hier wel gezien'. En weg is Leo, tot opluchting van de wat minder dranklustige mensen. De eerste foto's ziin nu aan de beurt en ook geld wordt gewisseld. Opnieuw is het etenstijd en met zo'n klei ne twintig man (kinderen, jon geren en volwassenen) wordt er ditmaal een café met uit zicht op het parcours betreden. O stelten zanders en een klein gezel- _p Amsterdammers hebben datzelfde idee al eerder gehad en het cafe wordt gezamenlijk op stelten gezet. De schuine moppen en satarische opmer kingen jegens Hinault volgen elkaar in vlot tempo op en pas anderhalf uur daarna verlaten de Nederlanders, sommige met buikkramp van de lacn, het café. Het wielrennen is nu het doel en vloekend wordt er ge constateerd dat is opgehouden met regenen. En met de in middels gekochte petjes, sou venirs en ook duur betaalde regenkleding onder de arm worden de strategische posities ingenomen. Eerste rij staan is er echter drie uur vantevoren niet meer bii, zodat met een minder uitzicht genoegen moet worden genomen. Het op je te nen staan blijkt een aardige gymnastiekoefening, die goed van pas komt. Eerst een amateurskoers en daarna de reclame-karavaan, compleet met stuntrijdendc Michelin-mannetjes op moto ren moeten de mensen verma ken. De Fransen doen goed za ken met de gemiddeld toch domme Nederlander, die het toestaat dat de prijzen voor etenswaren en souvenirs naar mate de wielrenners zelf dich terbij komen, met de minuut stijgt. 'We moeten Jopie zien' en de rest is niet belangrijk, is de heersende gedachte. Als om even voor half vijf de renners voor de eerste maal de streep passeren en onder luide toeju;- chingen aan de overige zes ronden beginnen, is de beer los. Fototoestellen flitsen, kin deren die het wielrennen ei genlijk totaal oninteressant vinden maar toch willen zien waar iedereen zich naar toe rekt, klimmen op de schou ders. Bomen worden beklom men, iedere plaats die maar een beetje zicht op de renners biedt, is ingenomen. Bij het fi nishen van Joop Zoetemelk barst de menigte dan ook echt los. De Fransen reageren af standelijk of zoals een politiea gent het aanduidde: 'Ik sta hier alleen, omdat ik hier moet zijn. Ik weet niet eens wie de etappe heeft gewonnen. Maar de meeste van mijn col lega's zijn gek van wielrennen en vinden het zachtjes gezegd minder geslaagd dat de Neder landers zo hebben overheerst". Feestvieren Omdat de terugreis om half zeven moeten worden aan vaard, maken de Vlaardingers niet de huldigingscapriolen (onder andere door onze mi nister-president) rond Zoete melk mee. Zelfs twee ongeluk ken in de chaos na afloop kun nen de dag niet meer stuk ma ken, Druk nababbelend en toch ook een beetje feestvie rend wordt tesamen met naar schatting nog zo'n tachtigdui zend Nederlanders richting Nederland gekoerst. Nadat eerst wat discussies worden gevoerd over wie nu het beste zicht op het geheel heeft gehad en waar het het beste en vooral goedkoopste had kunnen worden gegeten gaat de vermoeidheid, naar mate dat de avond nadert, zijn woordje meespreken. Gezicht suitdrukkingen, die de persoon in kwestie bij het zelf aan schouwen in een spontaan hui len zouden doen uitbarsten, het plichtmatig verorberen van broodjes en drank begelei den de reizigers richting Vlaardingen. Er is weinig puf meer en na opnieuw een bezoek aan zo'n 'gezellig' wegrestaurant, waar het alleen mogelijk is een sani taire stop te maken, wordt pas om een tien over één Schie dam en tien minuten later Vlaardingen bereikt, waar het 2owaar droog ïs. Ook chauf feur Leen Stok, samen met zijn collega's Paul Ribbens en Leo Melk, zijn blij dat het erop zit Moe maar voldaan neemt iedereen afscheid van elkaar, maar verder als een 'Nou, tot ziens dan' komt men, vanwege de fysieke gesteldheid waar schijnlijk, ook niet 'Tot de volgende keer', zegt organisa tor Leo Vingerhoets nog. Ook hij is toch wel blij, dat de *23 uren van Parijs' erop zitten. ■H Zingende fans van Joop Zoetemelk, zondag. een niet ongewoon beeld in Parijs, afgelopen imiiniiiujiimiiiiiimiiiniin litinimniiiiiiinniiiiiiiiiiiiii Do acrobatengroep Los Manducas in actie. Maassluis Circus Hotïday is één van de vele circussen die dit seizoen door ons land trek ken. Het is ook één van de meest succesvolle, aan de vele reacties te oordelen. De term „vakwerk" valt in die reacties meerdere malen te beluisteren en ook het feit dat men zich geen minuut verveelt wordt ettelijke keren vermeld. Maassluis en omstreken kan zich aanstaand weekend over tuigen van de juistheid van deze lofuitingen. Circus Holi day gaat zijn tenten opslaan op het grote parkeerterrein bij winkelcentrum Koningshoek. Op zaterdag 26 en zondag 27 juli wordt er een middag- en een avondvoorstelling gege ven. Voor mensen in een rol stoel is een speciale prijs, die tevens voor hun begeleider geldt Een entreebiljet geeft recht op een wervelende circusshow, waaraan door talrijke artiesten wordt meegewerkt. De muztek wordt verzorgd door het eigen Showorkest van Circus Holi day dat onder leiding staat van Henk van Hoven. Curry Vink treedt in de middagvoorstel lingen op als gastvrouw en in de avondvoorstellingen is het de beurt aan Maunce Veld kamp. De show begint met het wereldberoemde dompteur- nummer van Alfredo Eeau- tour, die met zijn twaalf Indi sche, Javaanse en Afrikaanse panters een bijzonder specta culaire act opvoert. Een ver meldenswaardige bijkomstig heid is de geboorte van drie pantertjes in het circus die mo menteel door een Bouvier worden gezoogd. Verder bevat de circusshow onder meer oli fanten, paarden en ezels. Er komen clowns, acrobaten, tra pezewerkers en er is ook een gevaarlijk nummer met zwaarden en messen van Ma demoiselle Jessica. Dagelijks heeft circus Holiday voor 15.000 gulden aan exploi tatiekosten. Tijdens haar tour nee bezoekt ze bijna honder denveertig Nederlandse ge meenten^ en legt^ daarvoor met een haar karavaan. De splinternieuw viermasttent, die door een Italiaanse firma werd gemaakt biedt plaats aan tweeduizend bezoekers. Achtduizend Maasstuizenaars kunnen dit weekend getuige zijn van een opmerkelijk cir- eusgebeuren. Achtduizend maar, dus: spoed geboden SchiedamTrio Mustang is lelijk in de aap gelogeerd mei een 24-jarige man, die enkele dagen geleden als klusjesman in dienst was genomen. Want zaterdagavond, toen trio Mus tang op een feestje in zaal Irene moest optreden, is de klus jesman er met de portefeuilles van de bandleden vandoor ge gaan. Men heeft hem niet meer teruggezien. Bob van Vliet, Ed de Klerk en hun nieuwe metgezel, een 25-jarige Rotter dammer die Cor Bjökman is opgevolgd, zoeken nu een ande re klusjesman die wil helpen met het transport en het opzet ten van de installatie. De dief, van wie Mustang ei genlijk slechts een vaag signa lement kon geven, had een tactisch moment uitgekozen om er vandoor te gaan. Op het avondje in Irene vond ook een lichtshow plaats, waarvoor het licht in de zaal even uit moest. En op het moment, dat het donker was, smeerde de klus jesman 'm. In de portefeuilles bevond zich onder andere de gage van die avond, alsmede bankpapieren en rijbewijzen. Het Schiedamse trio kende de klusjesman nog maar net. Zo •weten de drie muzikanten niet, waar de onbetrouwbare roadie woont. De Vlaardingse gemeente politie kwam gistermor gen verrassend uit de hoek, tijdens de dagelijkse test van het radiokanaal, dat door alle politiekorp sen in de provincie wordt gebruikt voor onderling radiocontact. Het is ge bruikelijk, dat een van de korpsen en dat is meest al Rotterdam 's mor gens rond tien uur alle an dere korpsen stuk voor stuk oproept, om te con troleren of de apparatuur naar behoren functioneert. Die test loopt altijd vol gens hetzelfde stramien. Vrijwel ieder opgeroepen korps antwoordt met de mededeling: „Luid en dui delijk!", waarmee aange- geven wil worden dat de ontvangst goed is. De politieman die gister morgen dienst had m de Vlaardingse meldkamer wilde het eens anders doen. Hij gebruikte, nadat bij door zijn Rotterdamse collega was opgeroepen, een term die meer gebruikelijk is bij de radioamateurs van de 27 Mc dan in het politie-radio- verkeer „Dat was luister rijk, Rotterdam!" Daar werd aan de andere kant wat grinnikend kennis van ge nomen. Wie weet: misschien gaat de politie nog wel meer over nemen uit het jargon van de radio-amateurs Het zou best aardig zijn om tijdens die dagelijkse test te horen vragen, of de rijkspolitie te water in Dordrecht staande bij is. Kappa? Vlaardingen Een droevig beeld levert de schoolinstructie- tuin van de Kamerlingh Onnesschool op, die eind vorige week grondig door de jeugd werd vernield. De tuin zal na de vakantieperiode door de scholieren helemaal opnieuw moe ten worden aangelegd, want vrijwel alles wat er groeide is moedwillig vernield: diverse planten en verschillende soor ten groenten werden uit de grond gerukt en over de tuin verspreid. Totale schade: zeker zo'n 350 gulden. De vernielingen deden al het werk teniet, dat een bewoon ster op de tuin had verricht: zij had zich het lot van de in- structietuin aangetrokken en zorgde in de huidige vakantie periode, dat de zaak er toch keurig bij bleef liggen. Haar inspanningen waren vergeefs: de onbekende vandalen wisten er wel wat op. Volgens een woordvoerder van de plantsoenendienst valt het afgezien van dit trieste ge val tot nu toe nog wel mee met het vernielen van schooltui nen, die in de vakantieperiode immers tamelijk onbewaakt liggen, hoewel er nog geen goed beeld is van de situatie op dit moment, want een echte inventarisatie is niet gemaakt. SchiedamVier Rotterdam mers zijn gearresteerd in ver band met de diefstal van twee buitenboordmotoren van wa tersporters in de Schie, eind juni. De politie heeft twee die ven en twee helers opgespoord door in Rotterdamse café's de oren goed te luister te leggen. Het gestolen goed, ter waarde van 14.000 gulden, is weer bo ven water gehaald en zal aan de rechtmatige eigenaars wor den teruggegeven. De dieven, een 30-jarige schil der en een 21-jarige werkloze uit Rotterdam, hadden de mo toren verkocht aan twee he lers in hun woonplaats, een 49-jarige en een 47-jarige ar beidsongeschikte. Schiedam Na een wilde achtervolging tot in Maassluis hebben twee Schiedamse poli tieagenten twee 18-jarige mo tordieven kunnen aanhouden. In de nacht van zondag ty maandag zagen zij op de P.J- Troelstralaan in Schiedam de twee dieven rijden, die hem onmiddellijk smeerden, eerst over de Burgemeester Van Haarenlaan naar de Nieuwe Damlaan en vandaar over rijksweg 20. Terwijl beide sur veillanceagenten de achtervol ging inzetten, werd de Maas- sluise politie verwittigd om de :(l voortracende motorrijders op te wachten. Inderdaad kreeg j<| men het motorduo na een ach tervolging van een dikke twaalf kilometer op de afslag Maassluis te pakken. De Schiedamse agenten had den de motor herkend aan de hand van de beschrijving, die do 25-jarige eigenaar uit Schie dam om acht uur zondagavond had opgegeven. De eigenaar had zijn motor op de Buiten havenweg geparkeerd, maar miste zijn voertuig na een ca fébezoekje. Schiedam Een 61-jarige che micus uit Schiedam heeft in een winkel op het Hof van Spaland mot gekregen met een man, die wilde voorpiepen. Na een woordenwisseling kreeg de chemicus plotseling een dreun tegen zijn gezicht Hij hield er een gebroken neus en een blauw linkeroog aan over. Zijn echtgenote stond erb;j en keek ernaar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3