sï&b/sïreek Wie dit leest, is analfabeet 54 Vlaardingers bezochten Avifauna IZkSZ^enkJift00"1 Twee jaar geëist voor juwelenroof Sociaal-cultureel werkster Mine de Laat: Eerste dagtocht vertrok in de zon Milieu defensie praat ook over zonne- energie Teveel op Volwassenen in de schoolbank (1) Autobanden lekgestoken woensdag 23 juli 1980 VO/SC/WW i 'Buurt werk zit tegenwoordig midden tussen ie pr )b emen' VlaardingenSinds anderhalve maand heeft Vlaardingen er een buuriwerkster bij. De goedlachse, Brabantse Mine de Laat ïs als sociaal-cultureel werkster aangesteld bij de wijkvereniging m de Vettenoordsepolder. In het,nieuwe buurthuis De Pijpelaar aan de Willem Pijperstraat is ze te vinden tussen rommelige basten, nog half onuitgepakte dozen en stapels dossiers, die nog een plaatsje moeten vinden. Ze is wel met de neus in de boter gevallen: vlak na haar indiensttreding is de verhuizing van de wijkvereniging van het oude Badhuis naar het nieuwe wijkcen trum een feit. Mine mag meesjouwen. Maar dat vindt ze niet erg: ze heeft er ervaring mee. „Ik heb al eens eerder meegehol pen om een wijkcentrum als dit van de grond af aan op te bou wen. Dat geeft niks, dan ben je er tenminste van het begin af bij betrokken." Mine de Laat zal best een ijeetje moeten wennen, in haar nieuwe omgeving. En dat niet alleen omdat ze een nieuwe baan heeft, maar ook omdat de omgeving een totaal andere is dan ze gewend was: ze komt uit Eindhoven, waar ze gedu rende enkele jaren in de wel zijnszorg werkzaam was. De overschakeling naar het Wes ten durft ze best aan. Sterker nog: ze heeft 'm zelf gezocht. „Ik heb mijn hele leven in die omgeving gewoond: ik wilde nu wel eens iets totaal anders," vond ze. De problemen, zoals zich die in een wijk als de Vettenoord sepolder voordoen, zijn niet nieuw voor Mine. Haar laatste baan in Eindhoven was bij een buurthuis in een oude wiik, waar weliswaar vrijwel alle maal laagbouwwoningen ston den, maar die minstens zo slecht waren als in het stad- vemieuwingsgebied in de VOP: dichtgetimmerde hui zen, problemen met renovatie, krakers en ga zo maar door. De welzijnszorg is nauw bij al door Pau! Houkes die problemen betrokken. Mine: „Het buurtwerk staat te genwoordig midden tussen de problemen in zo'n wijk. Wat dat betreft is de taak van een buurthuis sterk veranderd in de laatste jaren. Vroeger had je alleen maar een recreatieve functie, maar dat is al lang niet meer zo. De opbouwwer ker zit tegenwoordig ook in het buurthuis en niet meer in een gebouwtje apart. Ik geloof ook dat je daar naar toe moet zo'n buurthuis moet een cen traal punt in de wijk zijn, waar vandaan van alles gebeurt." Fantastisch Over het centrale punt in de VOP, het wijkgebouw De Pij pelaar dat na de vakantie offi cieel wordt geopend, is Mine vol lof. „Het is fantastisch dat dit gebouw hier in de wijk staat. Het is werkelijk een ge weldig mooi pand waarin van alles kan gaan gebeuren. Ik vind het enorm dat men dat hier voor elkaar gekregen heeft. Dat kan toch niet ge makkelijk zijn geweest, in een tijd vol bezuinigingen." Lof heeft Mine ook voor de men sen achter de wijkvereniging, en dan niet alleen de bestuurs leden of de al aanwezige be roepskracht, maar zeker ook de vrijwillige medewerkers. „Er is in deze wiik behoorlijk wat volwassenen-Kader en dat heb je hard nodig. Het is fijn wanneer er ook voldoende jeugd actief bezig is binnen zo'n vereniging, want die heb je in de toekomst nodig. Maar op die volwassenen moet je immers draaien." Volgens Mine heb je binnen een vere niging als die van de VOP vrijwilligers niet alleen nodig voor het uitvoerende werk. Ook de beslissingen moeten door die mensen worden geno men. „Beroepskrachten horen niet op beslissingsniveau te zt- ten," vindt ze resoluut. „Je moet er als beroepskracht middenin staan, ideeën aan dragen en meedenken, hoe die ideeën uitgevoerd kunnen Mine de Laat, Vlaardings nieuwe buurtwerkster: „Het buurtwerk staat midden In de problemen in de wijk." worden, maar het nemen van beslissingen moet niet door die beroepskracht gebeuren. Het mag ook niet zo zijn dat de hele zaak in elkaar zakt als een beroepskracht ziek wordt of vertrekt," Plannen genoeg Wat Mine de Laat in de wijk precies gaat doen: dat zal van veel factoren afhangen. In grote lijnen komt het er op neer, dat ze veel met allerlei mensen bezig zal zijn. Zelf zegt ze er van: „Het zal er vooral am gaan, samen met mensen in de wijk nieuwe zaken op te starten, ideeen mede uit te voeren en dergelijke. En ik ga me natuurlijk bezig houden met dingen als expressie, spel en dat soort zaken. Er zijn nog plannen genoeg in de VOP, dat heb ik inmiddels wel ge merkt. Er zijn al diverse men sen naar me toegekomen die zeiden: als dat buurthuis een maal draait dan willen we eens hier of daar met je over komen praten. Daarnaast zijn er in zon wijk heel wat men sen die al goed en nuttig werk verrichten, maar waar je ver der niet zoveel van hoort. Die zitten er eigenlijk toch wel op te wachten dat er eens iemand bij ze langs komt; die hebben toch een gevoel van eenzaam heid. Ik zit allemaal wel aar dige dingen te doen, maar er moet eens iemand n3ar komen kijken." Het feit dat mensen die nauw betrokken zijn bij een wijkver eniging dikwijls nogal in conf lict komen met instanties als bijvoorbeeld het gemeentebe stuur benauwt Mine niet. „Dat ïs haast onvermijdelijk. Als er problemen zijn of een bepaal de groepering wil iets gedaan krijgen, dan werp je je vaak op als woordvoerder. Het is nou eenmaal de functie van een opbouwwerker en van een wijkvereniging, om problemen te signaleren en aan de kaak te stellen. Dat er soms wel eens gezegd of gedacht wordt: 'daar heb je de VOP weer: het is bij die lui nooit goed', dat is niet zo erg. Het g3at er maar om, dat allerlei dingen worden opgelost. Daar ligt een van de belangrijkste taken van de be roepskracht in het buurtwerk: stimuleren en de moed er in houden." Schiedam Volgens een voorzichtige schatting, geba seerd op een landelijk onder zoek van de katholieke uni versiteit van Nijmegen, telt Schiedam zo'n duizend analfa beten, terwijl tweemaal zoveel mensen slechts met grote moeite kunnen lezen en schrij ven. Meestal merk je daar wei nig van, want analfabeten zijn best pienter. Zij weten soms hun leven lang goed te verber gen, dat zij niet lezen en schrijven kunnen. Maar leuk Is dat niet, elke dag opnieuw warden, zij ermee geconfron teerd en moeten zij een smoes je verzinnen „ik heb mijn bril niet bij me" en dat wekt grote psychische spanningen. Veel analfabeten (het gaat nu niet om buitenlanders) gaan er dan ook aan onderdoor, ko men in de knel met zichzelf, voelen zich mislukt, schamen zich dood voor de buiten wacht, weten niet meer wat zij moeten. Het is om die reden, dat in ja nuari in Schiedam een alfabe- 'tisatieproject van start gaat. Vorige week is een subsi dieaanvraag de deur uitge gaan, 10.000 gulden voor de voorbereidingen in 1980 en 38.500 gulden voor de cursus sen en begeleiding in 1981. In gesprekken met de gemeente Schiedam en de Schiedamse Gemeenschap heeft het minis terie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk (CRM) al min of meer toegezegd, dat hij wel met dat geld over de brug komt. Dat project leert uiteraard niet binnen enkele maanden alle analfabeten in de stad rap lezen en schrijven. Het ziet er zelfs naar uit, dat aanvankelijk met niet meer dan dertig analfabeten en even zovele begeleiders van start gegaan kan worden. Dat betekent dus: duizend gulden per analfabeet. Misschien le vert mond-tol-mond-reclame meer cursisten op. Het valt in ieder geval nu nog moeilijk te zeggen, hoe de resultaten over drie jaar, want zolang duurt het project, zullen zijn. Schaamte Het initiatief komt van analfa beten zelf, alweer zo'n twee jaar geleden. Los van elkaar wendden zich enkele bewo ners van Schiedam-Oost tot de Schiedamse Gemeenschap (SG), de culturele stichting van de stad die sinds 1973 via haar afdeling voor vormings- en ontwikkelingswerk (V O) talrijke cursussen opzet voor Schiedammers die in een of ander wat wijzer willen wor den. De analfabeten zeiden. door Kor Kegel dat zij aan die cursussen best mee zouden willen doen, maar dat zij er eigenlijk niets aan hebben. Bij de meeste cursus sen werd immers enige basis kennis van de Nederlandse taal verondersteld. Maar er was nog iets: de analfabeten schaamden zich enorm, zij gin gen al haast door de grond toen zij bij de SG binnenstap ten en om nu zomaar aan een cursus voor een paar tientallen mensen deel te nemen, dat was toch te eenvoudig gedacht, Want veel analfabeten scha men zich ook voor elkaar. Die schaamte zit zo diep. dat Juist een artikel als dit goede cans maakt door analfabeten 'gelezen' te worden. Als er vanavond iemand in het gezin opmerkt dat er een stukkie over analfabeten in de krant staat, zal juist de analfabeet er naar grijpen om uitvoerig al die rare woordjes te bekijken, want hij wil zijn gebrekkige kennis van de geschreven taal verbloemen, en na het stuk bekeken te hebben zal hij zeg gen dat het allemaal wel zo zal zijn maar dat hij zich niet kan voorstellen dat cr nog zoveel analfabeten in Schiedam rond wandelen. Ook in het maatschappelijk werk en bij de onderwijswin- kel Schiedam had men intus sen al met het probleem te maken gehad. Scholieren ver telden in het pandje van de onderwijswinkel aan de Hoog straat, dat zij problemen had den met hun huiswerk en dat het nog het allervervelendst was, dat hun ouders zoveel moeite hadden om hen te be geleiden. Dat gaf spanningen in die gezinnen. Soms werd de kinderen zelfs verweten, dat zij boven hun ouders uit wil den stijgen. Vader verweet Henk Tiggelhoven: teken zullen analfabeten moeten helpen. zoon. dat die hem dom ging vinden, „terwijl je toch alles aan mij te danken hebt!" De gezinsproblemen kwamen nu en dan naar voren in het maatschappelijk werk en bij sociaal raadsman Hans Suy- Jing. Er moest iets gebeuren, op grotere schaal, om meer van dit soort gevallen te voor komen, In buursteden Rotterdam en Vlaardingen had het welzijns werk op dat moment al enige ervaring met alfabetisatie. Dat zag er wat betreft de Maasstad beroerd uit. Von de 160 analfa beten, waarmee een cursus ge start was, vielen er 120 af en dat was de bedoeling niet In Vla a rdinger-Ambacht begon begin vorig jaar een onderwij zeres van de Prof dr V. H. Rut- gersschool spontaan twaalf analfabeten lezen en schrijven Vlaardingen In een onverwacht stralende zon vertrok gistermorgen de eerste bus in het kader van de dagtochten, die de gemeente Vlaardingen in de vakantieperiode organiseert. Naar Avifauna in Alphen aan de Rijn ging deze eerste busreis en de vierenvijftig passagiers za ten nog een beetje onwennig met hun regenjas op schoot. Je wordt op den duur wel wat wan trouwig! Bij de prijs van dit dagtochtje was ook een boot reisje door het hollandse polderlandschap inbe grepen en de zon zorgde ervoor dat het polder land er op zijn voordeligst bijlag. Bij de VVV wordt het met stijgen van de ther mometer steeds drukker. Steeds meer mensen willen de schade van de afgelopen weken inha len en er eens lekker een dagje op uit gaan. De dames van het VVV in de Visbank hebben het er druk mee. Piet Boschman. van de Raad voor Jeugd en Jongeren, is dc organisator achter de dagtoch ten. „We hebben ons wel eens zitten afvragen of het organiseren van dit soort tripjes wel onze taak is; we zijn tenslotte geen reisbureau! Maar als je ziet hoeveel vraag cr naar zulke evene menten is, ga je toch maar mee door." „En uitgerekend vandaag is hei mooi weer ge worden en dat is meteen te merken. Vanoch tend vertrok er maar één bus, morgen naar dc Eftehng gaan er m teder geval al drie en op de volgende dagen zullen dat er nog meer zijn. 's Middags tot vier uur kan je je nog opgeven. Daarna bestellen wij de bussen voor de volgen de ochtend." Voor het Park Walibi in België, de dagtocht van 1 augustus, waren er gisteren al eenenze ventig plaatsen verkocht. Voor het Duitse Phantasïaland (8 augustus) zijn dat er al vieren negentig. „Een schot m de roos, dat mag je wel zeggen.' zegt Piet Boschman tevreden. De eerste dagtocht vertrekt met zon. De resterende elf ook? te leren. Dc discussie kwam toen op gang. Men zagheel belangrijk meteen de nood zaak van psychisch-sociale be geleiding in. Het ging tenslotte niet om domweg woordjes le ren, maar ook om beslaande spanningen weg te nemen. Net zoals in Schiedam liepen in Vlaardingen (tenslotte sterk geïndustrialiseerd, wat wil zeggen: veel ongeschoolde ar beidskrachten) honderden analfabeten verstoppertje te spelen, wat dus ellende volop gaf. Met die spanningen was de sociaal-psychiatrische dienst van de stichting geeste lijke gezondheidszorg m Vlaardingen al vaak gecon fronteerd. De stichting welzijn werd erbij gehaald en na over leg met de gemeente Vlaardin gen. het landelijk steunpunt alfabetisering (LSA) in Apel doorn en de Nederlandse bond van volksuniversiteiten ging eind 1979 de werkgroep alfa betisering van start. Concrete voorstellen staan in het pro jectplan alfabetisering, dat gis teren is verschenen, maar waaraan in een volgend arti kel meer aandacht zal worden besteed. Ook taallessen aan buitenlanders komen hierin ter sprake. Niet schools Terwijl in Schiedam de onder wijswinkel zat met het idee om iets aan de alfabetisering te gaan doen de medewerkers wilden de activiteiten wat uit breiden, omdat er 20 weinig bezoekers in hun winkeltje kwamen bereidde Henk Tiggelhoven van de Schiedam se Gemeenschap de alfabetise ring al metterdaad voor. Dat was even dubbel op, hoewel de weg iets anders bewandeld werd. Eind oktober 1979 ver telde Harry Meijer van de on derwijswinkel mij, dat de vrij willigers voor de lessen aan analfabeten gerecruteerd zou den kannen worden uit werk loze onderwijzers. Henk Tig gelhoven had daar ook aan ge dacht, maar zag daardoor bij voorbaat problemen ontstaan omdat bijvoorbeeld die onder wijzers dan het risico namen hun uitkering te verspelen. Het leek Tiggelhoven beter om met leken te werken: wel licht zouden niet-onderwijzers veel makkelijker, want: niet schools, overweg kunnen met analfabeten dan ervaren leer krachten. Die leken zouden op hun beurt wel begeleid kun nen worden door een onder wijsdeskundige. Tiggelhoven had een dergelijk voorbeeld gezien in Oosterhout, waar de proef was genomen "een op een' te draaien: zestig vrijwilli gers voor zestig analfabeten, begeleid door onderwijzers en een sociaal werkster. Begeleiding Henk Tiggelhoven (31) had zich toch al uitermate verdiept in de alfabetisering en daarom stuitte hem dc advertentie van de onderwijswinkel, een op roep voor geschoolde vrijwilli gers, een beetje tegen de borst. Men werkte zo langs elkaar heen en behalve dat, de voor bereiding was nog lang niet rond. De mogelijkheid ontbrak nog altijd om een alfabetisatie- project te starten met psy chisch-sociale begeleiding en voor Tiggelhoven was dat een voorwaarde. Eerst kreeg hij dat er niet door. Het zou te duur worden. Maar nu heeft het ministerie van CRM die begeleiding verplicht gesteld. De Rotterdamse afgang speelt daar een rol in. Henk Tiggelhoven is als staf functionaris bij de Schiedamse Gemeenschap met het vor- mings- en ontwikkelingswerk belast en daardoor ook met de voorbereidingen van het alfa- betisatieproject in Schiedam. Dat project zal ook Vlaardin gen welkom zijn. Voor een flink aantal analfabeten, dat er uiteindelijk toe te bewegen is zich wat bij te spijkeren, is vrij belangrijk dat de omgeving waar zij het ABN krijgen op gediend tamelijk anoniem is. Zo zijn cr in Vlaardingen wel Schiedamse analfabeten te rechtgekomen. Vlaardingen zou op zijn beurt graag analfa beten in Schiedam laten on derrichten. Het eerste deel van een inter view met Henk Tiggelhoven over analfabetisme staat mor gen in deze krant Sch ied am Parallel lopend aan de Schiedamse plannen om op grote schaal zonneéner- gie te gaan toepassen bij nieuwbouw van woningen i( heeft nu ook de landelijke ver eniging Milieudefensie ideeen ontvouwd over milieuwonin gen. In de jongste editie van het maandblad van Milieude» fensie geeft Ton Tijssenaar uit gebreide informatie over in Amerika opgedane ervaringen met zonneènergie-aan-huis. Trijssenaar was, buiten de Schiedamse wethouder Chris 1 Zijdeveld en drie van diens ambtenaren, de enige Neder- l lander die in de Verenigde Staten vorig jaar een aantal cursussen en lezingen over *so- lar energy' afliep. De Schie dammers kunnen sinds die tournee worden beschouwd als het meest deskundige ambte narenteam voor wat betreft I zonneënergie in Nederland. Op het stadskantoor zijn voor- j lichtingsbijeenkomsten georga niseerd en inmiddels hebben 1 ruim veertig ambtenaren van j de gemeente Schiedam kennis opgedaan van de mogelijkhe den met die energievoorzie ning. Schiedam wil daarmee J een voorbeeld zijn voor de an- j dere gemeenten in Nederland, i Het artikel van Ton Trijsse- 1 naar in MD haakt op de dis cussies over toepassing van zonneënergie in. Hoewel de energieplannen van Schiedam hierin niet genoemd worden, geldt dit artikel als een tweede belangrijke impuls voor de Nederlandse 'solar movement'. De verwachting beslaat, dat wethouder Zijdeveld het MD- artikel zal laten circuleren in zijn raadscommissie voor ruimtelijke ordening, zoals hij dat wel meer pleegt te doen met stukken die hij belangrijk vindt. Schiedam heeft met bouw- maatschappij Bredero Vast- j goed afspraken gemaakt over,; de bouw van zonnewoningen in Woudhoek-Noord. Spijkers met koppen zijn overigens nog niet geslagen. Vlaardingen Tegen een 37- jarige Vlaardinger is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van artikel 26 van de wegen verkeerswet. Hij,> reed maandagmiddag in zijn t personenauto met meer alco hol in het bloed dan wettelijk is toegestaan. Vlaardingen Onbekende vandalen hebben van een per sonenauto, die geparkeerd stond in de Azaleastraat, de beide achterbanden lekgesto ken. De vernieling werd ge pleegd in de nacht van zondag op maandag. De gedupeerde eigenaar heeft aangifte bij de politie gedaan. Vlaardingen/Rotterdam Twee jaar onvoorwaar delijke gevangenisstraf eiste de Rotterdamse offi cier van justitie, mr. W. F. H. Hendriks, gistermor gen tegen een 24-jarige Amsterdammer, die samen rtet enkele vrienden op 12 september vorig jaar een gewapende overval in Vlaardingen had ge pleegd. Bij die overval, die plaatsvond in de Em- jnastraat, bij de achteringang van het bedrijf Eva- tpom, werd een vertegenwoordiger in sieraden met ©en vuurwapen bedreigd. Enkele koffers met mon- stervoorraad aan sieraden en juwelen, in totaal voor een half miljoen gulden, werden daarbij buit gemaakt. Die buit werd na enkele dagen bij een van de daders thuis door de politie teruggevonden. De Amsterdammer, die zich gisteren voor de rech ter moest verantwoorden nadat zijn kameraden al eerder waren veroordeeld, had een belangrijke rol in hel geheel gespeeld, al was hij naar zijn zeggen niet degene die de overval had uitgedacht. Het was volgens hem ook niet als een gewapende overval bedoeld geweest: „Als ik geweten had dat er een wapen bij gebruikt zou worden, dan had ik h^e- maal niet meegedaan," zei hij gistermorgenmet stelligheid. Hij ontkende dan ook dat er sproke was geweest van een beraamd overvalplan. Volgens hem ging het om een uit de hand gelopen diefstal. „De bedoeling was de auto van de vertegenwoor diger open te breken terwijl die man binnen was. Dat hij eerder naar buiten, kwam was met te voor zien. Toen moesten we hem wel in bedwang hou den en dat gebeurde eigenlijk in een soort roes," verklaarde hij voor de rechtbank. Het geld dat bij de overval kon worden buitgemaakt had hij nodig om grote schulden te kunnen aflossen. Officier van justitie Hendriks had geen enkele waardering voor het avontuur. „Er werd zelfs een vuurwapen gebruikt, dat later weliswaar vals bleek, maar waar je als slachtoffer toch enorm van schrikt." meende hij. Hij wees verder op het verre van brandschone verleden van de Amsterdammer, die al eerder met justitie in aanraking was geweest Op hei moment van de overval liep hij nog in een proeft ijty Dat laatste was voor de officier aanleiding genoeg, geen clementie te hebben. Hij eiste twee jaar ge vangenisstraf, onvoorwaardelijk. De verdedigster, mevrouw mr. Van Beek, vond die eis veel te zwaar. „Zijn ex-vrouw, waar hij weer op goede voet mee leeft, is net een café in Amsterdam be gonnen. Samen hebben ze de kans hun schulden af te lossen en weer wat op te bouwen." Rechtbankpresidente mr. Lensïnk Bosman doet h augustus uitspraak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3