Diefstal en vandalisme teisteren bouwproj ekten Pensionadressen Is i OPLOSSING VER TE ZOEKEN jBH Adverteer meer VLAARDINGS DAGBLAD :-:i mmm H Wij bespreken I plaatskaarten j voor u in alle Rotterdamse theaters en schouwburgen. pensionadressen, woensdag 23 lull I960 vo/»crww belft-Qp de Jieuwbouwprojekten het Westland lerdwijnen met de legelmaat van de Jlok materialen. Het laat daarbij om Immergereedschap, llektrische boor- en chuurmachines, sapparatuur, maar Jok stenen en zakken |and. Bouwterreinen raar woningen lebouwd worden hebben de voorkeur Imdat deze nooit jolledig kunnen /orden afgesloten. 3p veel plaatsen /ordt bovendien trote schade langericht door Vernielingen. In Wateringen ïreigen de l-ernielingen de pan lit te rijzen. Volgens lommandant Jansen ran de Wateringse bolitie worden die Vooral door de jeugd langericht: „Vooral hu met de pouwvakvakantie is ten bouwplaats een beliefde plaats voor pe jeugd om te spelen. Jaarbij worden dan Joveel dingen kapotgemaakt, dat die kosten nog hoger [comen te liggen voor le aannemers dan de jchade van diefstal". i/ateringen staat iiteraard niet alleen. Jok het Naaldwijkse Lrojekt Opstal heeft pwaar te lijden onder liefstal en vernieling, Verwijl ïn Delft de Panthof veruit favoriet is. Tegelijkertijd constateert le politie een lichte sfij- ting van het aantal dief- ktallen in de bouw. Vol gens de heer Jansen kan at in verband gebracht vorden met de overal in het land stijgende crimina liteit, waaraan volgens Jtem een verkeerde menta- iteit ten grondslag ligt. Jansen: „Je hoort iemand wel eens spreken over een spectaculaire geldroot. Wat 'dan opvalt is dat men ken nelijk een zekere waarde ring voor dit soort dingen opbrengt. Men realiseert niet dat de gemeenschap uiteindelijk voor deze grappen opdraait. De men den zelf dus. De bank vei- hoogt bij verlies de rente, de aannemer levert duur dere huizen af." Aanlokkelijke objected Dat vooral de bouw met deze problemen wordt geconfron teerd ligt voor de hand. Bij de stijgende materiaalkosten, wordt het doe-het-zelven steeds belangrijker. De bouw terreinen worden daardoor aanlokkelijke objeklen voor degene die eens wat goedko per uit wil zijn. Hoofdinspec teur de Jong van de Deiftse politie meent: „ïn feite ligt al les er voor het grijpen. Er is weinig controle en de dader heeft niet het gevoel direct ie mand te benadelen. Veel men sen kunnen de grote verlei ding niet weerstaan. De men sen worden onvoldoende tegen zichzelf *n bescherming geno men Toch is er wet er een kente ring zichtbaar in de afscher ming van bouwbedrijven. Veel aannemers nemen de kosten van hekken direct mee in de lasten van het bouwrijp ma ken, zeker wanneer het tot de duurdere projecten hoort Er 2ijn terreinen die met honden worden bewaakt. De politie stond hier aanvankelijk wat huiverig tegenover» maar het blijkt in praktijk goed te gaan. Op een aantal plaatsen is de hulp ingeroepen van particu liere bewakingsdiensten, maar het is dc vraag of dat een af doende maatregel is. Een maatregel bovendien die lang niet iedereen kan betalen. De pohtic zelf kan tegen de in braken en diefstallen op bouwterreinen maar weinig beginnen. Er wordt wel gecon troleerd. en af en toe worden er ook auto's aangehouden, die van de bouwplaatsen af ko men. „Het is een kwestie van prioriteiten stellen bij de poli tie", laat hoofdinspecteur De Jong weten, „Er wordt meer waarde gehecht aan bij voorbeeld de veiligheid op straat, dan aan het voorkomen van inbraken ïn de bouw. Ik heb zelf meegemaakt, dat een aannemer zich totaal niet inte resseerde voor een diefstal van zakken zand. De man vond die paar zakjes gewoon de moeite niet." Personeel Naast bouwmaterialen ver dwijnen er vooral gereed schappen. Schiethamers. elec trise he boormachines, schaaf machines en electrische zagen liggen goed in 'de markt'. De gestolen goederen worden vrijwel nooit teruggevonden. „Wanneer een electrisch appa raat nog eens wordt terugge vonden, is het door zo veel handen gegaan dat de diefstal zelf moeilijk js op te lossen", aldus De Jong. Zware sloten helpen nagenoeg niets tegen plunderaars. l WiMÈM m >- piSl jt P vi 447^ ïé&*£- Ook bij de bouwwerken die In het plan Zandeveld in 's Gravenzande gerealiseerd worden, kunnen gemakkelijk materialen ontvreemd worden, (luchtfoto Sijthoff Pers/Piet de Nijs) De hoofdinspecteur heeft ook zijn twijfels over de eerlijk heid van het personeel, dat op de bouwprojecten werkt. Vaak blijkt dat in de avonduren en weekeinden zwart wordt ge klust, waarvoor materialen van 'de baas' worden meege nomen. Ook materiaal, dat op die manier wordt 'geleend' en nooit meer terug komt, wordt aan het einde van de rit gere gistreerd als zoekgeraakt. Er kan gesteld worden dat er gericht wordt gestolen. De diefstallen zijn geen op zich zelf staande overtredingen, maar kunnen worden afgeleid uit oorzaken die dieper liggen. Het feit dat mensen die iets aan hun huis willen verande ren materialen of gereed schappen van een bouwproject meenemen, wordt bijna alge meen geaccepteerd. De politie is van mening dat dit haar werk veel moeilijker maakt. De heer Jansen 2egt:„Als er grote dingen worden ont vreemd doet de aannemer na tuurlijk wel aangifte. Als de politie dan ter plekke is hoor je vaak van omwonenden dat ze al meer iemand met stenen of zand hebben zien sjouwen. Dan vraag ik me af waarom de politie niet gebeld is". Overigens worden de daders niet alleen onder doe-het-zel- vers gezocht. Het is algemeen bekend dat er diefstallen op bestelling worden uitgevoerd. Dit gaat ook op voor bouwma terialen. Mensen die ervaring hebben met het plegen van in braken en die over bepaalde contacten beschikken, worden door malafide handelaars aan gezocht om materiaal te ont vreemden. De diefstal wordt zorgvuldig voorbereid, waarbij onder meer de bouwlocatie wordt gefotografeerd. Nadat de dieven hun slag hebben ge slagen, verdwijnen de goede ren in het handelscircuit van de helers". Niet kinderachtig De bedragen die getroffenen er jaarlijks bij inschieten zijn niet kinderachtig. De schattin gen van politie, aannemers en projectontwikkelaars lopen uiteen. Bij navraag blijkt dat grote bouwmaatschappijen on geveer voor 15G.00Q. gulden per jaar kwijtraken. Dat lijkt ten opzichte van de totale om zet niet zo'n schokkend be drag, maar wanneer het ver lies per huis wordt uitgere kend, ligt dat toch wel wat an ders. Wie nu een huis koopt moet gemiddeld één a twee duizend gulden bijdragen in de kosten van verloren gegane materialen. Soms nog veel meer. „Van een aannemer heb ik gehoord dat zijn huizen vijf tien procent goedkoper afgele verd hadden kunnen worden als er helemaal niets gestolen of vernield was", atdus de heer Jansen. Ook de huurder plukt de wrange vruchten van deze gebeurtenissen. Hij vindt de verliespost uiteindelijk te rug m zijn maandlasten. Er zijn aannemers die, om geen last te krijgen met de verzekering, met eens meer aangifte doen bij de politie. Sommige verzekeraars zouden een zwarte lijst hebben opge steld, met de namen van bouwbedrijven die niet meer in aanmerking komen voor een polis. Volgens Jansen zit hier echter nog een heel ande re kant aan. „Wanneer iemand herhaaldelijk hetzelfde soort diefstallen meldt, gaat de ver zekering natuurlijk een in spectie houden. Meestal blijkt dan dat het bouwterrein vol strekt onvoldoende beveiligd is. De verzekering stelt in dat geval eisen aan de bouwer die nogal kostbaar zijn. Hij moet een hek plaatsen, een bewa kingsdienst inschakelen of een alarm laten aanbrengen. Voor veel aannemers is dat teveel gevraagd. De kosten komen soms hoger te liggen dan het geleden verhes". Niettemin is de Wateringse po litie van mening dat er in de meeste gevallen wel aangifte wordt gedaan van de ont vreemde voorwerpen, Dit m tegenstelling tot de situatie in Delft. Hoofdinspecteur de Jong; „Bij ons gebeurt dat lang niet altijd. Sommige diefstallen kennen namelijk geen slacht offer omdat ze met ontdekt worden. Zoiets kan bijvoor beeld gebeuren wanneer een aantal bakstenen wordt gesto len van een grote partij. Een tweede mogelijkheid is dat de diefstal wel uitkomt, maar dat afgezien wordt van aangifte omdat het verlies al in de pro- duktieprijs is ingecalculeerd, de mensen de diefstal niet groot genoeg vinden voor alle rompslomp of een te gering vertrouwen hebben in de poli tie. Dat laatste is voor ons heel erg lastig want dan kan de zaak ook met worden opge lost". Aangifte Er zijn onderzoekingen ver-" richt naar het percentage ge vallen waarin geen aangifte, wordt gedaan. Daaruit blijkt dat vooral het soort delict een grote rol speelt „Aan een auto is iedereen blijkbaar gehecht bijna altijd wordt aangifte ge daan als die gestolen wordt. Wanneer iemand een porte monnee kwijtraakt op de markt, hangt de de bereidheid om de politie in te schakelen af van het bedrag dat er nog inzat", aldus de Jong. De Rotterdamse verzekerings maatschappij Tulleners-Van Buren is gespecialiseerd in het verstrekken van polissen voor bouwbedrijven. Firmant Ze gens van Tulleners ontkent dat de verzekeraars zwarte lijsten samenstellen maar bevestigt dat incidenteel aannemers worden geweigerd. „Dat is echt geen probleem voor de bouwers, want de concurrentie tussen de maatschappijen is zo groot dat zij altijd wel ergens terecht kunnen". Zegers ziet in vergelijking met vorig jaar een forse toename van het aantal plunderingen en daarmee van het aantal uit keringen. Exacte cijfers daaro ver 2ijn niet beschikbaar. Ze gers noemt een schatting van enkele tonnen per jaar niet overdreven. Optreden Zegers weet niet hoe het pro bleem opgelost zou kunnen worden. Hij stelt: „Een bewa ker kan tegen een groep van dalen met het oog op de eigen gezondheid beter niet optre den. De politie is onderbe- mand, hekken helpen niet en pemanente bewaking is slechts een pleister op de wonde. Het is triest het te moeten zeggen, maar het is een hopeloze zaak". Ondanks alle negatieve gelui den ziet de Wateringse politie wel een kans om verbetering in de situatie te brengen. „In de eerste plaats heeft het plaatsen van hekken wel de gelijk nut. Niet alleen mogen we ervan uitgaan dat dit in ie der geval een enkeling zal af schrikken, maar de taak van de politie wordt er ook mak kelijker door. We kunnen dan beter signaleren of iemand zich onrechtmatig op het bouwterrein bevindt, bijvoor beeld als de persoon geen sleu tel bij zich heeft of het slot ge forceerd is. Bovendien moet hij dan nog altijd twee keer over de afrastering klimmen. Onbegrijpelijk voor mij is ook dat de gereedschapkïsten en bouwketen niet van goede slo ten worden voorzien. Onlangs nog werd er in Wateringen een bouwkeet opengebroken. Maar wat zit daar dan voor be- i veiiiging op? Een doodgewoon huis-tuin- en keukenslotje. Dat zijn gevallen waarin ik de ver zekering gelijk geef wanneer er niet uitbetaald wordt. Bij het plaatsen van een goed slot moet de aannemer hetzelfde arbeidsloon uitbetalen. Aan het geld kan het dus niet lig gen. De aannemer moet als er schade wordt aangericht die kosten meetellen. Maar dat moet niet hot uitgangspunt worden. Ik zou onzorgvuldig heid in deze een voornaam kwaad willen noemen", aldus de heer Jansen. DOE-HET-ZELF GEREEDSCHAPPEN specialist voor stu kadoors - metselen - te gelzenen - vioerenleggers en schilders, korting 10%. Nolra B.V., Paradijslaan 77, fl'dam. Tel. 010-135965, geopend van E tot 17.00 uur, zaterdags van 9 tot 12 uur. tw Hist TE KOOP AANGEBODEN Het juiste adres voor al uw MEUBELSTOFFEERWERK Fa. Hessels en Co., Eendracht- straai 52, tel. 341583 - 348764 na TS.00 uur. ONDERHOUD EN REPARATIE IjnaaflSBoaQaoBOBBDBQDBapflBaaDBaaa internationaal Meubeltransport Voor Hot LEVEREN. SCHOON- MAKEN EN REPAREREN van j uw geisers naar Smederij Daub, Callenburgstr. 80. Vlaardingen. Tel. 34 30.96. |OOR AKKUMD1Q f ERHUtZEN ET ODERN AT ER I AAL o.a. LIFT Voor WITTEN, SCHILDEREN en BEHANGEN het voordeligste en betrouwbaarste adres: P. A. v.d. Kruit, Lellestr. 32-34, Schiedam. Tel. 26.44.32, tale- foonbeantwoorder aanwezig V/ft G. J. J. Ponje. 5 D. van Geyl Zn. 5 Groenelaan 9-14 Schiedam, tel. 268071 en 26304B 5 ERKEND VERHUISBEDRIJF O wu werken onder de a.vm. voorwaarden BREDE HAVENSTRAAT 6 VLAARDINGEN - TELEF. 35.45.25 Geopend 9.00-13.00 13.30-17.00 OP zaterdag gesloten Tevens theatergeschenkbonnen voor elk willekeurig bedrag. Voor onze werknemers in de continu dienst zoeken twj bij voorkeur in Vtadrdtngen. Rotterdam-Zuid. Hoogvliet. Spijkenisseen Den Bncl of omgeving. Hebt u kamers beschikbaar, laat ons dit dan even weten, met vermelding van het aantal plaatsen en de ver langde pensionprijs. L* kunt bellen (010 312557). of schrijven onder nr. OóT'SöOöZ. aan afdeling PRS/22 van Shell Nederland Raffinaderij B.V.. Postbus 7000. 3000 HA Rotterdam. SHELL NEDERLAND RAFFINADERIJ BV. SHELL NEDERLAND CHEMIE B.V. Vondelingenvveg 601. Rotterdam-Pernis. i3*etv Boezemweg 136-138 Rotterdam Teléfoón 010-140619 Freencksplaats 9 Rotterdam- Hitlégersborg Telefoon 010-187700 Rubenspleifi '12 Schiedam Telefoon Ó10-261975

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4