SÏAB/STREEK 3 •Onderwijs spuwt nu nog analfabeten naar buiten' Speelinstuif biedt weer veel nieuwe activiteiten Spelinstuif Hoevenbuurt e Dronken rijder: twee gewonden Volwassenen inde schoolbank (2) Gerard de Waardt bespeelt beiaard 'Heer' neemt kostuum mee Inbraakpoging arbeidsbureau Illegaal aangehouden W.M.vd.L/NDE Vanaf maandag in Koningshof donderdag 24 juli 1930 VD/SC/WW Hoek van HollandTwee gewonden en een aanzienlij ke materiële schade: dat wa ren de gevolgen van een au toritje, dat werd gemaakt door een 26-jarige inwoner van Hoek van Holland. De man verloor op de Dirk van den Burgweg de macht over het stuur, knalde tegen een lichtmast en reed zijn wagen finaal in de vernieling. Twee kameraden die bij hem in de auto 2aten, 34 en 30 jaar oud, raakten bij die manoeuvre gewond. Zij moesten zich in een ziekenhuis laten behan delen. De blaastest en de bloedproef wezen uit, dat de bestuurder van de auto teveel had ge dronken. Tegen hem werd iroces verbaal opgemaakt /an de restanten van zijn auto deed hij ter plaatse af stand. Maassluis De beiaardier is weer in vorm. Donderdag avond kan de hele stad van half acht tot half negen luis teren naar een zomeravond concert van Gerard de Waardt. Van hoog op de toren klin ken meerdere beiaardwer ken en ook zal de beiaardier composities spelen waarvan de beiaardarrangementen in sommige gevallen door hem zelf zijn gemaakt Naast de klassieke werken, van Tele- mann en van der Gheyn bij voorbeeld, staan er ook com posities van Lennon en McCartney op het program. Tevens zijn er werken van Amerikaanse componisten, zoals George Gerswin. Schiedam Een zo te zien keurig heerschap heeft bij kledingzaak Coster op de Hoogstraat in Schiedam een kostuum van 380 gulden ge- stolen. De man moet volgens het personeel met twee kos tuums de paskamer zijn bin nengegaan en daar een van beide in zijn tas hebben ge- stopt Hij verliet de zaak zon der af te rekenen. Schiedam Bij het arbeids bureau heeft iemand een po ging gedaan 's nachts in te breken. De onbekende gooi de een ruit in en heeft nog geprobeerd naar binnen te klimmen, maar moet plotse ling zijn poging gestaakt heb ben. Er waren tenminste verder geen braaksporen en er werd ook niets vermist. Het kan al een klein zinnetje zijn: kinderen die vragen worden overgeslagen. Als je dat nu maar vaak genoeg hoort, wanneer je klein bent, dan vróég je niets meer. Stel je voor, dat je op school tegen de juffrouw zegt: „Juf, ik snap er geen bal van, wilt u dat nog eens uitleggen?" Dan zou je toch óvergeslagen worden? Dus vraag ie niets, want het zal wel heel verve lend zijn, overgeslagen war den. Er is waarschijnlijk niets erger dan te worden overgeslagen. Nee, je kunt heter helemaal niets vragen, dat is vast beter, was spreken tenslotte niet zilver maar zwijgen goud? Maar ja: als je je mond niet opentrekt, blijf je er de bal len niet van snappen. Dat is wel een dilemma. Het' valt allemaal toch al niet mee op de lagere school, van die breuken moet je niets heb ben, lui, dat mag je niet schrijven, eigenlijk is die school niks leuk. En vragen of je iets anders mag gaan doen, omdat je 't niet kunt volgen, dat doe je niet. Dan word je overgeslagen! Intussen krijgt de juf flink de schurft aan je. Je let nooit op. Je doet niet mee met de les. Je zit alleen maar te klie ren en daarmee leid je de an deren af. Verdorie: ze slaatje toch over! En je hebt niet eens iets gevraégd! Stik dan maar! Spijbelen is veel leu ker. Thuistaal „Het onderwijs," zegt Henk Tiggelhoven, „spuwt nu nog steeds analfabeten naar bui ten. Je hoort vaak dat het door de oorlog komt dat er nog zoveel analfabeten zijn, of dat het door de binnen- schipperij komt, of dat vroe ger op school weinig aan dacht werd geschonken aan gehoor- en gezichtsproble' men, maar ook nu nog levert het onderwijs analfabeten af. Daar zijn in Zweden onder zoeken naar gedaan. Dertig procent van wat nu van de lagere school komt, staat nog op vierde-klasniveau. En on der die dertig bevindt zich nog een hele groep, die hele maal nooit meekon. Dat heeft vooral te maken met de manier, waarop de docent met de leerling omgaat. Er wordt nog heel vaak op mi- lieuverschillen gehamerd. Een leraar heeft toch de nei ging kinderen uit een hoger milieu meer aandacht te ge ven. Dat komt vooral omdat hun taal dichter bii het ABN ligt. Kinderen uit lagere mi lieus zitten met het pro bleem, dat zij op school an ders moeten praten dan thuis. Die thuistaal mag op school niet gesproken wor den. Dat is plat, dat is niet netjes, wordt dan gezegd. Maar bij die kinderen roept dat natuurlijk agressie op, want zij moeten in feite hun afkomst verloochenen. Zo ontstaan er grote weerstan den." Vlaardingen De wijkvereniging in de Hoevenbuurt heeft voor vrijdag 25 juli een spelinstuif georganiseerd, die gehou den wordt in zaal De Deel aan de Baarnhoeve. Men begint om 20.00 uur. Alle wijkbewoners zijn welkom. Belangrijkste onderdeel van de instuif is een kaverjaswed- strijd. Wie daaraan mee wil doen betaalt 2,50 inschrijfgeld. Daarnaast kunnen ook men sen die niet van klaverjassen houden zich best amuseren: voor hen is er gelegenheid tot sjoelen, meedoen aan het dartspel en andere kaartspe len. Voor hen is het in schrijfgeld 1,-. De bijdragen zijn nodig om de zaalhuur te kunnen be kostigen. De wijkvereniging in de Hoevenbuurt is benieuwd, of de avond aanslaat. Als er voldoende belangstel ling blijkt te bestaan is het de bedoeling, vaker van dit wort evenementen te organi seren. Hoek van Holland De po litie heeft een 26-jarige Turk aangehouden, die niet over geldige papieren bleek te be schikken. De man, afkomstig uit Istanboel, werkte illegaal in Nederland. Hij is .aan de vreemdelingenpolitie over gedragen, die hem inmiddels heeft uitgewezen. ADVERTENTIE RNANCIERINGS- EN ASSURANTIEKANTOOR ST. LlDUINASTRAAT 82 SCHIEDAM TELEFOON 010-265459-263977 Persoonlijke leningen 0 Financieringen Hypotheken a AJie verzekeringen KontiimVodlet batekant fcoftwetti ftesarvageid Henk Tiggelhoven (31) is staffunctionaris bij de Schie- damse Gemeenschap. Zeven jaar geleden kwam hij als boekhouder bij de SG in dienst en juist in die tijd kwam het vormings- en ont wikkelingswerk (V O) van de grond. Tiggelhoven rolde daar dus meteen in. Nu is hij bij de SG belast met de coör dinatie van V O en der halve is hij de voorbereider van het alfabetisatieproject, dat in januari 1981 in Schie dam van start moet gaan. Henk Tiggelhoven is opge groeid tn Crooswijk, Rotter dam, dus hij weet er wel wat van. Hij kent de sociale ach tergronden van de analfa beet wel zo'n beetje. Tiggelhoven geeft gebreken in net onderwijs niet alle schuld van analfabetisme. Bekende factoren zoals de binnenvaart en lichamelijke handicaps, die vroeger onop gemerkt bleven, hebben wel degelijk ongeletterden voort- door Kor Kegel Dislectie De oorlog speelde natuurlijk wel mee; het is niet zo dat onderwijzers van nu steeds de oorlog als oorzaak noe men om hun eigen falen te verzwijgen. De oorlog is al leen geen hoofdoorzaak van het huidige analfabetisme. Hij is één factor. „Je kon dan wel naar school," zegt Tig gelhoven, „maar velen heb ben het land door moeten trekken. Want als jouw huis •gebombardeerd is, ga je toch eerst zien aan eten te komen, schoolgaan doet er dan niet toe." gebracht. „Kinderen van binnenschippers werden vaak niet in internaten ge daan, die moesten mee, het land door," 2egt Henk Tig gelhoven. „En op school was het vroeger zo, dat aan afwij kingen niet zoveel aandacht werd geschonken. Je kon bij wijze van spreken half blind zijn vóór iemand dat eens zag. Geen wonder dat je een achterstand opliep! Dislectie was toen een volslagen onbe kend iets. Het verschijnsel, dat je woorden anders zag, op hun kop, achterstevoren of helemaal niet, dat werd toen gelijkgeschakeld met debiliteit." „Dat is nu ook het grootste taboe. Mensen zijn bang om dom gevonden te worden. Nog: als een kind wordt af geschoven naar een lom school, wordt vaak gedacht dat de hersens niet goed functioneren, terwijl het eer der zo is dat dat kind zich niet wil aanpassen. Maar dan is hij nog niet dom. Analfa beten zijn ook niet dom. Ie mand. die niet kan lezen en schrijven en dat gebrek 20- lang verborgen houdt, moet wel erg intelligent zijn. Want je wordt dagelijks doodge gooid met allerlei teksten. Alleen, het vreet energie om telkens weer een smoesje te verzinnen om te verhullen dat je analfabeet bent. En die smoesjes, ja, die worden ver- zónnen vanwege dat taboe, dat ze niet dom gevonden willen worden." rust gekost. Hij loopt nu in de ziektewet. Gemoedsrust In het magazijn van een Schiedamse fabriek werkte zon intelligente analfabeet. Hij had zich er wegwijs ge maakt door de etiketten van alle verschillende voorraden te leren onderscheiden. Wat de woorden op die etiketten voorstelden, wist hij niet. Toen ging de fabriek over op nieuwe etiketten. De analfa beet had het er moeilijk mee. Hij was 2ijn houvast kwijt. Toch slaagde hij er na enkele dagen in de etiketten op de Siste voorraden te plakken, e woorden waren hetzelfde gebleven en, al zeiden ze hem niets, de letterconstruc- ties herkende hij enigszins. Dat zoeken heeft de slimme analfabeet wel zijn gemoeds- Underdog „Die mensen zijn dus niet dom, maar het is de vrees dom gevonden te worden die een noge drempel opwerpt om aan een alfabetisatiecur- sus mee te gaan doen," zegt Tiggelhoven. Om die reden verwacht hij dat het project in januari met voorlopig niet meer dan dertig analfabeten van start kan gaan. Er zou den meer mogelijkheden moeten zijn om de geschre ven taal onder de knie te krijgen zonder dat anderen het meteen merken. Tiggel hoven bepleit het Engelse voorbeeld om alfabetisering via de televisie te brengen. Een wisselwerking tussen Schiedam en Vlaardingen zou analfabeten in beide ste den goed doen: hun anonimi teit is dan redelijk gegaran deerd. Het mooist zou het na tuurlijk zijn als dat taboe werd doorbroken, maar daar heeft Tiggelhoven geen hoop op: „Een analfabeet is al gauw de underdog ïn het gezin en het gezin speelt daar ook op in, is daarop ingesteld. Als de underdog vooruit wil komen, zal hij idioot genoeg door zijn gezin teruggedrukt worden." Dat is voer voor psycholo gen, ook voor theatergroepen Henk Tiggelhoven: de 'thuis taal' mag op school niet ge sproken worden, daardoor moeten kinderen hun af komst verloochenen. trouwens. Een paar maanden geleden bracht de Appel in Den Haag een stuk van Maxim Gorki, waarin men sen elkaar wanhopig naar beneden blijven trekken, bang om alleen achter te .blij ven. Het levert speelt zich dan af 'op de bodem', en zo heette ook dat stuk. Bij anal fabeten gaat het vaak een der. Zo gauw zij iets meer gaan Ieren, is de kans groter dat gebreken van de andere leden van het gezin ook eens aan het licht komen. „Alles wat je leert, geeft nu een maal een breder gezichts veld, en zeker bij analfab*:1 ten is het zo dat zij afhankt] lijk zijn van de kennis die 1' zelf opgedaan hebben, daai' door is hen veel ontgaan - zegt Tiggelhoven. „Maar d; wekt spanningen. Dat kon in Rotterdam zien, waar t. de alfabetisering met 1CJ mensen begonnen was e>. waar later 120 mensen wet afvielen. Veel van hen km, gen een enorme knal, omdr zij verder niet psychologisch sociaal begeleid werden. Dj: begeleiding moet er dus i' Schiedam wel zijn. Ook i;i Vlaardingen realiseert me| zich dat." Alfabetisering alleen is dij niet voldoende. Behalve d- bestaande problemen val zo'n tweeduizend analfabk ten en vierduizend pseudcj analfabeten in Schiedam e Vlaardingen samen zijn 11 ook de problemen van moi gen, die eigenlijk voorkom e moesten worden, maar dat zo eenvoudig niet, Henk Tif. gelhoven: „Die dertig pre' cent, die van de lagere schot komt en eigenlijk nog op h< vierde-klasniveau staat, leer sterk tegen analfabetism aan. Het beetje kennis, w; zij nu hebben, is over twinti jaar ook weggeëbd, want d<: raakt verwaarloosd. Het dus een structureel prr bleem." Morgen: deel drie van de st'. rie over volwasseneneducr t _v. Maandag gaat de Speelinstuif In Koningshof weer van start. Deze foto maakte een van onze fotografen vorig jaar. Maassluis Ook de Maas- sluise jeugd wordt in deze vakantieperiode weer ple zierig bezig gehouden. Dat gebeurt door het feest van de Speelinstuif, dat langza merhand traditioneel ge noemd kan worden. Het is voor de 12e keer, dat dit evenement in het Maasslui- se ontmoetingscentrum Ko ningshof plaatsvindt. De Speelinstuif, georgani seerd door coördinator Ruud Kats en zijn mensen van de afdeling jeugdzaken, trekt ieder jaar weer een flink aantal kinderen naar het centrum aan de Uiver- laan. Vorig jaar passeerden ruim 7000 deelnemertjes in de leeftijd van 5 tot en met 13 jaar de kassa, waarbij men op sommige dagen pie ken van zo'n 1000 kinderen te verwerken kreeg. Ruud Kats: „Dat is eigenlijk wel het maximum: dan heb je je handen heus vol om alles in goede banen te leiden. Maar er zijn natuurlijk gelukkig ook rustiger middagen met vijfhonderd kinderen bij." De Speelinstuif duurt dit jaar van 28 juli tot en met 89 augustus. In die periode zijn zo'n 45 vrijwillige me dewerkers in en om Ko ningshof bezig om de kin deren op te vangen en te begeleiden. Een ploeg, die voor een flink deel bestaat uit mensen die ook vorige ia ren aan het evenement nebben meegewerkt. „Al vindt er toch steeds wel een verschuiving plaats," ver telt Ruud Kats. „Ook nu zijn er weer mensen, die vorig jaar hebben aange kondigd dat ze voor het laatst meededen of die eens een jaartje wilden over slaan. We moeten dus altijd op zoek naar nieuwe mede werkers. Dat lukt in princi pe best, maar om de zaak helemaal sluitend te krijgen is soms wel eens wat inge wikkeld. Maar het is weer voor elkaar." De meeste van die vrijwilli ge krachten hebben de no dige ervaring in het jeugd werk: zij zijn met soortgelij ke activiteiten bezig binnen verenigingen of andere in stellingen. Daarnaast zorgt de gemeente ervoor, dat voor de Speelinstuif plaats vindt twee instructieavon den worden gehouden, be doeld om nieuwe mensen wegwijs te maken. Nieuwe elementen Kats, die al jaren betrokken is bij het Speelinstuif-even- ement, probeert ieder jaar om wat nieuwe elementen binnen Koningshaf te bren gen. Het nadenken en pra ten over de vraag, wat in de nieuwe aflevering allemaal wordt opgenomen begint al in een vroeg stadium. „Je bent daar eigenlijk het hele jaar mee bezig. Er Zijn de nodige boekjes over jeugd werk, handenarbeid en der gelijke, die we regelmatig raadplegen, op zoek naar nieuwe ideeën. En we doen altijd weer inspiratie op op door Paul Houkes een speciale beurs, die eens per jaar wordt gehouden en waarop allerhande technie ken worden gedemon streerd. Als je weer eens wat tegenkomt, dan wordt dat keurig genoteerd: mis schien is het iets voor de Speelinstuif." Ook dit jaar zijn er weer nieuwe activiteiten, waar van het beeldhouwen wel licht de meest bijzondere is. De kinderen krijgen daarbij de gelegenheid, zich uit te leven op blokken van een zachte steensoort, die zich bij uitstek leent voor mo delleren door middel van zagen, hakken, vijlen en boren. Creatief bezig zijn kan ook met hout. Voor hei eerst is er een afdeling, waarin men met speciale brandstiften hout kan in branden, hetgeen aardige effecten oplevert. Andere nieuwe 2aken: potten- draaien, reliëf krassen, mas kers en poppenkastpoppen maken, rietjes lijmen en stenen verven. De Rotter damse Dansaeademie stuurt twee medewerkers, die lei ding geven aan volksdans- groepjes die door de kinde ren worden gevormd. Ander slotfeest Hoogtepunt in het evene ment wordt het spuitfesti- val. dat vrijdag 2 augustus door de Maassluise vrijwil lige brandweer wordt ver zorgd. Daarnaast is natuur lijk ook de slotdag weer een feest op zich. Die slotdag wordt overigens iets anders aangepakt dan vorig jaar, toen een middagvullend af sluitingsprogramma werd gegeven in de sporthal. Ruud Kats: „Op die manier ben je verplicht een dure artiest te huren, want an ders is er weinig belangstel ling voor. We houden de slotdag nu gewoon in Ko ningshof en gaan proberen, de kinderen er zelf meer bij te betrekken. We hebben de jeugdrevue Hocus Pocus van de artiest Peter Groon- ey die er een aardige mid dag van zal maken, en daar tussendoor wordt het pro gramma aangevuld met leuke dingen, die de kinde ren zelf in de loop van de week bedacht hebben. We denken dat dat erg leuk kan worden." Vijfltg mille De afdeling jeugdzaken denkt zich wat de financiën betreft aardig aan de begro ting te kunnen houden, die een totaal bedrag van 50.000 gulden aangeeft. Twintig procent hiervan moet binnenkomen via de recettes: de deelnemers aan de Speelinstuif betalen an derhalve gulden voor een hele dag en twee gulden vijftig op de slotmiddag. De gemeente moet dus 40.000 gulden bijpassen. Wellicht is dat bedrag wat lager, want de bezoekersaantallen heeft men zo voorzichtig mogelijk geschat Volgende week maandag gaat de Speelinstuif dus van start. Voor Ruud Kats en zijn mensen betekent dat een week van hard werken. Daarbij wordt door buiten staanders wel eens uit het oog verloren, dat er al een heleboel werk aan vooraf is gegaan: de organisatie van het evenement kost ieder jaar weer heel veel tijd. Vooral deze week heeft men het razend druk: van maandag tot vrijdag is een ploeg van acht man, waar onder zes vrijwilligers, be zig om het festijn in Ko ningshof op te bouwen. „En die week hebben we hard nodig, want anders redden we het niet," aldus Ruud Kats. „Het is echt een hele klus, om alles in gereedheid ie brengen. Afbreken na af loop gaat een stuk vlugger."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3