F rf» 'Ziek' is een goed woord om mee schoolbank (3) te beginnen; dat kennen ze, Bos:'Blij als men hier binnenkomt' Collages en reliëfs mi Volwassenen in de Eend steekt óver: frontale botsing Onder invloed te hard gereden Peleersnyder bespeelt orgel Inbrekers vinden veel geld Zomerconeert met Feike Asma //^Blokje Veel belangstelling voor exposities in Zon" aehnis Vlaardingen Er is een sterk groeiende belangstelling voor de exposities, die iedere maand worden gehouden in de ontmoetingsruimte van het Zonnehuis. In dit ver pleeghuis aan de Dillenburgsingel houdt de afdeling bezigheidstherapie nu al weer ruim een jaar tentoon stellingen, die niet alleen voor de bewoners van het Zonnehuis zelf toegankelijk zijn. Ook geïnteresseerden van buiten zijn welkom om in het Ontmoetingspunt, de recreatiezaal van het huis. Hoewel de organisatie in handen is van de bezigheids- therapeutes is een belangrij ke stimulator achter het ini tiatief de heer A. Bos, bewo ner van het Zonnehuis en lid van de recreatiecommissie. Hij kijkt met tevredenheid terug op wat in eerste instan tie niet meer dan een experi ment was, ontstaan uit een initiatief van de vrijwilligers die de bar van het Ontmoe tingspunt draaiende houden. „Die dames hebben een soort fooienpotje en daaruit heb ben ze een wandkleed ge kocht, gemaakt door Trix GiUe-De Wolff. Dat wand- door Paul Houkes. kleed hebben ze aan het Zonnehuis aangeboden en 'dat heeft toen een plaatsje in het Ontmoetingspunt gekre gen. De dames van de bezig heidstherapie zagen daar een jmooie aanleiding in, om wat jneer wandkleden van Trix Gille te tonen. Dat kwam mooi uit, want er waren toch al plannen om die grote, kale wand wat op te fleuren. Na die eerste expositie van wandkleden volgde nog een tweede, en toen ontstond het idee om er mee door te •pan." Wennen Het experiment sloeg aan, on danks wat scepticisme bij som migen, in die beginperiode. En zo kwam het tot regelmatige %-Gravenzande Twee auto's zijn gisteren op de Maasdijk in 's-Gravenzande totaal vernield doordat een derde auto uit Krimpen aan den IJssel frontaal tegen hen cpknalde. Alle betrokkenen konden heelhuids huiswaarts, keren. De eerste bestuurder, die uit Maassluis afkomstig is, stopte voor een overstekende eend. Bij het ongeluk is het dier Ömgekomen. Pen Haag Een 21-jarige tuinder uit Monster is door de Haagse politierechter veroor deeld tot een boete van vier honderd gulden wegens het besturen van een auto onder invloed van alcohol en het overschrijden van de maxi mum snelheid. De man reed op de Monsterseweg waar hij floor de politie werd aange houden. |ni!iiuiiiu!iiii!iiiiii]iiii[iiiii]iiiiii(iiiuiuiiuii[iiiiiiiniiiiiii[iiiiiiiiiiiiiii;uiiiiiiiii]uiiiiiiiuiiig 1 Tot en met 23 augustus is in g het Ontmoetingspunt een expositie te zien van collages 5 en reliëfs van de Rotterdam- S se kunstenaar Ed Stok. Het S gaat om abstrakt werk. op- gebouwd rond licht en scha- 5 duw, kleur en schijnbaar waardeloos materiaal. De reliëfs zijn gemaakt van g papier, klei en linnen en zijn g allemaal in wit uitgevoerd. S De oneffenheden, vouwen g en kreukels die het geheel een enorme spanning geven, zorgen voor een schaduw- 3iDuiii!!iimiiiiiiiiminiiiiiiiiiiiiiii!iiMiiiniiniiiiiiiiii!iiiiiiin!iiiii!iiii!iiiiii!iuin!iiii! werking die sterk verander. j_ naarmate de lichtval zich wijzigt. De collages bestaan grotendeels uit losgeweekte 1 verf van oude tijdschriften, f gecombineerd met roestige voorwerpen, blikjes of ande- f re spullen. De expositie is tot en met 23 i augustus dagelijks van 1D.D0 1 tot 20.00 uur te zien. Het i Ontmoetingspunt is te vin- den in het Zonnehuis, Dil lenburgsingel 5 in Vlaardin gen. tentoonstellingen met kunste naars als Hans Rikken, Rob Kila, Peter Dumas en, op het ogenblik, Ed Stok. Met wisse lende reacties van de bewo ners van het Zonnehuis, want duidelijk is wel dat het meren deel van hen niet zo veel ziet in non-figuratieve, moderne kunstvormen. De heer Bos: „Men moest er zeker in het begin wel enorm aan wennen. Men begrijpt vaak niet wat een kunstenaar er mee be doelt. Maar toch vinden de be zigheidstherapeutes en ik ben het daar zeker wel mee eens dat je ook moet laten zien wat er verder nog ge maakt wordt, naast begrijpelij ker vormen van kunst. Een van de bewoonsters zei in het begin tegen me: „Ik begrijp echt niet waarom die kunste naars dat nou allemaal doen, het stelt helemaal niets voor." Kort geleden had ik het er weer met haar over, en toen gaf ze toch toe dat het aardig is, om ook dat soort onbegrij pelijke dingen te zien. Ik be doel maar: op den duur gaat men er best aan wennen en gaat men het heus wel aardig vinden. En er wordt in ieder geval over gepraat." Deuren open Het Ontmoetingspunt van het Zonnehuis heeft inmiddels al de erkenning gekregen die het verdient; wat eerst alleen maar die kale muur was die opgefleurd moest worden hoort langzamerhand thuis in het rijtje van echte expositie ruimten in de stad. Dat komt voornamelijk, omdat het Zon nehuis haar deuren bewust openzet voor bezoekers van buitenaf. Daarbij hoopt men, dat mensen die de exposities komen bekijken niet alleen kennismaken met de opgehan gen kunstwerken, maar dat ze tevens in gesprek raken met de bewoners van het huis. Al blijkt dat in de praktijk nog niet al te gemakkelijk. De heer Bos: „Het is voor veel mensen moeilijk, om in con tact te treden met mensen die verpleegd worden in een huis als dit. Dat ligt zonder twijfel zowel aan die mensen zelf als aan ons. Het is ook niet ge makkelijk, voor veel mensen. De drempel om hier binnen te komen is nou eenmaal enorm. Daarom zijn we al blij als men hier op eigen initiatief naar binnenkomt. Maar ik ben er van overtuigd dat die integra tiegedachte op langere termijn best meer gestalte zal krijgen door dit soort activiteiten.' De vrije toegankelijkheid van de expositieruimte in het Zonne huis sluit overigens helemaal aan bij het vrije karakter, dat het verpleeghuis zelf heeft. Zoals bewoner Bos zegt: „Je moet natuurlijk binnen «*»n bepaald kader blijven, maar daarbinnen kan hier erg veel." Het kost overigens inmiddels geen enkele moeite meer om kunstenaars te vinden die in het Zonnehuis willen expose ren. Tot mei volgend iaar is het Ontmoetingspunt helemaal volgeboekt. S v' Zonnehuisbewoner A. Bos en kunstenaar Ed Stok bij de nieuwste expositie In het Zonnehuis. „We zijn al blij als men hier op eigen Initiatief komt kijken.' ■Gaardingen Het zaterdagse wandelconcert, dat gedurende «e zomerperiode iedere zater dag tussen 15.00 en 17.00 uur plaatsvindt in de Grote Kerk °P de Markt, wordt deze week verzorgd door de Belgische or ganist Robert Deleersnyder. Hij verzorgt een programma met werken van componisten als Clérambault, van Noord, Buxtehude, Sweelinck en Bach. Dr. Jan Grandia, de twee jaar geleden gepensioneerde Rotterdamse onderwijsver nieuwer, stelde in 1968 in een proefschrift vast dat ar beiderskinderenuit gezin nen met een geringe scho ling al met een achter stand aan het onderwijs be ginnen. Dat onderwijs heeft ook zijn feilen. Het is onvol doende aangepast aan de be hoeften van die kinderen en zo hebben zij een dikke kans, door Kor Kegel dat zij de gevolgen van die 'valse start' niet meer te bo ven komen. „Het onderwijs spuwt nu nog steeds analfabeten naar bui ten." zei Henk Tiggelhoven, stafmedewerker van de Schïe- damse Gemeenschap voor vor- rnings- en ontwikkelingswerk, in onze krant va:i gisteren. Zweedse onderzoekers merk ten dat dertig procent van de leerlingen, die van de lagere school komen, nog op vierde klasniveau staat. En vaak zijn dat inderdaad de kinderen uit minder geschoold milieu. Van de kennis, die zij dan nog heb ben opgedaan, is twintig, der tig jaar later ook niet veel meer blijven hangen. En dan? Moeilijkheden „De mensen, die bii ons kwa men, waren al flink in moei lijkheden geraakt doordat zij de schrijftaal niet goed beheer sten," zegt Tiggelhoven. „Voor mannen was dat vaak verve lender dan voor vrouwen, want vrouwen konden het iets makkelijker inbouwen in hun dagelijkse bedoeningen, maar mannen raten ermee op hun werk. Zij kwamen in de knel, schaamden zich te pletter. Bij het maatschappelijk werk had den zij al te noren gekregen: ga nou eens leren lezen en schrijven! Maar het duurde nog een hele tijd, voordat zij die stap ook durfden nemen.' Het alfabetisatieproject gaat in Schiedam in januari van start. als alles goed gaat, en dan in overleg met Vlaardingen, waar de stichting geestelijke gezondheidszorg contact houdt met Henk Tiggelhoven. Aan vankelijk zal dat zijn met der tig analfabeten en later, als het project enige bekendheid krijgt, wordt een aantal van 150 verwacht gebaseerd op de ervaringen elders. De kat holieke universiteit van Nij megen constateerde dat één tot vier procent van de bevolking van grotere gemeenten min of meer analfabeet is, Eén tot an derhalf promille echter doet meestal mee aan alfabetise ringscursussen. Maar ja en dan? Methode-Freire „De methode, waarop de taal geleerd wordt, is uiterst be- langrijk," zegt Tiggelhoven. „Je ziet de weerstanden in het onderwijs tegen de thuistaal, als die afwijkt van het ABN, de schooltaal. Kinderen zijn dan haast gedwongen hun af komst te verloochenen door andere woorden te moeten ge bruiken dan thuis. Daardoor komen zij in moeilijkheden. Er moet voor gewaakt worden, dat de analfabeten niet op de zelfde manier lezen en schrij ven geleerd gaat worden, an ders schieten zij er niets mee op. De alfabetisering moet niet op een onderwijsachtige ma nier plaatsvinden. Per slot van rekening spréékt de analfabeet een taal: een eigen taal. Het heeft geen zin hem te leren hoe je moet schrijven: 'Het komt mij ongewenst voor dat'... Zo praat een analfabeet niet. Die zegt: 'Wat wordt hier afgrijselijk veel geluld'. En dèt moet je hem leren schrijven." Die methode is toegepast door Paulo Freire, die in Zuid-Afri- ka baanbrekend werk heeft verricht voor alfabetisering en bewustwording. De methode- Freire komt erop neer, dat naar woorden moet worden gezocht uit het milieu van de analfabeten zelf. En daaruit moeten dan weer de woorden met een hoog emotioneel ge halte worden gepikt om mee te beginnen, woorden ook waarmee andere nieuwe woor- Henk Tiggelhoven: ds anal fabeet spréékt wel een taal zijn eigen taal. den te vormen zijn. Al discus siërend en schrijvend gaan de analfabeten dan woorden le ren schrijven. Henk Tiggelho ven: „Het woordje 'ziekHs een goed voorbeeld. Dat woord is emotioneel geladen, er zijn nieuwe woorden mee te vor men zoals 'ziekenhuis' en 'ziektewet', het is een goed woord om mee te beginnen: dat kénnen ze ook. Veel anal fabeten leven tenslotte onder grote spanning, vaak worden zij er ziek van!" Daarnaast is het zinvol de analfabeten die dingen te le ren lezen en schrijven, waar mee zij vaak te maken hebben: straatnamen bijvoorbeeld, of levensmiddelen. Een fotoboek zou samengesteld kunnen worden: een soort aap-noot- mies voor volwassenen, maar dan met zoveel mogelijk woor den die door de analfabeten zelf aangedragen zijn. Ten slotte is taal er voor de mensen en niet andersom, zoals Jef Rademakers, televisiemaker en Neerlandicus, in september 1978 liet zien in een NOS-pro- grammaserïe voor de Open School, getiteld 'Een tien voor taal'. Strekking hiervan was, dat er geen foute taal is. Woor den, die doorgaan voor lelijk, hoeven niet afgeleerd te wor den, want zij zijn er nu een maal en hebben hun functie. Taalvaardigheid is iets anders dan mooipraterïj. Het gaat erom dat je iets met taal duide lijk kunt maken, en waar het er bij de alfabetisering aller eerst om gaat is vooral, dat dat ook op papier moet lukken. Overigens pakt Freire het we tenschappelijker aan, in Ne derland samen met Oscar Negt, in de hoop dat studenten de alfabetisering oppakken voor proefschriften. Tiggelho ven: „Er ligt hier een terrein braak. Wij zouden universitei ten kunnen aanschrijven en erop wijzen, dat analfabetisme nog eigenlijk taboe is." Ook het landelijk steunpunt alfabe tisering (LSA) in Apeldoorn wil meer activiteiten gaan ont plooien om analfabetisme uit de taboe-sfeer te halen. De culturele raad Zuid-Holland is hierbij al betrokken. Vrijwilligers In de komende maanden zal naar vrijwilligers worden ge zocht, want zonder hen zou een alfabetisatieproject bij voorbaat mislukken. Met het goed werkende voorbeeld in Oosterhout voor ogen wil Henk Tiggelhoven ernaar stre ven ook in Schiedam 'een op een' te draaien, dus in aan vang met dertig vrijwilligers. Eventueel zouden de analfabe ten dan thuis in plaats van in de schoolbank onderricht kun nen krijgen, maar dat is niet noodzakelijk. Zeker na een tijdje zou net toch beter zijn, wanneer zich groepjes van vier tot acht mensen gaan vor men die zich samen wegwijs maken in de Nederlandse ge schreven taal. „Het is belang rijk dat zij er samen over kun nen praten, vooral later, als zij zich willen aansluiten bij de al bestaande educatie, het cursus werk, de volwassenenmavo enzovoorts," aldus Henk Tig gelhoven. „Het zal erg zwaar zijn voor de vrijwilligers, want behalve dat er problemen zijn in het mi lieu van de analfabeet is het ook noodzakelijk dat zij samen aan de slag gaan. De vrijwilli ger zal toch met de analfabeet dingen moeten doen, zoals met hem mee naar bet stadskan toor gaan om daar praktijker varing met de schrijftaal op te doen. Als dat er niet van komt, stuur je de analfabeten in feite van het kastje naar de muur en dan haken zij ook gauw weer af. En voor een leek valt het natuurlijk ook niet mee om een analfabeet duidelijk te maken waarom iets nou met een f of een v moet als je nota bene een f uit spreekt en er een v staat. Daarom is het wel noodzake lijk, dat de vrijwilligers bege leid worden door mensen van de pedagogische academie. Dat is een verschil met de opzet die de onderwijswinkel voor ogen stond. De onderwijswin kel mikte alleen op PA-men- sen. Dat heeft het risico in zich, dat de taal toch te ab stract geleerd gaat worden." Adverteren voor vrijwilligers heeft waarschijnlijk weinig zin, denkt Tiggelhoven. De werving van vrijwilligers gaat plaatsvinden via huisartsen, maatschappelijk werk, club- en uurthuizen en de politie waht ook oom agent komt met de analfabeet in aanra king. De spanningen, die het ongeletterd zijn oplevert, leidt immers vaak tot agressie. Dat roept de noodzaak op van psy- chisch-soeiale begeleiding van het alfabetisatieproject. Dit is hei derde artikel over volwasseneneducatie, toege spitst op analfabetisme. Eer dere artikelen hierover urer den geplaatst op 23 en 24 juli. Vlaardingen Inbrekers heb ben een flinke buit gevonden in een kantoorpand aan de Schiedamseweg, dat ze met een nachtelijk bezoek hadden vereerd. Er werd een bedrag van ruim 335Q gulden meege nomen. Maassluis In de serie zomer- concerten 1980 zal organist Feike Asma op zaterdag 26 juli een concert verzorgen op net Garrelsorgel van de Grote Kerk. Het begint om kwart over acht en de kerk is vanaf half acht geopend. Toegang kost vijf gulden. CJP'ers, 65+ers en kinderen tot twaalf jaar betalen 3,50. Het programma voor dit con cert bestaat uit composities van Bach, Frantisec Tuma, Alexandre Guilmart en de eerste symfonie in D kleine terts van Louis Vieme. ii i Signalement: Naam: Boris Kleur: zwart/wit/bruin Ras: Sint Bernard Geslacht: mannelijk Leeftijd: drie jaar Vrolijk gaat Boris mee naar buiten aan een dik stuk touw, dat ik speciaal heb opgezocht om te voorkomen dat hij zijn band in één hap doorbijt. Uit eraard wil Boris even trekken, maar een keer boos toespreken en hij loopt weer netjes naast mij. In de andere hand heb ik mijn eigen hond Sita, een Duitse dog. Daarachter loopt mijn vrouw met de kinderwa- <1 gen en Cindy, een Duitse her der. Het lijkt meer op een pa rade dan op een blokje rond met de hond. Voorbijgangers kijken dan ook een beetje vreemd naar die stoet. Een visser let even niet op zijn dobber en daardoor heb ik on gewild gezorgd voor de vrij heid van een onbekende vis. Ik zie de mensen denken: „Die zijn helemaal mesjogge, het 1 lijkt meer op een veestapel". Tiet zou inderdaad een beetje teveel van het goede worden. Maar zo'n wandeling bezorgt mij toch heel wat binnepretjes, vooral als ik let op de reacties J van voorbijgangers. Gelukkig hoeven we niet ver te lopen om ze los te kunnen laten. Mijn twee honden gaan er vandoor met een enorme vaart Lekker stoeien en door het gras rollen. Bons begrijpt er niets van en staat alleen een beetje dom te kijken. En een i Sint Bernard kan heel dom kijken! Het zijn honden met een enorme expressie op hun gezicht: vrolijk, dom, treurig of melancholiek, alles is moge- lijk. Treurig heb ik hem ook een keer zien kijken, maar nu kijkt Boris een beetje dom en vragend. Eindelijk doet hij een paar stappen in de richting van mijn eigen honden om eens polshoogte te nemen. De andere twee lijken meer op een kluwen honden dan op twee honden. Toch weet Boris feilloos de plek te vinden waar mannetjeshonden altiid ruiken t bij soortgenoten van het ande- i re geslacht. j Even goede vrienden, denken de 'dames'. Spelen is oké, maar de rest moet je echt vergeten. Uitdagend huppelen ze rond Boris om hem vooral aan te i sporen voor hun stoeispel. 5 Maar Boris kan zijn interesse voor de achterkant niet verge- i ten, dus draaien de drie hon- den maar een beetje rond. Dat gaat de 'dames' vervelen, dus rennen ze weer weg, Boris i enigszins verbaasd achterla- tend. Echt spelen heeft het drietal niet gedaan. Het valt j ook niet mee om plompverlo ren meegenomen te wordenf en dan ook rog eens twee 1 vrouwtjes tegen te komen. Druk is Boris niet. Hij kan rustig alleen zijn en is zinde> lijk. Tijdens een autoritje gaat 1 hij zachtjes piepen, maar echt i vervelend doet hij niet. Na- tuurlijk is hij lief voor kinde- ren en voor een Sint Bernard luistert hij erg goed. Een bii- 1 komstigheid is de officiële stamboom met de naam 'Boris of the Finsh's White Farm". Luisteren doet hij beter naai de naam Bor. Zijn vacht heeft veel verzor ging nodig en het zijn echt wel wat kilootjes voer dat hij per week opslokt. Gelukkig hoeft men geen wegenbelasting tei betalen voor deze kolos. Boris zou zeker onder de zwaarste! categorie vallen met zijn su- t pergewicht. Daardoor eisen de t leefomstandigheden nogal wat i ruimte èn zeer belangrijk is*, dat hij voldoende beweging krijgt. t Als u hem zijn juiste verzor-f ging kunt bieden en een vro- lijke huisgenoot wilt hebben kom dan gerust langs in der Hargahoeve aan de Schïöda*- se Sportlaan. i door Wim Haslinghuis, beheerder Hargahoeve J

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3