HDVS kan z'n positie versterken BNBi rn f Stand Rolstoelbasketballer Frits Streyl na succes op Paralympics: Excelsior'20 mag niet inhalen l Henk Barnhard doet mee mÊÊBSSSSBÊÊ Sportagenda Hoekse jeugdronde bijna volgeboekt LmM, ®1 Geen plaats voor hockeyclub in de Hoekstee vriJdajj 25 Jul? 1980 VD/SC/WW 'Enthousiasme warm houden' Botterdam —"Het grenzeloze optimisme, ontstaan na twee weken Paralympics in Arnhem, heeft gelei delijk aan het veld moeten ruimen voor alles over» heersende twijfels. Rolstoelbasketballer Frits Streyk Rotterdammer in hart en nieren, maar door het ontbreken van een topclub in de Maasstad uit geweken naar het Dordtse Frisol Rowic, vindt dat de Nederlandse Invaliden Sportbond (NIS) al uit gebreid had moeten anticiperen op, bijvoorbeeld, het aansprekende succes van het basketbalteam, dat in de dramatische finale tegen Israël het goud liet glippen. „Rolstoelbasketbal, als het goed wordt gespeeld", be toogt Streyl, „is de onbetwis te trekpleister voor de ge handicaptensport Het pu bliek wil spanning zien in een wedstrijd. Het duel van man tegen man, de menselij ke eigenschap om beter te willen zijn dan een ander. Al die factoren vind je in de in val idensport terug bij het rolstoelbasketbal". De 33-jarige administratief medewerker, in 1976 in To-* ronto debuterend op de Pa ralympics, heeft dat soort aangelegenheden na Arnhem nauwkeurig op een rijtje ge zet. „De mensen vergeten over het algemeen heel erg snel", zegt hij. „Als iedereen door Donald Bax wordt overspoeld met tv- beelden uit Moskou, zijn wij weer de vergeten groep. Je moet bet publiek bezighou den en met hen de journalis ten". „Het is de taak van de NIS en van het organisatiecomité van de Paralympics om dat en thousiasme warm te houden. Trek het land in met het bas ketbalteam, speel demonstra- tiewedslrijden, herinner ieder een er nogmaals san. Dat kun je ook met tafeltennisdemon- strati es doen en met wedstrij den tussen valide en invalide boogschutters. Dat rijn de sporten die in Nederland op ihoog niveau staan". 'Investeren Eén en ander heeft automa tisch tot gevolg dat de NIS een flink bedrag moet investeren om deze denkbeelden te kun nen verwezenlijken. Streyl: „Ik heb gehoord dat er zeven tien miljoen over is. Pak daar twee miljoen uit om de gehan dicaptensport te promoten en verdeel de rest over de ver schillende bonden. Je hebt een kans gehad en die moet je nu met beide handen aangrijpen. Anders bloedt het dood Frits Streyl: Kans met belde handen aangrijpen...". In dat beeld bezien is het al lerminst verwonderlijk dat Frits Streyl niet zo content is met de wijze waarop de ver schillende media het Arnhem se sportfestival hebben geleid. „Ze hebben er iets aan willen doen", oordeelt hij nors over de journalistieke berichtge ving, „omdat de kranten voor de lezers anders niet meer ge loofwaardig zouden rijn". „Op de televisie wordt wel twee uur per dag aandacht be steed aan de valide Spelen in Moskou, terwijl die door die boycot helemaal niet meer zo Interessant zijn. Daar heeft men wel veel kosten voor over. Maar een ritje Hilver sum-Arnhem is blijkbaar net te veel. Van de NOS had ik echt iets meer verwacht". Belangstelling „De enige omroep die het goed neeft gedaan, is de AVEO, Dankzij hun grote belangstel ling op de televisie, hebben wij ontzettend veel positieve reac ties gehad en werd het b'i onze wedstrijden steed' In onze acht wedsf ien wij ongeveer 35 u- wers getrokken. Die a. „den kom je m de valide eredivisie niet tegen". Streyl gelooft er voorts in dat het bedrijfsleven een belang rijke rol kan spelen bij het po pulair maken van de gehandi captensport. Een bekend merk sportartikelen stak de Neder landse ploeg in Arnhem com pleet in de kleren en kreeg daarvoor toch via tv-uitzen- dïngen een redelijk brok aan reclame voor terug. „Toen Feyenoord in 1970 de Wereld Cup won", herinnert Streyl zich, „stonden de grote bedrijven aan de vliegtuigtrap te dringen om via Feyenoord reclame te maken. Maar nu wij presteren, zie je niemand". En met stemverheffing: „Wij krijgen een kilometervergoe ding van vijftien cent, terwijl ik aan het GAK (Gemeentelijk Administratief Kantoor) twin tig cent moet betalen voor CClLjuvr (-TÏ5? Peter van Velzen onderneemt namens Nederland een schotpoging in de finale tegen Israël. Rofstoelöasketbaf was tijdens de Paralympics in Arnhem de onbetwiste trekpleister, waarvan dö NIS volgens Frits Streyl moet profiteren. mijn auto. Die bedrijven wa ren er ook wel bij als ze met naam en toenaam worden ge- nocma". Een ietwat overtrokken uit spraak van de veelvuldig in ternational, die waarschijnlijk voortvloeit vanuit een zekere frustratie, een gebrek aan er kenning en waardering. De vergelijking tussen valide en invalide sport gaat immers slechts ten dele op, al heeft Streyl wel gelijk als hij stelt dat in sommige takken van de gehandicaptensport de trai- nmgsarbeid intensiever is dan bijvoorbeeld in het betaald voetbal. Streyl: „Voetballers zijn in fei te doodgewone zakkenvullers. Natuurlijk, ze werken er wel voor, maar staan iedere keer om geld te gillen. Maar zij kunnen zich in een wedstrijd verschuilen, rustig op de bal wachten, terwijl wij ons» in die karretjes werkelijk uit de naad rijden om een goeie partij te spelen. En wat krijgen wij voor dank'" Streyl geeft ook grif toe dat het rolstoelbasketbal niet maatgevend mag en kan zijn voor de gehandicaptensport, zolang het voorkomt, zoals in Arnhem is gebeurd, dat er voor bepaalde nummers slechts één deelnemer is. Zo- i dat hij of zij zich Olympisch kampioen mag noemen zonder daadwerkelijk te hebben ge presteerd. Verschillen „Er zijn inderdaad te grote verschillen", meent Streyl. „Wedstrijden met slechts één deelnemer stellen in sportief opzicht helemaal mets voor. Dan kun je bij wijze van spre ken tegen je buren zeggen dat je effe goud gaat halen. Zulke sportlui moet je geen medaille geven. Als je Iets wilt doen, geef ze dan een certificaat". „Voor teamsporters heeft het wel degelijk waarde. Zij moe ten er met z'n allen keihard voor knokken. Ik sta er vrij nuchter tegenover. Als je iets wilt bereiken, moet je er voor werken en niet alleen in sport. Bil Frisol tram ik af en toe zelfs vijfmaal in de week. Dan ben je echt met topsport be zig". Voorlopig is het echter muis stil. Enerzijds omdat het bas- kctbalseizoen nog niet is be gonnen, anderzijds omdat de blikken thans volop op Mos kou zijn gericht Streyl, gek scherend: „Zondag 24 augustus spelen we in Voorschoten een demonstratiewedstrijd tegen het amputatenteam. Na afloop biedt het ligabestuur van de NBBB ons een drankje aan om het Olympisch seizoen af te sluiten. Daarna zitten we weer in het vergeetboekje...". Vrijdag: Crickettoemooi (jeugd), Excelsior'20, Thurlcde Zaterdag: Bruse Boys-SVV te Bruinisse, 18 uur Scheveningen-FC Vlaardin- gen Zondag: Excelsior'20-VOC (oe fen), Thurlede, 11 uur Sparta- Hermes DVS (cr) Finales Los Bigotos, Volkspark, Schiedam Hoek van Holland De orga nisatoren van de jeugdwieler- ronde in Hoek van Holland werken momenteel op volle toeren om ook het elfde wiele- revenement voor de jeugd van 6 tot en met 13 jaar weer tot een goed einde te brengen. Het feit, dat de ronde dit jaar in de laatste week van de schoolva kanties valt en voor enkele scholen zelfs al in de eerste week van het nieuwe school jaar heeft een gunstige invloed gehad op het aantal inschrij vingen. Verschillende leeftijdsgroepen bjn al volgeboekt Alleen in de gemengde groep van 9 jaar, de meisjesgroepen van 10, 11 en *2 jaar alsmede bij de indivi duele rijders van 13 jaar is nog wn beperkt aanmtal plaatsen over. Het meedoen zal voor de jongelui zeker weer de moeite Jonen, want behalve de fraaie jrofeeén voor dag- en eind klassement alsmede een herin nering voor alle deelnemers jjo er weer honderden pre mies te verrijden. Aanmelden voor bovengenoemde groepen nog mogelijk bij mevrouw K °°ije, Mahustraat 135, teL 2604. SchiedamHenk Barnhard Joet morgen tot en met woens dag mee aan de Nederlandse kampioenschappen zeilen in de schakelklasse, die voor het eerst in de geschiedenis op het Hanngvliet (bij Helievoetsluis) gorden verzeild. Henk Barn hard was samen met rijn broer yees in '74 en '76 kampioen in de schakelklasse, maar ditmaal komt Henk samen de Rotter dammer Henk van Bohemen jd het strijdperk. De open kampioenschappen rijn ver deeld in zes races, die weer dne verschillende (kampioens, J 01 B-poule) klassen tellen. nE» w^oensdaÊ is de nieuwe graerlandse kampioen be- Schiedam De beoefe naars van de cricket- sport hebben de afgelo pen weken danig last ge had van de slechte weersomstandigheden. Zowel Hermes DVS als Excelsior'20 zijn door de overvloedige regenval op een grote achterstand gezet. Verwonderlijk is wel, nu het weer wat meer zomers allure heeft aangenomen, alleen Her mes DVS voor dit week eind een competitie-wed strijd toegewezen heeft gekregen. Op „Vreelust" ontmoet het in een semi- derby het Rotterdamse Sparta. Stadgenoot Ex- celsior'20 benut rijn vrije zondag om op eigen terrein een vriendschap pelijke wedstrijd te spe len tegen de Rotterdam se hoofdklasser VOC. Als „warming up" op dc rest van de competitie beeft Her mes DVS wel het geluk aan zijn zijde, door na deze ge dwongen pauze de ontmoe ting te kunnen spelen tegen de zwakste tegenstander uit de eerste klasse, Sparta. Hierdoor krijgen de Schie dammers alle gelegenheid om mede met enkele door- de-weekse oefenwedstrijden het wedstrijd-ritme weer snel te pakken te krijgen, waardoor een goede eind klassering zeker tot de moge lijkheden gaat behoren. Toch dient Hermes vooral te gen Sparta op zijn tellen te passen. Immers, de eerste ontmoeting op „Harga" wist de thuisclub pas in de laatste „overs"de buit binnen te ha len. Captain John Beyer hierover; „We waren in die ontmoeting duidelijk behebt met een misschien misplaatst superioriteitsgevoel, wat tot onderschatten van de tegen stander leidde. Ondertussen is duidelijk geworden, dat, willen wij in deze competitie hoge ogen gaan gooien, wij elke wedstrijd goed gecon centreerd dienen te spelen". Wissels De Hermesoanvoerder moet ia Botterdam aantrede» met SVï - Schiedam De cric ketstand van de eer ste klasse: 1 Hercules 6-32; 2 ACC 6-31; 3 Hermes DVS 7-30; 4 Excelsior'20 6-24; 5 HCC II 8-18; 6 VOC 5-7; 7 Sparta 6-8. HDVS op weg naar de top. vervangers voor de vakantie gangers Jack Geeratz, John Verwey en Ton StouthandeL Nu Henny van Wijk blijk heeft gegeven zijn oude vorm weet te pakken te hebben, moet het met de invallers Nico Elshof, Kees en Paid de Boos mogelijk zijn om een gunstig resultaat te halen. Sparta heeft als sterkste speler rijn coach Paul Mahon in de rijen, die tot grootse dingen in staat geacht moet worden. Door het onbekend zijn met het Nederlandse cricket waren zijn prestaties niet daverend te noemen, maar nu is deze Spar taan in staat om, wanneer het hem meezit, de wedstrijd naar zijn hand te zetten. John Beyer dient dan ook rekening met deze speler te houden, „Ons grootste probleem is nu alleen nog de bowling-side. die op eeri enkele uitzondering na nog niet constant heeft ge gooid", vindt de Schiedamse captain, die er alles aan gele gen is de competitie eervol af te sluiten. „Gezien de inzet bij trainingen als het grote opti- ^tnisme. die ik btf terugkeer na mijn vakantie op „Harga" aan trof, moet het mogelijk zijn". Op „Vreelust" begint de semi- derby tegen Sparta om 11.00 uur. Excelsior Het cricketbestuur van Ex celsior'20 heeft er alles aan gedaan om het competitie- loze weekeinde alsnog op te vullen, maar door een bezet programma zag het zijn initiatief tot het spe len van inhaal-wedstrijden afgeketst Reden om in te halen is duidelijk aanwe zig, omdat de Schiedam mers pas gevorderd zijn tot de helft van de compe titie. Met de hete adem in de nek van de voetballers, wordt het voor Excelsior nu zeer kort dag om zonder kleerscheuren uit deze situ atie te raken. Raket-keeper Henk Kornet heeft er zo zijn eigen mening oven „Tot september hebben wij weliswaar nog de beschik king over het hoofdveld, toch wordt het uitlopen van de competitie door deze voetbal- groep niet in dank afgenomen. Het zal er wel op uitdraaien, dat we ook op zaterdag moeten spelen. Tref je het, dat je de sterkte van de tegenstander kan verdelen, dan is het zo erg nog niet, maar niet als we de top (Hercules en/of ACC en tot Her mes DVS) in één weekein de als tegenstander krijgen", memoreert deze speler met een frons op zijn voorhoofd. Om aan deze situatie het hoofd te kunnen bieden speelt Excel- sior'20 zondag een vriend schappelijke wedstrijd tegen het op volle oorlogsterkte op dravende VOC. Met spelers als Van Weelde en Bakker, die tot de top van het vaderlandse cricket gerekend mogen wor den, zijn alle ingrediënten aanwezig om op „Thurlede" voor een goede cricketstrijd te zorgen. De aanvang is om 11.00 uur. Hoek van Holland De van Hoek van Holland naar Naald wijk uitgeweken hockeyvere- 1 niging Westland krijgt geen zaal ruimte in de „Hoekstee" toegewezen. Volgens de be heerscommissie daarvan is er geen ruimte meer in de zaal voor het komende seizoen. Het verzoek van de hockeyve- reniging om in aanmerking te komen voor het huren van een aantal uren m de grote zaal van het wijkgebouw, i bracht een kleine sehnkreac- l tie teweeg binnen de deel- 1 raadscommissie voor spart, cultuur en recreatie. Met uit zondering van mevrouw Vin- ié, pleitbezorger voor het hoe- key, wezen de commissieleden het verzoek om ruimte af. Het tweede verzoek van de vereniging om subsidie voor de jeugdleden, die afkomstig zijn uit Hoek van Holland, on dervond geen weerstand en werd wel toegewezen. In Rot terdam bestaat er een regeling, dat er voor elk jeugdled een bedrag van zeven gulden ont vangen kan worden. De hockeyveremging West- land is van oorsprong een ini tiatief van onder meer enkele 1 inwoners van Hoek van Hol land. In de Hoek kregen zij geen gehoor, waarna werd uit geweken naar Naaldwijk. De vereniging voelt zich echter nog steeds Hoeks en deponeert regelmatig verzoeken bij de deelraad. De zeilplank- en recreatieve reniging Delfland, die zijn ba sis heeft op de plassen van de Waterweg tussen Hoek van Holland en Maassluis, wil ook op zee gaan zeilen. Gevraagd zal worden of de algemene po litieverordening zo gewijzigd kan worden, dat het voor de watersport gereserveerd kan worden uitgebreid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5