STAD/STREEK wmm Tweede groe psexposif ie van Vlaardingse kunstenaars Gas en licht controle niet alleen bij verhuizingen Aykut zet 'n kruisj e Óók iuto-ambulwce BHBb Carillonconcert op zomeravond H In artoteek: Gemeente koopt pand Boslaan DRIES SMMmPQlBFR Vrouwen maken profielschets Typediploma's iedere vijftien jaar inspectiebeurt DRIES SPAANSEPOUXR Circuskind in piste gedoopt 'S9êmi Volwassenen in de schoolbank (4) maandag 23 juli 1980 vd/sc/ww i'Schiedam De vrouwengroe pen, verenigd in het Schie dams vrouwenoverleg, hebben bij burgemeester en wethou ders van Schiedam een pro fielschets op tafel gelegd voor de aan te stellen emancipatie- werkster. Belangrijkste criteri um is dat de werkster, die op parttime-basis zal worden aan getrokken, bereid moet zijn nauw contact met de vrouwe norganisaties te houden, ook al werkt zij officieel onder de vleugelen van de gemeente Schiedam. Schiedam Instituut De Jongh spreekt van een hoog aantal geslaagden na de on langs gehouden examens voor machineschrijven en stenogra fie, waaraan meer jongens hebben meegedaan dan voor heen. Het type-instituut in -Sroenoord zag bij de examens ,n het gebouw van de kamer van koophandel aan de Meent jn Botterdam zeventien van zijn kandidaten slagen. Diploma's werden uitgereikt aan Jenny Clarijs, Aad van de Ham, Jean et te Immerzeel, Olga Jansen, Mathilde Kanne- gieter, Petra van Loon. Paul Matijnse, Karin Nooteboom, Liesbcth Post (220 aanslagen per minuut), Karin Rooze- boom, mevrouw Van der Schee, Ingrid Sturkcrboom en Joost Sturkerboom, Edy Tuin der, Locs Valkenburg. Ronald Voogdt en Mirjam Zaaier (210 aanslagen per minuut). VIaardingen De tweede groep van Vlaardingse kunstenaars exposeert sinds afgelopen vrijdag tot en met 16 augustus 2ijn werk. Begin juni is er al zo'n groepstentoonstelling gehouden en toen waren het dertien beeldende kunstenaars die in de ar- toteek een gezamenlijke expositie hielden. Erica van Dijk, beheerster van de artoteek, kijkt eventjes in haar papieren: „Er zijn toen meer dan 360 bezoe kers geweest en dat mag je toch wel een sueees noemen." Het werk van een van de vijftien kunstenaars die aan de groepsexpositie deelne- men wordt binnengebracht. Dit keer is het de beurt aan de tweede groep van vijftien (se mi )professionele Vlaardingse kunstenaars. Jos van Vcghel, werkzaam op de afdeling cul turele zaken, heeft beide expo sities organisatorisch mogelijk gemaakt. „In april hebben we een oproep gedaan aan alle Vlaardingse kunstenaars en daarop hebben we zo'n dertig reakties gehad. Genoeg om er twee tentoonstellingen mee in te richten." In die tweede groep zitten be halve schilders ook etsers, zeefdrukkers. fotografen en textielkunstenaars. Vrijdaga vond werd de tentoonstelling met een zogenaamde vernisage (een glaasje sherry of zoiets) geopend. Het publiek is iedere dag van twaalf tot vijf en op zaterdagen van tien tot vijf welkom. Bovendien is de arto teek op vrijdagavond van ze ven tot negen open. De toe gang is gratis. ,.We denken erover om van deze groepstentoonstellingen een soort traditie te maken. Als er financieel tenminste ruimte voor is!" zegt Jos. Het mes snijdt daarbij aan twee kanten: de artoteek krijgt meer bekendheid en de Vlaar- dingers krijgen een beetje zicht op wat hun stadgenoten artistiek presteren. De arto teek is gevestigd aan de Oosl- havenkade 8. Vlaardingcn Het college van Gedeputeerde Staten is akkoord gegaan met de aan koop van het pand Boslaan 27/29. Dezer dagen zal dc koop. die plaats vindt in het kader van het actieve aan koopbeleid van de gemeente, een feit worden. Het pand ligt tegenover de oude St. Josef-MAVO, die eni ge tijd geleden ook door de ge meente is aangekocht. Direct na de bouwvak vakantie zal dit oude schoolgebouw door de slopershamer worden 'geveld. Zoals bekend is ook op die lo catie woningbouw gepland. Schiedam Enige tijd ge leden alweer zijn de open bare nutsbedrijven begon nen met een inspectie van de gas- en electridteitsin- stallaties van huizen die al meer dan vijftien jaar door dezelfde mensen worden bewoond. Voor heen werden alleen con troles uitgevoerd, wan neer nieuwe bewoners hun intrek in een woning namen. Een landelijk onderzoek heeft aangetoond dat in tachtig per cent van het totale woningbe stand binnen de vijftien jaar nieuwe bewoners kamen. Óm- gerekend voor Schiedam bete kent dat, dat in circa zesdui zend woningen de laatste vijf- ADVERTENTIE FOCWA Schade onderweg? Bel ons dan. Wij halen uw auto op en zorgen vcür sneb vakkundig herstel. Desgewenst regelen wij alles met uw verzekering. eiweg 103 Schaam,let.(010)-154540 „ggpf met piekfijn lit Of OB- tien jaar geen inspectiebeurt is uitgevoerd naar de staat van de gas, water en eleetriciteit- (jinstallaties. „Ik wil niet zegggen, dat daar door gevaarlijke situaties zijn ontstaan", 'merkt de heer H. Eikenbroek van de openba re nutsbedrijven Schiedam (ONS) op, „maar ideaal is het natuurlijk niet dat twintig per cent van de huizen de laatste vijftien a twintig jaar niet meer is gecontroleerd. Uit pre ventief oogpunt, want daar zijn die controles voor, zou je ongeveer iedere twintig jaar de gas en clcctrische installa ties moeten inspecteren." In het jaar 1978 waren de oor zaken van brand in woonhui zen in ruim twaalf procent van de gevallen kortsluiting of defecten aan gasfornuizen of verwarminginstallaties. Een flink aantal daarvan had voor komen kunnen worden indien de installaties waren gecontro leerd. Behalve een brand kun nen door technische manke menten natuurlijk nog veel er- Maassluis Een vrij uniek ge beuren vond zondagochtend plaats in de piste van het cir cus Holiday, dat tijdens haat- tournee door Nederland was neergestreken in Maassluis. In de circustent werd een katho lieke Eucharistieviering ge houden, waarin een kind van een van dc artiesten werd ge doopt, Ook deden enkele an dere circuskinderen hun eer ste Heilige Communie, een van de andere sacramenten van de rooms katholieke kerk. De mis werd opgedragen door mr.dr. G. J. Fokke. de Neder landse circusaalmoezenier en *verd bijgewoond door vele be woners van het circusdorp ze», maar ook door belangstel lenden van buitenaf. Een weinig voorkomend ueeld: een heilige mis in een circu5pisie. ■tel mmmm I sfS ^^ImgenJohann Schaa rd «ach staat centraal tijdens «t zomeravondconcert, dat ;':iaardier Kees van Eersel" •orgen, dinsdag 29 juli, ver- üe f°nd het Oranje-carillon i* i"r\ f, v*aardingse Grote het werken die tijdens en tv» deel van dit concert - orden uitgevoerd zijn van 5 componist. a^een de beiaard in de erktoren wordt bespeeld. "-E? Pauze- tot 20-30 "ur, 311 Eetsel in de oude j van het stadhuis een clave- cimbelconcert. Het tweede deel van het programma wordt wei op het klokkenspel gegeven. De beste luisterplaats is ook dan de historische hal van het stadhuis. Na afloop van het concert kunnen be langstellenden de toren be klimmen om het hooggeplaat ste instrument eens te bekij ken. Men kan dan tevens ge nieten van het uitzicht over de stad. Het zomeravondconcert begint on* 20.00 uur. Het stadhuis is natuurlijk vrij toegankelijk. gere dingen gebeuren, zoals vergassing of eleclroeutie. „En daar gaat het nu net om", merkt Eikenbroek op. „Wij gaan niet bij die mensen con troleren» omdat we zo graag willen dat aan alle eisen is vol daan. maar juist voor de vei ligheid van die mensen. De controleurs zullen beslist niet met een boekje met de huidige veiligheidseisen door die wo ningen lopen en alles afkeuren wat daar niet aan voldoet. Dat kan ook niet. Je kunt aan oude installaties nu eenmaal niet dezelfde eisen stellen als aan gloednieuwe. Wel zullen ze kijken of er geen manke menten zijn, die gevaar ople veren. Zijn die er dan zullen we proberen de mesen te over tuigen dat het voor hun eigen veiligheid beslist noodzakelijk is dat de zaak wordt ver nieuwd. Soms is afkeuren ech ter beslist nodig. Bijvoorbeeld bij mensen die hun wasauto maat hebben aangesloten op een ongeaard verlengsnoer, dat dan ook vaak nog op de natte vloer ligt. Levensgevaar lijk. Ik moet er niet aanden ken wat daardoor allemaal kan gebeuren. Of mensen die een geiser in de badkamer op hangen, waar absoluut geen ventilatie is. Dat is vragen om moeilijkheden." Voor de controle van de onge veer zesduizend woningen waar al lange tijd geen inspec teur is geweest is een periode van vijftien jaar uilgetrokken. De zes inspecteurs die de ONS in dienst hebben zullen ieder per week twee van die wonin gen voor hun rekening nemen, naast de normale controle beurten die zij uitvoeren in huizen, waarin nieuwe bewo ners trekken. Vooraf zullen de bewoners op de hoogte worden gebracht dat zij een inspecteur kunnen verwachten. „Het zal voor het publiek wel even wennen zijn", zegt Eiken broek. Voorheen werd de in stallaties alleen bij verhuizin gen gekeurd, maar nu kan het ook tussentijds gebeuren dat wij iets afkeuren. Maar zoals ik al zei. de controleurs zullen soepel te werk gaan. Zij zullen heus niet alles afkeuren dat niet aan de huidige eisen vol doet, die natuurlijk veel stren ger zijn dan vroeger. En men moet maar zo denken: het gaat om zijn eigen veiligheid." Zomerconcerten weer van start Schiedam Vanavond gaan de zomeravondconcerten op de beiaard van de Grote Kerk weer van start. Stadsbeiaar- dier Addie de Jong bijt hel spits af. Vanaf acht uur zal hij behalve volksmuziek ook wer ken van Bach. Handel en Mo- zari vertolken. De ideale luisterplaats is bij het zakkendragershuisje aan de Oude Sluis. Op die plaats zijn tijdens het concert gratis programmaboekjes te krijgen. Na het concert heeft men de gelegenheid de toren te be zichtigen. De stadsbeiaardier zal dan het een en ander ver tellen over de historie en de werking van het klokkenspel. De andere data van de zomer avond concerten zijn 11 en 18 augustus en 8 september. Het klokkenspel wordt dan be speeld door respectievelijk de beiaardiers van New York, Amsterdam en tot slot weer Addie de Jong. Sommigen zijn al gauw geneigd alleen buitenlan ders tot de analfabeten te rekenen, Dat is een mis verstand. De analfabeten, waar wij vorige week over schreven, zijn Nederlan ders en wie ervan uitgaat dat in elk doorsnee-gezin netje wel de krant gelezen wordt zal het inderdaad verbazen als hij hoort dat Schiedam en Vlaardingcn samen nog altijd zo'n tweeduizend analfabeten en vierduizend semi-anai- fabeten tellen Neder- landstaligen, wel te ver staan. Als buitenlanders geen Neder lands kunnen lezen of schrij ven, zijn zij nog geen analfa beet. Ik ben ook geen analfa beet, omdat ik niet weet hoe de marsmannetjes met elkaar corresponderen. Maar als Ay- kut bij Wilton-Fijenoord een kruisje op een formulier zet in plaats van de gevraagde hand tekening, dan kan je gevoeg lijk aannemen dat hij dc* Turk se schrijftaal ook niet machtig is. En dan is Aykut analfabeet. En zo heeft hij nog wel wat landgenoten ook, die allemaal kruisjes zetten. Hel totale aantal analfabeten ligt dus in feite nog hoger, maar in eerste instantie gingen wij in op de problematiek der Neerlandstalige angeletterden. Dat werd even uitgelicht om- dal de alfabetisering van bui tenlanders weer heel anders van aard is, door andere cultu rele omstandigheden, door moeilijker onderricht en door een anders gevoelde behoefte. Zo heeft men in Vlaardingen vooral bij Surinamers en An- tillianen gemerkt, dat zij het algemeen beschaafd Neder lands goed beheersen, maar eerder behoefte hebben aan alfabetisering in hun eigen taal. Zet daar maar eens vrij willigers aan, die alleen plat Vlaardings praten! Voor die groep gebeurt nu dan ook niets. Wel heeft de werkgroep Antillianen en Surinamers in Vlaardingen. de Ansu, subsidie gevraagd om cursussen in de eigen taal op te zetten, Taki Taki voor Surinamers en Pa piamento voor Antillianen. Voor de meeste buitenlanders bestaan wel mogelijkheden het ABC te leren. Het barst van de activiteiten. In Schiedam bij voorbeeld draait nog steeds het ABC-project in de Kreek, door Kor Kegel al hoor je daar sinds het ver trek van EUy van Schijn del naar Amsterdam nauwelijks meer iets over. en ook zijn er taalcursussen van Prem Sa- maadj en de stichting hulp aan buitenlandse werknemers. Vlaardingen is al veel verder. Ook daar zijn ABC en de stichting hulp aan buitenland se werknemers actief, alsmede de stichting voor club- cn buurthuiswerk Vlaardingen (in Oost), en bovendien zijn er veel plannen. In de Govert Maanschool in de Wcstwijk gaat binnenkort een cursus uit van de Turks/Nederlandse culturele vrouwengroep, in de zelfde wijk wil de stichting so ciaal-cultureel werk Vlaardin gen-West in september taalles sen gaan verzorgen voor bui tenlandse vrouwen en meisjes en tot slot hebben ook de Turkse werknemers in Vlaar dingen het belang ingezien van emancipatie van hun vrouwen. De sociale en cultu rele vereniging van deze werknemers willen cursussen opzetten in Turks èn Neder lands. ABC wil uitbreiden met een cursus voor Marokkaanse mannen. Project plan Het vorige week in Vlaardin gen verschenen projectplan al fabetisering, op de kaft symbo lisch voorzien van een kroon tjespen. is het resultaat van een jaar overleg. Het project plan beoogt de alfabetisering van zowel Nederlanders als buitenlanders en omdat mooi op een rijtje staat wat daar nu aan gedaan wordt, wat men wil doen en hoe duur dat alle maal is, zou Schiedam er baat bij kunnen hebben dat Vlaar dingse projectplan door te ne men. Dc praktische moeilijk heid is dan alleen nog hoe aan voldoende vrijwilligers te ko men is. Schiedam zit daar meer mee dan zijn goede buur, die doorgaans wat meer en thousiast inspeelt op dit soort problematiek. Wat in Vlaardingen ook nu weer opvalt, is de actieve rol die de kerken spelen. Zij zijn vertegenwoordigd in de stede lijke werkgroep, die het Vlaar dingse alfabetiseringswerk be geleidt en waarin voorts de ge meente. het onderwijs, het club- en buurthuiswerk en het vormingswerk zitten en waar mee de sociale dienst, de maat schappelijke dienstverlening en net arbeidsbureau contact onderhouden. De kerken doen mee omdat zij vaak analfabe tentegenkomen en willen be- Seleidcn en omdat zij ruimte unnen bieden. De formele verantwoordelijk heid voor het hele alfabetisa- tieproject berust bij de vereni ging plaatselijk educatief cen trum (PEC), die in september officieel opgericht zal zijn, Het PEC is een samenwerkings verband van instellingen op het terrein van vormings- en ontwikkelingswerk. De bege leiding van de analfabeten komt zeer sterk overeen met de ideeën. die Henk Tiggelho- ven van de Sehicdamse Ge meenschap daarover heeft (zie de artikelen over analfabetis me van vorige week). Indivi duele benadering staat voorop. Cursisten moeten hun ei kwijt kunnen, het moet niet zo zijn dat zij woordjes leren waarvan zij op het eerste gezicht de zin niet zien. Van de begeleiders wordt vooral verlangd, dat zij betrokken zijn bij het werk en een vertrouwensrelatie met dc cursisten kunnen opbouwen. DU ia het vlrrdr artikel in 4e serie over volWifcMcncnrduratic, toegespitst op analfabetisme. Vorige afleveringen yer- scbeaeo in deae krant op 23, 24 en 25 juii. Analfabetisme komt vooral voor in de oude wijken, zoals hier in de Mariastraat en om geving in Schiedam, tn deze stadsdelen vinden dan ook de meeste taalcursussen plaats.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3