SCHIEDAMSCHE COURANT in Geen afsluiting van Prins Hendrikstraat n geen poot aan de grond Fiets vriendelijk bedoeldmaar Huisvesting weigert 181 woonvergunningen Kantoren op Hoofdstraat Ik ,neem„ de proef krant Verzoek school afgewezen De VOJ heeft het weer druk, dezer dagen. Gedurende de vakantieperiode hebbende oecumenische jongeren een programma dat er 2ijn mag. Pagina drie. Addie de Jong laat kinderen op de beiaard spelen. Pagina drie. Henk Bernard: er is geen man over boord. Pagina vier. Illegalen opgepakt 'De mensen zijn netter geworden WmM, «Mi! Alleen Maassluis lokalen tekort Provincie keurt nieuwe verordening niet goed Ook dependance arbeidsbureau in nieuw onderkomen Bouw begint binnenkort VOe Woensdag 30 juli 1980. - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - ~104de jaargang no. 26667 4PA00WSI Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Het gedeelte van de Prins Hendrikstraat, waar de gelijknamige school aan ligt. Als het aan de schoo' 'Ht wordt de straat weer afgesloten. VI aard in gen Het college van B en W voelt er niets voor. het verzoek van de oudervereniging en het onderwijzer steam van de Prins Hendrikschool in te willigen om de Prins Hendrikstraat door middel van hekken al te sluiten voor doorgaand verkeer. De school had om deze maatregel gevraagd, vooruitlopend op éen reconstructie die over enige tijd wordt uitgevoerd. Met deze reconstructie wordt het ge deelte van de straat waar de school aan ligt automatisch on aantrekkelijk voor autoverkeer. Het gedeelte van de Prins Hendrikstraat tussen de Paral lelweg en de Vettenoordskade is onlangs al met hekken afge sloten geweest, gedurende de periode dat de Westhavenkade en de Vettenoordskade niet konden worden bereden we gens werkzaamheden. Dit had tot gevolg dat veel zoek- en sluipverkeer in de omliggende woonstraten terecht kwam. hetgeen ook de Prins Hen drikstraat extra gevaarlijk maakte. Juist vanwege de aan wezigheid van de school be sloot het gemeentebestuur toen, de straat aan een kant af te sluiten. Die maatregel zou de Prins Hendrikschool graag perma nent zien, in ieder geval lot straks de reconstructiewerk zaamheden zijn afgerond. Het college van B en w vindt ech ter, in navolging van het hoofd van de secretarie-afde ling algemene zaken, dat di.l zijn weerslag zou hebben op dijf andere woonstraten, die datl weer meer verkeer te verwerJ ken zouden krijgen. DaamaasJ zal ook na de herbestrating he;l autoverkeer niet uit de Frin'l Hendrikstraat worden ge| weerd. De reconstructie- en herbei strating vindt plaats op dl Vetienoordskade. Daarbij 3 ook de toegang tot de PrinJ 'Hendrikstraat worden xneege'J nomen. Daling leerlingental zet gestaag door MaaslandIn samenwerking met de loon technische dienst heeft de rijkspolitie van de groep De Lier maandag een controle gehouden bij een tuinbouwbedrijf in Maasland. Bij deze controle werden drie Turkse werknemers aange houden, die illegaal in Neder land verbleven. Ze zullen per vliegtuig het land worden uit gewezen. Tegen de werkgever is proces verbaal opgemaakt. Schiedam/VIaardingen De vlooien houden zich koest. In tegenstelling tot vorige jaren zijn de ontsmettingsdiensten in de gemeenten boven de Nieuwe Waterweg nog niet gea larmeerd om grote vlooienplagen te bestrijden. Dat wekt verbazing bij de heren De Maat en Van de Tuuk, belast met ontsmetting bij respectievelijk de gemeenten Vlaardingen en Schiedam. Zij hebben de indruk, dat de meeste bezitters van honden en katten voor de vakantie wat beter gestof zuigd hebben dan in voorgaande jaren. ..Het lijkt inderdaad weL alsof de mensen wat netter zijn ge worden." bevestigt de heer De Jonge van de afdeling onge- diertebestrijding in Wagenin- gen, maar hij voegt er pessi mistisch aan toe: „De grote klap verwachten wij volgende week, als de mensen van de bouwvakvakantie terugko men. Dan zal pas echt blijken, of de vlooien geen poot aan de grond hebben gekregen," Wel invasie van oorwormen Vooralsnog hebben de Schie- damse, Vlaardingse en Maas- sluise onismetters niet die in- druk. De afgelopen dagen wa ren tropisch en in zo'n korte tijd komen de vlooienlarven meestal wel snel uit, maar hoewei ook dit weekeinde al vuel mensen van vakantie te rugkwamen, riep bijna nie mand om hulp. In Schiedam had men tweemaal een plai te bestrijden, maar dit aant wordt door de heer Van de Tuuk normaal genoemd. De betrekkelijk koele maand juli is volgens hem voor vlooien niet gunstig geweest Bestrijdingsspecialist De Jonge constateert wel een invasie van oorwormen. „Die beestjes varen juist wel bij een beetje koel en vochtig weer en daar over hebben zij in juli niet te klagen gehad," zegt hij. „Juist nu het warmer wordt, zoeken die oorwormen een iels voch tiger omgeving op en willen zij het weieens binnenshuis pro beren. De spuit erop zetten heeft dan geen enkele zin, dat belast het milieu alleen maar extra. Het beste is bij de keu kendeur een bloempotje om zijn kop te zetten met wat nat stro eronder, daar komen die oorwormen op af. Zo kan je ze. in één keer vernietigen." De Jonge meent, dat er in Schiedam en Vlaardingen minder wespen zullen zijn: „Door de regen van de laatste tijd waren veel grondnesten onder water gelopen." De Julianabrug, goedbedoeld voor fietsers, msar niet altijd even gempkkelijk te „nemen" door hel langzaam verkeer. Vlaardingen Dc reconstructie van de Julia nabrug, die de Vlaardingse Parallelweg en Van Leyden Gaelstraat met elkaar verbindt, is ongetwijfeld fietsvriendelijk bedoeld, maar het is juist de fietser die van alle zorg, door de verkeerstechnici aan hem besteed, eerder hin der dan gemak ondervindt. Door de stroomlij ning van zijn peddelende gangen middels een soort fuiksysteem, opgebouwd uit ononderbro ken strepen, eilandjes en andere markeringen kan het toch al eens gebeuren dat hij ergens anders uitkomt dan oorspronkelijk gepland, maar zulk* ligt dan voor een belangrijk deel aan het eigen inzicht of het gebrek daaraan. Echt problematisch daarentegen wordt het voor die wielrijder die vanaf de Parallelweg probeert linksaf te slaan, de Ocsthavenkade op: knappe jongen die daar tijdens het spits uur in slaagt Had hij vroeger vóór de recon structie toen het verkeerspunt in zijn geheel overigens veel gevaarlijker was nog de mo gelijkheid van voorsorteren, nu brengt de fiet- sersbaan hem nagenoeg bij de weegbrug «ag precies de verkeerde kant van de Oosthaven- kade. Bij een grote verkeersdrukte is er dan geen doorkomen meer aan. Soms worden de zwakkere groepen in het verkeer, zoals fietsers in politieke programma's worden aangeduid, wel eens te krachtdadig beschermd. In de pe dagogie hebben ze voor dat verschijnsel een term: „overprotectïon" Heel gestaag zet de daling van het aantal leer lingen op de lagere scholen door. Hoewel exacte cijfers over de toe- of afname van het leerlingenaantal per school pas omstreeks de herfst beschikbaar komen, verwacht men in Vlaardingen en Schiedam dat die terugloop ook het komende schooljaar nog een zelfde beeld zal geven te zien. De afname is dit jaar echter ook niet van dien aard geweest dat er leerkrachten voor langere tijd op wachtgeld gezet moesten worden doordat er op de lagere scholen voor hen eeen werk meer was. In het voortgezet onderwijs ligt dat anders; zoals bekend kampt de Vlaardingse scholen gemeenschap Prof. Casimir, om maar een voorbeeld te noemen, met een schrikbarend tekort aan eerste klassen. En dat geldt ook voor het overige voortgezet onderwijs: het „ge boortetekort" waar enige jaren geleden de lagere en kleuter scholen mee te maken kregen doet zich nu ook daar voelen. Voorlopig zal er in de situatie weinig verandering komen, In de grote nieuwbouwwijken van Schiedam en Vlaardingen, waar zich indertijd veel jonge gezinnen vestigden, begint de leerlingenaanvoer al heel voorzichtig terug te lopen. In de oudere wijken vreemd ge noeg echter, waar veel buiten landse gezinnen gehuisvest zijn, neemt het leerlingenaan tal daarentegen zelfs iets toe; maar het lijdt geen twijfel dat als die buitenlandse kinderen plotseling weg zouden komen te vallen veel van de btnnen- stadsscholen ernstig in de ge- varenzöne zouden geraken. Dat is de situatie in Vlaardin gen en Schiedam, twee steden die niet meer groeien, zelfs langzaam maar zeker slinken. In Maassluis, een groeikern, liggen de papieren voorlopig echter nog geheel anders. In plaats van zich het hoofd te breken over wat er met leeg staande lokalen moet gebeuren houdt de gemeenteraad zich daar bezig met de vraag hoe het tekort aan lokalen te be strijden. Zo werd de toestem ming van minister Pais om in de Steendijkpolder drie nood- lokalen bij te bouwen ten be hoeve van de openbare lagere school De Dreef met enthousi asme ontvangen. Binnenkort zal de raad over een krediet- voorstel zijn stem uit brengen In Maassluis dus voorlopig nog geen vuiltje aan de lucht. Schiedam Op grond van dc vorige woonruimteverorde- jung heeft het bureau huisvesting in Schiedam het afgelo- S3L 2r mensen een woonvergunning geweigerd. Dat e«oeurde meestal omdat de gevraagde woning voor hen te ptjot was of te klein, omdat de huur gezien het inkomen te ln5n Was ^aa^' omhat zij niet urgent genoeg waren of, TT *»- gevallen, omdat anders huurwoningen met een huur minder dan 350 gulden verloren zouden gaan. Ook heeft "«bureau huisvesting het afgelopen jaar 45 mensen gewei- s rü fu te schrijven als woningzoekende. is allemaal gebeurd op grond van de woonruimteve- tordening 1979, die normaal gesproken al lang verlopen «ad moeten zijn. De gemeente raad heeft namelijk in maart. .,*n "it iaar een verordening 1980 goedgekeurd. Dit «UK kan echter nog niet ge- nanteerd worden, omdat de provinciale goedkeuring om duistere redenen uitblijft „Die verordening is toen meteen naar gedeputeerde staten ge stuurd, maar ondanks herhaal de telefoontjes hebben wij de goedkeuring nog steeds niet binnen," aldus Adri Reijnhout, juridisch ambtenaar van de ge meente Schiedam. Dat heeft enige verwarring gesticht in het stadskantoor. Bij enkele ambtenaren is niet bekend, dat nog steeds met de verordening uit 1979 gewerkt moet worden. Inhoudelijk ver schillen de twee verordenin gen niet ingrijpend, maar zij zijn heel anders van Opzet. Zo zijn de artikelen heel anders genummerd, ook afwijkend van het reglement dat op de verordeningen gebaseerd is. Ambtenaren, die er de nieuwe woonruimteverordening bij haalden, snapten niets van het stuk, dat aanstaande maandag avond ter sprake komt in de eerste commissievergadering, die na de zomervakantie weer gehouden wordt, de commissie voor sociale zaken. In het bedoelde stuk noemt het bureau huisvesting het aantal gevallen, waarin ver zoeken om een woonvergun ning moesten worden afgewe zen. De redenen staan in arti kelen van de oude verorde ning. Een ambtenaar, die er de nieuwe al bij had, noemde een en ander 'wartaal' en enige pa niek ontstond, omdat het er even naar uitzag dat voor maandag gewijzigde stukken naar buiten moesten. Dat de verordening voor '79 nog wordt gebruikt, heeft geen consequenties voor de afgewe zen woningzoekers, omdat for meel alles uiteraard klopt. Toch zit men er op het stads kantoor wel mee, dat de goed keuring van GS van Zuid-Hol land uitblijft, Men snapt er niets van. Evaluatie Het stuk, dat maandagavond op tafel komt, is gemaakt op verzoek van PvdA-raadslid Hans van Kleef, voorzitter van de huisvestingscommissie, die erop staat dat de verordening steeds aan de ervaringen ge toetst wordt. Een eerste evalu atie wordt maandag gemaakt Mocht blijken dat een verorde ning in de praktijk te veel moeilijkheden oplevert, dan zou deze bijgesteld moeten worden. In de meeste gevallen gingen de mensen, wie een woonver gunning geweigerd werd, niet in beroep. De huisvestings commissie kreeg er dan ook niet mee te maken, wat voor Van Kleef aanleiding was te vragen wat er in eerste instan tie allemaal bij het bureau huisvesting geschiedt In 119 gevallen kwam het meestal toch tot een oplossing, of om dat de huiseigenaren of de ma kelaars een andere kandidaat voordroegen die wèl accepta bel bleek, of omdat zich uit ei gen beweging een andere kan didaat aanmeldde (in geval van koonwoningen vooral). In? 62 gevallen diende men wel een bezwaarschrift in, via de Arob-procedure. Deze zijn alle behandeld in de huisvestings- commissie. In enkele gevallen, waaraan geen ruchtbaarheid werd gegeven om de privacy van de aanvragers niet te schenden, kreeg men zijn zin- Schiedam /Rozenburg Niet J alleen de hoofdvestiging van l _het arbeidsbureau Nieuwel Waterweg-Noord krijgt bin-1 nen afzienbare tijd een nieu-ll we huisvesting; dat geldt oakil voor de dependance in Ro-:l zenburg. Na de vakantiepe- I riode verhuist het bijkantooi'1 naar een ruimte in het ge-jl meentebuis van Rozenburg,'! Daarmee wordt een belang-11 rijke wens vervuld, want de'l behoefte aan een ander on-'| der komen werd steeds hevi-J ger gevoeld. Zoals eerder gemeld zal heil hoofdkantoor in Schiedam1 binnen afzienbare tijd naar- een nieuw pand yerhuizen, De plannen liggen klaar; raell de bouw wordt in het najaaitj gestart Schiedam Op de voormalige stratenmakerswerf aan de L Hoofdstraat zal binnenkort begonnen worden met de bouw 11 van een kantoor- en verzamelindusiriegebouw. Deze nieuw- I bouw is gepland in Schiedam-Zoid in het kader van de her- I structurering van de oude industriegebieden. In de beleid»- I nota van het gemeentebestuur staat dat de nieuwbouw een I aanzet zal zijn voor verbetering van standing en kwaliteit van het oude industriegebied. Er is nog niet bekend welke industriën zich zullen vestigen in het gebouw. Tevens gaat het gemeentebe stuur aandacht besteden aan andere bestaande en aan ver val onderhevige industrieter reinen. Gebleken is dat er bij bedrijven grote vraag bestaat om zich in Schiedam te vesti gen. Het 'nieuwe' industrieter rein in de 's-G ra veland se pol der kan aan de vraag van nieuwe vestigingen niet meer tegemoet komen. In de Io< van dit jaar zal het terrein voï-' I ledig uitgegeven zijn. Gepland I wordt om nog een gedeelte tet; I grootte van 6 hectare bouwrijp I te maken om aan de vraag vanjl bedrijven te voldoen, mede ge-| zien de gunstige sociaal-econo-1 miscbe ontwikkeling die datj voor de stad zou hebben. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kasten bezorgd in combinatie met Rotterdams Nieuwsblad. Ja»* A1" tïaaW- Viooi^5' Tc\aloOn' oei sW'.el ,ïdttieT

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1