STAD/STREEK I Kinderen mogen op de beiaard spelen Terug van vakantie: voor 15 mille weg Hoekse camping houdt open dag VOJ kan het helemaal alleen Addie de Jong:9Het is een publieksinstrument9 Gemeente vaag over herstel carillon Stemming opperbest Nieuw kruispunt erg ingewikkeld Projectgroep Vergadert amsessie bij Coco Voetbal- expositie .."4 regelmatige bezoekers van deze plaata'ro'oi kend, dat daar maar eens iets aan moet woroen gedaan. Op zaterdag 2 augustus worden alle deuren Mluatm VD/6C/WW Schiedam De verkenners van de Burgemeester Van Haaren-groep laten uit Ausler- litz weten dat het zomerkamp oaar wens verloopt. „Het weer is prachtig, er zijn geen zieken en de stemming is opperbest." Het afgelopen weekeinde heb ben de verkenners hun tenten opgeslagen in de buurt van het dorp dat bekend is om zijn py- ramide. Maandag en dinsdag trokken de verkenners er op uit voor een tweedaagse hike. Poor de hoge temperaturen Was dat nogal vermoeiend, maar gisteravond was ieder- een weer teruggekeerd op het 1 tamp van de tweedaagse w*an- deltocht Hoek van Holland Haaie- tanden, waarschuwingsborden, een verplichte rijrichting... Het lag in de bedoeling om het jtruispunt Harwich weg/Lan- geweg/Prins Hendrikstraat in Hoek van Holland zodanig te veranderen dat het zware vrachtverkeer naar en van de Harwichboot gedwongen zou worden gebruik te maken van de Langweg in plaats van de Harwichweg. Wellicht is die opzet inderdaad geslaagd, maar voor het overige zijn ve len van mening, dat het ver nieuwde kruispunt er bijzon der onoverzichtelijk en ge vaarlijk door is geworden. Er hebben daardoor inmiddels enkele aanrijdingen plaatsge had. Ook de politie heeft al ge wezen op de problemen die op het kruispunt zijn ontstaan. Al meer dan twintig j aar 'de jeugd van de straat' Vlaardingen Aan de buitenmuur van het VOJ-gebotrurtje hangt nog een bordje waarop „Openbaar Badhuis" staat, compleet met de openingstijden. Wie echter op de aangege ven tijd met handdoek en stukje zeep het gebouw binnen stapt zal teleurgesteld en ongadoucht weer naar huls moe ten gaan. Het voormalige had huis aan de Kotterdamseweg, achter flat Parkzicht, U al meer dan twee jaar het vaste on derkomen van de Vereniging Oecumenische Jeugd, beter be kend als de VOJ. i VOJ-medewerker Wim Klein: „Op een discoavond kan je hier over de koppen lopen.. De VOJ begon zo'n twintig jaar geleden met het organise ren van jeugdactiviteiten, „Om de jeugd van de straat te hou den," zoals dat toen heette. De initiatiefnemers hadden de be schikking over één kamertje waar de toenmalige jeugd kon tafeltennissen en sjoelen. De kwalificatie „oecumenisch" betekende niets meer of min der dan dat iedereen er wel kom was, alle associaties aan kerkgenootschappen ten spijt. Al snel kreeg de vereniging de beschikking over een grotere ruimte in de toenmalige Erica- school aan de Zomerstraat, waar ze zich in de loop der ja ren een vaste klantenkring verwierf. Achteruit VOJ-woord voerder Wim Klein herinnert zich: „Het ge bouw in de Zomerstraat moest twee jaar geleden worden af- febroken en we kregen toen et voormalige bad' uis aan de Kotterdamseweg toegewezen. We waren met de omvang van nieuwe ruimte heus niet onte vreden, al zou het best groter mogen zijn, maar wat de lig ging betreft gingen we er toen behoorlijk op achteruit. Hele maal uit het centrum in een uithoek van de stad. Al onze „vast klanten" moesten toen een heel eind van huis om ons te bereiken en voor sommigen werd die moeite teveel. De meeste jongeren zijn de VOJ echter toch trouw gebleven. Ze komen nu uit alle wijken van Vlaardingen en zelfs van ver daarbuiten. In het begin hadden we het toch een beetje moeilijk mee." De VOJ is een instelling die helemaal „selfsupporting" draait. De meer dan vijftig medewerkers werken allemaal voor niets mee. De zaal wordt voor niets schoon gehouden, de bar wordt iedere avond vrijwillig bemand, de discoa vonden worden voor de lol ge organiseerd. De enige echte kosten die de VOJ maakt is de huur van het gebouw. Die wordt gefinancierd uit de op brengst van drankjes en en treegelden. Een opmerkelijke vereniging. Wekelijks ver schaft de VOJ aan tientallen jongeren plezier en leuke avonden. Twee discoavonden per week, een filmavond waarbij goede bioscoopfilms gedraaid worden, voor de ou deren is er Iedere week een klaverjasmiddag. kinderen kunnen naar de kinderclub, er kan worden getafeltennist, ge sjoeld, koffie, bier en limonade gedronken, naar muziek wor den geluisterd en nog veel meer. En dat allemaal zonder subsidie van welke instantie dan ook. Drie weken open Voor het vakantieprogramma heeft de VOJ wel een kleine tegemoetkoming gekregen vafi de gemeente. De tegenpresta tie is dat ze drie weken lang iedere dag geopend ziin en dat is voor de VOJ geen bijzonde re opgaaf. In het voormaligs badhuis zitten permanent een vijftiental medewerker*. En er is een uitgebreid programma; niet zomaar voor twee of drie weekjes, maar voor de hele vakantieperiode. Er gebeurt teveel om hier op te noemen, maar in het voormalige bad huis liggen nog een heiebod oranje boekjes met het volledi- M ge programma. tl én programmaonderdeel ver- j| °6r dient zeker wel speciale ver melding. Op vrijdag B augustus komt zangeres Conny Vink met een daverende jeugdshow in de Lijnbaanhallen. De en tree ia ƒ2,50 en het program ma begint 's middags om half drie. „Met de huur van de Lijnhaanhallen en het honor»- rium van Conny Vink i* om» hele subsidie weer op" zegt medewerker John Jansen, „maar daar staat natuurlijk te genover dat we er veel kinde ren een enorm plezier moe doen; en daar gaat het toch maar om!" Vlaardi ngen De project groep 1947 A/B gaat weer voor het eerst na de vakantie periode vergaderen. Dinsdag 5 augustus komt de projectgroep, die zich bezighoudt met de re novatie van het gelijknamige complex, bijeen in kamer 1 van net stadhuis. Er zal vooral esproken worden over de roblemen in de Indische tuurt MaassluisOpen Jongeren Centrum Coco de Vliegende Knorrepot in de Maassluise Lange Boonestraat houdt za terdag 2 augustus een jam-ses sion, die om 21.00 uur zal be ginnen. De bedoeling is, in de komende dagen voldoende mensen te vinden met muzi kale talenten, dat dit evene ment kan slagen. Wie een in strument bespeelt en wel eens aan een dergelijk experiment wil deelnemen kan bellen met Jan via telefoon 01899-17774. Hij is een van de organisatoren en weet er alles van. Vlaardingen Bekroonde in- i&ndingen van een door Ko dak en Minolta uitgeschreven ;{ptowedstrijd vormen tezamen een aardige foto-expositie, die Momenteel door het land tfekL Tussen l en 25 augustus rjs de expositie te zien in het kantoor van de AMRO-bank flp het Veerplein. Onderwerp ^an de expositie: Koning Voet- Bij de ingezonden Foto's zaten 'opvallend veel opnamen van jeugdvoetbal. Onder de ruim 2000 inzendingen voor de foto wedstrijd waren ruim 1000 fo to's van voetballende jeugd op straat of van zaterdag-wed strijden van pupillen. pe expositie in het bankfiliaal tijdens de openingsuren te ,aen. Men kan dus ook op vrij dagavond terecht. Schiedam—Wéér vergeten bet aantal treden van de toren van de Grote Kerk te tellen. Geen moment aan gedacht Pas toen ik weer terugliep naar het Zakkendragershuisje, waar het terras vol «at, werd ik eraan herinnerd door een vrouw op de Oude Sluis die uit het raam van haar woning hing. „Heb Je ze nu geteldr' vroeg zij. Maar ik ging toch echt niet terug naar boven. Zoiets moei je hooguit één keer in het jaar doen, om te voelen boe je ouder wordt Addie de Jong weet het ook niet, dat aantü treden, en hij beklimt toch vaak de toren van de Grote Kerk. Dat is zijn vak. Addie de Jong (39) is stadsbeiaardier van Schiedam, Vlaardingen, Rotterdam en Doet er ook niet toe, want er is geen quiz mee te winnen. Wie wil weten hoeveel treden die toren heeft, moet zelf maar gaan tellen. Daar is het Addie de Jong ook om te doen. Hij o__.t wil niet alleen ziin instrument,. Voorschoten en zodoende klin- het carillon, de beiaard, meer geit hij vaak de klokken, hoog populariteit geven, maar hij boven de burgerij maar ge- wil ook de belangstelling voor teld heeft hij ze nooit. het typische stukje Schicdamse Schiedam Stadsbeiaar dier Addie de Jong heeft van de dienst gemeente werken Schiedam een, wat hij noemt, 'vage brier gekregen over de restau ratie van apparatuur in de Grote Kerk die bij bet klokkenspel boort. Direc teur-gemeentewerken Harm-G. de Block «egt in die brief, dat de hoogst noodzakelijke restauratie volgend iaar zal worden 'bericn' Of de restauratie d*" ook kan plaatsvin den, wordt volgens Addie de Jong in bet midden ge laten en daar is bij met gelukkig mee. De stadsbeiaardier van Schiedam, Vlaardingen, Rotterdam en Voorscho ten waarschuwde vorig jaar al, ten tijde van zijn «omeravondconcerten, voor de slijtage die vooral op de speeldoos ernstig is. Met zijn concerten «elf beeft Addie de Jong wei nig last van valse tooen- Maar de problemen zijn er rond de programma s, die bij aanbrengt op de speeldoos, die ervoor zorgt dat ook bij afwezig heid van De Jong de klok ken luiden en er automa tisch een wijsje boven de Schiedam se binnenstad weerklinkt. Sommige lichters, die omboog ge duwd worden door de sta ven, die Addie de Jong op de ronddraaiende speel doos bevestigt, zijn door het eeuwenlange gebruik zo afgesleten dat zij niet genoeg omhoog gaan om de hamers op de klokken te laten slaan. Als dat nog lang zo duurt, kan het be tekenen dat melodieën volledig de mist ingaan, omdat sommige noten dan niet gespeeld worden. En die schande kan geen beiaardier verdragen. Vo rig jaar vroeg De Jong de gemeente dan ook snel In te grijpen, maar in de brief die gemeentewerken hem nu heeft gestuurd, wordt alleen gesproken van volgend jaar 'bezien'. Toch hoeft het herstel niet duur te zijn. Het gaat slechts om een paar meta len plaatjes. binnenstad rond de Grote Kerk doen toenemen door mensen van bovenaf ernaar te laten kijken. Wat dat betreft is die man haasteen wandelende VVV. Het leuke is, dat 't 'm nog lukt ook, want maandag avond, toen Addie de Jong zijn eerste zomeravondconcert weer gaf, was er flink wat pu bliek, al meer dan bij de bei aardconcerten van vorige zo mer. Een groot deel had een genoeglijk uurtje doorgebracht op de aanbevolen luisterplaats, gezellig aan het water van de Schie: op het terras van het Zakkendragershuis kon je heel goed de klokkenklanken ho ren, van Mozart en Handel tot 'Altijd is Kortjakje ziek'. Van af het Huisje heb je een goed uitzicht op dc toren. Stilte Nu was dat concert al heel aardig, want als je zo de beiaard hoort, dan is het net alsof je een paar eeuwen terug op de ouderwetse markt rond loopt. De beiaard roept net zoals een luit, een harp of een clavecimbel middeleeuwse ge voelens op. Dat is ook het aar dige van zitten bij het Zakken- dragershu'sje. Je hoort er heel wat anders dan bij *t Vierkan tje en 't is toch een kwestie van één Hoogstraat. De stilte stijgt er boven Schiedam uit- Maar al is dat dan leuk en de koffie, die Janet had gezet, lekker zo'n beklimming van de kerktoren valt niet te versmaden. Addie de Jong ontving er toen hij uitgebeierd was zijn publiek, vertelde een paar wetenswaardigheidjes over de luidklokken, het caril lon en het uurwerk en liet zijn bezoekers vrij langs de kante len buiten lopen. Klik, klik, zeiden veel camera's, want al die mensen waren nog nooit boven geweest, en een oude dame, moe van de treden die ook zij maar niet geteld had. was blij in de diepte haar huis te zien; en zelf zwaaide ik naar door Kor Kegel Anneke, want zij zat weer op het terras. En voor de kinde ren, die mee naar boven wa ren gegaan, was het echt 't al lerleukst. Zij mochten op de beiaard spelen! Dat is een hele ervaring. Toen Addie de Jong dat zelf eens deed, vroeger, toen hij nog Ad genoemd wilde worden, toen besloot hij meteen beiaardier te worden, want het was het mooist uit zijn hele leven. En Cor Don, die vóór hem beiaar dier van Schiedam en Vlaar dingen was en vorig jaar met behulp van Jan Fietere en be- dlijfsgemeenschap Schiemond een boekje uitbracht over de luidklokken van de Grote Kerk, was op dezelfde manier beiaardier geworden. Het is een waar toverinstrument: als je erop speelt, word je beiaar dier. Nu moet je dat bij die kinderen van maandagavond natuurlijk maar weer afwach ten, maar toch... 't Is niet al leen een ervaring, 't is ook uniek. Menig beiaardier haalt het niet in zijn hoofd om er "PTairdiagenUit een wo- 7 aan de Ecodrachtatraat i afgelopen weken voor 115.000 gulden aan goe- fiotn weggehaald. De bewo- waren op vakantie. B) de inbraak werden twee ^Perzische tapijten, een stereo- ïuutallatie en twee antieke pokken ontvreemd. Naast de gaarde van het ontvreemde kWerd ook nog voor 100 gulden hade aangericht, toen de °yhtri ijhc bezoekers bet pand binnendrongen. Het is niet be kend, wanneer de inbraak precies heeft plaatsgehad. De bewoners waren enkele we ken afwezig, dus de heren hadden vrij spel. In het wijkcentrum De Hei paal in Holy zijn het afgelopen, .weekeinde een cassettedeck en enkele cassettebandjes wegge nomen. Ook verdween een hoeveelheid drank. In het pand werden drie deuren ge forceerd. blijkbaar toen de in brekers op "zoek waren naar nog meer waardevolle spullen. Ook twee kasten werden opengebroken. De waarde van de ontvreemde spullen en het schadebedrag is nog niet vast- festeld. n de nacht van maandag op dinsdag wend ingebroken in de patatkraam op de Westha- venkade. Wellicht omdat de inbreker* in hun werkzaam heden werden gestoord werd er niets meegenomen. •■Vn-rXA mm l 't Was maandag oen beetje herig, maar het Zakkendragers- huisje, links aan het water, kon je vanaf de kerktoren nog ge makkelijk zien. onbevoegden op te laten spe len. Organisten hebben die tik ook. Je moet eens zien hoe streng ze zijn met het Hess-or gel in het stedelijk museum! Zeker bang dat er punk op ge speeld wordt! Addie de Jong niet. Een collega-beiaardier vroeg hem nog of hii zijn in strument dan niet heilig vindt, maar dat vindt Addie dus niet. Hij vindt zijn beiaard een in strument voor iedereen- Dat is nogal wiedes, want ais je in de binnenstad loopt en boven slaan de klokken, ontkom ie er niet aan. „Het is een publiek sinstrument." zegt Addie de Jong. „Mensen hoeven het niet alleen te horen, laten ze het ook maar eens proberen." Zoiets hoef je kinderen niet tweemaal te zeggen; zij hadden meteen de beiaard bezet. De binnenstad zal wel opge schrikt zijn. Anarchie in de kerktoren! De klokken deden ineens zó raar, zou er wat met de beiaardier gebeurd zijn? Dat zullen ze wel gedacht heb ben. Maar dat waren die kin deren dus, die daar al die klokken door elkaar heen lie ten klingelen, van tienmaal btmbam om vijf voor half ne gen. „Als iemand er last van nee ft, hoor ik het wel," zei Addie de Jong. Van de bewo nersvereniging Schiedam- Centrum heeft hij in elk geval niets te vrezen, zij houdt zich ditmaal koest, want de kop stukken ervan zaten bij het Zakkendragershuisje en die vonden het reuzegezellig. Wassermus ik Achteraf gezien vindt Addie de Jong het niet erg, dat hij pas eind juli zijn eerste zomer avondconcert op het carillon van de Grote Kerk in Schie dam heeft gegeven. Hij had liever eerder willen beginnen, zei hij in mei nog, maar het is zolang slecht weer geweest dat de klokkenklanken toch ver regend op het Zakkendragere huisje tsaren neergedaald; en het is voor een beiaardier ook niet leuk om telkens maar 'Wassermusik' van Handel te spelen. Toch wil Addie de Jong er volgend jaar weer ste viger tegen aan. Geld heeft hij van de gemeente toegezegd ge kregen. Gebrek daaraan was nu de reden, waarom de con certen pas laat deze zomer op het programma kwamen. Ad die de Jong had er graag een begeleidend boekje bij uitge bracht, net zoals vorig jaar 'Daar zal de beiaard spelen...', maar voor zoiets was nu geen cent tenminste, tot begin juli, toen de Schiedamse Ge meenschap de beurs opentrok. En toen ging Addie meteen aan de slag. Repertoire uitkie zen, programma's maken, col lega's aantrekken (want Addie geeft deze keer niet alle con- Stadsbeiaardier Addle de Jong brengt de klokken aan de man. certen zelf) en folder samen stellen. Maandagavond werd het eerste concert gegeven, er volgen nog drie speciale: op 11 augustus speelt de New Yorkac beiaardier James R. Lawson, op 25 augustus Wim Franken, stadsbeiaardier van Weesp en Amsterdam, en op 8 september Addie de Jong zelf weer. Luift- p laats is dan telken» bet waar jurdei» die altijd thuiszitten nooit ietl gebeurt. Ook elke donderdag avond van zeven uur tot kwart voor acht en elke vrij dagochtend van tien tot elf uur bespeelt Addie de Jong zijn beiaard. Hoek van Bolland De door de gemeente Botterdam ntr De camping, aan de rand van het hart van Hoek van Hol land, is een afgesloten, op het eerste gezicht zelfs wat kamp achtig terrein, omsloten door hekken en singels. Een mas sief hekwerk belet iedereen die er niets te maken heeft de toegang. Slechts vanuit het kantoor kan de slagboom wor den geopend. Op de open dag, die wordt ge organiseerd door de kampeer- derevereniging Tasman, is ie dereen welkom. Op het terrein wordt een aantal activiteiten op poten gezet, zo&k een bra derie die van 12 tot 21 uur tal plaatsvinden- Ook artiesten en er 1 fancy fair gehouden, di» i eens het nodig» ««««t moet brengen. Voor dlief hebbers is er tetulott» C«kgm- heid tot pony rijden. D» even ementen spélen erh i melijk al in en om het bouw op de camping, d*t vwjfl jaar werd gebouwd en fa on bruik genomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3