ff SPORT euren m bij nacht en ontij op pad SVV geen partij voor VDL oor een \zootje paling mm. Indeling wa terpolocompeütie S wf Cor Peitsman driemaal SÊMüri S6HM 3 Jeugdtoemooi Sportkori Schrijvers tekent donderdag 31 fun 1380 VD/SC/WW Delft Van Dale, Neerlands meest geciteerde en aangehaalde „woordenvcraameling" laat geen twij- jfel bestaan over het woord „Peur". „Vistuig be- I staande uit een lijn, waaraan van onderen een tros Ivan aan draden geregen wormen bevestigd is met I daarboven een stukje lood als gewicht". Merkwaar- Idigerwijs mag ook worden geschreven „Poer", een I term die waarschijnlijk geen enkele liefhebber van I deze vrij onbekende tak van vissport zal bezigen. |De encyclopdiebn stappen nog eenvoudiger over I deze vorm van vissen heen. Eén van ben. „Peur, I soort bengel met in plaats van een haak een draad waaraan wormen worden geregen en die tot een I kluwen wordt opgewonden". met die verklaring is iedereen dan mooi geholpen. Het kan net zo goed gaan om hongerige hulsmus- I sen. verwilderde katten of. en het laatste geval is de juiste oplossing, azende paling. Want daar is een beperkt aantal vissers op uit Bij voorkeur bij een bewolkte hemel trekken zij er bij nacht en ontij op uit, om een palinkje teverschalken. Uiteindelijk zijn zelfs de marktprijzen er naar om die inspan- j uing te leveren. L zife „Toch is dat beeld niet juist", ■'meent Jacques de Vries, van- af 1946 peurder in hart en nieren, maar door een over heidsregeling, ter bescher ming van de broodvisser, I sinds vier jaar niet meer aan de waterkant te vinden. I „Aan de ene kant komt dat I doordatik voor mijn werk I op de postkamer van de I Haagsche Corant- vroeg op I moet staan, maar het komt ook doordat wij geen peur- vergunning meer kunnen krijgen en de vangsten erg I rijn teruggelopen de laatste I jaren" 1 Wat is dan peuren. „Ach, er valt weinig over te zeggen- .meent De Vries. „Met de I stompe kant van een stop- I naald, rijg je met een dubbele I draad wormen van kop tot staart aan een lijn met garen of katoen. Als dat is gebeurt, wind je die ketting van ander halve tot twee meter rond de vingers op, tot een cirkel, me^ een kleine opening, waarna het peurlood er wordt op ge schoven. Het uiteinde van net touw wordt aan een hengel be vestigd met een sterk topein- de". Belangrijk De rest is eigenlijk net zo sim pel als de was naar de wasserij brengen. Men laat de peur naar de bodem zakken en het is dan een kwestie van wach ten op de eerste aanbeet. Als de aal loopt, valt die wachttijd best wel mee. Bi] die aanbeet speelt de rijgdraad een belang rijke rol. De Vries^ „De tanden van een paling staan naar bin nen. Op het moment dat hij in de prooi bijt, komt die draad achter de tanden en zit hij vast. Je moet wel voorzichtig ophalen. Soms trekken ze zo hard, datje stok uit de handen wordt rerukt. Bovendien moet ie altijd uitkijken, dat de pa ling de peur niet loslaat. Ove rigens gebert dat niet vaak; is ook een beetje afhankelijk van de omstandigheden, maar het komt wel eens voor". Waar de paling wordt gelaten is een vrij logische vraag „Normaal gesproken kan je ze in een teiltje afschudden en in een boot heb ja daar natuurlijk geen enkel probleem. Alleen als je vanaf de kant in stro mend water „peurt" moet je wel zorgen, dat je teiltje stroomafwaarts staat. Anders gaat het mis. De paling die er naast valt is zo weer terug in het water". Vaak kan op één plaats wor den gebleven, met het peuren. „Het is echter net zo als met gewoon vissen. Als je dan geen stootje ziet, verkas je ook. Bij peuren is dat precies hetzelfde. Maar ach... vroeger ving je er nog 400, tegenwoordig mis schien nog tien. Daar moet je blij mee zijn. Ik ga echter niet voor zo'n hoeveelheid een nacht naar buiten", meent De Vries. Sluizen Voor de in Haarlem geboren sportvisser, is de huidige woonplaats Schoonhoven nu niet meer direct een ideaal oord. Vooral de sluizen hebben veel kwaad gedaan. „Sinds die onder het beheer van water schap vallen, rijn ze te weinig open. De vangsten zijn enorm teruggelopen en ook voor de broodvisser valt er weinig meer te halen. Het is armoe"- De broodvisser speelt ook een belangrijke rol in het afgeven van de peurvergunning (waar bij overigens ook de kleine vi- sakte een verplichte akte is, red.), omdat de regering een beschermende regeling voor die groep heeft getroffen. Zo dra een beroepsvisser water claimt, geeft de gemeente geen peurvergunningen uit, tenzij de beroepsvisser zelf geen be zwaren heeft tegen het ver strekken van een beperkt aan tal vergunningen, maar dan moet hij wel zelf een aanvraag indienen ten gunste van de „sportvissers". Iets dat uiter aard zelden gebeurt. Het aantal peurders in Neder land loopt echter terug. Niet alleen om de eerder genoemde reden, hoewel toch belangrijk, maar ook, omdat de vangsten minder zijn. En ook al kost een pondje paling tegenwoor dig meer dan een biefstuk, het blijft om de sport gaan. Alt hans volgens De Vnes: „De mensen die peuren zijn alle maal sportvissers in hart en nieren. Bovendien is het een lekkernij. Bij ons in de buurt rookt ieder ze en wat over is, gaat in de diepvries. Verkopen gebeurt weinig". Overigens, wie het voor elkaar krijgt een peurvergunning te bemachtigen, kan rustig olij ven slapen als het een heldere nacht is. De Vries; „Peuren bij volle maan of onder een lanta renpaal is af te raden, 's- Nachts en tegen de schemer, liefst met een donkere lucht, is het beste, maar ja, het is altijd afwachten of de paling wil... Maassluis - In navolging van het Nieuwe Waterweg Cujf: toernooi is er dit jaar ook een toernooi voor junioren voor clubs uit het Waterwegge bied. Het toernooi wordt ge houden op dinsdag 19 en donderdag 21 augustus op het complex van CKC Maassluis. Deelnemende teams zijiu. Oranje Nassau 1, VIaardin gen 2, ODI 1, Spi sluis 1 in poule 1 en in poule 2: Oranje Nassau 2, Vlaardin- gen 1, Harga 1, Succes 1 en Vanonta 1. Het tuinfeest van het jubile- rende I-os Bigotes (30 jaar jong) is kort maar hevig ge- weest. De vereniging had slechts een muziekvergunning tot middernacht, hetgeen voor de afgevaardigden van „bij zondere wetten" een reden was al erg vroeg bij de tennis vereniging op de stoep te staan. Het toernooi kende trouwens een lichtelijk professionele in slag. Zo stond er een ijskastjé op baan 1, en werd er door sommige D-heren zelfs om geld (een geeltje) gespeeld. e Zwaluwen nam met twee pupillen-elftallen deel aan een KNVB-kamp in Assen. De jeugdige Viaardingers waren het meest succesvol in het zit- volIeybaL Het eerste team won alles en het tweede team ein- digde cp de tweede plaats. In een andere groep kwam Zwa luwen 3 aan een bronzen me daille. Zwaluwen verloor in het voetbaltoernooi de finale. Reinoud Westerdiik werd win naar van het taieltennistoer- nooL Half september wordt er in Hoek van Holland een nieuw sportcentrum in gebruik geno men. De leidingnaarvan heeft instructeur Jan van Bergen Henegouwen. Het centrum is gelegen aan de Harmoniestraat Deze week overleed Jan van Hees, een VZC'er in hart en nieren. Hij was de ontwerper van een wisseltrofee, waar langs voor de eerste maal ont werd gezwommen. Van Hees was één van de mensen, die zich volledig inzette voor de Vlaardingse Zwem Club. Frans Bouman heeft beter schap beloofd. Ondanks dat hij nu pas met vakantie gaat naar Benidorm, heeft hij legen trai ner Wim Verhoorn gezegd in Spanje te zullen trainen. ïéfëf'/y Schiedam - SW scoorde er gistera vond vreet lastig op los. Tegen een zwak VDL werd het 6-1, al bad een veelvoud niet tot de otunogeUikhe* den behoort De Schiedammers leg den in de eerste helft volledig hun. wil op aan de nieuwe derdeklasser, die in de verdediging erg zwak ope reerde. Met name bet rechterblok was een zeef; van die zijde konden Cor PHtsman, die driemaal scoorde. en Rob Kiebert, die later met een klap in zijn gezicht moest worden vervangen, hun hart ophalen. De enige tegentreffer kwam van aan voerder Jan van Altena, een doelpunt overigens volgens het boekje. Hij speelde Been Warnaar door zijn benen heen en lobde de bal over de uitlopende doelman Bas van Noortwijk heen. Aad van der Vlist opende score voor SVV, een kopbal van Cor Peitsman betekende 2-0 en een kopbal van Richard Dercks, die opnieuw een grote aanwinst bleek te zijn, hield 3-0 in. VDL had op dat moment nog niets laten rien. Maar plotseling veerde Jan van Al tena vanaf het middenveld op en scoorde 3-1. Een overtreding van Ron Verstraten werd te zwaar bestraft met een straf schop. dat voor Richard Dercks geen pro bleem was, 4-1. Cor Peitsman liep de vijf de goal in het doel en nam ook het zesde doelpunt na rust voor zijn rekening. Vlaardingen - De kans Is groot dat Piet Schrijvers vanavond tegen FC Vlaar dingen weer in doel staat. De 33-jarige Ajaxied tekende gisteren alsnog een contract. De .Amsterdammers komen rechtstreeks uit een trai ningskamp in Lutte. Voor FC Vlaardingen, dat vana vond nog zonder Paul Kool- en speelt, volgt er zaterdag een wedstrijd tegen Fortuna SC (in verband met de trans fer van Wim Koevermans) en volgende week dinsdaga vond tegen RVC. Maasland Tijdens de on derlinge serie van de Schiet vereniging Maasland, waren er toch nog 30 schutters op de banen. De vakanties ten spijt, maar degenen die zo doende niet bun kaarten konden schieten, zijn in de gelegenheid om dat straks weer in te balen. De volledige uitslag van deze week, resp, korps en vrije baan, was als volgt: A. Korpel 92 - 29; P. van Buuren 00 - 29; J. P. Hagen 69 - 28; mevr. H. Haring 72 - 29; B. Scheepens 63 - 28; R- den Dunnen 89 - 28; R, Hunnego 83 - 27; A. Ver boon 86 - 29; S. Hanemaaijer 91 - 27; A. Pellikaan 96 - 30; A. Stolk 94 - 30; J. J. Nipius 77 - 26; P. Nipius BO - 22; W. v.d. Zwan 84 - 28; Sj. Rasens 95- 30; H. Schoon 90 - 29; A. E. Poot 89,- 30; J. M. J. de Vos 93 - 30; C. Rasens 92 - 30; N, Haring 81 - 28; J. W. Groenewegen 84 - 28; M. van Staalduinen 93 - 30; Fr, van Staalduinen 98 - 29; A. H. Kop 81 - 27; P. Kalkman 81 - 28; H. Rodenrijs 84 - 24; M. P- Graveland 00 - 28. Standaard heren A: AZL (Leidschendam), RET (Rotterdam), AVZV (Voorburg), WVZ Zoetermeer), Numansdorp, SCOM (Rotter dam), BZC (Bergambacht), WIK (Vlaardingen), De Linge (Leerdam), SZ&PC (Schoonhoven). Standaard heren B: Zwip/Die Haghe (Den Haag), Raket (Delft), Nautilus (Dordrecht), Vi king (Vlaardingen), Koudekerk, ZCR (Den Haag), Rijnmond (Rotterdam), Shell (Vlaardin gen), OZV (Oudewater), Kempvis (Spijkenisse), Boskoop- Dames 1: WIK (Wassenaar), Woerden, Zwïp- /Die Haghe (Den Haag), Boskoop, RWV (Rot terdam), Roubos/De Gouwe (Waddinxveen), Wiekslag (Aiblasserdam), Lansingb (Krimpen aan de LJssel), DONK 2 (Gouda). Dames 2B; Zian Vitesse (Den Haag), Vivax (Oegstgeest), Zilvermeeuwen (Wassenaar), WIK (Vlaardingen), Sparta (Krimpen aan de Lek), Roubos/De Gouwe (Waddinxveen), Rotterdam 2, AZC Unique {Alphen aan de Rijn), SZC (Schiedam), DSZ 3 (Den Haag). Ook de Zwembond Rotterdam en Omstreken heeft de indeling bekend gemaakt Deze ia als volgt Dames eerste klasse: Lansingh 2 (Krimpen aan de Ussel), Merwede 2 en 3 (Dordrecht), PCG (Gorinchem), Poseidon (Ridderkerk), Rot terdam 3, Shell (Vlaardingen), SVH (Rotter dam), Viking (Vlaardingen), VZC (Vlaardin gen), ZPB 3 (Barendrecht). (Zwijn drechtl sel), Merwedf Dames tweede klasse: Kempvis (Spijkenu»* Nautilus (Dordrecht), PCG 2 (Gorinchem), RtJ 2 (Rotterdam), Spartaan (Rotterdam); WIK (Vlaardingen), Wiekslag 2 (Aiblasserdam), Zee hond (Rozenburg), ZPC (Rotterdam). Dames derde klasse: Devel (Zwijdrecht), LAC (Rotterdam), Lansingh 3 (Krimpen aan de Ujj sel), Merwede 4 (Dordrecht), Numansdorp Poseidon 2 (Ridderkerk), RZPC (Rotterdam) Sparta 2 (Krimpen aan de Lek). Heren eerste klamer Devel Lansingh 3 (Krimpen aan de IJssel), 3 (Dordrecht), Nautilus 2 (Dordrecht), Posada 2 (Ridderkerk). RET 2 (Rotterdam). Rotterdam 3, Sparta (Krimpen aan de Lek), SZC 3 (Scbtf" dam), Viking 2 (Vlaardingen), Wiekslag 2 (Al blasserdam), ZPC (Rotterdam). Heren tweede klasse: LAC (Rotterdam), Mer wede 4 (Dordrecht), Numansdorp 2, Oud land, RWV 3 (Rotterdam), SCOM 3 (Hoogvliet) Spartaan (Rotterdam), SVH 3 (Rotterdam 5VO (Groot Ammere). VZC (VlaardmgeW Wiekslag 3 (AlUasserdam), ZPB 4 (Bal® irecht). Heren derde klasse: Dockyard (Kotterdaffl Duck vos 2 IJssel), uKiuvi» u \kuuuciftct&/, .'Hoogvliet), Shell 2 (Vlaardingen), VZC Vlaardingen}, Zeehond (Rozenburg).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4