i SCHIEDAMSCHE COURANT Eind dit jaar aanleg voetbrug over Vaart Echte Schiedammer zeldzaam persoon Ik neem. de proef krant Sociaal werker voor uit huis gevluchte mensen Jeugdbrandweer brengt zak vol geschenken mee Gemiddelde huur185 gulden —'11 VS"-' „.*<»»'£££—- Autodief vliegt uit de bocht Redband zorgt voor goede sfeer SÉ 'Import' overheerst de stad Glazenier Henderickx maakt raam voor Aruba •o*otter3 l oi 3 van Cutf 'keen voor 'egge* Itgfc 9 en Jp het isluis. zijn; irdin- Maas- poule irdin- i en Vrijdag l augustus 1980- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -104de jaargang uo. 26669-10 rwnut Broeïsvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Bij de sociale dienst wordt een maatschappe lijk werker aangesteld, die zich speciaal gaat bezighouden met mensen, die door ernstige moeilijkheden thuis plotseling ecu andere woning nodig heb ben. Het gaat hier om wegge lopen jongeren, geslagen vrou- ,ven en 'moe getreiterde* man nen De aanstelling van de maat schappelijk werker, die maan dagavond besproken wordt in de commissie voor sociale za ken, wordt nodig geacht nu de entelijke sociale dienst i) een half jaar ervaring met het begrip 'sociale 'indicatie', een nieuwigheid op het gebied van huisvesting. Niet in alle gevallen worden mensen in moeilijkheden be geleid door de stichting maat schappelijk werk of door de geneeskundige en gezond heidsdienst (GGD) en dan heeft de GSD iemand nodig, die toch de helpende hand kan uitsteken. Daarbij komt en vooral de probleemgevallen zelf klagen daarover, dat er momenteel nog maar weinig mensen bij de sociale dienst zitten die be grip hebben voor weggelopen jongeren en relatieproblemen. Zo worden weggelopen jonge ren vaak 'opgevangen* met op merkingen in de trant van: jij bent nog veel te jong om al leen te wonen en een uitke ring te krijgen, ga maar terug naar jouw ouders. Vlaardingen„Het is goed dat er internationale contacten zijn, vooral tussen de jeugd onderling. Ik ben zelf in het verleden nogal actief geweest in het internationale jeugdwerk en uit die tijd heb ik nog veie goede vriendschappen overgehouden. Ik hoop dat jullie dat straks ook kunnen zeggen." Dat zei burgemeester Wim Kieboom gistermorgen tegen de groep Duitse jeugd brandweerlieden, die op het ogenblik op bezoek is bij de Vlaardingse collega's. In de oude hal van het stadhuis vond een van de hoogtepunten van het bezoek plaats: de officiële ontvangst namens het gemeentebestuur door de burgemeester. MaassluisEen 24-jarige au todief is deze week op wel erg ongelukkige manier in handen van de politie gevallen. Sur veillerende agenten vonden dat hij zich nogal verdacht ge droeg: hij reed met gedoofde lichten over de Richard Hol- laan en toen hij de politiewa gen zag ging hij er als een speer vandoor. Die vlucht ging echter wat té snel, want achter het dienstencentrum De Vloot vloog hij met de auto uit de bocht De politiemannen had den dus weinig moeite om hem te grijpen en over te brengen naar het bureau voor nader onderzoek. 'Veel hoefde echter niet meer onderzocht te worden. Op het 'moment dat hij werd aange houden deed de eigenaar van de auto namelijk telefonisch aangifte, van het stelen van zijn vervoermiddel. Tegen de dief, afkomstig uit Den Haag, werd proces verbaal opge maakt Ook een negentien-jarige Maassluizer is in staat van be schuldiging gesteld met be trekking tot autodiefstal. De man werd betrapt, toen hij be zig was het slot van een perso nenauto op de Weverskade te forceren. Na afronding van het onderzoek stond vast, dat de man zich ook enkele malen had beziggehouden met het plegen van inbraken. De ontvangst werd voorals gekenschetst door het overs en weer uitwisselen van ge- s schenken. Vlaardingen hield s het bescheiden, in eerste in- stantie: de commandant van s de brandweer in Ne ure ut, S waar de groep van afkom- H stig is, alsmede enkele func- 5 tionarissen uit zijn staf kre- gen uit handen van Kie- boom elk een alluminium- gravure van het Vlaardingse stadhuis. De Duitse brand- ee weercommandant. Horst SatÜer, pakte het minder be- s scheiden aan. Hij had een zak vol geschenken laten h aanrukken, waar Sinter- klaas zich niet voor zou hoe- ven schamen: eremedailles, oorkondes, fraai beschilder- s de borden in verschillende s grootten en met allerhande afbeeldingen van Neureut, muurschilden en uniform- speldjes: het kon haast niet op. Niet alleen Kieboom viel in de prijzen, maar ook brandweercommandant P. de Jong en tal van andere S mensen uit de Nederlandse K^Vlaardingse burgemees- j| ter keek lichtelijk verlegen ee naar al dat moois, dat werd rondgedeeld. Het Vlaarding- se geschenkje stak er dan ee ook wat armoedig bij af. s Daarom ook kwam er op het s allerlaatste moment, toen de 5 groep net met een rondlei- ding door het stadhuis wilde beginnen, nog een beschei- 5 den kadootje bij. De deelne- mers aan het uitwisselings- bezoek kregen mooie strop* dassen met het Vlaardingse wapen, die blijkbaar ijlings s ergens uit een kast waren gehaald. De Vlaardingse eer was gered. =s Schiedam Een gezellige drukte heerste gisteravond op de Hoogstraat. Niet alleen om dat het koopavond was en mooi weer. Nee, de Ameri kaanse Highschoolband, de Redband, verhoogde de al warme gemoederen van vele Schiedammers en toeristen. Velen hielden ter hoogte van het museum de pas even in om te genieten van werken van Verdi, Sousaf Perkins en Kist- ler. Dat het Amerikaanse ge zelschap bestond uit zwaarge- selecteerde muziekstudenten was duidelijk. Op professione le wijze maakten zij duidelijk toch al moeilijke muziekstuk ken goed te beheersen. Bijna een traditie al: voor de derde keer werd Schiedam verwelkomt met een optreden van een Amerikaanse high schoolband. Een traditie die voortgezet mag worden. in Een Schiedamse student maakte plannen voor 10.000 woningen op het strand. Pagina drie. Leen Smit weet nog goed de tijd te herinneren dat de koopvaardij overschakelde van zeil op stoom Pagina drie. De bibliotheek gaat steeds meer informatiedragers uitlenen. Pagina drie. De oefencampagnes bar sten dit weekeinde weer ie*. Vreugde en verdriet op de kwalitatief uitste kend bespeelbare velden. Dm» krant speelt van daag mee met het eerste deel van Sport Extra, ge goten in de vorm van een aantal voetbalpagina's over de naderende com petitie. Elke vrijdag in de maand augustus komen de clubs, in welke vorm dan ook, aan het woord. Kleine wooneenheden in House of Dimple De vost- en fietsbrug over de Vlaardinger Vaart wordt door veien met spanning tegemoet gezien. Alléén sommige waterre- ere anten hebben bezwaar. Zij vrezen problemen, als ze met hun bootje onder de brug door moeten. Vlaardingen Het ziet er naar uit dat nog dit jaar be gonnen kan worden met de bouw van de voet- en fiets brug over de Vlaardïnger Vaart De provincie, die de brug op haar kosten zal neer leggen, heeft het ontwerp van de brug inmiddels klaar. Dit ontwerp heeft ook de instem ming van het Vlaardingse col lege van B en W gekregen. Na de vakantieperiode zal het plan ter visie worden gelegd en kunnen belanghebbenden bezwaren indienen. Over de voet- en fietsbrug over de Vaart wordt al lang gesproken. De brug wordt als een hele verbetering gezien voor wandelaars en fietsers, die in de Broekpolder willen komen. Zeker als over enkele jaren het Broekpolderbos steeds meer zal worden ge bruikt kan de brug voor een goede ontsluiting in de rich ting van Holy en Schiedara- Noord zorgen. De brug zal worden aangelegd ter hoogte van een van de jachthavens langs de Vlaardin- ger Vaart Het waren juist de waterrecreanten, die tijdens de behandeling van het bestem mingsplan voor de Broekpol der de nodige bezwaren tegen de brug maakten. Zij verwach ten moeilijkheden als ze met hun boten onder de brug door moeten, hetgeen zou kunnen betekenen dat masten gestre ken moeten worden en derge lijke. Wellicht dat door deze groep nog wat bezwaarschrif ten worden ingediend, als de plannen straks ter visie liggen. De Vlaardingse gemeenteraad zal zich in naar vergadering van september buigen over wat kredieten, nodig voor bij komende werken die voor re kening van de gemeente ko men. Het gaat met name om grondophogingswerkzaamhe- den en de aanleg van wegen naar en van de brug. Kredie ten die waarschijnlijk op geen enkele weerstand in de raad zullen stuiten: de raad heeft zich al diverse malen uitge sproken voor een snelle aanleg van de brug. de heeft een woelig vertedert I achter de rug. Aanvankelijk I was er de redelijke chicque so-'| ciëteit 'Elkerlyck' gevestigd. V later kwam daar het wat ru l were 'House of Dimple' voor I in de plaats, dat zijn einde I vond toen het als gevolg van I een wraakactie door een lami-1 lielid van een in de nachtgele-l genheid om het leven gebrach- V te bezoeker in vlammen op-1 ging. Sedertdien al dateren d« I gemeentelijke plannen hetl pand voor kleine huishouden* I geschikt te maken. De onder- V handelingen met het rijk heb-l ben echter altijd een 2eer traaf' I verloop gehad. Vlaardingen Het is nu vrijwel zeker dat het pand aan de Oosthavenkade waar het voormalige House of Dimple gevestigd was geschikt gemaakt zal worden voor bewoning door kleine gezinnen. Het ministerie van volkshuisvesting heeft het Vlaardings college toegezegd dat plannen daartoe door Den Haag (financieel) gesteund zullen worden. De bouwplannen voorzien in de realisatie van twaalf kleine, doch zelfstandige wooneenhe-- den waarvoor voorlopig een gemiddelde globale huurprijs berekend is van ƒ185 per maand. De helft van de wo ningen bestaat uit éénkamer woningen, de andere helft uit tweekamerwoningen. Twaalf woningzoekenden, die als zo danig bij de gemeente staan 'ingeschreven, 1s inmiddels meegedeeld dat zij in aanmer king komen voor de wonin gen. Zij zullen bij de verdere concretisering van de plannen betrokken worden. Het pand aan de Oosthavenka- Schiedam In het stedelijk museum aan de Hoogstraat staat sinds dinsdag een ge brandschilderd raam van de glazenier Frits Henderickx tentoongesteld. Dit raam met de titel 'Christus Ko ning' heeft Hendrickx ge maakt in opdracht van een kerk op de Nederlandse Antillen. De kunstenaar heeft het werk gemaakt in minder dan één laar. Het prachtig gebrandschil derde raam is nog enige tijd te bezichtigen alvorens het nog deze zomer naar Aruba wordt overgebracht Op dracht was om een inter pretatie te maken van de tekst in het Nieuwe Testa ment waar Christus ant woordt 'Gij zegt het', op de vraag van Pontius Pilatus 'Zijt gij de Koning der Jo den? .Om deze compositie te be reiken moest Henderickx zijn atelier aan de Oude Sluis grondig aanpassen. Vooral net licht bleek een moeilijk criterium. De licht val op de Antillen en de lichtval in Nederland zijn nogal verschillend. Om die reden is het raam ook ten toongesteld in een volledig van licht afgesloten ruimte waar alleen een sterke lamp achter het raam het beno digde zonlicht vervangt. Buiten het raam zijn ook de werktekeningen en de ge reedschappen die Hende rickx gebruikt heeft te be zichtigen. Schiedam De geboren en getogen Schiedammer ^wordt zeldzaam. Import' overheerst de stad. Sinds 1952, het jaar waarin Schiedam statistieken van de be volkingsloop ging bijhouden, heeft de stad een ware invasie te verwerken gekregen: 85.579 mensen vestig den zich gedurende een'kwart eeuw in Schiedam, dat gjn meer mensen dan Schiedam 'op dit moment telt. Een groot aantal van hen -vertrok weer, maar zij na- "tnen duizenden Schiedammers mee: uit de stad ver trokken namelijk in 25 jaar tijd liefst 102.675 mensen, ®et name richting Rotterdam en Vlaardingen. Het ging hier vooral om jonge gezinnen en alleenstaanden, die anders de 'echte Schiedammers' van morgen waren geweest. Hoewel alleen uit een volk- de gemeentesecretarie. Dit stelling precies op te maken rapport, 'Ruim 25 jaar statis- zijn. hoeveel geboren tiek', heeft ambtenaar A. ocniedammers nog steeds in Lengkeek van bet bureau faur- de jeneverstad wonen, zijn gerzaken voor de aardigheid onthullende gegevens naar vo- gemaakt Hij had er schik in ren gekomen uit een nota van eens op een rij te zetten hoe het met het verloop van de Schiedamse bevolking is ge gaan, sinds onder de toenmali ge burgemeester J. W. Peek (80) en gemeentesecretaris N, J. Post (f) in juli 1952 werd be sloten alle mutaties bij te gaan houden. Ambtenaar Lengkeek kwam tot 1978. Sinds die tijd vindt de statistische verwer king plaats via het rekencen trum Rotterdam. De jaaroverzichten over de pe riode 1952 1977 laten ver rassende feiten zien. Schiedam is een beweeglijke stad en de bevolking zit niet stil, gezien het aantal verhuizingen alleen al binnen de stadsgrenzen zelf: dat zijn er 149238. Daar kwa men dan nog .die bewegingen bij van mensei. die zich hier vestigden en die Schiedam verlieten. Het totaal aan ver huizingen bedraagt derhalve: 337.492. De getallen doen den ken aan een wereldstad, maar hoe bedrieglijk dat is blijkt uit het feit, dat Schiedam vandaag de dag nog minder inwoners telt dan in 1952, het jaar waar in de Schiedammers op kaart werden gezet. Begin juli 1980 was dat aantal 74.726. In 1952 telde de stad nog 74.856 inwo ners, Tussendoor heeft Schie dam in 1970 een topjaar gekend met 83.313 inwoners en de verwachting was toen nog, dat Schiedam zou uit groeien tot een van de grotere gemeenten van het land, met naar schatting 100.000 zielen. Maar de laatste jaren sprak men van een leegloop. In het rapport-Lengkeek staan behalve de jaaroverzichten van '52 tot '77 veel boeiende wetenswaardigheden, bijvoor beeld dat Schiedam precies een eeuw geleden aan een zeer sterke groei bezig was. Dat kan wel hieruit blijken, dat het Schiedam van nu vijfmaal zoveel inwoners heeft als in* 1855, viermaal zoveel als in 1865 en driemaal zoveel als in 1886, al met al een periode van dik dertig jaar. Schiedam dankt het vooral aan de geboortegolf van direct na de oorlog en aan de vergrij zing (het stijgende aantal be jaarden), dat er toch nog auto chtonen zijn. Dat wil uiteraard niet zeggen, dat er zich onder de veertig- en vijftigers geen echte Schiedammers meer be vinden, zoals ook beslist niet alle bejaarden 'jeneverneus' zijn. Van de geborenen na de oorlog vertrokken trouwens ook velen naar elders. Van de 85.579 mensen, die zich in Schiedam vestigden, kwa men er 31.932 uit Rotterdam, 5516 uit Vlaardingen, 16.145 uit andere plaatsen in Zuid- Holland, 21.592 uit andere pro vincies en 10.394 uit het bui tenland. In de 25 jaar na '52 werden in Schiedam 34.932 kinderen ge boren. van wie 693 onwettig, terwijl 688 kinderen doodgebo ren werden. En 16.172 mensen overleden. Er vonden 19.012 huwelijken plaats. Hoeveel echtscheidingen er waren valt niet precies op te maken, om dat de registratie daarvan pas later werd gevoerd, maar op de grafieken lopen de lijnen, die huwelijken en echtschei dingen aangeven, gestaag naar elkaar toe. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit «toen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met Rotterdams Nieuwsblad. ,lt*A S«o;' pidtes'-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1