In de tik-hoek Tienduizend woningen ètrand IJmuiden i HISTORISCH Gemeentebibliotheek leent nu ook taïencurssussen uit Plan Schiedamse student Gerard van der Dussen, vice-admiraa! (1636 1711) cy><m Bieb steeds verderop weg naar mediatheek Vier organisten m ffrandelconcert ents* van DUSSEN 2 i Kostelijke foto's zijn te maken tijdens de Speelinstuif, die deze en de volgende week in het Maassluise ontmoetingscentrum Koningshof wordt gehouden. Foto's van kinderen, die zich uitstekend weten te amuseren met allerhande bezigheden, variërend van knoeien met verf of schmink tot creatief bezig zijn met hout, ijzerdraad, papier of ander materiaal. Want plezier, dat hebben ze, tijdens dit vakantie- gebeuren. En plezier is op het gevoelige materiaal goed vast te leggen. Maar niet alleen plezier is tijdens de Speelinstuif waar te nemenHet gaat dikwijls ook om opperste concentratie. En intense opluchting, als iets goed gelukt is. Dat bewijst deze serie, van fotograaf Jaap Rozema, gemaakt in de tik-hoek. i Séhiedam/Delft Samen Egt twee andere studen ten bouwkunde van de Délftee TH werkt Peter vén der Gugten uit Schie dam aan een plan om op hét strand van IJmuiden tiénduizend woningen te bouwen. Dat klinkt stug, maar het is in ieder geval nog niet zo wild als het anderhalf jaar oude plan van een paar baggergigan- ic-n. die in de Noordzee het wooneiland Nieuw- duinen wilden realiseren. Het plan van Peter van der Gugten en zijn medes tudenten zal zelfs serieus onderzocht gaan worden 'door het provinciale be stuur van Noord-Holland. Daar heeft hun mentor, Ina Klaasen, om gevraagd; zS is toevallig lid van pro vinciale staten, voor D'66. muiden' heet het waarop Peter van der Gugten, Maarten fteek en Nick Bakker wil- lén afstuderen. Tiendui zend woningen zouden fcpeden de zuidelijke pier bjj IJmuiden gebouwd Minnen worden, gewoon, op de gigantische hoeveel heid zand die al sinds de vt-rlenging van de pier in 1J67 aanslibt Het strand wordt door het aanslibben zp'n 250 hectare groter. .Daarop kan een compact stadsdeel ontstaan met ruim woongenoegen, een stedelijk karakter in com binatie met zee en dui nen," zeggen de drie stu denten. t Schiedammer Van der Gugten spreekt van een noodzakelijke vernieuwing in het denken aan bouwlocaties. „Bij de vraag, waar gebouwen moet ydep, wordt nu alleen geke- kfn naar nog braakliggende Polders. Niet direct denken a^n bouwlocaties in weilanden een omschakeling, die nog niet algemeen wordt ge- 'totekt Zo zijn er meer tradi- ,bas. Bij nieuwe wijken wordt ook altijd de auto als uitgangs punt genomen; eerst straten, ^keerplaatsen, garages, later >mt dan wel het openbaar vervoer. De hele wijk is dan al .^gesteld op autoverkeer. Wij hébben andersom proberen te :wferken.M 'lok bij De Hoek Wandelen op bet aangeslibde Een fictieve blik vanuit de mond van het Noordzeekanaal naar het zuiden. Even boven het water loopt de zuidelijke pier naar rechts de zee in. De aanslibbing Is bij de pier uiteraard het grootst en loopt dan In zuidelijke richting af. De bijgekomen strandvlakte krijgt zo de vorm van een driehoek. t jVlaardingen Vier organis- werken mee aan het wam- ik 5?ncert» dat zaterdag tussen 'iS.OO en 17.00 uur wordt gege- c","! de Vlaardingse Grote stfeZoutendijk, Johan Pim Mellegers en p*es Maliepaard verlenen hun .«edewerking aan dit concert, Ir*als gebruikelijk vrij toe- lekdijk is. auf programma staan wer- van du Mage, Bruhns, K«ch, Pachelbel, Reger, van r*>ordt en Long. Aad Zouten- plk, de vaste organist van de rircte Kerk, opent en sluit bet I '«fcert stranddeel bracht het idee van de woningbouw op het strand. Door een natuurlijk proces Is bij de lange zeepier al een ki lometer strand ontstaan, een ontwikkeling die ook bij Hoek van Holland waarneembaar is. De Delftse studenten willen dan ook niet uitsluiten, dat ook bij Hoek van Holland een project zoals Zeemuiden reali seerbaar is. „Er is daar in de oksel van de pier eveneens een bepaalde aanlanding, dus er liggen wellicht mogelijkhe den, aldus Nick Bakker, wie het interessant lijkt de bouw mogelijkheden op het Hoekse strand te onderzoeken. Berekeningen van de vak groep kustwaterbouwkunde van civiele techniek hebben aangetoond, dat de eb- en vloedlijnen ten zuiden van de IJmuidse pier nog meer zee waarts zullen opschuiven. Bin nen enkele jaren is dan een stabiele situatie bereikt. Dan is 250 hectare gratis grond ont staan, volgens de drie studen ten genoeg voor 7500 tot 10.000 woningen met buurt- en wijk- voorzieningen. De ideeën dateren van be^n vorig jaar. Peter van der Gug ten, Maarten Reek en Nick Bakker waren niet onkundig van bij de gemeente Velsen le vende grootschalige recreatie plannen en een alweer ver vaagd voornemen voor een voorhaven en zo kwamen zij erop iets te doen met de 'oksel' van de zuiderpier. „Wij heb ben alleen een ideeënschets gemaakt om te laten zien dat de mogelijkheid bestaat Nu zijn wij met de technische uit werking bezig: de hoeveelhe den zand uitrekenen, die je nodig hebt, bijvoorbeeld," 2egt Peter van der Gugten. Het drietal heeft zelfs al ge sprekken gevoerd met de NS, cjie niet onwelwillend zou btaan tegenover verlenging van de spoorlijn naar Zeemui den. Momenteel is de spoorlijn naar Umuiden onrendabel. Verlenging naar de kust geeft Zeemuiden snelle, efficiënte verbindingen met Haarlem en Amsterdam en dat is ook gun stig voor de gemeente Velsen, waartoe IJmuiden behoort. Ook met de ontsluiting door verkeerswegen kan groten deels gebruik worden gemaakt van de bestaande infrastruc tuur en dat kan niet gezegd worden van andere bouwplan nen van de provincie Noord- Holland, zoals de locatie Vel- serbroekpolder. Die mening deelt drs Ina Klaasen, de men tor van de technische hoge school in Delft die het afstu deerproject begeleidt en die als democrate in de Noordhol landse staten wil dat Zeemui den serieus gaat meetellen in het provinciaal ruimtelijk be leid- Badplaats De vorming van een nieuwe duinliin zal nog wel vijftig jaar in beslag nemen, maar volgens Peter van der Gugten is het nodig daarop te wachten. Het plan-Zeemui den voorziet in een versnelde duinvorming en het op hoogte brengen van de strandvlakte daarachter. Dat kan gebeuren met zand van de Noordzeebodem en van het uitdiepen van de havenmond. Een zwaar duin van 160 meter breed tot een hoogte van ze ven meter boven NAP moet ook bij zware storm ruim vol doende bescherming bieden. Het stedelijk karakter met be schutte, gezellige straten, de omgeving van zee en duin en watersportmogelijkheden kun nen 'de nieuwe badplaats' in de ogen van de studenten re creatieve allure geven. Zolang zij het project niet helemaal klaar hebben, willen zij nog geen omlijnde ideeën kwijt over bebouwing en recreatie- vormen, uit vrees daarmee sceptici een middel tot afwij zing van het hele plan in han den te geven. Peter van der Gugten is zelf wel enthousiast voor Zeemuiden; „De zeezeil vaart heeft in Nederland nog maar weinig mogelijkheden. Daar zou je dus iets aan kun nen doen, howel de mond van het Noordzeekanaal natuurlijk wel druk is. Ook het uitzicht, de pieren, de havens, de slui zen en het binnenkomen en uitvaren van schepen zijn at tractieve punten." De Schie dammer gelooft niet, dat ste delijke bebouwing op en ach ter de duinen uit milieu-oog punt verwerpelijk is. Fijntjes duidt hij daarbij op de alleso verheersende horizon van de Hoogovens, „Daar hebben wij overigens geen last van. Het plan ligt ten opzichte van de Hoogovens uiterst gunstig, door de windrichting." Na realisering zal de situatie met een strandbreedte van 150 tot 200 meter niet afwijken van het bestaande duingebied langs de Nederlandse kust. En hoe duur gaat het allemaal kosten? Dat is niet precies te zeggen, maar Peter van der Gugten heeft de indruk dat een relatief goedkope woon wijk kan ontstaan. De grond is rijkseigendom, dus langdurige en kostbare onteigeningspro cedures zijn onnodig. Alleen voor de huizen moet vermoe delijk worden geheid, maar dat wordt nog technisch uitge werkt Voor aanleg van wegem en kunstwerken is door de zandgrond niet veel moeite nodig. Rioleringen vergen geen onderhoud. Dat scheelt allemaal in de prijs, meent Van der Gugten. Hij heeft tot nu toe één reactie gekregen: van iemand die vroeg waar hij zich kon laten inschrijven. zg/lt i Gedenkpenning Gerard van der Dessen (uit D.F. Scheurleer, Onze Mannen ter Zee, deel 3). Als het jongste kind uit het gezin van Bruno van der Dussen en Elisabeth Veen werd Gerard van der Dussen op 10 novem ber 1636 in Schiedam ge boren. Hij zou het ver schoppen: tot vice-adimi- raal van de zeemacht Zijn vader bekleedde als raad en burgemeester een functie in het Schiedamse stadsbestuur. Van de ver moedelijk tien broers en zusters die Gerard boven zich had waren er al vijf gestorven vóór hij gebo ren werd. Zijn broer A.driaan behaalde de doc- terstitel; Jacob, een ande re broer, studeerde rech ten en werd burgemeester en raad in het stadsbe stuur te Gouda. Boven dien was hij bewindheb ber van de Oost- en West- Indische Compagnie. De derde broer, Johan, kreeg een handelsopleiding. Voor Gerard echter lag een militaire carrière in het verschiet Hij kwam in het leger terecht In 1670 had hij de rang van kapi tein der infanterie. Twee jaar later, 25 oktober 1672, trouwde hij in Amsterdam met Anna Croock. Als zijn beroep werd opgegeven: 'capiteyn van een compag nie voetvolck*. Anna Croock was geboren in Amsterdam op 24 september 1652 als dochter van Jacob Croock en Willemma Hop- cooper. Haar vader was koop man en buskruithandelaar in de hoofdstad. Uit het huwelijk Van der Dussen-Croock wer den drie dochters geboren: Eli sabeth, Will em in a en Amme- rentia. Op drieëndertigjarige leeftijd overleed Anna Croock en werd op 19 september 1686 begraven. Gerard van der Dussen was inmiddels overge stapt naar de zeemacht; in 1675 werd hij kapitein ter zee. De veronderstelling dat hij met een dergelijke loopbaan het merendeel van zijn tijd wel op zee zal hebben doorge bracht lijkt echter onjuist Tij dens een groot aantal jaren werd hij genoemd als lid van het stadsbestuur in Schiedam. In 1682 was hij raad; in de pe riode van 1685 tot 1700 vervul de hij bovendien negenmaal de burgemeesterspost De be noeming van stadsbestuurders gold slechts voor één jaar, daarna moest opnieuw geko zen worden. Van der Dussen woonde in Schiedam aan de haven, vlak- Vlaardingen De ge meentebibliotheek gaat steeds meer uitlenen dan boeken alleen. Konden in de Fransenstraat al diase-'- rie's en cassettemateriaal geleend worden, sinds kort bestaat bovendien de mogelijkheid complete ta lencursussen mee naar huis te nemen. De cursussen, van het merk 'Linguaphone*, be staan uit geluidscassettes met bijbehorende hoeken, die de klant op verzoek in een koffertje over de balie krijgt aangereikt De cur sussen richten zich op be ginners. Voorradig zijn Nederlands (voor Engels sprekenden), Frans, Duits, Engels, Spaans, Italiaans, Noors, Deens en Zweeds. Aanvankelijk wilde men de koffers niet langer dan de ge bruikelijke boekentermijn aan de klanten meegeven, drie we ken dus. Dat is om een taal te leren wel een beetje aan de krappe kant, was algauw de ervaring zodat men de termijn nu op negen weken heeft ge steld, waarna verlenging niet meer mogelijk is. Een termijn die echter ook maar voorlopig geldt Directeur Lamens: .Aan de hand van de praktijk moe ten we maar bekijken of die termijn misschien verlengd moet worden. Het betekent wel dat we dat meer exempla ren van de cursussen aan zul len moeten schaffen." Voor de cursussen bestaat, on danks het feit dat er nog wei nig ruchtbaarheid aan het nieuwigheidie is gegeven, al een redelijke belangstelling. Veel vraag blijkt er te zijn naar de cursussen Frans en want Scandinavië komt als vakantieland steeds meer in Noors, Deens en Zweeds. Aan het lenen van de cursussen zijn voor leden van de biblio theek, waarvan het lidmaat schap trouwens ook gratis is, geen extra kosten verbonden. Mediatheek Met de aanschaf van het nieu we audio-visuele materiaal is de bibliotheek hard op weg 'mediatheek' te worden. Door de grammofoonplatenuitleen, de diaseries, de geluidscasset tes en nu de talencursussen be gint het boek een steeds be scheidener plaats in te nemen. Directeur Lamens: „Het is een landelijke trend waarop wij aansluiten en nu maar hopen dat er wat extra geld komt Want in de verre toekomst zit ten ^e toch ook voorzichtig te spelen met de gedachte aan vi deoplaten en -banden." Dat een dergelijke ontwikke ling ten koste zou gaan van het boek en de literatuur, lijkt Lamens niet zo zorgwekkend. „Een boek of een diaserie vind ik toch hetzelfde: een diaserie over Londen of een boek over Londen, dat maakt toch nau welijks uit? En ondanks het feit dat je voor zo'n diaserie wel wat moeite moet doen, in een projector stoppen en zo, nemen de mensen over het al gemeen liever een diaserie." De aanschaf van het audio-vi suele materiaal gaat voorlopig nog wel ten koste van het oor spronkelijke budget voor de boeken. bij de Varckesteech, nu Bran- derssteeg geheten, op de plaats waar nu het pand van de Lan- fe Haven 73 staat. Wanneer ij geen zitting had in het plaatselijk bestuur, was hij in 1690, 1691 en 1703 gecommit teerde raad ter Staten van Holland en Westvriesland. Schiedam behoorde tot de stemhebbende steden in de vergaderingen van de Staten. De Schiedamse afgevaardig den woonden met die uit Go- rinchem, Schoonhoven en Brielle in het Logement der Vier Steden in de Korte Hout straat in Den Haag. In 1688 raakte de Republiek der Verenigde Nederlanden in oorlog met Frankrijk. Deze oorlog duurde negen jaar. Bij de Vrede van Rijswijk in 1697 erkende koning Lodewijk XIV stadhouder Willem III als koning van Engeland en gaf Luxemburg, oorspronkelijk Nederlands bezit, terug. Gedu rende deze oorlog waren de Franse en Nederlandse vloot beurtelings aan de winnende hand. In de jaren dat Gerard van der Dussen niet als stadsbestuur der of als afgevaardigde werk zaam was, bleek hij betrokken te zijn bij de Nederlandse vloot. De zeemacht, die onder commandeur Van der Dussen verenigd was, bestond uit twaalf schepen, die tesamen over ongeveer 270 stukken ge schut beschikten. Het aantal bemanningsleden telde meer dan elfhonderd koppen. Pas in augustus 1693 kwam dit eska der in zee. Enkele maanden tevoren, in juni, waren de meeste schepen verzameld onder schout bij nacht Hidde de Vries. Toen De Vries naar de scheepsmacht van de bondgenoten werd ge stuurd nam commandeur Van der Dussen als vervanger het bevel van hem over. Een jaar later voerde hij zelf in de functie van schout bij nacht het bevel over de vloot in de Middellandse Zee. In 1702 brak de Spaanse Suc cessie-oorlog uit. Aanleiding was het overlijden van de kin derloze koning van Spanje, die zijn troon naliet aan de klein zoon van de Franse koning Lodewijk XIV. Engeland en de Republiek der Nederlanden verklaarden Frankrijk de oor log. Ook nu weer werd de strijd voor een belangrijk deel op zee uitgevochten. Hoewel reeds 69 jaar oud kreeg Gerard van der Dussen in 1709 de rang van vice-admi- raal onder het College der Ad miraliteit te Amsterdam. Op 17 juli 1711 overleed hij, de be grafenis vond acht dagen later te Schiedam plaats.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3