SPORT EXTRA 9 V0ETBAL,80J81 'Martin Bannet een voorbeeld voor iedereen' Zwaluwen klinkt Cees Kool als muziek in de oren Quinten Molhoek, voorzitter tegen wil en dank: Zestig jaar Hollandiaan Cursussen HansRoelfs, voorzitter VSV Secretaris keert weer terug op z'n nest Geen vergoeding Zwaar Verenigingsman Lek Wangedrag Cursus Groot tekort aan •scheids rechtera *rijd*g 1 e«gu«tu« 1380 VD/SC/WW •De tweede hobby van Cees Kool Vlaardingen „De stroomversnelling waarin Zwa luwen enerzijds prestatief en anderzijds doorde ontslagprocedure rond Theo de Waard was geraakt, is onder controle. Bestuurlijk zijn de zaken, ook door het instellen van een begeleidingscommissie, nu veel beter in hun vorm gegoten. Al met al ben ik er van overtuigd, dat we de meest logische stap hebben ondernomen om de vereniging mee te kun nen zuigen in de nieuwe ontwikkeling". De woorden van Cees Kool aan de vooravond van zijn zesde seizoen als secretaris en p.r-man klinken vertrouwensvol. De gebeurtenissen hebben een hoop mensen aan het denken gezet. Ook Cees Kool, die zelfs voor vier maanden zijn functie beschik baar stelde, maar nu met nieuwe moed, zoals hij zelf zegt, Zwaluwen als top eersteklasser wil bege leiden. „Het bestuur heeft de fouten toegegeven. Hoewel, fouten is misschien een verkeerd woord. De tijd en ruimte ontbrak ons eigenlijk om ook als klein be drijf te denken, waarbij je eerste elftal als produkt voorop staat. De zaak vergroeide en om ernstige breuken te voorkomen, zijn er maatregelen geno men in de vorm van een commissie". door Emite Schelvis Zwaluwen, met zijn huishouding van ruw geschat 1000 leden, is nog steeds een aparte vereniging, niet alleen binnen de Vlaardingse gemeenschap, maar ook in vergelijking met de eerste klassers. „Wij be talen inderdaad geen cent", zegt Cees Kool. „Zelfs van de reglementair door de KNVB toegestane ki lometervergoeding willen we niets weten. Kijk, op de zaak waar ik werk als chef van de administratie, heb je constant te maken met de verslechterende economie. Wii trekken geen spelers van buitenaf aan. Natuurlijk hebben we sponsors, maar die doen hun werk op een heel ander vlak. Trainingspak ken, materiele zaken enzovoort". „De begeleidingscommissie van Dick van der Snoek, Gerrit van Toor, Henk van Rossum en Jos Buitelaar, die tevens elftalleider wordt, gaat het één en ander met sponsors regelen. Dat betekent van de kant van de spelers, dat er wel wat tegenover moet staan in de vorm van bereidwilligheid. Mij heeft het vorig seizoen ook getroffen, dat verschillende spelers, die hun plaats in het eerste kwijtraakten, niet door middel van prestatie probeerden terug te komen. De tweede elftalgroep lag constant in conf lict met De Waard en eigenlijk hadden beiden schuld. Technisch was er helemaal niets af te din gen op Theo, en nog steeds geloof ik dat hij de beste trainer is geweest, maar wij konden ook niet zo maar voorbijlopen aan de voor Zwaluwen belang rijke mensen, die -heel kortzichtig, dat wel- met op- - stappen dreigden als er niets veranderde" Voor het nieuwe seizoen wordt het in ieder geval afwachten of Zwaluwen de prestatiecurve kan voortzetten. Cees Kool: „De nieuwe jongens: Stoe- velaar, Van Vuuren, Biesheuvel zijn nog vraagte kens, maar waarom zouden zij zich niet net zo kun nen ontwikkelen als een Frans Loos en Gerrie de Goede het afgelopen 6eizoen. De indeling is erg zwaar, maar ül zie het desondanks wel zitten. Het elftal van vorig seizoen had zelfs kampioen of in ie der geval tweede kunnen worden, maar er was al tijd wel wat te mekkeren. Als we dat laatste nu uit kunnen bannen, hebben we meer knns op het eer- De toekomst van Zwaluwen is iets wat Cees (al 25 J*ar lid, maar zelf nooit verder gekomen dan een incidenteel optreden in het eerste) en eigenlijk de gehele family Kool, bijzonder aan het hart gaat. -We kunnen wel relativeren, want ik heb in mu ziek net zo'n grote hobby als die vereniging. Maar je organisatorische eigenschappen heb mee ge kregen, komen die gewoon tot ontplooiing binnen een vereniging als Zwaluwen, die overigens on danks ruimtegebrek iedereen accepteert als lid. We zitten aan onze top in de breedte en dat geeft een hoop consequenties, juist ook voor een bestuurs lid"... 'Ik ben aan handen en voeten gebonden' Vlaardingen Als er één vereniging in Vlaar dingen vorig seizoen een crisistijd doormaakte, was dat de Hollandiaan wel. Nadat een verbou wing van de accommodatie was gerealiseerd, kreeg de Vlaardingse derdeklasser klap op klap. De penningmeester vertrok met 43 mille uit de clubkas naar zonniger oorden, de trainer werd op non-actief gesteld en tot overmaat van ramp degradeerde het eerste elftal. Wat daarna dreig de leeg te lopen. De man die de hele gang van zaken rond de Hollandiaan van dichtbij heeft meegemaakt is Quinten Molhoek, de 59-jarige ad-interim-voor- zitter, die met de verbouwing de hamer over nam en vervolgens de hele lading op zijn kop kreeg. „Als ik dat had kunnen overzien of voor zien, was ik er nooit aan begonnen", klinkt het eerlijk uit de mond van de Vlaardinger, die nog steeds wacht op het moment, dat er een nieuwe voorzitter opstaat en hij weer even geruisloos kan verdwijnen. Het verhaal van Quinten Molhoek is vrij uniek. „Ik ben altijd een fan van het voetbalspel ge weest. Voor de oorlog heb ik drie jaar in Tsje- cho-slowakije gezeten en erg veel gespeeld, maar het niveau is nooit hoger gekomen dan een huidig derde elftal van de Hollandiaan. Qufnten Mok hoek: „Ik heb er eigenlijk he lemaal geen tijd voor". Ik kwam na de oorlog met de voet balverenigingen in Vlaardingen in aanraking, doordat we met een dansorkest, waarvan ik leider was, veel op feestavonden speelde. De sfeer die ik toen bij de Hollandiaan bemerkte, deed er me ertoe beslui ten daar te blijven hangen". Niet zozeer voor het voetballen werd Quinten Molhoek een vereni gingsman. „Ik heb ook altijd een zwak voor Fortuna gehad. Maar bij de Hollandiaan voelde ik me thuis. Dat werd een bepaalde liefde. In het begin deed ik erg veel, maar ziekte heeft me min of meer voor lange tijd buitenspel gezet Ik ben achter de schermen verdwenen en voor deze generatie dan ook onbe- kend". Toeh is Quinten Molhoek weer te rug in de schijnwerpers en nog wel als voorzitter. Daarover „Het kan eigenlijk niet want ik heb nauwe lijks tijd vanwege mijn werkzaam heden als chiropodist (voetdeskun- dige) en vice-voorzitter van de Ne derlandse vereniging van chiropo disten. Zelfs mijn vrije tijd is nau welijks vrij te noemen. Maar ik heb het voorgesteld toen de vereniging in nood zat, dus dan moet je verder. Niet terugkrabbelen, ik heb het idee dat de Hollandiaan het ergste wel gehad heeft". En dan komt de opsomming: „Het ledenaantal is gedurende miin pe riode niet gezakt, maar zelfs met tien gestegen. Er zijn wel leden weggegaan, maar dat is weer ge compenseerd. Van alle spelers heb ik alleen Rob Maat (naar VFC) nog niet terug gezien. Kijk, de sfeer is helemaal opgeklaard. We hebben zeer energiek met de nieuwe men sen in het bestuur aan een herstel gewerkt". „Om het financiële lek boven te krijgen", vervolgt de voorzitter, „duurt het zeker nog drie jaar. In ieder geval heeft Wim Roozenboom, onze nieuwe penningmeester, de rompslomp op een be wonde ra waar dige manier verwerkt, de zaken zijn nu weer overzichtelijk. De Hollan diaan is duidelijk niet ten dode op-, geschreven. We komen er wel uit en gaan we gewoon verder. Nie mand hoeft er verder onder te lij den". Ondanks het feit dat Molhoek slechts een ad-interim-functie be kleedt, was hij ook -geroemd om zijn capaciteiten een vergadering te leiden- een dominerend figuur. „Ja, precies een week voordat onze pen ningmeester, waarop we een ge rechtelijke procedure voor besla glegging hebben lopen, er tussenuit kneep, had ik al afgesproken zijn huishouding ter discussie te stellen. Er klopten wat kleine dingetjes niet Vlaardingen De Hollandiaan heeft op IJ. 12 en 13 september een feestelijk weekeinde, ter ere van bet zestigjarig bestaan. De Vlaar dingse zondagclub. die uit de zuivel fabriek Holland ia is ontstaan, begint zijn activiteiten op donderdagavond met ccn receptie. Vrijdagavond is er een reünie, waarvoor alle oud-leden en oud-spelers zijn uitgenodigd. Za terdag de dertiende staat er voor de junioren doeisehieten op Eddy Pie- ters Graafland op het programma en speelt een selectie van de Hollan diaan tegen het NOS-elftal. Vervol gens is er een gezamenlijke maal tijd, waarna een feestavond de drie dagen afsluit Het eerste elftal hoeft de dag er na niet in actie te komen. De KNVB heeft namelijk uitstel verleend. en ik wilde hem eigenlik op de ver gadering de zak geven. Hij heeft in ieder geval lucht van gekregen en is vertrokken".,.. Ook op het non-actief stellen van trainer Hans Renirie was de stem van Molhoek duidelijk aanwezig. „Het was een doodnormale zaak. Dat gebeurde vroeger ook altijd. Het gebeurt om de motivatie te ver sterken en wij komen alle verplich tingen van onze kant na. De daad op zich is wel niet leuk, maar een beslissing moest genomen worden. En dat heb ik toen gedaan. Maar goed, in de nieuwe trainer Hans Ruytenberg hebben we zeker een greep gedaan, die gezien de eerste indrukken veel vertrouwen biedt. Ook als ik geen voorzitter meer ben -en ik weet echt niet hoelang dat nog zal duren- blijf ik de besognes van de Hollandiaan ten zeerste vol gen". Vlaardingen - De Vlaardingse Scheidsrechters Vereniging prijst zich gelukkig met Martin Bannet, een man die in korte tijd op de drempel staat van het betaalde voetbal. Hij is voor iedereen het grote voor beeld, wat men op „latere" leeftijd als scheidsrechter kan bereiken. Anders dan in voor gaande jaren heeft de VSV te maken met een uitgebreid scheidsreehterskorps, dat tegen de landelijke amateurtop aan zit. Voorzitter Hans Roelis, die er erg gelukkig mee is, noemt op: Koos Bot, Krijn Offerman, Auke Ploeg, Arie Lansbergen, Koek Verbiest, Dick Ploeg en Hans Roelfs zelf. Scheidsrechters die misschien ook nog wel in de intentie hebben eens een „overstap" te maken. „Toch", zegt Hans Roelfs, „houdt het een waar schuwing in, omdat er hoege naamd geen doorstroming is. Vrijwel elke afdeling kampt daarmee. Afgeschrikt door in dianenverhalen, dat scheids rechters uit de lagere regionen niet „beoordeeld" worden, zij nimmer promotie maken, heb ben er toe geleid dat de inte resse erg gering is". Hans Roelfs: „Het is natuurlijk wel zo, dat alleen de besten pro moveren. Op grond van een uitge breide beoordeling. En daar is geen speld tussen te krijgen. De verruwing is óók een facet dat scheidsrechters afschrikt Maar volgens mij is daar echt wel wat aan te doen. Veel meer zullen de arbiters regel 12 moeten toepassen, om het zg. wangedrag strenger te bestraffen". Bij de VSV komt men langzaam maar zeker tot de mening, dat de scheidsrechter wat meer uit zijn iso lement is gehaald. „Dat komt", al dus Hans Roelfs, „omdat scheids rechters een schaarse-artikel aan het worden is. We hebben zelf bij de VSV zo'n 150 leden, waarvan er maar 60 actief zijn. Vorig jaar had- Hans Roelfs verwacht dit seizoen weer grote belang stelling voor de spelregel wedstrijden den we bijvoorbeeld een cursus voor scheidsrechter, alle dertig slaagden, maar zes werden er maar actief. Zij deden het waarschijnlijk alleen maar om gratis in het Stadion te ko men, te kunnen klaverjassen bij de VSV of aan zaalvoetbal te doen Binnen niet al te lange tijd gaat er van de RVB een campagne uit om het grote tekort aan scheidsrechters terug te dringen. Hans Roelfs: „We zijn daar zelf al een beetje mee bezig geweest, met een bijeenkomst met alle Vlaardingse amateurclubs. Het uitgangspunt was dat de clubs zoiets gaan stimuleren, maar tot op heden hebben we nog geen enkele reactie gehad". De VSV wil in het komen de seizoen opnieuw met een cursus voor scheidsrechter gaan starten. In feite twee, want de eerste is een zg. oriëntatie-cursus en de tweede een officiële, die acht a tien avonden duurt". Activiteiten bij de VSV zijn verder Vlaardingen - De Vlaardingse Scheidsrechters Vereniging organiseert in het nieuwe seizoen weer een cursus oriëntatie en één die opleidt voor het officiële diploma. De eerste is meer bedoeld voor degenen die clubscheidsrechter willen worden. Deze cursus duurt vier weken en de officiële acht avonden. De laatste bestaat uit een theoretisch en een praktisch gedeelte. Zelfs is er een korte stage-periode aan verbonden. Beide cursussen zijn kosteloos. Men kan zich aanmelden bij Hans Roelfs, de voorzitter van de VSV, telefoon 010-742785. een bijeenkomst mei Bertus Rijk- hoek, de verantwoordelijke man voor het aanstellen van scheids rechters in het betaalde voetbal. Pe ter Stephan, manager van Feye- noord en trainers uit het betaalde voetbal. Gedacht wordt aan Barry Hughes. Verder zullen spelregeldia's worden gebruikt bij de periodieke contactavonden. Hans Roelfs, zelf 9 jaar voorzitter van de VSV. hoopt tenslotte dat het aantal jeugdteams voor de spelregel wedstrijd en dit sei zoen weer erg groot zal zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 9