STAD/STIEEK Paus Johannes XXIIF bouwt tehuis voor gehaudicapter. I m Jubilerend commissaris Toledo: Middenin een woonwijkzoals de paus het zelf had gewild Pastoor Van der Hei j der begraven Inbraak Ij in kelder woensdag 13 augustus 1380 VD/SC/WW Vlaardingen Commis saris B. van Toledo is het tegendeel van zijn collega Bulle Bas, com missaris van politie te Rommeldam. Van Tole do forumuleert behoed zaam, nuanceert zorg vuldig» kortom, beant woordt in geen enkel op zicht aan het algemeen beeld dat Marten Toon der in zijn verhalen van een commissaris van po litie schiep: die domme -autoritaire man, die al leen maar bevelen snau wen kan en geen tijd heeft om even na te den ken of te luisteren. Dit jaar viert Van Toledo (58) zijn jubileum, veer tig jaar bij de politie waarvan nu tien jaar als commissaris te Vlaar dingen. Aanleiding tot een gesprek. De eerste vraag blijkt het hem meteen al een beetje moeilijk te maken. „Ja, dat is nou ver velend, het antwoord daarop wil ik eigenlijk liever bewaren voor mijn speech vrijdag (wanneer Van Toledo zijn re ceptie geeft, red.), dus dat kan ik nu alvast niet vertellen. Waar schrijft u maar dat ik mijn aanvankelijke toekomst plannen niet kon verwezenlij ken, ik was per slot van reke ning een gedeeltelijke wees en het was veel te kostbaar in die tijd om zo'n jongen naar de universiteit te sturen." Het po litievak was dus niet zijn eer ste keus, maar in de loop der tijd heeft hij er wel voor leren kiezen. Ik voorzitter van een club vee liters jassen?' Commissaris Ben van Toledo, een voorzichtig man, rechtmatige uitoefening van de bediening. De 18-jarige Ben van Toledo zou dus in de voetsporen van zijn vader treden, die korps chef was geweest in de ge meente Steen.wijk. Hij trad in dienst van de Arnhemse ge meentelijke politie. Als admi nistratief ambtenaar, een clas sificatie die het ern hbs-jongen mogelijk maakte door te stro men naar de functie van in specteur. En dat was dan ook het plan. Maar het was 1940, de Duitse bezetting had een aanvang genomen en daarmee dé nazificatie van het politie apparaat. Van Toledo heeft er van begin af aan niets van moeten hebben. „Je hoort achteraf nog wel eens verhalen dat het wel meeviel bij de politie, maar ge loof daar maar niets van." En hij noemt voorbeelden die aantonen dat het de Duitsers weldegelijk ernst was over tuigde nazi's te kweken. De jonge agent die op de oplei dingsschool weigerde de Hit lergroet te brengen; zijn hand werd verbrijzeld. De bezetters hadden een geschoold politie- kader nodig dat loyaal was aan de fascistische ideologie. Van Toledo zag dat in. En om te ontkomen aan een onvermij delijke hersenspoeling dook Van Toledo onder. Hij raakte meer en meer bij het georgani seerde verzet betrokken, dat zijn hoogtepunt had tijdens de slag bij Arnhem. Hij conclu deert: „Nee, ik wil niet beweren dat er geen goeden onder zaten, maar tijdens de oorlog was het imago yan de politie niet al te best. Die zwarte Duitse unifor men alleen al. Laat ik het zó zeggen: in zijn algemeenheid gezien was de politie toch een onderdeel van de Duitse bezet ting." Hij moet het wel voor zichtig zeggen, want niet al zijn Nederlandse collega's trokken indertijd hun conse quenties. Voor Van Toledo begint 2ijn eigenlijke loopbaan bij de poli tie daarom pas na de oorlog. Hij behaalt al snel het inspec teursdiploma, is van 1947 tot 1963 werkzaam bij de gemeen te Botterdam. Wordt korps chef in Emmeloord en keert in 1970 naar het Rijnmondgebied terug, wanneer hij commissa ris van politie wordt in Vlaar dingen. Hij heeft de hele na oorlogse omwikkeling meege maakt. Welke verandering trof hem persoonlijk het meest? Van Toledo aarzelt niet: „De manier waarop het rangenstel sel binnen de politie is veran derd. Het niveauverschil is menselijker geworden. Vroe ger had je de hoge, onaantast bare commissaris en de ge woon agent. Als de commissa ris zei: die paal is zwart, dan was ie zwart, punt uit. Ik weet nog goed van mijn administra- door Jan Hendrik Bakker tief werk. Als je dan vanaf *s ochtends vroeg had gewerkt en de commissaris kwam le gen de middag en wilde 's avonds door vergaderen, dan kwam het eenvoudig niet in je op om te zeggen: ja maar, com missaris, ik wil nu graag naar huis. Nee, dan bleef je, want de commissaris kon misschien eens een potloodje nodig heb ben of een stukje papier. Daar wasje voor, hè, als administra tief, je hield zijn kalender bij en pakte zijn potloodje. Dat is nu allemaal veranderd, geluk kig, er wordt veel meer reke ning gehouden met de mens." En ook in andere opzichten blijkt veel te zijn veranderd en menselijker geworden. Zoals de grotere vrijheid die de poli tieman zelf heeft gekregen. Hij mag nu lid worden van de vereniging van zijn eigen keu ze, wat hem vroeger nogal eens verboden werd ter wille van de vermeende onafhanke lijkheid, En ook naar de bur gerij toe blijkt het politiewerk zeer veranderd. Van Toledo: „Ons werk komt nu voor een groot deel neer op hulpverle ning. Vroeger hoorde je nog al vaak: dat is civiel, dat is niet voor ons. Maar dat komt nu ei genlijk niet meer voor. Dat wij mensen die om hulp komen vragen wegsturen met het verhaal dat ze niet bij ons moeten zijn." Politiek Rond Van Toledo's persoon hebben zich in het verleden zo nu en dan een paar pseudo- relletjes voorgedaan, die in houdelijk nauwelijks iets voor stelden, maar hem niettemin voorzichtig hebben gemaakt. Maar over één zaak is hij toch onverbloemd hetzelfde blijven denken: schuin-oversteken, zoals de Vlaardingse wethou der van verkeer en vervoer Goudriaan dat op de kruising van Gedempte Bïersloot en Korte Hoogstraat introduceer de, is nog steeds tegen de wet. Tussen Goudriaan, die met de nouveauté een landelijk pri meurtje nastreefde, en Van Toledo ontbrandde een pittig conflict. Het conflict tussen de punctuele ambtenaar en de publiciteitsgevoelige politicus. Nu, sprekend over de verhou ding politiek en politiewerk („Ik vind dat je niet openlijk lid moet zijn van een politieke partij"), zegt hij: „Ik heb me altijd op een strikt politie-tech- nisch standpunt gesteld. Ook bij dat schuinoversteken toen. Het was niet dat ik de pest aan Goudriaan had. Als Bot of Wijnslok wethouder was ge weest had ik precies hetzelfde gedaan. Het is zuiver politie- technisch: schuinoversteken is net zoiets als wanneer je zou zeggen: jongens, ga maar links rijden. En de hoofdofficier van justitie is dat met me eens. Je moet als ambtenaar er voor zorgen dat je handelingen op de wet steunen. Of zoals dat bij ons heet: rechtmatige uitoe fening van je bediening." Tenslotte de mobiele eenhcï Van Toledo is sinds 1977 voo zitter van de ME regio Zuii Holland en Zeeland. De m< biele eenheid, een club vz vechtersjassen die er bij gaa vanwege het avontuur? „Ja, en daar ben ïk dan zekt voorzitter van!" Hij prikt zij vinger verontwaardigd als c schooljongen die valselijk b schuldigd is in zijn borst. „J gaat niet bij de ME omdat denkt: wat een fijne clu maar omdat het moet "En h' blijkt dat de ME helemaal nii een elitekorps is van gezwore rauwdauwers, maar gewoc bestaat uit jonge politiemar nen die een tijdlang bij de M dienst moeten doen. Dat ht apparaat destijds werd opg» richt was bovendien niet cor form de wens van de polit: zelf. Van Toledo: „Maar er lag n eenmaal het standpunt dat b openbare ordeverstoringen d j politie ingrijpen moest. En nii;i de militairen, want dan, von men, zou je situaties krijgt, die teveel op een toestand gin lijken van de staat van belej En toen hebben wij gezegi, j goed, als het dan moet, war ik ben helemaal niet zo'n mil- j tair, maar als het dan toe moet laten we het dan goe, j doen en tot een goede samer werking komen." En hij vertelt hoe er op hc ogenblik in de oefenprograrr. ma's van de ME aandacht be steed wordt aan het zogenaam de zachte verzet, hoe hc geweld van de ME daaraa. i aangepast kan worden. „W;; leren ze nu hoe je zacht verze j zoals bij de kerncentrale ii Borssele, op een zachte manie 1 moet breken. En let op, el komt straks een moment da" j als er ergens een V-l ge von den wordt de ME komt opdra ven, niet om met geweld op t treden, maar gewoon omda we provinciaal zo goed zijn ge organiseerd." Schiedam Aan de Jozef Oreliosingel in Groe- noord wordt in mei 1981 een tehuis geopend, waar 26 geestelijk gehandicapten onderdak krijgen die om uiteenlopende redenen niet langer thuis kunnen blijven wonen. De eerste paal voor dit gezinsver vangend tehuis nabij de Martinuskerk is vanmid dag geslagen door de wethouder voor sociale zaken en volksgezondheid. Riet Taverne- Voor de bouw heeft de Voorburgse aannemer F. H. Geers BV op dracht gekregen van de stichting Paus Johannes XXIII. Deze stichting zit flink in de slappe was, zoals dat wel va ker het geval is met particulie re instellingen voor liefdadig werk, die door de verbeterde sociale voorzieningen van te genwoordig vaak niet meer weten wat zij met hun spaar centen moeten doen. Voor beelden van welbemiddelde stichtingen voor het goede doel zijn iri Schiedam het Fa- bri-fonds en De Lindenhof. Stichting Paus Johannes XXIII onderscheidt zich in dit opzicht alleen van die andere, doordat zij nog betrekkelijk jong is: opgericht in 1965, twee jaar na de dood van de drieëntwintigste paus Johan nes. Deze stichting heeft al vier .ge zinsvervangende tehuizen in de Rijnmond laten bouwen, drie in Rotterdam en een in perkel en Rodenrijs. Behalve in Schiedam-Groenoord is ook in Sehiebroek de bouw van een tehuis van start gegaan. Dok in Schiedam is gekozen voor een plaats middenin de bebouwde kom. Dat heeft te maken met de naam van de stichting, Paus Johannes XXIII. Want deze paus hield er uitgesproken opvattingen °P na, ook over geestelijke ge zondheidszorg en integratie van gehandicapten in de sa menleving. Onderweg Hij was 'de paus van de dia- mog" en een van de grootste Kerkvernieuwers van na de ^oriog. in zijn tijd kwamen theologen die tegenwoordig nog in opspraak zijn, onder wie Hans Küng en Ed Schille- beeckx, voor het eerst in de kijker. De discussie over de positie van de rooms-katholie- ke kerk in de maatschappij was op gang gezet. Angela Gi useppe Roncalli, geboren in 1881, sinds 1958 paus Johannes XXIII, had daartoe het initia tief genomen met de opening van een groot oecumenisch concilie in 1962, het Vatiea- num II. Dat was dapper van hem, enerzijds omdat hij be schouwd werd als een over gangspaus, anderzijds omdat het eerste Vaticaanse concilie door Kor Kegel was stukgelopen op kerks dog matisme: de scheuring lussen Kerk en Staat was een feit ge worden, maar in plaats van een verzoening (aggiornamen- to) tot stand te brengen, pro beerde de roomse kerk haar afbrokkelende macht wanho pig te handhaven. Toen Roncalli paus werd, kwam de vernieuwing, de nouvelle théologie onder het motto 'Gods volk onderweg'. De kerk begon weer mee te denken over wereldse vraag stukken, de Derde Wereld kreeg toen van de kerk ook veel meer aandacht, paus Jo hannes XXIII schreef ency clieken waaruit zijn wereldse bewogenheid sprak ('Mater et magistra' in 1961 en 'Pacem in terns' in 1963), hij liet zich uit over integratie van minderhe den in de samenleving en hij legde contact met andere ge loofsgroepen: door zijn ont vangst van de aartsbisschop ti't-U. De stichting Paus Johannes XXIII bouwt aan de Joieï Orelio singel een gezinsvervangend tehuis voor qeestelllk gahendf- capten, van Canterbury ontstond bij voorbeeld een verbroedering met de anglicaanse kerk. En ook dat staaltje van oecume nisch denken vindt men terug in de doelstellingen van de stichting, die nu in Schiedam een tehuis bouwt. De bewoners en begeleiders hoeven niet per se katholiek te zijn. De stichting hoopt, in na volging van de paus naar wie zij vernoemd is, de geestelijk gehandicapten te integreren in de maatschappij. Daarom is ge kozen voor een locatie mid denin Groenoord. Oecumenisch „Nu moet de relatie tussen stichting en paus niet te strak ■worden gezien," zegt H. J. M. Bosman, secretaris van de stichting, „want destijds was het heel gewoon liefdadigheid sinstellingen naar bekende personen te vernoemen. Maar inderdaad, die link, de oecu menische grondslag, is er heel duidelijk, zoals ook de opmer kelijke uitspraken voor die tijd, die paus Johannes en ook monseigneur Beckers over geestelijke gezondheidszorg deden. Dat ging over de gelijk waardigheid van geestelijk ge handicapten, over gelijke rechten, integratie. Zij waren ertegen, dat gehandicapten in afgelegen oorden werden weg gestopt." De integratie tussen de toe komstige bewoners van het gezinsvervangend tehuis en de Groenoorders zal naar alle waarschijnlijkheid echter maar tot op zekere hoogte plaatsvinden. Bosman: „Het gaat om mensen, die vermoe delijk nooit helemaal zelfstan dig in de maatschappij kunnen staan. Daarin onderscheidt ons werk zich van dat wat bijvoor beeld De Lindenhof doel. Ook De Lindenhof doet aan bege leide kamerbewoning, maar heeft meer een trainingsfunc tie om mensen zelfstandiger te maken. In óns project begeleid wonen is er een ander aspect: verpleging. Het gaat om ge handicapten van achttien jaar en ouder, die niet langer thuis kunnen blijven. In Schiedam is er een grote behoefte om die mensen op te vangen." Bij het ontwerp, vervaardigd door het Rotterdamse architec tenbureau van H. Lelieveldt, is leidraad geweest de gedach te dat de huisvesting van de toekomstige bewoners een normale plaats in de samenle ving moet kunnen verzekeren. Behalve dat het in een woon wijk komt te staan blijkt dat ook uit de kleinschaligheid: in twee woonlagen (met gevels in geelgrijze kallcsteen en don kerrode houten raampartijen) kunnen vier afzonderlijke groepen wonen, elke groep met een eigen huiskamer en keuken, met voor alle bewo ners een eigen zit- en slaapka mer. De bewoners zijn nog niet be kend, evenmin als wie de be geleiders worden. Bosman: „Eind dit jaar wordt een toela- tings- en begeleidingsteam in gesteld. Dit team gaat selecte ren uit de aanvragen, die bin nenkomen bij de katholieke sociaal-pedagogische dienst in Rotterdam." Deze dienst heet officieel de stichting Sint Jo- zefzorg en deze werkt in het project begeleid wonen samen met de stichting Paus Johan nes XXIII. Het klinkt allemaal nogal katholiek, ook omdat wethouder Taverne, van KVP-huize, de eerste paal slaat, maar een algemeen christelijk karakter wordt na gestreefd. Als het begelei dingsteam eenmaal de bewo ners heeft geselecteerd, volg zo in de lente van volgend jaai een kennismakingsbijeen komst met de omwonender van het tehuis aan de Joze( Oretiosingel. De omwonenden waren, evenals de Schiedamsc ouderverenigingen, ook uitge nodigd voor de feestelijke bij eenkomst in het Trefcentrum; van de Martinuskerk, van mid- dag ter gelegenheid van dé eerste paal. Bergschenhoek Emeritus- pastoor H. van der Heijden gistermiddag op de rooms kat* holieke begraafplaats in Berg-: schenhoek begraven. Dé rooms katholieke geestelijke; die 73 jaar is geworden, is on-;, der meer kapelaan in Schie-i dam geweest. j' In 1957 volgde zijn benoeming tot pastoor van de parochie; van de Heilige Boniiatius të Oud Beijerland en twee jaar later in Bergschenhoek van de' St. Willibrord parochie. Eme-i ritus-pastoor Van der Heijden is vorige week vrijdag na eeri langdurig ziekbed in Rotter-i dam gestorven. I s SchiedamVanuit een kel-H der aan de Burgemeester van'5 Haarenlaan hebben inbrekers! goederen ter waarde van vijf-jf honderd gulden gestolen. Óe! buit bestond uit een. hengel! ;!i twee werpmolens, gereedschap! j; en een koperen hangslot. Dei dieven gebruikten vermoede-! 1 lijk een valse sleuteL !|l

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3