ilAD /STREEK 3 Taallessen voor buitenlanders Grote opkomst receptie Van Toledo The young voices'komt stemmen tekort •M. Ouwens Stadsherstel Opvolging De s Geus Onderscheiden A1 Winkel centrum kwijnt weg in schaduw Koningshof Jongeren kunnen inspreken Trimmen begint weer Orpheus zingt Verstild leven maartdag 13 augustus 1960 VD/SC/WW Winkeliers Steendij kp older diep in problemen door Tineke Diepenhorst Maassluis De natuurlijke begrenzing van de Steendijk- polder wordt gedeeltelijk ge vormd door de Nieuwe Wa terweg. Aan 'de overkant' liggen de Petroleumhavens: de cpsiaggebieden van aard- olieprodukten en de indu strieterreinen. Hoewel het oorspronkelijk in de bedoe ling lag dat de Steendijkpol- der niet vóór 1966 bebouwd zou mogen worden omdat men onvoldoende op de hoogte was van de müieuge- varen, kwam de ontwikke ling van dit stuk Maassluis toch eerder dan verwacht jlwerd. Het Kijk, Rijnmond en I; de gemeente waren vrij eensgezind in de conclusie ;dat die bebouwing ook eer- 'der kon geschieden. Expli- ciete rapporten over het mi- lieu verschenen niet of p beter gezegd, kwamen verder niet ter discussie. En het uitzicht op de druk bevaren Nieuwe Waterweg, het altijd boeiend schouwspel van at- en aan- varende schepen (al dan niet met een gevaarlijke lading aan boord) wordt als belang rijk verkoopargument ge- 1 hanteerd. De appartementen van de py- ramidevormige flat aan de Al- ;bert Schweitzerdreef gaan voor prijzen rond de twee ton Jnog steeds vlot van de hand. Moeilijker ligt het met het nieuwe projekt dat 1300 m2 woonplezier belooft èn waar voor men ruim 2550.000 neer moet tellen. „Maar wanneer die prijs van een kwart mil- jjjoeiï tot iets redelijker propor- ties teruggebracht zou worden, zouden die 74 luxe apparte- menten met uitzicht op de Wa il lerweg ook wel een koper vin- den", is de mening op de ge- meentelrjke dienst voor Stads- ontwikkeling. Dat de bouwmarkt niet meer is wat het geweest is blijkt ■evenwel ook in de Steendijk- i polder overduidelijk. De bord- :De nieuwe chef van afdeling f;5, de afdeling stadsontwikke- I; lmg en openbare werken van het Vlaardingse gemeentekan- f toor, wordt de heer M. Ou- wens (41). Hij is met ingang j> van 15 augustus benoemd. Daarvoor werkte de heer Ou- "wens bij het hoogheemraad- Schap Delfland als hoofd van de afdeling algemene zaken en personeelszaken. Daar kwam hij in oktober *78 in dienst, na zijn vertrek bij de gemeente Rotterdam waar hij werkte op de afdeling verkeer en open bare werken, laatstelijk als chef. Ouwens, gehuwd en va der van drie kinderen, woont in Krimpen aan de lJssel. De voorganger van de heer Ou wens was de heer G. Veldho ven. Mevrouw C.J. van de Boogert- Zwanenburg is toegetreden tot de commissie stadsherstel van de gemeente Vlaardingen. Zij •heeft haar benoeming inmid dels aanvaard. Met het vertrek van Maassluis' CDA-fractieleider Pieter de 1 Geus naar de hoge post van minister van defensie, komt er jn de plaatselijke politiek van Maassluis een belangrijke zetel vrij: de stoel van de fractielei der. De CDA-fractte, door Van Agts beslissing toch nog over vallen, heeft nog geen kandi- daat voor de opvolging van De Geus. Over die opvolging wordt pas 29 augustus beslist. pe heer J. R. van der Velden heeft vanmorgen uit handen van burgemeester Te Loo op •liet stadhuis de zilveren ere medaille ontvangen. De ere medaille is verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Van der Velden heeft de konink- «jke onderscheiding ontvan- fen wegens zijn 50-jarig be- rijfsjubtleum bij Van der - JJ^er Schoep in Rotterdam. ies met Te koop' zijn nadruk kelijk en in groot aantal aan wezig. De lijst van woningzoe kenden is er daarnaast men zou het haast vergeten ook nog. Ruim 25D0 namen prijken erop, namen van mensen die minder te verteren hebben en die een huurhuis wensen voor een redelijke prijs. En er is een winkelcentrum aan het West einde, twee jaar geleden opge zet om uit de bewoners van dit nieuwe stadsdeel van de nood zakelijke dagelijkse bood schappen te voorzien. Gerund door winkeliers die verbeten vechten om het hoofd boven water te houden. Van der Lely Nico Rol, eigenaar van een su permarkt, is hun woordvoer der. Hij vertelt'. „Om de volle omvang van de moeilijke posi tie waarin wij verkeren te be grijpen kun je niet alleen ver wijzen naar de leegstand van de koopwoningen in deze week. Dat is iets van de laatste tijd. Voor ons is de ellende al veel eerder begonnen, toen bleek dat het bedrijf van V.d. Lely rechten kon laten gelden op grond die de gemeente voor woningbouw had bestemd. Wij nemen het de gemeentelijke bestuurders hoogst kwalijk dat wij hiervan pas op de hoogte zijn gesteld toen er voor ons geen weg terug meer was. onze plannen, die gebaseerd werden op een rapport dat het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf maakte, waren gebaseerd op 1200 nieuwe huizen in de Steendijkpolder en ca. 1000 be staande woningen in de Bur- gemeesterswijk. Ook toen we de geruchten hoorden dat V.d. Lely de bouwplannen wel eens lelijk zou kunnen ophouden werden we door de \vethouder V.d. Knaap gerustgesteld met de woorden: „Maak je nou maar geen zorgen, als jullie winkel centrum wordt geopend staan die 1200 woningen in de Steendijkpolder". Het is alle maal anders uitgekomen. Toen we onze winkels installeerden stonden er geen 1200 maar nog geen 800 huizen. En nu loopt men nog steeds achter op alle bouwschema's. Er klopt totaal niets van alle prognoses en bouwplannen. Het heeft tot gevolg dat écn ondernemer z'n tent al heeft moeten sluiten; een andere is zelfs niet aan de opening toegekomen. Daar staat alleen maar de inventaris en de eigenaar kan wekelijks minstens één kapot gegooide ruit betalen. De gemeenteraad zal zich nu dadelijk moeten buigen over alternatieve plan nen die minder woningen be vatten dan gepland waren. Een onbegrijpelijke zaak, te meer daar Maassluis nog steeds een dwingende behoefte heeft aan betaalbare woning wetwoningen." Een woordvoerder van de ge meente: „We verwachten de uitspraak van de Kroon inzake het geschil met V.d. Lely over een maand of zes, dus begin 1981, en we kunnen ons nau welijks voorstellen dat deze uitspraak anders dan in het voordeel van de gemeente zal uitvallen. Dan kunnen we de verdere bouwplannen gaan realiseren, waarin ook een flink contingent woningwet woningen is opgenomen. Dan kunnen we de zaken in de Steendijkpolder gaan bijstu- Kwaad Een kwade en vooral cynische Nico Rol: „Met die bijsturing komen ze dan wel voor ons ja ren te laat. Men heeft bij de gemeente nauwelijks aandacht of beerin voor onze proble- «SS"? Eigenlijk had hij liever dierenarts willen worden, onthulde de Vlaardingse commissaris Ben van Toledo vrijdagmiddag tij dens de feestelijke bijeenkomst ter ere van zijn 40-jarig jubi leum. Maar het werd zijn tweede liefde: de politie. Een vak waarin hij het zeer wel heeft kunnen vinden blijkens de grote opkomst voor de receptie die de heer en mevrouw Van Tole do kregen aangeboden. Behalve van de politle-uniformen en nu niet eens om de wacht Ie houden, maar om mee te kunnen feesten wemelde het In de oude hal van het stad huis van de gezagdragers en anders bekende Vlaardingers. Langs de commissaris trok een stroom van felicitaties. Van vijf tot zeven schudde de familie Van Toledo aan stuk door de handen van feliciterende receptiegangers. Van Toledo blijft nog twee jaar In functie en gaat dan met functioneel leeftijd sontslag, oftewel: pensioen. men. Ze vinden 't allemaal echt zielig maar ondertussen worden alle actviteiten wel naar de Koningshoek getrok ken. We kampen met een te kort aan parkeerplaatsen, we hebben te maken met de over last en rommel van een stag nerende bouw. Eén van ae voetpaden dat toegang geeft tot onze winkels verandert bij slecht weer in een modder poel. Maar vooral hebben we te maken met het grote win kelcentrum van Koningshoek op vrij kleine afstand. Daar is parkeerruimte genoeg; daar leiden alle wegen als vanzelf naartoe: dat wordt aantrekke lijk gemaakt. Bij toeval hoorden we dat Ko ningshof nog verder wordt uit gebreid. Het was een vrij iako- nieke mededeling van wethou der V.d. Knaap. Want hoewel de vertegenwoordigers van de Ondernemersfederatie Maas sluis regelmatig met de wet houder om de tafel zitten om de problemen tn de verschil lende wijken te bespreken en tot redelijke oplossingen te ko men worden onze grieven en eisen met een vrij kribbig „ja, dat weten we nou wel" m de regel van de hand gedaan en moeten we de mededelingen van de wethouder voor lief nemen. Het is allemaal erg zie lig voor ons en de wethouder heeft best begrip voor onze moeilijkheden maar altijd on der vier ogen: nooit in een vergadering waar afspraken worden gemaakt die genotu leerd worden en die moeten worden nagekomen." Nico Rol vervolgt: „Het laatste staaltje gemeente lijk beleid waar we mee te ma ken kregen was de verhoging van het reinigingsrecht. De Ondernemersfederatie Maas sluis heeft de tarieven in Maassluis, zoals die per 1 janu ari 1980 gelden, op een rijtje gezet met 10 andere vergelijk bare gemeenten. Het blijkt dat de Maassluise winkeliers tien keer zo veel moeten betalen als bv. Beverwijk. Toen de ge meenteraad dit evenmin pikte I moest wethouder V.d. Knaap dit voorstel terugnemen maar hij is nog met met een nieuw voorstel op tafel gekomen. Het betekende voor ons in de Steendijkpolder de zoveelste financiële strop. De conclusie die de K.N.O.V. (Koninklijke Nederlandse Ondernemers Verentging) trok nadat ze onze wijk had 'doorgelicht' was: „Nog nooit is in Nederland een winkelcentrum zo snel in de problemen gekomen." Wij kunnen die conclusie volledig onderschrijven en hoeven daar verder geen woord aan toe te voegen. Schiedam—Binnenkort start ABC-cursus 'De Bever' weer met het geven van taallessen aan buitenlanders. Naast het geven van taallessen zal ook gewerkt worden aan het alfa betiseren. Zo is er een alfabetiseringscur sus voor Turkse mannen van af achttien jaar die noch lezen, noch schrijven kunnen. De cursus wordt gegeven in het Nederlands. Kosten zijn slechts 10. per jaar, doordat 'De Bever' subsidie krijgt. Tevens wordt de Turkse vrou wen en alle andere vrou wen van migranten trouwens gelegenheid gegeven de Ne derlandse taal en cultuur te le ren kennen. Vrijwilligers zul len de Turkse vrouwen indivi dueel thuis bezoeken om hen te onderrichten int de Neder landse taal en cultuur. Voor deze manier van onder wijs is gekozen omdat het in de Turkse cultuur niet moge lijk is mannen en vrouwen in grote groepen bij elkaar te zei ten. Daarom is gekozen voor het thuis lesgeven aan vrouwen, mede vanwege het belang dat gehecht wordt aan het sociale contact van buttenlandse vrou wen met Nederlanders Voor deze vorm van onderwijs zijn echter veel vrijwilligers nodig. 'De Bever' stelt geen bepaalde eisen aan dit werk. De vrijwil ligers krijgen een korte trai- Schieda m Het Hervo rm d J eugd- koor 'The young voices* begint don derdag weer met repeteren. Het onge veer vijfendertig iedfentellende jeugd koor zingt moderne en geestelijke nederlandstalïge liederen en staat on der leiding van Hans van Winsen, 'The young voices' werkt mee aan kerkdiensten en bijeenkomsten in be jaarden- en ziekenhuizen. Jongeren van veertien tot dertig jaar, die graag mee willen zingen of musi ceren in dit koor, zijn welkom op de repetitie-avonden in de beneden zaal van de Opstandingskerk aan de bur gemeester Honnerlage Gretalaan op donderdagavond van half acht tot half tien. Alle jongeren, van welke kerkgenootschap of kerkelijke instel ling dan ook, zijn welkom. Voor meer informatie, Jan Verboon, telefoon 732917 (na 18.00 uur). ning in het onderwijzen van lezen en schrijven aan de hand van een cursusboek. Iedereen dte'zich op wil geven kan dat doen by Judith Kühn, telefoon 73.29.49., of Joop van den Enden, telefoon 70.84.67. Vlaardingen Jongeren, die geïnteresseerd zijn in de wijze waarop op gemeentelijk ni veau de aanpak van hun speci fieke problemen wordt georga niseerd. kunnen dinsdag 19 augustus terecht, wanneer een inspraakprocedure maatschap pelijke hulp- en dienstverle ning wordt gestart. Tijdens deze bijeenkomst zal een over leg plaats vinden tussen instel lingen betrokken bij de maat schappelijke hulp- en dienst verlening aan jongeren en jongvolwassenen en ambtena ren van de gemeente Vlaar- dingen. De openbare bijeen komst begint om 14.00 uur en wordt gehouden in het stad huis, kamer 1, Vlaardingen, i t'I I /I MaassluisIn Maassluis be ginnen weer de trimactivitei- ten: vanavond voor het eerst. De Maassluise sportraad heeft vier gediplomeerde sportlei ders aangetrokken. Er zijn twee triminstuiven, iedere maandagavond, scholenge meenschap Koningin Juliana (19.00 tot 20.30 uur) en Sport hal Olympia (19.30 tot 20.45 uur). Alle personen ouder dan 25 jaar zijn welkom. Meer in lichtingen, stadhuis Konings hoek, tel. 19111, toestel 249. Schiedam Het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus hervat dinsdagavond zijn repetities. In het najaar staan weer verschillende concerten op het programma waarvan het eerste plaats heeft op vrijdag 24 oktober in de Havenkerk in Schiedam. Voorts bereidt het koor zich voor op een concertreis naar de stad Maribor in Joegoslavië in het voorjaar van 1981, het jaar waarin 'Orpheus' haar 115-jarig bestaan viert. Ook dit koor zoekt nieuwe leden. De repetities zijn op dinsdaga vond in de grote zaal van gebouw Arcade van acht uur tot half elf. Informatie, secretariaat. Vbmarkt 1. telefoon 26.70.76. In de kelderruimte van het Vlaardingse kunstnijverheidswin- keltje De Kattenbeker (Liesveld 151) is een expositie ingericht die een beeld moet geven van wat er op de bo- dem van koraalzeeén en lagunes aan archi tectonisch schoons kan ontstaan. 'Verstild leven' luidt de titel van de tentoonstelling die van tot 20 september, tijdens de openingstij den van de winkel be zocht kan worden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3