SCHIEDAMSCHE 10URANT Een jaarverslag van vier kilo Ik rieeitt** ptoei Schiedam betaalt A VR nog geen cent Kraker door knokploeg uit huis gezet f ic^Ss" 'New wave9 vraagt de ruimte Dirk Pojis opvolger De Geus? Eaadslid stelt vragen over: Eerst afspraken nakomen 'I Stemmen staken opnieuw Man schiet op jongen g Gevaar voor het milieu •W-^Aa3 DiosdSs 19 augustus 1980- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -104de jaargang no. 160-4 PAGINA' Broersvest 3 telefoon administratie 263091 redactie 262566 - klachtcndienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Een knokploeg heeft ran- dagavond een einde gemaakt aan de kraakactie in de Kortiandsteeg. Dr Neon', die in die steeg al weer enige tijd' geleden de woning nummer 5 klein X Bad gekraakt, staat weer op straat Rond tien uur zondagavond verscheen de eigenaar van de al enige jaren leegstaande woning G.P.Spaans vergezeld van enkele met stokken uitgeruste jongemannen in de straat Bij het op dat moment lege kraak pand aangekomen begon de knokploeg di-- reet de ramen in te slaan. 'Dr Neon* was enkele huizen verder en kon toezien hoe de knokploeg zijn inboedel vernielde. De door de kraker zelf gewaarschuwde politie die viak daarop arriveerde maakte een eind aan de vernielingen. 'Dr Neon' die weinig heil zag in het weer betrekken van de wo ning, omdat hij vreesde voor een tweede optreden van de knokploeg, vertelde aan de eigenaar dat hij van een verdere kraak actie afzag. Onder politietoezicht haalde hij daarna zijn overgebleven bezittingen uit het pandje. De Schiedamse kraker noemde zich *Dr Neon', omdat hij de eigenaar niet in de ge legenheid wilde stellen een kort geding te gen hem aan te spannen, waarin geëist zou worden dat hij de woning moest verlaten. Een kraker kan namelijk alleen door de rechtbank worden gedagvaard wanneer zijn naam of de naam van een van de me* dekrakers bekend i3. Vorige week nog verklaarde de eigenaar dat hij geen bezwaar had de woning aan de kraker te verhuren. Daarbij merkte hij wel op dat hij geen krakers in zijn woning wil de hebben als hij een koper heeft gevonden voor het over tien jaar te slopen woninkje. Of eigenaar Spaans inmiddels een koper heeft, wilde hij niet meedelen. Maassluis Het CDA- raadslid Dirk Pons wordt genoemd als opvolger van de onverwachts vertrokken fractievoorzitter Pieter de Geus, die vorige week plot seling benoemd werd tot mi nister van defensie. Officieel wil men in CDA- tringen nog niets zeggen over de persoon van De Geus' op volger, maar partijvoorzitter Herman Blom gaf desgevraagd toe dat de figuur van Pons „wel een beetje voor de hapd ligt" Hij hield echter de moge lijkheid dat het onverhoopt toch nog iemand anders zou a Wordt Dirk Pons de nieuwe fractievoorzitter van het Maassluis© CDA worden geheel open. Dirk Pons zelf wilde nog niets zeg gen. Maar zoveel is in elk ge val wel duidelijk: hij staat niet onverdeeld afwijzend tegeno ver de functie. Zie verder ook pagina drie. rigC VlaardingenJonge plaat- gelijke popmuzikanten heb ben hij net college van B en W aan de bel getrokken. Zij willen een geschikte oefen ruimte om ach in hun eigen muzieksoort, de overigens al niet meer zo nieuwe 'new wave' in de pop, te bekwa men. Volgende maand krijgt de gemeenteraad een lange orief van de muzikanten te behandelen, waar zij voor* j stellen doen voor een ruim- - te. 'New wave', leggen zij de raeest tot de oudere generatie behorende collegeleden gedul- dig uit, is een muzieksoort die r hoogst creatief is en waarvoor j weinig technische bekwaam- heid nodig is. Vandaar dat bandjes als paddestoelen uit de grond schieten. Vandaar dat men dringend om oefenruimte verlegen zit. Want in de huis kamer kan het nu eenmaal niet, dat zou een te grote ge luidsoverlast betekenen voor de buren. Wat de jongeren zelf betreft, de Vrije Academie lijkt hen de meest geschikte locatie voor hun muziek. Het is een vrij staand gebouw met een ruime zolder, gemakkelijk te isole ren, houden ze de gemeente voor. Maar tot hun ergernis zouden er bij voortduring al lerlei uitvluchten verzonnen zijn waardoor de Vrije Acade mie buiten hun bereik bleef. Enigszins verontwaardigd over deze gang van zaken le- de jonge muzikanten in hun brief het college uit zijn eigen programma voor, dat zegt dat de gemeente vooral de amateuristische kunstbeoefe ning van jongeren dient te on dersteunen. Zeker waar het Baat om cultuurinitiatieven die ten maatschappelijke bewust wording nastreven. En dat, menen de 'new wave'-musici, u met hun muziek zeker het •svak De jongeren besluiten hun brief aan het college met de belofte dat, mochten zij een ruimte krijgen, die optimaal gebruikt zal worden door di verse bands. Zo heeft men plannen een stichting op te richten die te zijner tijd de ge meente ook weer het een en ander aan huur en dergelijke kosten zal terugbetalen. Schiedam Het initiatief voorstel van CDA, PPR, D'66 W VVD om een vrijwilligers- tentrale op te richten heeft het gisteravond niet gehaaid. De stemmen in de Schiedamse ge meenteraad staakten opnieuw, zonder dat er veel woorden over vuil gemaakt werden, want dat was in juni al ge beurd. Nog feller dan de PvdA was nieuwkomer in de raad Ulferd Bruseker tegen een vnjwüljgerscentrale voor wer klozen; banen creëren' vindt nu vef,] belammiker. Vlaardingen Fietsend ovet de Professor Rutgersstraat in Vlaardingen hoorde een 12-ja- rig jongetje een harde klap, ge volgd door een steek in zijn rug. Toen hij afstapte bleek zijn jas te ziin doorboord en zijn rug te bloeden uit een wond. Na tussenkomst van de politie kwam aan het licht dat de jongen door een 20-jarige stadsgenoot vanuit een woning beschoten was met een lucht drukgeweer. Tegen de laatste is inmiddels proces-verbaal opgemaakt wegens mishande ling, terwijl zijn wapen in be slag werd genomen. Over het motief van de dader is niets bekend. Hans Versluys voelt zich als raadslid door de 4 kilo papier niet serieus genomen. Vlaardingen Voor alle instellingen Is het elk jaar weer een crime: het jaar verslag. Ook de VI aardisg- se Raad voor Sport en Re creatie, de VRSR, of kort weg: de sportraad, ziet zich telkens weer voor een on neembare hindernis ge steld. Maar in de sector van de sport denkt men over het algemeen nu een maal wat makkelijker over het vervullen van for- mele plichten dan elders. Dus wat besluit de sport raad? Weg met „die admi- nlstatieve rompslomp/' We sturen de raadsleden ge woon de hele papierwinkel die wij er de afgelopen ja ren doorgedraaid hebben. Kan ieder voor zichzelf, als hij dat tenminste wil, zijn eigen jaarverslag sa menstellen. Want wees nu eens eerlijk, redeneert men op de sportafdelïng niet helemaal onterecht, wie leest die jaarverslagen nu eindelijk? Crematorium voorlopig van de baan Schiedam De bouw van een crematorium is voorlopig van de baan. Een crematorium in Schiedam zou een bedreiging kunnen vormen voor het crematorium Hofwijk bij Rotterdam- Overschie, dat nog niet zijn maximale capaciteit heeft bereikt, aldus het-ministerie van binnenlandse zaken dat de bouw voorlopig heeft opgeschort. Het ministerie wil dat eerst onderzocht wordt, of Schiedam wel de juiste locatie is voor een nieuw crematorium en of het crematorium in Overschie niet verder in de problemen raakt door een Schiedams crematorium. Giftig tulnbouwafval: één der gevaren die het milieu bedreigen, vooral als het een kwestie is van illegaal storten. Vuilstortingen zijn in 't algemeen, zowel in de steden als in de =1 landelijke gebieden, =5 een bron van voortdurende zorg voor de lagere !H overheid. Lekkcrkcrk is een schrijnend voorbeeld van EES onzorgvuldig omspringen met het EiE milieu, maar ook dichter bij huis =e= worden soms gevallen |H gesignaleerd van achteloosheid ten En zo kon het gebeuren dat de gemeenteraadsleden een klei ne week geleden bij hun post een pakket met vier kilo pa pier, 1100 bladzijden in het to taal, vonden waaruit de geïn teresseerde lezer het gehela doen en laten van de sportraad over drie jaar kon traceren. Twee dikke ordners voL Een van de raadsleden, Hans Versluys, fractieleider van de PvdA, gaat de2e nonchalance ten opzichte van de democrati sche regels net iets te ver. Hij trekt aan de bel bij het college van burgemeester en wethou ders en deelt mee dal hij zich „door deze gang van zaken bij de neus en in ieder geval niet Serieus genomen voelt" Ver sluys vindt het voorval ernstig genoeg om het college uitge- J breid vragen te stellen. En dat doet hij dan ook. Hij vat de slordigheid van de sportraad op als een principiële kwestie. Versluys wil van het college weten of de VRSR op eigen i houtje gehandeld heeft, of net college het niet met hem eens is dat zo'n regeling tot ver plichting van het maken van i een jaarverslag ernstig geno- ,1 men moet worden en of het j college mogelijkheden ziet om j de sportraad onder druk te zetten de jaarverslagen over 1977 tot 1979 alsnog te leveren. Hij wijst op het belang van de mocratische controle en een helder en kort jaarverslag. Kortom hij speelt de zaak for meel uit waar de leden van de sportraad nuchter constateren „dat er om een jaarverslag haast nooit gevraagd wordt" Schiedam is van mening dat crematorium Hofwijk te ver van de gemeente ligt en vindt crematie een dusdanig geaccepteerde zaak, dat hier voor binnen de stad of in de onmiddellijke nabijheid de zelfde voorzieningen moeten worden geschapen als ten be hoeve van begraven. Vorig jaar gaf de gemeente raad zijn goedkeuring aan een plan voor een crematori um op de algemene begraaf plaats, maar het ministerie van binnenlandse zaken heeft de plannenmakerij voorlopig stopgezet middels een koninklijk besluit. Dat heeft het ministerie gedaan door de instemming van de provincie met het bouwen van een crematorium in Schiedam voorlopig te schor sen tot 1 april van het vol gende jaar. Behalve Schie dam hebben ook Vlaardin gen, Capelle aan den IJssel, Jt Dit nieuwsblad. waann u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vimden, wordt zonder exlr* kosten bezorgd m combinetie me! Rotterdam» Nieuwsblad. I y A O O J tUi'0"- ,op<s° r.W00"1 .ut»*' ,854. 3OC1O Dordrecht en Gouda plannen voor een crematorium. Uit het onderzoek van binnen landse zaken moet blijken welke locatie het meest ge schikt is voor een derde ere-, matorium in de regio Rotter-" dam, naast Hofwijk en het crematorium Rotterdam- Zuid aan de Maeterlinckweg. De gemeente Schiedam heeft voor de bouw van een cre matorium bijna drie miljoen gulden uitgetrokken, vol gens de gemeentelijk plan nen moet het crematorium op de algemene begraafplaats bij de Laan van Spierings- hoek naast de aula worden gebouwd. Per jaar zouden er maximaal 13Q0 crematies kunnen plaatsvinden. In de plannen gaat het om een toe gevoegd crematorium, dat wil zeggen dat begrafenissen en crematies niet op hetzelf de tijdstip kunnen plaatsvin den. Later zou het crematori um uitgebreid kunnen wor den en zou wel gelijktijdig begraven en gecremeerd kunnen worden. De capaci teit zou dan kunnen oplopen tot 1500 crematies per jaar. opzichte van het eigen leefklimaat. I, f j Schiedam Nog geen cent van de gevraagde miljoenen wil het Schie damse gemeentebestuur uitgeven aan de Afvalverwerking Rijn mond (AVR), als niet eerst een oud conflict tussen Schiedam en Rijnmond is bijgelegd. Dat conf lict zou Schiedam namelijk nog eens twee miljoen kunnen kosten. Eerst moet Schiedam de zekerheid hebben dat zulks niet gebeurt. Gisteravond heeft de Schiedamse ge meenteraad besloten een brief op poten te schrijven aan het openbaar licnaam Rijnmond. Bijna had de raad 3,12 mil joen gulden overgemaakt als bijdrage in de dekking van de AVR-verliezen» als PvdA-raadslid Aad Wiegman er niet op tijd was achtergekomen dat Schiedam nog steeds een extra daim van twee miljoen gulden boven het hoofd hangt. En dat vindt het gemeen tebestuur unaniem te gortig. De gemeenteraad dreigt daarom gegeven geldgaranties ongedaan te maken en Rijnmond de bevoegdheid te ontnemen de Schiedamse AVR-aandelen te behe ren. Burgemeester en wethouders hadden voorgesteld die drie miljoen gewoon te betalen, omdat Schiedam nu eenmaal aandeelhouder is van de noodlijdende AVR en destijds als zodanig garanties had gegeven voor bijdragen in lenin gen, die de AVR zou moeten aangaan. Maar toen het college dit voorstel deed, was nog niet bekend dat de Rijnmond- raad volgende week maandag gaat ver gaderen over een oude 'scnuld' van twee miljoen, die Schiedam zou heb ben. Het totaal van vijf miljoen vindt Schiedam ergerlijk, tegen alle afspra ken in, en zolang Rijnmond die twee miljoen niet anders ophoest, geeft Schiedam geen cent. Desnoods zal het gemeentebestuur in beroep gaan tot aan de hoogste instantie. „De Schie damse belastingbetaler hoeft niet op zo'n unfaire manier de dupe te worden van een falend Kijnmond-manage- ment," was financiënwethouder Rei- nier Scheeres met Wiegman eens. Oorzaak van het conflict is een monde linge overeenkomst, die in de zomer van 1977 tussen Rijnmond en Schiedam is gemaakt Schiedam werd in dat jaar, evenals de andere Rijnmondgemeenten die alle aandeelhouder van de AVR 2ijn, aangesproken voor een bepaald bedrag om de Afvalverwerking van een faillissement te redden. Gelet op het aantal inwoners werd Schiedam aangesproken voor vier miljoen. Deze gemeente levert zijn vuil echter niet aan de AVR op Rozenburg, maar aan de VAM in het Drentse Wijster, wat voor de gemeenteraad een reden was niet te willen betalen. Overleg met de provincie Zuid-Holland leidde tot een compromis, waarbij Schiedam niet vier miljoen, maar 'slechts' de helft zou be talen; tenslotte was Schiedam wel aan deelhouder. al leverde de stad zijn vuil aan de VAM. Wethouder Scheeres her- haaide gisteravond zijn woorden van juni 1Ö7?. dat Schiedam de goedheid had opgebracht toch twee miljoen te betalen, dat die andere twee miljoen kwijtgescholden 2ouden worden op voorwaarde dat Schiedam niet tegen het betalen van dat bedrag in beroep zou gaan. Kort voor de gemeenteraadsvergade ring van gisteravond is echter geble ken, dat Rijnmond die resterende twee miljoen alsnog uit de Schiedamse porie- j. monnaie wil trekken. „Dat is» zacht uit* gedrukt, onelegant," aldus Aad van t Lingen (CDA). Scheeres zei het harden f „Het is zonneklaar, dat ons een flinke kool gestoofd wordt. Dit moeten wij niet pikken." Volgens de wethouder I heeft Schiedam zich in 1977 aan de af- spraak gehouden door zonder verder ji protest toch twee miljoen te betalen, ii terwijl Rijnmond zich nu niet aan de afspraak houdt door Schiedam alsnog de resterende twee miljoen in rekening te brengen. Zie verder pagina drie. 11

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1