OMSTREEK SG wil in haar nadagen de Passage gaan beheren Politiek zwaargewicht verlaat Maassluis èn een voorzittersstoel Valerie na één iüjnmond vroeg eerst provincie r>m AVR-miljoenen Vervolg van voorpagina Haastige spoed Man in sloot lliiiilliiilllllllll e weinig uimte op loekse ommelmarkt Hardleers Geen patat weigeld Burenm in Oost dinsdag 19 augutfu* 1S80 VD/SC/WW ;ind$ 1977 heeft Rijnmond wel Eprobeerd de nog ontbreken- e twee miljoen gulden via an- Ere weg te verkrijgen. De üiomondgemeenten wezen de echuldigende vinger naar de fovintie. omdat deze instan- ie had bemiddelt tussen Rijn- nood en Schiedam. Dan moet aid-Holland die twee miljoen 0k maar op tafel brengen. »iden de gemeenten. Hét pro- inciaal bestuur zei geen nee, iaar stelde enkele voorwaar- efi met betrekking tot deel- ame in het aandelenkapitaal an de AVR. Besprekingen aanrver duurden twee jaar. 'oen liet de provincie weten een geld meer te hebben als ijdrago in de dekking van de VB-verliezen en kwam Rijn- pond opnieuw te zitten met de raag. waar die twee miljoen andaan gehaald moesten worden. Rijhmóndgeeommit- teerde Bert van 't Laar meent, dat het openbaar lichaam Rijn mond alsnog Schiedam moet aanspreken. De Schiedamse wethouder Scheeres noemt dat pure on zin. Door eerst de provincie benaderd te hebben heeft Rijnmond volgens hem de Schiedamse bezwaren van des tijds. tegen de volle vier mil joen gulden, erkend. Boven dien was er de mondelinge afspraak met Piet de Rui ter. toentertijd nog gecommit teerde én als zodanig verant woordelijk voor de AVR, dat Schiedam niet twee miljoen kon volstaan. „Het is een Ijzer- sterke afspraak," volgens Schee res. „Flinke jongens hou den zich daaraan. Gerard Verhulsdonk (VVD) is alleen bang, dat Schiedam geen juri disch houvast hééft en niet hard kan makén dat de twee miljoen uit '77 vérgeten kon den worden. Aanstaande donderdag vindt een bijeenkomst plaats tussen Rijnmond en oe provincie Zuid-Holland, waarop gespro ken zal worden over de Schie damse AVR-perikel en. Intus sen wil Schee res wel inhaken op dé discussie, gestart in de raad van commissarissen van de AVR, om het management van de AVR over te hevelen van Rijnmond naar de ge meente Rotterdam. De Rijn mondgemeenten zouden daar meer haat bij hebben, meent Schee res. Al levert Schiedam aan dé VAM. hij ziet er niéts in de AVR-aandelen op te ge ven. „Daarmee zijn wij de re keningen nog niet kwiit, maar wel alle invloed." aldus de wethouder. De nieuwe minister van De fensie: Pieter de Geus, welis waar met de rug tegen de muur. maar dat is slechts schijn. Maassluis Vorige week werd bekend dat de Maas- sluise topambtenaar Pieter de Geus is voorgedragen als de nieuwe minister van defensie. Als directeui^ge* neraal van datzelfde mi nisterie [s die overgang maar een klein stapje op de hiërarchieke ambtelijke ladder. Voor de Maassltüse gemeenteraad in het alge meen en voor de CDA-frac* tie, die in de heer de Geus een bekwaam fractievoor zitter zal gaan missen, in het bijzonder betekent dit een gevoelige slag. Over zijn opvolging wordt bin nenskamers in het CDA druk overlegd. Geen gemakkelijke opgaaf. De leegkomende raadszetel staat volgens de re gels ter beschikking van de heer M.Boekestijn, Als opvol ger voor het fractie voorzitter schap wordt in CDA-kring de naam van Dirk Pons genoemd. Pieter de Geus heeft zich in de tien jaren van zijn raadslid maatschap doen kennen als een man met inzicht en poli tieke ervaring. Ervaring op hoog niveau. Voorbeeldje: voor 'gewone' raadsleden was de bouw van een nieuw stadskan toor een gigantische aangele genheid waarmee zo'n twintig miljoen gemoeid waren. Pieter de Geus echter was eraan ge wend met zulke bedragen te manouvreren en kon daarom een heldere kijk houden op de zaak. Tien jaar raadslid in Maassluis. Eerst voor de CHU. waarvan de naam De Geus al sinds 1950 op de ledenlijst staat, en later voor het CDA. (Voor de tot standkoming daarvan heeft Pieter de Geus trouwens veel moeite gedaan.) Van die tien jaar heeft hij er drie als gewoon raadslid en de andere zeven als voorzitter van de CDA-fractie gefun geerd. Voor topambtenaar De Geus betekende het Maassluise raadslidmaatschap de noodza kelijke binding met de basis. Een direkteur-generaal op een ministerie werkt op „eenzame hoogte" en heeft bijna geen contact met de samenleving waarvoor hij werkt. De Geus is 51 jaar en heeft twee (getrouwde) kinderen. Hij woont in een riant, zelf ontworpen huis in Maassluis. Waarschijnlijk zal hij daar ook als minister blijven wonen. Als raadslid in Maassluis heeft hij op alle ..hete hangijzers" van de afgelopen jaren een duidelijk herkenbaar invloed gehad. Genoemd is de bouw van het nieuwe stadskantoor, Bij de politieke roerselen rond de omkopingsaffaires heeft Pieter de Gctis gezorgd voor wat noodzakelijke helderheid. 'Ze zijn daar allemaal een beet j e gek' laassluls Ieder jaar rordt er rond het lange deel aa de Prins Hendrikstraat oor kinderen een rommel* iarkt gehouden. Afgelopen lierdag was dat ook het ge- al. Eigenlijk zou de markt ra tien uur in de morgen ge pend worden, maar al voor egen werd er levendig ge adeld, et is deze keer nog duidelij- er dan in de voorgaande ja- komen vast te staan dat de arlijkse rommelmarkt met lorme ruimtelijke problemen kampen heeft, Er was al i»claal een strook van de rij- \eg voor het verkeer gesloten, aar de laatkomers moesten ders, op onveiliger plaatsen, en plaats voor hun nering jen te vinden. In de richting an de Lichttorenstraat en in e verschillende zijstraten bij- oorbeeld. geïmproviseerde markt- laalsen waren echter niet por hÊt verkeer afgesloten en kwam het dat de belangen ^rkeer en handel regelmatig btsten. De sfeer leed daar niet erg onder; het bleef een ge- ïllige boel waar zeker voor vroege vogels leuke, nuttige mooie dingen te kopen wa st weer werkte ook redelijk e* al zorgde een dreigende igenbui voor angstige blik- en naar de'grijze lucht. De 'genbui besloot de markt- rikte toch maar niet te ver oren en dreef af naar zee. Vlaardingen Op de deur van het huis van Valerie Molhoek nangt een verregende tekening waarop vermoedelijk 'Welkom thuis* gestaan heeft „In Los Angdos heb ik prachtig weer gehad", vertelt Valerie nog wat onwennig in haar ouderlijk huis in Vlaardingen. „Daar was het voortdurend 30 graden, alleen in december en januari regende het af en toe." Valerie Molhoek (17) heeft haar ouderlijk huis in Vlaardingen één jaar verwisseld voor een Ame rikaans gezin, met één zus en twee Amerikaanse broers in Los Angeles. Vorig jaar zag zij op scho lengemeenschap Schra- venlant een affiche van de Youth for Understan ding, een organisatie die uitwisselingen mogelijk maakt, en Valerie schreef om informatie. „Ik be schouwde Amerika als mijn droomland en wilde er graag naar toe. In het derde atheneum zou ik waarschijnlijk blijven zit ten en ik dacht dat ik nu de kans had." Na toestemming van de rec tor en haar ouders en wat in formatieavonden. besloot zij de stap te wagen naar 'het land van de onbegrensde mogelijkheden', „Van dat droomland ben ik een beetje teruggekomen. Ze zijn daar allemaal een beetje gek", verhaalt Valerie, af en toe wat hakkelend In het voor haar nog vreemde Ne derlands. „Kinderen van veertien jaar roken verdo vende middelen op school en party's. Ze geven honderden dollars uit aan kleren. The Prom, het eindexamenfeest van de highschool. koste elke leerling bijna 1000 aan kle ren, wagen huren, diner. Dat zou in Nederland niet gauw gebeuren." Samen met haar zeventienjari ge Amerikaanse zus heeft rii èén jaar op de highschool doorgebracht. „Dat was zó makkelijk, misschien nog ge makkelijker dan de mavo. Maar de sfeer op school was 'erg streng. Er stonden hekken rond de school en je mocht niet voor twee uur 's middags het complex verlaten. Roken was verboden, dus dat moest stiekum gebeuren. Soms zaten ze stoned in de klas en de le raar zei daar niets van." Lockheed Ook haar Amerikaanse moe der was nogal streng. „Ik heb twee keer huisarrest gehad, omdat ik te laat thuis kwam en geen briefje achter gelaten had. Dat heb ik bij mijn Hol landse moeder nog nooit ge had," zegt ze lachend. De hele American way of life' heeft Valerie meegemaakt De hamburgers van Big Mac, gro te sleeën met kinderen van zestien jaar achter het stuur, rollerskates en disco, televisie dag en nacht met de jarenlang durende soap-operas, de pom peuze verkiezingscampagnes, de corruptie en discriminatie. Haar vader en twee broers werkten bij Lockheed. On de vraag of de Lockheed-affaire In Amerika net zovéél emoties losgemaakt heeft als in Neder land. antwoordt zij: De Lock heed-affair? Da's niks. Dat ge beurt daar elke dag volgens mijn amerikaanse vader." Ook over Billygate wordt niet zoveel ophef gemaakt De ver kiezingscampagnes waren veel belangrijker. „Mijn vader en moeder waren anti-Carter. Carter was een potje prut Zij waren meer op de hand van de conservatief Reagan, daar was niks verkeerd mee." Discriminiatie „Het is zo raar daar. vind ik. De jongens mogen alles en de door Karin Kuijpers meisjes worden nogal streng opgevoed. Jongens flaneren in grote auto's langs de straten en vragen in het wilde weg tele foonnummers aan meisjes. De meisjes geven dat gewoon. Nee, aan die vorm van contact moest ik erg wennen." Waar Valerie veel mee gecon fronteerd is. is de alom heer sende rassenstrijd. Zij woonde in een streek waar steeds meer Mexicanen zich komen vesti gen, tot ergernis van vele blanken. „Ais ik alleen met mijn zusje thuis was, moesten wij de deuren en ramen op slot doen. Veel Mexicanen zijn drugsverslaafden en stelen om hun spul te kunnen kopen. Moorden en misdaden zijn daar aan de orde van de dag. Dat vond ik wel eng, hoor. Maar Ik vond sommige men sen wel wat overdrijven." Eén van de leukste dingen vond zij de drive-in bioscopen in Los Angelos. „We gingen dan met grote auto's naar de bioscoop en hielden popcorn Dö 17-Jarlge Valerie Molhoek heelt een jaar in Los Angeles in een gastgezin gezeten. gevechten. Ik heb in dat jaar nog nooit zoveel films gezien." Heeft zij haar Vlaardingse ge zin gemist in dat jaar? „Ja, op verjaardagen en Kerstmis bij voorbeeld was ik wel graag thuis geweest. Natuurlijk bel den wij elkaar, dan noorde mijn pa met hoeveel 'slang' (het typisch Amerikaanse ac cent) ik praatte. Ik heb geen last van heimwee gehad. Ik had een leuk gezin. Met mijn broer ging ik altijd uit en ik had veel lol met hem." Nu is Valerie weer thuis, klaar om binnenkort naar 4 havo te gaan. Het Nederlands spreekt zij alweer redelijk, hoewel kreten van „wauw!" en „hai!" nog af en toe de kop opsteken. Is het jaar een waar geworden droom? „Oh nee, besluit ze, ik vond het heerlijk daar, maar ik zou er nooit willen wonen. Over een paar jaar ga ik nog eens terug om mijn vrienden te zien. Nu vind ik het heerlijk om weer eens Hollandse ge haktballen te eten." Tieaterstichting Ueen nog talig voor 'Vergunning? düedamDe Schiedam- i Gemeenschap (SG) wil beheer gaan voeren J6J het Passagetheater, toos het vertrek van Pas- 'gïklirecteur Henk Berg 1978 heeft SG-directeur <rid Piliard voor hera ^rgenomen. maar dat na een onhoudbare «aiie genoemd: PÜlard 5Lmeer doen. De tehting Passagetheater gjtedam, die werd opge jut om na de periode- JS de exploitatie en pro- *mineriiïg te kunnen re- ^n, hljjft wel bestaan. zij ral dan uitslui- 2? papieren status en tot niets meer dan het houden van Milnivergunning van de WerUndse Bioscoop- tod» Zonder die vergun- mogen in Passage films gedraaid wor- ■genévond vergadert de ^ungsraad van de Schie- damse Gemeenschap in zaal Irene over de nieuwe struc- tuur voor de Passage. Gistera vond heeft de gemeenteraad er al toe besloten. De SG krijgt er personeel bij. Onder Pillard wordt een adjunct-directeur aangesteld, met ingang van oktober, die zich specifiek op de Passage gaat richten. Des ondanks heeft de gemeente raad, ook gisteravond, zestig duizend gulden voor de pro grammering overgemaakt aan de stichting Passageth eater Schiedam. En dat levert dan de malle constructie op, dat de adjunct van de ene stichting de programmering voor de an dere stichting gaat uitvoeren. Omdat de personeelsuitbrei ding bij de SG voor directeur Pillard betekent, dat hij een salarisverhoging krijgt, hebben gemeenteraadsleden van PvdA en D'66 zich in besloten kring afgevraagd of de 'uithol ling' van de stichting Passage- theater alleen hierom te doen was. In een andere constructie had immers gedacht kunnen worden aan het benoemen van een directeur voor het Passa- cetbeater alleen en de SG (en het salaris van Pillard) zo te laten als zij nu is. Al met al komt nu ook for meel een eind aan de zelfstan digheid, die het Passagetheater onder directie van Henk Berg nog had. Na twee jaar beraad zijn de twee stichtingen, Schie damse Gemeenschap en Passa getheater Schiedam, tot de conclusie gekomen dat de ex ploitatie van de Passage, inclu sief de Bio-zaal, „en alles wat daarmee te maken heeft" in handen van de SG zou moeten worden gegeven. Al die tijd heeft Pillard de dubbelfunctie bekleed, waarvoor hij nu be loond wordt. In die tijd is ook overleg ge voerd met de stichting Zolder theater in de Teerstoof. Resul taten daarvan zijn vooralsnog niet merkbaar. Eind "78 was er sprake van om de 'passieve cultuur' in Schiedam, dat wil zeggen: het theaterbeleid, on der één noemer te brengen, maar aanvankelijk wees niets erop dat dat bij de SG zou zijn. Eerder had het Zoldertheater aan uitbreiding van coördine rende taken ten aanzien van personeel, exploitatie en pro grammering kunnen denken. Hoe het SG-bestuur nu denkt over een geïntegreerd theater beleid (behalve op het Zolder theater en het poppentheater in de Teerstoof ook gericht op toekomstige wijkactiviteiten in de Blauwe Brug in Schiedam- Noord), is iets wat dan ook on- docr Kor Kegel getwijfeld morgenavond ter sprake zal komen op de verga dering in Irene. Die vergade ring vangt aan om acht uur. Dat het twee jaar heeft moeten duren voordat men op het idee kwam alle Passage-activitei ten, op het beheer van de film- vergunning na, naar de SG over te hevelen, hangt volgens SG-voorzitter Jan de Lange samen met de onzekerheid over het voortbestaan van de Schiedamse Gemeenschap als cultuuroverkoepelende en sub- sidieverdelende instantie. An derhalf jaar geleden kondigde cultuurwethouder Herman Posthoorn aan dat er „binnen enkele maanden" een culture le raad zou worden ingesteld, die alle SG-activiteiter. zou overnemen, maar een dergelij ke functionele commissie (au- tonomer dan de SG) riep weerstanden op binnen de PvdA-fractie, waarna Post hoorn zijn beleid moest ombui gen. Nu ziet het ernaar uit dat de SG toch wordt opgeheven, volgens de beleidsnota van B en w nog dit jaar, om plaats te maken voor een nieuwe ad viesraad voor het beleid en een werkeenheid (binnen een nieuwe dienst 'welzijn') op het stadskantoor. Het dagelijks be stuur van de SG stelt zich voor dat alle activiteiten van de stichting dan door het nieuwe orgaan worden uitgevoerd, maar als er inderdaad een werkuitvoerend apparaat van ambtenaren komt, zou Schie dam de eerste gemeente in Ne- Ruud Pillard, beloning... derland zijn die zelf een film programma maakt. Zo'n situa tie is ondenkbaar, want de Bioscoopbond duldt zulks niet, dus er is de juridische spits vondigheid op gevonden dan weer de stichting Passagethea ter Schiedam als vergunning houdster een rol te laten spe len. Formeel (niet metterdaad) is de programmering dan haar taak. In het geval dat de stichting Passagetheater een eigen di recteur had gekregen, had het theater een zekere zelfstandig- beid behouden. Het komt ook wat vreemd over het theater onder de vleugels van de SG 'te scharen, als daarnaast de pogingen van twee SG-afde- lingen worden gezet, de VVV en het vormings- en ontwik kelingswerk. die allebei liefst op eigen benen willen staan. Vooral de VVV schreeuwt al jaren om loskoppeling. Daar staal tegenover, dat cultuur in een brede zin van het woord bij de SG thuishoort, dus ook de passieve cultuur, hetgeen Passage biedt. De sluiting van bedrijven, de werkloosheid, bejaardenhuis- vesting, sociale werkplaats én woningbouw. De groei van Maassluis. Met dat en nog veel meer heeft de nieuwe minister van defensie zich tien jaar be ziggehouden. Het minister schap is formeel, en zeker praktisch niet verenigbaar met het raadslidmaatschap. Maas sluis zal zijn ervaring missen. Vlaardingen Een twaalfja rig Vlaardingertje dat na een visite met zijn ouders aan ken nissen een beetje ongeduldig werd om thuis te kómen sprong inderhaast van de éér ste verdieping van een flatwo ning aan de Spechtlaan. Daar bij raakte hij gewond. De jon gen is mét vermoedelijk een gescheurde enkelband In het ziekenhuis opgenomen. Vlaardingen De politie heeft van een 20-jarige Vlaar- dinger een personenwagen in beslag genomen wegens tech nische gebreken- Het was voor de jongeman al de derde keer dat hem een auto werd ontno men, die in een slechte techni sche staat verkeerde. Ook werd tegen de Vlaardinger proces verbaal opgemaakt, omdat hij geen rijbewijs had. Van een 14-jarige jongen nam de politie een cross-motor in beslag. Toen de agenten hem wilden aanhouden, probeerde de jongen er vandoor te gaan Even later kon hij toch wor den aangehouden. Hij kreeg een proces-verbaal omdat hij te jong was om het voertuig te besturen en bovendien omdat hij geen helm op had. Schiedam In snackbar 't Hoekje heeft een donker ge kleurde landgenoot zondaga vond ƒ550 gestolen uit de kas sa. De dief bestelde een patat Daarvoor moest mevrouw 1.1. H. even naar achteren fing maar toen zij terug wam, was de man verdwe nen, 550 rijker en zonder pa tat. Uit het surfsport-center aan de Singel zijn dit weekend een onbekend aantal surfplanken gestolen. De dieven kwamen binnen door de deur te force ren. Tevens werd de kassa vernield De 40-jarige L. H. S. heeft aan gifte gedaan van diefstal uit zijn geparkeerde auto op de Roosbeek. Een autoradio met luidspeaker ter waarde van f300 werden gestolen. De da der is vermoedelijk met een valse sleutel binnengekomen. In de Calandstraat is zondaga vond een zendbakkie uit een geparkeerde wagen gestolen ter waarde van 1000 De ruit van het voorportier werd ver nield. Schiedam Langs de spoor baan Schiedam-Delft is zon dagmiddag een levenloze man in de sloot aangetroffen. De man bleek met zijn fiets in het water gereden na een aanval van epilepsie. Hij werd door omstanders uit het water ge haald. Schiedam Een echte buren ruzie heeft zondag plaatsgehad in de Laurens Costerstraat. Gp nog onbekende wijze, vermoe delijk ook na het nuttigen van enige alcoholische dranken, kreeg de 43-jarige P. J.K. en zijn vrouw ruzie met de 4 I-ja rige buurvrouw A. van T. en diens inwoner. Er vielen klappen over en weer en iedereen gaf elkaar de schuld. De ruzie werd op straat voortgezet en uiteinde lijk belandde P.J.K en zijn vrouw op het politiebureau en buurvrouw A. van T. in hét Noletziekenhuia waar zij na onderzoek weer naar huts mocht

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3