imiK 82-jarige Scheveninger levert kennis voor restauratie Introductie- avonden Vlavoc Meningsverschil over taak SG Pianist dient schadeclaim in Voor vijfde maai standwerkersconcours Kanonnen gestolen Eerste betaalde emancipatie-werkster voor vrouwenbelangen Ambtenaren in de klas Weer zomer- avondconcert réi »9«l 5131 U<vö<- woensdag 20 augustus 1980 VD^SC/WW ■urntiiiiiiiiiiimiininiiniimtiM Scheepvaartmuseum redt Vlaardingen 92 Wie niet weet dat Vlaardingen ooit het centrum van de haringvangst was, zal in de huidige haven xveinig worden geholpen als hij op zoek gaat naar overblijfselen van die roemrijke tijd. Natuurlijk, voor wie het weet is er nog de vage geur van pekel, is er het visserijmuseum en een enkele, noodlijdende haringhandel. Maar de havens presenteren voornamelijk een beeld dat zeer geschikt is voor een stil leven, maar weinig nog met een dynamische haven heeft te maken. Want de Vlaardingse havens liggen nu vol plezieijaehtjes. En die zorgen slechts op de zondagen voor vertier. In vergelijking tot de jaren vijftig, toen de loggermasten niet te tellen waren, is het stil geworden. De toekomst is aan grote computergestuurde trawlers, die hun lading op zee overhevelen naar koelschepen, die meteen richting exportlanden koersen. Dag visafslag. Het Scheepvaart Museum in Amsterdam is nog niet zo lang geleden een lo venswaardig project be gonnen om althans een kenmerkend onderdeel van de Nederlandse ha ringvisserij te bewaren voor het nageslacht. Voor het symbolische bedrag van één gulden werd het opleidingsschip De Zeea rend gekocht van de ge meente Den Haag, die het uitleende aan de zeevaart school. Eens was het nu vermoeide en afgeleefde schip een trotse zeillogger, die onder de naam De Balder VI.92 in 1912 in Vlaardingen van de hel door Casper Postmaa ling liep. Het Scheepvaart Museum heeft de taak op zich heeft genomen De Balder in zijn oorspronke lijke, staat terug te bren gen. Als zeilschip dus. Aan het feit dat het schip een groot deel van zijn bestaan als de Sch.14 (eigenaar rederij Arie van der Zwan) over de Noordzee heeft gezworven, gaan de medewerkers van het museum in hun streven alles in de oorspronkelijke staat te brengen voorbij. Probleem Het voornaamste probleem waar de restaurateurs op stuit ten was het gebrek aan techni sche kennis van het in zijn woelige bestaan vele malen omgebouwde schip, want van de zeillogger zoals die in 1912 door Albert de Jong in Vlaar dingen voor de reder Joost Pot werd gebouwd is bijna niets op papier gezet. Omdat het mu seum zich van het begin af aan had voorgenomen de logger, tot in de kleinste details, in de orginele staat terug te bren gen, stond van te voren al vast dat het schip geheel opnieuw opgebouwd zou moeten wor den om de sporen te verwijde ren, die vorige eigenaren had den achtergelaten. Want be halve zeillogger en opleidings schip was De Balder nog stoomlogger en bewapend vooipostenschip in dienst van de Duitsers. Bovendien had een van de eigenaars de lijn van het schip verknoeid door het te verlengen. Drs. C.F.L. Paul, belast met de leiding van het project, heeft nu, ondanks het ontbreken van behoorlijke technische te keningen, toch een behoorlijk beeld van de Vlaardingen 92 zoals die in 1912 te water werd gelaten. De sleutel tot de oplossing van het probleem was dc nu 82-ja- rige Jochem Hofland. De heer Paul: ..De zeillogger verdween omstreeks 1920. Niemand had ooit een behoorlijke tekening van zo'n schip gemaakt. Die timmerlieden wisten hoe zo'n ding in elkaar zat. Een teke ning hoefde gewoon niet. Kon den ze zo wel. De scheepsbou wers van toen zijn nu manne tjes van een jaar of tachtig. Als de laatste is gestorven bete kent dat. dat ook de kennis over de zeillogger verdwijnt. Na veel snuffelen zijn we uit eindelijk bij de Sleephelling Maatschappij Scheveningen (SMS) terecht gekomen. Daar hebben ze ons doorgestuurd naar Jochem Hofland. Woont nu in Arnhem. Hij is in 1910 als knecht bij de SMS begon nen. Dus hij heeft zelf nog zeilloggers gebouwd. Als je aan hem vraagt: hoe zat dat, dan vertelt hij precies 'die bout moet zwaarder en dat blok zat zo niet in elkaar en dat was anders geschaafdHij heeft echt èlles nog in zijn hoofd". Drijfnetvisserij Voor het museum is hel project ook belangrijk omdat met de restauratie van De Bal der de herinnering aan de drijfnetvisserij (het schip lag dan praktisch stil en wachtte de haringschool op: passieve haringvangst) levend houdt Volgens de heer Paul een zeer Hollandse manier om op ha ring te vissen: „Het was een typische manier van vissen. De haring werd aan boord ge kaakt Een geroutineerde vis ser kaakte duizend haringen per uur. Elke schipper had ook z'n stekkie op de Noordzee, In het achteronder, waar de schipper en de stuurman slie pen, hing dan een zeekaart waar de schipper zijn stekkies had aangekruist Die kaart was geheim. Dat moest ook wel, want alleen schippers die succes hadden konden bEijven. Als je een paar maal met een slechte vangst terugkwam kon je je niet handhaven". De bedoeling is dat de Balder, als zij weer in volle glorie is hersteld, aan de kade van het Scheepvaart Museum aan het Kattenburgerplein in Amster dam komt te liggen. Dan kan, mede door de technische pro blemen (men is nog opzoek naar een stoomspü om de net ten binnen te halen), nog lang duren. Siebe de Jong, die da gelijks met de restauratie bezig is: „Er zullen best nog oude Schevcningers of Vlaardingers zijn, die iets van De Balder of het zusterschip Thor afweten of 2e!fs een afbeelding van het schip hebben". De belangrijkste oorzaak van de lange duur van de restaura tie is echter het geld, dat maar met mondjesmaat binnen stroomt. Verantwoordelijk voor de financiële kant is het ministerie van CRM. dat vol gens Siebe de Jong best wat meer mag afschuiven: „Neder- land een zeevarende natie zeg gen ze altijd. Nou vergeet het maar. Voor oude gebouwen, de Nieuwe Kerk, is geld zat, maar ais het om een schip gaat is niemand thuis". Typerend was misschien dan ook het telefoontje naar het ministerie om inlichtingen. Van het schip wisten de amb tenaren niets aL Oude archieffoto van het zusterschip De Vlaardingen 83. b De Vlaardingen 92, 'kaal' op de werf Vlaardingen De Vlaarding se Volksdans Club (VLAVOC) houdt in de eerste week van september een aantal intro- ductieavonden. Die avonden vallen samen met de overige cursusavonden. De dinsdaga vond is voor (beginnende) jon- feren en wel van 20.00 tot 1.15 uur, van 21.15 tot 22.30 komen de gevorderden aan de beurt; de donderdagavond van 18.30 - 19.15 uur is voor de kinderen, terwijl de ouderen vrijdagavond van 20.00 tot 21.00 uur terecht kunnen. VLAVOC houdt zijn avonden in het gebouw van Liefde en Vrede. Meer informatie: tel. 60.87.47. Schiedam Voor de vijfde maal in successie wordt volgende week weer het Schiedamse standwerkersconcours gehouden. De week markt in het centrum zal volgende vrijdag 29 september weer het to neel zijn van vele beken de standwerkers die op alle mogelijke manieren hun waren aan de man proberen te brengen. Een dozijn standwerkers zal die dag meedingen naar de door de Openbare Nutsbe drijven beschikbaar gestel de prijzen. De winnaar van het Schiedamse concours wordt afgevaardigd naar het nationale standwerkers- concours dat in september elders in het land gehouden wordt. De VVV heeft voor de jong ste deelnemer een aanmoe digingsprijs beschikbaar ge steld. De jury bestaat uit acht personen, onder wie wethouder Scheeres, die het marktwezen in zijn porte feuille heeft. Artikelen die op de week markt door de deelnemende standwerkers verkocht zul len worden zijn: groente schaven. koffiefilters, speel goed, pannen, gereedschap, pennen, fotovloeistof, plan ten. sjaalclips. tafelzeilen, gameermessen en auto poets. fn verband met het con cours zullen volgende week vrijdag de Lange Kerk straat vanaf de kruising Kreupelstraat tot aan het Oude Kerkhof en de Ge dempte Baansloot vanaf het St. Janshof voor alle verkeer worden afgesloten. Ook is het rijwielpad tussen het Broersveld en de Broersvest afgesloten. Schiedam Bij een inbraak in een woning in de Aleidastraat zijn twee miniatuurkanonnen met een gezamenlijke waarde van 2000 gulden buitgemaakt De inbrekerfs) kwam(en) ver moedelijk binnen door een valse sleutel te gebruiken. Vanuit een geparkeerde auto zijn diverse goederen met een waarde van 1200 gulden gesto len. De buit bestond uit een radio, een klokje, een polshor loge, een accu en een lucht- compressor. De wagen stond geparkeerd aan de Westerka- Vlaardingen In het kader van de door de culturele raad Vlaardingen georganiseerde zomeravond concerten op en met het Oranjecarrïllon in de toren van de Grote Kerk zul len Add ie de Jong (clavecim- bel) en Wim Franken (beiaard) dinsdagavond 20.00 uur een concert verzorgen. Schiedam De Schiedamse vrou wengroeperingen krijgen een part time emancipaticwerkster. Zij wordt aangesteld om de ontwikkelingen op het gebied van de emancipatie ver der uit te bouwen, te coördineren en als verbindingsvrouw te fungeren tussen de gemeente en de vrouwen* groeperingen. Naast de aanstelling voor een emanci patiewerkster werd van de week de ge meenteraad door de vrouwengroepe ringen krediet gevraagd voor activitei ten zoals de bijspijker- en VOS cursus sen, het vrouwencafé, 'Wij vrouwen ei sen', de vrouwenraad en het Schiedams vrouwenoverleg. Gepleit werd tevens voor een eigen accommodatie met au- dio-vtsuele middelen en stencilappara- tuur. Alle fracties uitten zich voor het voor stel, hoewel CDA-lid Rita van Lambal- gen aantekende dat haar fractie princi pieel tegen 'wij vrouwen eisen' was in zake de abortuskwestie. PvdA-raadslid Jo Ouwens vroeg zich af of er genoeg aandacht besteed werd aan vrouwen die nog niet toezijn aan bjjspijkercursussen. Wethouder Post hoorn antwoordde dat die aandacht vanzelf zou komen door mond-reclame en op een groot publiek gerichte publi citeit „Er is in korte tijd veel gebeurd Vrouwen doen nu mee aan cursussen, die enkele jaren geleden nog nooit ge dacht zouden hebben, mee te doen. Dat proces zal zich voortzetten," sprak hij. Schiedam Tussen cultuur wethouder Herman Posthoorn en de directeur van de Schie damse Gemeenschap, Ruud Pillard, blijkt een groot me- nirïgsverschil te bestaan over de bemoeienis die de SG heeft met de organisaties in Schie dam waaraan zij subsidie ver leent. Pillard vindt dat de SG als culturele subsidieverdeler bevoegd is de activiteiten en het beleid van de Schiedamse culturele verenigingen te be oordelen. Zoveel geld heeft de SG niet te verdelen en daarom vindt Pillard noodzakelijk dat zijn stichting uitmaakt welke activiteiten het belangrijkst zijn. Posthoorn vindt echter dat een modale vereniging al leen aan haar eigen leden ver antwoording hoeft af te leg gen, niet aan de Schiedamse Gemeenschap, ook niet als zij daarvan subsidie krijgt, en dat de SG alleen moet kijken of de betreffende organisatie zich houdt aan haar eigen doelstel lingen. Pillard heeft Posthoorn dan ook verweten, dat deze de SG alleen maar als doorgeef luik van subsidies ziet. Dat stuit Pillard tegen de borst zijn stichting heeft volgens hem meer te doen dan de knikkers te tellen. Het meningsverschil is niet eerder naar buiten gekomen dan nu, vlak voor de SG-ver- gadcring van hedenavond in zaal Irene. Toch bestaat het conflict al langer. Er is enige tijd geleden een bespreking geweest tussen de SG en het Schiedams vrouwenoverleg, waarbij ook wethouder Post hoorn aanwezig was. Het ging erover, dat het vrouwenover leg geen subsidie had gekregen van de SG, omdat de dames tamelijk ongestructureerd te werk gingen. Overigens is 'structuur' volgens het woor denboek vrouwelijk, dus daar ligt het niet aan. Schiedam Ambtenaren van de secretarie en de dienst Woningbeheer gaan binnenkort deelnemen aan de cursus 'Omgang met pu bliek1. De gemeenteraad is j met bet voorstel van dc cursus akkoord gegaan. WD-raadslid Verhulsdonk vond de cursus een overbodige financiële zaak. Er is hiervoor een krediet aangevraagd van j 30.000. Jlet wel of niet goed omgaan met publiek is een ka raktertrek die niet door een cursus geleerd kan wor den "vond hij. „Het publiek verandert elke maand. Je kan Cursus 'omgang met publiek' beter bij het aanstellen van ambtenaren onderzoeken of zij met mensen om kunnen gaan." CPN-raadslid Ulferd Bruseker zag wel degelijk de noodzaak in van de cursus. Hij steide dat in de dienst woningbeheer, waaronder huisvesting, pro blemen voorkomen die niet door 'een karaktertrek' op te lossen zijn. Tevens zou de cur sus een stuk ontwikkeling en |- training zijn om het personeel beter te motiveren. Verhulsdonk besloot het voor- stel met eer», volgens hem be- kend Chinees spreekwoord. I „Wie niet kan glimlachen, moet geen winkel beginnen", sprak hij, waarop het college een kleine lachuitbarsting niet kon verhinderen. I- Schiedam Pianist Peter Eeijersbergen van Henegouwen eist van de Schiedamse Gemeenschap een schadevergoeding, omdat het internationaal korenfestival begin mei niet is doorgegaan, waardoor bij een bron van inkomsten plotseling moest missen. De pianist zou aan het festival belangrijke me dewerking hebben verleend, ware het niet dat de zangkoren uit Schiedamse partner steden niet in Schiedam konden worden on dergebracht en het festival als gevolg daar van moest worden afgelast. De SG heeft de pianist inmiddels gevraagd hoe hoog zijn schadeclaim zo ongeveer zal zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3