STAD/STREEK Popbouwwerk presenteert tien Schiedamse bands age morgen en Plantage, Tuinlaan, Schiedam: vrijdag 22 auguatua 1380 VD/SC/WW Schiedam ..De gemeente neemt ons nog steeds niet serieus. Als je in Schiedam wil voetballen, kan je kiezen welke club. Maar voor een band zijn er nauwelijks mogelijkheden," bemerkt Jolie Hakkert. medewerkster van Stichting Popoverleg. Zij doelt op het grote tekort aan oefenruimten en de starre houding van de gemeente daarin. Niettemin is er een popfestival morgen. Van s' mid dags twaalf uur tot elf uur s* avonds op de Plantage aan de Tuinlaan zal Popbouwwerk 1980. een pre sentatie van tien bekende en minder bekende pop groepen, zijn opwachting maken. Dat is het enige popfestival overigens wat per jaar in de Plantage gegeven mag worden. De punk, dans- en symfonische muziek, blues, rock and roll en underground. AUe uiteenlopende mu zieksoorten zijn vertegenwoordigd. Misschien wel typerend dat in een kleine stad (of dorp?) als Schie dam zoveel verschillende soorten bands gevestigd zijn. „Ik denk dat dit sterk te maken heeft met de lig ging van Schiedam in het Rijnmondgebied", vertelt Jasper de Koster van de gecompliceerde funkmu- ziekband Universe. „De punk is duidelijk ontstaan onder invloed van de stad Rotterdam. Daarnaast bestaan echter veel bands die meer het al langer bestaande muziekwerk maken. Veel Schiedammers stellen zich toch altijd de vraag of Schiedam een stad of een dorp is. Ik geloof dat die gedachte ook in de muziek doorwerkt. Popoverïeg Het presentatiefestival morgen is het tweede 'Pop- bouwwerk'. Organisattrice is de stichting Popover ïeg, een stichting die al twee jaar ijvert voor een rechtvaardiger postitie van de amateur-musicus in Schiedam. Een zeer complex terrein dus. Doel is om overleg te creëren voor bands. Voor moeilijke za ken zoals belastingen en verzekeringen kunnen de bands terecht bij de stichting. „Wij zijn er echter niet om popactiviteiten te regelen, dat is meer het werk van de bands en de open jongerencentra." stelt Johe. Het popfestival wordt gesubsidieerd door de Schie dam se Gemeenschap, werknemer voor de culturele werkzaamheden voor de gemeente. De stichting Popoverïeg is hierbij aangesloten en waarschijnlijk worden zij binnenkort officieel ingelijfd. De bands die deelnemen aan Popbouwwerk 2ijn deels oude formaties, deels pas opgerichte forma ties, Summer Breeze bijvoorbeeld bestaat al twaalf jaar en geeft morgen een beetje een reünieconcert. In 1968 opgericht, was zij samen met Iron Earth de enige popgroepen in Schiedam. „In die tijd gingen veel mensen naar de bands kijken, zij waren gemo tiveerd," zegt fan van Summer Breeze Marion Jan sen. „Met de disco tegenwoordig is het enthousias me voor concerten veel minder geworden. De op komst van de disco is voor veel bands de vernieti- gingsklap geweest." Oefenruimte Toch is de disco geen barrière geweest om door te gaan met muziek maken in Schiedam, gezien het aantal bands. Bij het Popoverïeg staan vijfendertig bands geregistreerd. ,.De bands die het meeste van het Popoverïeg te verwachten hebben, zijn vooral de punks." merkt Roland Vonk van het Moonlight Quartet op. Roland is net terug uit Zuid-Frankrijk, waar het Moonlight Quariet vijf weken opgetreden heeft in een hotel. ..Wij spelen dansmuziek, wat nogal afwijkt van het repertoire van de andere bands op het festival. Als wij oefenen kunnen we dat doen op csn slaapkamer. Voer de punkbands is dat bijvoorbeeld onmogelijk." Door het volumeverschil heeft de ene band meer behoefte aan goede oefenruimte dan de andere. Maar aan de oefenruimte ontbreekt het nogal in Schiedam. „De gemeente is best bereidwillig om te helpen," gelooft Jasper de Koster, „maar hun pro cedure duurt jaren. Dat kan een band niet hebben. De impuls om een band te formeren komt spontaan op. Als er dan jaren nodig zijn om een geschikte oe fenruimte te vinden, dan bloeit het idee dood. Het is een kwestie van tijd." De starre houding van de gemeente heeft wel tot gevolg dat veel mensen moedeloos rondlopen die graag muziek zouden maken, maar geen band of oefenruimte kunnen vinden. „Pop-overleg zou daar meer aan kunnen doen," zegt Jasper. Niet alleen aan de bands maar ook aan de loslopende musici moet aandacht besteed worden. Café's als de Qui- bus en de Goudsbloem zouden bijvoorbeeld één avond per week workshops of sessies kunnen hou den." De new wave wordt morgen vertegenwoordigd door de Slaughterhouse Five en the Flashing White Boots, Frizzle speelt nummers van onder andere Grand Funk Railroad en Rainbow en doet dit al zo'n tweeenhalf jaar. De in de Schiedamse muziekwereld welbekende Arie BV (Rini van Willigen) geeft samen met de Summer Breeze een reünieconcert. Later zien we Rini terug in de Immer Gerade Aus Band, een band die, volgens Rini, een persiflage op de punk is, maar dan met muziek erbij. „De teksten hebben een psychologische inhoud en daarnaast ook nog een anü-blauw-symmetrische achtergrond," stelt Rini. Dniveree heeft een repertoire van hardrock, jazz en avant-garde-achtige muziek. Echte Schiedamse *vest-coast-rock en southern rock zijn te horen tus sen negen en tien uur van The Topanga Canyon Band. Deze vijfmansformatie liet zich inspireren door Joe Walsh, Eagles en Lynyrd Skynyrd. Cihm Vydd (alias John Havermans) is een elektro nische superfanaat die het gebruik van zijn elektro nische apparaten als thema gebruikt voor de vraag waar het heengaat met het vercomputeren van de mens. Een afwijkende Schiedamse groep, maar niettemin waard voor een optreden, is het Moonlight Quartet Het moet de foxtrotspieren van het publiek los kunnen maken, anders 'doen we het niet goed', zegt Roland Vonk. „We spelen dansmuziek, geen wereldschokkend werk, maar wel gezellig." Rini mei Arie om zijn nek in trance! door Karin Kuijpers Flame gaat mee met de disco Jasper de Kosteri gecom piiceerd funk Het Moonlight Quartet op toernee in Zuid- Frankrijk. Flame loopt al wat jaartjes mee m de popbusmess. Met hun funk- en soulmuziek treden zij veel op m disco's. Op de rest van de Plantage zijn morge'n ook veel kraampjes te bezoeken, waarvan vermoedelijk de drankstand van Guus Klepke de meeste mensen zal trekken. Daarnaast zijn er niet-commerciele stands die voorlichting geven, actie voeren enzovoorts. Sieraden. T-shirts en suckers z:jn ook te koop. Voor hel festival heeft hel Popoverïeg een speciale Schiedam mofoon. het blaadje van deze stichting, uitgebracht. Ook worden er opnamen gemaakt van de optredens door Radio Europa De lichtshow- wordt verzorgd door Bert Roozenbeek. Gehoopt wordt door iedereen die meedoet aan het festival dat er veel mensen komen en het weer mooi mag zijn. wellicht de oudste band in Schiedam. De Sum mer Breeze in 1970. &Ó4. 'c w 12.0M3.00 uun UNIVERSE 1Ï.OM4.00 uur: FRIZZLE 14.0M5.00 uun ARIE bv. en SUMMERBREEZE 15.0M6.00 uur: SLAUGHTERHOUSE FIVE 16.00-17.00 uur: MOONLIGHT QUARTET 17.00-18.00 uur: FLASHING WHITE BOOTS 18.0M9.00 uur: Pauze 19.00-20.00 uur: CIHM VYDD 20.00-21.00 uur: DER IMMER GERADE AUS BAND 21.00-22.00 uun TOPANGA CANYON BAND 22.00-23.00 uun FLAME 23.00. uur: Einde j i L f.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3