ÜDTSÏIElgg Ij Elisabeth van den Akker: abstract, maar intiem Ontslagen redder ging niet vrij willig weg Les Lemoinès Iaat mensen griezelen m COMRIENUAR Beltadijk rond Gusto was beter geweest... Zomeravondconcert ^Pensioen in zicht9 KORTINGBON: Spreekuur voor jeugd ROTTERDAMS 88S NIEUWSBLAD vrijdag 22 augustus 1980 VD/SC/WW Het jaar van het kind, 1979. heeft in Schiedam tol gevolg dat volgende Week donderdag in het wijkcentrum van Schie- dam-Oost aan de GalileT- straat een spreekuur wordt netiouden voor alle jonge- uit die wijk. Uit eigen beweging g^at de gemeen telijke commissie voor wel zijn van jeugd en jongeren, onder voorzitterschap van Wethouder H. W. Post- boom. naar Schiedam- Oost toe om er aan te ho ren wat de kinderen alle maal hebben aan te mer ken op hun woongebied. Oost is een wijk met dichte bebouwing, begrensd door drukke verkeerswegen, waar veel ontwikkelingen ta verwachten zijn. Reno vatie van scholen, bouw van gymlokalen, de komst van een jeugdcentrum, aanleg van schooltuintjes, berbesirating, stadsver nieuwing en verkeerscircu- labe zijn zaken, waarbij da jeugd nimmer betrokken wordt, maar waarmee de jeugd wel alles te maken heeft. Op verzoek van de nationale commissie 'inter nationaal jaar van het kind 1979' gaat Schiedam om te beginnen in Oost proberen het kind bij ont wikkelingen in zijn directe omgeving te betrekken. Dat Is een goede zaak en uit de manter, waarop de commissie voor welzijn van jeugd en jongeren dat op 28 eugustus gaat prober ren. blijkt dat een en ander weldoordacht Is. Het spreekuur, gescheiden in twee bijeenkomsten, "s middags voor de Jongere jeugd en 's avonds voor wat je noemt jongeren, 2ai niet het karakter hebben van een volwassenenver gadering. terwijl voor elke vorm van schoolsheid Is gewaakt. Het lijkt haast op da bijeenkomsten, die de Schiedamse raad voor jeugd en Jongeren (SRJJ) vroeger hield en waaruit ook zinnige standpunten van jongeren naar voren kwamen. De SRJJ liep ai- teen stuk op overorganlsa- iia ni zulke meetings. Daarvoor moet de com missie nu oppassen. Ge- fneentelijk socioloog Grif- poen zegt niet voor niets dat een dergelijk spreek uur eigenlijk alleen zin faeft voor de jeugd zelf, als een aantal wensen vrij snel kan worden Ingewil ligd. Daardoor zal de be trokkenheid van de jeugd met ontwikkelingen in de .eigen omgeving vergroot worden. Geld om aan die wensen tegemoet te ko men is er echter niet }n 'overvloed. Met een fonds van 25.000 gulden voor ,1981 kan moeilijk een par keergarage worden gebouwd, wanneer de grootste grief van kinderen de auto's in hun straat mocht zijn. Het zal moeilijk worden de kinderen dat duidelijk te maken en kan het begin van een genera tiekloof tussen commissie en jong Schlsdam-Oost zijn. Dat kinderen doorgaans nog vergeten worden bij jnspraak en dat wil de .'commissie veranderd zien) .'en dat hun mening nooit ;eens gevraagd wordt, kan op latere leeftijd vaak lel den tot het Idee dat In spraak geen zin heeft, dat •praten met een overheid Itoch vechten tegen de ;bierkaai is. Maar dat ge vaar is er ook als er niet geluisterd wordt als kinde ken wel iets te zeggen heb ben. De commissie Is zich idaarvan bewust. Het deel is niet vandalen, ongeacht vrat zij op te merken heb ben, de zondagsschool in ,1a krijgen. Dat geeft ver trouwen in het initiatief van lae commissie. ':FNV en rijksweg pe Rijnmondraad zal ■maandagavond een brief Ivan de FN V-voed Ingsbon- den over rijksweg 19 alleen maar voor kennisgeving aannemen. Dat Is verstan dig. Zulke adviezen als van de voedingsbonden om rijksweg 19 aan te leggen ;ter wille van de werkgele genheid gaan voorbij aan •-milieu-aspecten en natuur behoud en lijken te veel op zoethoudertheorle In ;de trant van 'ais de men den maar wat te doen heb ben'. Een rijksweg behoort ,-nIet aangelegd te worden, lomdat zo arbeidsplaatsen iSecreëerd worden, maar {Omdat deze verkeerstech nisch noodzakelijk is en ®n_ het geval van rijksweg t'9 is dèt nog altijd een dis cussiepunt. voedingsbonden van J- pNV voelen er toch ook (hiet voor melkflessen weer ;met de hand te gaan be- rj°°.PPen In plaats van ma- «ïtnaal, omdat zo werk ontstaat voor meer lopen- Oö-bandarbeiders? Vlaardingen De gale rie/ar toteek start weer met activiteiten. Het nieuwe sei zoen wordt geopend met een expositie van Elisabeth van den Akker. Deze Rotterdam se kunstenares heeft een ab stract verschijosel tot onder werp van haar creatieve ar beid gemaakt, dat op het eer ste gezicht misschien weinig boeiend lijkt rraar toch, naar later blijkt* van een heel persoonlijke en intieme oorsprong. Haar thema, het veranderen en vervormen van geometri sche vlakken, heeft in zekere zin te maken met het verleden van Elisabeth van den Akker. Met 'het vroeger', toen zij, zoals ze nu vertelt, gefasci neerd kon zitten te kijken naar de vreemde patronen die haar rok vormden, wanneer die bijvoorbeeld gerend was en uit streepjespatronen bestond. De vervormingen deden haar denken aan een net van we gen, wegen die bij elkaar kwa men en uiteen liepen. Alsof je over je eigen rok kon zwer ven. Hing de rok in plooien dan werd de zaak nog intrige render: strepen doken onder en kwamen weer te voor schijn. De kinderlijke belangstelling voor de grillige bewegingen van het rokpatroon keert in het werk van Elisabeth van den Akker nu op een volwas sen niveau terug. Met textiel als materiaal ontwerpt zij vier kantige en driehoekige objec ten waarop de ruit- en streep patronen weer verschijnen. Ook het "hangen' en 'vallen' van het materiaal speelt een belangrijke rol. Naast de serie objecten is er nog een groep kleine ingelijste werken te zien waarbij iemand is begon nen het patroon uit te knip pen. Het uitgeknipte 'valt' weg in een gat. In deze witte 'mi- nis' ontstaat door het afdek ken met vlieseline een stille intieme sfeer. Elisabeth van den Akker werd in 1933 geboren. Zij volgde haar opleiding aan de Acade mie voor Beeldende Kunsten te Rotterdam, waar ze afstu deerde in de richting decoratie en nijverheidskunsL Ze is een tijdlang tekenlerares geweest, maar wijdt zich sinds 1970, een docentschapje aan de Acade mie Artibus te Utrecht uitge zonderd. volledig aan de vrije en toegepaste textielkunst. Zij exposeerde onder andere in de Prinsentuin in Leeuwarden, in het gemeentemuseum Maas sluis, m de Rotterdamse Doe len, waar zij meedeed aan de expositie 'textiel in progress', in galerie Woutertje Pieterse en Egel. Voorts ontwierp zij een wandkleed voor bejaar dencentra in Rotterdam en di verse objecten voor onder an dere het politiebureau aan de Maashaven, het kantoorge bouw van de Gekro en de brandweerkazerne Capelle aan de Ijssel. Werk van haar hangt ook in het ministerie van onderwijs te Groningen, de Rotterdamse Kunststichting en in het stadskantoor van Nijmegen. Galerie Arte) teek. Oost ha ven kade 8, Vlaardingen, vanaf za terdag 23 augustus, Elisabeth van den Akker, textielen. Ge opend iedere werkdag van 12.00 tot 17.00 uur. vrijdagavond verder van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. De officiële opening van de tentoonstelling, zaterdag om 15.00 uur, zal opgeluisterd worden door een optreden van de volksmnziekgroep Windvaan, die Bretonse en Ierse volksmuziek ten gehore zal brengen. Jan Kaashoek blijft met veertien jaar ervaring aan de wal staan als de Koningin Juliana uitvaart. Hoek van Holland Veer tien jaar lang was Jan Kaas hoek (34) opstapper op de Hoekse reddingsboot 'Ko ningin Juliana'. Dat lijkt nu voorbij. Kaashoek kreeg zijn ontslag. Men vond het niet langer verantwoord hem als opstapper verder te laten fungeren. Opstapper, dat wil zeggen matroos, niet in vaste dienst, bij de Ko ninklijke Zuidholïandse Maatschappij tot Redding var Schipbreukelingen. Een opstapper wordt gewaar schuwd wanneer er zich si tuaties voordoen dat de red dingsboot moet uitvaren. Hij moet dus in feite altijd paraat om binnen enkele mi nuten uit te varen. Jan Kaashoek was één van die mensen. Totdat hij, ongeveer twee jaar geleden, een hersen bloeding kreeg die hem in het ziekenhuis deed belanden. Hij kwam er goed bovenop, maar kreeg toch een brief waarin gesteld werd dat de reddtngs- maatschappij het met meer verantwoord achtte hem ver der als opstapper te laten fun geren. De brief was getikt op papier van de maatschappij, maar niet ondertekend. Jan Kaashoek: „Het was of ik een klap in mijn gezicht kreeg. Veertien jaar lang heb ik wan neer nodig klaar gestaan om te varen. Toen belandde ik in het ziekenhuis. Niemand van de maatschappij, geen directielid en geen inspecteur, hebben ook maar iets van zich laten horen. Niet in het ziekenhuis, niet daarna. En toen kwam die brief. Terwijl ik volkomen ge nezen was verklaard en een baan kreeg bij het loodswezen op een van de afhaalboten na een zware lichamelijke keu ring, kreeg ik die brief." Jan Kaashoek besloot alles op zijn beloop te laten. Eigenlijk wilde hij al veel eerder reage ren, Hij weigerde te verschij nen op een bijeenkomst om zijn afscheid te 'vieren' en de zaak leek voorbij, vrijwillig ontslag Totdat vorige week het jaar- Schiedam-—Of er na sluiting van de Gusto nog wel een technisch hoogwaardige industrie is, die zich op de verlaten scheepswerf wil vestigen, vraagt CFN-raadslid Ulferd Bruse- ker zich in alle onrust af. Het terrein loopt namelijk geregeld onder water. Dat schept bouwtechnische problemen, aldus de communistische gemeentebestuurder. Bruseker meent dat nu goed blijkt hoe jammer het is, dat de Maasdijk destijds is aange wezen als schakel in de Delta- dijk van Hoek van Holland naar Rotterdam. Er zijn goede woningen voor gesloopt om die dijk te kunnen verbreden en nu blijkt dat het beter was geweest de waterkering aan te leggen aan de andere kant van het Gusto-terreïn, langs de Nieuwe Maas. In zekere zin beaamt wethouder Chris Zij develd dat. „Maar toen de Del ta-plannen werden ontwik keld. kon niemand nog be vroeden dat het met de Gusto plotseling zo slecht zou aflopen en dat het terrein vrijkwam," aldus de wethouder. Volgens Zijdeveld is het te laat om alsnog te proberen de bui- tenwaterkering te verplaatsen van Maasdijk naar de rand van het Gusto-terrein, zoals behalve Bruseker ook bewo nersvereniging Schiedam-Zuid heeft geopperd. Voor de ver breding van de Maasdijk heb ben immers al onteigeningen plaatsgevonden en ook de sloop van de 181 woningen van de Gusto-wijk was te duur om nu vergeefs te laten zijn. „Bovendien zal rijkswaterstaat het overleg over de Deltawer ken nauwelijks opnieuw wil len opstarten," meent Zijde veld. „Het andere tracé voor de Deltadijk was indertijd een goede suggestie geweest, maar ja, toen ging het met Gusto nog goed en kon dat gewoon niet." De gemeenteraad heeft nu het bestemmingsplan voor Mathe- nesse-Zuid, waaronder het Gusto-terrein valt, vastgesteld. In dit bestemmingsplan wordt gesproken van hoogwaardige industrie op de 'lege' werf, waar het hoofdkantoor en twee bedrijfshallen nog altijd wachten op plaatsing op de ADVERTENTIE NATIONAAL STOOM WEEKEND TE HELLEVOETSLU1S 23 en 24 augustus Tegen inlevering van blanco coupon no. 3 aan de kassa's van het manifestatieterrein aan de Tramhaven te Helie- voetsluis, ontvangt u een korting van 40% p.p. op de nor male toegangsprijs van 5.-. De RN paspoortprljs wordt dan 3,- p.p. Deze coupon geldt voor maximaal 4 personen. Voor industriegebied Mathenesse bestaat nu een bestem mingsplan; daarmee kan de gemeenteraad ongewenste ont wikkelingen in dit gebied tegengaan. Foto: Jacques Zorgman. monumentenlijst. Staatssecre taris Gerard Wallis de Vries heeft zich daarover nog niet uitgesproken. Hij kreeg vorig jaar een negatief advies bin nen van het Schiedamse stads bestuur, maar positieve gelui den over plaatsing op de mo numentenlijst kreeg hij van onder andere de historische vereniging Schiedam en oud werknemers van de Gusto. Zijdeveld deelt niet de vrees van Bruseker, dat hoogwaardi ge industrieën het Gusto-ter rein niet aantrekkelijk genoeg zullen vinden, alleen omdat het wel eens onder water loopt. „Dat is een kwestie die bouwers en gebruikers zelf best kunnen oplossen," meent de wethouder. Een schoonheidsfoutje, ge maakt met het bestemmings plan voor Mathenesse-Zuid, zal voortaan bij andere be stemmingsplannen worden voorkomen. Dat heeft betrek king op een tijdige ter visieleg- ging van het plan. Volgens Bruseker is dat nu zonder goe de bekendmaking geschied. IIIIIIlllllllllIlllilllIjllllllllllllllllllllIllIilllllllllIIIHIllliimiIlIIlHIllllllIllllllIIIIltllllllllllillililllllll Vlaardingen In het kader van de door de Culterele Raad van Vlaardmgen georganiseerde zomeravondconcerten op en met het Oranje-carillon in de toren van de Grote kerk zullen Addie de Jong, Wim Franken en Han Kapaan een concert verzorgen. Dinsdag 26 augustus kunnen muziekliefhebbers vanaf 20.00 in de Historische hal terecht. Op het programma staan onder meer werken van Giovanni Boni, Johann Sebastiaan Bach, Teleman en Croes. Na afloop van het concert is er gelegenheid om onder leiding van de stadsbeiaardier Addie de Jong de toren van de kerk te beklimmen. iiriiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiijtiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiii Vlaardingen De Stichting Raad voor het Ouderenwerk houdt in de maand september een drietal informatieavonden over het thema 'Pensioen in Zicht'. Dit voor mensen die ongeveer drie jaar voor het be gin van hun pensioen staan. Voor de bewoners uit Holy en Holy- Noord is er op woensdag 10 september een avond. Deze wordt gehouden in het Dien stencentrum Holy. Dinsdag 16 september is de informatie avond in Dienstencentrum West. Deze avond is bestemd voor bewoners van West en Zuid. De laatste avond is op 23 september in dienstencentrum Emma. Bewoners van Oost, Centrum en Rabberspolder kunnen daar dan terecht. Alle bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. verslag verscheen van de Ko ninklijke Zuidhollandse Maat schappij tot Redding van Schipbreukelingen. En wat las hij daarin: „Opstapper Jan Kaashoek zag zich om gezond heidsredenen genoodzaakt ontslag te nemen als opstapper van de maatschappij." Dat was de druppel die de em mer deed overlopen. Kaashoek: Eerst die niet on dertekende ontslagbrief, waar voor later trouwens wel een excuusbrief kwam en nu het bericht dat ik vrijwillig onts lag genomen zou hebben. Wat moeten de mensen wel denken en wat moet mijn werkgever wel denken." Jan Kaashoek wil zich overi gens zeker niet afzetten tegen de maatschappij zelf: „Dat is een uitstekende instelling waarvoor ik me steeds met plezier heb ingezet. Het zijn de mensen erachter die grove fouten maken." De inspecteur van de red dingsmaatschappij, de heer G- de Jong, geeft toe dat het ge val Kaashoek een onbevredi gende zaak is. „Dat hij volko men genezen is verklaard is voor hemzelf uiteraard na tuurlijk erg fijn," aldus de heer De Jong. „Wij waren en zijn echter van mening dat ie mand die op een dergelijke manier ziek is geweest niet meer moet worden ingezet voor het vaak bijzonder zware werk op een reddingsboot. Dat is in het belang van de maat schappij, van de schipbreuke lingen en in het belang van de betrokkene zelf. Als er ooit iets zou gebeuren, dan zouden er altijd verwijten komen, te recht of onterecht Dat wij in het jaarverslag gesteld hebben dat Kaashoek zelf ontslag heeft genomen is een normale procedure. Je gaat iemands ziekte nu eenmaal niet breed uitmeten in een jaarverslag," aldus De Jong. Inmiddels blijft een weer kerngezonde Jan Kaashoek met veertien jaar ervaring aan de wal staan als de reddings boot uitvaart Schiedam Wie van sensa tioneel en adembenemende akrobatiek houdt, kan dit weekend zijn hart ophalen. Vanavond, morgen en over morgen is de bekende akro- batenfamilie Les Lemoinès in Schiedam. Deze familie heeft al 350 jaar een klinkende naam in de akrobatenwereld. Levensge vaarlijke stunts behoren tot hun dagelijkse arbeid. Zoals het 20 meter schuino- plopen op een stalen draad, waar op de top gevaarlijke capriolen uitgehaald worden. Alle stunts gebeuren zonder vangnet. Op het zes meter hoge koort zal de groep een menselijke pyramide bouwen. Voor de shows in Nederland hebben zij nog een speciaal draad nummer ap klompen inge studeerd. De familie heeft medewer king van enkele stuntmen sen, welke zeer gevaarlijke stunts zullen uithalen met auto's en motoren.. Dat het gehele spectakel ge vaarlijk is, blijkt wel uit het feit dat geen enkele verzeke ringsmaatschappij de arties ten wil verzekeren. De show begint om acht aan de Paralelweg, achter Station Schiedam. Rotterdam-West. mtma® Levensgevaarlijke stunts van de akrobatenfamilïe Les Lemoi nès. Tegen mievering van deze bon aan de kassa van 'Les Lemoinès' aan de Parallelweg ontvangt u een korting van TWEE GULDEN p.p. Bon geldt voor maximaal vier personen. Normale toegangsprijzen: 8.per persoon, volwassenen. /5.per persoon, tot veertien jaar. i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 7