STAD/STREEK Bonden willen ouderen wees* bij samenleving betrekken OC West gaat weer beginnen Programma van de ouderendag AJC'ers houden nog een reünie 'Op de WC is iedereen gelijk9 'Zijgaan toch niet meteen dood?9 Balinese avond in Muziekcentrum Dansles voor ouderen 9Laat die pop nou maar gaan9 Jongetje gewond bij aanrijding DDOÖO QUISPES. HOUTSMAN PIANO'S MUZIEK Liesveldviaduct afgesloten donderdag 23 guguakis 13SO VD/SC/WW 1 dan 2iJn z,ealicm3ai gelijk." Dat zei de Vlaardingse wethouder Bas Goudriaan deze week tiidens opmerkingen in de commissie voor stadsontwikkeling over seerdVa" no 1611 "^oeve van de golfcourse, die in de Broekpolder wordt gereali- Raadslid Willem Kwakkelstein had de wenkbrauwen gefronsd over de kosten, die de ge meente zou moeten bijpassen, vooral omdat Vlaardingen met de komst van de golf dub nooit zo gelukkig is geweest Kwakke 1ste»n vroeg zich daarom af, of die kosten voor die riolering niet helemaal voor reke ning van de club zouden kunnen komen, in plaats van voor een beperkt deel. zitten?" Cre raadsleden hinnikend opgemerkt: „Kunnen ze niet in de bo^es gaan Goudriaan ging dat echter te ver. Ook bij het aanleggen van riolering ten behoeve van andere gebruikers moet door de gemeente worden bijgepast „We mogen nu geen verschil maken om dat we die golfcourse lie ver niet hadden gehad," meende hij. „Op de WC is iedereen gelijk. Rien Lensvelt liet in de zelfde vergadering overi gens merken, eigenlijk ook toiletgelegenheid in de Broekpolder te willen voor de paarden van de manége, die regelmatig over de wandelpaden door het bos-in-aanleg lopen. Hij vroeg Goudriaan of er iets gedaan kon worden aan de vele paardepoep, die overal maar verspreid lag. Ook dit onderwerp zorgde voor de nodige hi lariteit Vanaf de publieke tribune kwam de suggestie, ruiters te verzoeken net als hon- debezitters een schepje en een plastic zak mee te ne men. Dat zou dan wel een tuin- schop en een vuilniszak moeten worden. Gou driaan, sussend; „Die paar depoep moeten we maar voor lief nomen, hoor. Er wordt op die manége heel wat sociaal werk gedaan." Lensvelf „Oh, het gaat dus om sociale werkpaar den!" Schiedam De Blauwe Brug op het Bachplein staat dins dag geheel In het teken van de ouderen in Schiedam- Noord. Er is van alles te doen, ook voor de bezoekers, die bij sommige activiteiten wel de materiaalkosten moe ten vergoeden. Het program ma volgt hier. Grote 2aak 10 12 uur, bloemschikken o.l.v. heer De Graaf en mevrouw Egberts en optreden gastvrouwenor kest dienstencentrum Holy o.l.v. mevrouw Suttorp; 20 23 uur. concert bigband mu ziekschool o.l.v. Cees Matla en musical 'Oud van jaren, jong van hart' o.l.v. heer Stam. Speelruimte; 10 31 uur, yoga; 1112 uur, gymna stiek; 1415 uur, volksdan sen door Groep Woudhoek en 4 Molens o.l.v. dames Van de Korpel en Miehielsen; 15 16 uur, stijldansen. Groepsruimte: 1016 uur. Welfare en handwerken en corsages maken. Creaüvitdtsruimte: 10 16 uur, spinnen, weven, exposi tie wandkleden, pottenbak ken, houtbewerken, tekenen, macramé, expositie tekenen. Centrale bal: 10 16 uur, sjoelbakken en marktkramen van o.a. ouderenbonden, con sumentenbond, Welfare. Rode Kruis, dienstencentra, vereniging van diabeten. Bibliotheek: 10 16 uur, expositie materialen voor slechtzienden en diaprogram ma; 10—12 uur, klavefjas- tournooi voor tachtig perso nen; 13 16 uur, dam- en schaaksimultaan. Muzlekschool: 13.30 16 uur, instrumentenparade. Biljart ruimte: biljarttour- nooi. Grote zaal: bridge-drive. Schiedam Wat moet je als je oud bent? „Dan moet je lid worden van een ou derenbond, want dat is be langrijk," zeggen G. F. Meijers en C. P. M. Lansbergen. Waar om is dat belangrijk? „Om dat Schiedam enorm veel oudere inwoners telt, die alles bij elkaar veel te wei nig te vertellen hebben. Paar moeten wij wat aan doen," zegt Meijers. Daar aan voegt A. van der Lin den toe: „Het gaat ons erom dat zoveel mogelijk mensen zich organiseren, *t geeft niet waarbij, als zij maar georganiseerd zijn, want dan kunnen zij ten minste meepraten." Het is dus 20; in het vergrij zende Schiedam willen de ou deren zich eindelijk doen gel den. Zij willen inspraak, „ge woon, doodgewoon meepra ten", zegt Meijers, over van al les, Woningbouw. Renovatie, zegt Lansbergen. Ziekenfond sen. Verkeer. Cultureel beleid. Noem maar op. Het kan 20 be langrijk niet zijn of de ouderen willen er voortaan bij betrok ken worden. Oud ben je vol gens de toelatingsnormen van de ouderenbonden nadat je Abraham hebt gezien. Meijers is 66 jaar en voorzitter van de algemene Nederlandse bond van ouderen (Anbo). Lansber gen is 70 en voorzitter van de katholieke ouderenbond (KOB). Van der Linden is 76 en seeretaris van de Anbo. En Jan E. Bonefaas, nog niet ge noemd, is 59 en penningmees ter van de KOB. Met hun vie ren namen zij het gisteren op voor alle Schiedam se ouderen, die altijd maar thuis zitten en die zich teruggetrokken heb- actsvi testen nieuw seizoen gramma Ook 01 moeten Westwijk en Indische buurt het doen met een houten noodgebouw voor het Ont moetings- cantrum; activiteiten 2tjn er voldoende. Vlaardingen Ontmoetings centrum West aan de Flons de Vijfdelaan heeft voor het nieu we seizoen een programma boekje samengesteld dat in de loop van deze week huis aan huis in Westwijk en Indische buurt wordt verspreid. Het nieuwe programma bevat meer dan twintig activiteiten. Voor alle leeftijden en interes ses zit er wel iets bij. In drie leeftijdscategorieën worden jeugdclubs gehouden met activiteiten variërend van spelletjes tot discodansen. Maandelijks is er een dans avond voor de liefhebbers van stijldansen. Eenmaal per veer tien dagen wordt er een kla- verjasavond gehouden en de „opzichzelfstaanden" komen elkaar ook eens in de twee we ken tegen. Voor vrouwen worden in OC- West drie speciale contact bijeenkomsten georganiseerd. In volgorde van maatschappe- lijke betrokkenheid: koffie ochtenden, vrouwenpraatgroe pen en een maandelijks vrou wencafé, Cursussen zijn ruim vertegenwoordigd in net OC- Westprogram. Twee naaicur sussen: één voor Turkse dames en één voor Nederlandse. Het is wel de bedoeling dat de bei de groepen na verloop van tijd samengaan. Netty de Bie leidt een cursus textiele werkvormen. Verder zijn er cursussen in zeefdruk ken, timmeren, bloemschik ken, gespreks- en vergader techniek, herhalingscursussen voor ouders en taallessen voor buitenlandse vrouwen. Als vanouds kan er weer gegymd worden en tijdens één van de naailessen, op donderdagmid dag, is er een pcuteroppas. OC West verleent gastvrijheid aan De Kabel, die met 2ijn project „Mensen zonder werk" regelmatig de wijken ingaat. Ook aan net buurtwerk draagt het Ontmoetingscentrum zijn steentje bii. 2lowel voor de Westwijk als voor de Indische buurt functioneert er een overkoepelende wijkraad. Af geleid daarvan bestaan er voor de Westwijk vier en voor de Indische buurt drie deelcom- missies. Verder geniet ook het Stedelijk Overleg Stadsver nieuwing gastvrijheid in het wijkcentrum. Voor wie dit alles nog niet vol doende is bestaat de mogelijk heid om wensen kenbaar te maken. De medewerkers be kijken dan of die verlangens gerealiseerd kunnen worden. Voor een uitgebreid program ma en met vragen kan men te recht bij Ontmoetingscentrum West, Floris de Vijfdelaan 2, telefoon 34.89,93. gaardingen „Wie bij de af sluiting van onze reünie op 7 juni had voorgesteld om over enkele maanden weer bijeen te komen zou waarschijnlijk ter plekke voor gek zijn ver klaard." Hoewel Coos van IJ- peren zelf deze woorden op schrijft neemt hii toch het risi co om met de2e kwalificatie te forten opgescheept. Op 30 au gustus gaan de idealisten van teen de diverse plaatjes bekij ken die op 7 juni werden ge maakt. Ten tweede male dolle Pret dus! Kampeerboerderij De Hoogka mer was op 7 juni vervuld van Jeugdsentiment. Vlaardingse oud-AJC'ers haalden toen met elkaar herinneringen op aan een idealistische en een van zonnige toekomstverwachtin- ten bruisende periode. De tijd at de Arbeiders Jeugd Cen- Me zijn pinksterfeesten hield, toen er echt gekam peerd werd en toen men op de drempel van de Tweede We reldoorlog de „rode dageraad" al zag „gloren". Op die dag werden diverse fo- tos, dia's en films gemaakt. Nu zijn al die filmpjes ontwik keld en afgedrukt en leek het de organisatoren dienstig een tweede bijeenkomst te beleg gen. Om degenen die op 7 juni verhinderd waren alsnog de gelegenheid te geven oude vriendschappen te hernieuwen en om diegenen die er wel wa ren wat „pret om de pret" te bezorgen. Aanmelden is niet nodig. Ge woon op 30 augustus naar de Hoogkamer komen waar de reünie vanaf vijf uur *s mid dags gestalte krijgt. Ook bur gemeester Kïeboom is er weer bij om het gebeuren van een passend begin en einde te voorzien. Het feest kan tot een uur of elf duren. Vlaardingen De oudere inwoners in Vlaardingen kunnen in het dienstencentrum Holy danslessen volgen. Op maandag 8 september wordt er met de danslessen gestart Iedereen vanaf 55 iaar kan in het dienstencentrum terecht om de beginselen van net ballroom-dansen onder de knie te knjgen. Ook de gevorder den kunnen terecht in het dienstencentrum. De cursus voor de beginners start iedere week om 19.30 uur. De gevorderden be ginnen om 21.00 uur. Iedereen die zich geroepen voelt om mee te doen kan zich opgeven bij het dienstencentrum Holy. ADVERTENTIE KUN JE NOG SPELEN.SPEEL DAN MEE op een blokfluit, mondharmonica, melodica, occarina, gitaar of bijv, een panfluit. Singel 116- Schiedam - Te!. 010-268871, ben uit het maatschappelijke leven. Doelstelling van Anbo en KOB is, aldus Meijers, „dat de ouderen niet achter een goudvissenkom en de kanarie wegkruipen, maar dat zij hun neus nog laten zien in de de sa- op zo divers moge- menlevini lijk gebiec Waar zijn zc? „Want het is toch te gek," zegt Meijers, „dat iemand na zijn pensionering meteen maar wegkruipt. Wie zich isoleert, verloedert. Dat moet zo niet. Je hebt bijvoorbeeld in Schie dam tientallen verenigingen, op allerlei gebied, en elke ver eniging heeft wel een bestuur met zo'n mannetje of zes, ze ven. Het stikt in Schiedam dus van de bestuurlijke ervaring. Maar waar zijn al die mensen? Bestuurders van vroeger kom je op latere leeftijd niet meer tegen. Is het dan op hun vij fenzestigste ineens afgelopen met die kerels? Zij gaan toch niet meteen dood, als zij oud zijn? Ik vind dat gek, hoor, ja renlang hebben die lui zich voor een vereniging of zo uit gesloofd en plotseling verdwij nen zij in het niet." Wat doet de Anbo daaraan? „Wij streven ernaar dat ook ouderen nog bijeenkomen, dat zij hun sociale contact ook na het bedrijfsleven kunnen voortzetten, zegt Van der Linden. En wat doet de KOB daaraan? „Hetzelfde," zegt Lansbergen, „wij werken met de Anbo sa men." Meijers: „Het is alleen jammer dat er in Schiedam geen afdeling van de protes- tant-christelijKe ouderenorga- nisatie is, de PCOB die lande lijk wel bestaat, want dat scheelt een hoop Reorganiseer den in Schiedam. Niet wijzer Hoe doen de ouderenbonden dat? Tot nog toe was er een zaaltje van de Anbo achter het Blauwhuis, aan de Lange Nieuwstraat. Daar kwamen veel ouderen bijeen, niet al leen om te kaarten of te biljar ten of voor een borrel, maar vooral ook om met elkaar te praten. De KOB kwam gere geld bijeen in Kethel. Ook zijn er de dienstencentra, de 4 Mo lens aan de Nieuwe Damlaan en de Woudhoek in de Woud- hoek, en daar kunnen bejaar den voor de gezelligheid te recht. Maar verder? Verder is er voor ouderen niets. Je kunt als bejaarde hartstikke veel klaverjassen, daar is wel gele genheid voor, maar daar word je niet wijzer van als je wilt meepraten over woningbouw bijvoorbeeld, zoals huisvrou wen dat sinds een jaar wel kunnen. De Anbo en de KOB willen daar meer aandacht aan gaan schenken. De belangen behartiging van de Schiedam- se 50-plussers regelen zij via de stienting raad voor het be- jaardenwerk, waarin zij met zes mannen en vrouwen ver tegenwoordigd zijn. Maar ini tiatieven moeten verder van uit de Schicdamse ouderen zelf komen. En daartoe heb ben de Anbo en de KOB een open dag belegd, die volgende week dinsdag gehouden wordt in de Blauwe Brug, het wijk centrum van Schiedam-Noord dat morgenmiddag om drie uur geopend wordt. Die open dag van de ouderen valt mid den in de feestweek, die de Blauwe Brug houdt, maar dat maakt 'm niet minder interes sant. Het gaat er in de eerste plaats om ae ouderen in Schiedam- Noord bij het werk te betrek ken. De Anbo heeft In G roe noord pakweg driehonderd le den, de KOB een dikke hon derd, en als je nu nagaat, aldus Meijers, dat gemiddeld twintig dertig procent georganiseerd is, dan valt er nog heel wat bij te organiseren. Onmisbare me dewerking voor de open dag is gegeven door de dames C.M. de Herder en A. F, Ver meulen. Zij zijn zelf nog niet zo oud, maar omdat zij respec tievelijk leidster en assistent leidster van dienstencentrum de Woudhoek zijn, voelen zij zich toch in ruime mate bij het Vertegenwoordigers van de ouderenbonden in Schiedam: van links naar rechts Cees Lans-ï bergen. Jan Bonefaas, G. F. Meijers en A. van der Linden. Ook de dames De Herder en Ver- J meulen van het dienstencentrum in de Woudhoek waren gisteren present. Foto: Jaap Rozema.** ouderenwerk betrokken. De epen dag zal duidelijk ma ken dat er voortaan meer te doen is voor ouderen in Schie dam-Noord, maar uiteindelijk hebben alle activiteiten dat ene doel: de ouderen bij elkaar te brengen om geestelijk bij te blijven. Als je altijd maar ach ter de bloempot vandaan naar buiten zit te staren, heb je een vette kans snel in de Drie- maasstcde te komen, is kort maar krachtig de vrees van Anbo en KOB. En Meijers c.s. hebben nog helemaal geen zin seniel te worden. Zij zijn kras se exemplaren van mondige ouderen. Lansbergen: „Eigen lijk moet het woord 'oud' uit het woordenboek worden ge schrapt. Dat drukt een gevaar lijk stempel op iemand, die eenmaal voorbij de zes kruisjes is. Dat geeft veel mensen het idee dat zij uitgeteld zijn." Ouwe man Meijers heeft al positieve reac ties gekregen op de voorgeno men uitbreiding van de Anbo- activiteiten, die voortaan in de Blauwe Brug gaan plaatsvin den (toeval dat 't weer 'blauw' is: in de binnenstad zit de Anbo achter het Blauwhuis). Er waren in Schiedam-Noord best al ouderen, die er eens uit door Kor Kegel wilden, maar zij moesten tot nog toe helemaal naar de 4 Molens. Op proef gaat de Anbo enkele maanden op donder dagmiddagen in de Blauwe Brug draaien. Dienstencen trum de Woudhoek gaat de dinsdagochtenden vullen met een spreekuur voor ouderen van tien tot twaalf, yoga van tien tot elf, bejaardengymnas-^ tiek van elf tot twaalf en crea-" tiviteit van tien tot twaalf. Van de Anbo kan een echt-' paar lid worden voor 16,20 per jaar en een alleenstaande j' voor 11,50 en de KOB is voor beide categorieen een gulden 7! goedkoper. Rekenen de bonden nu op veel belangstelling? Meijers: „Ik zal t al biij zijn, als de helft van de ouderen m Groenoord komt Maar weet je wat het is: veel mensen voelen zich eigenlijk veel te jong om lid te willen worden van een ouderenbond. Daar zit het gevoel achter van dat je dan ineens een ouwe f man bent, als je van zo'n bond lid wordt. Maar dat hoeft hele- maal niet. Je ziet er leeftijdge noten en dat is belangrijk als middel tegen de vereenza- ming." Schiedam Alleen kleinere zaken en mid denstanders, die niet al te commercieel werken, zijn welkom als adver teerder in de Schiedam- mofoon, de spreekbuis van de Schiedamse pop groepen. Dat heeft Piet Smit, lid van de Schiedamse Ge meenschap, in hoge mate verbaasd. „Welke middenstander werkt nu niet commercieel? Hoe kan je nu zo'n voorwaarde stellen?" vroeg hij zich af, toen in de SG over subsidie aan de Sehiedammofoon werd gesproken. Volgens SG-penning- meester en VVD-raads- lid Cor van Tilborg gaat het echter om ''bezwe ringsformules', die een beetje passen bij de ide ologie der popgroepen. „Laat die popiongens nou maar gaan, ze» hïj sussend. Hoek van Holland Een achtjarig jongetje is in de Hoekse De Cordesstraat gegrepen door een auto, toen hij plotseling de weg overstak. De automobilist kon het kereltje niet meer ontwijken. Hij moest voor onderzoek naar het Leijenburgziekenhuis in Den Haag worden gebracht. Een 22-jarige Haagse vrouw slipte op de Haakweg met haar mo tor. Ze bleef zelf ongedeerd, maar de motorfiets belandde in de i sloot. Op de Langeweg botste een personenauto op een lantarenpaal, i De lichtmast raakte daarbij behoorlijk beschadigd. De bestuur- 1 der reed door, maar kon later gemakkelijk worden gegrepen. Bij de botsing was zijn radiateur lekgeraakt, zodat de politie zonder moeite het spoor kon volgen. Vlaardingen In het muziekinformatie en documentatiecen trum van Ton Stolk aan de Ctosthavenkade 45 wordt zaterdag een balinese avond gehouden. Als het weer meewerkt vindt het evenement plaats op het binnenterrein van het Ree- de rshuys, waarin het muziek centrum gevestigd is. Er wordt gedanst door Ida Ba- gus Gotama Suryawan. Tij dens de kleedpauzes worden dia's vertoond door Henk Kra- nenkamp, die het een cn an der over Bali en de balinese danskunst vertelt. Er zijn ook oosterse voorwer pen te koop. Geïnteresseerden kunnen bij Ton Stolk via telefoon 34.72.40 nadere inlichtingen krijgen. Deelnemers betalen ƒ.15.- en tree, waarbij Balinese gerech ten en consumpties echter zijn inbegrepen. Men begint om 20.00 uur. iiiiiiiiiiiiniiintniiiinniiiuiiiiJutiiitHiiiaiüii Vlaardingen In verband met de presentatiemiddag van Vlaardingse muziekgezel schappen op het Veerplein zal het Liesveldviaduct op zater dag 30 augustus voor alle ver keer gesloten zijn. Automobi listen kunnen het Liesveldvia- duct die dag gebruiken al3 parkeerplaats. De maatregel van de gemeente gaat in om 08.00 uur en eindigt om 17.00 HiiumiuuiinuummiuuuiuiiiuumtmmuL

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3