fill 3 Je moet toch in j e eigen stad terecht kunnen!' Kinderen 'uit Oost willen meer ruimte 3'BWANA in een jaartijd culturele speerpunt I Extra subsidie I voor popfestival Wandel concert Het nieuwe seizoen Drukke start week van CJV 'Liefde n Vrede' aiiin[iiiiiiiiiiiiii[iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaii)iiiiiiiiii[iiiiiiiiimuiniiin[iiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiii[iiiiiiiiuiiniiiii)iiiiuiiuniiiiinniiiii;nnniiiniiiiiiii| HitifiiuniiiniiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiHinniiiiiiiiiiiiiiiitttmiiiiiiitmiiniiiHnuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiirtiiEiiiiniiiitiiDiniiiiiiiniiiimniiiiKiiiiiiuriifiiinr - Woensdag tobbedansen in Vlaardinger Vaart SPREEKUUR VOOR HERHALING VATBAAR Behoefte onderzoek oudere protestanten Schiedam zoekt topambtenaren Gereformeerden sparen voor nieuwe kerk vrijdag 29 auflwafctsso VD/SC/WW VlaardingenDe or ganisatoren van het popfestival in Holy krij gen een subsidie van 1000 gulden. De Vlaar dingse Raad voor Jeugd- en Jongeren werk heeft dit in de vergadering van afgelo pen woensdag besloten. Formeel is de financie ring een taak van de Stichting, waarbij hel jongerenwerk is aange sloten. In afwachting van de totstandkoming van een jongerencen trum in Holy-Noord is de bijdrage bedoeld als een stimulans om te ko men tot meer activitei ten voor de jongeren in de Holy-wiik. Het pop festival, aat morgen wordt gehouden, speelt zich af op de bouw speelplaats aan de Am sterdamlaan in Holy. De nieuwe program mering van B'Bwana heeft de volgende inde ling als hoofdlijn geno men: Iedere eerste zaterdag van de maand: ja2z, bop en dergelijke. Iedere tweede zater dag: theater. Iedere derde zaterdag: diverse muziek. Iedere vierde zaterdag: cabaret, literair. Voorts elke donderdag en zondagavond film. Elke tweede vrij'dag pop. Een greep uit het'sep- temberprogramma: 13 september, mime van het Foreign Theatre, 20 september Turkse mu ziek. 27- september Johnny van Doorn. Films de komende maand onder andere van Luigi Comencini, Von Sternberg (Der Blaue Engel, die met Mariene Dietrich) en Roman Polanski. Vlaardingen Begonnen vanuit niet meer dan een vage' onvrede met het uitgaansleven in Vlaardingen, na een jaar de culturele speerpunt van het stadje: B'Bwana gaat het voor de wind, kan men wel zeggen. In het vorig seizoen bezochten niet minder dan drie- vierhonderd mensen per weekeind de kleine zolderverdieping van het gebouw waar vroeger de toch wat wereldvreemde club van folklicfhebbers, wijlen Assurancetourix, huisde. Een bezoekersaantal dat beduidend lager gelegen zou hebben, het bestuur is er van overtuigd, wanneer de programme ring anders geweest zou zijn. Een gat In de markt wordt gedicht B'Bwana, of: hoe armris het culturele leven in Vlaardin gen? Naar het feit te oordelen ■dat er op het programma van «de vorig jaar geopende socië teit zovelen afstoven in elk ge val eenzijdig, zo blijkt. Sinds de kunstenaarskring Vlaardin gen '65 ten onder ging aan een ons-kent-ons mentaliteit, is er eigenlijk niets pieer geweest dat ligt tussen „disco en stads gehoorzaal",-zoals het B'Bwa- na-bestuur zijn doelgroep om schrijft. Schiedam kent ten minste nog een zoldertheater, maar in buurstad Vlaardingen wordt nergens een programma geboden dat tegemoet komt aan de vraag naar het soort amusement dat niet door de gevestigde voorzieningen ge boden wordt: jazz, pantomime, films die buiten de traditionele bioscopen rouleren. Daden stellen B'Bwana gaat 6 september het tweede seizoen in. Als die da tum gehaald wordt tenminste, want men zit vanwege het succes waardoor de accommo datie aan de Hoflaan veel te klein bleek middenin de ver bouwing. En de plannen zijn ambitieus, maar V moedig. In zekere zin, gebeurt hier wat men in de culturele raad~met aandurfde. Hier wel de onder nemingslust die de cultuurno-* labelen gewoon ontbreekt. „Als je niet gewoon daden stelt, kun je blijven wachter!*" vat bestuurslid Pieter van Dorp samen. Zo gaat B'Bwana proberen dit jaar iets van de grond te krij gen waar de culturele raad ja renlang over vergaderde en tenslotte een halfhartig rap port over uitbracht: het film huis, dat er enerzijds natütir- lijk moest komen, doch ander zijds toch maar liever niet. Misschien wordt, het een fi nancieel fiasco; ruimte en vrij willigers zijn er wèl, dus als de gemeente het niet doet dan doen wij het En wie niet waagt, die niet wint Dat is de aanpak van B'Bwana. Er is bo vendien een filmliga opgericht GaardingenCJV 'Liefde en Vrede' maakt een goede tart voor het nieuwe seizoen. In een reeks van activitei- en, die morgen begint en een hele week zal duren, pre- eateert de vereniging zich met al haar afdelingen aan le Vlaardingse bevolking. Alle wijken, waar de vereni- ing actief is (en dat zijn ze allemaal, behalve de Indi- che Buurt en de VOP) zullen daarbij worden aange daan. let belangrijkste evenement 'indt morgen plaats. In het entrum van de stad. in het winkelcentrum Liesveld, wordt een podium gebouwd, vaarop De Jonge Pijpers zul- en optreden, waar regelmatig xn band zal spelen en waar folksdansclub Vlavoc van de ÜJV enkele malen een optre- ien zal verzorgen, samen met iet publiek. Door het gehele vïnkelcemrum verspreid laan kraampjes, bemand door elkens weer een andere afde- sng van de jeugdvereniging, daarnaast is er een terrasje, vaar men wat kan drinken en 'liebollen kopen, die door Liefde en Vrede' zijn gebak ten in het kader van een 'luchtelingenactie van het fMCA. Ook in Triangel is het iodige te doen. Om 13.30 uur legint daar een filmvooretel- mg voor iedereen die maar »men wil. n wijken lok in de andere wijken zijn ctiyjteiten. In de Ichtuskerk "egint de informatiemarkt om legen uur 's morgens. Ook 'ier zijn kraampjes opgesteld n spelen bands. Om 13.30 uur er een filmvoorstelling. Bij ocieteit De Sokkel is heel wat doen. In zaal Middelhuyse 'jn twee filmvoorstellingen: m 10.00 en om 12.30 uur. Dat elfde geldt voor Holy Noord, jaar in de Vredeskerk om 0.30 en om 12.20 uur de film voorstellingen beginnen. In de redeskerk zijn ook stands net informptie over het CJV- lubwerk. In de komende week is er tel kens heel wat te doen. Maan dag is men aktief in de West- wijk, in de Ichtuskerk, waar een opdrachtenspel voor kin deren van 8 tot en met 12 jaar wordt gehouden. Woensdag avond is men in de Bethelkerk met allerlei kinderactiviteiten. Donderdagavond is men in Holy-Noord voor een speur tocht voor het hele gezin. In de Immanuelwijk, in de Nico- laas Beetsschool, zijn diezelfde avond kinderen van 7 tot 12 jaar aan de beurt. De sociëtei ten In the Mood, De Sokkel en De Stoof zetten vrijdagavond hun deuren open. Zaterdag 6 september tenslotte is er een groot sportief feest in het Oranjepark. Eén activiteit is in deze op somming nog achterwege gela ten: een Bpekiakelstukje. Woensdagavond gaat de CJV namelijk met iedere Vlaardin ger die mee wil doen Tobbe- dansen in de Vlaardinger Vaart, nabij rijksweg 20. Er zijn drie badkuipen beschik baar voor iedereen die het wel aandurft om te proberen, de overkant te bereiken. Mocht het niet lukken en die kans is aanwezig natuurlijk dan komt de Vlaardingse Red dingsbrigade in actie- Het programma voor de hele startweek is samengevat in een handig programmaboekje, dat huis aan huis wordt ver spreid in alle wijken in de stad waar 'Liefde en Vrede' actief is. Wie meer wil weten kan ook even contact opnemen met gebouw Obadja. telefoon 35.17.21. CJV'er Paul Mostert heeft deze week al even uitgeprobeerd, ïl het Tobbedansen met een echte tobbe zou kunnen gebeu- ën. Daarmee ging hij echter binnen vier-tiende seconde naar te bodem van de Vlaardinger Vaart. Men hoopt dat de bad» wipen meer drijfvermogen hebben... door Jan Hendrik Bakker en het nulnummer van 'Podi um',' het maandblad van B'Bwana, dat nu omgedoopt is tot Vlaardings Podium B'Bwa na, is uitgekomen. Podium Dat 'Podium* zou trouwens wel eens uit kunnen groeien tot een interessant Vlaardingse periodiek. Het ligt in de be doeling om, zoals de samen stellers schrijven, „dit blad mettertijd qua vorm en inhoud uit te breiden tot een 'podium* voor'meningen, ideeën of an dere uitingen op cultureel ge bied. In het bijzonder die be trekking hebben op Vlaardin gen." Dat kan dus echt heel aardig worden, want wat de tijdschriften aangaat is er in Vlaardingen gewoon niets (het toch niet onkritische blaadje Rood Vlaardingen heeft im mers te weinig bereik en drijft op slechts enkele mensen, die het telkens weer vol moeten schrijven met dezelfde me ning). B'Bwana ontstond toen Asse- raneetourix overleed. De drij vende krachten achter de so ciëteit, die overigens wat tobt met deze benaming omdat het een beslotenheid suggereert die men juist vermijden wil, zijn het meest jongeren tussen de twintig en dertig, die niet zochten wat ze vonden en toen redeneerden: „Als niemand anders het niet doet, moeten wij het maar doen." Aldus ook Aad en Luuk, twee huidige bestuursleden die ooit nog eens een poging deden een cultureel café te stichten en na vastgelopen te zijn zich aanslo ten bij het B'B wan a-bestuur in wording. Dat bestaat voorna melijk uit mensen met een Tourixachtergrond of die van 't Want. Te oordelen naar aard en kwaliteit van het pro gramma van vorig jaar is het gereformeerde luchtje, dat vooral aan laatst genoemde, so ciëteit zat, geheel verdwenen. Wat ook zijn voordelen heeft Kunststichting Toekomstplannen? Uit een ge sprek met het bestuur van B'Bwana blijkt dat het, wat hen betreft, toch eens van een Vlaardingse pendant van de Rotterdamse Kunststichting 'zal moeten komen. B'Bwana zou in die richting uit kunnen groeien. Simpel door het ne men van initiatief, het nemen van het voortouw derhalve en de rest er achteraan. Streven naar een breed kader van mensen die meer pijlen op hun boog hebben dan,wat de ge vestigde groep in Vlaardingen tot nu toe heeft laten zien: oude ambachten op het ha ring- en bierfeest en een strijkje in het museum. Ambitieus, zeker. Maar 106» is ook op zoek naar het kleine, naar eenvoudige ingreepjes die het leven gezelliger kunnen maken,'s Avonds in de café's levende muziek, volgens het Gronings model {daar mag een kroeg slechts na twaalven open blijven als er levende muziek is, red.), een open luchttheater, een mmitheater- tje, een eetgelegenheid. Want wel beschouwd is het daar al lemaal om begonnen. „Je moet toch in je eigen stad terecht kunnen?" Het B'Bwana-bestuur: gewoon zelf doen. Schiedam Veel jeugd -was er gisteravond niet. Viel daar nu een beleidsconclusie uit te trekken? „Ja, hallo," zei wethouder Posthoorn, „mag ik eerst even een glaasje limonade drinken?" Geen conclusies dus, vooralsnog? „Nou ja," zei Joop van Broekhoven, „eigenlijk alleen wat wij al wisten, hè. Ze willen een roLschaatsbaan en een skateboardbaan en een crossbaantje en ze willen hutten bouwen en op een paar trapveldjes kunnen voet* ballen. Ze willen gewoon meer ruimte om te kunnen spe len, en die ruimte is er in Oost niet zoveeL" Maar als nu die dingen toch eens gerealiseerd konden wor den, is dat voorlopig het nut geweest van het spreekuur voor de jeugd, dat gistermid dag en -avond werd gehouden in clubhuis Oost aan de Gali- leistraat 86. En toch is dat niet niks. De kinderen worden er heel wat wijzer van, want ge bleken is wel dat de meeste kinderen in Oost liever buiten op straat spelen dan binnen, volgens de gemeentelijke com missie voor welzijn van jeugd en jongeren, die het spreekuur georganiseerd had en waarin Herman Posthoorn en zijn jeugd consulent Van Broekho ven allebei zitten. Maar zijn dat nu alle wensen van de jeugd in Oost, die paar door Kor Kegel baantjes, een timmérkamp en een grasveld? Nee de com missie heeft niet die indruk. Ineke de Jong (VVD) voelt er eigenlijk het meest voor nog eens zo'n spreekuur te houden, opnieuw in Oost maar dan in een ander gedeelte van die wijk, liefst aan de andere kant van de Boerhaavelaan, want uit die hoek zag je bijna geen kind. „Het was opvallend dat de meesten toch wel vlakbij dit wijkcentrum wonen," zei Frans Griffioen, ook commis* sielid. Dat mevrouw De Jong dat zei: nog eens, dat wil zoveel zeg gen dat de commissie een on gekend plezier beleefde aan Het praten met kinderen over allerlei dingen uit hun omge ving. Dat betekent, dat de' commissie er vaker kinderen bij wil betrekken en dat de kinderinspraak gestalte gaat krijgen. Dat komt er bijna ook op neer, dat het een goede commissie is maar, niet te voorbarig. Voorlopig is jong Schïedam-Oost nog geen ska teboardhaantje rijker. Bah, hondepoep! Sij elkaar zijn er zo'n 150 kin ieren geweest, 's middags de neesten en 's avonds voor een jroot deel dezelfden van 's niddags, maar die kwamen te- *ug omdat zij toen de film nog liet gezien hadden. En een gratis teken- en dierenfilm nag je natuurlijk niet missen! De commissie keek er niet laar. Terwijl de filmzaal vol jat, spraken Posthoorn, Van 3roekhoven, De Jong, Grif fioen en ook de overige com- nissieleden Theo van Giezen ;n Jos van der Lugt met de -einders die geen film keken. Het viel Van der Lugt op dat ie kinderen zo makkelijk oraatten, over van alles en nog -vat. Dat 'alles' was dus: trap veldje-hutten-bouwen -skate- Doardbaantje-crossbaan-rol- schaatsbaan. Dat 'nog wat' va rieerde van al die vieze honde- ooep bij het gemaal aan de Marconistraat tot die kattige Er zlj'n trapveldjes genoeg in de stad, zoals bij het Spin huispad (dichtbij de Doele). Alleen Schiedam-Oost zit zo goed als zonder. Bij het ge» maal I'gt het vol poep. mevrouw op de Oostsingel, die dtijd de voor haar raam spe lende kinderen wegstuurt. Het s wel vervelend, dat die tante precies op de Oostsingel woont, want dat vonden de meeste kinderen nou juist de leukste straat van heel hét Singelkwartier. En het is ook knap vervelend, dat aan zo'n oelangrijk kinderprobleem de commissie niets maar dan ook niets kan verhelpen. Net zo min als de commissie iets kan doen aan de klacht van een kwajongen, dat de groenteboer tegenwoordig zijn kist met ap pels niet meer buiten zet om dat er 20veel uit gegapt werd. Griffioen: „Wat mij het meest gefrappeerd heeft, was dat de Turkse kinderen over het ai- gemeen zo tevreden zijn. En als je dan vraagt waarom dat zo is, komt er toch wel uit dat je hier zoveel vrijheid hebt en dat buiten spelen in Turkije helemaal niet mocht of met kon." Waren er dan zoveel Turkse kinders? Op een gegeven mo ment waren er wel bijna net zoveel als Nederlandse. Dat er zo'n spreekuur voor kinderen werd gehouden, was dan ook terdege aangekondigd. De scholen in Schiedam-Oost had den er goed aan meegewerkt, tn de klas hadden de kinderen hun wensen al flink zitten door te praten. En soms kon je merken dat kinderen ook van huis iets hadden meegekregen: „Oh ja, ik moest van mijn moeder nog zeggen..." Maar de oudere jeugd ontbrak. Wat die leeftijdsgroep nou voor specifieke wensen heeft, weet de commissie nu nog niet. Volgens veel kleinere kinderen, die er wel waren, vindt dat Jan Hagel het alleen maar leuk om hullen, die de kleintjes gebouwd hebben, in de hens te steken. Ineke' de Jong: „Wij zullen ons er toch nog eens goed over moeten be raden, hoe wij die oudere jeugd van Schiedam-Oost bijeen kunnen krijgen. Wij willen als commissie ook met die groep wel eens praten." Dan is het een tip dat volgen de spreekuur in de Sint Joris Doele te houden. Dat is niet in Oost, maar daar hangen wel veel jongeren uit die wijk rond. Overigens drinken zij geen limonade. Schiedam De Nederlandse protestantenbond zal in Schie dam een onderzoek instellen naar de behoeften, die er le ven onder de leden van 55 jaar en ouder. Ook in 22 andere af delingen in Nederland houdt de protestantenbond zo'n on derzoek. Het werk zal verzet worden door de vrijzinnig pro testantse stichting voor de be jaardenzorg, uitgaand van de protestantenbond, en het doel is erachter te komen welke noden het grootst zijn en wat de plaatselijke instanties voor bejaardenzorg daaraan kunnen doen. In Schiedam zullen de dames M. H. Dirkzwager-Driessen en J. Koppen-Haagsma binnen kort vraaggesprekken houden met enkele willekeurig geko zen leden van de protestanten bond. Hiervan hoopt men al veel te leren. Een dag voor de bekendma king hiervan had toevallig G. F. Meijers, voorzitter van de Schiedamse afdeling van de algemene Nederlandse bond voor ouderen (Anbo), erop ge wezen dat in Schiedam geen organisatie bestaat voor pro testant-christelijke ouderen. Wel is er de algemene bond alsmede de katholieke organi satie KOB. Uit het behoefte onderzoek van de Nederlandse protestantenbond zou nu de behoefte aan een nieuwe orga nisatie kunnen blijken, zo is een van de verwachtingen. Vlaardingen De werkgroep Wandelconcerten Grote Kerk heeft weer een concert op het programma staan. Morgen, 30 augustus, kunnen de muzie kliefhebbers van 15.00 uur te recht in de Grote Kerk om te luisteren naar Sarrie Doorduin (orgel) en Corrie Oorschot (fluit). Op het programma van beide dames staan werken van Johann Pachelbel, Handel, Francois cTAgmeour, Bach, Telemann en Felix Mendels- sohn-Bartholdy. Het concert zal ruim twee uur in beslag nemen. De wandelconcerten worden georganiseerd in sa menwerking met de Culturele Raad Vlaardingen. Schiedam De gemeente Schiedam is naarstig op zoek naar enkele hogere ambtena ren. Voor beleidsmedewerkers en een jurist bestaan vacatu res. De salarissen liggen tussen vijftig- on zestigduizend gul den per jaar. Om aan ervaren krachten te' komen heeft de gemeente' geadverteerd in het ambtena- renblad Binnenlands Bestuur, dat veel goede informatie over lagere overheden geeft maar verder vooral gebruikt wordt door links en rechts sollicite rende ambtenaren^ ïn het jongste nummer van Binnen lands Bestuur springen vooral de advertenties van Schiedam en Groningen eruit. De belangrijkste functies, die op het stadskantoor open staan, betreffen beleidsmede werkers voor de afdeling so ciale zaken en volksgezond heid en cultuur-, sport- en jeugdzaken (CSJ), alsmede een jurist op de afdeling algemene en burgerzaken. Sollicitanten voor de vacature van jurist zullen onderworpen worden aan een psychologisch onderzoek. De functie zal vooral bestaan uit het behan delen van beroepsschriften en Arob-zaken, het ontwerpen van verordeningen en het toetsen van bestuurlijke zaken aan juridische uitvoerbaar heid. Een jurist met ervaring kan maximaal 4886 gulden per maand gaan verdienen. De beleidsmedewerker voor CSJ zal vermoedelijk secreta ris worden van de raadscom missie voor vorming en re creatie. Hij zal zich moeten werpen op het subsidiebeleid voor club- en buurthuiswerk en samen met Gert Mulder de totstandkoming van het so ciaal-cultureel plan begelei den. De nieuwe topambtenaar bij volksgezondheid zal met name met de regionalisatie van de gezondheidszorg te ma ken krijgen. In alle gevallen wordt in .de advertenties uitgegaan van mannelijke en vrouwelijke kandidaten. Schiedam Aan de hand van een bijbeltekst is de gerefor meerde kerk in Schiedam een inzamelingsactie gestart voor de nieuwbouw van de Ooster- kerk. Haggaf 1 vers 4 luidt: „Is het voor u de tijd om in uw weldoortimmerde huizen te wonen, terwijl dit Étuis ver woest ligt?" Met dat verwoeste huis wordt dan de huidige be bouwing van de Oosterkerk bedoeld en de weldoortimmer de huizen zijn hier de wonin gen van de Schiedamse gere formeerden. De gereformeerde kerk heeft de Haagse projectontwikkelaar Wilma BV benaderd voor de* nieuwbouw op de Rotterdam- sedijk, die twee ton gaat kos--; ten, en tot nu toe heeft de bouwcommissie bijna 6800 gul- -< den opgehaald. Commissielid M. A. Nobel heeft het volste 'i vertrouwen in de goede afloop van de geldactïe. Bij de nieuwe Oosterkerk ko men volgens plan enkele wo-' l ningen. Daarover onderhande- len wilma en de ge reformeer- den nog met de gemeente Schiedam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3