ÈXTRI J DeBartholomeuskerkin Schoonhoven n Schoonhoven Het zijn veelal slech ts de krach tig gestelde protesten in de vorm van scherpe requesten en anno 1980aangedikt met onparlementaire uitdrukkingen, die de kolommen van de kranten bereiken. Maar de persoonlijke contacten, de briefwisselingen, de directe beïnvloeding opeen bepaalde zaak, komen meestal het grote publiek niet onder ogen. „Niet moeilijk doen' Geen klokgelui. Weer nieuws Schrikbarend 4rrfj<Sag S3 auginlta tsso VD/SC/WW de glorie van ditjvolk Nu niet en vroeger niet. 1 juni 1011, De raad van Schoon hoven, varend op de koers „niet moeilijk doen" komt bijeen in de raadzaal van het stadhuis. De agenda vermeldt nu niet direct za ken waarvan enig vuurwerk is te verwachten. En waarom ook? Schoonhoven voert een beleid waarop menige stad ol dorp in de omgeving jaloers kan zijn. Het groeit en om de uitdrukking vol ledig te maken het bloeit welig. Grote problemen zijn er niet, hoe wel Een zaak echter bezorgt de vroede vader grijze haren. Het Palladium van de oude stad, de massale to ren van de Bartholomeus kerk staat op instorten en het kerkge bouw is er al niet veel beter ^an toe. Dg toren, eigendom van de gemeente Schoonhoven en gebouwd in de jaren rond 1450, heeft reeds menig stadsbestuur slapeloze nachten - bezorgt. Ieder jaar weer blijkt bij metingen, dat de toren alsmaar schever zakt. Onlangs heeft een meting uitge wezen, dat de steenmassa al meer dan een meter uit hetiood staat. Ook het 50 jaar oudere kerkge bouw lijdt enorm onder de scheve neigingen van de toren. De ïuilen in het schip van het gebouw zijn door de enorme druk in oostelijke richting ontzet en bij het westelijk zuilenpaar is dit in 2o'n hoge mate het geval, dat een ramp niet uitge sloten is. Het kerkbestuur heeft reeds een besluit moeten nemen de hoofdin gang en het voorportaal, een toe gang die gelet op de architectuur van de kerk noopt tot binnentre den, te sluiten. De Schoonhovenaar standvastig aan tradities, mort. De hoofdingang tot "hun kerk" waar eeuwen lang ouden en jon gen, vromen en bandieten, simpe- len en wijzen zijn binnengekomen om een glimp van het Hemelse Jeruzalem op te vangen, ïs geslo ten. En juist in dat Schoonhoven, rijk aan tradities. De kerk, gebouwd in de zogenaamde Heili ge Linie, de lijn oost - west moet mm binnengaan onder de toren. Wie dc kerk binnentreedt, gaat van de duisternis naar het licht, van de dood raar het leven en van de zonde naar de genade. De scheve toren echter is de grote spelbreker. De toegang tot hun kerk is, zolang er gevaar dreigt, aan de haven. "Een onmogelijk poortje", noemt een briefschrijver deze toegang en verwijt het gemeentebestuur, dat zij schuldig is aan het feit, dat hij "achterstevoren" de kerk in moet. Ook de ruimte waar de twee klokken hangen zal grondig worden geres taureerd. Het meest ergert hem nog Schoonhovens eerste verkeersbor den "kerk en toren gevaarlijk". Het scheefzakken van de toren overigens had al menig gemeente bestuur zorgen tot over de oren gegeven. Al in 1815 was gebleken dat het enorme gevaarte maar liefst 85 centimeter uit het lood stond. Toen echter had men zich niet druk gemaakt over deze "kleine afwijking", In het jaar 1864 ging plotseling alles fout bij het klok gelui. De eeuwen oude klok ver stomde tijdens een begravenis. De klokkeluider liep lijkwit de straat op. Tijdens het luiden was één der ankers tussen de kolommen finaal afgeknapt. Het klokluiden werd verboden. Er volgde vergadering op vergadering \yat uiteindelijk resulteerde in een commissie van onderzoek. Een commissie echter die zich niet zo druk maakte. Na vele vergaderingen luidt haar eindkonklusie dan ook de toren jaarlijks te laten loden. Schoonho ven "geniet" weer van het luiden der klokken. De toren zakt intus sen verder, Vele jaren gaan er voorbij; een af doende methode om het scheef- zakken van de kolos wordt niet gevonden. Boze stemmen in de stad spreken reeds, zij het nog niet in het openbaar, over afbreken. In het jaar 1907 komt de zilver stad weer in de belangstelling. De Schoonhovense krant vermeldt, dat tijdens het luiden van de klok weer een verbindingsanker tussen de toren en de kort daarbij staan de zuil, is gebroken. Naar de oor zaak hoeft men niet lang te zoe ken. Het is weer de enorme kracht die door het scheefzakken van de toren wordt uitgeoefend op het kerkgebouw. Nu is ook voor de raad de maal vol. Men roept de hulp in van de minister van binnenlandse zaken die op zijn beurt de rïjksarchïtecl voor monumenten opdraagt éen onderzoek in te stellen. Zijn con clusie is dat de enige en juiste op lossing is de steunberen aan de oostzijde van de toren te plaatsen op een nieuwe fundering. Er wordt heel wat achter de oren gekrabt door de vroede vaderen, want de voorgestelde reconstruk- tie kost handen vol geld en dat op een moment, dat de stad vele an dere voorzieningen in het vooruit zicht waren gesteld. De hulp van de minister had ook al niet veel opgeleverd, althans Seen financiële toezeggingen, zo- at werd besloten weer eens een commissie te benoemen bestaande uit leden van de raad en kerkbe stuur dk nu eens precies zouden bekijken wat te doen stond. Op 17 maart 1S09 volgde de eerste ver gadering en werd besloten een grondboring te laten uitvoeren. Het onderzoek werd uitgevoerd cn weer kwam men tot een eind conclusie. Helemaal het advïe3 van de rijksarchitect negeren kon niet. dus als mogelijkheid een werd genoemd de steunberen aan de oostzijde van de toren te plaat sen op een nieuwe fundering. Mo gelijkheid twee was het aanbren gen van een geheel nieuwe beton- fundering onder de toren. De meest ingrijpende suggestie was, afbreken en opnieuw bouwen. Op 25 mei 1910 vergadert de raad van Schoonhoven. Op de agenda prijkt een voorstel van het college om de toren inclusief kerk af te breken, De immer statige raads zaal van de stad staat bof Bol van verontwaardiging en kritiek. Maar is er wel een andere moge lijkheid? De raad wil geen beslissing ne men en verzoekt het college het voorstel voor nader overleg terug te nemen waarna na een ellenlan ge discussie wordt voldaan. •Een fraaie door architectenbu reau Visser vervaardigde tekening. De hoofdingang van de Barthoiomeuskerk, die tot grote ergenls enige tijd gesloten moest worden. 1 Juni 1911. De raad van Schoon hoven. varend op de koers "niet moeilijk doen" vergadert. Vuur werk is niet te verwachten want de agenda vermeldt niets opzien barends. Nadat burgemeester P.K.P.J. van Sloten de vergadering met gebed heeft geopend, ontploft de bom in de anders zo rustige raadszaal. Het college stelt de raad voor de toren aan de kerkelijkegemeenie over te dragen "zodat de gemeente nimmer meer geld zou behoeven uit te keren aan de toren daar de gemeente van het onderhoud zou worden ontheven. Kerk en toren zouden door liet kerkbestuur wor den afgebroken en op die plaats zou een schitterend marktterrein vrijkomen. De nieuwe kerk met toren zou meer zuidwaards wor den gebouwd. De kogel is letterlijk en figuurlijk door ae kerk. Niet voorzien is de hevige verontwaardiging die alom losbarst. Vanuit Schoonhoven maar ook vanuit de verre omtrek wordt het besluit van de gemeente als vandalisme aangemerkt. De Schoonhovense Krant uit die tijd staat bol van commentaren en in gezonden brieven. De raad wordt bestormd met krachtig gestelde protesten die de kolommen van de krant halen. Het publiek loopt te hoop. Anno 1980 kijkt niemand meer op van een protestmars of ssortgelij- ke zaken. Toen echter was deze, misschien eerste buitenparlemen taire actie in het altijd zo rustige Schoonhoven een ongekend feno- meen. Het gemeentebestuur koos eieren voor haar geld en slikte het voor stel in. Tijdens de raadsvergade ring van 30 augustus 1911 houdt burgemeester Van Sloten een lan ge rede om de ommezwaai te rechtvaardigen. Tot slot sprak de burgemeester de historische woorden "De Stem des Volks is gehoord en nu moet wor den beslist Wat? Er wordt niets beslist. Schoonhoven kabbelt weer verder tot in het jaar 1929 toen de toren tot maar liefst 1.84 meter uit het lood was gezakt. Nu was het de Rijkscommissie voor Monumen tenzorg die zich in de zaak meng de. Na een grondig onderzoek werd de kerk gesloten en overleg voor herstel kwam op gang. Gelijktijdig met de restauratie van het kerkgebouw wordt nu ook de toren aangepakt. Het scheefzak ken van de toren wordt eindelijk tegen gegaan door aan de oostzijde in de kerk twee machtige op boor- palen gesteunde steunberen te plaatsen waardoor helaas een deel van het schip komt te vervallen. Jammer is ook dat de architect de stmktuur van de kerk aantastte toen hij een te breed en te hoog transept ontwierp waardoor de harmonische verhoudingen zowel binnen als buiten de kerk worden verstoord. Eén ding is echter voor altijd geankerd, de toren. Dankzij ongekende protesten v*n de be volking en een gemeentebestuur dat tijdig haar fout inzag heeft Schoonhoven haar markanste ge bouw, de Bartholomeus kerk, be houden. 14 april 1980. In schrille tegen stelling tot zijn voorganger Van Schoten zegt burgemeester A.P. Schouwe naar in de raadsvergade ring "We moeten iets voor het na geslacht nalaten. Nu moet worden beslist..,.,..". En de raad beslist en verheugd zich een bedrag van 1.936.779,-- beschikbaar te kunnen stellen voor restauratie van toren en kerk waar eeuwenlang ouden en jongen, vromen en bandieten-en simpelen en wijzen zijn binnen gekomen om een glimp op te van gen van het Hemelse Jeruzalem. Het zal voor heel Schoonhoven een feestelijke dag zijn wanneer men weer door een wijd geopende poort kan binnen gaan in die oude, eerbiedwaardige kerk. Oud met een bewogen, misschien on overzichtelijke geschiedenis, maar wel vol glorie. We denken daarbij aan de inscrip tie in die andere kerk van de be kende bouwmeester Spoormaec- ker, de Willibrordkerk in de ge meente Hulst, "Ze is de glorie van dit volk". •De uivormige torenspits van de Bartholomeus- kerk, die ook wordt vervangen vanwege oxidatie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4