Zegwaard in hoger beroep Maasland verhoogt tarieven en belastingen |Va negenjaar van voorbereiding: Viaardingse muziekgezelschappen presenteren zich massaal r klemgereden ia knokpartij Transport tuinafval Gratis vervoer voor blinden- begeleiders Handig programmaboekje voor creatievelingen -f Blokje ^..rond^ Paspoorten goedkoper vrijdag 29 atifluflfua 1980 VD/SC/WW Dinsdag start bouw zuiveringsinstallatie flaardingen Eindelijk is het dan zo ver. Na een voorbe- eiding van maar liefst negen jaar start dinsdag de bouw ran de zuiveringsinstallatie De Groote Lucht In maart 1971 ras er reeds sprake van het project van het hoogheemraad- cbap Delfland» met daarin de gemeenten Maassluis, Vlam ingen en Schiedam» om dc waterzuivering in het Water weggebied op zich te nemen. Toen ook wilden Maasland en >e Lier in het project particïpereren. Het hoogheemraad- chap Delfland is nu dan ook de uitvoerder van de plannen. Met de bouw van de Groote waardoor het hoogheemraad- Lucht, die naast het Licke- schap zelf zo'n 70 tot 75 mil- baertbos komt te staan, is een joen gulden moet bijdragen. door Chris Woerts bedrag gemoeid van 150 mil joen gulden. Er is een subsidie te verwachten van 57 procent, Feiten De noodzaak van de komst van de installatie is overduide lijk. Het rivierwater is de laat- Haardingen Na een wilde chtervolging kon de uitdager an een knokpartij in een wo- ing aan de Eendrachtstraat woensdagnacht door de Vlaar- Jingsc politie worden klemge- eden en worden ingesloten. )e 23-jarige Vlaardinger had üts te „verrekenen" met de ewoner. Deze laatste had reinig trek in te gaan op de" itnodiging om de al langer [epende ruzie uit te vechten n bleef in zijn woning. Hierop rernielde de vechtersbaas een uit en drong de woning bin- len waarop alsnog een knok partij ontstond. De 36-jarige iewoner dolf het onderspit en noest zich 3an zijn verwonin- en in het Holy-ziekenhuis la- er behandelen. Het interieur an de woning liep ook de no- ige schade op, onder meer k-erd hel televisietoestel ver teld. Zo moBt De Groote Lucht er in december 1982 uit gaan ïien. lock van Holland |>eÏÏtse firma Zegwaard paf in hoger beroep na de itspraak van de president an de Haagse rechtbank, raarin het bedrijf werd ver- ordeeld tot het onmiddel- ijk stopzetten van het duin en van tuinafval in de Iranjepolder in het West- and. let afval van de Westlandse uinderijen werd tot voor kort jestort op een terrein bij het Oranjekanaal, waar het eom- posteringsbedrijf is gevestigd. Half juli legde de rechtbank president Zegwaard het ver bod op daar nog langer tuinaf val te storten. Bovendien moest het terrein uiterlijk 31 augustus zijn vrijgemaakt van tuinafval. Indien dit niet het geval was dan zou 10.000 gul den per overtreding of per dag met een maximum van 200.000 gulden moeten worden be taald. In afwachting van de uit spraak heeft Zegwaard zijn werkterrein verlegd. Die nieu we stortplaats is de Noordbra bantse gemeente Zundert. Het transport naar Zundert is duur. „Maar ja, wij hebben geen keus", aldus Zegwaard. De misère voor Zegwaard be gon toen de gemeente Rotter dam het bedrijf in januari van het vorig jaar sommeerde het composteringsbedrijf te staken» omdat er daarvoor geen aan- legvergunning aanwezig was. Daarna is er een procedure af gewerkt van bezwaar- en be roepschriften met daarbij het kort geding dat de naburige kweker Knijnenburg tegen de firma aanspande. Bovendien bleek de mogelijkheid groot te zijn dat de kwekerij onge wenst bezoek zou krijgen van ratten en vliegen. Ook is volgens twee betrokken deskundigen de mogelijkheid van besmetting op de kwekerij ten gevolge van het tuinafval het ergst. ste jaren steeds slechter van kwaliteit geworden, mede door de lozingen van de riole ringen. Niet alleen de eigen bevolking en de industrie in ons land zijn daar schuldig aan. De Fransen blijven on verminderd zout uit de kali- mijnen lozen in de Rijn. De venzilting van het water gaat dus onverminderd door. On danks grote druk van Neder land om de onderhandelingen met de Franse regering op nieuw te doen starten, weige ren de Fransen consequent om ook maar een beetje water bij de wijn te doen. De Fransen hebben namelijk de volgende redenering: het verontreinigde water wordt niet alleen ver oorzaakt door onze kalimijnen; Duitse en Nederlandse bedrij ven en steden lozen zelf ook ongezuiverd water. Vertraagd De plannen om tot de bouw van de zuiveringsinstallatie te komen zijn in het verleden nogal eens vertraagd. De ge meente Rotterdam kwam tij dens het opstellen van de plannen met een alternatief idee. Het was namelijk in eer ste instantie de bedoeling om drie zuiveringsinstallaties te bouwen: in Vlaardingen, op het Rotterdamse Vaanplein en op het Kralingse Veer. Met de bouw van de drie zuiverings installaties teglijkertijd zou een hoop geld worden be spaard- Rotterdam gooide ech ter roet in het eten. Zij wilde de zuiveringsinstallatie op het Kralingse Veer halveren» die op het Vaanplein in het geheel laten vervallen en onder bren gen in de Dokhaven, waar een o nd erwa ter-i n stal la t ie gebouwd zou moeten worden. De Groote Lucht zou gewoon gehandhaafd hlijven. Daarom ook kan er met de bouw van de Viaardingse installatie nu al worden gestart. De plannen van de gemeente Rotterdam zijn inmiddels voor een deel aanvaard, maar wachten nog op uitvoering. Riolering draaien De bouw van de Viaardingse installatie neemt maar liefst 27 maanden in beslag. Op zijn vroegst, als er geen tegensla gen zijn, is het karwei in de cember 1982 geklaard. Voor de gemeente Maassluis betekent de aansluiting heel wat. Het totale rioleringsstelsel loopt momenteel in de richting van Ook in Hoek van Holland is een rioolzuive- rin;-sinstal!a- tie, die vorig jaar septem ber werd geo pend. Hierop zijn ook 's Gravezande en Naaldwijk aangesloten. Hoek van Holland en moet dus worden omgedraaid. Die gigantische ingreep, die heel wat consequenties heeft voor de diverse pompen en gema len, kost globaal geschat zo'n 10 miljoen gulden. De gemeen te Maassluis draait zelf voor een deel van de kosten op. De rest wordt betaald door het Hoogheemraadschap. Hoe de verdeelsleutel wordt is nog niet bekend. Daar wordt nog over onderhandeld door de ge- meerite Maassluis en Delfland. Voor Vlaardingen en Schie dam is de aansluiting veel minder ingrijpend. De nieuwe installatie krijgt een capaciteit var» 315.000 'vervuilingseenheden', vrij vertaald al het rioolafval. dat door 315.000 mensen per jaar wordt veroorzaakt. Het bouxv- terrein moest worden afgegra ven tot een hoogte van 4.60 meter boven ANP. Maassluis Op de buslijn Maassluis-Holy-Ziekenhuis (Vlaardingen) is het gebruik van de zogenaamde blindege- leïdckaart voortaan toege staan. Deze kaart wordt op in dicatie van een oogarts uitge geven door de vereniging „Het Nederlandse Blindewezen". Op vertoon van deze kaart mag een blindengeleide (hand of persoon) gratis meereizen. De blinde zelf moet de norma le tariefprijs betalen. Het colle ge van B en W Maassluis heeft hiertoe besloten naar aanlei ding van binnegekomen ver zoeken. Maassluis Inwoners van Maassluis of directe omgeving kunnen dit komende winterseizoen volledig aan hun trek ken komen, als zij op zoek zijn naar een cursus handvaar digheid. Het creatief en educatief centrum 'Klei en Kleur' heeft een handig programmaboekje uitgegeven met tal van cursussen op allerlei gebied. Zomaar een greep uit het pro gramma: er zijn cursussen te kenen, schilderen, kleivor- men, bloemschikken, glasgra veren, monotypen, poppen maken, kantklossen, batikken, weven en dramatische expres sie. In het programmaboekje is ook informatie te vinden over dc open school die 'Klei en Kleur' in oktober gaat begin nen. Deze cursus is bedoeld voor mensen die vroeger niet 2oveel onderwijs hebben ge had. De cursus frist het geheu gen weer een beetje op wal be treft de Nederlandse taal, re kenen en misschien zelfs een beetje Engels of Frans. Ook worden diverse thema's be handeld, die door de cursisten zelf worden gekozen. Het programmaboekje is ver krijgbaar bij Theo IVluIdcr Van Scorelstraat 78, Maassluis, tel. 01899-16707. Over de open school weet Ono Alting alles af. Hij is bereikbaar via tele foon 01899-16710- Signalement: Naam: Boris Leeftijd: 3 jaar Kleur: peper en zout Ras: bastaard-bouvier Geslacht: mannelijk Ergens heb ik eens een gedicht gelezen over de gedachte van een moe derhond tijdens het wer pen van haar jongen. De moederhond vroeg zich af hoe het haar kinderen in het verdere leven zou vergaan. Tijdens de eer ste zes weken heeft ze het lot in eigen handen. Vol toewijding verzorgt 2;j haar jongen tot het tijdstip is aangebroken door Wiin Haslingehuis. beheerder Hargahoeve. om haar jongen te zien vertrekken met ,voor haar totaal vreemde Mensen zullen haar pup pies een goed leven krij gen of gaan ze een ellen dig leven tegemoet? Mis schien komen ze wel in een asiel terecht, waar ze toeten wachten op een nieuwe baas of een ver vroegd einde van hun le ven. pe gedachte van die moeder- hond is niet eens zo vreemd. Als je in een asiel werkt. Vraag je jezelf weieens af of ei> ook mensen zijn» die een hond houden en verzorgen, totdat ze wegens ouderdom overlijden. Die mensen zul len er best 2ijn, alleen kom ik die mensen, logischerwijze, in het asiel niet tegen om af stand te doen van hun hond. En als je niets anders om je heen ziet, kan het gebeuren, dat je een beetje „krom" gaat denken. Ais je dan zo'n ge dicht over een moederhond leest, voel je je erbij betrok ken en denk je aan alle hon den, die in het asiel verblij ven. Mooie honden, minder mooie honden, grote honden en hele kleine honden. Ze zitten allemaal te wachten op de kans om een nieuw leven te beginnen. Ook Boris, een markante bastaard-bouvier, van nauwelijks drie jaar hun kert naar gezelligheid en een beetje vriendschap. Zijn vori ge baas moest naar net zie kenhuis en Boris werd als overbodige last in de Harga hoeve gestationeerd. Niet om later weer opgehaald te wor den, nee, voor altijd afstand gedaan van de hond. Hij beeft eerst voor gezelligheid mogen zorgen en gediend om een beetje tegen aan te kun nen praten. Een soort levend meubelstuk, welke na gedane dienst kan vertrekken. (Dit woord kan ook zonder -t- ge lezen worden). Het klinkt misschien een beetje hard, doch voor Boris is het ook geen pretje en die kan het niet vertellen. Toch kan je aan Boris mer ken, dat hij enigszins aange slagen is. Hij is wat in zich zelf gekeerd, alsof hij de hele wereld langs zich heen laat gaan. Tijdens het wandelen bekijkt hij zijn begeleider niet en heeft alleen aandacht voor de talloze paaltjes en boompjes. Vermoeiend wan delen is het niet met Boris. Om de vijf meter stopt hij wel even voor zijn „reuk vlaggetje". Ik probeer hem wat enthousiaster te maken door hard te gaan lopen. Keurig draaft hij naast mij mee met zijn blik op onein dig. „Wat een gedoe", lijkt hij te denken zonder een spoor van enthousiasme. Ik probeer of hij een sportliefhebber is. Een schoolklas is bezig met speerwerpen onder leiding van een kolonelachtïg klin kende sportleraar. De jon gens rennen zich wezenloos om direkt weer in de hun op gedragen strakke, wat kram pachtige houding te gaan staan. Het hele schouwspel met veel drukte maakt geen enkele indruk op Boris. Hij gaat rus tig liggen voor mijn voeten en kijkt express de andere kant op. Als ik echter aan stalten maak om verder te lo pen, springt Boris kwiek op en huppelt nu een stuk ent housiaster mee. Zijn neus be vindt zich vlak langs de grond met af en toe een zijs poortje. Dat is pas interes sant, al die geuren en sporen van ik-weet-niet-hoeveel honden, welke in voorgaande dagen of uren gemaakt zijn. Dat is natuurlijk leuker dan dat maffe raensen-gedoe. Teruggekomen in de Harga hoeve breng ik Boris weer terug in zijn kennel, alwaar hij toch een spoortje van ge negenheid wil tonen door zijn natte, koude neus even tegen me aan te drukken. Zo'n dankbetuiging is mij heel wat waard en zegt mij meer dan een mens in dui zend woorden nog niet kan zeggen. Boris wacht nu ge duldig op een nieuwe baas in de Hargahoeve aan de Schïe- darose Sportlaan- Maasland Een aantal gemeentelijke belastingen en tarie ven van nutsbedrijven in Maasland gaat per 1 januari om hoog. Het betreft de waterleidingtarieven, de secretariele ges, de begraafrechten, de honden- en drank en horeca belas ting. De verhoging van de onroerendgoedbelasting en de rei- nigings- en rioolrechten komt pas bij de vaststelling van de gemeentebegroting voor 1981 aan de orde. Als de raad ermee imstemt gaan de waterleidingtarieven met zeven procent omhoog. In feite zou een verhoging van negen procent noodzakelijk zijn, want door een stijging van de waterinkoopprijs met 6,4 procent en de verhoging van de onderhoudskosten met 31.000 gulden is er een nadelig saldo van 51.350 gulden. De minister accepteert een verho ging van negen procent niet, omdat het maximum voor ta riefsverhogingen voor 1981 is vastgesteld op vijf procent. Het college verwacht echter dat de minister voor wat betreft de waterleidingtarieven toestem ming geeft om die met zeven procent te verhogen. Het te kort bedraagt dan 13.000 gul den. De maximum toegestane verhoging wordt nu voorge steld voor de secretarideges, de begraafrechten» de honde belasting en de drank- cn ho reacabelasting. Een uitzonde ring op de verhoging van de secretarieleges vormen de bouwleges. Het gemeentebe stuur gaat deze leges de eers tkomende jaren bevriezen. De gemeenteraad is het met deze maatregel eens- De aanleiding tot dit besluit is een verzoek van de Maasland- se afdeling van de CBTB. Deze afdeling had Maasland erop gewezen dat zij de hoogste bouwleges van het Westland heeft. Het gemeentebestuur wilde deze kosten niet verla gen en het wilde evenmin een reductieregeling voor waren huizen invoeren, zoals die van toepassing is in Monster, Wa teringen en 's-Gravcnzande. Ondanks het bevriezen drong CDA-fractievoorzitter W. van Geest erop aan, de reductie toch eens in Westlands ver band te bekijken. Vooralsnog worden de bouwleges bevro ren, dankzij het aankaarten door de CBTB. waarvan alle Maaslanders met bouwplan nen voordeel hebben. Niet echter het gemeentebestuur. „Aan bouwleges komen wij al tijd tekort", aldus de mening van wethouder Chr. Keijzer van financiën. De tariefsverhogingen staan voor donderdag op de agenda van de commissie vaor finan ciën. Maassluis Het ver lengen en vernieuwen van paspoorten wordt tijdelijk in Maassluis goedkoper. Met ingang van maandag 1 septem ber tot en met 28 febru ari wordt dan weer het zogenaamde winterta- rief van kracht Voor het verlengen of ver nieuwen van een pas poort moet in die perio de „slechts" ƒ44,50 wor den betaald. Met in gang van 1 maart wordt de prijs weer „normaal": ƒ49,50. De prijs van de toeristen- kaart blijft gehand haafd op ƒ23,45 voor volwassenen en ƒ15,95 voor minderjarigen. Vlaardingen De Viaar dingse muziekgezelschappen presenteren zich morgen massaal aan het Viaarding se publiek. Het is een initia tief van de federatie van Viaardingse Muziekgezel schappen. De hele presenta tie van de groepen vind plaats op het Veerplein. Spe ciaal voor deze gelegenheid vrij gemaakt van auto's. Ook zal er een grote tent op bet Veerplein worden neer gezet In de muziektent tre den Van Dijks amusements orkest op, de Viaardingse ac cordeonorkesten Harry van Wezel en Flardingha, de Christelijke harmorüevere- niging Sursum Corda en het jeugdmuziekkorps van het Leger des Keils. Om 12.00 uur begint de pre sentatie, De spits wordt afge beten door muziekvereniging Voorwaarts, die zittend op het Veerplein een uitvoering ge ven. Na Voorwaarts volgen de groepen zich in hoog tempo op. Iedere groep krijgt een kwartier om zich te presente ren aan het Viaardingse pu bliek. Van de jeugdshowband De Jonge Pijpers tot muziek vereniging drumfanfare Thali- ta. Het is de bedoeling om van het evenement een jaarlijks terug kerend gebeuren te maken. De Viaardingse muziekgroepen willen hun muzikale kennh over brengen op het publiek en doen dit in de vorm var een grootse taptoe. De muziek federatie is namelijk van me ning dat de inwoners var Vlaardingen vaak ontwetet* zijn over de prestaties en <k verrichtingen van de vele rou ziekgezelschappen in VUar dingen. Vandaar de massab demonstratie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5