SPORT EXTRA 9 'Ik ga er weer een heleboel maken' 'Je leden bij de club betrekken' Een échte kans grijp ik met beide handen aan' 'We zijn rijp voor de eerste klasse' Boudewijn Groen, spits van DSS'26: Ron Hofman, talent van Fortuna: Bert van Haren, voorzitter RKWIK; Geen verloop Hans Jansen, topscorer VFC: Doelman Mede werkers vrijdag 29 augustus 13SO VD/SC/WW Hans Jansen glipt door de verdediging van CKC. Pe ter Bekhoven kijkt met ver bazing naar de VFC-spils. Vlaardingen Net terugge keerd van vakantie doet Hans Jansen er van alles aan om weer in het voetbal ritme te komen. De ongelukkige VFC- spits, die in februari zijn scheenbeen brak, staat te po pelen om weer aan het nieuwe seizoen te beginnen. Hij heeft het voetballen gemist in de pe riode van zijn blessure. Nu pas realiseert hij zich hoe gek hij nu wel is van dat 'maffe spel letje' met de bal. Hans Jansen brak zijn been net in een periode, dat hij draaide als een 'trein'. Scoorde regelmatig en zijn inzet werkte aanstekelijk op zijn medespelers, Nu moet hij weer van voor af aan beginnen. Heeft concurrentie van de vaak als lastig omschreven Harry Schuiten, maar het deert hem niet: „Over concurrentie maak ik me geen zorgen. Het is geen 'must' voor mij om in het eerste -te voetballen. In het tweede vind ik het ook best. Als ik het maar naar mijn zin heb. Ik heb mo menteel nog last van mijn been. Na een wedstrijd voel ik me echt heel vermoeid. Conditioneel heb ik nog een achterstand, maar ik ben momenteel voor mezelf bezig om weer in op het juiste peil te komen". Geen streber Hans Jansen is geen streber. Voetbal betekent veel, maar niet alles voor hem. Relativeert de waarde ervan: „Vaak wordt het amateurvoetbal té belangrijk ge maakt. De spelers zijn onverdraagzamer geworden. De belangrijkheid van de wedstrijden wordt vaak over trokken Als spits heeft Hans Jansen (22) het dan nog eens extra mcoilijk. „Alleen als je regelmatig scoort kan je er nog plezier in hebben. Het is de kick van het scoren die mij op de been houdt. Het betekent toch dat je je directe tegenstander een loer hebt gedraaid. Maar voor de rest, tegenwoordig proberen ze je gelijk te inti mideren. Schoppen, spugen en ga zo maar door. Als je je daardoor laat intimideren, kan je het beter vergeten. Ik ben vrij hard, maar niet gemeen. Zal altijd proberen om zo fair mogelijk te zijn. Maar in het vela ben k nogal fel. Dat levert wel eens problemen op. Ik spesl me graag helemaal leeg en ga er agressief in. Maar ja, de scheidsrechters hebben het er nog wel eens moeilijk mee". De scheidsrechter. Een teer punt voor Hans Jansen. Al een hele waslijst van straffen heeft hij achter zijn naam staan. Niet door hard spel, maar door het vele praten. De tweede jaars-student aan de lerarenoplei ding in Delft: „Ik heb met scheidsrechters altijd grote problemen. Er lopen er nog te veel rond die echt laten merken dat ze de baas willen zijn. Van die macht ma ken er een hoop misbruik. Een goede scheidsrechter vak niet op, zeggen ze wel eens. Nou, ik merk er wei nig van. Ik heb overigens wel,bewondering voor ze. Je moet er maar voor geboren zijn. Ik zou het nooit op kunnen brengen. Maar het zal ook wel een stuk zelfbe vrediging zijn". VFC maakte een goed eerste seizoen door in de tweede klasse. Hans Jansen gelooft dat het nog beter kan: „Met Jack Riedijk en Rob Maat {beiden van De Hol- landiaan, redz.jn we sterker geworden. Je zult mij niet horen zeggen dat we kampioen worden, maar we moeten wel geacht worden om bovenin mee te draaien. Ik denk dat we rijp 2ijn voor de eerste klasse." Het komende seizoen wil Hans Jansen zich uittesten. „Ik weet ongeveer wat mijn capaciteiten zijn. Ik wil wel eens zien waar mijn grenzen liggen. Vroeger was ik niet zo serieus, maar ik ben speciaal met roken ge stopt om een heel goed jaar te gaan maken." Hans Jan sen voetbalt al sinds zijn jeugd bij VFC. Wilde vorig jaar nog overstappen naar concurrent' De Hollan- diaan, maar durfde op het laatst de overstap met aan. Dat was net in de periode dat het minder ging met de geelzwarte formatie van trainer Wolter Bos. Zolang hij echter plezier in het voetballen heeft, blijft hij er mee doorgaan bij VFC. Het betaalde voetbal deert hem niet. Gaat er vanuit dat memand op ene Hans Jansen zit te wachten. Toch is hij ambitieus: „Als ik eenmaal in het veld sta, zet ik me ook voor 100 procent in. Anders heeft het voor mii geen zin." Het is voor hem te hopen, dat de scheidsrechters dat ook begrijpen. Vlaardingen In de wedstrijd tegen Ajax viel hij natuurlijk weer op geheel eigen wijze op. Boudewijn Groen, de 26-jarige spits van DSS'26. scoorde wel niet, maar het moment waarop Peter Boeve en Dick Schoena ker samen tevergeefs probeer den de „gezette" Groen van de bal te krijgen, bleef toch wel even hangen. De voor DSS toch bijzondere wed strijd betekende voor de Vlaardin ger desalniettemin niet meer als een oefenpartijtje'. Dat mag misschien merkwaardig klinken, voor de mensen die Boude wijn Groen wat beter kennen is het geen verrassing. De bij een boten bouwer werkzame Vlaardinger. komt vaak wat onverschillig in het veld over, maar dat is maar schijn. „Ik ben geen makkelijke jongen", zegt hij van zichzelf, „ik zeg graag waar hel op staat. En dat komt ge woon vanwege het feit, dat ik wil winnen. En alles wal in mijn ogen fout gebeurt, laat ik ook blijken, In het veld heb ik m'n mondje wel bij me". Dat blijkt wel uit het verleden van Boudewijn Groen, die op achtjarige leeftijd bij RKWIK begon. Op zijn veertiende jaar verhuisde hij al (Boudewijn: „Wegens moeilijkheden met de trainer") naar Fortuna, dat hij vier jaar later al weer verruilde voor zijn oude vereniging RKWIK, Zonder échte ambities speelde Groen, die op dat moment als laat ste man acteerde, en daarvoor nog zelfs onder de lat had gestaan, tot zijn twintigste jaar. „Ik was toen bezig voor mijn rijbe wijs bij de rijschool van Paul Gast. die vroeg of ik geen zin had om bij Sunlight te komen voetballen. Voor de gezelligheid op zaterdagmiddag. Nou, waarom niet, dacht ik. En ik kan wel zeggen, dat het een schot in de roos is geweest. Daar ben ik ei- Vlaardingen Trainer Ger Pijl, de oud Fortuna-speler, die in het bezit is van een C-diploma, en die RKWIK voor het tweede seizoen op een hoger niveau probeert te krij- fen. haalt zijn-schouders wat op, als et nieuwe seizoen ter sprake komt. ..We hebben geen verloop, alleen aanvullingen uit de jeugd. Dus ik - kan met dezelfde groep werken en dat is wel fijn. Van de afdeling waar we in zitten, ken ik allen Ursus en SFC. De semi-derby's gingen ons vorig seizoen niet slecht af. Dus een klein beetje optmistisch ben ik wel". genhjk als spits begonnen. Zes jaar geleden dus". Onder Gertie Baas ging het Sunlight mét een veelsco- rende Boudewijn Groen goed af Promotie van de eerste klasse afde ling naar de derde klasse, waarna met Gerard Flaes ook nog even bo venin die derde klasse was meege draaid om vervolgens langzaam te zakken en uiteindelijk vorig seizoen naar de vierde klasse te degraderen. „Natuurlijk wel jammer, maar geen ramp", zegt Boudewijn Groen, die zonder blikken of blozen voorspelt, dal hij er een 'heleboel' gaat maken. Plezier „Ik zie het wel zitten. Kijk. het is mts gegaan, toen Flaes aan het elftal is gaan rotzooien. We speelden con stant verdedigend, funest voor een typische puntspeler Nou. dat heb ik hem dus ook wel even verteld, met alle* spanningen van dien. Met nieu we trainer Herman JVink, die ik qua oefenstof de beste vind, ga ik weer met plezier naar de training. Plus dat we eindelijk weer in John Klein en Leeri Bongers goede vleu gelspitsen hebben. Dat zullen weer een hoop goals betekenen. Tsja. ik heb verder nooit ambities gehad. Tweemaal in de week trainen is zat, vind je niet"? Het kenmerkt -Boudewijn Groen, die „gezelligheid" hoog in zijn vaan del heeft staan. „Ik heb bij genoeg .amateurclubs kunnen spelen. En dan heus niet voor noppes. Daar gaat het mij niet om. integendeel, juist tegen die clubs gooi ik er nog een schepje bovenop. Bij DSS is de sfeer dniek. iedereen doet normaal, niemand uit de hoogte, zoals bij Karakeristieke houding van Boudewijn Groen, hoog boven alles uit.. RKWIK wel eens het geval was Nee. ik zou ook eerlijk gezegd geen gezelligere club dan DSS weten Na die woorden, zet 'Bou', de afkop ting van zijn voornaam, die vaker wordt gebruikt dan Boudewijn, hel glas bier aan zijn mond en steekt c-en zwaar shaggie op „We hebben trouwens nog een paar fecssies te goed. En dat moei je ook bijhouden, nietwaar". En besluitend met dat droge gevoel voor humor: „Weet je trouwens, wat het geheim van een goede spits is. Hij moet met teveel nadenken of mikken. Uithalen m één keer. Als de keeper de bal stopt, heeft hij in teder geval pijn z'n han den. Bij mij althans wel". Ben van Ha ren temidden van zijn 'leger tje' kadermen sen Vlaardingen In vele opzich ten blijft RKWIK een „ande re" vereniging binnen de Vlaardmgse voetbalgemeen- schap. Afgezien van het feit, dot het eerste elftal, dot in vroeger dagen op hoog niveau acteerde, in de middenmoot blijft sukkelen, is het opval lend om te zien, hoe de struc tuur van RKWIK is samenge steld. Een klein leger van bestuursleden zet zich in voor dc club en de Vlaar- dinge voetbalvereniging heeft zelfs maatregelen voor de leden geno men. om de betrokkenheid bij het Vlaardingen Een rustige, bescheiden en verstandige jon gen, noemt trainer Jan Poste- ma hem. En inderdaad, Fortu- na-talent bij uitstek, Ron Hof man, is niet degene van wie kletterende uitspraken mogen worden verwacht. De 19-jarige Vlaardinger heeft nog weinig te zeggen, maar des te meer la ten zien op de groene velden, waarop hij ai enkele malen on der de aandacht van de betaal de voetbalwereld kwam. Om precies te zijn: tot driemaal toe mocht Ron Hofman het sfeer tje bij Feyenoord proeven. „En het is me daar toch een beetje tegengevallen", vertelt Ron Hof man, die toch wel graag het be taalde voetbal in wil. „Het was ge woon niet best georganiseerd. De laatste maal was ruim een jaar ge leden op een dinsdag na hel paas weekeinde, toen we juist twee wedstrijden hadden gespeeld. Ik was er wél, maar ook een heleboel die hadden afgebeld. Dus speelden we maar vijf tegen vijf. Ik kreeg daarna opnieuw een uitnodiging, maar omdat we met Fortuna ook moesten spelen en nog kam pioenskansen hadden, kon ik ge woon niet. Wel jammer, maar de club ging voor". Snel omhoog De ster van Ron Hofman, die altijd de Fortuna-kleuren heeft verde digd, is betrekkelijk snel omhoog geschoten. In de jeugd met trainers Jan Bou man, Cor Nieuwenhuijzen en ook Van de Have, kreeg de Vlaardinger een degelijke voetba londergrond, die hij door middel van nature aanwezige snelheid, goed wist te benutten. Net achttien iaar en tweedejaars A-speler werd hij als aanvoerder uit het A-l elftal geplukt door Jan Postema en is sinsdien niet meer weg te denken uit het eerste team. „Ik mag wel stellen dat ik basisspe ler ben geworden", vindt Ron Hof man, die het eigenlijk liever ande ren hoort zeggen. „Het komende seizoen moet het er maar eens uit komen. Ik geloof wel, dat ik nog steeds in een leerfase zit. Vooral in het begin heb ik veel moeite gehad met derde-klasse verdedigers van beton. Je weet wel, met van die bal- lonkuiten, opgestroopte mouwen. Dat ik zo weinig blessures heb ge had. ligt volgens mij puur aan m'n snelheid". „Dat is eigenlijk m'n grote kracht, de snelheid op de eerste meters. En het vreemde is, ik heb er nooit spe ciaal op heb getraind. Het gaat alle maal vanzelf, zonder er bij na te denken. Zo is het voetbal altijd voor mij geweest. Een vanzelfsprekend heid. Met trainen heb ik nooit moei te mee gehad Ik geloof zeker dat toch steeds weer wat oppik, zeker van Jan Postema, die trouwens zeer goed bij iedereen ligt in de groep". De waardering voor z'n ontdekker is erg groot, ondanks dat Fortuna toch tweemaal de boot naar de tweede klasse miste ,,Dat is tóch zonde", zegt Ron Hofman, „want in de tweede klasse wordt meer voet bal gespeeld. En dat ligt ons veel be ter. Daarom ben ik ook helemaal niet blij met die regio-indeling. Al die derby's, die liggen ons niet. kijk maar naar twee jaar terug, toen we er totaal drie punten of zo haalden". „Ik heb er ondanks alles toch wel veel vertrouwen in. We hebben Dick Verburgh weer terug, dus aan vallend zijn we sterker geworden. Daarbij draaide het in de oefencam pagne zeker niet slecht, en is de sfeer, zoals ik het eigenlijk al altijd bij Fortuna heb meegemaakt, uitste kend Wat mijn toekomst betreft, ik heb het atheneum eerst afgemaakt. Dat vond ik toch belangrijk en nu ga ik maar verder met studeren. Ik ben afgewezen voor de Sportaccade- mie in Den Haag en begin nu aan wiskunde, een vak wat me goed ligt Ja, nogmaals, krijg ik de kans voor het betaalde voetbal en dan niet het C-team van FC Vlaardin gen, waar ik onder meer m'rt oud teamgenoten Dick Oranje en Jasper Quak in zie spelen, dan zal ik hem zeker grijpen. Ik ben met zo'n stap per, dus ik geloof wel dat ik me voor honderd procent er voor zou kunnen inzetten". Ron Hofman (r) kijkt vol spanning toe hoe het duel zal aflopen Aan deze ex tra voetbalpa gina' s werk ten mee: Emiie Schelvis, Bas van den Berg, Chris Woerts, Leen van Ooljen en Jan Schrijver. hele verenigmgsgebeuren te garan deren. Algemeen voorzitter Ben van Ha ren, „Inderdaad, elk lid tussen de 16 en 50 jaar is bij ons verplicht per jaar tenminste acht uur belangeloos werkzaamheden voor de vereniging te verrichten. Ik geloof dat het vrij uniek is in Nederland. We hebben er natuurlijk ellenlange discussies over gevoerd, maar uiteindelijk is er een akkoord gekomen. Er is ook niemand om deze reden weggelo pen. Ze begrijpen de noodzaak er van". Stokpaardje Pralend over RKWIK, kom je bij Ben van Haren op zijn stokpaardje. De veertigjarige Vlaardinger, werk zaam als journalist bij hel Vrije Volk m Rotterdam, zet zich, waar hij kan. in voor de club. „Kijk, RKWIK heeft een senior- en een juniorbestuur Ik ben algemeen voorzitter, dat wil dus zeggen, dat ik me met dc beleidslijnen bezig houd. Ik ben geen doe-voorzitter, die ook nog eens de ballen oppomp of lijnen krijt. Niet dat ik me daar te min voor zou voelen, maar daar ben ik drie jaar geleden geen voorzitter voor geworden". „Ik wilde sowieso blijven voetballen en daarnaast nog iets doen. En zo kan ik het goed vmden. Dat geldt voor de rest van het bcsluur ook. Die jongens spelen ook zelf nog, daarom hebben we zoveel bestuurs leden En dat is niet omdat we ons zelf zo belangrijk vmden. Het eerste elftal is wel belangrijk, maar ook met het allerbelangrijkste. De jon gens worden wei de gelegenheid ge boden hun niveau te verhogen, net zo als we nu de lagere selecties en jeugd via Martin Wolfs en Albert Vcrhoogh de kans geven. Het ligt er /elf maar aan wat je ermee doet, hoe vaak je komt". Het eerste elftal wordt dus niet ver waarloosd Ben van Haaren. „Ze ker niet Die jongens spelen toch voor hunzelf m zo'n eerste, heus niet voor de club. Ik geloof met trai ner Ger Pijl en de jeugd, die er aan komt, maar nog niet rijp is, we in de toekomst zeker aan niveau-verho ging kunnen gaan denken. Er zit voldoende voetbal in RKWIK". Toch wordt aan de typische vereni- gmgoctiviteten meer aandacht be steed. „De sociale functie, hè"» ver klaart Ben verder. „Er gaat bijna geen weekeinde voorbij of we heb ben wel iets voor de leden. En alle maal gratis Ik vind dat je daar met omheen kan en, ook met andere verenigingen en een gemeente om tafel moet gaan zitten om eens te kijken hoever we die mogelijkhe den naar de gemeenschap kunnen uitvoeren". Bijdrage „Samen met onze sponsor, Frans Kuil-Partyservice, organiseren we ook een Hanngstad-kadertoemooi, waar we de kadermensen van de verenigingen en de dagelijke ge meenschap zullen uitnodigen. We streven ernaar een nuttige bijdrage te leveren door het verrichten van jeugdwerk, maar ook recreatie te bieden op betaalbaar niveau. Dat is het gezicht van RKWIK, waar dan nog wel RK voor staat, maar dat vertaald moet worden in sociaal ge drag".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 9