'Zuivering afvalwater is verdrievoudigd' Ambtenaren in protest tegen bezuinigingen Ik neem «lêtiföêf Schiedamse jenever alleen ambachtelijk krant Werkgelegenheid op de tocht9 Wervingscampagne Vlaardingen Oost loopt voorspoedig Minister de Geus in spreekhalfuur Bouwkraan verwijderd Bende opgerold: 59 zaken opgelost Moeder wordt klaarover Turk vermoord in Maassluis Minister Tuijnman bij eerste paal Groote Lucht: Inbraak in benzinestation Schiedam heeft eigen TV-programma *o^eldisms Garantie zegel bepaalt kwaliteit SCHIEDAI SCHE COURANT Dinsdag 2 september 1980 - - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 4 pagiha'S104de jaargang no. 170 Broeravest 3 - telefoon administratie 288091 - redactie 262565 - klachtendienst 144144 3112 EA SCHIEDAM EN KETHEL in De Vlaardingse wereldwinkel bestaat tien jaar. Maar te vieren valt er niets, vinden de winkeliers. Pagina drie. Groenoord gelooft er nog steeds in: het tweede klasserschap hoeft nog niet verloren te zijn. Maar moeilijk wordt het. Pagina vier. Minister Tuijnman: 'Zuiver maken van milieu is heuglijke zaak...' Vlaardingen De laatste tien jaar is de zuivering van afvalwa ter voortvarend ter hand geno men, De zuiveringscapaciteit die in beheer is van de overheid is verdrievoudigd, met als resultaat dat verschijnselen als rotting en stank in grote delen van Neder land tot het verleden behoren. Met de bouw van de installatie Groote Lucht wordt een belang rijke aanzet gegeven om tot alge hele sanering van de lozingen van gemeentelijk afvalwater m het Rijnmondgebied te komen. Dit zei minister ir. D. S Tuijnman vanmorgen in Vlaardingen ter ge legenheid van het slaan van de eerste paal van deze zuiveringsin stallatie, die pas op zijn vroegst m december 1982 gebruiksklaar zal zijn. Op de installatie worden De Lier, Maasland, Maassluis, Vlaar dingen en Schiedam aangesloten. In zijn toespraak noemde de mi nister elke bijdrage in dit zeer dicht bevolkte gebied tot het zui ver maken en houden van het mi lieu een heuglijke zaak, want ..het Rijnmondgebied staat bij tijd en wijle in letterlijke en overdrachte lijke zul in een ietwat kwalijke reuk" Nu provincie, waterschap pen en gemeenten op één lijn zit ten met de benadering van afval- walerproblcmatiek zei Tuijnman te hopen, dat snel met de realise ring van naburige installaties zal worden begonnen, zodat de ver vuiling nog verder kan worden teruggedrongen. Over bet nog immer actuele zout- vraagstuk zei de bewindsman dal Nederland zich daarin met vol doende actief opstelt. Een recente vergelijking van de sanering van zuurstofbindende stoffen heeft uitgewezen dat Duitsland t Zwitserland hierin enigszins voor op lopen. Dat zou in het kader van internationale solidar-teit niet juist zijn. „Nederland moet een gelijkwaardige insoanning leve ren om dit probleem op te lossen", aldus de minister. Vlaardingen De ambtenaren bonden zijn woedend op de ge meente Vlaardingen. Zij vrezen dat binnen het gemeentelijk appa raat de werkgelegenheid het slachtoffer zal worden van een bezuinigingsoperatie. De bonden CFO, ABVA en KABO hebben Vlaardingen De eerste resultaten van de grote wervingscam pagne, die het scheepsreparatiebedrijf Vlaardingen Oost is ge start met als doel het aantrekken van minstens honderd nieuwe personeelsleden, zijn bemoedigend. Het bedrijf heeft een stroom van sollicitaties te verwerken gekregen en heeft inmiddels al zoveel mensen kunnen aan stellen, dat men niet alleen het natuurlijk personeelsverloop kan opvangen, maar zelfs net to mensen overhoudt. „Onder de honderden sollicitanten zit ten gelukkig slechts enkele mensen, die momenteel bij een andere werf werken." vertelt personeelschef R. C. V. Jaars veld. De stroom van belangstellen den voor een „Prima baan voor je man, vlak bij huis", zoals de campagne uitgebreid laat weten, heeft de afdeling personeelszaken van het be drijf onder hoogspanning ge zet. „Toch kunnen we alle sol licitanten nog steeds binnen de normale termijn van enkele weken afwerken" aldus Jaarsveld. Vandaag hoopt Vlaardingen Oost rond te komen met de zo genaamde Shell-ploeg van het failliete Schiedamse construc tiebedrijf Van Kooten-Ver- beek, dat vorige week 170 man op straat moest zetten. Die uit man bestaande Shellploeg, die zich bezighoudt met onder houd in de chemische indu strie, kan met behoud van alle dienstjaren en andere rechten en zonder proeftijd bij Vlaar dingen Oost beginnen. De massale personeelswerving heeft inmiddels wat wrevel gewekt binnen de bedrijfsle- dengroep van de FNV binnen Vlaardingen Oost. De vakbond verwijt het bedrijf een ondui delijk en gesloten aannamebe leid. Jaarsveld vindt dat onzin. „Men mag ogenblikkelijk bij me langs komen en dan leggen we dat beleid precies uit. Maar ik heb niemand van de be- drijfsledengroep gezien." Monster Bij een inbraak in een benzinestation aan de Rijn weg in Monster is in de nacht van zondag op maandag voor ongeveer tweeduizend gulden aan goederen ont vreemd. JL Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met Rotterdams Nieuwsblad. hun onaanvaardbaar over de nu nog niet openbare voorstel len daartoe uitgesproken en het gemeentebestuur opgeroepen van „deze heilloze weg" terug te ke ren en in goed overleg met de be trokkenen te komen tot een voor ieder aanvaardbaar plan. De bezuinigingsoperatie vloeit voort uit een motie die voor de zomer door de PvdA werd ingediend en met grote meerderheid aangenomen. Daarin wordt het college ge vraagd een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid te komen tot een vijf pro centsbezuiniging over het ge hele beleid. Het zo vrijgeko men geld zou ten goede moe ten komen aan nieuwe ini tiatieven. Naar nu blijkt is door zekere hoofden van dienst ook on derzocht of bezuinigingen in de personele sfeer mogelijk zijn. Zo liggen er ambtelijke voorstellen die bezuinigingen suggeren door middel van natuurlijke afvloeiing, het niet meer vervullen van be staande vacatures en bespa ringen in de formatieplaat sen. Districtsbestuurder van de CFO, H. Stapel: „Dat is voor ons onaanvaardbaar. Over die vijf procent is met ons te praten, maar niet over de werkgelegenheid. Dit is on genuanceerd snoeien. En wij hebben van de wethouder begrepen, dat hij in elk geval niet ontkent dat de werkge legenheid op de tocht staat." Die wethouder is Cees Bot (CDA), die onder meer per sonele zaken onder zijn be heer heeft. Hij ontkent niet dat de voorstellen tot perso nele bezuinigingen er liggen, maar vindt de reactie van de ambtenarenbonden wat voorbarig. De voorstellen zijn, naar hij zegt, nog vol strekt ambtelijk en moeten nog door college en gemeen teraad goedgekeurd worden. Van het college kregen de hoofden van dienst de op dracht naar eigen inzicht een voorstel tot bezuiniging in te dienen en dat is nu gebeurd, meer niet. Wel is Bot van mening dat de werkgelegen heid niet a priori aan een be zuinigingsoperatie onttrok ken mag worden. Eén van de indieners van de motie die indertijd leidde tot de bezuinigingsoperatie, PvdA-fractieleider Hans Versluys: „Het is zeker met zo dat wij bedoeld hebben dat die vijf procentbezuini- ging tot personeelsinkrim ping zou leiden. Wij staan daar zeer terughoudend te genover." Schiedam Wie genoeg heeft van Starsky, politiek geleuter en zang koren kan deze en volgende week naar TV Schie dam kijken Voor en na de officteie programma-uren hebben de Open bare Nutsbedrij ven ter gelegen heid van de ope ning van het nieuwe gebouw aan de Heekstraat een programma op het scherm via de kanalen van Nederland l en 2, Belgie Vlaams en Voor twee weken; Frans en Duits land. Het programma bevat informatie over het nieuwe gebouw, de expo sitie en de acüvi- teitcn in het ka der van de ope ning. De televi- sieuitzendïng kon met toestemming van CRM m beeld gebracht worden. „Het is een ver kapte vorm van teletekst,"zegt de specialist bij het Nutsbedrijf, de heer Eikenbroek. „Voorlopig is er alleen deze en volgende week het programma. Schiedam Op de oversteek plaats bij de Josefschool aan de Nassaulaan is een oucferwacht ingesteld. Tot nu toe zorgden de zoge naamde klaarovers ervoor dat hun leeftijdgenoten veilig aan de overkant kwamen. Het bestuur vind de verant woordelijkheid die de kinde ren moeten dragen op deze zo drukke weg, echter te groot. Dertig dames gaan nu het werk van de kinderen overne- f,.t - •V m" y,,na*lC Naam'-' Kil*» pos<c°de VJo0^alS lete'.oo^- - öpeïi et^ Maassluis De nieuwe minister van defensie, de oud-fractievoorzitter van het CDA in de Maassluise raad Pieter de Geus, maakt vana vond gebruik van het spreekrecht voor niet- raadsleden bij de aanvang van de gemeente raadsvergadering. Hij 2al bij die gelegenheid in een toespraakje afscheid nemen van het college van BenW en de gemeenteraad, waar hij »n verband met zijn beëdiging tot minister sinds 1 afgelopen maandag geen deel meer van uit maakt. Htj heeft inmiddels ook zijn vorige baan neergelegd: die van directeur-generaal op het ministerie van defensie. Drs. Pieter de Geus, op deze foto nog in functie als CDA-fractievoorzitter in de Maas sluise raad, in een karakteristieke houding. Maassluis Een 42-jarige Turk is gistera vond in Maassluis door twee jongemannen met een mes te lijf gegaan en later aan zijn verwondingen overleden. Schiedam In een speciale gemeenteverordening komt naar verwachting nog dit jaar vast te staan, wat 'echte Schie damse jenever' is. Aan de ty pisch Schiedamse moutwqnje- never zal het stedelijk garan tie-etiket worden verbonden. Op het ogenblik is de Schie damse distilleerderij Nolet dc enige vennootschap m Neder land, die het nieuwe zegel zon der meer zou kunnen krijgen J.A.J. Nolet CV aan dt Hoofdstraat 10 maakt volgens beproefd ambachtelijk proefde zijn op kolen gestook5e jene ver, althans voor een deel van zijn productie Daarin zit *m de wijziging van de jeneververordening uit 1901, Daarin werd bepaald dat een distillateur alleen het Schiedamse zegel mag gebrui ken, als de gehele vervaardi ging volgens ambachtelijke wijze geschiedt. In de nieuwe verordening, die waarschijn lijk in oktober 1980 wordt vastgesteld, wordt gesteld dat een distillateur ook voor een deel van zijn jeneverproductie, zij het op authentieke wijze ge stookt, het garantiezegel mag verbinden. Het gebruik van spiritus bij andere sterke dran ken sluit het zegel voor één echte moutwijnjenever dus niet uit. Hoewel dat een 'versoepeling* van de verordening uit 1901 betekent, js het nieuwe Schie damse garantiezegel voor dat deel van de jenever industrie, dat het verukt Schiedamse je never volgens originele recep turen te vervaardigen, in zo verre een klap dat de door snee-borrel morele waarde verliest. De echte Schiedamse jenever is volgens de Schie damse ieneverdeskundige „Hoeveel gewicht kan de Oude Havenbrug hebben, HB?" vroeg de bemanning van een van de surveillancewagens van de Vlaarding se politie gisteravond even na negenen aan het hoofdbureau. „Oh, vrijwel onbeperkt, hoor; 50 ton," stelde de mobilofonist m de meldkamer hen gerust. „Nou, ik heb hier een meneer, en die wil er met een kraan van 60 ton overheen," drong de 102 echter aan. „Oh. maar dat is dan wel 10 ton te zwaar!" zei de meldkamer wat geschrokken. Het onderwerp van de conversatie was de gi gantische bouwkraan, die maandenlang is ge bruikt bij de nieuwbouw op de hoek van de Schiedam sew eg en de Oosthavenkade. Het gevaarte is gisteren gedeeltelijk gedemon teerd en afgevoerd. Voor dit karwei moest gedurende een deel van de middag en de ge hele avond het eerste deel van de Schiedam- scweg voor alle verkeer worden gesloten. Ook het openbaar vervoer moest worden om geleid. Het werd een flink transport, dwars door de stad heen. De kraan, eigendom van Zwager man. had in gestrekte toestand dan ook een lengte van meer dan vijftig meter. De Oude Havenbrug hoefde er niet onder te zuchten: ook de kraan zelf werd omgeleid, via de Schiedamsedijk. Hans van der Sloot, animator van het garantiezegel, qua smaak koppiger en is in die zin ongeschikt voor de massa productie, omdat het grote pu bhek zijn behagen schept in 'neutrale jenever* van de grote merken, Bols, Henkes, Bokma en De Keyser, en men van de koppige Schiedamse niet meer dan drie, vier 'op' zou kunnen. Dat alleen Nolet momenteel de echte Schiedamse jenever nog vervaardigt cn dus het Schie damse garatiezegel zou kun nen krijgen, wil niet 2eggen dat de naam 'Schiedam' er in de jenevenndustrie uitgaat. De naam van de jeneverstad mag zo gauw gebruikt worden, als er Schiedamse recepturen aan te pas komen voor de jenever- bereiding, en dat hoeft niet al tijd ambachtelijk te 2ijn Als het maar 'echte* Schiedamse jenever is, dan volstaat het om het zegel te kunnen gebrui ken Het verschil schuilt in het woord 'echte' Ook in Nieuw- Vennep (Bols) zou bij wijze van spreken echte Schiedamse jenever, mèt het zegel, kunnen worden gemaakt, als de pro ductiewijze maar op zijn Schiedams (ambachtelijk en met ouderwetse recepturen} plaatsheeft Het verschil met het zegel uit 1901 zal alleen zijn, dat nu een distillateur niet zijn hele productie 'Schie dams' hoeft te richten om het zegel te kunnen hanteren; een deel volstaat ook, maar dan geldt het zegel alleen voor dat deel. Het is de vraag, of veel distillateurs hierin meegaan. Bij de voorbesprekingen over de gemeenteverordening is veel verzet gerezen bij de gro te firma's. Ook in Schiedam was niet elke distillateur met een enthousiast. Wel wordt verwacht dat er animo voor het nieuwe Schiedamse zegel bestaat bij de plaatselijke 'gro te drie', te weten Dirkzwager, De Kuyper en Nolet. Zij kun nen de ambachtelijke produc tiewijze ook financieel aan, zo bestaat het vermoeden. Zie pagina drie: wat jenever is, is (nog) niet wettelijk omschreven. De daders van de steekpartij zijn met bekend. De moord vond plaats in de Maassluise Oleanderstraat, waar het slachtoffer, Muhar- rem Akinar, na de steekpar tij levenloos werd aangetrof fen. De daders zouden zijn ge- vlucht op een bromfiets. Bin- - nen de Turkse gemeenschap m Maassluis ciruleerde van morgen het verhaal, dat de aanleiding voor de steekpar- tij gelegen zou zijn in een ru zie over een koelkast. De politie heeft de zaak in onderzoek, maar heeft voor lopig niet al te veel aankno- pingspunten. Schiedam Maar liefst ne genenvijftig misdaden 2ijn op gelost doordat de Schiedamse politie m de afgelopen maan den zesentwintig jongelui heeft aangehouden. De misda den, waaronder diefstal, in braak cn brandstichting, zijn gepleegd door een bende jon gelui tussen de veertien en twintig jaar. Met hun aanhouding is als grote klapper de brandstich ting van de Mastenbroek- school opgelost. Eén bendelid heeft intussen bekend. De schade aan de Mastenbroek- school, die vorig jaar kerstmis geheel m vlammen opging, be droeg 250.000. Naast de Mas- tenbroekschool 2ijn echter nog meer scholen in Schiedam de dupe geworden van de pyro manen, De Augustinusschool, de Catharinaschool en nog en- j kele bedrijven hebben door in braken en brandstichting indi rect kennis kunnen nemen i van het bestaan van de bende. Ruim zevenduizend gulden f hebben zij in het afgelopen jaar buit gemaakt. Scholen, clubgebouwen en bedrïjfs- f ruimtes waren de bij uitstek i geschikte plaatsen. Vijftien bromfietsen en vijf fietsen zijn door hen ontvreemd. De buit bij de inbraken bearoeg meest- al geld, snoepgoed en sigaret- 1 ten. Een klein gedeelte van]; het gestolen goed is terugge vonden. Een zestien- en vijftienjarige^ Schiedammer, voor zover be- J kend leiders van de bende, zijn inmiddels voor de officier, van justitie geleid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1