STREEK Meningen verdeeld over vervolg renovatie PKD Wereldwinkel jubileert zonder feesttoeters Ijler 'nieuwe' stoken m Man valt van dak 'Droef dat we na tien jaar nog nodig zijn' KRO filmt forum ovei defensie 5 Weinig plezier.... Bingo voor alleenstaanden Stichting wil buitenlanders beter helpen Wf Dief gepakt Feest bij RV jj tllnddöfl 2 MpfWBbOf 1380 VD/SC/WW Schiedam Een 17-jarige Schiedammer is van het dak van zijn woonhuis gevallen. Doordat zijn woning afgeslo ten was, probeerde de man \'ia de dakgoot de woning binnen tekomen, maar hij verloor daarbij zijn evenwicht. De Schiedammer werd naar het gemeenteziekenhuis gebracht, waar foto's genomen werden. Hij bleek echter alleen wat ontvellingen opgelopen te heb ben. Vlaardingen In het ontmoe tingscentrum West aan de Flo- ris de Vijfdelaan 2 wordt don derdag 4 september een bingo dansant gehouden, speciaal be doeld voor alleenstaanden- Men begint om 20.00 uur. Vlaardingen De projectgroep die ïlch bezig houdt met de renovatie van de wo ningen in de Pieter Karei Drossaard- straat Is het nog niet eens geworden over het vervolg van de renovatie van wonin gen In de straat Momenteel worden er 64 woningen In de straat onder handen geno men. Ook de huizen aan de overkant moe ten aan de beurt komen, maar nog niet ie dereen is het eens over de inrichting er van. Een deel van de bewoners en de projectgroep wil dat er meer twee- en driekamerwoningen in de straat kamen. De huizen die momenteel gerenoveerd worden leveren twee- en vierka- merwonïngen op. Volgens de gemeente is het het beste om dezelfde plannen te gebruiken voor de overkant van de straat. De redenering is dat het rijk dan ook eerder met subsidie over de tafel zal komen. Toch wil de gemeente niet voorbij gaan aan de wensen van de bewoners en in overleg met de projectgroep en de archi tect wordt nu naar een oplossing gezocht. De provinciale directie voor de volkshuisves ting, die beslist over de renovatie, heeft als stel regel dat de renovatie van een huis niet meer mag kosten dan 80 procent van de waarde van een vergelijkbare woning. De renovatie met driekamerwoningen zal waarschijnlijk boven het maximum uit te keren bedrag komen te ligggen en daarmee onhaalbaar worden. Voor de opknapbeurt van de woningen die nu wordt uitgevoerd is een bedrag beschikbaar van 70.000 gulden per woning. Daar komen echter nog BTW en architectenkosten en dergelijke bij. Men moet nu ook zien uit te komen rond dat bedrag voor de woningen aan de overkant. De renovatie van de eerste 64 woningen In de PKD schiet op. Nog dit jaar moet het karwei zijn afgerond. S5L&": Echte Schiedamse wordt „jeneverder Schiedam Zou de huidige ontwikkeling in de jeneverbranche worden doorgezet, een neutrale alcohol staat ons dan op den duur te wachten. Een jenever zonder smaak, zonder kracht, slechts een 'borrel' waar men dronken van kan wordenzo'n ontwikkeling kan toch niemands bedoeling zijn...? Hans van Schiedam der Sloot, in de geschied- Hans van der Sloot voor een van de grachten waar vroeger de meeste distilleerderijen zich bevonden, de Lange Haven. Foto: Jacques Zorgman: schrijver van het gedistil leerd, propageert daarom al jaren het 'nieuwe' sto- ken: gewoon jenever ma ken zoals dat vroeger in Schiedam gebeurde. Jene- verstoken op kolen, de temperatuur met de hand opnemen tijdens het pro ces, kruiden naar smaak toevoegen dat zag je tot voor kort nergens meer. Maar door het aandringen van Van der Sloot bij de plaatselijke overheid om een eigen jeneverindustrie te bevorderen, kwam No- let CV op een idee. Nolet is op het ogenblik de eni ge distillateur in Neder land, die volwaardige Schiedamse jenever maakt. Zoveel jenevers heten 'Schie dam', zelfs jenevers die niet in Schiedam gemaakt worden, maar écht Schiedams is er bui ten Nolet niet een. De koren- wijn van Bols zit er nog het dichtst bij en zou met enkele aanpassingen (herinvoering van het oude ambacht) ook voor het Schiedamse zegel in aanmerking kunnen komen. Het zegel? In het najaar zal de gemeenteraad van Schiedam ermee geconfronteerd worden. Het zegel zal de handtekenin gen bevatten van burgemees ter en gemeentesecretaris, die daarmee aangeven dat die je never de originele is. En zo uniek is het niet, dat de over heid de kwaliteit van een ster ke drank garandeert. Met de Franse wijn en cognac gebeurt precies hetzelfde. Met de Schotse whisky idem. Waarom dan met de Schiedamse jene ver niet? Die vraag stelt Hans van der Sloot al jaren. Vorige week sprak hij er nog over met bur gemeester John te Loo en wet houder Reinier Scheeres en hy ervoer nieuw enthousiasme voor zo'n zegel. Nu komt de verordening in oktober, zo schijnt het, op tafel- De Schie damse jenever, althans, de echte, zal voortaan beschermd zijn. Wat maakt dat uit? Momenteel is er geen distillateur die 'ech te Schiedamse jenever' aan prijst, want tenslotte geldt de verordening uit 1901 nog steeds. Die biedt op zich be scherming van de titel genoeg. Wat het dan uitmaakt, zegt Van der Sloot: „Het is sinds 1901 niet voorgekomen, dat dc overheid stimuleerde in de le vering van kwaliteit. Jenever werd gedronken en daarmee uit, dat leek wei de enige re den om nog jenever te maken! Maar het Schiedamse ambacht, dat van brandersknecht, mees terknecht, patroon, ging ermee verloren. Het zegel impliceert ook een behoud van die vak ken, omdat de moutwijn en de moutwijnjenever die daar- vz-n gemaakt wordt aan strenge eisen wordt onderwor pen: het moet ambachtelijk zijn gemaakt." Kort en goed: wie in 1901 ook maar één druppel spiritus aan zijn jenever toevoegde, werd het Schiedamse etiket afgeno men. Wie volgend jaar echte jenever maakt, mag dat de Schiedamse noemen. Als op het etiket staat: dubbetover^e- haald dan is alles natuurlijk verlopen. Dan is het vast Schiedamse. Echte. En terwijl Hans van der Sloot dat de af gelopen jaren bij de gemeente lijke overheid propageerde, nam Nolet het initiatief. „Het is wel goed dat een parti culier het voortouw nam," vindt Van der Sloot. „Dan zit door Kor Kegel Vlaardingen Hoe snel een nieuwigheidje ver jaart. Toen tien jaar gele den het verschijnsel wereldwinkel opkwam, keek menigeen daar tegen aan alsof het een brandh aard van revolutie was. Schiedam De stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers heeft burgemeester John te Loo gevraagd, of '"■en binnen kort rond de tz kan gaan zitten om te p^ten over de buitenlanders in Schiedam. De stichting wil dat, omdat zij ge schrokken is van een brief op poten, die de gemeente Schie dam enige tijd geleden heeft gestuurd. In die brief verweet de gemeente de stichting, dat zij Schiedam minimaal be deelt, waar het gaat om geld voor activiteiten en voorzie ningen voor de buitenlanders. De stichting wil graag weten, of Schiedam bepaalde wensen heeft. Dat de stichting contact zoekt met burgemeester Te Loo. is eerst nu er een nieuwe ad junct-directeur is aangesteld net geval. De vorige adjunct bemoeide zich nauwelijks met Schiedam. Maar het viel reuze mee. In Vlaardingen bestaat de wereldwinkel deze maand tien jaar. De revolutie heeft ze echter niet ge bracht. Wel een grotere bewustwor ding over het feit, dat er in de relatie Noord-Zuid iets funda menteel fout zit. Dat het rijke Noorden zijn rijkdommen ver- door Jan Hendrik Bakker gaart ten koste van de arme landen op het zuidelijk hal frond van deze wereld. Een bewustwording die de wereld winkel van meet af aan heeft nagestreefd, meer nog mis schien wel dan het veranderen van de wereldmarkt In Vlaardingen begon de wereldwinkel tien jaar gele den in het pand aan de Zomer straat Doelstelling was zoveel De openingstijden van de wereldwinkel zijn: woensdag van 14.00 tot 17.00 uur, vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Het adres is Hoogstraat 39, Vlaar dingen. mogelijk stadsgenoten te infor meren over de ontwikkelings landen en de oorsprong van de problemen daar. Onderwijl gingen er pakken koffie, thee, suiker en informatieve lectuur over de toonbank. Zo probeer den de vrijwilligers twee vlie gen in één klap te slaan: eco nomische steun in de vorm van grotere afzetmogelijkhe den voor de kleine boeren in de ontwikkelingslanden zelf en de bewustmaking van het publiek hier dat de problemen daar alles te maken hebben met de mentaliteit van de Eu ropese landen. In 1972 verhuist de wereld winkel naar haar huidige on derkomentje aan de Hoog straat 39. Is er behalve die ver huizing nog iets veranderd? Nauwelijks, vinden de Vlaar- dingse wereldwinkeliers. De wereldwinkel ts weliswaar een winkeltje geworden waar je niet alleen uit hoofde van principes boodschappen be hoeft te doen, maar ook ge woon leuke spullen treft; de armoede en honger in de der de wereld is er echter niet mee opgelost. Eén van de vrijwil ligsters, Wil Zijdeveld: „Tien jaar bestaan betekent vaak een feestelijk gebeuren, maar de huidige groep wereldwinke liers denkt niet zo in termen van feesttoeters, slingers en toespraken. Eigenlijk is het droef, dat het na tien jaar nog nodig is dat er een wereldwin kel 15." „In tien jaar zijn de problemen De wereld winkel van binnen. in de derde wereld verre van opgelost, eerder groter gewor den. Er is een grotere afhan kelijkheid van het rijke wes ten, de olieprijzen zijn hoog, hongersnood heerst en dreigt nog steeds, er is werkloosheid, analfabetisme en de scholen en ziekenhuizen zijn slecht oi zelfs helemaal niet aanwezig. Samengevat: de derde wereld is nog armer geworden en het rijke westen nog rijker. De schulden van veel ontwikke lingslanden aan het westen zijn zo hoog opgelopen dat veel arme landen niet eens meer in staat zijn hun rènte af te los sen." Tien jaar lang vechten tegen de bierkaai du«? Misschien, met de kleinschali ge verkoop van koffie en sui ker immers verander je de economische wereldorde niet. Dat besef is bij de vrijwilligers sterk aanwezig. Maar de wereldwinkel daarom maar opheffen, zou een al te voorba rige conclusie ziin, zo blijkt. Wil: „Het zhn speïdeprikjes die wij geven.' En ook die zijn van nut. „Onze bedoeling tien jaar terug en nu was en is nog steeds: mensen bewust maken. Hoe meer mensen zich met deze problematiek bezig hou den, des te beter." Zo organiseerde de wereld winkel Vlaardingen in het verleden activiteiten 5en bate van ktt Medisch Comité Viet nam voor een ziekenhuis in Lang-Song, de Boycot Outspan Actie en gaf ze een eerste aan zet voor een cementfabriekje in India. Het accent op de be wustwording is ook terug te vinden in de huidige activitei ten van de wereldwinkel. Een werkgroep richt zich op de multinationals, een andere werkgroep probeert intensief de ontwikkeling m Nicaragua te volgen. En straks, zaterdag 6 septem ber, het jubileumfeest waar van dat feest gerust tussen aanhalingstekens geplaatst kan worden, want: „Geen re cepties, geen toespraken, ba- lonnen, slingers, maar gewoon verder gaan." de gemeente niet meer op een schopstoel. Ze kunnen dan zien dat het werkt. Toen mo len De Vrijheid het molen- broodje ging leveren, trok ie dereen ook ziin neus op. Nu wordt het oude molenbroodje tot in Nieuwe Pekela ver kocht Zoiets verdient bescher ming. Zo zou ik wel eens het verschil tussen groene haring en nieuwe haring duidelijk omschreven willen zien. Het publiek heeft volgens mij het recht de normen te bepalen, met andere woorden: de ge meenteraad. En ik ben des te harder voor dat soort voor schriften, omdat ik weet hoe ermee gesjoemeld wordt." Lokomotief Twee jaar geleden alweer wil den de gebroeders Vonk, met wie Rein Melchers van distil leerderij De Lokomotief sa menging, een distilleerderij- museum annex proeflokaal op zetten. Dat plan is inmiddels allang afgeketst. Vonk wilde het monopolie van het Schie damse garantiezegel. Dat kon uiteraard niet. De overheid dient slechts normen aan te geven en niet ander zakenle ven in vrijheid te beperken, meent van der Sloot. Terwijl het plan van Vonk en Mei- chers niet doorging sloeg No let zijn slag. Alleen gebruikt Nolet de term 'echte Schie damse' niet, maar 'ouderwetse jenever', doodeenvoudig alleen omdat de 'echte Schiedamse' pas in zwang zal komen na vaststelling van die gemeente verordening en omdat Nolet dat nog niet wist Die verorde ning komt er eigenlijk, omdat zij 20 typisch Schiedams is. Van der Sloot denkt voor wat betreft de vestiging van een distillccrderijmuscum/ procflo- kaal nog steeds aan dc Loko motief „waarom niet?" De distilleerderij staat op een goe de centrale plaats, Als er geen Schiedamse distillateur aan zou willen beginnen, kan wor den gedacht aan een gezamen lijk project waarbij het product uitsluitend die typisch Schie damse moutwijnjenever zal zijn. Maar dat moet maar afge wacht worden. Een afzonder lijke distillateur kan gerust zijn gang gaan. „Het gaat er maar om dat de kwaliteit ver hoogd wordt en dat een we zenlijk aspect, de humanise ring van de arbeid, meer in houd krijgt," zegt Hans van der Sloot. Over dc verordening is Schie dam nog niet uitgesproken. De "borrelpraat* begint ongetwij feld pas nu. Hans van der Sloot: „Die jenever, die er komt, die drmk je voor het lekker... niet om dronken te worden," Keurmeesters verrukt over jonge dieren VlaardingenEvenals in voorgaande jaren op ganiseerde de Vlaar* dingse konijnen- en pluimveeverenlging dit weekend een jongdie- rendag in de Opelhal van Van der Kooij> aan de Kethelweg In Vlaar dingen. De leden kre gen hier de gelegenheid hun dit jaar gefokte ko nijnen, hoenders en ca via's op conditie en ras zuiverheid voor bevoeg de keurmeesters te brengen. De Jonge pels dragers waren sterk ia dc meerderheid. Mooi van veren waren de grote en kleine sier- hoenders var» diverse rassen, die voor wat le- vendigheid zorgden tij dens ae keuring, die heel wat kijkers trok. Het wa ren vooral de kleine ras sen onder de konijnen, de Hollandse hangoord- wergen, die de meeste aandacht trokken. Behal ve om mee te fokken worden deze vaak bin nenshuis gehouden als troeteldier voor jong en oud. De kwaliteit van de ge keurde dieren deed de heren keurmeesters veel hoge predikaten toeken nen, wat veel eigenaar- fokkers eremetaal ople verde. De hoogste hier van werden toegekend aan Jan van Gilst uit Ke- thel, met konijnen van1 een blauwe Wener. Bij de Hollandse hoenders was de zwart geloverde van P. van der Meer, ook uit Schiedam-Kethel, de fraaiste. Onder de par mantige krielhoenders veroverde de Engelse vechtkriel cn koekoek spatrijs van J. D. Schef- fer uit Rotterdam de eer-; ste prijs. t! Schiedam/Vlaardingen D> KRO komt op 9 september ij mopnamen maken van een 1 rumdiscussie, die het interk' kei ijk vredesberaad {IK, voor de Schiedamse en Vlai dingse kernen die dag orga, seert De forumavond hand over wat de diverse politie partijen in hun ontwerppj^ gramma's hebben staan o\ defensie. De KRO zendt r in dezelfde maand een di mentaire uit over de p! van het IKV in de Nederlar se samenleving. Op 9 september zullen in Rank, Schiedamseweg 122 Kethel, de vier defensicspec listen van de grote partij aanwezig zijn: De Vt (PvdA), De Boer (CDA), Plc (VVD) en Brinkhorst (D'6 Ook de landelijke seereta van het IKV, Jan Mient I ber, zal er zijn. Vlaardingen De eigen.' van een net nieuw aangesch wandmeubel heeft daar rm weinig plezier aan beleefd, man had het wandmeubel de kelderbox van een flatco. plex aan de Holysingel i plaatst in afwachting van e takel die de kast naar bov( moest hijsen. Tot zijn ontstel nis ontdekte hij een dag la dat het meubelstuk was dwenen.... f VlaardingenDe poli heeft tegen een I6-jarige R terdammer proces-verbaal t gemaakt. De jongeman 1 enkele winkeldiefstallen zijn geweten. In twee wink'* bedrijven had hij twee poi|' feuilles en twee polo-shirts stolen. Toen de politie hi! verder aan de tand voelde r, kende hij ook nog enkele di, stallen, die hij had gepleegdi Rotterdam. De jongeman later overgedragen aan ,-! Rotterdamse politie. Vlaardingen De Sticht' Rood Vlaardingen. de linKi organisatie die nauw verbef den is met de PSP, gaat zafj 1 dag 6 september feest vieijf in het PSP-pandje in L Weeshuis. Belangrijkste all I leiding voor het evenemen'! 1 het feit, dat de PSP in de meenteraad terugkejl woensdag wordt Leo Zeef nieuw raadslid geïnstaUerii Verder viert de stichting h'l vijfjarig bestaan. Tijdens de bijeenkomst wo de film Freaks van Ted Brtff ning. Ook treedt de Straatbs'J op. Iedereen die komen wi vanaf 20.00 uur welkom.] toagang is gratia. 'Al

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3