SPORT EXTRA 13 'Nu is het mijn beurt' 'Je moet durven meegroeien juist als scheidsrechter Si Schiedon kent geen pardon GTB wileigen accommodatie 'Ome'Henk van de Veer: JanvanEijsden, Vlaardingse doelman van Xerxes: i *k' Selectie van Satelliet behoorlijk uitgebreid JoZwep:„Hetgeldhebben we" vrijdag 5 Mptember 1980 VD/SC/WW wmmm Vs.; V Rotterdam Met een rustige pas loopt Jan van Eijsden richting kleedkamer. Xerxes-trainer Beb van der Heijden heeft zojuist de -keeper- straining afgerond, zodat de 24-jarige Vlaardin- ger er weer even zijn gemak van kan nemen. Niet voor lang echter, want Jan van Eijsden weet wat in het komende seizoen (zijn derde alweer bij de Rotterdamse hoofdklasser) van hem wordt verwacht. „Het moet dit jaar gaan gebeuren", stelt de lange doelman zelf ook on omwonden vast. Jan van Eijsden, uitvoerder in de wegenbouw, besloot drie jaar geleden HVO te verruilen voor een meer bij zijn ambities passende club. Hij: „Ik stond al vanaf mijn achttiende bij HVO onder de lat en het ging zeker niet slecht. Alleen, toen ik 21 was, kreeg ik moei lijkheden met trainer Harry Bouquet. Waaro ver doet er nu niet toe, ik wil niet naschoppen. In ieder geval, omdat ik ook al in het district selftal speelde en dus met veel spelers van an dere verenigingen in aanraking kwam, was het contact via de elftalleider van Xerxes snel ge legd". Blessure „Ik wilde sowieso het hoogste bereiken. Met mijn mo gelijkheden althans", zegt Jan van Eijsden nu, „en bij HVO had ik op dat moment allemaal van die rotpar- tijen staan keepen. Dus het kwam wel goed uit. Bij Xerxes ging het in het begin, toen ik de concurrentie met Peter Brunings en Hans St Nicolaas moest aan gaan, wel goed. De eerste vijf wedstrijden stond ik erin, en toen kreeg ik een onbenullige blessure. Het kostte me wel mijn plaats, die ik daarna nooit heb te rugverwerven". Nadat Jan van Eijsden eerst de slag met Hans St Nico laas (inmiddels Zwart Wit'28) had verloren, was het vorig seizoen Peter Brunings die met de eer ging strij ken. Van Eijsden: „Peter was vorig seizoen gewoon te sterk voor mij. Zijn mentaliteit was ook beter, vandaar zijn verdiende overgang naar Excelsior. Vorig seizoen was een voorbeeld van gezonde concurrentie. Ik was minder, maar ik draaide door het harde werken wel een uitstekend seizoen in het tweede, dat ook kam pioen werd. Maar ja, in de laatste wedstrijden van de riacompetitie (onder andere tegen Rohda Raalte) mocht ik door een blessure van Brunings spelen. En ja, als je erin staat, beleef je het toch anders' Concurrentieslag Toch moet Jan van Eijsden de concurrentieslag aan, want de van Delft gekomen Hans Schot (Van Eijsden: .4k ken hem nog van het districtselftal") kon in de oe fencampagne zeker een gelijkwaardige opponent wor den genoemd. „Nu is het mijn beurt", vindt Jan echter, wik moet het nu waarmaken. Kijk, Xerxes is een zeer kritische vereniging. Gewoon semi-professioneel. Als jo een fout maakt, krijg je dat onmiddellijk te horen. De trainingen, vooral voor de keepers, zijn geweldig veeleisend. Het gevolg is dat ik de afgelopen seizoenen enorm vooruit gegaan ben" „In het begin moest ik er wel enorm aan wennen. Als je het goede leventje van een vierdeklasser gewend wnt, met toch een slokkie hier en daar. De benadering is zo anders, die enorme belangstelling voor een eerste elftal en alles wat daarom heen zit. Kijk, ik wilde het «oogste bereiken en betaald voetbal is, tenzij er een ge weldige aanbieding komt en die verwacht ik niet. niet haalbaar. Dus dan bij de amateurs het hoogste. En ja. het wordt dit seizoen bij een landskampioen niet erg gemakkelijk keepen, maar ik ben er niet bevreesd voor. Sterker nog. ik geloof dat we zelfs een sterker team hebben. Ondanks dat een kampioenschap beha len gemakkelijker is dan continuering, kijk ik met ver trouwen vooruit". Schiedam Als je wilt weten hoe scheidsrech ters zouden moeten functioneren en hoe het wereldje van de mannen in het zwarte pak pre cies in elkaar zit, dan is Henk van de Veer de aangewezen persoon. De 57-jarige in Vlaardin- ger geboren, maar zo goed als omgedoopte Schiedammer, kan rustig een autoriteit ge noemd genoemen, alleen al zijn status in acht nemend. Twintig jaar scheidsrechter, waarvan dertien jaar betaald voetbal met vele topwed strijden, vermeldt zijn illustere carrière, terwijl hij ook nu nog ieder weekeinde ais rapporteur van de topscheidsrechters in actie is. Ook in de regio is 'Ome Henk' een nog veel en graag geziene figuur. „Ik weet niet wat het is, maar overal waar ik kom, of dat nu bij Ajax en Feyenoord is als rapporteur, of bij een Schie- damse vereniging, het is altijd dik voor elkaar. En dat geeft me toch wel een tevreden gevoel. Henk van de Veer....nog im mer actiei Kijk, ik ben zes jaar geleden afge keurd, toen ik een beschadiging van de nekwervels opliep, maar ik ben dagelijks toch altijd bezig. Ga maar na, het rapporteren, schoolvoetbal- toernooien, het horecatoemooi, het zomeravondvoetbal, waar ik in de organisatie van zit en nu sinds een jaar ook weer het bestuurslid ben .van de Schiedamse Scheidsrechters- vereniging". „Ze hebben me gevraagd of ik weer wilde terugkomen. Ik was eerst 24 jaar lang bestuurslid geweest en drie jaar er tussenuit. Maar ze had den niemand. Dus kwam ik op de proppen. En ja, met de voorzitter Leen Schotting, die ook in de straf - commissie voor het KNVB-ama- teurvoetbal zit, wordt er duidelijk op één lijn gedacht. Vroeger was er een strafzaak op dertien wedstrij den. nu ligt dit percentage 1: 2,9, Vlaardingen Hij eist een keiharde discipline van zijn spelers. Duldt geen tegen spraak en wie het niet met zijn beleid eens is, kan beter maar direct vertrekken. Rob Schie don, die nu zijn tweede jaar als trainer van vierde-klasser Sa telliet ingaat, is niet gemakke lijk. Natuurlijk is hij altijd in voor een geintje, maar wan neer er gewerkt moet worden kent hij geen medelijden. Met niemand. Vorig seizoen lever de dit herhaaldelijk conflicten op. Schiedon lag er nimmer wakker van. Zijn spelers zijn inmiddels aan de mentaliteit van de trainer gewend en we ten inmiddels wat ze aan hem hebben. Onder Schiedon draaide Satelliet vorig jaar goed mee. Promotie zat er net niet in, omdat het na de winterstop niet erg wilde vlotten. Maar toch, het resultaat mocht er zijn. Ook dit jaar verwacht de am bitieuze Schiedon veel van zijn spelers. „Ik ga er gewoon vanuit dat we weer bovenin gaan mee draaien. De selectie is immers be hoorlijk uitgebreid. Peter Joore, die overkwam van Excelsior M, wordt waarschijnlijk de nieuwe rechtsback en er zijn een groot aantal jeugdige talenten overgeko- Mentaliteitsveranderingen zijn voornamelijk de schuld daarvan, maar inderdaad, de scheidsrechter heeft daar een enorme belangrijke inbreng bij". „Hij moet durven meegroeien. Kijk, zo'n Leen Schotting probeert met alle middelen de spelverruwing te gen te gaan en in het programma van de Schiedamse scheidsrechters- vereniging zit dat ook. Behalve het organiseren van conditietesten en klaverjasavonden voor het sociale contact, dat vooral scheidsrechters als eenlingen hard nodig hebben, willen we nog meer invloed gaan uitoefenen. Naast de spelregelwed- strijden, die ook dit seizoen voor de jeugd gaan draaien, komt er in no vember een bijeenkomst voor de Schiedamse verenigingen met vaste agendapunten en dan moeten we met elkaar bekijken of we iets aan Rob Schie- don..disclpli- de spelverruwing, ook bij de jeugd al, kunnen doen". Goede start „In het betaalde voetbal hebben we wat dat betreft een goede start ge maakt. De overtredingen van achter op de achillespezen, beb ik niet zo vaak meer gezien en als we wel kwamen, dan werden zc ook met geel bestraft. Die goeie ouwe tijd is voorbij, dat begrijp ik als geen an der, nu er zulke bedragen met dat voetbal te verdienen zijn. Alleen, ja, je bent een goede scheidsrechter of niet. Of er nu één of duizend in structies uit Zeist komen. Je moet de 'feeling* voor het gebeuren heb ben". En moeiteloos somt 'de neus', zoals de bijnaam van Henk van de Veer in het veld luidde, de eigenschap pen op. Gevatheid is een eerste ver eiste. Je moet direct impulsief kun nen reageren. En dan niet ten koste van alles de lolbroek uithangen of de showbink, maar precies daar tus senin. Zonder gezag te verliezen en toch een persoonlijkheid te zijn. Want dat moet je toch hebben. Als rapporteur, want dan let ik alleen maar op het arbitrale drietal, zie je het vaak al. Van die bleke koppies, of daar zijn ze, hè. De goede bluf straalt eraf, dat mag ik wel". Bekendheid Henk van de Veer mag dan nooit op - de internationale lijst hebben ge staan, een bekendheid was hij wel, alleen al door zijn opmerkingsgave. Als vlaggenist bij Engeland-Schot- land voor 110.000 mensen op Wem bley was het toch wel het'hoogte punt voor Ome Henk, die ondanks het feit dat hij nooit zelf heeft ge speeld, zeer vlot en zonder enige kennissen in Zeist, de arbitrale mo len via RVB en KNVB had doorlo pen". „Ikzelf floot altijd ai voordat er wat was gebeurd. Zoals Theo van de Burgh van ADO altijd op Coen Moulijn liep te mikken. Dat wist ik en dan nog voor het zover was, hup. En van de Burgh: wat is er aan de hand. En ik dan: Dat weet je wel. Preventief fluiten noemen ze dat en dat kan vaak heel goed, maar dan moet je de situatie wel enorm goed aanvoelen. En zo zijn in Nederland helaas toch maar een paar. De rest hanieert alleen de spelregels, die ze uit hun hoofd kennen". Het elftal dat het in de strijd om de Water wegcup uitste kend deed men. Jongens die in geen jaren te gen een bal hebben getrapt, maar nu toch wel weer willen voetbal len. Kees Peeman, Arno van der Steen, Hans van Gent en Kees van den Berg zijn enkele voor beelden. Zij spelen momenteel in het tweede. Allemaal schommelen ze zo rond de twintig en dat is toch ideaal voor een trainer". Gelijkwaardig De selectie baart Schiedon meer zorgen. Momenteel zijn er zo'n 15 gelijkwaardige spelers, die moeten knokken voor hun plaats- Schiedon "is er dan ook nog niet uit. „Henk- Rombouts heeft een stapje terugge daan naar het tweede. Voor hem is Sjaak van der Hoek gekomen. Joop Mosmans- blijft gewoon laatse man, maar verder ben ik er nog met uit. In elke linie heb ik vier of vijf ge lijkwaardige spelers. Het wordt voor mij nog een hele puzzel om de op stelling voor morgen bekend te ma ken. Ik zal spelers moeten teleur stellen en dat is natuurlijk nooit leuk". Harry Hartog zal Schiedon echter komend seizoen moeten missen. De wispelturige spelverdeler hield het na een conflict met de trainer voor gezien en speelt nu in het derde. Schiedon betreurt weliswaar zijn vertrek, maar door de "komst van zoveel jeugdig talent heeft hij ge noeg alternatieven achter de hand. In de spits zal Mitcha Chapkun zijn kans krijgen. Vorig jaar nog A-ju- nior, maar wel regelmatig spelend in het eerste, krijgt hij het volste vertrouwen van zijn trainer. De jonge trainer is over de oefen campagne tot op heden niet erg" te vreden: „De resultaten zijn gewoon minder dan vorig jaar, maar er moeten wel een aantal spelers nieuw ingepast worden. Dat heeft tijd nodig. Van een kampioenschap ga ik niet uit, maar ik zie ons wel meedraaien". Schiedon lijkt dus zijn draai gevon den te hebben in Vlaardingen. De Rotterdamse boekhouder begon vo rig jaar met enige argwaan bij Satel liet Negatieve verhalen werden er immers over Satelliet verteld. Het is hem allemaal erg meegevallen. „Sa telliet is net een club als ieder ande re. En van dat vele drinken is maar e*n fabeltje. Je moet mij maar eens vertellen waar na afloop van een training geen glaasje bier wordt ge dronken. Overal toch! Je moet niet vergeten dat het toch een stuk ont spanning is voor de jongens". In ieder geval is alles rond het eer ste elftal goed geregeld bij Satelliet. De spelers zijn voorzien van nieuwe trainingspakken en tassen. De nieu we shirtjes hebben zij echter nog niet gezien. Rob Schiedon heeft er een verklaring voor: „In de voorbe reiding spelen de jongens in hun ei gen shirt. Ze moeten het eerste-elf- tal shirt eerst maar verdienen. Mor gen kunnen ze het krijgen, als ze in het eerste staan tenminste. Tegen een eerste elftal wordt toch altijd opgekeken en ik vind het nog steeds een eer als je er voor gekozen wordt Je moet je plaats maar zien af te dwingen. Dan krijg je vanzelf je shirt". Schiedam - De voetbalvereniging GTB, die zoals de afkorting doet vermoeden precies vijftig jaar geleden is ontstaan uit de Gemeente Technische Bedrijven, viert morgen het bestaan van een halve eeuw, die de vereniging in feite nog absolute hoogtepunten, noch kritieke situaties opleverde. In de jaren dertig - de crisisjaren - begonnen als deel nemer aan het bedrijfsvoetbal, stapte GTB ai binnen enkele jaren over naar het „officiële" voetbal in KNVB-verband, waartoe wel een vereiste was, dat de vereniging niet met een fabrieksnaam mocht worden getooid. De term „Geen Tegenstander Beter" was snel gevonden, maar bleek tot op heden nog niet te worden bewaarheid: de vereniging kwam nooit hoger dan de eerste klasse van de afdeling Rotterdam (za terdag), terwijl sinds de verhuizing van het terrein aan de Havendijk naar sportpark Harga de tweede klasse het lot was van. de voor het grote publiek ano niem gebleven vereniging. Voorzitter Jo Zwep, die van zijn 64 levensjaren er al 49 bij „zijn" GTB doorbracht, tilt niet zo zwaar aan de, in sportief opzicht beperkte betekenis van de zat- gerdagclub. „Natuurlijk streven ook wij naar hoger. Dit is bij ons echter geen heilig moeten. We hebben een tijd lang leuk meegedraaid in de top van de tweede klasse, waarbij we vaak één puntje te kort kwamen of beslissingswedstrijden verloren, zodat de promotie net aan ons neus voorbij ging. De laatste vier seizoenen draaien we minder goed. We zijn dan echter de laatsten om de trainer voortijdig de laan uit te sturen. Je moet realistisch blijven: een trainer kan niet beter presteren, dan het materiaal toelaat. En een klein clubje, zoals'GTB is (5 senioren elftallen, red), heeft relatief veel last van de toenemende weekend recreatie". Voorzitter Jo Zwep vervolgt: „We zijn wel blij dat Henk Steenbergen, de trainer die bij ons het record aantal van zes jaar heeft volgemaakt, weer terug keert. De opkomst voor de training, die het vorig sei zoen enigszins met verloop had te kampen, is weer als vanouds. Bij ons staat een goede sfeer voorop, en een trainer moet ons dan ook geen leden kosten, om dat zijn aanpak te professioneel is". GTB is na vijftig jaar nog geen baas in eigen huis. De vereniging maakt gebruik van kleedkamer en canti- ne van de Stichting Wielerbaan Schiedam, terwijl aan de andere kant van de weg gevoetbald wordt op de velden van SVDPW. „GTB is nog nooit door de gemeente een eigen veld gegund, wat misschien het gevolg is van misvattingen, dat GTB toch maar een fabrieksploeg is met een tijdelijke levensduur. Wij hebben nota bene geld genoeg om zelf een spulletje neer te zetten, zonder dat we om subsidie behoeven aan te kloppen. We hebben een halve-eeuw lang een zuinig beleid gevoerd om vooruit te komen. Afgezien van dit jubileumjaar, waarin we quitte spelen, heb ben we over gehouden. Ik ben er trots op, dat GTB met kleine beetjes een leuk banksaldo heeft op gebouwd. Ik noem geen bedragen, anders zijn er mis schien mensen die eraan proberen te „plukken". En in mijn achterhoofd houd ik toch nog steeds, dat we ooit een veld toegewezen krijgen-...".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 13