EXTRA 5 Het is soms dringen bij de doe ehedeur' 'Maassluis vecht niet voor zij n haven' De chaos wordt steeds groter' 1 Schipper Jaap van Baaie Amateurfttografen bijeen x^m Vlaardingen wil maatregelen tegen overlast zendamateurs l XX vrijdag 5 september 1S80 YD/SC/WW AFW-voorzltter Bob Zuid-ijk. VlaardingenFotograferen is het middel bij uitstek om beelden vast te houden. Als we later zo'n kiekje be kijken komen er allerlei herinneringen bovenborrelen en in zon geval is het van weinig betekenis of de foto's artistiek verantwoord zijn. Wie langer fotografeert pro beert die kiekjes ook nog mooi te laten zijn. Duurdere en betere apparatuur wordt aangeschaft en langzaam maar zeker wordt het herinnerings-element verdron gen door de wil om goede en mooie foto's te maken. Rietje Dagniaux van de Amateurfotograf en vereniging Vlaardingen verduidelijkt dit nog meer: „In vakantie- tijd worden er foto's gemaakt van Tante Mien naast de deur, Tante Mien voor de deur, enzovoorts. Nou, ik vind dat als het een mooie deur is, je Tante Mien best wel eens weg mag laten." Een goede manier om foto- technisch wat meer bedreven te raken is lid worden van een fotoclub Spelenderwijs en in een leuke atmosfeer raak je helemaal thuis in de wereld van belichting, compositie en diafragma. De fotavereniging van Rietje Dagniaux is al bijna dertig jaar aküe£ in Vlaardin gen. Voorzitter van de AFVV is Bob Zuidwijk, secretaris is de bekende fotograaf Auke Een foto die in Frankrijk gemaakt werd door Sjoerd Dagniaux. Jaap van Baaien op een van schuiten in de Maassluise haven. Maassluis De haven van Maassluis i de ha ven van Maassuis niet meer. Met de gweldige expansie van <e eerste stad aan de Vaterweg verloederde de haven. Waar vroeger rog volop bedrijvigheid heerste, schepen aan en af voe ren, heerst nu raak een serene rust. Tot *root on genoegen van ie oude Maassluizers. Zj zagen het ene na he andere bedrijf vertreklen. Eerst de veehandel, daarna van Geest en ïu weer vertrekt De Pleeg. Jaap van Baaien heet het er maar wat moeiijk mee. Al meer dan ITO jaar is het familiebedrijf Van Baaien, een overslag en watertransportbtdrijf, in Maassluis gevestgd. Jaap vormt nu al weer de der de generatie vaa de fa milie die het bedrijf voortzet. Voor em even tuele opvolger leeft hij al gezorgd, wait zoon Wim werkt ook tl in het bedrijf. Werken is de eni|e hobby van Van Baaien. „Als ik niet werk ben ik ziek. Ik werk zes dagen in de week en al leen op zondag wordt ik met hoofdpijn wakker, jan kan ik niet werken. Ik ben een ouderwets ventje wa: dat be treft. Ik ben ook erg moeilijk met mijn werk. Ik verlang van mijn medewerkers dat ze zich ook keihard inzetten, en •dat botst weieens natuurlijk. Gelukkig ben ik de laatste ja ren wei wat rustiger gewor den, maar vroeger viel er re gelmatig een vloek hoor. Met tegenzin ben ik dan ook nog nooit naar mijn werk gegaan. Als het regent genieten we van het stralende weer, zeg ik maar altijd." Veel plezier Jaap van Baaien kwam op zijn vijftiende jaar in het be drijf van zijn vader. Hij ging weliswaar naar de Groen van Prinsterenschool, maar erg veel plezier heeft hij daar niet aan beleefd. Hij zwierf he ver rond op de haven, 2ijn vader helpen. Toch bewaart hij nog enkele prettige herin neringen aan zijn schooltijd. „Ik weet nog precies wie mijn onderwijzers waren, Bo venmeester was mijnheer Booister. Mijnheer De Heus, De Graaf, mevrouw van Splunten ik heb ze allemaal meegemaakt. Streng waren ze niet, als je het maar niet te bont maakte natuurlijk. Ik had op school een verschrik kelijke hekel aan schrijven. Wat deed ik nu, iedere och tend voordat ik naar school ging, wikkelde ik mijn hand in het verband. 'Geblesseerd, juf. vertelde ik dan op school. Het ging twee maan den goed, maar toen begon de juf loch wel te twijfelen. Het verband moest eraf en toen kwam ze natuurlijk ach ter de waarheid." Jaap van Baaien vertelt het met een troste glimlach rond zijn mondhoeken. Hij heeft heel wat leuke dingen mee gemaakt door de jaren heen. Eén anecdote uit zijn leven is hem heel erg bijgebleven: „We voeren eens naar de Ka- tendrechtse haven in Rotter dam om hout op te gaan ha len. Vlak bij de haven kwa men we een schip tegen. Er werd een hoop herrie ge maakt aan boord en daar wil den wij natuurlijk het fijne van weten. Op een gegeven moment komen er vier man nen het dek op, achtervolgd door vier vrouwen. 'Wel fiet sen en niet betalen, dat kan door Chris Woerts niet', schreeuwden die vrou wen. Die zeelui werden mooi in elkaar geslagen door die vrouwen. Ja, de ambulance moest er zelfs aan te pas ko men om die zeelui af te voe ren." Gemoedelijk Maassluis is Maassluis niet meer. ïs de mening van Jaap van Baaien. „De gemoede lijkheid is verdwenen. Vroe ger was het één grote familie. Neem nu de jaarwisseling. Heel Maassluis kwam om twaalf uur naar het Hoofd. Echt, het zag er dan zwart van de mensen. Het was er dan bere-gezeüig. Tegen woordig kan je een kanon af schieten op het Hoofd en dan raak je nog niemand. Zo stil is het er. Als wij vroeger een meisje wilden versieren, dan liepen we zaterdag en zondag van de markt naar het hoofd en dan maar jagen. We He pen soms wel tien, twintig keer van de markt naar het hoofd op en neer. Dat was ons vermaak. In de winter maanden konden we schaat sen in de voorhaven van Maassluis. Voor het laatst hebben we dat gedaan in 1963. Als er ijs lag in de ha ven vergaten we regelmatig de school. Niet dat we dat erg vonden, natuurlijk," Voorlopig zal de 51-jarige Jaap van Baaien nog wel doorgaan met zijn werk. Eén keer is hij ziek geweest in zijn leven. „Een rampdag was dat", volgens Van Baai en. „Ik lag boven ziek op bed. Er ging toen iets mis met een toot en ik wilde per sé weten wat er aan de hand was, Nou, Willem, mijn zoon, heeft me tegen moeten hou den want ik was zo weer aan de slag gegaan. Nee, als ik met werk is het ritme er bij mij uit. Laat mij nou maar lekker werken, dan is er mets aan de hand." Eén grote wens heeft Jaap van Baaien nog: „Een burge meester die vecht voor zijn haven, dat zou ik graag zien. De vorige twee dachten er helemaal niet aan. Die bouw den alles maar vol, maar ver gaten wel de ontwikkeling van onze haven. En je pakt je zelf er mee, want de inkom sten worden minder. Nu ook nog de Ploeg vertrekt wordt het alleen maar erger, De Maassluise bevolking moet er weer voor opdraaien. De hui dige burgemeester kan ik nog niet zo goed. Ik hoop wel dat hij zich wat meer voor de haven zal inzetten." Bergsma en Rietje is tweede secretaris. Zij verzorgt de pu bliciteit en een deel van de ad ministratie. De AFVV komt twee keer per maand in de personeelskantine van Chlori de bijeen: op de tweede en de vierde maandag van de maand. De vereniging telt mo menteel bijna vijftig leden. Rietje - Dagniaux legt zich vooral toe op het maken van dia's. „Mijn man, Sjoerd, maakt kleurenfoto's en ont wikkelt die zelf. Heel moeilijk, hoor! Mijn zoon ontwikkelt zelf 2ijn zwart-wilfoto's. Bij ons thuis is het daarom vaak dringen bij de deur van de douchecel; daarin hebben we een dokaatje ingericht. Ik ben maar met dia's begonnen, dan hoeven ze in ieder geval niet meer op mij te wachten." Hèt hele gezin Dagniaux is lid van de Amateur Fotografen Vereniging Vlaardingen. „Je leert er onzettend veel van, maar je moet wel tegen wat kritiek kunnen. Wel vriende lijk hoor, maar toch..." Bij de AFVV worden foto's en dia's van leden onderling bespro ken. Er worden technische ge gevens uitgewisseld en eens in de zoveel maanden komt er een bekende fotograaf als gast spreker om iets over zijn ma nier van fotograferen te ver tellen. „Met een simpele Agfa- pocket wordt je natuurlijk niet uitgelachen. Uitgelachen word je trouwens nooit. Maar na verloop van een paar weken kom je toch wel tot de ontdek king datje met betere appara tuur ook betere foto's maakt." De AFVV kan nog wel wat le den gebruiken. Vooral vrou wen, want die zijn in de min derheid. De eerste bijeenkomst van na de vakantie is op maandag 8 september, aan staande maandag dus. Dan worden er door enk. Ie van de leden vakantiedia's besproken. Misschien een leuk en onge dwongen begin van een ver dieping in de fotografie. Duur is het niet: de contributie van de AFVV bedraagt 35 gulden per jaar. De bijeenkomst van aanstaande maandag begint om haif acht en de personeels kantine van Chloride ligt aan de Produktiestraat 25. De eer ste paar keren is een bezoekje natuurlijk geheel vrijblijvend. Vlaardingen „Het wordt hoog tijd dat er paal en perk aan wordt ge steld. De chaos wordt steeds groter." Dat zeiden diverse gemeenteraadsle den vorige week tijdens een van de commissiever gaderingen, die op het stadhuis plaatsvond. Vrij wel hetzelfde zeiden enige Wijkbewoners deze week tijdens het driemaande lijks overleg met het col lege van B en W in de Vettenoordsepolder. Hoe wel de aanleiding van die verzuchtingen verschil lend was, was het onder werp hetzelfde: de uitwas sen van de aardige hobby die radio-amateurisme heet. Hoewel het probleem van sto ringen, veroorzaakt door ra dio-amateurs met ondeugdelij ke apparatuur, al jarenlang voorkomt, is het extra in de aandacht gekomen sinds de machtigingsregeling van staatssecretaris Smit-Kroes, waarmee de 11 meter-radio band, de zogenaamde 27 MC, binnen het bereik is gekomen van iedereen die aan enkele simpele bepalingen voldoet. Vast staat dat een legale ge bruiker van die radioband, die werkt met goedgekeurde ap paratuur waaraan niets is ver anderd, geen storing kan ver oorzaken. Toch is vrijwel ie- dereen die op de een of andere manier storing ondervindt, maar al te snel geneigd alJe bezitters van zo'n 'bakkie' de schuld te geven. Voor de ovei- heid speelt nog een ander pro bleem: het toenemend aantal forse antennes, dat op de da ken verschijnt. Aan banden Over dat laatste heeft het hoofd van de afdeling openba re werken inmiddels een nota opgesteld, die aan het college van Ben W is aangeboden. In die nota wordt onder meer geadviseerd te bekijken of constructie, grootte en bevesti ging van dergelijke antennes aan banden te leggen is. Voor het maken van die nota heb ben ambtenaren op het stad huis onder meer gesprekken gevoerd met gebruikers van de 27 MC. Er is onder meer overlegd met de Vereniging Radio Communicatie Vlaar dingen: een veremging-in-op- nehting van 27 MC-ers. Die vereniging is dat oprichtings- stadium overigens niet voorbij gekomen: wegens gebrek aan belangstelling is de club nooit van de grond gekomen. In de ambtelijke nota wordt aangegeven, dat 27 MC-anten- nes op dit moment al wel de gelijk aan bepaalde voorschrif ten moeten voldoen. In de bouwverordening zijn bepalin gen opgenomen, waaraan een antenne dient te voldoen (hierin staat onder meer aan gegeven, dat voor iedere an tenne die groter is dan drie meter een bouwvergunning moet worden aangevraagd), terwijl er anderzijds in huur contracten of erfpachtsove reenkomsten bepalingen kun nen voorkomen, die het neer zetten van een eigen antenne verbieden. Over dat laatste is overigens de nodige discussie, of dat niet in strijd is met het Verdrag van Rome, waarin de vrije ontvangst van informatie wordt gegarandeerd. Geen verbod Over één ding is iedereen het op het stadhuis wel eens: een verbod van 27 MC-antennes moet er zeker niet komen, ook al ziet de gemeente liefst het door Paul Houkes Verbieden zal de gemeente 27 MC-antennes zeker niet. Beperkende, bepalingen moeten er echter wel komen, zo zijn vele raadsleden van mening. hele antennewoud van de da ken verdwijnen. „We waren met z'n allen stikgelukkig dat die nare dingen van de daken zouden gaan. Nu zitten we er weer mee," zei Rien Lensvelt (SGP) tijdens de commissie vergadering. En PvdA-er Hans Versluys: „Verbieden moeten we niet doen, maar we mogen rustig de nodige beper kingen opleggen, wat grootte en constructie betreft." Aan een raadsvoorstel in die rich ting wordt dan ook gewerkt, zo verzekerde wethouder Bas Goudriaan. „Eu als er eenmaal een raadsbesluit is, dan kan nen we ook regelend optreden tegen mensen die nu al zo'n enorm ding op dak hebben staan. Ik denk dat de Arob (administratieve rechtspraak op overheids beschikkingen red.) het de eerste tijd wel druk zal krijgen, maar dan moeten we maar even de tan den op elkaar zetten." TV weggedrukt De discussie tijdens de wijk vergadering in de VOP, deze week, had een heel ander ka rakter. Daar ging het de kla gers vooral om het feit, dat het de laatste tijd zo vaak voor komt dat hun TV-beeld finaal wordt weggedrukt door radio amateurs. Wethouder Wijn stok gaf aan dat de gemeente daar mets aan kan verande ren. „Dat is een zaak voor de PTT: die hoort daar iets aan te doen." Voor een van de kla gers, de heer Kanters, was dat echter totaal geen argument, „Ik betaal de gemeente voor mijn abonnement op de CAI en ik verwacht, dat ik dan een ongestoorde ontvangst krijg. Als dat niet zo is, dan betaal ik niet meer. De gemeente moet er maar voor zorgen, dat dat signaal goed is." En een ander: „Als ik een pak suiker kooi heb ik er toch ook geen bood schap aan wie de schuldige is als daar iets mee aan de hand is? De winkelier moet goede suiker leveren." De discussie laaide fel op, toen een 27 MC-er die op de verga dering aanwezig was de kla gende wijkbewoners probeer de aan te tonen dat het niet re delijk is om iedere storing maar aan de gebruikers v; die radio-band toe te schrijve „Dikwijls ziin het amateurs* die op totaal andere freguen- ties werken. Of mensen, c onze band met versterkte as paratuur zitten en zo ook diegenen die wél legaal h hobby willen beoefenen werken onmogelijk maken.1 De man had gelijk, maar maakte niet veel indruk j

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5