EMM I a 'Onaanvaardbaar dat burgers voor AYR moeten opdraaien' 9Waarom zouden ze niet komen voor een happie ander vlees 9 Wethouder Izaak van der Knaap: WKSmWÊËÊt 'V.;F Als de last overlast wordt vrijdag 5 september 1880 VD/SC/WW Schiedam Hoe slaapt Cees de Graaff nu zelf? „Meestal op mijn linkerzij..." Hij lacht. Er zitten nau welijks kringen onder zijn ogen. „Ik slaap wel vast, vaak erg goed. Ik ben in Haarlem geboren, in de bin nenstad, vlak naast C A waar de vrachtwagens af en aan reden, dus ik ben wel wat herrie gewend, ik kan rustig met buiten een redelijk geluidsniveau in slaap vallen. Maar dan komt er zo'n lawaaierig groepje uit de kroeg en dan ben ik weer wakker, dat is niet leuk. Om dat te voorkomen ga ik zelf ook vaak maar later naar bed." Maakt hij het alleen daarom laat? Cees de Graaff: „Nou.- ieder een viert altijd graag de avond uit, ik ook. Maar er zijn wel eens momenten dat ik liever ook vroeg naar bed ga. En dan is het hoogst vervelend als er een heel stel keihard onder je raam door loopt te lallen." Volgens Cees de Graaff hoort het erbij, tot op zekere hoogte. Het wonen in een binnenstad heeft voordelen, zegt hij, want je woont in het mooiste deel van de stad, met winkels, ca fe's en openbaar vervoer bin nen handbereik „en daar staan dan forse nadelen tegen over, die je moet kunnen pik ken". Maar waaroi.» pikt de bewo nersvereniging van Schiedam- Centrum, waarvan De Graalf voorzitter is, de hinder van alle horecabedrijven dan niet? Waarom gaat de vereniging te keer tegen de vestiging van nieuwe eet- en drankzaken in hartje stad? .Omdat er een tolerantiegrens is," zegt de voorzitter. „Kijk: wij bestrijden de last niet, die hoort nu eenmaal bij een cen trum, ik zou niet graag willen dat het centrum werd zoals Groenoord waar je een kanon af moet schieten wil er iets wakker worden. Maar als de last overlast wordt, dan moet de bewonersvereniging klaar staan." Bewonersvereniging Schie dam-Centrum pleit ervoor, dat de Schïedamse gemeenteraad een horecaverordening vast stelt zoals Rotterdam die heeft. Daarin wordt geluidhinder door café's aan banden gelegd, maar niet alleen van café's, ook van restaurants, sexinrich- tingen, sauna's en wat er ver der nog meer is in de 'openba re vermakelijkheid'. Het is nog de vraag, of Schiedam de Rot terdamse verordening ook in tegraal overneemt. In het Schiedamse ontwerp komen sexinrichtingen niet voor. Dat verontrust de bewonersvereni ging, want sexbazen die het in Rotterdam niet meer zien zit ten zouden dan wel eens hier kunnen komen. „Tenslotte ko men veel mensen hier voor een happie eten wel, waarom zouden ze dan niet komen voor een happie ander vlees?" zegt Cees de Graaff. Dinsdag 23 september, des avonds om acht uur, houdt de vereniging in zaal Beatrix een grote avond over de horeca. De dienst centraal milieube heer Rijnmond zal er geluids metingen verrichten en voor lichting geven over hoe zoiets gedaan wordt. De .wijkagent van de Schiedamse binnen stad, Metselaar, komt praten over de klachten die hij door gaans meemaakt over caféla- waai. De Rotterdamse ge meenteambtenaar Wim van Amerongen komt praten over de ervaring met de Rotter damse verordening. En waar schijnlijk treedt dan ook een discodansgroepje op. 't Is geen hetze tegen de hore ca. zegt Cees de Graaff, ten slotte komt hij zelf ook vaak genoeg in cafés. Maar: „Schie dam heeft zich ooit willen pre senteren als het culinaire hart van Rijnmond en daarmee zijn veel horecazaken binnenge haald, en op zich ben ik daar niet tegen, want het is een verlevendiging van de binnen stad. Maar het brengt wel veel gevolgen met zich mee. Er ïs een duidelijke parkeero;uk. Men wil graag dichtbij een eethuis parkeren. En vaak zie je: hoe exclusiever de restau- door Kor Keget' rants zijn, hoe dichterbij men wil parkeren en hoe groter vaak ook de wagens worden. De Lange Haven is een goed voorbeeld. Er is weinig ruimte om te parkeren, vaak staan auto's er zo dat ander verkeer er niet meer langs kan, dan ontstaan files, het stikt dan van de draaiende motors en uitlaatgassen en tot overmaat van ramp voor de omwonen den worden de automobilisten het wachten nog eens zo zat dat zij massaal aan de toeter gaan hangen. Het horecabe drijf zegt dan: daar kan ik niks aan doen. En dat is 't 'm nou juist: dat kan hij wèl. Bij vesti ging van een restaurant kan de ondernemer toch in samen spraak met de gemeente pro beren dat parkeren te regelen? Maar dat vertikken ze meestal. heeft nu geluidsgrenzen be paald. drie weken geleden, en sindsdien zijn er geen klachten meer. Redelijkheid Cees de Graaff: „Ik wil geen slaapstadl" Ze pakken een aantrekkelijk punt, gaan daar hun zaak ves tigen en laten de problemen aan een ander. Toch lijkt het mij, dat een horecabaas de klandizie verhoogt door te proberen met de gemeente dat parkeren goed te regelen." Viltstift Auto's zijn de enige vorm van hinder niet. Ik heb Cees de Graaff nog nooit dronken gezien en horen lallen heb ik hem ook nooit. Maar an deren doen dat wel. „Veel jongelui gaan in een overmoedige bui bomen te lijf en vinden het kennelijk ook nodig met een viltstift op van alles aan te geven waar zij naartoe gaan," zegt De Graaff. Maar daar kan een horeca- exploitant niets aan verhel pen. „Nee... de exploitant kan daar niets aan doer. Maar de ge meente weï, door een concen tratie van café's tegen te gaan." Je kunt anders in één café' net zo toeter worden als in tien café's. „Maar als dat café dichtgaat, ben je er in één kwartiertje van af, van al die herrie. En waar meer café's zijn, duurt het lawaai op straat langer." Volgens Cees de Graaff tole reert de binnenstadsbewoner toch al meer dan de Groenoor- dcr. „Als er in Groenoord elke avond één auto toetert, krijgt de politie al klachten. Als de binnenstadsbewoner net zo snel zou klagen, was de politie met meer bereikbaar, want dan waren constant alle lijnen bezet!" Zo'n concentratie van café's en eethuizen heeft Schiedam aan het eind van de Hoog straat, rond de Dam, Korte Dam en Grote Markt Daar klagen de bewoners regel matig. Maar daar valt dus •niets meer aan te doen. „Dat is het probleem. En in dat licht moetje ook de affaire rond de dansschool van Hajee bezien. Wij zeiden niet, bah, een dansschool, daar zijn wij tegen. Maar er was al zoveel overlast en dan dat er nog eens' bij... Wij hebben geeist dat er geen bruiloften en par tijtjes gegeven zouden worden, ■want dan walsen ze er weer vrolijk uit. Maar dat is nu goed afgelopen. De gemeente heeft ons gelijk gegeven en in de be stemming van het pand op de Dam/Oude Sluis gesteld dat er niets anders dan een dans school mag komen, er komt goede isolatie, en Hajee heeft gezegd dat hij de sluittijden zal houden op elf uur *s avonds doordeweeks en half twaalf op zaterdagavond. Dat kan zon der mankeren." Zwak alcoholisch was ook een eis van dc vereniging. „Dat zal het wel niet worden, dat weet ik niet. In elk geval is men aan onze bezwaren te gemoet gekomen. Dat geldt ook voor de Hoeve. Iedereen weet zo onderhand wel, dat de bewoners van de Grote Markt lang last hebben gehad van de muziek. Maar ae gemeente Cees de Graaff: „Essentieel is. wat wtl ie met die stad?" Wat wil Cees de Graaff er mee? „Mijns inziens wordt een cen trum bepaald door wonen, werken en ontspanning, alle drie moeten zij plaatshebben in het centrum. Maar werken en ontspannen mag het wonen niet onmogelijk maken. Als de bewoners dan, als belangen groep, botsen met andere orga nisaties, van middenstanders bijvoorbeeld, moet er in alle redelijkheid overlegd worden. Dat kan! Je ziet het bij de in spraak voor de herinrichting van de Hoogstraat. Wij als be woners dachten dat het wel moeilijk zou worden om te be reiken dat er geen zwaar ver keer meer over de Hoogstraat zou gaan. Maar met een voor stel om kleinere vrachtwagens te gebruiken, kwamen de win keliers daarna zélf. Wij gingen er uiteraard mee akkoord, dat de Hoogstraat goed bereikbaar zou blijven voor laden en los sen." Waar bewoner^ en winkeliprs het ook over eens zijn, is de parkeerreservermgsregeling die er speciaal voor hen komt. Cees de Graaff: „Met de huidi ge parkeerregeling hebben wij aLs bewoners moeite. De par keeroverlast is onaanvaard baar hoog. "Er staan wel overal borden, maar zoveel, dat de Schiedammer blijkbaar denkt: als ik mij daar iets van aan trek, kan ik straks mijn auto niet meer instappen..." Als er straks een duidelijk parkeer beleid is, kan er beter controle op uitgeoefend worden, meent De Graaff. Alleen wat kort parkeren In dc binnenstad betreft, be staat er een meningsverschil tussen winkeliers en bewo ners. „Wij, de bewoners, zijn tegen kort parkeren in het centrum omdat er veel autogerij door ontstaat De winkeliers 2ijn natuurlijk voor, want die wil len graag veel klanten in snel tempo voor hun deur kunnen krijgen. Maar wij willen par keerruimte wel rond het cen trum heen, op het Emmaplein, bij de Hema, op de Westvest, de Buitenhavenweg of in Schienoko." Het verkeerscirculatieplan, dat voor Schiedam in de maak is, levert ook een conflict op. Middenstanders willen de toe komstige trambaan via het midden van de Broersvest, de bewoners vinden het best als die baan langs de Passage-kant komt Dat vergroot volgens De Graaff de leefbaarheid. Cees de Graaff (33) woont nu twee jaar in Schiedam, aan de - Lange Haven. Daarvoor woon de hij achtereenvolgens in Haarlem, Raalte, Nijverdal en- IJmuiden. Een paar maanden- geleden werd hij, toen hij zich", voor het bestuur kandidaat stelde, meteen maar gevraagd voorzitter te worden van de bewonersvereniging Schie-" dam-Centrum. Dat vond hij wel even vreemd. „Een bewo nersvereniging doet toch vaak denken aan jonge, links geo riënteerde lieden.I Terwijl hij zelf een rechtse!: bal is? „Terwijl ze mij wel eens ver wijten dat ik een rechtse bali ben; laten we 't zo zeggen..." j' Zo voelt hij zich niet? „Ik sta tamelijk progressief inj, net CDa." Een beetje loyalist? „Ja, in die hoek. Links in de|| KVP." Dat maakt De Graaff ccn!.| beetje tot de vreemde eend in de bijt van de bewoners- vereniging. Levert dat nu spanningsvelden op? „Nee... er zijn wat afwijkende inzichten, maar daar hebben j wij in het bestuur tot nu toe geen last van gehad." Er valt J best te praten? „Oh ja, gelukkig wel, zeg." ..De bewoners vereniging is I geen actiegroep. Tot *nog toe heeft de vereniging eenmaal echt actie gevoerd, toen er een i sloopauto op de stoep voor het stadskantoor werd neergezet j Anders was er nu nog niets ge- beurd aan de sloopauto's op de Korte Haven. Ik vind wel dal', de gemeente dat moet voorko-;'![ men, dat harde acties gevoerd faan worden." let sloopprobleem is opge lost? „Praktisch wel. Pijnen is verhuisd. Maar er moet nu wel een vervolg komen. Maak dc Korte Haven weer aantrekke lijk' Nu kan het. Het is ge woon triest, zoals de Korte Ha ven er nu bij ligt, in een van de mooiste plekjes van de stad." Mooi? „Schiedam heeft een mooi his torisch centrum, mooier dar Delfshaven nog is. Je kun' hier de ontwikkeling van d< havens goed zien, de pakhui zen die er langs kwamen, d«i molens, waar vind je die nog'. Als het centrum volgebouwc zou worden, is het hier toeris tïsch heel aantrekkelijk te ma ken." Maar met meer toeristen L er -we! meer vraag naar ha reca... „Oh, daar heb ik nog nooit aar gedacht Nou ja, als het maa niet tot overlast leidt..." Volgende week: het typisch' verschil tussen Schiedam Centrum en de andere bewo nersverenigingen in Schiei dam en Rotterdam. Maassluis Het valt hem moeilijk: praten over de de teloorgang van de Afvalverwerking Rijnmond (AVR). De Maasslulse wethouder Izaak van der Knaap was er van de oprichting af bij. Het project werd met veel enthousiasme ge start. Toen, 'in 1972, was de wethouder van finan ciën er gelukkig mee. Vandaag de dag is zijn mening wel veranderd. De AVR bleek een bo demloze put, waarin steeds maar meer geld moest worden gestopt. Geruzie in de top, Rot terdam en Rijmpond die elkaar dwars lagen. Het heeft van der Knaap heel wat hoofdbrekens gekost. Onlangs is hij be gonnen om zijn 'frustra ties' ten aanzien van de AVR op papier te zetten. In gedichtvorm nog wel. Hij is nu al gekomen tot couplet 67, maar hij is er zeker van dat hij de 200 royaal zal vol krijgen. „Aan de AVR lagen natuur lijk prachtige formules ten grondslag. Al het vuil van de steden zou niet meer ergens achteraf worden gedumpt, maar netjes worden verbrand in de ovens van de AVR. Met afval van Maassluis is de fa briek destijds nog opgestart. Iedereen was in de veronder stelling dat het niet fout kon gaan." Izaak van de knaap overpeinst het nog eens rus tig. Uit zijn mond komt een woordenstroom van informa tie. Eenmaal begonnen is hij niet meer te stoppen. Inter rumperen is er niet meer bij. Het doet hem veel, dat de AVR zo is afgegleden. Weinig Maassluis had als aandeel houder maar "heel weinig in te brengen. Rijnmond had 49 procent van de aandelen in handen en Rotterdam 26 pro cent Als die twee het eens waren, konden de anderen praten als Brugman, het hielp toch niet. Dat het niet goed ging met de AVR werd ai snel duidelijk. „We wisten eigenlijk niet waar we aan toe waren. De signalen van uit de organisatie waren ook heel onduidelijk. Het was wel duidelijk na een aantal jaren dat we niet meer voor de prijs konden verbranden, waarvoor we waren gestart Het zou ons, zo was beloofd, niet meer kosten dan we ge wend waren. Dat bleek dus niet mogelijk. En wat kreeg je ook? Als een bedrijf zijn afval kwijt kon bij de AVR voor 80 gulden per ton, maar elders kon lozen voor 75 gul den, dan is het al snel duide lijk waar we aan toe zijn. En daar kwam nog bij dat we met het verwerken van het chemische afval helemaal geen ervaring hadden. Daar naast waren de machines ei genlijk ontoereikend om het chemische afval te verwer ken." Verhoging Failliet is de AVR niet, maar veel had het niet gescheeld. Door verhogingen van de ta rieven voor het ophalen van het huisvuil probeerde men te redden wat er te redden viel. De burgers moest er maar voor opdraaien. En daar nu juist heeft Izaak van der Knaap grote moeite mee. „De burgers leveren geen chemisch afval aan de AVR. Die anderhalve vuilniszak met een paar sinaasappel schillen levert niet veel op. De bedrijven; die leveren veel meer. Maar het pro bleem is nu juist dat je het daar niet meer op kunt ver halen. Dus wat moet je doen? De reinigingsrechten moeten worden verhoogd en dat kost de gewone man extra geld. Dat vind ik een kwalijke zaak." Aan het draaiende houden van de AVR zit niet alleen een zakelijke kant, maar ook een politieke. En juist de po litieke kant heeft vaak te veel invloed. „Als je het za kelijk zou bekijken dan zeg je gewoon: hup, we brengen de AVR onder bij Rotterdam. Die hebben zelf al zeven af valverwerkingsinstallaties in gebruik en de achtste kan er dan ook nog wel bij. In Rot terdam zit ook alle know how, Zijn er moeilijkheden, dan kan Rotterdam ook nog een stootje verdragen. Ster ker in ieder geval dan Rijn mond dat eventuele verliezen alleen maar kan verhalen door het verhogen van de reinigingsrechten. Maar je weet: de AVR is het enige bedrijf van Rijnmond en dat willen ze zo laten. Men wil geen politiek gezichtsverlies lijden en daar heb xk het moeilijk mee. Er is in het verleden een collectieve fout gemaakt: erken dat ri' ge woon." Hoop De AVR kost de gemeen schap een hoop geld. Een voorbeeld: in Eindhoven en Helmond kost het verwerken van het afval 1 cent per kilo. Bij de AVR met alle kosten inbegrepen, zoals het opha len, 17 cent per kilo. Izaak van der Knaap geeft de bur gerij daarom graag een^ tip die kan leiden tot verlaging van die hoge prijs. „De men sen zouden geen flessen meer in de vuilniszak moeten doen. Kijk, twee legen fles sen wegen ongeveer een kilo. Laatje die eruit, dan scheelt dat weer. Glas verbranden is een moeilijk proces en daar moeten de ovens extra voor worden opgestookt. Laat de mensen de flessen in de spe ciale containers stoppen, dan hoeven ze in de toekomst waarschijnlijk geen extra verhogingen te betalen." In middels is er een kleine com missie in het lever» geroepen, waarin ook Izaak van der Knaap zitting heeft, om te door Chris Woerts proberen de AVR onder te brengen bij Rotterdam. „We gaan onderzoeken of we de AVR nog bij Rotterdam kun nen krijgen. We weten niet hoe dat zal uitpakken. Be langrijk daarbij is hoe de ge meente Rotterdan zich op stelt. Op welke voorwaarden zij de AVR eventueel willen overnemen. Maar persoonlijk zie ik dat overleg niet al te somber in." Eigen problematiek Van de problemen rond de AVR overschakelen naar de problematiek in de eigen ge meente is maar een kleine stap. Er is op dit moment een groot aantal zaken dat Izaak van de Knaap bezig houdt. De uitbreiding van Konings hoek bijvoorbeeld, die voor de winkeliers in de Steen- dijkpolder, de concurrent, de definitieve doodsteek zou be tekenen. „Ik heb de winke liers in de Steendijkpolder inmiddels gerust kunnen stellen. De maatschappij En- nia heeft grond in optie. Als zij daar winkels op willen zetten, dan zullen wij eerst eens moeten laten uitzoeken of dat wel rendabel zou zijn. Ik geloof namelijk dat dat op dit moment niet het geval is. De winkeliers in de Steen dijkpolder zitten moeilijk. De bebouwing blijft achter en dat is ook een tegenvaller voor ons als gemeente." En de problematiek van Conro Enter Lines, die een inmid dels omstreden draagvleugel- verbinding met Londen wil opbouwen: „We zullen moe ten afwachten of dat nog door gaat. Ze hebben de uit slag van de enquête van de bewoners van ons gekregen en de meningen zijn nogal verdeeld. Kijk. zoiets brengt natuurlijk heel wat overlast en via bezwaarschriften en AROB-procedures kan de zaak flink gestagneerd wor den. Key en Kramer heeft overigens het terrein waar het parkeerterrein van Con ro zou komen in gebruik voor het grote aantal buizen dat momenteel wordt aange voerd. Het is maar de vraag of dat stuk grond nog be- Izaak van der Knaap trekt een zuinig gezicht. De proble men rond de AVR geven dan ook weinig aanleiding tot la chen. schikbaar komt. Dus er zitten nogal wat haken en ogen aan." Van der Knaap zegt het niet met zoveel woorden. Maar duidelijk ist dat ook hij zijn twijfels heeft of de ambi tieuze plannen, die zo groot scheeps werden gepresen teerd op hel Maassluise stad huis, wel gerealiseerd zullen kunnen worden.' Als laatste de haven zelf: deze dreigt dood te bloeden, zo menen sommigen. Volgens Van der Knaap valt het alle maal best mee. „Er zijn langs de haven nog maar een paar kleine stukjes vrij die ver pacht zouden kunnen wor den. Ik zeg maar: de beste stuurlui staan aan de wal. Die mensen die het met de haven zo best weten kunnen het prachtig vertellen, maar ondertussen. Je hebt ook met bewoners te maken, die al bij het minste geringste gaan klagen over overlast Vergeet dat nieL"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 7