Expositie van clavecimbels Herman van Veen in stadsgehoorzaal Steen en Brons .00 uur geopend. vrijdag 5 Mplember 1980 VD/SC/WW Het Stedelijk Museum Schiedam brengt volgende week vier dagen een cla- vecimbel tentoonstel ling in entreezaal van het mu seum. Donderdag 11 september !S de opening. De collectie clavecimbels is een mani festatie van Nederlandse houwers van clavecimbels. Zlj hebben zich verdiept m het oude ambacht, be studeerden de klank van beroemde oude instru menten, evenals de mate rialen die mannen als Rückers, een bekend cla- vecimbelbouwer, vroeger toepasten. Vrijdagavond kwart over acht wordt de tentoonstel ling luister bijgezet met een claveeimbelrecital van Heieen van der Linden. Zaterdagavond om kwart over acht is er een Bach- concert met drie clavecim bels en strijkers. Op de tentoonstelling is het mogelijk om contact te hebben met de aanwezige bouwers, waardoor het voor geïnteresseerden een unieke bron voor informa tie kan zijn. „Al jaren loop ik met het plan een theatervoorstel ling te maken die zowel voor volwassenen als voor kinderen te verteren is, een voorstelling die in filmkringen bekend staat als 'alle leeftijden*. Het is een ongebruikelijke vorm misschien, maar mijns in ziens een hele leuke moge lijkheid om eens met de Een zwetende Herman van Veen. hele familie naar het thea ter te gaan." Zo sprak Her man van Veen aangaande zijn nieuwe voorstelling 'Onder Water', een familie programma dus. De man komt donderdag 11 en 12 vrijdag september naar de Vlaardingse stadsgehoor zaal. 'Onder Water' is het thea ter relaas van Jan Haring. Samen met een aantal lot genoten zwerft hij de ocea nen door, op zoek naar achterneef Walvis, op de vlucht voor de moordende haringvissers. Het pro gramma is vorige week in première gegaan. De kri tiek reageerde nogal lauw, men vond het over het al gemeen beneden de maat van Hermans eigen kun nen. Of dat zo is, bekijkt u het zelf. Aan 'Onder Wa ter' werken een groep mu sici en een groep danseres sen mee. Het is, welgeteld, Van Veens tiende theater programma. De calypso-si nger van Rijnmond, Imrïch Lobo, wiens achternaam als ar tiestenaam fungeert, heeft een elpee gemaakt. 'If I Say*. De plaat is uitge bracht door Lobo's mana ger, de dameskapper Henk Kramer, het verklaart misschien waarom de el pee genoemd is naar het enige nummer dat deze Kramer voor de elpee schreef: If I Say'. Overi gens is de elpee in bet gen re genomen niet slecht, hoewel de modieuze ach terkoortjes soms erg irrite ren. Helaas ook voor Leon Hussel, zijn mooie, cyni sche 'Masquarade' gaat door de gehaktmolen van het gladde lied. Maar ver der. voor wie er van houdt... Bij mij rees tijdens het beluisteren van de el pee vooral de vraag waar om iemand met zo'n prachtige stem. want dat heeft Lobo. zijn talent op zulk een manier verdoet, (jhb) Hoewel de zomer nu pas op gang begint te komen sluit in Schiedam de serie zomerconcerten. Maandag avond 20.00 uur beklimt Addie de Jong voor de laatste maal de toren van de Grote Kerk, althans in het kader van die zomer concerten. De traditionele luisterplaats is het Zak kendragershuisjes, daar namelijk wordt koffie ge serveerd. In Maassluis daarentegen gaan de zo merconcerten nog gewoon door. Jaap Kroonenburg verzorgt morgen op het Garrelsorgel van de Maas- sluise Grote Kerk een con cert, aanvang 20.15 uur. Het programma omvat on der meer werken van Jan Zwart, J.S. Bach en Max Reger. Vlaardingen heeft een nieuwe cultuuragenda: Prik, genoemd naar de onsmakelijke maar oer- Vlaardingse werkzaamhe den van de prikkenbijter, die met de mond aas voor de vissers af moest bijten. De nieuwe gemeentelijke uitgave komt in de plaats van het vouwblaadje 'Waarheen in Vlaardin gen'. dat om verscheidene redenen niet meer vol deed. De agenda is in elk geval overzichtelijker ge worden, geordend naar de diverse soorten van ver tier. 'Prik' kan gratis afge haald worden op het VVV-kantoor aan de Westhaven kade. waar ook het redactiesecretariaat ge vestigd is. Veel film deze week. Vanavond in het Maasslui- se Ozobleu de film 'Death Race 2000' met David Carradine. Ter gelegen heid van het lustrum van Rood Vlaardingen, mor genavond, 20.00 uur, in het Weeshuis, Tod Browjngs 'Freaks'. En in het B'Bwana (Hofiaan 12, Vlaardingen), zondaga vond Buster Keaton in 'The General', aanvang 20.00 uur. Muziek voorts eveneens in B'Bwana, waar morgen avond na het haring- en bierfeest de afro-jazzgroep 'Mayafra', aanvang, zoals immer. 20.00 uur. In galerie De Duig, Smalle Havenstraat 13. Vlaardingen, morgen tij dens het haring- en bier feest een eendagsexpositie. De schilders Dirk Hadde- man en C.P. Thurmer zul len er hun olieverf en aquarellen van Vlaarding se onderwerpen tonen. Open van 12.00 tot 17.00 uur. Exposities zijn er ook in het Zonnehuis, waar aquarellen bezichtigd kun nen worden van dhr. Doornheim, meest stads en dorpsgezichten van Maassluis en omgeving. Het ontmoetingspunt van het Zonnehuis, waar de expositie gehouden wordt, is dagelijks van 10.00 tot Vanaf vandaag start Toonbeeld met een feuil leton: Steen en Brons. Een beeld-feuilleton dus, om een woordspeling te gebruiken: alle beelden van Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis keurig in een wekelijkse afleve ring bij U thuis bezorgd. Medewerker Mari Tim mermans zocht de ach tergronden van al die brokken steen en brons uit, terwijl Henk van Westering ze fotografeer de. 'De straat was kinderkamer voor eers ïe Lockwafelelpee Een wekelijkse pagina vol in formatie over kunst en cul tuur uit de re gio. Reacties en berichten graag vóór dinsdag 12.00 uur, naar het adres van deze krant, postbus 110, Vlaardingen (ta.v. J.H. Bak ker), tel. 010 - 352066. Om te beginnen: een beeldje dat er niet meer is. Een jaar of tien geleden werd dit 'Spelend Kind' uit de tuin van het tegenwoordige Ontmoetingscentrum West ontvreemd. Het beeldje was nauwelijks veertig centimeter hoog en werd in 1964 vervaardigd door de Belgische kunstenaar Jean Decoen. Degenen die het beeldje ontvreemdden moeten over zware apparatuur hebben beschikt: vanwege zijn geringe afmetingen was het Spelende Kind met betonijzer verankerd in een ondergronds voetstuk. Het beeldje verdween met voetstuk en al en het moet daarbij zo'n zevenhonderd kilo hebben gewogen. Ondanks jaren van naspeuringen is er nog niets teruggevonden. De politie heeft het kennelijk ook een beetje opgegeven. Het beeldje is gewoon weg. Daarom dit als begin: een hommage aan 'verdwenen kunst' Voor de ingang van het Rotterdamse warenhuis Ter Meulen staan, gere kend naar de maatsta ven van de jeugdbla den, twee niet meer zo heel jonge popmuzikan ten. De één wringt zich over een grote string- bas, de ander hanteert een gitaar. Harde strak ke stemmen zingen een lied. Straatmuziek, dat is schering en inslag de zer jaren. Maar anders dan de doorsnee straat muzikanten trekken deze twee musici óók publiek. Winkelend volk blijft geïnteres seerd staan luisteren naar de zeer Ameri kaans bekkende samen zang en zet na afloop van een nummer zo waar de boodschappen tas op de grond om te kunnen applaudiseren. ..Dank u, dank u," zegt de lange met de bas. Ert er volgt een routineus entai- nersgrapje: „Dank u, we krijgen al klappen genoeg." Misschien heeft hij het grapje al honderd keer ge maakt De straatmuziek is hun broodwinning tenslotte, voor popmuzikanten im mers is er geen gespreid be dje in de contraprestatie. Vandaar dat dit duo, vroe ger opererend onder de in- door Jan Hendrik Bakker trigerende naam The Ama zing Stroopwafels' en in de jongerencentra van Vlaar dingen en omgeving als zo danig welbekend, een groot deel van hun reëel besteed baar inkomen van straat moet halen. Eind dit jaar verschijnt er een elpee, op genomen in samenwerking met een aantal ex-Fungus leden, zonder titel voorals nog, maar gevuld met zeer origineel en gevarieerd ma teriaal. De harde kern van 'De Stroopwafels' ontstond nog niet zo lang geleden toen pianisrizanger/liedjesschrïj- ver Wim Kerkhof zijn bege- leidingswerk van de soft- soulzanger Joe Bourne er aan gaf en met zijn Vlaar dingse stadsgenoot Fred Piek in zee ging. De laatste had al enige naam gemaakt met de groep Fungus, in Drie rockwafels. Wim Kerkhof, Koos Pakvis en Fred Piek. volksmuziekkringen niet onbekend. Sedert het ont staan van 'De Stroopwafels' heeft de straat van meet af aan een belangrijke rol ge speeld in de ontwikkeling van hun muziek. Ze was de kinderkamer, zogezegd, van de elpee die nu verschijnen gaat. „Door dat gedoe in jonge rencentra richt je je heel erg op één publiek. Op straat merk je dat je ook heel veelzijdig kunt wer ken," zal Fred Piek toelich ten. „Wat uiteindelijk op deze elpee terecht is geko men hebben we eerst op straat gespeeld, daarna in de zaal en wat overbleef is tenslotte op de plaat geko men." Spookachtig Het materiaal voor de Roc- kwafele'pee, die om het in gewikkeld te maken voor zien zal zijn van het op schrift 'The amazing stroop wafels', bestaat uit een op het eerste gezicht bonte mengeling. Nederlandse liedjes van voor de oorlog, waaronder een lied van Koos Speenhof. Maar ook Engelstalige songs: een nummer van Gerry Raferty en vijf eigen composities. Met de bontheid van de mengeling valt het echter wel mee. Er is een eenheid, ontstaan doordat de num mers door 'de zeef' van het siraatoptreden zijn gegaan. Om bij de eigen composities even stil te staan: ze zijn alle van de hand van Wim Kerkhof. Uit zijn songs spreekt een gefascineerde voorkeur voor de duistere kanten vara de samenleving. Mensen verdwijnen op spookachtige wijze uit de geregelde omgang van de burgerij. Zoals in de twee songs die Wim wijdde het leven in de Oostbloklanden, waar hij als student geschiedenis veel over las en bijna even vaak heeft rondgezworven. 'Disappearing in the haze' gaat over een partijbons die in ongenade is gevallen en in de mist verdwijnt. 'We are told he's now working as a tailor, seven miles from Gottwaldov,' luiden de laat ste zinnen. Het gedragen lied 'Jan Masaryk', de Tsje chische minister van bui tenlandse zaken wiens zoge naamde zelfmoord in 1948 werd geregeld door hem het raam van een regeringsge bouw uit te schuiven, geeft een onheilszwangere be schrijving van die histori sche gebeurtenis. Maar ook het vrije westen biedt Wim zo nu en dan stof voor een luguber verhaaltje. Dokter O., de gifmoorde naar van Berkel en Roden rijs (in de song verameri- kaanst tot 'Berkeley'), wordt bezongen in de sappi ge stijl van de zekere bla- zijn op het Vlaardingse ha ring- en bierfeest (in hun gedaante van Rockwafels, dat wil zeggen met uitge breide bezetting). Die gul den hoeft niet, het optreden is gratis. den. Wim gunt ons een blik in de zieke ziel van de ge- neesheen 'In the kitchen the doctor found something that worked faster than a divorce. It was a vial with a cyanide powder, enough poison for killing a horse.' En dood ging de echtgenote inderdaad, wat de dokter in de vijftiger jaren een stroom van publiciteit opleverde. Gewoon muziek Dat dus bij elkander wordt de eerste elpee van 'De Roc kwafels'. De banden zijn klaar, welke maatschappij de plaat echter uit gaat brengen is nog niet hele maal zeker. Er schijnt enige aarzeling van commerciële aard te zijn over "de markt'. Maar hij komt. De bezet ting: Fred Piek: zang en gi taar, Louis Debij: drums, Wim Kerkhof: zang en pia no's. Koos Pakvis: bas en zang. Arie van der Graaf: soiogitaar en Rens van der Zalm: viool, mandoline en gitaar. Overigens ziet hel er naar uit dat het bij deze Rockwa- felelpee wel zal blijven. Fred Piek gaat. hoewel hij wel met de promotie-optre dens mee zal doen, zijn ei gen weg, zoals dat heet. Hij wil meer studiowerk gaan doen. Zijn verdere plannen? Gewoon muziek, het Fun gusverleden heeft hij afge rond. „Ze zeggen dat de folk nog een heel levendige sien is, maar ik vind het niet meer zo spannend. Ik snuffel niet meer in stoffige archieven, zoals iemand eens schreef. Wat me nu aantrekt? Len- nart Nijgh beeft gevraagd of ik mee wilde doen met de opname van een nieuwe elpee met teksten van hem. Misschien wordt dat wat. Ik ben musicus, ja, entertainer, eigenlijk." „Ik ben geen tekstschrijver, geen componist. Maar ik doe wel graag origineel ma teriaal, ik wil er bij zijn als er iets van de grond komt. Dat is leuk, leuker dan 'Strangers in the night' spe len. Ik ben een entertainer, gewoon met muziek bezig, al probeer je wel iets crea tiefs te doen. Maar ik ver wacht niet meer dat een song een doorbraak bete kent in de besprekingen tussen Carter en Bresjnef. Wat ik daarentegen gewoon erg leuk vind is dat je op straat mensen zo ver krijgt dat ze je een gulden geven." Wie de stroopwafels mor gen wil zien optreden: ze

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 9