twm Dieren- pension De Rachi VOORBEUG IN DE, KRANT. I* maandag 8 september tSBO VD/SC/WW <»i£« al I„Waar hsb ik dit in vredesnaam aan te danken", schijnt deze lobbes te denken. Door Lucien- ne wordt hij onder de douche gezet. Deze airdaüe-terrïer heeft lang genoeg op De Ranch gelogeerd en mag naar huis, nadat hij door Hans keurig is opge poetst. Maar om nou te zeggen feuk, dat gefrunnik aan je hondelijkf: rteel I Capelleaan den IJs- Isel Maisgele, hou- Iten. hokken met een I vlondertje. Tralies I zijn niet te bekennen. lEen grappig kijkgaat- Ije door middel van I een siersteen. Eén I hondje in een hok? I Welnee, soms wel I met z'n vieren bij el- I kaar. De Rach aan de I 's-Gravenweg geeft I als hondenpension een wat ongebruike- I lijke aanblik. Een I vredig en gezellig be- I drijfje aan de buiten- I kant, maar hoe ziet I het er achter de I schermen uit? ,,Het is voor ons keihard wer ken", zegt Hans Jan sen, de eigenaar, die samen met zijn vrouw Lucienne het pension runt. „We maken soms dagen' van acht tien uur. Daarom er ger ik me ook altijd aan. de geromantiseer de verhaaltjes over dit soort werk". Verhalen over wer ken met dieren ont lokken inderdaad vaak vertederende kreten als „ach" of „wat schattig". Dat is het ook allemaal wel, maar wat bijvoor beeld een Hans en Lucienne Jansen aan werk verzetten en moeten incasseren van mensen die hun „troetelkind" aan de I goede zorgen van de Ranch overdragen, daar hebben de mees ten nauwelijks benul van. In de grote va kantie-periode telt het pension zo'n zestig honden. Allemaal moeten die op tijd hun plasje en hoopje doen, de hokken die nen schoon te zijn, het terrein waar de hon den worden uitgela ten, wordt door Hans om de haverklap af- gespoten, Sonja en Hector moeten tijdig hun pilletje, Suzie krijgt drie keer per dag een zalfje voor haar oog. Ondertus sen wordt Flip door zijn baas afgehaald, dus die moet er piek fijn uitzien. Is een verzorging van zestig honden haalbaar voor twee mensen? Hans: „We moeten gewoon zorgen dat we samen aiies regelen en niet langs ei kaar heen Werken. Dan wordt het een puinhoop. Het is eigenlijk precies ais in een hotel Met boekingen bemoei ik me bijvoorbeeld niet Dat doet Lucien. Die heeft een eigen systeem uitgevonden, waar ik overigens niets van begrijp", lapht hij. „Nou en ik zorg weer dat de hokken en de speelweide, war de honden even kunnen dollen, schoon zijn. Wat we wèl met z'n tweetjes doen, is hét ont- door lennie van Blanken foto's Ben Slumers Omgaan met dieren is een natuurlijke gave' vangen van mensen. Alle maal komen ze met hun „wonderkind", dus iedereen wil precies weten hoe het hier aan toe gaat. Samen ge ven we uitleg". Naast de verzorgende taak van Hans en Lucienne, zijn uiteraard goede kontakten met dierenartsen een vereis te. Zo is De Ranch onder meer vol lof over Ruud Sterk, dierenarts Hans: „Al bel ik hem midden in de nacht op, hij komt. En ook gewoon door de week uit pure belangstelling is hij hier regelmatig te vinden. Hij is fanatiek. Dat ben ik zelf ook en ik geloof dat deze karaktertrek héél belangrijk is voor het leveren van goed werk". Zesde zintuig Dat fanatisme is duidelijk merkbaar in het reilen en zeilen van het hondenpen sion. Alvorens Hans in Capelle be landde, werkte hij in een re servaat in Australië. Daar leerde hij met dieren omgaan en bekwaamde zich boven dien op het gebied van de dierengeneeskunde. Die om gang met dieren kun je vol gens Hans voor een deel le ren. maar voornamelijk komt het neer op een na tuurlijke gave. Een soort zes de zintuig. Door zijn natuurlijke gave probeert Hans zich, voor zo ver mogelijk, te verplaatsen in de gedachten wereld van het dier. Hij stelde het dier dan ook centraal, toen hij met de opbouw en inrichting van De Ranch begon. Zelf ontwierp hij de hokken, de behandelkamer Annex keu ken en dacht een kleur uit Afgeizen van de architec- teur, nam hij ook de bouw voor zijn rekening. En alles Het woonhuis van Hans en Lucienne Jan sen. Beslist geen vreemde zaak dat het pension de naam De Ranch heeft toebedeeld gekregen. -j V-' i 8jT r S35S» huisdier hebben, daarin nog-; al eens tekort schieten. „Over het algemeen is dat niet direct hun schuld, want wie licht ze nou voor?", ver volgt hij. „Neem bijvoorbeeld de voeding. Als er iets be langrijk is voor een dier is het de voeding. Via reclame weet de één het nog moier te vertellen dan de ander, maar wat is er nu eigenijk goed? Ik zelf heb talloze soorten uitgeprobeerd en gekore/r voor voeding waar 99 pro cent van de nonden die hier verbleven goed op reageerde. Zo is het ook met het wassen van een hond. Een hond moet je niet wassen? Fabel tjes! Reesten in de vrije na tuur wassen zich toch ook re gelmatig? Het verschil is dat zij de mogelijkheid hebben zelf een poel op te zoeken. Een huisdier kan dat niet, dus moet z'n baasje daarvoor zorgen. Een hond mag rustig eens in de twee maanden on-: der de douche". De eigenaar van De Ranch is niet verlegen' en in staat' mensen zomaar op straat aan te spreken om te vertellen wat goed voor hun hond isr Lachend zegt hij: „Sommigen denken dan; Wat is dat voor een arrogante kerel! Ande ren bedanken je weer voor de informatie. Ik weet dat ik soms heel fel kan reageren, maar dat hoort bij dit werk. Het blijft me trouwens boeien. Dieren zijn geweldig.' Ze willen alleen maar aardig zijn; de hondjes kwispelen dan ook doorlopend. Met mensen zou ik nooit kunn- nen werken. Het klinkt rot, is tot in de kleinste details uitgewerkt Van een rechten een schuin slot op de hok ken, tot aan de haakjes voor de hondenriemen toe. Hans over de houten hokken en de overheersende maisge le kleun „Hout doet veel ge zelliger aan dan tralies. Komt er hier een nieuweling binnen, dan kunnen de an dere honden hem niet zien, terwijl dat normaliter wèl het geval is. En al die hond jes gaan tekeer! Ze zullen de nieuweling wel even! Wat dat betreft zijn het secreten hoor", grinnikt hij. „Hier kan het beestje, waarvoor al les toch al vreemd is, rustig wii bijkomen in een eigen hok, zonder dat alle anderen als idioten tegen hem blaf fen". „Maisgeel? Het is een lichte kleur. Op die manier blijven de honden- levendig. Thuis zoeken ze over het algemeen ook de plakken op waar veel licht is. Er schijnt nog geen twee tellen een zonnestraal door de ruit, of de hond ligt zich al te koesteren. Het is eigenlijk allemaal zo logisch als wad Net zo goed als de hondjes van een verschillen de ras die ik bij elkaar in één hok stop. Een hond is een ge zelschapsdier. Wanneer nij alleen zit, wordt hij ziek van 'ellende. Je moet ze zien ople ven, als ze een kameraadje krijgen! Daarbij spelen de krakters van de beesten een grote roL De aard van het dier kijk ik even aan en dan weet ik; Oh ja, hij kan daar bij. Weer m*n zesde zintuig Irritatie Een vraag die Hans mateloos irriteert is: Wat kost het als ..Als je maar weet dat'lk me dit volgende keer beslist niet laat welgevallen"; laat deze viervoe ter de fotograaf weten. De kleine op de achtergrond begrijpt er allemaal niets van. ik mijn hond bij jullie breng? 'jegt fel: „Dat is toch niet igrijk! Voorop staat, dat het dier goed wordt ver zorgd. Veel fijner vind ik dat wanneer mensen willen we ten hoe het hier toegaat. Waar hun geld terecht komt! Als Lucien en ik dat hebben uitgelegd, beseffen ze ten minste ook wat voor een zorg er aan hun hond wordt besteed. Wat dat betreft maak je hier wat mee hoor. Weet je dat wij blij zijn wan neer we ee normale hond in handen krijgen? Ik baal als een stier van mensen die het beest hebben verwaarloosd". Hans kan zich nog goed her inneren hoe op een keer een cockerspaniel op De Ranch werd gebracht Zijn ogen spuwen vuur als hij begint te vertellen, „het beestje was ik weet niet hoelang niet ge kamd of geborsteld. Vol met klitten en vies! Z'n huis kreeg totaal geen lucht meer, dus hij verging van de jeuk. Ik heb toen een heleboel ha ren losgeknipt en alles uitge kamd. Voor dat soort geval len breng ik 25 gulden extra in rekening. Uiteraard is dat niet veel, maar vaak ben ik allang blij dat de baas van de hond met rode koontjes De Hanch verlaat, omdat hij donders goed begrijpt hij heeft gefaalt In de verzor ging" Wat niet in rekening wordt gebracht is een keurig ge wassen, geföhnde en gebor stelde hond die weer met de baas mee naar huis mag. „Service van de zaak", zegt Lucienne. „Elke hond die hier weggaat vertrekt schoon, ook al komt hij sme rig. We kijken hem helemaal na. Soms vinden mensen dat niet meer dan ormaal, maar gelukkig krijg je meestal leu- eke reacties Hans heeft wat dat betreft wel eens het ge voel dat sommige mensen op hem parasiteren. „Ze vinden het gewoon dat hun hond op en top verzorgd wordt afge leverd. Wèl vergeten ze daarbij dat je hier niet met drie, maar met zestig honden te doen hebben". Schuldgevoel Van de hak op de tak sprin gend zegt Hans opeens: „Het is altijd grappig hoe de jond wordt gebracht en gehaald. Meestal brengt alléén de baas hem en als hij naar huis mag staat de hele familie op de stoep. Ze hebben vaak een schuldgevoel, omdat zij lek- .ker op vakantie gaan en de hond achter blijft. Vinden ze vreselijk en meestal veragen ze wel hondeerd keer of hij goed wordt verzorgd. Ook dan krijg ik de kriebels, wamt ik kan nog geen hond horen janken of hij krijgt aandacht". Aandacht is de ruimsle zin van het woord. Hans meent dat veel mensen die een maar er ziin er zo weinig die je echt kunt vertrouwen. Dieren zijn eerlijk. Ik heb nooit ruzie met ze. Nee, voor mij is er maar één soort le ven en dat is werken met dieren". ■V

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4