STREEK 3 DE CIRKELS ZIJN ROND Expositie levert zeven piek op Eén klachtencommissie beter voor objectiviteit Schiedam niet in voetsporen van Caligula Veel inbraken met valse sleutel Scholen houden fancy-fair Ruilbeurs Spreekuur voor ouderen Vast in lift 'TH über alïes' Vrouwenbond start activiteiten dinsdag g september 1980 VD/SC/WW Hulp per telefoo heeft kans van slagen Maassluis-MaaslandBegin septem ber zijn in Maassluis en Maasland drie „telefooncirkels" gaan draaien. Een initiatief van het Rode Kruis, dat ervoor zorgde dat op dit ogenblik in ons land al ruim 200 telefooncirkels goed functioneren, werd in Maassluis door de gemeente overgenomen. Het Rode Kruis, de gemeentelijke dienst voor sociale zaken en andere dienstverlenende erganisaties hebben mankracht, materiaal en kennis sa mengebracht Er werd een werkgroep gevormd en een eerste behoeftepei ling leerde dat de telefooncirkels in Maassluis zeker kans van slagen heb ben. Men start dezer dagen met twin tig deelnemers, verdeeld over drie groepen. Daarnaast werden leiders en leidsters geworven die beurtelings dienst doen. Bij toenemende belang stellingzowel van deelnemers als van leiders blijft uitbreiding moge lijk. Lotgenoten Jeanet Hoek is de Rode Kruismedewerkster die in Maassluis de eerste aanzet gal. Zij legt uit: „Een tele- fooncirkel is eigenlijk een soort van zelfhulpgroep. De deelnemers zijn lotgenoten en hebben vaak dezelfde problemen. Daardoor kun nen zij oprecht zijn tegen el kaar omdat ze weten hoe de ander zich voelt Binnen een bepaald tijdsbestek bellen de deelnemers elkaar dagelijks op: mevrouw A. naar me vrouw E. en mevrouw B. weer naar meneer C. De door Tineke Diepenhorst deelnemers zijn dus afwisse lend helper en geholpene. De problemen die uitgewisseld worden zijn overwegend im materieel en psycho-sociaal Vlaardingen De recherche van de Vlaardingse poli tie heeft het druk met vele aangiften van diefstallen, die in de afgelopen dagen zijn gepleegd. Bij veel van die gevallen maakten de daders waarschijnlijk gebruik van een valse sleutel. Diverse malen werden geen braaksporen aangetroffen, maar toch waren er ongeno de gasten binnen geweest. Uit een vitrine, staande in een overdekte gang tussen het hoofdgebouw en het verzorgingsgedeelte van het bejaardentehuis De Meerpaal, is een houten scheeps model ontvreemd. Het was het model van de Vlaardin gen 51, een logger. De waarde van het model bedroeg 1G.000 gulden. Een café aan de Parallelweg kreeg bezoek van inbre kers. De ongewenste gasten braken een fruitautomaat open en verdwenen met 650 gulden. Een banketzaak aan de dr Wiardi Beckmannsingel kreeg ook bezoek van inbrekers. Vermoedelijk kwamen de dieven bin nen door gebruik van een valse sleutel. Er wordt een bedrag van 657 gulden vermist, alsmede een gebakje. Uit de keuken van een woning aan de Havikstraat na men onverlaten een portemonnaie en een portefeuille weg. Een bedrag van 800 gulden wordt vermist. De keukendeur was niet afgesloten. Via een valse sleutel verschaften inbrekers zich toegang tot een woning aan de Holysingel. Er werden diverse goederen ontvreemd en vernield. De totale schade wordt geraamd op 1340 gulden. Een Chinees restaurant in de Peperstraat kreeg ook bezoek van inbrekers. Men mist 1700 gulden aan wisselgeld. De breeksehade wordt geschat op 100 gul den. Door het gebruik van een valse sleutel konden in brekers een schoenenwinkel op het Liesveld binnen komen. De inbrekers gingen er met een hoeveelheid schoencrème, veters, pantalons, jacks, trainingspakken, panty's en tassen vandoor. De totale waarde wordt ge schat op 3500 gulden. van aard: de eenzaamheid van alleenwonenden, het on begrip voor gehandicapten, de verwerking van bijvoor beeld een sterfgeval- De praktijk leert dat het vooral ouderen zijn die aan de tele fooncirkels deelnemen. Daarnaast fungeren de tele fooncirkels als een soort van controle. Wanneer er na her haald bellen niet wordt opge nomen en de cirkel wordt onderbroken, dan kan er alarm geslagen worden door de leiding en wordt politie, huisarts of familie gevraagd poolshoogte te gaan nemen. De deelnemers hebben van tevoren gezegd hoe ze dit ge regeld willen zien. Als de te- lefooneirkels goed functione ren voorkom je dat de deel nemers een S.O.S.-lijn nodig hebben omdat de cirkel per manente zorg biedt." Continuïteit Na een uur moet een cirkel van acht deelnemers rond zijn en komt het laatste tele foontje terug bij de leiding. Van deze vrijwilligers wordt verwacht dat ze bereid zijn regelmatig mee te werken omdat continuïteit een eerste vereiste is voor het welsla gen van hèt geheel. Daar naast moet men heel goed kunnen luisteren, „Het mooi ste is wanneer de deelnemers na kortere of langere tijd be sluiten om als vrijwilliger aan de telefooncirkels mee te werken. Dan heb je pas echt je doel bereikt/' aldus Jea- net. De werkgroep die gevormd werd om de telefooncirkels van de grond krijgen blijft bestaan als klankbord en ad viesorgaan voor de leiding. Voor geïnteresseerden die als deelnemer of als leider aan een telefooncirkel willen meewerken of er meer van willen weten is op het Maas- sluise stadhuis (telefoon 19111 toestel 347) mevrouw Toussaint beschikbaar. Schiedam Wie één dezer dagen een bezoek brengt aan de openbare nutsbedrijven in Schiedam kan in één keer zeven piek verdienen. In de splinternieuwe gebouwen van de ONS is de expositie 'Van energie tot milieu' te zien, een expositie die informatie geeft over alles wat met de openbare nutsbedrijven te maken heeft Op één van de tekstborden die in de hal van de tentoonstelling zijn opgesteld wordt de geïnteresseerde Schiedammer voorgerekend dat hij door de aanschaf van een duurdere gloeilamp van dertig gulden zeven en dertig gulden kan verdienen. Praktische informatie dus, en dat geldt voor een groot gedeelte van de tentoonstel ling, die alleen dit weekend al vierduizend toeschouwers wist te trekken. Onder die vierduizend be zoekers bevonden zich vol gens de voorlichter van de o- penbare nutsbedrijven, Mari Dingenouts, opvallend veel scholieren, „Zo'n duizend leerlingen hebben de weg naar de ONS al gevonden en voor die scholieren is een speciaal programma in el kaar getimmerd. Met de ge hele groep gaan we de expo sitie af, bezichtigen enkele films en spelen de energie- quiz," aldus Dingenouts. Die quiz is, zo bleek het afge lopen weekeinde, één van de belangrijkste trekpleisters van de expositie. Maar ook voor de andere zaken bestaat er veel belangstelling. De verschillen de bedrijven die zijn verza meld in de ONS hebben in hun eigen standjes de werktui gen opgesteld die dagelijks worden gebruikt. Electriciteit wordt zichtbaar gemaakt in de vorm van straatverlichting, schakelaars en apparatuur ter beveiliging. Oude en nieuwere gasmeters laten zien dat ook o Vierduizend bezoekers wis ten de weg al te vinden naar de expositie 'Van energie tot milieu' die tot aanstaande za terdag in de gebouwen van de ONS wordt gehouden. de gasafdeling van de ONS is vertegenwoordigd en de Vrom waarschuwt voor ratten en laat zien hoeveel huisvuil er nu wordt opgehaald. Bijzonder interessant is ook de voorlich ting die over alternatieven op energiegebied wordt gegeven. Modellen van spouwmuren en dubbele beglazing maken dui delijk hoe door de Schiedamse burger zelf op energie kan worden bespaard. De expositie 'Van Energie tot milieu is nog tot en met zater dag 13 september in Schiedam te bezichtigen. De gebouwen van de Openbare Nutsbedrij ven staan daartoe van tien tot twaalf 's ochtends en van twee tot vier 's middags voor het publiek open. Zaterdag kan men van elf tot vier te recht in de tentoonstellingshal aan de Van Heekstraat. SchiedamSiem Ros* man, fractievoorzitter van het CDA in Schiedam, heeft de pornografische film 'Caligula' niet gezien. In die film komt een scène voor, waarin twee senato ren de jonge Romeinse caesar vragen te bemidde len In een conflict over htm grondbezit. Een kistje met documenten en een rol perkament bevatten de nodige gegevens, maar Ca- ugBla bekijkt deze niet Hij weegt het kistje in de ene hand, het perkament in de andere en roept uit: „Schuldig!" Later verklaart de keizer zijn zusje, dat op die manier de objectiviteit het meest gewaarborgd is. Rosman zei laatstelijk in het seniorenconvent (dat is de commissie voor algemene en bestuurlijke zaken, ABZ): „Is het wel zo voordelig veel van een zaak af te weten om ero ver te kunnen oordelen?" Rosman twijfelde aan de grote mate van deskundigheid, die burgemeester John te Loo wil brengen in een nieuwe Schie damse commissie. Deze com missie wordt maandag door de gemeenteraad in het leven geroepen en gaat voortaan alle bezwaren behandelen, die Schiedammers hebben tegen besluiten van gemeenteraad, burgemeester en wethouders en de burgemeester zelf. Het komt steeds vaker voor, dat Schiedammers bezwaarschrif ten opsturen. Om de bezwa ren de nodige aandacht te kunnen geven, volgens vast gestelde richtlijnen, komt er to'n commissie. De vraag is nu. hoever de 'no dige aandacht" gaat, en gelet op Rosinans vraag is dat ook zijn probleem. Wet-Arob Alle fractieleiders in de com missie ABZ zijn het er om te beginnen over eens, dat een bezwaarschriftencommissie ingesteld moet worden, nu er zoveel beroepsgevallen voor komen. De stijging in het aan tal bezwaren vloeit voort uit de in juli 1976 van kracht ge worden wet-Arob, die het mo gelijk maakt tegen tal van overheidsbesluiten in beroep te gaan bij de raad van state. Arob betekent: administratie ve rechtspraak op overheids beschikkingen. Bij het klein ste gevalletje, dat echter voor een individuele burger een heel drama kan betekenen, zoals bij weigering van een woonvergunning, is het nu mogelijk in beroep te gaan. De a van Arob is een beetje verwarrend: een klacht wordt niet onder een bureaulamp afgedaan, maar een burger met bezwaren moet gehoord worden, dat wil zeggen: de commissie zal steeds bijeen moeten komen om naar ie mand met een klacht te luis teren. Tot nu toe was het zo, dat de binnengekomen be zwaren steeds op een andere manier werden bekeken. De ene keer kwam de beroeps commissie onder voorzitter schap van PvdA-raadslid Ni- kolaj Dielemans eraan te pas, de andere keer trof een be zwaarde een 'kleine commis sie' aan bestaande uit bijvoor beeld wethouders Zijdeveld en Scheeres en ambtenaar M.Smit Wie er naar de be zwaarde luisterde, hing er maar vanaf, waarover de klacht ging, Maar dat bete kende in veel gevallen, dat een burger huiswaarts ging met het gevoel dat hij niet se rieus werd genomen, omdat hij tegen iemand sprak die al een oordeel over de kwestie had. Die situatie is niet goed in de ogen van de chef van de secretarie-afdeling algemene en burgerzaken, Ab Noordzij: „De Arob is niet alleen een rechtbank, het gaat er ook om door Kor Kegel het rechtsgevoel Het is voor een klager een tikkeltje ge ruststellend, als er niet ie mand tegenover hem zit die zijn zaak in eerste instantie al heeft afgewezen." De nieuwe commissie moet daarom onafhankelijker wor den, breed geörienteerd, toch in zekere mate specialistisch in de meest voorkomende be roepszaken, en niet beïnvloed door direct bij een conflict be trokken ambtenaren. Boven dien: „Zij mag geen klaag muur van Jeruzalem zijn, waar je tegenaan praat zonder iets terug te horen," aldus PvdA-fractievoorzitter Lou van der Stel. Hij wil dat de commissieleden hun zaakjes kennen en gerichte vragen kunnen stellen. Van der Stel heeft duidelijk meer specialis me voor ogen staan dan Ros man. Rosmans vraagstelling is niet nieuw. Het allereerste Salo- monsoordeel was al meer op gevoel gebaseerd dan op ken nis van zaken, en in Amerika wordt Ronald Reagans wars heid van diepgang in gesprek ken door diens campagnelei ders uitgelegd alsof een presi dent niet van alles veel hoeft te weten om een land goed te kunnen leiden. Van der Stel is het principieel niet met Rosman eens: „Kennis van zaken sluit objectiviteit niet uit. Bij beroepszaken heb je bijvoorbeeld veel te maken met de bijstandswet. Die wet moet je dan toch wel even kennen om te beoordelen of een klacht gegrond is, ie moet wel even al die artikeltjes le zen en weten om wat voor verordening het gaat. Je mag het niet gemakzuchtig afhan delen met als excuus dat je iets beter aanvoelt als je er minder van afweet." Van der Stel heeft 'Caligula' ook niet gezien, maar dat doet er ver der niet toe. Hoe vangt de gemeente Schie dam nu het probleem op, dat een breed inzicht gewaar borgd kan worden en de nieu we commissie toch niet ge makkelijk over een klacht heen stapt? Dat vangt zij op door de commissie de zaak grondig te laten bekijken, maar daarna niet te laten be slissen maar te laten advise ren aan de gemeenteraad, die overal verstand van heeft en (dus?) eventueel op een eerder besluit kan terugko men. Het lijkt een beetje para doxaal, maar het is zo demo cratischer dan wanneer de commissie beslissingsbevoegd heid krijgt De gemeenteraad, B en W en de burgemeester, alnaar gelang wie op een be sluit is aangevallen, kunnen kiezen of zij het advies van de commissie overnemen. Is dat niet het geval, dan heeft de klager in elk geval houvast aan het commissie-advies als hij in hoger beroep gaat bij de raad van state. Overigens is dat tegenwoordig ook al zo. Het grote verschil is alleen, dat er nu vaste richtlijnen ko men. In de commissie nemen drie gemeenteraadsleden zitting, van PvdA, CDA en VVD, van wie er een voorzitter wordt Het college van BenW wijst drie ambtenaren aan als com missieleden. Wethouders en de burgemeester kunnen straks dus geen beroepszaken meer in behandeling nemen, nu nog wel. Het gezelschap van zes zal over alles moeten kunnen ad viseren. Het kan zichzelf on derverdelen in een aantal ka mers en elke kamer, tenmin ste bestaande uit drie commis sieleden, zal een eigen proble matiek op tafel krijgen. Daar bij is het niet de bedoeling, dat de ene ambtenaar de an dere gaat vertellen hoe hij het aanvankelijk had moeten doen en waar het fout ging. De bedoeling is dat voors en tegens samen op tafel worden gebracht Het maakt voor de klagers zoveel uit, dat de be handeling van hun bezwaar schrift niet verlenging in tijd betekent maar ook verlenging van zorgvuldigheid en even wichtigheid. VlaardingenVoor de kinderen van De Wete- ringschool en de De Klimop wordt het mor gen, 10 september, een drukke dag. Dan is er een fancy-fair, die door beide scholen is georga niseerd. Bij mooi weer wordt de fancy-fair op het schoolplein gehou den, maar mochten de weergoden niet mee werken dan wijkt men uit naar de hal van de Weteringschool. Tijdens de fancy-fair wordt er een grote Iote* rij gehouden met als hoofdprijs een fiets. Op de grote rommelmarkt is een ruim assortiment van artikelen voor de kooplustigen onder de bezoekers. Er zijn tal van activiteiten georga niseerd om het evene ment zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Er is een grabbelton, een rad van avontuur, doel- schïeten en ballen gooien. Natuurlijk kan er koffie en limonade worden gekocht. Voor de kinderen is er uiter aard een snoepkraam. Men kan terecht op de Van Boisotstraat 10. De fancy-fair start om 11.30 uur en eindigt rond 18.30 uur. MaassluisVoor de postze-'l gel verzamelaars uit Maassluis 1 begint het nieuwe seizoen za-« terdag 13 september. In de|l grote hal van het ontmoetings- T centrum Koningshof kunnen I de postzegelliefhebbers terecht 1 tijdens een grote ruilmiddag. 1 De verzamelaars zijn van 13.30 j uur tot 17.00 uur welkom voor I het kopen of verkopen van postzegels. Vlaardingen Oudere men-1 sen In Vlaardingen kunnenJ weer terecht bij de Algemene j Bond van Ouderen voor het! bespreken van hun proble-J men. Donderdag 11 september! kan men van 10.00 uur totJ 11.00 uur in gebouw De Havenfj op het Weeshuisplein terecht j Vlaardingen De lift van een] flat aan de Gijsbrecht vanj Amstelstraat kwam vrijdag- nacht stil te staan. In de lift I bevonden zich zes personen.! Door overgewicht kwam del lift tussen de derde en vierde 1 verdieping tot stilstand. Doorj toedoen van de administrateur 1 van de flat konden de zes per-ij sonen snel uit hun benarde po sitie worden bevrijd. Vlaardingen De NVV vrou-|| wenbond start weer met de ac-J tiviteiten m het Rode Kruïsge- bouw in de Emmas tra at. Don derdag 11 september starten,! de activiteiten voor de NVV r vrouwen. Er is dan een con- 1 tactmiddag. De vrouwen gaan 1 door middel van collages del onderwerpen voor de rest van,! het seizoen uitzoeken. Daarna;! is er bingo. ,P In oktober komt Monique Rut-1 ten van het samenwerkingsor-J gaan 'omgaan met borstkan- l ker' naar Vlaardingen. Zij zal J voorlichting geven en vragen tl beantwoorden over borst kan- ker. In oktober staat er ookj nog een reisje op het program- I ma naar een likeurfabriek in I Kampen. In november is er I een themamiddag met als on- I derwerp: de vrouw in de re- dame. Half december is er een l feestelijke middag of avond.1! iedereen die belangstelling heeft voor de NVV vrouwen- I bond is van harte welkom opj één van deze dagen. Delft Een nog onbekende man heeft gemeend vrijdag- nacht een op de Burgwal ge- parkeerde witte auto te moe-fl ten ontsieren door er enigef leuzen op te schilderen. Met! een niet-afwasbare inkt wasJ op de auto geschreven: ThJ über alles' en "It's a joy tol ride this toy'. De wagen lal' worden overgespoten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3