COMMENTAAR STAD/STREEK 'Centrum mag niet vol goedkope huizen' 'Gemeente moet onevenredig bezuinigen' Cees de Graaff vecht voor mooie binnenstad Udine Sterke behoefte aan meer informatie over borstkanker Nachtuiltje zet alarm in werking In de warl Veel belangstellingvoor fancy-fair Mogelijk vluchtelingen opvang in 'Avondrust' FINANCIEN- WETHOUDER IJSBRAND VAN DER VELDEN: Eerst met Rijnmond praten GROTE SORTERING BLADMUZIEK Uitgaven van o.a. Peters, Schott en Henle QUISPEL HOUTMAN PIANO'S MUZIEK donderdag ff tl «eptambör 1380 vo/sc/ww Schiedam staat opnieuw in zijn hemd. Vier jaar na iie collecte voor Udine, de Schiedamse partnerstad die in 1976 door aardbevingen werd geteisterd, is er niet alleen nog geen cent overgemaakt, maar het geld Is zelfs zoekl De gemeente Schiedam en ïe stichting Schiedamse Gemeenschap zijn er «eindelijk eens achtergekomen, dat zij a! die tijd van elkaar dachten het geld voor Udine te hebben. Het is beschamend dat er vier jaar overheen ïnoest gaan voordat men zich eens ging afvragen waar de daadwerkelijke financiële hulp bleef, te jneer omdat Schiedam na de collecte in 1976 al zo schamel voor de dag kwam. De inzamelingsactie Under de Schiedamse bevolking had nog geen :10.000 gulden opgebracht. In het bedrijfsleven was het alleen Sandvsk BV die met materialen ter waarde van eenzelfde som over de brug wilde jtomen. Dat was bij elkaar niet veel. Om zich nog teen beetje zonder het schaamrood op de wangen le kunnen presenteren in de Italiaanse partnerstad, besloot de toenmalige burgemeester Arie Lems om de gemeenteraad te vragen het bedrag te verdubbelen. Zo werd het toch nog veertig mille en het stadsbestuur was bereid zich te spoeden dat geld voor Udine uit te trekken, want twee andere partnersteden, Esslingen in West-Duitsland en Vienne in Frankrijk, hadden vee! meer Ingezameld èn Schiedam kon moeilijk achterblijven. Het Is begrijpelijk, dat men later niet in voile openheid over dat handjevol geld wilde praten. Het is niet leuk telkens weer met je eigen gierigheid geconfronteerd te worden. Om er vanaf te zijn werd maar besloten dat Udine zelf een bestemming voor het geld moest zien te vinden. De stad had voor miljoenen op te knappen en daarbij kwamen die Schiedamse 40.000 gulden mooi van pas... Udine heeft al lang een bestemming voor het geld gevonden. De stad denkt aan een sporthal in een wijk, waar goedkope volksbouw gaat plaatsvinden. B en W van Schiedam vinden dat een sociale bestemming. Alleen is nu gebieken dat Udine er nog niets mee aan kan. omdat het geld zich nog in Schiedam bevindt. Het college van BenW noemt dat het gevolg van „enigszins verwarrende en snbegrijpelijke toestanden op bestuurlijk en 'ambtelijk niveau". Verwarrend en onbegrijpelijk is het zeker. Verwacht had mogen worden dat Schiedam 2ich -zou haasten om het geld over te maken, ook a! was het dan een schijntje vergeleken met de ■opbrengsten In Esslingen en Vienne. Onbegrijpelijk js ook, dat kennelijk noch gemeente noch SG zich Jets hebben aangetrokken van het Schiedamse VVD-lid Koos Zeij. die twee jaar geleden na een bezoek aan Udine constateerde dat Udine de 'Schiedamse centen nog niet had gezien. Toen al hadden SG en gemeente zich kunnen afvragen, wie nu precies hel initiatief tot de transactie zou nemen. De gemeenteraad praat er aanstaande maandag - over. Dat wordt tijd. KK Schiedam Als het aan haar voorzitter ligt zal bewonersvereniging Schiedam- Centrum zich niet uitspreken voor socia le woningbouw in de binnenstad. „Juist in het centrum van de stad kan je met so ciale woningbouw veel kapotmaken,1* zegt Cees de Graaff. Hij zal zijn visie bin nenkort in het bestuur van de bewoners vereniging verdedigen. Vooralsnog schuilt in deze stellingname het sterke verschil tussen de bewonersve reniging van De Graaff en de andere be- wonersverenigingen in Schiedam en om streken. De andere spreken zich door gaans wèl uit voor sociale woningbouw, liefst woningwetwoningen» onder het motto: bouwen voor de buurt. Cees de Graaff: „Zo'n mooi centrum als Schiedam heeft, dat moet je niet volkwakken met gewone huisjes. Gebeurt dat wel» dan móet de bewo nersvereniging gewoon pro testeren, want dan tast je de leefbaarheid van het cen trum aan." Bepleiten de andere bewo» nejrsverenigingen dan on leefbaarheid door voor 'ge wone huisjes* te zijn? Cees de Graaff: „Je moet niet vergeten: de kosten per woning liggen in het cen trum van een stad hoger dan in de andere wijken. Daar door kan Sehiedam-Cemrum zich anders opstellen. Het is ook niet verwerpelijk als een bewonersvereniging zich uit spreekt voor sociale woning bouw; als de bewoners van een wijk daarop zijn aange wezen, dan is dat zeer legi tiem. Dan zijn de bewoners huurders, met andere woor den, dan is het belang van de bewoners duidelijk ook een huurdersbelang. Maar in de binnenstad zie ik het niet zit ten daarvoor te vechten. Hier is het huurdersbelang geen belang van de bewo ners." Telt de Schiedamse binnen4 stad dan geen arme men sen» die daar graag een goedkope woning willen houden? Cees de Graaff: „Dat valt best nog tegen. Er staan nog al wat slooppandjes, huizen met lage woonkosten, met veel mensen die bepaald niet op de top van de maatschap pij zitten. Ook de kleine win keliers, die hier zitten, heb ben het bepaald niet gemak kelijk." Die hoeven dus geeu socia le woningbouw...? Cees de Graaff: „Het gaat mij erom: er mag in de binnen stad niet uitsluitend sociale woningbouw komen. Ik zeg niet dat je alle nieuwbouw hier moet bestemmen voor de rijken, maar er is een pro blematiek die afwijkt van de andere wijken. Andere be wonersverenigingen verte genwoordigen een bepaalde klasse: de huurders met wei nig geld. Die eisen vaak so ciale woningbouw en gaan er tegenaan om dat voor elkaar te boksen. De binnenstad is daarvoor te gevoelig. Er moeten goede plannen ge maakt worden, die passen in een historische binnenstad. Ook al worden het nieuwe huizen, zij moeten er stéin. 'Dat heeft consequenties voor de ontwerpen, die ongetwij feld duurder zullen worden dan je kunt voorzien. Je hebt te maken met een historisch stratenpatroon, waar de nieuwbouw in moet passen. Je hebt te maken met een veelheid aan dak- en ge veltypes. karakteristieken; die maken sociale woning bouw niet onmogelijk, maar het wordt wel moeilijk. En als je nu van tevoren eist dat de woningen in het ontwerp sociaal moeten zijn, dus goedkoop, dan snij je moge lijkheden af om ze aantrek kelijker te maken. Terwijl het mooi zou kunnen 2ijn, wat voor mij een voorwaarde is in de binnenstad, wordt er door Kor Kegel in de praktijk dan op beknib beld. Sociale woningbouw kan wel, maar de mogelijk heid ertoe zal geschapen moeten worden door de duurdere bebouwing die er naast komt." Dat is geen standpunt van de bewonersvereniging, maar van haar voorzitter? Cees de Graaff: „Ja. Dat is mijn visie op hoe je een ge mengde bevolking in de bin nenstad kunt krijgen, door niet uitsluitend sociale wo ningbouw te plegen. Ik vind dat heel belangrijk. Als de vereniging straks mocht be slissen toch bij de gemeente op honderd procent sociale woningbouw aan te dringen en ik zie daarmee een bin- nensiadsplan de vernieling ingaan omdat het niet past in het historische centrum, dan ben ik weg als voorzitter!" „De bewonersvereniging Cees de Graaft: „Leefbaar heid Is niet gekoppeld aan sociale woningbouw." hoeft natuurlijk niet op de stoel van de historische vere niging Schiedam te gaan zit ten, Maar ik vind dat je voor de historische aspecten wel oog mag hebben. Als je bij voorbeeld een kapitaal oud pand in de binnenstad hebt staan, kunnen er twee din gen mee gebeuren: het wordt een kantoor of er komen dure woningen in. Het alter natief is afbreken, maar dat is voor mij niet bespreek baar. Dan zie ik liever de dure appartementen. En zoek dan andere plekken voor sociale woningbouw." De PvdA is voor honderd procent woningwetbouw op de grote kaalslag in de binnenstad. Wat vindt De Graaff daar dan van? „Als alleen bouwen in de woningwetsector kan zonder het karakter van de histori sche binnenstad aan te tas ten, dan is dat natuurlijk pri ma. Maar ik geloof daar niet in en ik vind dat een bewo nersvereniging niet bezig moet zijn met sociale wo ningbouw of niet. De klasse woningen doet er niet toe, althans: dat is een zaak voor de politieke partijen, niet voor onze vereniging." Bewonersvereniging Schie dam-Centrum is er dan al leen om te kijken of de huisjes aardig ogen en of er geen lawaaierige café's naast komen? Cees de Graaff: „Dat is te vergaand. De vereniging probeert de leefbaarheid te vergroten. En leefbaarheid is niet gekoppeld aan sociale woningbouw." Vervolg van voorpagina Borstkanker eist jaarlijks zo'n 2500 slachtoffers. Een van de bedoelingen van het samen werkingsproject "Omgaan met borstkanker" is om de taboe van deze ziekte te doorbreken. Een eerste begin hiertoe werd in april en mei in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis ge maakt. Ongeveer 400 vrouwen hebben gesprekken gevoerd met vrijwilligsters van hel Ko ningin Withelmina Fonds. On derwerp in die gesprekken was de manier waarop men te genover dit probleem staat en hoeveel men over borstkanker weet. De gemiddelde leeftijd van de vierhonderd vrouwen was 37 jaar, ruim 80 was ge huwd of leefde samen. Bijna Vlaardingen „Ook de gemeenten moeten de pas Inhou den en dat moet ook kunnen. Het wordt echter wel bij zonder moeilijk gemaakt wanneer we bedenken, dat de gemeenten moeten bezuinigen In een mate die niet even redig is aan de mate waarin het rijk op zijn eigen begro ting bezuinigt." Dat stelt de Vlaardingse wethouder van financiën, IJsbrand van der Velden, tn het PvdA-blad 'Achterban' in een artikel over de financiële positie van de gemeente in het komende jaar. De wethouder erkent dat een herverdeling van de bestaande middelen nodig- is, maar laat terdege merken dat hij vindt, dat de ge meenten te hard worden aangepakt Volgens Van der Velden zijn de vooruitzichten voor 1981 op dit moment nog somberder dan ze in mei van dit jaar, bij de behandeling van de meerjarenbegroting, al waren. »»Ik kan wel voorspellen dat het qua werkzaamheden en vereiste Inzet een warme herfst zal worden voor de frac ties, en niet in het minst voor de PvdA-fractie. Een wfr* me herfst, maar met een koud vooruitzicht,*' waarschuwt Van der Velden. De vooruitzichten voor het volgend jaar zijn in financieel opzicht inderdaad uiterst mise- rabel. Bij het vaststellen van de meerjarenbegroting in mei van dit jaar hebben de diverse - raadsleden al driftig het rode -.potlood gehanteerd om nieuwe - voorzieningen, die zij de ko- I mende jaren hadden willen realiseren, kritisch te bekijken op hun noodzaak. Veel zaken ;"die op zich best belangrijk wa« ren werden bij die gelegenheid wegens gebrek aan geld al van L de wensenlijst afgevoerd of t'tiaar een later jaar opgescho- j.ven. Wat in de uiteindelijke - veisie van die meerjarenbe- ^'groting overbleef mag rustig een minimumpakket worden ".Benoemd. Maar toch zal zelfs Ldit minimumpakket niet kun- 1 nen worden uitgevoerd, zo valt uit het verhaal van Van der Velden te lezen. De vrij besteedbare ruimte, die vorig '.jaar nog zo'n 1,8 miljoen gul- - den bedroeg, is nu zo ongeveer t - 750.000 gulden kleiner. Zelfs !*het minimumpakket van de 1 "Uitgeklede meerjarenbegroting ;zal daaruit niet kunnen wor- b den betaald. „Om toch de voornemens van mei te kun- S~pen uitvoeren, zal het onver mijdelijk zijn op ongewijzigd bestaand beleid in te grij pen. dat wil zeggen de uitkom sten van de 5% motie zullen moeten gebruikt ter vergro ting van de vrii beschikbare ruimte." aldus de wethouder in 'Achterban', Met de 5% mo tie bedoelt hij de motie van de PvdA, die in mei werd inge diend en waarin de raad uit sprak dat bekeken zou moeten worden of op alle uitgaven van de gemeente zou kunnen worden gekort. Ingrijpende suggesties Die motie heeft het college van B en W serieus genomen. Alle hoofden van dienst bin nen het gemeentelijk apparaat zijn uitgenodigd aan te geven, waarop zij kunnen bezuinigen. De eerste ronde leverde slechts 60Ü.000 gulden op en dat achtte BenW niet vol doende. Er kwam dus een tweede, dringend verzoek om nog meer bezuinigingen. Die tweede ronde leverde nog eens zo'n 2,5 miljoen gulden op. „Daarin zitten onvermijdelijk ingrijpende suggesties die tot een intense en heftige discus sie 2ullen leiden, die zich niet zal beperken tot direkt belang hebbenden," waarschuwt de wethouder bij voorbaat. Zoals vorige week duidelijk werd bevat die tweede lijst ook door Paul Houkes voorstellen om te bezuinigen op arbeidsplaatsen binnen net gemeentelijk apparaat, het geen inmiddels de nodige op schudding teweeg heeft ge bracht. De gemeentelijke spaarpot is inmiddels nagenoeg leeg. Be gin van dit jaar zat er nog zo'n 8 miljoen in de saldi-reserve. 3.5 miljoen is daaruit al ver dwenen voor dekking van de lasten van Afval Verwerking Rijnmond, terwijl voor 1981 niet 3,5 maar zelfs 4,5 miljoen van dit geld is gereserveerd om de begroting sluitend te maken. „De financiële situatie waarin de gemeente verzeild geraakt is, rechtvaardigt mijns inziens een dergelijk beroep op de gemeentelijke reserves."al dus IJsbrand van der Velden. Het is ondanks alles weer gelukt, voor het komend jaar de begroting sluitend te krijgen. Of dat ook in 1982 zal lukken, hetgeen dan zal betekenen dat nóg meer voorzieningen op de lange baan moeten worden gescho ven, wordt steeds twijfelach tiger. Een drukte van belang was het bij de fancy fair van De Wetering en De Klimop. Vlaardingen Een drukte van belang was het tijdens de fancy-fair van De Weteringschool en De Klimop, gistermiddag. Ondanks de te genwerking van het weer, waardoor de fancy- fair naar binnen moest worden verplaatst, hadden de scholen over gebrek aan belangstel ling niet te klagen. Gelijk al toen de Wete ringschool de deuren voor het publiek opende stroomden ouders, kinderen en andere belang stellenden toe. In de grote hal was een grote rommelmarkt waar van alles te koop was. Kleren, schoenen en tal van andere spullen werden verkocht aan het kooplustige publiek. In de leslokalen van de school konden de kinderen aan tal van spelletjes en activiteiten meedoen. Ook waren cr jeugdfoto's van de leraren in het gebouw op gehangen. De kinderen moesten er achter zien te komen welke leraar op de foto stond. Velen hadden het er maar moeilijk mee. De grote lo terij werd eveneens een groot succes. De loten gingen vlot van de hand. Voor de kinderen was er nog een speciale snoeptent, iets waar zij maar al te blij mee waren. De Weteringschool weet al wat het met de op brengst van de fancy-fair gaat doen. Er is grote behoefte aan een kleurentelevisie en ook een overheadprojector zou men best kunnen ge bruiken. De kleuterschool Khmop weet nog met wat ze met het geld gaat doen. Daar wacht men eerst de opbrengst af. Vorig jaar bracht de fancy-fair 3000 gulden op. Vlaardingen Het college van B en W van Vlaardingen is in principe bereid te bezien, of van het huidige bejaarden tehuis 'Avondrust' aan de Rot terdamse weg een opvangcen trum voor vluchtelingen ge maakt kan worden. Eerst wil het college echter in Rijn mond verband over het pro bleem van de huisvesting van de vluchtingen praten. Wethouder Wijnstok sprak die bereidheid gisteravond uit in antwoord op een brief van de Raad van Kerken, waarin de gemeente gevraagd wordt of deze extra huisvestingsmoge lijkheden voor de vluchtelin gen wil creëren. Bij het college en de gemeenteraad echter be staan grote reserves, zo bleek, tegen de opvang en huisves ting. Men is bang te gaan fun geren als regionaal opvangcen trum voor vluchtelingen. „We kunnen onze eigen problemen al nauwelijks aan, meende CDA-er Vrijhof en met hem de meerderheid van de com missie woonruimteverdeling. De vluchtelingen om wie het gaat zijn voor het merendeel uit Eritrea afkomstig en wor den via de Rotterdamse ha vens het land binnengebracht. Veel van hen komen naar Vlaardingen. Wethouder Wijnstok meende daarom: „Vlaardingen mag geen sluis- functie krijgen. De lasten moe ten evenwichtig over de hele regio verdeeld worden." Het was een van de redenen waarom men besloot voorlopig ceen nieuwe woningen voor oe vluchtelingen beschikbaar te stellen. Wèl vindt het colle ge dat over een tijdelijke nood opvang. waar de vluchtelingen dan onderdak kunnen krijgen totdat meer zekerheid is ver kregen over hun status, te pra len valt. Maar niet nadat een en ander 'Rijnmondiaal' is doorgesproken, benadrukte de wethouder- Vlaardingen Een nachtuiltje veroorzaakte de nodige pa niek bij handbalvereniging De Hoilandiaan. Het beestje vloog het verenigingsgebouw binnen aan de Amsterdamlaan, waardoor het alarm in werking trad. De politie was snel ter plekke en loodste hel uiltje weer naar buiten. de helft van de ondervraag vrouwen had een beroep. langrijkste resultaat was c 75% van de ondervraagd vertelde, zelf borstonderzo te doen, waarvan weer helft wist welke manier beste is. 8% zegt niet van pl te zijn regelmatig borstzelfc derzoek te gaan doen. Te laag geschat In het algemeen kan gestt worden dat Bü% van de vrc wen artikelen leest over bo tkanker in kramen en ti schriften. Uit de enquê komt naar voren, dat de me te vrouwen het vóórkom van borstkanker te laag sch ten of denken dat baarm derhalskanker evenveel v» komt. De genezingskan worden doorgaans nogal h geacht: ruim éénderde van ondervraagde vrouwen dei dat 7 of 8 van de 10 vrouw met borstkanker wel van ziekte zullen genezen. Uit s tistieken blijkt dat één op fl dertien vrouwen ooit in haj leven zelf borstkanker kriij Bij baarmoederhalskanker li dat anders: één op de ongeve 85 vrouwen krijgt deze ziek] De meeste vrouwen zeg, weinig te weten van de oorl ken van borstkanker. Bij sol migen bestaan hierover duicl lijke misvattingen. Zo derl 28% dat borstkanker vercxl zaaki wordt door een stoot F gen de borst en 16% ziet de M ticonceptiepil als oorzaak, vraagbaak vind 84% de hu| arts de aangewezen persen 60% zou eerst met de eigl partner praten. Meer informatie In de tweede ronde zullen 1 de voorlichtingsbijeenkomst! vrouwen aanwezig zijn die zl een borstamputatie onderga! hebben. Uit de eerste ronl van 'Omgaan met borstkjL ker' blijkt dat 80% behoel had aan meer informatie o| trent borstkanker. Voor gedetailleerde informal kan men bellen of sehrijvl naar het projectadres 'Omgal met borstkanker", Soendalai 2, 3331 L.V Vlaardingen, tel foon 010-34.29.01. Door een fout bij het op-B maken van onze krant! van gisteren is het arUkell op pagina drie over de dei-| ning, die in de Vlaarding-I sc cn Schiedamse afdelln-j gen van de SGP is ont-l staan rond de persoon vanl gemeenteraadslid Rienl Lensvelt, danig in de warl geraakt. In het be tref f en-1 de artikel waren de twee-l de en de vierde kolom ver-I wissel d. waardoor eenl vreemd geheel ontstond.! De opmerkzame lezer zall er zij het wellicht watl geërgerd wel uitgeko-l men zijn, maar deson-l danks bieden we onze ver-| ontschuldlgingen aan. Redaktie.1 Singel 116 - Schiedam tel. 010-268871.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3