4 STAD/STSEEK 'Ik trek graag snel op, maar rij niet hard' 'Met twijfelaars krijg je moeilijk contact9 Hekken rond gracht van Winkelhoeve Grote luchtvaart show tijdens Steendi j kpolderdag Spaarders nemen meer geld op ONS-directeur Van Willigen: principieel en verstrooid !!!lll!ll!!!l!!!!ll!!!!i!ll!lll!li!ll!!l!llii!!l!!ll! vrijday 13 «epKmïwr tssa VD/SC/WW Dertiende Vredesweek: niet te vrijblijvend IVlaardingen „Afganistan heeft ons zeker Iniet in de kaart gespeeld. Men denkt dat wij Ier blij mee zijn. Maar natuurlijk wijzen wij die linval af. Het is niet zo dat wij de Russen ver- Idedigen tegenover de Amerikanen. Mensen Ivragen je vaak (doelend op het Russisch impe- Irialisme, red.): en dit dan, en dit, en dit?? IWeet je, daarop antwoorden is onbegonnen [werk. Destijds over Chili is er ook niets ge- [vraagd. Wij zijn tegen machtspolitiek in het [algemeen. Het is de situatie, waar we in zitten [verstrikt? Hoe zou ik bijvoorbeeld de Ameri- kanen kunnen verwijten dat ze de eerste atoombom hebben gegooid? ik denk dat het [toen in de gegeven situatie niet anders kón. (Wat we toen wèl gezien hebben is een klein voorbeeldje van welk een vernietigingskracht ons nu staat te wachten als er een kernoorlog uitbreekt. En daar gaat het ons om." I Sinds de voor het CDA trau- I matische kernwapendebatten in de Tweede Kamer heeft het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV) over naamsbe kendheid in elk geval niet meer te klagen. De associatie met het motto 'Help de kern wapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland!' zit er goed in. Het is het resul taat van het werk dat de spe ciaal op de kernbewaping ge richte IKV-kernen (het In terkerkelijk Vredesberaad, dat onlangs de samen wer kingsbanden met de NOVIB nog eens verstevigde, heeft een veel ruimere opzet) toch I maar wisten te bereiken. Het izjjn deze kernen die van 19 tot 28 september, overal in het land, dus ook in Vlaar- dingen weer de vredesweek organiseren. Lief en vriendelijk Het wordt de dertiende in successie. De eerste vredes week stamt uit 1968. Lief en vriendelijk, want iedereen is natuurlijk pro-vrede. Theo van Bodegom, evenals zijn medestander Rinus Witvoet die aan het begin van dit ar tikel aan het woord was van het eerste uur af aan betrok- door Jan Hendrik Bakker ken bij het werk van de IKV-kernen in Vlaardingen: „De vredesweek is in het verleden toch te vrijblijvend geweest. Vandaar dat we in 1977 ons richtten tegen de kernwapens. 'Help de kern wapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland'. Dat was iets concreets, dat was een uitspraak waar je niet zomaar vrijblijvend achter kon staan. Een uitspraak met politieke gevolgen. Het dwingt tot een keuze, het laat duidelijker de mogelijk heden en onmogelijkheden „We hebben aanvankelijk eerst de fase van bezinning in eigen kring gehad. Daarna richtten we ons op de ker ken, nu zijn het de politieke partijen. Mient Jan Faber (de landelijk voorzitter van het IKV, red.) zei tijdens de fo rumdiscussie in Schiedam dat de politieke partijen zich nu duidelijk hebben uitge sproken. Het gevolg is alleen wel dat daardoor ook polari satie is opgetreden. Als je be wuste uitspraken doet gaat dat nu eenmaal zo," Twijfelaars 3n Vlaardingen werken zo'n veertig man. alle afkomstig uit kerkelijke kringen, bin nen de IKV-kernen aan de bewustwording van de be volking dat de steeds groeiende kernbewapening eens fataal moet aflopen. Lukt dat, hoe zijn de reacties op de soms toch erg scherpe stellingname van het IKV? Rinus: „Dat varieert van: jul lie zijn een stelletjes verra ders, tot: góh, toch blij dat jullie er zijn. Maar eigenlijk krijgen we erg weinig reac ties. Er zijn de notoire tegen standers en de notoire voor standers, die hoor je natuur lijk wel. Maar de groep die daar tussen zit, de twijfe- IKV-ieden Theo van Bode- gom en Rinus Witvoet: het gaat om de twijfelaars. laars; het is erg moeilijk om daar mee in gesprek te ko men. En om hen gaat het na tuurlijk, met hen willen we graag in contact komen." De vredesweek is dit jaar zó georganiseerd dat er mis- schien van dat gewenste ge- sprek iets meer terecht zal komen. Centraal staat in het programma de 'vredesmarkt' op het Liesveld. Aan dfe markt werken behalve het IKV de politieke partijen mee, Amnesty International, de Wereldwinkel, Unicef, de' Vereniging Milieudefensie, Pax Christi, de Werkgroep ABC, de Vereniging Vluch telingenhulp Nederland, het werelddiaeonaat Kerk en Sa menleving en Kerk en Ont wikkelingshulp. Er is een sprekershoek, waar de mede werkers hun mening kunnen geven. Amnesty Internatio nal verzorgt bovendien een openluchttoneelspel, terwijl de kinderen zich ook niet' hoeven te vervelen: voor hen is er de mogelijkheid vredes duiven te versieren, collages te maken en ballonnen hetj luchtruim in te zenden. Dat alles gebeurt zaterdag 20 sep-l tember vanaf 10.00 uur. De daaropvolgende zondag 3 zijn er de themadiensten in3 de kerken. Na de dienst is er 3 een fietstocht naar 't Hof3 waar een symbolische daadf gesteld zal worden: het los-'a sen van de vredesduiven. De 3 vredesweek wordt zondag 28 september, 10.00 uur, beslo- j ten met een Vredesdienst in de Magnalia Dei-kerk Schiedam en 's avonds, om j 19.00 uur, in de Johannes de ;L Doperkerk in Vlaardingen. 1 De gehele week wordt er in L de kapel van de Johannes de 1 Doperkerk aan de Gedempte ,j Biersloot elke avond om j 19.00 uur een wake gehou- j den. Vredesweek, de dertiende;?! met de huidige spanning tus>T sen Oost en West maar ho-ii pen dat het ongeluk h"m :|j| niet in getallen zit. Vlaardingen Langs de gracht van de Winkelhoeve in Holy-Noord worden momenteel hekken geplaatst. Bezoekers van de Winkelhoeve hadden om het plaatsen van de ge vraagd, omdat de vijver gevaar opleverde voor spelende kin deren. De gracht ts maar liefst twee meter diep en de kinderen konden er frank en vrij naar toe lopen. Het gemeentebestuur wist van de klachten van de bezoekers en omwonenden af en heeft nu maatregelen genomen om ongelukken bij voorbaat te voorkomen. Maassluis Het Vergeten* winkelcentrum Steendijkpolder wil zich uit de anonimiteit naar boven werken. Het winkel centrum, voor veel Maassluizers nog een grote onbekende, doet dit door een 'Steendijkpolderdag' te organiseren. Mon gen, zaterdag 13 september, moet het allemaal gaan gebeu ren. Tenminste, als het weer meewerkt. Er is in de middaguren een grote 'luchtvaartshow', die al leen kan plaatsvinden als de weersomstandigheden het toe laten. Bij een harde wind zal het luchtvaartprogramma van de lijst van activiteiten wor den geschrapt. „Uiterst spectaculair1', noemt L. Leichtenberg van het win kelcentrum Steendijpolder de show, die door de Haagse Bal lonclub zal worden gebracht. De ballon club zal een zoge naamde Nint Boesman-ballon laten opstijgen. De opstijging van de ballon zal rond de klok van 16.00 uur plaats vinden. De voorbereidingen beginnen echter al om 13.ÜÜ uur. Bezoekers van de Steendijk polderdag kunnen aan de bal loncommandant ballonpost meegeven. Deze kaarten zijn te koop in het winkelcentrum. Er komt op de kaart een stem pel van de balloncommandant te staan en een stempel van het winkelcentrum. De Kaar ten worden gepost in de plaats waar de ballon zal landen. Voor verzamelaars hebben de kaarten grote waarde. Als de weergoden meewerken dan zal in de ochtenduren een demonstratie parachutesprin gen worden gehouden. Leich tenberg: ..Vorig jaar hebben we het moeten afvoeren van ons programma, omdat er te veel wind stond. Hopelijk he- ben we nu meer geluk." Naast de luchtvaartshow is er nog veel meer te .doen in het winkelcentrum. Er is een ker mis die inmiddels is gestart en een dixielandorkest zal de dag muzikaal omlijsten. Tevens is,. er zaterdag een grote braderie. In het winkelcentrum staan verschillende kraampjes waar men spullen kan kopen en de monstraties kan bijwonen. Ook kunnen er diverse hapjes en drankjes worden gekocht Schiedam spaarbank Bij de Bonds- Schiedam wordt een tendens waargenomen, dat cliënten meer geld opnemen dan zij op de bank zetten- Daardoor is het tegoed van in- leggers de laatste twee maan- den gedaald met 1,2 miljoen gulden, tot het overigens tocb nog respectabele bedrag van 229 miljoen. Dergelijke ontsparingen, waarbij meer geld wordt te rugbetaald dan ingelegd, ka rnen wel vaker voor, maar ge ven geen verontrustend beeld voor wat betreft 1980 tot ml toe. Sinds 1 januari is bij de Bondsspaarbank slechts 80.000 gulden meer terugbetaald dan ingelegd. Inïeggerstegoed, reserves fn andere toevertrouwde midde len. samen een kleine 258 mu* joen gulden, waren ultimo au gustus voor 99,4 miljoen belegd in effecten, voor 72,G miljoen in leningen en voor 66,2 mu* joen in hypotheken, terwijl de onbelegde en op korte termijn belegde gelden samen fplHHll miljoen bedroegen. Schiedam „Ik ben een perfectionist, maar een haler van details. Ik hou ervan in de toekomst te kijken, de grote lijn te bepalen. Met details hou ik mij zo min mo gelijk bezig. Zo vind ik inspraak een belangrijke onder deel in mijn beleid. Je hoort sommigen wel eens denken: daar heb je die Idiote Van Willigen weer met zijn in spraak." Hij lacht en corrigeert keurig het glas, dat per ongeluk naast het viltje staak Achter het nieuwe zwarte ei- Inspraak kenhouter» bureau zit dr ir Jaap van Willigen (49), al tjen De sfr?r in het gemeentelijk jaar directeur van de techni- bedrijf ademt alles behalve sche bedrijven in Schiedam ee t ambtelijke mentaliteit. (GTB), sinds kort genaamd O- Of vallend is het enthousiasme penbare Nutsbedrijven (ONS). van het personeel, de saamho- De normale ventilator op zijn righeld. „Dat is erg belang- dure bureau en het open raam rijk," vertelt Van Willigen, typeert hem eigenlijk al. Ie- ..Ik heb contact met alle ni- mand die staat achter de din- veaus van de piramide, vooral gen. Hij is bezig met energie- de voet die vroeger vaak in besparing, dus gebeurt dat óók het verdomhoekje zat. Kijk, de bij hém. Een principieel man hiërarchieke lijn kun je toch met een door de iaren heen niel uitschakelen. Voordeel aangeleerd groot relativerings- van nu is wel dat direct con- vermogen. Grappig en spon- tact mogelijk is met alle lagen taan door zijn verstrooidheid. van je personeel. Daar ben ik En lui. zegt hij, dankbaar voor." Van Willigen staat bekend als een man zonder kapsones, te- „Natuurlijk zijn er mensen die rx_ dat niet zien zitten. Dat de baas maar in een kleine auto door Karin Kuifpers riidt 20nder dikke sigaar. Kijk, f, In een voetbalclub zijn er foto: Hans Gebuis mensen die alleen maar willen voetballen en er zijn er die in het bestuur willen. Die men- mand met wit ia praten is. „IK sen zijn hier ook, die alleen ben geen allemansvriend, maar willen voetballen. Ncu, maar heb veel kennissen door dat is dan best, maar er moet mijn contacten in diverse be- wel een mogelijkheid zijn in sturen. Ik wil ook geen alle- het bestuur te komen." mansvriend zijn. Ik bepaal mijn eigen lijn en daar is Van Willigen is principieel, ruimte voor een ieders me- „Maar ik schipper wel." bena- ning. Ik hou niet van slijmen." drukt hij, „als er iets aan de Van Willigen heeft in zijn hand is zet ik eerst mijn prin- loopbaan bij de GTB (vooruit: cipes op een rijtje en ga dan ONS) al veel dingen in de or- kijken wat mogelijk is om te ganisatie veranderd. Over zijn bereiken. Je moet dit soort functie zegt hij: Leiden is een dingen in de lijd zien. Vaak heel persoonlijke aangelegen- genoeg kom ik met voorstellen he id, je moet kunnen anticipe- die door mijn personeel niet ren. In het begin van mijn aangenomen worden. Dan leg loopbaan vond ik de besluit- ik ze een tijdje opzij en kom er vorming zeer conservatief." weer mee naar voren als de „Als directeur nam je reet de noodzaak van het voorstel bij wethouder de besluiten en gaf het personeel duidelijk is." je opdracht ze uit te voeren. Gelukkig is dat veranderd. Nu ,,Je laat ook wel eens dingen besluitje samen met de raads- schieten, hoor! Dan denk xk, commissie, het personeel en de Van Willigen, zet het uil je wethouder wat er gebeuren hoofd, en dat gebeurt dan ook moet en ga je die besluiten want ik ben toch redelijk lui ontwikkelen. Zo heb ik in de van aard. Maar mijn intuïtie loop der jiiven een andere or- laat me niet gauw in de steek, ganisatieverm gerealiseerd, de samenspraak tussen het natuurlijk samen met mijn versland en het gevoel is m achterban, zes chefs van de harmonie. Daar heb ik jaren hoofdafdelingen." voor nodig gehad. Weten schappelijk werk versterkt je relativeringsvermogen. Daar komt echter nog een belang rijk element bij: tijd." „Door de jaren heen ga je alles wat je rationeel geleerd hebt onderleggen met ervaringen. Dat is een verrijking die nog steeds doorwerkt, compromis sen worden dan mogelijk." „Door die harmonie tussen in tuïtie en ratio kan ik redelijk zelfverzekerd in de toekomst plannen. Natuurlijk blijven dingen wel eens liggen omdat anderen er dan nog niet aan toe zijn. Het vermogen om te relativeren is dan belangrijk." „Ja, ik hou ervan in de toe komst te kijken, dingen te ont wikkelen." Vakantie Gaat Van Willigen niet gebukt onder de zware last van een bedrijf met 315 werknemers? Hij twijfelt, maar besluit: „Nee, als ik deur van miin kantoor achter mij dicht trek, zet ik het van me af. Ik ga ook enorm graag met vakantie," zegt hij spontaan, „lekker met - ■'jn caravan rondtrekken, fo to s maken in het buitenland, neerliik! Als ik dan terugkom heb ik weer een week nodig om in te werken. Natuurlijk gebeuren er wel eens verve lende dingen in je bedrijf maar dat hoort erbij." s „Mijn beste ideeën ontstaan vijf minuten voordat ik in slaap val. Dan verdien ik ei genlijk mijn brood. Zaak ïs dan om ze uit te werken. Ik stel de randvoorwaarde'- de rest laat ik over aan mi,.. dewerkers. Ik hou nie: details en vind ook niet d.: -ï mij daar mee bezig moet h_,u den. Als er kleding voor het personeel moet komen dan vind ik dat zij moeten kiezen welke. Ik bepaal hoeveel geld er voor uitgetrokken wordt en of de een een corduroy of de ander een tricot pak koopt, zal mij een zorg zijn. Ik hecht daar niet aan." Van Willigen hecht ook niet aan uiterlijk vertoon wat een post als directeur makkelijk met zich mee kan brengen. „Daar heb ik lak aan, vind ik niet belangrijk. Ik rij in een kleine Alfa en geloof best dat sommigen dat moeilijk kun nen accepteren, zouden willen 24 maal te hard op Vlaardingerdijk Schiedam Bij een snelheids controle op de Vlaardingerdijk heeft de politie vierentwintig processen-verbaal opgemaakt. De hoogste snelheid waarmee over de Vlaardingerdijk gere den werd, bedroeg tachtig ki lometer per uur. Rover gestolen Schiedam Een Schiedams bedrijf heeft aangifte gedaan van diefstal van een Rover 3500, ter waarde van 25.000. Dit is de tweede wagen die in één week gestolen is bij deze firma. De dader is vermoede lijk met een valse sleutel bin nengekomen. staan, bedacht dat hij 2ijn bril nog niet ophad, zette hem op, zocht naar woorden, zette zijn bril weer af en begon: beste burgemeester, mevrouw Scheeres, ah nee nee, lacht on bewust, begrijpend dat hij een foutje maakt, en verbetert, meneer Scheeres en mevrouw Taverne. Typisch voor Van Willigen, hij kan dat echter ook maken door zijn uitstra ling. „Ja, ik vergeet vaak namen." Hij doet veel, die Van Willi gen. Schildert Mondriaans na, ('de echte vonden ze mooier dan de mijne'), fotografeert ('een aardige landschapsfoto kan ik nu wel maken') en zit in talrijke commissies voor al ternatieve energie en is voor zitter van de landelijke gassec- tor. Een man met brede inte resses. ,,Het leuke is dat ik de dingen naarmate ik ouder word, steeds meer ga waarderen. Misschien omdat je je gaat rea liseren dal er steeds minder tijd is? Ik weet het niet, maar ik heb nog genoeg te doen." Directeur Jaap van Willi gen (49): „Sommigen 2ullen wel eens denken, die idiote Van Willigen met zijn Inspraak.'* dat de baas in een grotere auto reed, meer gezag uit zou stra len. Dai doe :k niet, wil ik ook niet" Bnimm, brumm Riidt U hard, gezien uw ka rakter? „Nee/* zegt hij doelend op zijn principes, „rond de honderd- tien, hondertwintig, de toege stane snelheid. In het buiten land wil ik wel eens iets har der rijden op een lege weg, maar nooit boven de honderd- veertig. Wel hou ik van snel optrekken bij het stoplicht, van brumm brumm. ja dat vind ik wel leuk,stelt hij bij na ondeugend. Heeft u wel eens last van ver strooidheid? „Ja, zegt hij on middellijk, ik ben verstrooid," De verstrooidheid van Van Willigen is echter geen handi cap, eerder een eigenschap die hem makkelijker toegankelijk maakt. Op de opening van het nieuwe ONS-geoouw bijvoorbeeld moest hij spreken. Hij ging

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4