MD/STREEK Groeton vertilt zich;mooi spel van U.D. ÉS --- - Alarm was écht Jan Willemsz van Haerlem, de carrière van een Schiedams reder EENACTERFESTIVAL IN PASSAGE In the Mood in eigen ruimte COMMENTAAR Paadje rosarium yan de baan Cheques en £hag weg Baldadig na disco Brand in de lift pggj Toenemend gebruik van infotheek sociale dienst Slokje op lil Hidden- Demand rnlfiliillmlS ÉÉSf Oele opent expositie Echt9 postkantoor op Van Hogendorp- laan 1 'U ■ll? maandag 15 september 19S0 VD/SC/WW I0) 453SJ. I 112 Iftlin iï**- fn* 55*31» ÓoK al word! rijksweg 19 gyer een maand in de Tweede Kamer besproken (als de behandeling van het structuurschema verkeer oft vervoer althans niet ycor de zoveelste keer wordt uitgesteld): gedepu teerde staten van Zuid-Hoi- tend willen daarop niet wachten bij de verdere plannenmakerij voor Mid den-Delfland. Er is ten slotte in dit poldergebied tussen de Haagse en Rot- tgrtiamse agglomeraties ar te doen dan afwach- of rijksweg 19 ©r wel of riet komt. Gisteren hebben gedepu teerden drs J. Borgman (PvdA) en Ir N. Buljsert (GDA) zich duidelijk uitge sproken voor een meer energieke aanpak van de Middendelflandse proble matiek. De onzekerheid oyer de aanleg van rijks leg 19 heeft al te veel op gehouden en vooral de Oberen in het groene ge bied hebben belang bij een voortvarender bestuur. Ock al duurt het 'slechts' een maand voordat de om areden rijksweg tussen Schiedam/Vlaardlngen en Rijswijk door het parlement tfordt besproken, er zijn meer problemen bfj de kop aan te vatten aan weerszij den van het tracé ook al tpeft de eventuele aanleg een grote invloed op het stiltegebled. (jet duo Bijsert/Borgman ontkent niet dat een parle mentaire keus vóór rijks weg 19 een heleboel plan nen met Midden-Delfland zou vertragen en dat een aantal ideeën over de in richting van de polders drastisch gewijzigd zouden moeten worden. Het dage lijks bestuur van de provin cie zou zich dan eerst in- lem willen beraden over de ontstane situatie. „Het wordt helemaal een toe stand, ais de Kamer vóór rijksweg 19 kiest, maar bij voorbeeld besluit dat deze in pakweg 1995 aange legd moet worden," zegt Borgman. „Wat moeten wij dan in de tussentijd met die tracering?" Nochtans willen gedepu teerde staten nog deze maand het ontwerpplan «or Midden-Delfland 'de inspraak in gooien'. Wel of ;een rijksweg 19, het geeft boeren en de stedelin gen in en rond Midden- Delfland de kans zich in elk geval alvast uit te spreken pver andere facetten, zoals de onderwaterzetting van de Foppenpolder en de glastuinbouw aan West- landse zijde, deelproble men waar rijksweg 19 los van staat. Het Zuidhollandse college van GS wil daarmee tak- Üsch zijn, want uitwerking van Ideeën op basis van een plan zonder de rijks- Weg kan de meningen in het parlement wellicht beïnvloeden. Bij de twee gedeputeerden speelt ech ter mee, dat de behande ling van het structuursche ma verkeer en vervoer, ge pland op 13 oktober, wel eens opnieuw uitgesteld Ran worden. En als dan de inspraak nog niet gestart zou zijn, zou Mldden-Delf- fend voor niets hebben ge- Wacht. i KK gaardingen Aanleg van een wandelpaadje door het ro sarium gaat niet door. Het yiaardings college vindt het plannetje veel te luxueus, ge- tien de nijpende financiële te korten. Er zijn andere en be langrijker prioriteiten, is de cverweging. Het wandelpaadje zou een pbord-zuid route hebben moe- jen beschrijven door de naast het Holy-ziekenhuis gelegen rozentuin. Daarbij zou de aan- «g van een bruggetje noodza kelijk zijn geweest. Vooral dat patste maakte het plan duun voor alles diende een krediet uitgetrokken te worden van /43.400,-. Veel te veel, vindt pet college. Schiedam Vijfduizend gul- jter 'lus een aantal cheques een nog onbekende in breker in de nacht van vrijdag °P zaterdag ontvreemd uit de textielwinkel van Van Heels- Purgen op Koemarkt nummer 'De inbreker is binnengeko men na het forceren van de achterdeur Schiedam „Alle wegen die ik voor jou heb gebaand, heb ik daarmee voor mijzelf afgesloten!" Het had het bittere verwijt van een hedendaagse vrouw aan haar echtgenoot kunnen zijn wanneer zij tot de ontdekking is gekomen dat alle huwelijkse opoffering ter wille van 's mans carrière er slechts toe heeft geleid dat zelf standig verder gaan voor haar niet meer mogelijk is; in werke lijkheid is het de klacht van Me dea wanneer Jason haar verlaat, 2500 jaar geleden geuit, in de ge lijknamige tragedie van de Griekse schrijver Euripides. De Schiedamse toneelvereni ging 'Groeton' bracht 'De Medea' zaterdagavond op de planken van het Passage theater, in een bewerking van Jean Anouilh. Anauilh maakte van het stuk een ee~ nacter, zodat het mooi paste in het eenacterfestival dat die avond, ter ere van de o» pening van het Schiedams toneelseizoen, werd gehou den. Euripides heeft, terecht of ten onrechte, de naam de modern ste van de Griekse tragediei te zijn. Gemeten naar de maat- de toneelavond van de gymna siasten. Het decorontwerp van Paul Segaar en het spel van Esther van de Assem (de voed ster) waren overigens prima. Wat er aan Groeton ontbrak, de spanning, bezat de tweede eenacter, Utile Dulci met een Japans Noh-spel, in ruime mate. Het gezelschap gaf een voortreffelijke opvoering van een eenacter van de moderne Japanse schrijver Yukïo Mis- hima, 'De verruilde waaiers*. Een prachtig stuk over de driehoek tussen een ouder wordende vereenzaamde schil deres, een waanzinnig gewor den geisha die alsmaar wacht op haar (gedroomde) geliefde en de geliefde zelf. De schilde res heeft zich over de geisha ontfermt om daarmee in de nabijheid te zijn van een hart stocht die zij zelf niet kent: de 2uivere liefde voor een ander. En de geisha, zij wacht, wacht en wacht; en als de gedroomde geliefde eindelijk op komt da gen weigert zij te erkennen dat er een einde is gekomen aan haar wachten, haar reden van bestaan. Dus wacht zij Voortreffelijk spel van Utile Dulci in een eenacter van de Japanse schrijver Mishima (foto Henk Koster). Vlaardingen Een groepje van tien jongens heeft na be zoek aan één van de Vlaar- dingse disco's een aantal licht masten aan de Claudius Civi- luslaan vernield. Eén mast hebben de knullen zelfs weten te verbuigen. De politie heeft drie van de jongens op heter daad betrapt. Een onderzoek wordt ingesteld naar het aan deel dat de andere zeven in de zaak hebben gehad. Vlaardingen Drie liften in twee flatgebouwen zijn het af gelopen weekend door balda dige jeugd gemold. In de liften van flats op de Madridweg en de Wenenweg werd met be hulp van oude rotzooi uit pa pierbakken brand gesticht. De brandweer was het vuur in alle gevallen snel meester maar dat kon een fikse be schadiging van drie van de lif ten toch niet voorkomen. De kapotte liften zijn dichtgespij kerd verder. Tot onuitsprekelijk ge luk van de eenzame schilderes die de geisha nu niet meer verliest aan de minnaar. Een prachtig gegeven. UD-regis seur Gutdo Jonckers heeft ge lijk: wie de eenacter heeft ge mist, heeft de kennismaking met Mishima gemist. Blij dat ik ben geweest, heb er nu weer een schrijver bij. door Jan Hendrik Bakker staven van deze tijd had de oude Griek meer oog voor het maatschappelijke dan zijn voorgangers Sophocles en Aischylos. De Medea gaat over de mytische vrouw van Jason, de rakker van het Gulden Vlies. Na tien jaar samenzijn krijgt zij van Jason de bons en ziet daarmee alle bestaansre denen onder haar weg zinken. Ze roept het noodlot over zich af en sleurt zichzelf en haar kinderen de dood in. Een ont wikkeling die voor de Grieken van eertijds tragisch onont koombaar was omdat Medea haar huwelijk met Jason geba seerd had op een onvergeeflij ke zonde: de moord op haar broer. Tegenwoordig zeg je, moet dat nou echt zo? En dat is dan ook reden waar om het overtuigend brengen van een Griekse tragedie zo hondsmoeilijk is. Euripides schreef voor een publiek dat de essentie van 'het tragische' onmiddellijk aanvoelde, wij moeten er vaak maar een beetje naar raden. Het is daar om best te verontschuldigen dat Groeton het stuk niet uit de verf kon laten komen, Anouilh's moderniseringen ten spijt. Het bleef een climaxloos geheel. Hoewel hoofdrolspeel ster Martha Segaar (Medea) zich tot het uiterste inzette, bleef de 'ihrill', het moment waarop het tragische in volle hevigheid duidelijk had moe ten worden, uit. Zodat het stuk toch teveel deed denken aan i» mm Vlaardingen De infotheek van de sociale dienst, waar al lerlei informatiemateriaal te krijgen is over alles wat recht streeks of indirect met de sociale wetgeving te maken heeft, wordt steeds beter gebruikt. Opvallend is echter wel dat niet clienten van de sociale dienst niet 20 snel binnenlo pen, om brochures uit te zoe ken en mee te nemen. Dat kan zowel aan onbekendheid met de infotheek liggen als aan de drempel, die men blijkbaar over moet voor men het g.s.d.- gebouw binnenstapt. Vorig jaar werden volgens het jaarverslag over 1979 van de sociale dienst zo'n 8500 folders en brochures door het publiek meegenomen. Volgens datzelf de jaarverslag is het wel moei lijk. om de infotheek goed bij te houden: het is soms proble matisch het juiste materiaal binnen te krijgen. Volgens directeur Florijn van de sociale dienst zou het ple zierig zijn, als wat meer bui tenstaanders van het materiaal gebruik zouden maken. „Daar Schiedam/Vlaardingen Niemand van de talloze bezoe- 555 kers op de brandweerdag in Schiedam keek vreemd op =5 toen een handvol brandweermannen in volle uitrusting, nota bene tijdens een demonstratie even verderop op het =5 kazerneterrein, als razenden naar één van de brandweer- wagens renden en er met gillende sirene vandoor gingen. 't Zal er wel bij horen, zag je iedereen denken. Toch was het dit keer écht alarm waarop de brandweer- e== lieden uitrukten. Alleen de verzamelde jeugd in de meld- kamer van de Schiedamse brandweer ontdekte dat het géén demonstratie was. „Jongens, ga even naar buiten. het gaat nü om een echte brand", kregen de kinderen s= van het personeel in de meldkamer te horen. Een kleine tien minuten later bleek dat de automatische brandmel- der van Schrada aan de 's Gravelandseweg ten onrechte m alarm had geslagen. De nationale brandweerdag werd zowel in Schiedam als s Vlaardingen gevierd. In Schiedam was het hoogtepunt het leggen van een groot schuïmtapijt, in Vlaardingen waren de spuitwedstrijden voor de kinderen erg in trek. 555 o In Schiedam was het leggen van het schuïmtapijt voor ==5 de jeugd het hoogtepunt van de dag Maassluis De voorzitter van het openbaar lichaam Rijn mond, dr ir A. P. Oele, opent maandag 22 september om 16.00 uur in het Maassluiso stadhuis de expositie „10.000 jaar wonen in het Maasmond- gebied". Deze tentoonstelling, die te zien is in het informatie centrum van het stadhuis, be staat uit een grote kaart van het Rijnmondgebied en zes kleinere kaarten. Op die kaar ten zijn met gekleurde stippen archeologische vindplaatsen uit verschillende tijdperken aangegeven. Bij elke kaart hoort een vitrine waarin de vondsten uit het desbetreffen de tijdperk worden getoond. Ook zijn er maquettes, foto's en tekeningen tentoongesteld. Er is ook een verzameling vondsten uit Maassluis te zien. De expositie is tol en met 10 oktober gedurende de ope ningstijden van het stadhuis te bezichtigen. Jan Willemsz van Haerlem werd vóór 1553 geboren. In dat jaar woonde de weduwe van zijn vader op de Hoogstraat, tussen de Korte Dam en de Boterstraat. Of zij Jan Willemsz eigen moeder of stiefmoeder was, is niet bekend. Jan Willemsz trouwde later met Diewertgen Dircx Hasselaer, een telg uit een beroemde familie. Haar tante was de bekende pekkransen-rondstrooiende Kenau Simonsdr Hasselaer, die 2ich tijdens het beleg van Haarlem, in de strijd tegen de Spanjaarden, heeft onderscheiden. Uit het huwelijk werden in ieder geval vier kinde ren geboren. Gedurende zijn leven heeft Van Haerlem vele openbare funkties vervuld. Zo zat hij in 1587 in de vroedschap en in 1594 in de „klachtencom missie op de gemene lants- middelen". Tussen 1590- 1596 trad hij op als bestuur der van het Leprooshuis. Tevens beheerde hij in deze periode enige jaren het geld voor de oorlog. Verder had hij funkties als kerk- en weesmeester. Ook bekleed de hij het burgemeester ambt. Naast deze openbare laken verrichtte hij zijn ei gen werkzaamheden. Als reder en koopman wist hij k '■nneiijk een goed belegde bc rham te verdienen. Zün winst V -egde hij in diverse projek Na enig? Ja enige succesvolle handels reizen naar Indié, waarbij de Amsterdammer Pieter Dirckszn Hasselaer, Jan VVtl- lemz's zwager, betrokken was, kwam op aandringen van de Staten-Generaal de Vc-reenigde Oostindische Compagnie tot stand. Deze Compagnie kreeg in 1602 het octrooi voor de vaart op In- die. De opzet van de Staten was de oprichting van één firma voor de vaart op Indié. Deze venootschap was dan zo sterk, dat de Portugezen, de concurrenten, er niet tegen op konden. Zo zou een lucra tieve handel blijven bestaan en kon deze zonder veel te genwerking worden uit gebouwd. Door de samensmelting van een aantal firma's ontstonden een zestal kamers der Veree- nigde Oostindische Compag nie. Om het kapitaal bij el kaar te krijgen werd voor ie dere bevolkingsgroep de mo gelijkheid geopend om aan deze nieuwe vennootschap deel te nemen. In augustus 1602 vonden de inschrijvin gen plaats. Zij leverden het voor die tijd zeker formida bele bedrag cp van ongeveer 6,5 miljoen gulden. Het be stuur werd opgedragen aan bewindhebbers, meestal grote kooplieden. In de kamer van Amsterdam, waar Jan Willemsz's inteke ning plaatsvond, waren 1143 inschrijvingen. Hiervan te kende veertig procent in voor minder dan 1000 gul den. Onder de deelnemers komen veel ambachtslieden voor zoals bakkers, vleeshou wers en kleermakers; ook loonarbeiders waaronder waagdragers, linnenlaken- pakkers, naaisters en dienst boden. Van de vrije beroepen zijn inschrijvingen van onder andere predikanten, dokto ren en advokaten te vinden. Kortom, iedereen die maar een beetje geld had kon mee doen. Pieter Dircxz Hasselaer ver zorgde de intekening van Jan Willemsz. Tweemaal is er ingeschreven:: eenmaal voor 6000 gulden en eenmaal voor 2000 gulden. Met deze 8000 gulden behoorde Van Haerlem tot de grotere in schrijvers. Van de 1143 inte kenaren stortten slechts IUU deelnemers bedragen tussen de 5000 en 10,000 gulden. Deze groep van inschrijvers kreeg na 1623 zitting m de commissie waaraan de be windhebbers, de grote koop lieden, rekening en verant woording van hun beleid moesten afleggen. Boven de i0.000 gulden wa ren cr 84 intekenaars, waar onder Jan Willemsz's zwager, die voor de helft van het in gelegde bedrag van de onge veer 3,5 miljoen gulden van de Amsterdamse kamer zorg den. Voor een Schiedammer was de inleg van 8000 gulden niet weinig, zeker niet wanneer we kijken naar het bedrag dat de Rotterdamse kamer opbracht. Alle Rotterdamse inschrijvers wisten maar 173.000 gulden bij elkaar te krijgen. Jan Willemsz van Haerlem betekende Kenne lijk veel voor Schiedam ge zien zijn funkties in het o- penbare leven en de hoeveel heid geld die hij bezat. Maar ook voor hem kwam het ein de aan alle dingen. Op 15 ja nuari 1616 werd hij met 3 po zen beluid en twee graven diep op het koor voor negen tig gulden in de kerk ter aar de besteld. Zijn vrouw Dieu- wertgen volgde hem bijna 20 jaar later. Ingena Vellekoop/ Albert Brouwer Foto: „Oostindisch Compag nie Schip" door C. Groene- wegen, 1789. is het zeker ook voor bedoeld en niet alleen voor onze eigen cliënten. In de infotheek vindt men in principe alles over de sociale wetgeving, maar ook over opleidingsmogelijkheden, omscholing, cursussen en ga zo maar door. We proberen er een zo breed mogelijk pakket van te maken." Vlaardingen Er is maanden lang hard gewerkt op de bo venverdieping van gebouw Triangel aan de Fransenstraat. De vroegere woning van de beheerder van het CJV-pand heeft een totale metamorfose ondergaan: wat vroeger een woonhuis was, is nu een bij zonder fraaie societeit&ruimt. waar In the Mood, de nieuwe gebruiker, trots op mag zijn. Het werd overigens hoog tijd dat de CJV-soos een eigen on derkomen kreeg. In the Mood moest zich de afgelopen jaren behelpen met de foyer van Triangel, maar hier l#>n men niet zoveel bijzonder/; doen. Een eigen gezicht heeft d so cieteit er nooit aan kunnen ge ven, omdat deze ruimte n eenmaal ook voor tal van an dere activiteiten moest worder gebruikt. Wethouder Cees Bot heeft vrijdagavond de n:tiwe ruim te, die inmiddels sfeervol is in gericht, in gebruik gesteld. De soos is in het weekend eteen goed gebruikt: velen kw een kijkje nemen in de nieuwe behuizing. Vlaardingen Met een slokje teveel op en een auto die niet verzekerd was is zaterdag- ir* de vroege avond de 23-jarige Rotterdammer R.M.P. op een andere auto gebotst. De aanrijding vond plaats op de Burgemeester Pruissingel. De schade die door de aanrij ding werd aangericht bleef be perkt. Bij een alcoholcontrole in de nacht van zaterdag op zondag zijn in Vlaardingen 45 automo bilisten en één fielser aange houden. Drie autobestuurders kregen een procesverbaal en eentje moest het met een rijverbod doen. De fietser mocht na ^con trole doorrijden. 1 VlaardingenDe Van Ko gendorplaan heeft met ingang van vandaag een 'echt' post kantoor. Tot en met vorige week moest men zijn postza ken afhandelen in de caravan, die als PTT-kanioor fungeer de. Nu zal dat, in het pand Van Hogendorplaan 9a, heel wat comfortabeler kunnen. Burgemeester Kieboom heeft het nieuwe kantoor vrijdag of ficieel geopend. Dat gebeurde na een officiële bije inkomst met toespraken in de Em- mauskerk. t -i i ïA 1 U I 'i f 3

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3