EXTRA mm tS&232%$? Met de Historische Vereniging naar België Structuurplan Resultaten. 4 dinsdag 16 septan bar 1990 VD/SC/WW Een rij glldehuizen uit 1621: juweeltjes van stadsherstel Overal In de stad vindt men de bordjes die aangeven wie verantwoor delijk is voor bet herstel van het betreffende gebouw „erinri aanhrc'i^' vw> iinsï in I01*01** besttmr 5j któtlsfte^f1 hetfnrUmhmfen iicscficrrrHT 'Steenrijk' Brugge houdt erfgoed levend Schoonhoven Een friteskraam, aangeleund tegen het rijzige Belfort. Als je dat ziet voel je even wat ergernis. Toch symboliseren beiden wat Brugge binnen een weergaloos historisch decor te bieden heeftrhet verhevene en het gewone. Religieuze kunstuitingen en praalstoeten naast meer aardse genoegens, variërend van "frites met" tot copieuze Breugheliaanse maaltijden. Het maakt deze oude Hanzestad tot een boeiende pleisterplaats. Brugge is rijk aan bezienswaardigheden en kunstschatten. Brugge zelf is een kunstschat. Het staat propvol met waardevolle woningen en gebou wen- Het Brugse stratenpatroon is door de eeuwen heen nauwelijks ge wijzigd. Vanuit het hart leiden bochtige straten naar de wallen, met veelal uitstekend overeind gebleven poorten en vestingwerken. De stad wordt doorsneden door een web van grachten, hier reien geheten, waarlangs gedrapeerd de pittoreske gevels in vele bouwstijlen- Brugges geschiedenis, haar tijden van bloei en verval zijn af te lezen uit het straatbeeld. Brugge is letterlijk een steenrijke stad; niet budgettair, maar vanwege de vele getuigenissen in steen uit voorbije eeuwen. Dit zal wel zo blij ven, want men getroost zich alle moeite om dit bouwkundig erfgoed gaaf te houden. Renovatie en res tauratie zijn in de zestiger jaren met elan aangepakt. Door die aanpak, uniek voor Beigie, misschien wel voor de wereld, heeft Brugge het oog van die wereld op zich geves tigd. Brugge beleeft weer grootse tij den. Bruggefde Noormannen noemden haar Bryggja) ontstond rond de 9de eeuw als een kleine nederzetting aan het Zwin. Centrum was de gra felijke burcht, de tegenwoordige Burgplaats. De gunstige ligging aan het Zwin was de oorzaak van een ongemene bloei. De lakenhandel speelde zich af tussen de stadswal len van deze Middeleeuwse metro pool. Ook politiek gezien speelde Brugge een vooraanstaande rol. Na 1300 kreeg het zakenleven een meer passief karakter. Brugge werd eert markt. De verzanding van de zeearm {15de eeuw) luidde het ver val in van wat genoemd kan wor den de "Europoort aan het Zwin". Toch kreeg Brugge in dit herfsttij grandioze luister als residentie van de hertogen van Bourgondie. Zij werd een praalstad, een artistiek centrum zonder weerga. De opstand tegen Maximiltaan van Oostenrijk in 1488 betekende het definitieve verval van de stad. Vooral uit die laatste bloeiperiode stamt een schitterende architectoni sche erfenis. Daarna kwam de klad erin. Er werd natuurlijk wel gebouwd in diverse neo-stijlen en in de 39de eeuw verrezen rijen arbei derswoningen. Van restaureren was in het begin van de vorige eeuw geen sprake. De rijke tijden waren voorbij. De mo numentale patriciërshuizen stonden verlaten of werden voor andere doeleinden gebruikt. In de2c perio de van verval veranderde "Brugge, die scone" in "Bruges la morte". Rond 1870 vormde zich een groepje Bruggelingen, waaronder Guido van Gezelle, dat zich inspande hun stad nieuw leven in te blazen. De restauratie van verschillende gebou wen werd ter hand genomen, maar van werkelijk behoud kwam weinig terecht. Na de Tweede Wereldoor log, toen ook Vlaanderen in de wel- vaartsgolf werd meegezogen, vond een ware exodus plaats naar de nieuwbouwwijken, naar de door zonkamer en de open keuken. Het inwonertal (50.000) liep tot de helft terug. Projektontwikkelaars beleef den gouden tijden. Veel werd, zelfs met rijkssubsidie!, met de grond ge lijk gemaakt. Een ware slachting vond plaats onder de vaak uit de 12de tot en met de 15de eeuw date rende monumenten. Leegloop en verkrotting gaan hand in hand. Verpaupering ligt op de loer. Het heeft tot 1965 geduurd voordat een aantal verontruste inwoners zich bewust werd van de al te rigou reuze vernietigingen. Zij richten de Stichting Marcus Gerards op. Mede oprichter en schepen{wethouder) van Kuituur Fernand Traen zette zich in voor de snelle restauratie van een aantal monumenten. De spectaculaire resultaten, gepaard aan een gedegen voorlichtingscam pagne, brachten een ware omme keer teweeg in de publieke opinie. Vanaf dat moment geraakte het herstel van Brugge in een stroom versnelling. Burgemeester Michel van Maele vertrouwde het nieuwe ambt voor stadvemieuwing toe aan Andries van den Abeeïe Met eerderge noemde Fernand Traen bouwde dit driemanschap voort op het initiatief van de Stichting. Geholpen door een groot aantal geleerden en prak tijkmensen kwamen zij tot een structuurplan voor BruggeS herstel. Een gedetailleerde inventaris werd opgemaakt, alles in kaart gebracht en aan de hand daarvan gaat men te werk. Het streven is honderd gere noveerde en gerestaureerde wonin gen per jaar, daarin de arbeiderswo ningen betrekkend, want wil een stad gedijen, dan moeten er mensen wonen. De totale werkzaamheden zijn gepland tot het jaar 2000, wan neer men weer 35.000 mensen in de stad hoopt te hebben. De uitvoering beloopt de 7 miljard franken, uitgesmeerd over vijfen twintig jaar, wat neerkomt op 300 miljoen franken of 21 miljoen gul den per jaar. Waar doen ze het van? Voor herstel en onderhoud ont vangt men van het Ministerie voor Kuituur 60% subsidie. De provincie doet er nog eens 20% bovenop. 2n X i <4- tiiiimiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiii "Nergens vindt een ïo intense en directe dialoog met het verleden plaats als bij de zorg voor en restauratie van oude gebouwen. Bij iedere steen voelt men het oog en bespeurt men de hand van de onbekende, vaak geniale, steeds feilloze ambachtsman van zoveel eeuwen geleden." Femand Traen. Schepen voor stads vernieuwing en monumenten zorg. uiiiiiiiiniiiiHiiiiiiiiiiiii door Rhine överbeek. Aan de Spieghelrei brengt da fa. Woudenberg uit Amelde een pand In de oorspronkelijke staat. Het Schoon- hovense gezelschap, een en al aandacht voor de uitleg van de stadsglds. 1973 is Brugge uitgeroepen tot proetstad, wat weer aanzienlijke rijksbijdragen oplevert Uiteraard vormt ook het toerisme een voorna me bron van Inkomsten. Tegelijkertijd met het structuurplan heeft men de zuivering van de reien aangepakt. Een gigantisch karwei, waarvoor de toenmalige burgemees ter van Maele alle eer toekomt. Hij slaagde erin alle kleinsteedse poli tieke moeilijkheden opzij te schui ven en het probleem van de al de cennia lang toenemende vervuiling van het Brugse water op te lossen. Zeventien kilometer nieuwe riole ring moest worden aangelegd. Op de meest onmogelijke plaatsen werd gegraven, rekening houdend met historische kelders, funderingen en wortels van eeuwenoude bomen. Al die aktiviteiten moeten de Brugge lingen heel wat ongemak bezorgd hebben, maar het water is nu weer volledig schoon. Leden van de Historische Vereni ging uit Schoonhoven, immer be gaan met het bewaren van histori sche waarden, brachten afgelopen zaterdag een kort bezoek aan Brug ge om zich een beeld te vormen van de wijze waarop het stadsbestuur het herstel van haar binnenstad vorm heeft gegeven. De laatste ja ren zijn meer dan twintig grote en kleine monumenten weer voor ge neraties geconserveerd. Lopend door Brugge vind je schitterend ge restaureerde pandjes naast verlaten buurtjes, wachtend op herstel. Straatjes beheerst door steigers en hoogwerkers, die uittorenen boven schilderachtige trapgeveltjes. Talrijk zijn de bordjes Stadsherstel Stad Brugge, Stichting Marcus Ge rards of particulier initiatief. Met hodisch gaat men verder, monu ment voor monument, jaar na jaar. De 48 klokken tellende beiaard is eerst vorige week, na grondige res tauratie, weer in het 83 meter hoge, precies 1.19 meter uit het lood staande Belfort op de Markt ge plaatst. Rond die markt tref je ju weeltjes van gevels aan, zoals een rij gildehuizen uit 1621. De eerste in baksteen opgetrokken woningen die Brugge kende. Op de Burgplaats zijn vele bouwstijlen in een kader verenigd, Renaissance, Gothiek, Ba rok en Classicisme. Daartussen een pandje in modern Brugse stijl.Het wordt voor de derde maal opgetrok ken. Tweemaal eerder was men niet tevreden met het resultaat. Een be wijs hoe consciëntieus het stadsbe stuur te werk gaat. In navolging van Bcudewijn met de ijzeren arm maakt men alleen gebruik van be schikbare oude stenen. Niets gaat op die manier Brugge uit Neon, staal en aluminium worden van de ge vels gehannen. De in de minderheid zijnde wit ste nen gebouwen worden gewassen en met een plastic laagje bespoten om de luchtvervuiling geen kans meer te geven. Witte steen was vroeger een kostbaar bouwmateriaal, alleen weggelegd voor de zeer rijken. Van daar de uitdrukking steenrijk". Voorbeelden daarvan zijn het oude tolhuis aan de Jan van Eijckplaats, nu in gebruik als bibliotheek.Ook de oude, niet meer als zodanig in gebruik zijnde Walburgakerk aan ae Maartenplaats, is in- en uitwen dig in zijn oorspronkelijke staat te ruggebracht. In het Middeleeuwse handelscen- trum.getuige namen als Engelse straat en Franse Loskade, vindt men de grote herenhuizen. Vele staaltjes van perfekt vakmanschap zijn hier te ontdekken, aan de Spieghelrei bijvoorbeeld waar de Firna Woudenberg uit Ameide reeds vergevoraera is een pand in oude glorie te herstellen. De prijzen van 17de eeuwse woningen zijn de laat ste tija enorm gekelderd. Een ad vertentie in de Frankiiir er z-eitung lokte een groo aantal Duitse Kopers naar Brugge. Zeer tot ongenoegen van de chauvinistische Vlamingen, die hun erfenis liever in eigen han den zien blijven. Brugge kent geen mopperende mid denstanders. Enthousiast passen zij hun winkelpuien aan bij de authen tieke overgebleven lijnen. Een wel zeer bijzonder projekt in dit ver band is het Zilverpand.eeii in Stijl opgetrokken woon- en winkelcen trum met gezellige terrasjes rond lieflijke binnenpleintjes. Helaas treft men vlakbij ook wan- produkten aan. \Vat te denken van een gotisch geveltje, dat waarschijn lijk om het te moderniseren van top tot teen met oranje-bruine verf be smeurd is. Of een pand in de oude Burgstraat, waar men zich verga loppeerd heetf met het aantal oor spronkelijk aanwezige ramen. Ook het restaurant, waar we een hapje eten kan worden aangemerkt als een zonde tegen de goede bedoelin gen van Brugges bestuurderen. Probleem van menige in dezelfde omstandigheden verkerende stad is het verkeer. In de binnenstad wor den nog wel autoê toegelaten, al be zint men zich op dit vraagstuk. Par keergarages onder de historische pleinen zouden een oplossing kun nen betekenen. De koetsjes in de stad en de watertrammetjes op de reien zouden het vervoer over kun nen nemen, zodat Brugge met recht weer het Venetie van het Noorden zou kunnen heten. Burgemeester Frank van Acker schreef het in zijn voorwoord van een rapport over stadsvernieuwing en monumentenzorg binnen zijn stadsgrenzen:" Nooit mag het de be doeling zijn een stad te bouwen tot een museum." In Brugge is men daar zeer goed in geslaagd. Dankzij mensen met visie, durf en geest drift, die letterlijk geen steen op de andere laten om het ideaalbeeld van hun geliefde stad te verwezenlijken. Brugge bewijst dat de dynamische mens van 1980 2ich thuis voelt en ondanks tegengestelde beweringen, kan funklioneren in een historisch Bruges ia mor»e is verleden tijd. Leve Brugge. 11 'ïVV

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4