\mmm i Baanvak nog jaren zonder ATB-systeem 'Ik dacht dat ik dood zou gaan Trein 4228 reed precies op tijd 1 Slachtoffers huilend de trein uit pa ï:l Het baanvak, waarop het treinongeval gis teren plaatsvond, zal het nog enkele jaren moeten doen zonder ATB, het Automati sche Trein Beïnvloeding-systeem, dat op meer dan de helft van het spoornet van de NS al wel in werking is. Dit beveili gingssysteem is in staat in gevallen als gis teren zelfstandig en automatisch in te grij pen, door de remmen van een trein in wer king te stellen, ongeacht de handelingen van de machinist op dat moment. Dit ATB- systeem wordt successievelijk in het gehele land aangebracht, maar het zal nog gerui me tijd duren voor alle lijnen op deze ma nier 2ijn beveiligd. Volgens de planning die de spoorwegen hanteren komt het baanvak Rotterdam - Hoek van Holland pas in 1982 of 1983 aan de beurt. Volgens een woordvoerder van de spoorwegen is het een kwestie van zo wel geldelijke als materiele middelen, dat het nog zo lang moet duren. Overigens memoreerde Vlaardings burge meester Wim Kieboom, die deel uitmaakt van de spoorweg-ongevallenraad, gister middag dat diezelfde raad zich onlangs heeft uitgesproken voor een versnelde in voering van dit beveiligingssysteem. Het treinstel, dat bij Vlaardingen Centrum verongelukte, met treinnummer 4228, was precies volgens het spoorboekje om 10.53 uur vanuit Rotterdam Centraal vertrokken. De stoptrein had om 11.05 drie minuten nadat volgens de dienstregeling de spoorbrug over de Oude Haven weer ge sloten had moeten zijn op het Vlaardingse hoofdstation moeten vertrekken voor het laatste stukje naar het eindsta tion, Maassluis. Daar had de trein om 11.12 uur moeten arri veren het tijdstip waarop de eerste slachtoffers al naar buiten konden worden gehaald. Luchtfoto Sijthoff Pers Henk van Westering. Verslaggeving: Chris Woerts en Paui Houkes. Fotografie: Henk van Westering en Jaap Rozema. dtnteag 18 «eptember 1880 VD/SC/WW Hulpverlening zeer snel op gang Vlaardingen De hulpverlening bij het treinongeval in Vlaardingen kwam gistermorgen zeer snel op gang. Bin nen enkele minuten na de eerste meldingen waren politie en brandweer bij de verontelukte trein aanwezig. Ook de GGD was met haar volledige ambulancepark, dat later door ziekenwagens uit omliggende gemeenten werd aan gevuld, snel ter plaatse. Van paniek was in die eerste mi nuten geen sprake, hoewel dat in het centrum van de stad in eerste instantie wel zo leek. Vrijwel meteen na de eerste melding reden tientallen hulpverleningsvoertuigen van politie, brandweer en GGD met gillende sirene over de Oost- en de Westhavenkade, in de richting van het station. Vrij snel nadat het ongeval had plaatsgevonden was duidelijk, dat het meer betrof dan een sim pel aanrijdinkje. Vrijwel meteen werd de gemeentelijke rampe ninstructie gevolgd, die in de praktijk uitstekend bleek te functioneren. De eerste melding over het onge val kwam om vijf minuten over elf 's morgens binnen in de alarmcentrale van de brand weer. Even daarna stroomden ook de telefoontjes in de meldka mer van de politie binnen, „Er belden zelfs zoveel mensen, dat de telefooncentrale van de poli tie even overbelast raakte. Maar gelukkig hebben we voor dit soort zaken altijd nog een paar telefoonlijnen achter de hand," vertelde burgemeester Wim Kie boom gistermiddag. Bevrijd Het duurde maar even voor de eerste slachtoffers uit hun benar de positie konden worden bevrijd. EHBO-ers en brand weerlieden, die via ijUings neer gelegde ladders vanaf de spoor brug op de gekantelde trein wa ren geklommen, sloegen met stokken en staven de ramen in en hielpen de passagiers zo de beide treinstellen uit. Nog tril lend van de zenuwen en veelal huilend van de doorgestane spanning werden de meesten per ambulance afgevoerd. De reizi gers die ongedeerd waren geble ven werden in de kantine van het politiebureau en op het stad huis opgevangen en konden daar wat bijkomen van de emoties. De slachtoffers, die overwegend lichte verwondingen opliepen, werden direct naar het Holyzie- kenhuis vervoerd, dat na de eer ste melding van het ongeval al in staat van paraatheid was ge bracht. Intussen doorzochten duikers van de brandweer het water van de Oude Haven. Er waren welis waar geen aanwijzingen, dat er passagiers in het water terecht waren gekomen, maar met die mogelijkheid werd toch ernstig rekening gehouden. Van het eer ste treinstel waren de deuren bij de klap opengeslagen, zodat eventuele passagiers die op de balkons zouden hebben gestaan, naar buiten geslingerd hadden kunnen worden. Het zoekwerk door de duikers leverde echter niets op. De Turkse rangeerder Moustafa Jildirim keek alle activiteiten rond het verongelukte treinstel nog natrillend van de zenuwen aan. Hij was samen met een col lega belast geweest met het dichtdraaien van de spoorbrug, die volgens de officiële dienstre geling van de NS tussen 10.57 tot 11.01 uur geopend is om scheep vaartverkeer door te laten. „Die brug was nog helemaal niet dicht toen die trein er aan kwam," vertelde hij direct na het ongeval aangeslagen.^ „We waren daar nog mee bezig, toen ik plotseling die trein vanuit Vlaardingen- Oost de hoek om zag komen. Ik heb mijn maat met een schreeuw gewaarschuwd en heb ook nog geprobeerd-de aandacht van de machinist te trekken door met mijn armen te zwaaien. Ik zag gewoon dat het mis zou gaan, We konden nog net op tijd weg springen, want anders waren we zelf doodgereden. We hebben vreselijk veel geluk gehad!" Ook de machinist van het treinstel zag het ongeluk aankomen. Hij nam het zekere voor het onzeke re en sprong uit zijn cabine, voor de klap plaatsvond. „Ik kon er niets meer aan doen. God, wat ben ik geschrokken," stamelde hij enkele minuten later, nog he lemaal wit weggetrokken. Wat er in die enkele momenten voor het ongeval allemaal is mis gegaan: dat zal moeten blijken uit het onderzoek dat inmiddels op gang is gekomen. De heer M. Stapelkamp, chef exploitatie van de Nederlandse Spoorwegen in deze regio, zei gistermiddag: „De verkeersleiding in Rotter dam zal eerst moeten worden ge hoord, evenals alle andere men sen die er bij betrokken zijn, om er achter te komen hoe de seinen precies stonden en wat er is fout gegaan. Dat is niet zomaar uit te zoeken. Als alles goed functio neert, dan kunnen de seinen op het baanvak voor de Vlaardingse spoorbrug niet uit de stand-stop komen; zoals wij dat noemen, als die brug nog niet helemaal geslo ten is. Dan blijven de seinen dus automatisch rood. Maar of de zaak inderdaad goed heeft ge werkt, of dat de machinist zo'n sein over het hoofd heeft gezien dat is niet zonder meer te zeg gen." Omdat de spoorbrug na de bru- gopening van elf uur niet meer geheel gesloten werd, zijn de spoorbomen op de beide overwe gen omhoog blijven staan. Ravage Er is nog tot diep in de nacht ge werkt, om de ravage die op het baanvak was aangericht te ver wijderen. Aan het begin van de avond werd hei treinstel dat bo ven de haven hing met twee rij dende kranen van de spoorwe gen opgetakeld en op de brug ge legd. Later kon dit rijtuig wor den weggesleept. Pas gistera vond laat kon begonnen worden met het bergen van het achterste treinstel. Daarna kon worden begonnen met het herstel van de spoorbrug en de bovenleiding. De schade aan de brug viel, zoals het zich in eerste instantie liet aanzien, wel mee. Het portaal van de bovenleiding, waar de Sprinter na de ontsporing tegen aan botste, moest geheel wegge- sloopt en vervangen worden. De politie had gisteren zowel overdag als 's avonds handenvol werk, om het publiek een beetje op een afstand te houden. Het zag rond het terrein van het on geval zwart van de mensen, die trachtten een glimp van het ver ongelukte treinstel op te vangen. Vooral nadat het NOS-journaal in haar uitzendingen van zeven en acht uur beelden van het on geval had getoond stroomden de kijklustigen toe. Dat leidde de hele dag tot grote opstoppingen op de wegen in de directe omge ving van het station. „Ik dacht dat ik dood zou gaan. Ik schrok ont zettend. Toen de trein kantelde, viel iedereen over elkaar heen en ik hoorde gegil. Toen de trein kwam stil te liggen was het eerste dat me te binnen schoot: Ik wil naar mijn moeder! Het was echt heel eng." Ba- bette Plantinga (18) kwam met de schrik vrij uit de ontspoorde trein. Eenmaal gered door de brandweer vertrok ze direct naar huis. Om te bekomen van de schrik, want die zat er nog ste vig in. Lang hebben de passa giers in de trein niet op hulp hoeven wachten. Ba bette: „Binnen een paar minuten stonden er mensen op de ramen tc bonken om ons eruit te halen. Dat ging allemaal vreselijk snel." In de kantine van het politiebureau zaten gis termorgen Dieke (16) en Anneke (24) bij te ko men van alle emoties. Dicke: „Ik dacht dat we over een wissel reden, maar toen zag ik de con ducteur slingeren en met een klap kwamen we toen op de grond te recht. Er was een hoop gegil en toen dacht ik: nou, die mensen zijn er zeker erger aan toe dan ik, want ik had nergens last van." Dat Dieke in de trein zat was louter toeval. Op school voelde ze zich niet lekker en vertrok met buikpijn naar huis. „Maar die is nu wel over," vertelde ze alweer met een la chend gezicht. „Het was nog een geluk dat er zo weinig mensen in de trein zaten anders had den er wel veel ergere dingen kunnen gebeu ren." Anneke kon het ongeluk nog maar moeilijk ver werken. Ze kwam net terug van haar werk in Rotterdam. „Ik zou nu toch niet meer in de trein durven stappen. Maar als de rotzooi mor gen weg is stap ik echt wel weer in de trein." Ook Dieke zal de vol gende keer zonder schroom in de trein stappen. „Ik moet toch weer naar school?" ïs de simpele verklaring van de scholiere. ;'l 'K

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5