STAD/STREEK Christelijk onderwijs heeft nog bezige bijtjes 'ii Personeelstekort bij bibliotheek V erkeersborden vernield CDA-fractie hekelt redactie PvdA-blad WMv.dUNDE Meer uilleningen dan elders: Mannen stelen afsluiter Hoefnagels geeft lezing Filmavond bij F68 Steunbalk schiet weg: werknemer in ziekenhuis Na felle aanval op Izaak van der Knaap 't Is meer dan de Bijbel! Z Drie auto's doelwit dieven Schiekade Klachtenritten';: CNV in de regio iii Wissel woningen geen Witte Dorp EHBO start nieuwe cursus dondardag 13 wptemtMf 1380 VD/8C/WW Maassluis De openba re bibliotheek van Maas sluis heeft te weinig per soneel. De afgelopen ja ren zijn de werkzaamhe den fors toegenomen, maar het ministerie van CRM heeft zijn normen voor de personeelssterk te niet aan de groei aan gepast. Hoewel het aantal lezers de afgelopen viif jaar is ver dubbeld heeft daar tegeno ver echter geen uitbreiding van het personeel gestaan. Tevens steeg in die periode het aantal uitleningen met vijf proeent en is het boe kenbezit toegenomen met 46 procent. De richtlijnen van het ministerie van CRM die de personeels sterkte regelen dateren ech ter nog steeds van 1975. Momenteel werken bij de bibliotheek negentien men sen. die tezamen 12 volledi ge banen uitvoeren; dat is drie formatieplaatsen boven de sterkte die de biblio theekwet voorschrijft. Toch kampt de bibiotheek nog met een personeelstekort. In vergelijking met andere steden maakt in Maassluis een groot deel van de bevol king gebruik van de biblio theek. Bijna veertig percent van de Maassluis bevolking is lid. terwijl in menig ande re plaats het aantal leden de twintig procent niet over schrijdt. Het aantal perso neelsleden is echter afhan kelijk van het aantal inwo ners van de plaats waarin de bibliotheek is gevestigd. ..Een onrechtvaardige zaak", zo omschrijft direc teur W.C.J.van Dijk de si tuatie. ..Terwijl het aantal uitleningen bij ons ongeveer dertig procent boven het landelijk gemiddelde ligt, moeten wij het doen met hetzelfde aantal personeels leden als een bibliotheek met veel minder uitlenin gen in ren qua inwoners vergelijkbare stad." Efficiënt Het lezerspubliek onder vindt nauwelijks hinder van de onderbezeting. Door efficiënter werken en en de inzet van het personeel heeft de bibliotheek de zaak toch draaiende kunnen houden. „Voor alles probe ren we het publiek er niet de dupe van te laten zijn. De mensen moeten soms wel iets langer wachten, maar zolang je bij ons nog steeds korter wacht dan bij de slager blijft de zaak nog acceptabel", aldus Van Dijk. Ondanks de problemen heeft de bibliotheek toch enkele nieuwe initiatieven ontwikkeld, zoals de uitleen van diaseries en geluids- eassttes. Een aantal andere activiteiten, zoals het advi seren van scholen bij de op zet van een documentatie centrum en een grotere dienstverlening aan bejaar dentehuizen, is voorlopig van de baan. Dat de bibliotheek in Maas sluis efficiënt werkt, wordt duidelijk gemaakt door de cijfers over het afgelopen jaar. Bedragen de kosten bij vergelijkbare bibliotheken per lezer gemiddeld ƒ81,40; in Maassluis is dat 56,09. Uit de jaarcijfers over 1979 blijkt dat de bibliotheek blijft groeien. Vorig jaar steeg het aantal uitgeleende boeken met 5,4 procent tot 392.720 en nam het aantal lezers toe met ruim tien procent tot 12.797, 38,9 pro cent van de Maassluïse be volking. Vlaardingen De politie heeft twee Vlaardingers aangehouden, die zich verdacht ophielden rond een container, die geparkeerd stond op een lerein aan de Marathon weg. Ze bleken inmiddels een afsluiter van de luchtafvoer van het ding te hebben gehaald. Die afsluiter werd in hun auto teruggevonden. Tegen de beide mannen, 23 en 36 jaar oud, is proces verbaal opgemaakt. Twee jongemannen zijn eveneens verbaliseerd. Zij hadden sa men met een ander twee lichtmasten op de Claudius Civilislaan vernield. De totale schade bedroeg ruim 25QQ gulden. Schiedam De wetenschappelijke kring in Schiedam en Vlaar dingen heeft maandagavond de bekende hoogleraar in de crimi nologie prof dr G. P. Hoefnagels uitgenodigd een lezing te hou den in de aula van het Stedelijk Museum. Hoefnagels zal praten over de rechtsstaat tussen jeugd en politie en zal een analyse ge ven van de rellen van 30 april 1980. De avond begint om 20.00 uur. Hoek van Holland Niet ie dereen in Hoek van Holland is gelukkig met de nieuwe situa tie die is ontstaan bij het kruis punt Harwichweg/Dirk van den Burgweg. Door de reconstructie van het kruispunt moet hel zware vrachtverkeer van en naar de Harwichboten nu de route ne men over de Dirk van den Burgweg en de Langeweg. Dit is gebeurd om de Harwichweg te ontlasten en de bewoners te verlossen van een stuk gelui- doverlasi. Langs de nieuw ge kozen route staan namelijk veel minder woonhuizen. Gemeentewerken heeft de nieuwe route met verkeers borden aangegeven. Nu wor den de nieuwe borden regel matig vernield of uit de grond getrokken. Deze week nog werd een bord witgekalkt en onleesbaar gemaakt. Wie een en ander op zijn ge weten heeft is nog niet duide lijk. Wel is de politie van me ning dat een en ander niet on gevaarlijk is. De nieuw gecon strueerde kruising maakt het voor vrachtwagens vrijwel on mogelijk om de oude route te kiezen en wanneer ze dat toch doen is de kans op ongelukken niet uitgesloten. Vlaardingen Smal- filmgroep F'63 organi seert op maandag 22 sep tember een filmavond in het clubgebouw van Spi rit aan de Geert Groote- iaan 6, F'68 heeft voor deze avond een programma dat bestaat uit de tien beste amateurfilms van 1979. Amateurfilmers zijn verenigd in de NOVA en in die organi satie wordt jaarlijks be paald welke films be kroond worden. Belang stellenden kunnen erbij zijn. Opgeven via tele foonnummer 35.34.64. De avond begint om 20.00 uur. Tegenslagen voor Holybad Vlaardingen „Het zit allemaal een beetje tegen met het Holybad." zegt Thcun Goedknegt van Sportzaken» „Het was de bedoeling dat het zwembad, na reparatie van het ventilatiesysteem en de tegelbodem» weer geopend kon worden op de avond van 18 september. Maar dat zat er niet in." Het bad is uitgerust met een beweegbare bodem. Een prachtige uitvinding, maar als er iets aan kapot gaat, dan zit je goed met de brok ken. „Bij het proefdraaien met de nieuwe vloer brak dezer dagen de grote rubbe ren afsluitklep finaal in tweëen en er is maar één fir ma in Nederland die zulke kleppen maakt: Polymarin. Daarbij komt nog dat het Holybad zo'n afwijkend for maat heeft, dat die klep spe ciaal moet worden gemaakt." Nog meer tegenslag ontstond dinsdagmiddag, toen de bewe gende vloer doar werknemers van Polymarin voor de nodige voorbereidende werkzaamhe den moest worden opgetakeld. Tijdens dit karwei sloeg een balk weg, waardoor de klep van de vloer naar beneden viel. Een 39-jarige medewer ker van het bedrijf werd ge raakt en moest naar het Holy- ziekenhuis worden overge bracht. In eerste instantie werd gevreesd voor nierletsel, maar het lijkt mee te vallen. Hij is inmiddels weer op de been. De vloer liep door het incident overigens geen verde re schade op. Het ongeval heeft dus geen invloed op het tijdschema, dat voor de repa ratie is opgesteld. „De gemeen te heeft bedongen dat er op 25 september kan worden begon nen met het op peil brengen van de chemische kwaliteit van het water." legt Theun Goedknegt uit. „Dat betekent dat er op maandag 29 septem ber weer gezwommen kan worden." Maassluis De CDA-fractie van Maassluis hekelt in een open brief de redactie van het PvdA-partijblad 'Rood in Zicht' in Maassluis. In een artikel in het partijblad van de Maassluïse socialis ten wordt CDA-wethouder Izaak van der Knaap flink aangepakt. Volgens de CDA- fractie is die kritiek in veel gevallen nauweliks terecht en zou ze dikwijls steunen op hele en halve onwaarhe den. De PvdA-redactie was van mening dat de wethouder niet uitblinkt in doortastend beleid. De schrik sloeg de redactie volgens het stuk om het hart toen het college Van der Knaap belastte met het zoeken naar gegadigden voor bet be drijfspand van de gesloten oliefabriek 'De Ploeg*. „De er varingen met Conro Enter Li nes hebben aangetoond wat er kan gebeuren als je deze CDA- wetbouder de boer op laat gaan om met bedrijven te on derhandelen," is de mening van de redactie. „Zijn meest opvallende daden zijn eigen lijk de dichtregels die hij op de meeest onverwachte momen ten op zijn gehoor los laat" In het artikel in 'Rood in Zicht' somt de redactie nog een aantal daden van de wet houder op die volgens hen niet door de beugel kunnen. Zo wordt de momumentenzorg genoemd, het raadsdebat over de reinigingsrechten waar de wethouder bakzeil moest ha len en zijn beleid inzake de middenstand genoemd. De CDA-fractie van Maassluis reageert in de open brief fu rieus op de uitlatingen in het partijblad van de PvdA. „Het uiten van kritiek is een goed recht. Kritiek moet echter wel goed gefundeerd zijn. Kwalijk is het als men kritiek baseert op onwaarheden en zelfs halve waarheden." Het CDA somt een aantal zaken op die door Izaak van der Knaap in het verleden zijn gerealiseerd. „Door toedoen van de wethou der kon er een besparing ko men van een miljoen gulden bij de aanleg van de kabeltele visie. De 'Put' heeft een woon bestemming gekregen door succesvol aankoopbeleid van panden en bedrijven ter plaat- De CDA-fractie constateert dat de verstandhouding tussen het CDA en de PvdA niet goed is. „Maar het CDA staat voor overleg en samenwer king. Kritiek gaan wij zeker niet uit de weg, maar die richt zich niet op de persoon, doch veeleer op politieke opvattin gen terzake," besluit de CDA- fractie de open brief aan de redactie van 'Rood in Zicht'. De fabrikant van de afsluitkleppen werkt hard om het Holybad op tijd klaar te krijgen. Tot nu toe zat het echter allemaal flink tegen. Schiedam Zoals het christelijk onderwijs in Schiedam de Bijbel inter preteert: „Vier uwe ge denkdagen, houdt de pro feet Nahum ons voor. En daarom willen wij feeste lijk gedenken dat wij hon derd jaren lang het christe lijk onderwijs in onze stad hebben mogen brengen." Nahum had natuurlijk nooit kunnen bevroeden, dat het Schiedamse christe lijk onderwijs zijn eigen jubileum ooit tot zulke Bij belse gedenkdag had kun nen uitroepen. Maar de wonderen zijn de wereld nog niet uit. Volgens de alom bekende voorzitter van de vereniging voor Schiedams christelijk on derwijs, mr H. Snoep, tot vorig jaar plaatsvervan gend gemeentesecretaris, Past ons „blijheid en dank baarheid om de bemoedi- Idng en de zegen, welke wij in het verleden bij voortduring hebben mogen ondervinden." En zowaar. Snoep heeft niet ongelijk. Het christelijk onder wijs in Schiedam heeft nog al tijd, vandaag de dag nog, een streepje voor op het openbaar, omdat je op gemeentelijke scholen toch mooi geen bijbel kennis krijgt. That's the name of the game. Christelijk is al weer zaligmakend. door Kor Kegel Mooi niet. Qua pedagogie is het geen haar beter, vinden die onderwijzers die aan ande re authentieke filosofieën niet voorbijgaan. Het godsbesef is intern gebleven. Honderd jaar christelijk onderwijs in Schie dam heeft binnen die bewe- fing zelf de idee voortge- racht, dat er veel te doen staat om zieltjes te winnen, en dan niet voor den Here alleen, maar vooral om beoogde leer lingenaantallen te bereiken, ADVERTENTIE FINANCIERJNGS- EN ASSURANTIEKANTOOR ST. LIDUINASTRAAT 82 SCHIEDAM TELEFOON 010-265459 263977 O Persoonlijke leningen 9 Financieringen 0 Hypotheken 9 Alle verzekeringen *ontlnu!trodlel betekent kortweg: Reaenegeld want daar hangt het voortbe staan van een school tegen woordig vanaf. Zo is de ouder participatie bij veel christelijke scholen verder In gang gezet dan bij de openbare in Schie dam. De peuteropvang bij voorbeeld is wel degelijk ge realiseerd. Openbare scholen praten daar meer over, maar doen er nog weinig aan. Wat moet je nu zeggen van honderd jaar christelijk onder wijs? Het CDA in Schiedam is er niet mee vooruitgegaan, maar daar ging het ook niet om. De godsvrucht onder de ooit zo roomse bevolking is ge nivelleerd, maar om nu te zeg gen dat de Sint Wlllibrodus- stichting heeft ingeboet aan (protestants) christelijk onder wijs, is ook weer zoiets. Wat zegt trouwens het christelijk onderwijs zelf over zijn jubi leum? Naks. Meester H. Snoep kan nog zo'n aardige man zijn en dat is ie! hij gaat met geen woord in op de historie. Wat er zo ongeveer christelijk is geweest aan de schoolfriks sinds 1880, wordt nog eerder duidelijk uit Han van der Horsts beschrijving van nota bene de SDAP dan uit chris tenliteratuur, want dat laatste is er niet. Het stedelijk gymna sium had een geschiedboekje over het eigen schooltype toen het jubileerde, maar het chris telijk onderwijs, het leest ken nelijk de Bijbel en dat is toch al een hele prestatie. Maar op het gevaar af het christelijk onderwijs als te bij- i Bezigs bijtjes met echte bijtjes op de Bezige Bijtjes.. bels te interpreteren, terwijl er ook léuke dingen gebeuren: er is een aardige tendens om voor een ontwikkelingsland op te komen, Kenia, waarvoor al leen al de Prinses Juliana- school zo'n 2500 gulden op haalde. Dat is een maatschap pelijke invloed, die bijvoor beeld weer niet spreekt uit de CDA-politiek om actiecomité's voor democratie in Chili en Zuid-Afrika niet te steunen. Het vestigt de indruk, dat het christelijk onderwijs heel maatschappelijk bezig is, en vooralsnog doet niets in Schie dam aan die indruk af. Er gebeuren dus leuke dingen. De Bezige Bijtjes hadden gis terochtend nog iets passends. De kleuterschool aan de De Wildestraat in Nieuwland kreeg de leerlingen verkleed als bijtjes op bezoek, terwijl er een heuse imker aan te pas kwam om over bezige bijen te spreken. Die geestigheid zie je alleen niet op alle scholen. Van de Dr De Visserschool aan de Westfrankelandsestraat valt het mij als oud-leerling bijvoorbeeld tegen, dat er geen piete méér gebeurd dan een tombola, een filmvertoning, spelprogramma en kleding- en boekenmarkt. Kenia 't is weer eens wat anders. V/elke zijn de christelijke scholen die het eeuwjubileum meevieren? Zij hebben vorste lijke namen: Prinses Margriet, Prinses Beatrix (Buijs Ballot singel), Prins Claus Prinses Juliana (Oostsingel), Prinses Marijke (Dr De Visserlaan), Koningin Wilhelmina (Zalm straat/Leliestraat)) en Oranje Nassau {Frangois Haversc- hmidtlaan). En naast de Dr J. Th. de Visserschool en de Be zige Bijtjes is er tot slot nog de Kivéva (Aleidastraat), de kin deren van één vader, waar wij de vriendelijke mr Snoep weer tegenkomen, omdat zijn vrouw de eerste paal daarvoor sloeg. De feestweek van de afgelo pen dagen vindt morgen een afsluiting in de twee Schie damse theaters. Voor kleuters treedt clown Woudi op, in het Zoldertheater in de Teerstoof, om kwart over tien en kwart voor twee, en In het Passage theater worden twee stukken opgevoerd; 'Dagdromen" voor de eerste drie klassen, vanaf half tien, en 'De spelregelaar" voor de hoogste drie klassen van het lager onderwijs, in de middaguren. De voorstellingen worden uitgevoerd daor het Haags Sprcokjestoneel. Da's andere koek! Schiedam Drie anto's rijt de afgelopen dagen in Schiè dam opengebroken en leeg geroofd. In twee gevalltffc werd bij de Inbraak vermoe delijk een valse sleutel ge bruikt. In de nacht van maandag 6% dinsdag verdwenen op die ma< nier vijftig gulden, een rijbe wijs en waardevolle paperas^ ssen uit de auto van een 32-ja: rige Vlaardinger. De man hac zijn auto maandagavond op dt Parallelweg geparkeerd ec kwam de volgende ochtend onderweg naar Vlaardingen. tot de ontdekking dat hij zijc spullen kwijt was. Diezelfde nacht was ook de Ci'. trodn van een 38-jarige Schiep ri l dammer doelwit van inbre-i,|ir kers. Uit de op het Emmaplein ii^ geparkeerde auto verdween dê-'s:: radio-cassetterecorder met een j. waarde van 470 gulden. -j, Drie stofzuigers met een waar- de van achthonderd gulden1 maakten deel uit van de buil'' die inbrekers bemachtigden j uit de auto van een inwoner van Gorkum, De achterruit* van de wagen werd ingeslagen1! op het sportpark Thurlede enil ontvreemd werd, naast dei' stofzuigers, een tas met bow-jf lingspullen ter waarde van 445 gulden. nKralznn nn Schiedam Twee graafma-l chines van de firma Baren. drecht uit Rhoon zijn in Schie»! dam opengebroken en leegge-j, roofd. De beide machines ston- j» den geparkeerd op de Scbieka:: de en werden met geweld geö-i! pend; bij de ene machine werclü een ruit ingeslagen, bij de an:l dere werd een toegangsdeur, geforceerd. Twee gereed; schapskisten, wat handgereed;! schap en een radio verdwenen' bij de inbraak. De waarde van het ontvreemde bedraagt acht; tienhonderd gulden. I - - 'J Vlaardingen/Schiedam De afdeling werkende jongeren van het CNV komt aanstaande zaterdag in Vlaardingen en Schiedam in het kader van de jubileumactiviteiten. Er vim den klachtenritten plaats door heel Nederland. Het is de bes doeling dat de werkende jon- gerenorganisatie zoveel moge- lijk klachten verzamelt over: de arbeidsomstandigheden van jongeren wat betreft loon, va- kantie, vuil werk, sfeer en mes dezeggenschap. Op die dag is er tevens de mo-1 gelijkheid telefonisch een klacht door te geven. Dat kan via 070-88.47.02. Schiedam De 24 wissel wo ningen, die aan de Burgemees;- ter Slulemeijerlaan worden neergezet voor mensen wie? huis gerenoveerd wordt, mo gen van Jan de Koning (CDA;) niet zolang blijven staan als j' het Witte Dorp in Rotterdam, p D3ar zijn die noodwoningen niet goed genoeg voor, zo weet De Koning als nestor van de Schiedamse gemeenteraad. j Hij sprak van een goede nood; oplossing en opnieuw zwaaide hij het kabinet Van Agt veel lof toe, omdat het de bouw van de noodwoninkjes financieel j mogelijk maakte. Maar toep t had Chris Zijdeveld nestor De Koning tuk: „Inderdaad is dH j kabinet de afspraken met het vorige goed nagekomen," zei hij subtiel. I Maasland De EHBO afde ling Maasland start op 22 sep tember een nieuwe cursus tot het verlenen van eerste hulp bij ongelukken. Onder leiding van een arts en ten instruc teur leren de cursisten in 20 lessen wat zij wel en niet moe"- ten doen bij huishoudelijke en verkeersongevallen. De cursus wordt gegeven in zaal Mag neet aan de Huis te Veldelaan en begint 's avonds om 19.45 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3