EXTIi Anoniem Zelfhulpgroep Kalmeringsmiddelen gaat verslaafdheid te lijf, maar: 4 maandag 22 september 1980 VD/SC/WW Louter en alleen uit zelfbescher ming wil Anneke niet, dat ze met naam en toenaam wordt ge noemd in dit artikel. Het inter view dat ik met haar had, werd ondanks de stralende zon binnenshuis afgenomen. „Want wat koop ik ervoor als mijn bu ren meeluisteren. Veel mensen kijken er vreemd tegenaan als je valium slikt, want dan zitje niet helemaal goed in elkaar. Voor de meeste gebruikers zelf is het ook een taboe om het aan derden te vertellen, zegt zij. Anonimiteit moet dan ook gewaarborgd zijn in de Zelfhulpgroep, vindt zij en vandaar dat niet met adressen, maar met telefoonnummers wordt gewerkt. De één slikt een kalmeringsmid del vanwege een belabberd hu welijk, een ander doet het mis schien vanwege de problemen op' het werk. Kortom, er zijn legio redenen op te noemen. Ook An neke kon er twaalf jaar geleden 'niet meer tegenop'. Een gespan nen situatie thuis liep uit de hand, er kwamen lichamelijke klachten bovenop en daar was de valium. ,.lk kreeg meteen drie tabletten per dag voorge schreven en sindsdien kon ik de situatie wel aan. Je werd vanzelf wat matter. Al je gevoelsprikkels zwakten af." problematiek gelezen. In sommige gevallen verandert bij de gebruikers de wereld in één grauwe mist. Alle emoties worden in feite met die middelen onderdrukt. Er zijn wel veel mensen die eraf willen kamen, maar ze kampen allemaal met het probleem dat ze al te ver in dat spi raal zijn gedraaid. En dan het is een erg lange weg terug", aldus Anneke, die wat haar toekomst aangaat opti mistisch is nu de Zelfhulpgroep zeer binnenkort zal gaan starten. Geen out-siders „Nogmaals, we willen geen outsi ders," zegt zij over de deelnemers in de groep. „De mensen die mee wil len doen hebben toch eigenlijk al moeite om voor zichzelf te beken nen dat ze verslaafd zijn. Laat staan tegenover mensen die zich niet in die situatie kunnen indenken. Want ook dat kan een drempel zijn en dat is het laatste dat we willen." Al naar gelang het aantal deelne mers, zal worden gewerkt in groe pen van zes tot twaalf personem Wat de kosten aangaat: in principe" is het allemaal gratis. „Misschien dat we de eerste keer een grote zaal moeten huren waarin we een en an der met de deelnemers door kunnen spreken, inleiden en eventueel ook de groepen kunnen opsplitsen. Daar zal dan wel een bijdrage voor wor den gevraagd. Maar daarbuiten stel ik me voor dat het huiskamer-bij eenkomsten zuilen worden, waarbij de deelnemers bijvoorbeeld geza- menlijk 'dokken' voor de koffie". Twee kanten Nicolïne Huf (28), arts in Zoeter meer en persoonlijk geïnteresseerd in de problematiek, juicht de op richting van de Zelfhulpgroep ent housiast toe. „De hulpgroep zou ook met de artsen moeten gaan praten om samen een bepaalde weg in te slaan. Want laten we eerlijk zijn: het moet toch eigenlijk van twee kanten komen. We zijn allemaal mensen en we kunnen allemaal fouten maken. Ze heelt daarmee meteen eigenlijk ai de kern van de problematiek aangestipt. Volmondig geeft zij toe dat de medische wereld over hel al gemeen nogal 'makkelijk' is in het voorschrijven van kalmeringsmid delen, zoals bijvoorbeeld valium. „Natuurlijk", zegt zij, „is er heus wei een aantal artsen dat kritisch is. Maar vaak is de verleiding erg groot om zo'n recept uit te schrijven. Dat komt ook door de weinig kritische houding van de patient. Zo raak je als arts heel gemakkelijk in die mo len, soms zonder te weten waf de gevolgen kunnen zijn. We zijn ons vaak met bewust hoe een patient verknocht kan raken aan die mid delen „Maar aan de andere kant benadruk ik ook de vraag: Hoeveel mensen krijgt een arts op zijn spreekuur. Vaak worden problemen in de li chamelijke hoek aangekaart, terwijl er toch meer achter zit Kan je bij voorbeeld van een arts verwachten dat hij een huwelijksprobleem op lost? Ais een arts geen gelegenheid heeft om over dat wezenlijke pro bleem te praten, is het heel verlei delijk om een kalmerend middel voor te schrijven. Want een pa tién t verwacht ook dat er iets aan zijn of haar probleem gedaan wordt, Makkelijk Over het 'makkelijk' voorschrijven van de kalmeringsmiddelen door de artsen zegt zij: „Het komt best eens voor dat een arts najaren pas tot de ontdekking komt van 'Hemel, slikt die of die al zolang valium'. Weer anderen houden er een keurig kaartsysteem op na, terwijl een der de het tussen neus en lippen door telefonisch voorschrijft." Dat iemand verslaafd kan zijn aan het gebruik van een kalmerings middel als valium is stellig geen loze kreet. „Er kan wel een onder scheid gemaakt worden tussen de geestelijke- en lichamelijke afhan kelijkheid. Met geestelijk bedoel ik echt de angst te hebben dat je niet zonder kunt. Want zodra dat het ge val is ben je verslaafd. Lichamelijke verslaving wil zeggen, dat op het moment dat het middel niet meer gebruikt wordt, het lichaam allerlei verschijnselen kan gaan vertonen. En dat nodigt juist weer uit tot ge bruik van het middel. Als een alco holist geen drank meer binnen krijgt, begint hij heftig te beven. Dat verschijnsel is op te heffen door weer alcohol te gebruiken." Dat de zelfhulpgroep wat dat betreft goede resultaten kan boeken staat voor de vrouwelijke arts als een paal boven water. „Maar", zegt zij de waarschuwende vinger opste kend, „ais de gebruikers door min dering langzaam weer op het nul punt komen, zijn ze dan ook echt geholpen, vraag ik me af Ik bedoel, op het moment dat zij zonder leven, zijn ze in feite net zo ver ais toen ze begonnen met de kalmeringsmidde len. Want het probleem waarom men de middelen is gaan gebruiken is dan namelijk meestal nog niet op gelost. Wat dat betreft zie ik voor beide zaken voordeel in een Zelf hulpgroep. Mensen ontmoeten el kaar en hebben dezelfde problemen Kr wordt over gepraat. Waarom ben jij gaan slikken. Voorbeelden en ge voelens worden daar aangekaart. Zo van: Wat deed jij toen je je vanmor gen weer zo vervelend voelde. De deelnemers zullen ook allemaal goed gemotiveerd zijn, lijkt mij. En, met zijn allen sta je nu eenmaal sterker. Gedeelde vreugd is nog al tijd dubbele vreugd. Gedeelde smart is halve smart ,Het is een erg lange weg terug' Zoetermeer Anneke (38), huisvrouw in Zoetermeer, moeder van twee kinderen, slikt al twaalf jaar drie tabletten valium per dag. Op een enkeling na weet de buitenwereld van niets. Mag het niet weten. Waarom ook eigenlijk? Moet je het aan de grote klok hangen dat je in feite afhankelijk bent van dat goedje? „Als ik een dag wil overslaan zie ik het verschil niet meer tussen horizontaal en verticaal. Raak ik m'n evenwicht kwijt en voel me onzeker, begin ik te zwieberen",zegt zij. Valium behoort tot de zogenoemde tranquillizers ofwel 'rustigmakers': middelen die een kalmerende wer king hebben op de menselijke geest en, zoals wel wordt gezegd, het emotioneel evenwicht kunnen her stellen. Eén op de tien Nederlanders slikt deze pillen voor kortere of lan gere tijd. Hoewel ze het woord beslist niet zelf in de mond wil nemen, geeft zij echter grif toe dat ze eraan ver slaafd is. Ze zit met zovele anderen in hetzelfde schuitje. Heeft welis waar pogingen gedaan om de vali- umpot voorgoed uit haar huisapo theek te krijgen, maar is nog geen stap verder gekomen. De reden? „Je kan het onmogelijk alleen, want dan moet je enorm sterk zijn. Daar om dacht ik bij mezelf: waarom kunnen we m Zoetermeer niet een zelfhulpgroep oprichten. Een soort praatgroep met mensen die te ma ken hebben met dezelfde proble men." En aldus is geschied. Althans, deze zelfhulpgroep is in oprichting. Op roepen in de plaatselijke media heb ben ertoe geleid dat al een aantal Verslaafden' de telefoon heeft ge pakt om contact te zoeken met de initiatiefnemers en dat aantal is nog steeds groeiende. Het gaat om een Staricommissie Zelfhulpgroep Kal- menngs- en Slaapmiddelen, Opzet is mensen bijeen te brengen die el kaar door middel van gesprekken over hel gebruik van de tabletten (waaronder valium.hbrium, seresta, inslaap- en doorslaapmiddelen, etc.) ertoe moeten bewegen het gebruik van deze middelen uiteindelijk stop te zetten. Anneke heeft van artsen horen zeg gen dat er in Zoetermeer duizenden mensen zouden zijn die dit soort kalmeringsmiddelen slikken. De startgroep vindt dat zij op grond van ervaringen dan ook alle reden van bestaan heeft. De meeste ge bruikers zouden het moeilijk vinden om 'naar builen te treden' en deze geneesmiddelen achter zich te laten. De startgroep wil juist diegenen hel pen, die niet meer zonder kunnen, maar er wel vanaf willen. Aanleiding Anneke is één van de initiatief neemsters van deze Zelfhulpgroep. Aanleiding tot de oprichting ervan was een bijeenkomst georganiseerd door het Zoetermeerse Vrouwen Ontmoetingspunt (VOP), waar men het thema 'Verslaving en kalme ringsmiddelen' behandelde. Hoewel de Zelfhulpgroep (de naam zegt het eigenlijk al) geen hulp van buitenaf wil, hebben twee Zoetermeerse art sen zich al bereid verklaard om de groep waar nodig eventueel ook medisch bij te staan. „Toen deze artsen hoorden van onze plannen hebben zij enthousiast gereageerd en waren bereid om mee te werken. Maar er wordt alleen een beroep op hen gedaan als blijkt dat een deel nemer medisch gezien echt vast zit. In ieder geval zodanig dat wij daar als met-deskundigen geen raad mee weten. Bovendien hebben we nog twee maatschappelijk werksters achter de hand. Let wel: achter de hand.", zo legt zij uit. Geen hetze Om een misverstand uit de wereld te helpen zegt de Zoetermeerse al bij voorbaat: „Je moet de oprichting van de Zelfhulpgroep niet zien als eert soort hetze tegen de geneesmid delen-industrie. Want ik onderken dat de kalmeringsmiddelen over het algemeen hard nodig kunnen zijn btj de behandeling van een patient. Althans, voor zover de tabletten en poeders als hulpmiddel worden toe gepast. Maar hoe vaak gebeurt het niet, dat een arts ze bij wijze van spreken al bij voorbaat voorschrijft. Over het algemeen is dat wel te verklaren. Hij heeft het te druk, er is niet veel tijd voor een patient, kortom er wordt niet gepraat Vaak is er sprake van een psychische kwestie, terwijl een patiënt dan toch die middelen krijgt voorgeschre ven.", aldus Anneke, die er echter aan toevoegt dat dit in gezondheids centra veel minder het geval is, om dat een arts daar vrij snel kan door verwijzen naar bijvoorbeeld het maatschappelijk werk. Kalmeringsmiddelen, die zo om schrijft zij ze in het algemeen je gevoelsleven vervlakken". „Uit er varing weet ik datje jezelf een beet je kwijtraakt. Dingen beleef je dus eigenlijk niet meer zoals dat zou moeten. Maar dat ligt natuurlijk aan de hoeveelheid die je slikt. Voor de opzet van die werkgroep, maar uit eraard ook voor mezelf, heb ik in tussen al een paar boeken over de

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4