4 E KÏR! Ondanks vangstbeperkingen: dinsdag 23 september 1980 VD/5C/WW Haringhandel bloeit als nooit te voren Vlaardïngen Zo op het eerste gezicht gaat het met de Vlaardingse haringhandel niet best. De haven van de stad ligt tegenwoordig vol met pleziervaartuigen en binnenschepen. Een haringboot wordt er nog maar zelden gesignaleerd. Toch is er nog volop bedrijvigheid op het gebied van de haringhandel in Vlaardingen. Alleen vindt die niet meer buiten, maar binnen plaats. Dat komt natuurlijk ook omdat het de Nederlandse haringvissers verboden is om op haring te vissen op de Noordzee. Noodgedwongen worden de Nederlandse haringhandelaren nu gedwongen om de vis te importeren. Uit Denemarken, Canada en Ierland komt nu de haring. Maar toch, de haringhandel is nog steeds niet uit Vlaardingen verdwenen. Binnenskamers bij bijvoorbeeld haringhandel Kwakkelstein heerst grote bedrijvigheid. Al vanaf 1886 zit de familie Kwakkelstein in de haringhandel. Er werd in Vlaardingen een flore rende haringhandel opgezet, een grote vloot opgebouwd, maar na de tweede wereldoorlog kwam de klad erin. De eens zo trotse vloot moest noodgedwongen worden gesaneerd. „Momenteel hebben we alleen nog een kabeljauwtrai ler varen. Er is geen haringboot meer bij. Hier in Vlaardingen ver werken we geen haring meer. We hebben ons louter toegelegd op de handel," zegt directeur W.Kwak- kelsteïn van het gelijknamige be drijf. Last van de vangstbeperkingen heeft de firma Kwakkelstein niet meer. „We hebben goed op de markt ingespeeld en gelukkig op tijd overgeschakeld. Ik vind het wel jammer dat we onze vloot hebben moeten wegdoen. Het is natuurlijk iets dat je in al die ja ren hebt opgebouwd. Je moet mensen ontslaan en dat is nooit leuk. De oude Vlaardingers weten nog wel van vroeger, wat voor be drijvigheid er hier heerste in de haven. Neem nu vlaggetjesdag: dart stonden de kaden vol. Dat ro mantische is er nu af. Een hoop oude Vlaardingers, die zelf heb ben gevaren, meten daar aan af dat het slecht gaat met de Vlaar dingse haringhandel, maar het te gendeel is waar." Bij Warmeloo Van der Drift wordt al jarenlang haring ver werkt. Dat gebeurt naar oud fami lierecept. Ook dit bedrijf impor teert haring uit het buitenland, voornamelijk uit Denemarken. Van der Drift: „De kwaliteit van de haring uit Denemarken is echt' goed. Het zelf verwerken naar een oud recept scheelt natuurlijk ook. Als men buitenlandse haring minder lekker vindt, dan is dat vaak een psychische zaak. Als de mensen een bord zien met 'Verse Hollandse haring'dan zijn ze veel eerder geneigd om te kopen dan wanneer ze weten dat het uit De- door Chris Woerts ncmarken komt. De kwaliteit ver schilt echter weinig. De haring uit de Noordzee is toch iets beter. In de Noordzee zit veel plankton, wat voor de haring erg goed is. We kunnen, omdat de Noordzee vol zit, een betere kwaliteit leve ren. Er is dan immers een con stante aanvoer. Ook door de mo derne verwerkingstechnieken." Bij Van der Drift wordt dus nog steeds haring verwerkt. Het file ren gebeurt traditiegetrouw door vrouwen. „Het is altijd al een klus voor vrouwen geweest. Die kun nen wat fijner met de haring om gaan." Momenteel wordt het werk door voornamelijk Turkse vrou wen gedaan. Van der Drift is er maar wat blij mee: „De vrouwen werken hard en er heerst een ple zierige sfeer in het bedrijf." Met de vangstbeperking moet het echter maar eens afgelopen zijn, is de mening van zowel Kwakkel stein als die van haringhandelaar Van der Drift, die eveneens het kantoor heeft op de Westhaven- kade. Van der Drift: „Er zit weer genoeg haring in de Noordzee. De vissers die vissen op schol klagen momenteel steen en been, omdat de haring de eitjes van de schol opeten, waardoor er minder schol in de Noordzee komt. Echt, er kan momenteel best weer op haring worden gevangen. Als we maar oppassen voor overbevissing, want dan zijn we weer net zover als toen we begonnen." De twee Vlaardingse haringhandelaren zullen er zeker op inspelen, als het vangstverbod wordt opgehe ven. Kwakkelstein: „Onze vloot zal zeker worden aangepast. Dat wil niet direct zeggen dat we een paar schepen inzetten, maar we zullen wel iets in die richting on dernemen." Ook Van der Drift heeft al de nodige maatregelen ge- Het kantoor van Warmeloo van der Drift, Hier wordt de haring verhandeld. foto's: Hans Gebuis Een overzicht van de werkplaats, waar de haring bi] Warmeloo van der Drift wordt verwerkt. Dag In dag uit wordt er door de vrouwen aan de haring gewerkt. nomen om direct te kunnen gaan vissen op haring op de Noordzee als dat eenmaal weer mag. „In Stellendam liggen enkele kotters en met de schippers hebben we de afspraak dat zij voor ons gaan vis sen. Dat zal echt niet lang meer duren." Het werk is behoorlijk arbeidsin tensief. Uiterst secuur wordt de haring door de vrouwen schoon gemaakt. Warmeloo Van der Drift heeft de modernste apparatuur in gebruik. De haring wordt inge vroren aangevoerd, komt dan op een lopende band waar de vrou wen de haring verwerken, wegen en inpakken. Daarna wordt de haring getransporteerd over ge heel Europa. Een groot deel gaat naar Duitsland, maar ook blijft er veel in eigen land. Geschiedenis Het haringbedrijf Warmeloo Van der Drift heeft al een hele haring geschiedenis achter de rug. Al in 1779 verhandelde Pieter van der Drift vijf ton haring. Hij kocht die haring van Ary den Eoogert. Dat was incidenteel, want pas in 1820 mengde het bedrijf zich officieel in de haringhandel, toen als ha ring- annex zouthandel. De ha ringhandel bloeide vooral in de beginjaren hevig. Aan de kans 4''"' m Haringhandelaar Van der Drift In zl]n kantoon „Het gaat buitenge woon voorspoedig met de haringhandel." van overbevissing werd niet ge dacht. Toen de klad er in kwam had Van der Drift echter zijn maatregelen al genomen: „Door onze internationale contacten was het niet moeilijk om over te scha kelen op de import en de handel. Alleen jammer dat we onze vloot moesten weg doen. Hoewel, eigen lijk hebben we maar weinig zelf gevaren. We hebben altijd eigen lijk meer in de handel gezeten dan in de haringvisserij." Veel veranderd Zowel Kwakkelstein als Van der Drift lusten graag een harinkie. In Vlaardingen neemt de verkoop van haring niet af. Van der Drift: „Bij ons in de zaak kunnen de mensen zelf haring komen halen en dat gebeurt nog steeds. Maar de mensen die in Holy wonen of uit andere steden komen weten natuurlijk veel minder van de ha ringtraditie in Vlaardingen. Het is allemaal wat minder spectaculair dan vroeger natuurlijk. Het hele gebeuren speelt zich tegenwoordig binnenskamers af en daar merken de Vlaardingers weinig van. Maar ik kan u wel verzekeren dat het met de Vlaardingse haringhandel meer dan voorspoedig gaat. Het is nogmaals alleen wel te hopen dat we weer op de Noordzee mogen gaan vissen. Dat is voor iedereen net beste." Door al die jaren haring is er na tuurlijk heel wat veranderd. De arbeidsomstandigheden zijn te genwoordig beter, het werk wordt goed betaald en de kwaliteit van de haring is er door de betere ver werkingstechnieken steeds op vooruit gegaan. Kwakkelstein zou dan ook nooit meer naar de tijd van vroeger terug willen. „Eigen lijk kun je de tijden niet met el kaar vergelijken. De welvaart is gestegen, de mensen hebben een andere instelling gekregen. Het was vroeger hard werken in de visserij. Lange werkdagen, maar de mensen wisten toen niet beter. Of ze nu gelukkiger zijn weet ik niet. Maar het feit blijft dat we het nu stukken beter hebben," Nog steeds ontmoeten de oude ha ringvissers elkaar op de haven in Vlaardingen. Achteloos, maar ook met een lichte teleurstelling pra ten ze dan over vroeger. Over hoe levendig het vroeger was in Vlaardingen, toen nog iedere dag bemanningen aan boord gingen voor een nieuwe tocht. Over de rampen, over voor- en tegen spoed. En ze kankeren op de hui dige tijd. Het gaat slecht met de haringvisserij, menen ze. Dat de handel echter floreert, dat gaat aan die oude vissers voorbij. Die handel gaat door, in voor- en te genspoed. ?.iv> U ,>v" Fileren en schoonmaken: het is traditiegetrouw werk voor vrouwen. Is de haring verwerkt, dan wordt deze in plastic emmertjes gedaan en gereed gemaakt voor transport.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4